Vrijwillige hulp aan gedetineerden Den Haag Van der Luit Den Haag verwijt minister fouten bij Vredesteinverkoop 799. ,495.- ,395, Stichting op initiatief van Coornhert Liga van start GS: ministerie VRO in Den Haag niet in Zoetermeer Chlorering Katwijks drinkwater gestopt Begrafenissen -Crematies Transporten De beste rekenmachines voor 'warenhuis-prijzen' ...en keus genoeg! met telstrook en venste GEMEENTE DELFT GEMEENTE DELFT GEMEENTE DELF' maim - WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Henk Schoep DEN HAAG De Stichting Vrijwillige Hulpverlening aan gedetineerden en ex-ge- detineerden in Den Haag is afgelopen maandag van start gegaan. De stichting, die is opgericht op initiatief van de vereniging voor straf rechthervorming. de Coorn hert Liga, is gericht op het leggen van contacten met (ex)gedetineerden en hun verwanten. Waar nodig wil de stichting ook hulp verle nen. Over twee weken hoopt men met de vrijwilligers vol ledig aan de slag te kunnen gaan. Het leggen van contacten en de hulpverlening gaat gebeuren door vrijwilligers. „De gedetineerden hebben behoefte aan normale con tacten. In de bajes zijn de contacten altijd gedwongen, de contacten met vrijwilligers zijn vrijblijvend, dat is een groot voordeel", zegt Aldo Hoo- gervorst, een van de bestuursleden van de stichting. „Een groot voor deel is ook dat de vrijwilligers niet Aldo Hoogervorst en Ineke Grondel: We hopen vooral voor de buitenland se gedetineerden met hun taalproblemen en weinige bezoek wat te kunnen betekenen. de beroepsmatige benadering heb ben van de officiële hulpverleners. En dat de vrijwilligers geen binding hebben met Justitie, waarvan som mige gedetineerden toch al een af keer hebben. Het is overigens niet onze bedoeling om onder de duiven van de reclassering te gaan schie ten. Wij gaan dingen doen die de reclassering door haar beperkingen zoals tijd niet kan doen." Bij de gedetineerden zal het vooral gaan om de contacten, daadwerke lijke problemen zullen er naar ver wachting niet zoveel voorkomen, al dus Aldo. De hulpverlening zal voornamenlijk gegeven worden aan ex-gedetineerden en de verwanten van gedetineerden. „Het kan voor komen dat er tussen de gedetineer de en de vrijwilliger zo'n band ont staat, dat wanneer de gedetineerde vrij komt, de vrijwilliger mee gaat naar het arbeidsbureau en huisves ting om te helpen met het zoeken In Amsterdam bestaat al zo'n vijf jaar een dergelijke stichting. Ook zij heeft wat betreft de subsidie problemen. Martin Leijtens van de Amsterdamse stichting daarover: „Het enige geld wat wij krijgen, zijn eenmalige overlevingssubsidies van kerken. Als we dat niet hadden was de stichting allang failliet gegaan. De gemeente Amsterdam zou best willen subsidiëren, maar niet in haar eentje. Het ministerie subsidieert jammer genoeg alleen de officiële instanties. Voor subsidie op basis van een experiment komen we nu nog niet in aanmerking." Over de hulpverlening zegt Martin: „De directies van de inrichtingen beoordelen ons werk erg positief. En ook de reclasseringsvereniging is goed over ons te spreken. Een gedeelte van de professionele hulpverleners schakelt ons ook wel in. Natuurlijk is er ook een gedeelte dat ons van tevoren al negatief beoordeelt. Maar de .succesjes' die wij gehad hebben zijn altijd gekomen in nauwe samenwerking met de officiële instanties. Wij pretenderen ook niet het beter te kunnen dan de beroepsmensen. Alleen zouden we het niet aankunnen. Voor de beroepsorganen is het heel erg moeilijk en voor ons ook. We 'vertillen ons er vaak wel aan." De hulpverlening aan verwanten van de gedetineerden verloopt volgens Martin erg moeizaam. „Het is erg moeilijk om de groep vrouwen van gedetineerden te bereiken en hierheen te halen. Er is een erg hoge drempel voor hen om hier te komen. Ze zijn vaak bang dat we eerst hun naam en adres gaan vragen, geboortedatum, kortom hun hele doopceel gaan lichten. Net als bij de officiële instanties gebeurt. Maar dat is niet het geval. De vrouwen die uiteindelijk komen, blijven meestal ook plakken. Er zijn er zelfs bij die vrijwilliger zijn, evenals ex-gedetineerden trou- De stichting gaat zich bekend maken door het verspreiden van folders en het geven van voorlichtingsavonden binnen de inrichtingen. van een huis en een baan. Of hulp verlening aan de vrouw van de ge detineerde, die plotseling alles zelf moet regelen, zoals haar uitkering en zo." Een ander onderdeel van de hulpverlening is het goed doorver wijzen naar diverse instanties bij problemen waarmee de stichting zelf niets kan doen. Training „Op het moment zijn er ongeveer twintig vrijwilligers, zegt Ineke Grondel, de secretaresse van de stichting, een aantal van hen moet voordat zij aan de slag kunnen, eerst een training volgen. Tijdens die training zullen zij enige kennis op doen van de procesgang van de gedetineerden vanaf het moment dat hij in hechtenis komt. De vrij willigers leren enkele justitiële grondbeginselen en krijgen inzicht in de verhoudingen binnen het ge vangeniswezen. Een andere groep zou al direct na de ontmoetingsbij eenkomst kunnen beginnen. Dat zou al over twee weken kunnen", aldus Ineke Grondel. Om ervarin gen uit te wisselen en elkaar te ondersteunen, zullen de groepen re gelmatig bijeenkomen. Of er over twee weken inderdaad vrijwilligers aan het werk kunnen, hangt af van de reclasseringsraad. Zij moet ad vies uitbrengen aan de directies van de inrichtingen over het toelaten van de vrijwilligers. Momenteel is de reclasseringsraad bezig met een algemene regeling hierover. Het is de bedoeling dat de stichting zich bekend gaat maken door het verspreiden van folders en het hou den van voorlichtingsavonden in de inrichtingen, als zij daarvoor ten minste toestemming krijgt. Geld „Financieel zitten we momenteel erg moeilijk, zegt Aldo, de penning meester. „We kunnen net de postze gels voor de brieven betalen en het drukken van de folders, maar meer ook niet. Gelukkig huren we deze ruimte in Humanitas voor een sym bolisch bedrag." De subsidieaan vragen bij de diverse overheidsin stanties zijn stuk voor stuk afgewe zen. Momenteel draait de stichting op giften van particulieren. Aldo: „Het ministerie van CRM, waar we als eerste aanklopten, stond wel po sitief tegenover het idee, maar ver wees ons door naar de Leise Vrijwil ligers Centrale. Daar kunnen we na tuurlijk geen subsidie van verwach ten. Het is wel vreemd dat ze ons afwezen terwijl in de nota Zeeval- king staat dat ze dergelijk vrijwilli gerswerk juist willen bevorderen. Van de gemeentes heeft eigenlijk alleen Rijswijk redelijk positief ge reageerd. Maar Rijswijk zit vast aan de overlegsituatie met onder andere Den Haag. Het liefst ook zouden we Ineke als algemeen coördinator hebben, maar dan zou zij wel be taald moeten worden, en dat kan nu niet." Die constante vaste kracht zou ook prettig zijn in moeilijke opvangsituaties en voor de vrijwilli gers om direct op terug te kunnen vallen, vinden de beide bestuurs leden. De stichting hoopt vooral ook voor de buitenlandse gedetineerde in Scheveningen, wat hun werkterrein zal zijn, veel te kunnen betekenen. „Zij hebben vaak taalproblemen en geen familie, dus weinig bezoek. Misschien dat wij ze wat kunnen helpen." Het adres van de stichting: Surinamestraat 19, Den Haag. Tel. 070-469608. Open. maandag en woensdag 15.00 tot 17.30 uur en vrij dags 13.00 tot 17.30 uur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG B. en w. van Den Haag vinden dat minister Van Aardenne (economische zaken) fout heeft gehandeld in de voor Den Haag zo ongunstig verlopen onderhandelingen over de verkoop van het Loosduinse Vredesteinterrein. In een dinsdag verstuurde brief aan premier Van Agt schrijft het college dat Van Aardenne in die onderhandelingen geen rekening heeft gehouden met het belang van het behoud van •werkgelegenheid in Den Haag. van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. In een brief aan de minister spreken GS er hun verbazing over uit dat de keuze voor Zoetermeer is ge maakt zonder voorafgaand overleg met het gemeentebestuur van Den Haag en de provincie Die zijn beide van mening dat het ministerie in Den Haag moet blijven. Dat is in het be lang van het behoud van de centrum functie van Den Haag, schrijven GS in de brief aan de minister. Van een onzer verslaggever KATWIJK De chlorering van het Katwijkse waterleidingnet is dins dagmiddag stopgezet, nadat bij enke le steekproeven is komen vast te staan dat zich in het drinkwater geen verontreinigingen meer bevinden. Dit heeft de Inspectie voor de volksge zondheid bekendgemaakt. Het toevoegen van het ontsmettend chloor aan het Katwijkse drinkwater is tien dagen geleden begonnen, toen op twee plaatsen in de wijk Witte Hek coli-bacteriën in het leidingnet zijn aangetroffen De bron van de veront reiniging is nog niet bekend. Volgens de Leidse Duinwaterleiding Maat schappij moet die in Katwijk zelf gezocht worden. Zoals bekend is het terrein van de sluitende rubberfabriek aan de Oude Haagweg voor een bedrag van 22 mil- Joen gulden dat bijna tweemaal de - taxatiewaarde van de grond ver- -kocht aan het Centraal Financle- rlngslnstituut in Den Haag. Het CFI heeft dit bod gedaan namens een nog onbekende andere projectontwlkke- Het ministerie van economische za ken heeft een grote rol gespeeld in de onderhandelingen over de verkoop van de felbegeerde grond, omdat dit ministerie het staatsaandeel van 98 procent in Vredestein beheert Den Haag is Jarenlang bezlggeweest de fabriek op te kopen Het terrein is hard nodig voor de verplaatsing van fabrieken uit stadsvernieuwingsge bieden en is daarvoor zeer gunstig gelegen. Den Haag heeft 15.5 miljoen gulden voor het terrein geboden. Ook de rijksgebouwendienst is namens het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de onder handelingen betrokken geweest Dit ministerie, dat een nieuwe vestigings plaats zocht, heeft na de verkoop van de grond aan het CFI besloten naar Zoetermeer te verhuizen. In het overleg, dat b. en w. van Den Haag met Van Aardenne gehad heb ben. is het college gebleken dat de minister van mening is dat het rijk in principe alleen rekening moet hou den met wie het hoogste bod doet Volgens b. en w. heeft de minister financiële belangen laten preveleren boven het zekerstellen van werkgele genheid in Den Haag en boven het handhaven van de stad als regerings centrum. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben bij minister Beelaerts van Blokland aangedrongen nog niet definitief te kiezen voor Zoetermeer voor de vestiging van het ministerie ADVERTENTIE In het rouwccntrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgcrlaan 179 Postbus432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071-142644* De Tl.59 Voor de ingenieur, de student, de weten schap, enz. Volledig programmeerbaar met magnetische kaartjes. Max. 950 stappen en 100 geheugens. "Solid state software" (programma bibliotheek). Zeer bruikbaar bij: wiskunde, statistiek, financiën, diagnose, luchtvaart, zee- navigatie en landmeten. 72 Labels; 7 branching instructions. Te gebrui ken met PC-100B Van/8 voor "Solid state software", progr. bibliotheek, De 'Printer' pcioob ideaal in combinatie met uw Tl.59 Van/799.-voor/ 659 ine Tl 25 Doelmatige, 9 mm platte, wetenschappelijke rekenmachine. 8 cijferige vloeibaar-kristal uitlezing. 400° of 360° berekeningen. Batterijspaarschakeling Van 89.-voor incl. btw Tl 45 Onmisbare hulp bij wetenschappelijke berekeningen. 8 cijfers of 5 2 voor exponenten. A.O.S. systeem - 360° of 400° 15 niveau's van haakjes Batterij is oplaadbaar. Van 115,- voor§9»"" incl. btw Toshiba, de knapste van de klas! Goedgekeurd voor MAVO, HAVO en VWO. rr Winkelprijs incl. btw /WW«™ Schoolprijs bij afname van 50 stuks 42.50. Weer 'n solide machine voor langdurig gebruik. Heeft extra grote cijfers op afleesstrook en venster. Kapaciteit van 10 cijfers met volledig geheugen en extra voorzieningen zoals 'n dubbele 00. 'n Demonstratie in onze showroom zal u ongetwijfeld overtuigen. Van 595. voor P1014 Dezelfde a( P1014D maar zond venster. Van 495. voor TI-51-III Wetenschappelijke rekenmachine. 10 cijfers of 8 2 voor exponenten. A.O.S. systeem, 10geheugens. Batterij is oplaadbaar. Liniaire regressie, stand, deviatie, corr. coeff. e.v.a. 1 Herengracht 52a, Den Haag r Tel. 070-469214 r OPENINGSTIJDEN: Voor augustus en september. Dagelijks van 8.30 tot 17.30 r Donderdag koopavond van 19.00 tot 21.00 Zaterdag van 10.00 tot 16.00 OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Delft brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 23 augustus 1979 gedurende een termijn van veertien dagen, op de afdeling stadsontwikkeling, verkeer en openbare werken der gemeentesecretarie van Delft. Oude Delft 116 (kamer 6) alhier, ter visie ligt het bouwplan ten behoeve van een schoolgebouw voor de St. Antonius MAVO in deelplan 641 in Tanthof-west. Het bouwplan is in overeenstemming met het bestem mingsplan Tanthof '77 en het concept-voorontwerp- deelplan 641Het bouwplan ligt ingevolge het bepaal de bij artikel IV (bouwen overeenkomstig deelplan) van de voorschriften en uitwerkingsregels behorende bij voornoemd bestemmingsplan ter visie. Wij zijn voornemens de bouwvergunning voor het bouwplan te verlenen met toepassing van het bepaal de bij artikel 50, lid 8 van de Woningwet. Gedurende de termijn van de tervisieligging kan een ieder tegen het bouwplan schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders, Oude Delft 137 te Delft bezwaren indienen. Delft, 22 augustus 1979. Burgemeester en wethouders voornoemd, R. M. Gallas, burgemeester G. P. van Cranenburgh, secretaris. OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van de gemeente Delft brengen ter openbare kennis, dat met Ingang van 23 augustus 1979, gedurende een termijn van 2 weken voor een ieder ter gemeentesecretarie van Delft, afdeling stadsontwikkeling, verkeer en openbare werken, Oude Delft 116 (kamer 6). alhier, de volgende bouwplannen ter inzage liggen: a. voor het verbouwen en restaureren van de opslagruimte met woning tot twee woningen in Bagijnhot 118. alhier; b. voor het tot drie woningen verbouwen van het woonhuis Bagi|nhot 120-122, alhier; c. voor het verbouwen van de bedrijfsruimte met bovenwo ning tot woning, Oude Deltt 217-219, alhier; d. voor het verbouwen en restaureren van de bedrijfsruimte met bovenwoning tot 4 tweekamerwoningen en 1 drieka merwoning. Oude Deltt 221 en 223, alhier; e. voor hel verbouwen en restaureren van het woonhuis Oude Delft 225, alhier; f. voor het verbouwen en restaureren van het woonhuis Oude Delft 227, alhier; g. voor het verbouwen en restaureren van het woonhuis Bagijnhot 124 (nieuw nr.) alhier. bovenstaande plannen zijn alle ingediend door Bohemen Bouwbureau BV, Parkweg 11 te Voorburg. h. voor het veranderen van de winkelpui en het maken van een luifel aan het perceel Markl 63a, alhier, ingediend door H. Perlors, Berkenlaan 2a te Klaaswaal; i. voor het verbouwen en uitbreiden van het woonhuis Noord einde 18. alhier, ingediend door H. J. Fitié wonende te Delft; j. voor het verbouwen van de winkel aan de Molslaan 19. alhier, ingediend door Pamir BV; k. voor het verbouwen van het woonhuis Pieter Hendrikstraat 4, alhier, ingediend door L. van der Unden, wonende te Deltt; I. voor het vergroten van de dakkapel aan de voorgevel van het woonhuis Rietveld 212, alhier, ingediend door P.H. v.d. Hoeven, wonende te Deltt De plannen zijn alle in overeenstemming met het Komplan .Deltt binnen de Vestenalsmede met het In procedure zijnde „Komplan '76" Gedeputeerde staten van Zuid-Holland heoben voor het tot Komplan '76 behorende gebied een bijzondere algemene verklaring van geen bezwaar ex artikel 19 van de Wet op de Ruimteli|ke Ordening juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet algegeven, op grond waarvan wij de bouwvergunningen kunnen vertenen Gedurende de termijn van de tervisieligging kan een ieder naar aanleiding van elk der bouwplannen afzonderlijk schntte- Hjk bij het college van burgemeester en wethouders. Oude Delft 137 te Delft reageren Oeltt, 22 augustus 1979. Burgemeester en wethouders voornoemd. H. M. Gallas, burgemeester G. P. van Cranenburgh. secretaris. onderhoudsbedrijf „ZITMAN ZEEGERS" voor het vernieuwen en rep. van: LOODGIETERSWERK CENTRALE VERWARMING^ VERBOUWINGEN O.A. BADKAMERS, TEGEL- RIOOL-, TIMMER-, MEfcf EN STUK-WERK. ENZ. PRIJSOPGAVE GEHEEL BLIJVEND. TEL. 071-760483 li OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Delft gen ter openbare kennis dat met ingang vaPe augustus 1979, gedurende een termijn veertien dagen, op de afdeling stadsontwi f ling, verkeer en openbare werken der gem n tesecretarie van Delft, Oude Delft 116 (kam c alhier, voor een ieder ter visie ligt het bouw e van Ir. M. Risselada, Nieuwelaan 5 te 1 I voor het herbouwen van het woonhuis Set- ai makerij 3 en het tot praktijkruimte met W ruimte verbouwen van het pand Hertog Go kade 3a, alhier. Het bouwplan is in strijd met het vigeri uitbreidingsplan Zuidwal-M i j nbou wstr doch in overeenstemming met het dooi d gemeenteraad vastgestelde bestemming? 10 „Rotterdamseweg-noord 1978." Wij zijn voornemens met toepassing van bepaalde bij artikel 19 van de Wet op ruimtelijke ordening en artikel 50, lid 8 va Woningwet vrijstelling te verlenen van de i j, schriften van het geldende uitbreidingspla^ de gevraagde vergunning te verlenen. Gedurende de termijn van de tervisieli kan een ieder tegen het bouwplan schrifteli ei het college van burgemeester en wethoui Oude Delft 137 te Delft bezwaren indienen. Delft, 22 augustus Burgemeester en wethouders voorno R. M. Gallas, burgemee G. P. van Cranenburgh, secret! CURSUSSEN VAN DE VERENIGING VOOR HANDENARBEID 's-GRAVENHAI (Aanvang 3 september 1979) Tekenen, schilderen, grafische technieken (mi avond) Pottenbakken en keramische plastieken, draaien dag- ot woensdagavond) Weven (maandagavond) Textiele Werkvormen (woensdagavond) Edelsmeden (sieraden en kleine gebruiksvoorwf H (woensdagavond) Houtbewerking, ook draaien en gutsen (woensdag! Boetseren naar model (maandagavond) Alle cursussen omvatten 35 lesavonden van ieder 2' Ook: Tweejarige opleiding voor het populaire diploma Cr«fb Handvaardigheid. Een inleiding in een aantal tech van de handenarbeid (avond- ol ochtendcursus) Eénjange cursus Algemene Handvaardigheid. Evfl I een inleiding in de handenarbeid doch zonder theo u niet gericht op een diploma (dinsdagavond) Korte cursussen van 12 lessen 150, Etsen (donderdagavond) Emailleren (vrijdagavond) Batikken en andere uitsparingstechnieken (vrijdag! Poppen maken (handpoppen, sierpoppen. mano j( (donderdagavond) ALLE INLICHTINGEN EN AANVRAAG PROSPEKTU8 j. 070-635633. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN IN HET GRESGEBOUW met enkele demonstraties cp 2. 3 november. Ook verkoop Openingstijden: vrijdag van 14 00-22 zaterdag van 10 00-22.00 uur en zondag van 10.0 uur. Toegangsprijs 1voor iedereen Wordl lid van onze Vereniging voor 20,— per jai voordelen, o a kortingskaart, mstruktieavonden, te* tentoonstelling, gebruik werkbanken e.d

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6