3 Toneelgroep Baal wacht op eigen huis in Frascati Casa Nova: manifestat! van de jongerenindustr fe! 4 Hamlet is terug in Elsinore Musici bezetten kantoor Popmuziek Nederland I Regionale zenders trekken lager opgeleide luisteraars Amsterdamse theaterstraat met drie gesloten theaters f archivering! 0251025645*1 Ö\mo Nederlanders op dirigentencursus Cobra-opric Dotremont overleden Festival lokt naar beurs IKON-drieluik over mondigheid burger WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET Van onze kunstredactie Eerst in 1963 ontdekte het Studio van Kees van Iersel en Han Surink een voormalig variété-theatertje in de Amster damse Nes en namen het in gebruik. „De Brakke Grond" ging het later heten. Wat later werden de theatermogelijkheden van het aloude Frascati in dezelfde straat herontdekt. Daarna nog weer een ander gebouw, waar vele tabaksveilingen zijn gehouden, nu als theatertje geëxploiteerd onder de naam De Engelenbak. De Nes was een unieke theaterstraat geworden, enkele jaren lang. Maar op het ogenblik zijn alledrie theaters weer gesloten. Wegens verbouwingen, zeg maar. De Brakke Grond zat In een com plex. dat ingrijpend verbouwd wordt tot Belgisch Cultureel Centrum. De theateractiviteiten, die de Theater unie er organiseerde, verhulzen tijde lijk naar het voormalige kantonge recht aan het Kleine Gartmanplant- soen De Engelenbak blijft niet lang dicht: het gaat om een interne ver bouwing ter verbetering van de ac commodatie Frascati is nog niet intensief be speeld Het is wel de bedoeling, dat dat zo gauw mogelijk gaat gebeuren. Het wordt het eigen huis van de To neelgroep Baal. die uit Shaffy. waar HJ jarenlang gastvrijheid heeft geno ten gegroeid Is Eigenlijk was het de bedoeling ge weest, dat de spelers er met ingang van het nieuwe seizoen al zouden beginnen. Maar er zijn wat voetan gels en klemmen geweest. Die nu, naar het zich laat aanzien, groten deels uit de weg geruimd zijn. Maar het wordt wel april van het volgend Jaar, vóór Baal er in terecht kan, en dan alleen nog maar in de grote zaal. Daar gaat dan de voorstelling ..Geor ge Sand", die Lodewijk de Boer en Louis Andriessen samen maken, in première - Intermezzo Wat doet Baal in die tussentijd. Het Zo ziet Frascati, het toekom stige eigen huis van de to neelgroep Baal, er zo uit. Aan de verbouwing moet nog be gonnen worden. begint vanavond toch nog in Shaffy een reeks voorstellingen van „Tasso Weimar", gebaseerd op een Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Muzikanten, spelende op de langspeelplaat „Uitholling overdwars", hebben dinsdagochtend het kantoor van de Stichting Popmuziek Nederland in Amsterdam bezet. Reden van de bezetting is het ongenoegen, dat deze popmusi ci hebben over een beslissing van het dagelijks bestuur van de Stichting dat de in eigen beheer gedistribueerde elpee niet in handen mag vallen van grote commerciële concerns. ADVERTENTIE brengt rust èn dynamiek I m uw organisatie I stuk van Gerardjan Rijnders en Mla Meijer. Dat zou het vorig seizoen ai hebben moeten openen, maar bij een van de try-outs viel een grote boeken kast op de voet van een van de spe lers, die daardoor voor weken uitge schakeld was. De voorstelling werd opgeschort. Baal blijft er maar veertien dagen mee ln Shaffy. en gaat er ook niet mee op reis. Want de volgende voor stelling vraagt dan weer alle werk kracht op: „Nekrassov" van Jean Paul Sartre, die 27 oktober, ook ln Shaffy in première gaat. en daar tot en met 17 november blijft. Daarna gaan ze er mee het land ln, tot eind januari. De maand februari is gereserveerd voor het maken van een film van hun voorstelling van Botho Strauss' „Ge mengde gevoelens, bekende gezich ten". onder regie van Ate de Jong. Als die klaar is gaan ze aan de slag met George Sand. De daarop volgen de première is op 1 september ge pland een nieuw seizoen dus alweer en dat wordt „Groot en klein" het jongste stuk van Botho Strauss, weer te regisseren door Leonard Frank. Het is mogelijk, dat er dit seizoen nog een voorstelling gemaakt wordt van „Anarchie in Sillian" van Arnold Bronnen, die in Berlijn nog met Brecht heeft samengewerkt, later een al te rechtse richting is ingeslagen, maar nu in de DDR actief is. Lode wijk de Boer zou dat regisseren. Sartre's „Nekrassov" wordt de eerste beroepsregie van Rudolf Lucleer, die overigens veel met studenten ge werkt heeft. Er zullen nieuwe gezich ten in verschijnen. Dat wil zeggen: Marjon Brandsma komt terug bij Baal. Elsje de Wijn ook, en Carol van Herwijnen. Nieuw zijn er Edwin de Vries en Johan Leijsen. Blijven: Kitty Courbois, Trudy de Jong, Els Inge borg Smits, Rudolf Lucieer, Han Rö- mer, Jack Vecht. Herman Naber trekt zich voor een tijd terug. De muzikanten menen, dat door het missen van een betere verspreiding van de plaat van een hoewel gerin ge inkomstenderving en geringere promotie sprake Is. Bovendien vech ten zij op grond van de Stichtingssta tuten de beslissingsbevoegdheid van het dagelijks bestuur aan Zij zullen de bezetting pas beeindigen. ais aan de volgende eisen door het dagelijks bestuur is voldaan 1. Dat de beslis sing om de distributie in eigen beheer te houden ongedaan wordt gemaakt: 2. dat er met de twaalf op de elpee voorkomende popgroepen gepraat zai worden over de wijze van distribu tie; 3. dat er een uitspraak komt van het Algemeen Bestuur over de be voegdheid tot het nemen van princi piële beslissingen «zoals het wel of niet in zee gaan met een commercieel bedrijf) door het dagelijks bestuur: 4 dat het Algemeen Bestuur zijn me ning geeft over de eerder genomen principiële beslissing n de daarbij gebruikte argumentatie van het da gelijks bestuur Voorwaarden De bezetters achten in dit geval wel degelijk commerciële bindingen van de Stichting mogelijk, daar slechts vermelding van de distributeur op de hoes de enige voorwaarde van de ver spreider zou zijn en alle verdere artis tieke en zakelijke belangenbeharti ging door medewerkers van de Stich ting Popmuziek Nederland zou ge schieden Bovendien zijn zij van me ning dat de Stichting bedoeld is om nieuwe ontwikkelingen in Nederland se popmuziek op gang te brengen. De plant blijkt een publiek succes, zodat tijd en mankracht aan distributie van de plaat moet worden besteed en van verdere vernieuwende activiteit geen sprake meer kan zijn Juist nu dc Stichting door hei ministerie van CRM in zijn subsidies zo krap wordt gehouden moet het geld worden ge bruikt voor grensverleggende werk- Speciaal vandaag zaamheden op het gebied van de Ne derlandse popmuziek De bezetters achten het besluit volle dig in tegenstelling tot wat het Alge meen Bestuur in een bespreking met de ambtenaren van CRM op 7 april 1977 naar voren is gebracht. Het ver slag van dit gesprek meldt namelijk het volgende: „Hoewel er bij het Stichtingsbestuur zeker principiële kanttekeningen gemaakt worden bij het functioneren van bepaalde com merciële boekingagenten, managers, zaalhouders, platenmaatschappijen is het niet in eerste instantie de be doeling deze continu rechtstreeks te boycotten. Nu er van bepaalde grote distributie bedrijven reeds belangstelling voor deze progressieve Nederpopplaat is getoond, menen de muzikanten van „Uitholling Overdwars" dat men de kans om een zo groot mogelijk pu bliek te bereiken niet voorbij mag laten gaan. Zodoende kan datzelfde publiek ook horen, dat er ook nog andere popmuziek wordt gemaakt dan die. uitgebracht door commercië le grammofoonplaten-maatschappij en De Engelse acteur Derek Jacobi, be kend geworden als de Romeinse kei zer Claudius in de gelijknamige BBC-tv-serie, speelt nu bij het Old Vic de rol van Hamlet, in een voor stelling die ook drie weken in Elsino- re te zien is. Onderzoek omroep Brabant en STAD-radio EINDHOVEN (ANP) De regionale omroepen STAD in Amsterdam en omroep Brabant in Eindhoven slaan vooral aan bij mensen met een lager opleidingsniveau. Dat blijkt uit de eindverslagen van het onderzoek dat het instituut voor arbeidsvraagstukken in Tilburg in de periode "11-18 bij om roep Brabant en STAD heelt uitgevoerd. WK wielrennen. Samenvat ting van de honderd kilometer ploegentijdrit op de weg voor profs in Valkenburg. Com mentaar Mart Smeets en Jean Melissen. Ned 1 19.15 uur Verweer van een dwaas. Af levering 3 en 4 van deze Zweedse tv-serie, met in de hoofdrollen Bibi Andersson en Gosta Ekman. Het wordt dui delijk dat ook het huwelijk tussen Maria en Axel geen groot succes is. Maria „vol doet" niet bepaald aan de ver wachtingen van een huis vrouw. Ned. 1. 19.50 uur Kindertehuizen. Een docu mentaire over duizenden kin deren in Nederland die het zonder gezin moeten stellen. In het programma gesprekken met kinderen en een registra tie van het leven in enkele tehuizen. Ned. 2 21.05 uur Villa VPRO. Programma met verscheidene onderdelen. Vandaag rond elf uur Macht en onmacht bij mensen in de samenleving, daarna Het mes op tafel: een discussie over he dendaagse problemen. In dit programma komen ook flitsen voor van het WK wielrennen met de ploegentijdrit voor amateurs op de weg over hon derd kilometer. Hilversum 1 10.45 uur Mensen die voor hun informatie vrij wel geen gebruik maken van andere media, worden wel bereikt door de regionale omroepen. Dat geldt voor omroep Brabant veel sterker dan voor 8TAD. In 1977 luisterde veertig procent van deze groep naar omroep Brabant en dat percentage steeg in één Jaar tijd tot 75 procent. Bij STAD groeide het percentage van acht ln 1977 tot vijftien in 1978. Volgens het insituut voor arbeidsvraagstukken blijkt hieruit dat de regionale omroe pen drempelverlagend werken. Om roep Brabant wordt verreweg het meest beluisterd. Aan het einde van de onderzoeks periode ln 1978 luisterde 67 procent van de mensen in zuidoost-Brabant èen of meer keer per week naar om roep Brabant Bij STAD lag dat per centage op zestien Omroep Brabant is ook bekender bij de plaatselijke bevolking dan STAD. Ongeveer 99 procent van de mensen ln zuidoost- Brabant kent omroep Brabant en tachtig procent van de mensen in Amsterdam kent STAD. Uit het onderzoek blijkt xerder dat regelmatig luisteren naar omroep Brabant en STAD niet leidt tot meer kennis van zaken, meer betrokken heid noch meer deelname aan bepaal de gebeurtenissen. De twee regionale omroepen worden door de luisteraars gekwalificeerd als makkelijk te be grijpen en nuttig. HILVERSUM (ANP) Onder de tien jonge dirigenten voor de „eindronde" van de internationale dirigentencur sus van de NOS zijn twee Nederlan ders: de 32-jarige Huub Kerstens uit Amsterdam en de 35-jarige Alex Mar tin Veelo uit Den Haag Samen met twee Britten, drie Fran sen. van wie de 19-jarige Frederic Rabemananjara veruit de jongste deelnemer is. twee Amerikanen en een Venezolaan zullen zij onder lei ding van Michel Tabachnik met het radio-kamerorkest en het radio-phil- harmonisch orkest de cursus af sluiten. Aan deze cursus waren dertig kandi daten uit elf verschillende landen be gonnen. De niet geselecteerden kun nen het restant van de cursus als toehoorder bijwonen. ADVERTENTIE merwehal-24/25/26 augustus E*o»ische jaarmarkt mei meer dan 80 stands restaurants en groot »owp'ogra~m., rob de nijs tony 4 linda luv the tumble weeds los alegres fiesta tropical show massada Dagetuks 12 uu' Toegang f 5 Kmo tot (21 en 65 plussers3 De gezelligste Pas»' voor het hele gezin' BRUSSEL (ANP) In Buizj Brussel, is op 56-jarige le schilder Christian Dotremoi den. Hij was de stichter van „Cobra"-groep. Dotremont werd in 1922 te geboren. Aanvankelijk ont zich vooral als dichter, mai zijn verblijf in Parijs, van 1942, raakte hij gefascineert casso. die tekeningen maak manuscripten van de dichf en besloot zich toe te legL Chinese schoonschrift (ki Met de Cobra-schilder A. vaardigde hij de eerste „w« derijen". In 1949 werd hij d en secretaris van de „Cobrj Later stelde Dotremont ni anderen een reeks poëtisch samen, waarin tekening en nauwe samenhang zijn geïc In 1962 maakte hij zijn een grammes", waarin het teken en beweging in de ruimte zijn. Deze vormden een hooi de biennale van Venetië in De „Cobra"-beweging was langrijke na-oorlogse kunst De naam is een afkorting va hagen. Brussel en Amster schilders die tot de bewegini den, gingen uit van de no gevoelswereld. Hun werken ken zich door een „abstrac sionisme" met het spontane •stracte en het experimentele naamste elementen. Boven< m. zij anti-esthetisch. Karei A Theaterstraat De Nes, waar op het ogenblik alle drie de een Nederlandse vertegenv theaters gesloten wegens al dan niet ingrijpende verbou- van cobra, dat in 1951 oj wingen. bestaan. ELSINORE (Denemarken) (Reuter) Hamlet is deze maand terug in Elsinore, waar hij al vijfentwintig jaar niet meer geweest is. Van 21 au gustus tot 8 september speelt het Old Vic-theater uit Lon den Shakespeares tragedie in het kasteel, waar Hamlet, prins van Denemarken, zijn tragische ervaringen beleef de. Daarna gaat het gezel schap met die voorstelling naar China, alvorens er de Britse provincie mee in te trekken. Het schijnt, dat de dertigduizend •plaatsen, die voor het optreden in Elsinore beschikbaar waren, al zijn uitverkocht. De titelrol wordt ge speeld door Derek Jacobi, die inter nationaal befaamd is geworden door zijn schitterende spel als de.Romein se keizer Claudius in de zeer populair geworden BBC-tv-serie naar de ro mans ..I Claudius" en „Claudius the God" van Robert Graves. Duizenden toeristen. letterlievenden, Shakespeare-bewonderaars. historici hebben in de loop der jaren het kas teel Kronborg bezocht, dat nog altijd de smalle zeestraat tussen Denemar ken en Zweden beheerst en dat voor iedereen Hamiets kasteel is. Het verhaal van Hamlet Is daar ook nog altijd zeer levend, al Is historisch al lang overtuigend komen vast te staan, dat. als er al ooit een Hamlet bestaan heeft, dat een prins van Jut land geweest moet zijn, die nooit iets met Elsinore te maken heeft gehad. Toen Shakespeare zijn stuk rond 1600 schreef was het kasteel Kron borg nauwelijks voltooid. Wat Shakespeare van Elsinore wist had hij waarschijnlijk van Engelse toneelgroepen, die op het eind van de zestiende eeuw voorstellingen gaven aan het hof van de Deense koning Christiaan IV Elsinore was toen een bekende haven voor Britse koopvaar dijschepen en er waren nogal wat Engelse zakenlieden en diplomaten gevestigd. Of Shakespeare er ooit zelf geweest is. is niet bekend. Wel weet men. dat drie acteurs, met wie hij bevriend was. er in 1586 gespeeld hebben. Zijn „Hamlet" is in 1816 voor het eerst in kasteel Kronborg gespeeld bij de tweehonderdste verjaardag van de dood van de befaamde schrij ver. De volgende opvoering was er eeuw later, in 1916. Maar tussen 1937 en 1954, met een onderbreking in de oorlogsjaren, zijn er regelmatig Ham- let-voorstellingen geweest, met ln de titelrol befaamde acteurs als Lauren ce Olivier. John Gielgud, Michael Redgrave, met Richard Burton in 1954 ais laatste. En nu. in 1979, dus Derek Jacobi. HILVERSUM (ANP) De IKON-te levisie zal de woensdagen 29 augus tus. 5 en 12 september ln de rubriek ..Kenmerk" onder de titel „Burgers in het gareel" een drieluik uitzenden over de vraag of de mondigheid van de individuele burger wellicht in het gedrang komt als hij of zij zich moet schikken in besluiten van de meer- derheid. door Stan Rijven ROTTERDAM Wanneer vrijdag 24 augustus in de Rotterdamse Ahoy het beurs-i Casa Nova begint betekent dat een eerste grootschalige manifestatie van de jongerei; trie. Hierbij dient het begrip jongeren wat breder opgevat te worden, namelijk tot l leeftijd die de organisatoren en medewerkers zelf ongeveer bereikt hebben. Daarin f min of meer de verklaring, dat iets dergelijks aan het eind van de jaren zeventig plaali Immers de meeste mensen die sleu telposities innemen in het netwerk van op jongeren ingestelde radio- en tv-programma's, van reclamebureaus die zich op de Jongerenmarkt richten, van popbladen, platenindustrie en modewereld, hebben hun jeugd in de jaren zestig doorgebracht. Dat zij daarmee opgegroeid zijn komt hen goed van pas in de manipulatie-in dustrie. waar voortdurend het accent op „jong" wordt gelegd en waarin de popmuziek het bindmiddel vormt. Casa-Nova-organisator Berry Visser was bij voorbeeld mede-organisator van het in 1970 gehouden Holland Pop Festival en is sindsdien een „van de directeuren van Mojo, dat zich bezighoudt met de organisatie van popconcerten. En het Casa Nova Ma gazine bevat niet voor niets twee arti kelen over de verheerlijking van het 35 zijn. Eén over vrouwen, voor wie „het een handje helpt, dat ze graag voor hun leeftijd uitkomen" en één over mensen van 35 die „het grote voorrecht hebben gehad om hun pu bertijd te beleven ln de woelige jaren zestig. Een periode waarin zich zoveel culturele omwentelingen voordoen, dat zoiets wel een stempel op je in ventieve ziél moest drukken" Naklank van '70 Een andere indicatie vormde begin jaren zeventig bij voorbeeld het ont staan van bladen als muziekkrant Oor, die zich vooral op elpee-kopend publiek richtte, cn Vlva, dat mode en make-up jong en swingend aanprees Daarna volgde een reeks andere voor een markt, die schier onverzadigbaar leelc. Het ging immers om een gretig complex is tien dagen land d kopend publiek, dat per jaar voot we huis' waar vele tienduizeje enkele miljarden omzette. nen. Al is het maar even." f De combinatie van beurs én festival op Casa Nova is dan ook een goede vondst geweest, omdat het aantrek kelijke culturele aanbod een uitste kende trekker vormt voor de beurs. En om dat laatste (in twee betekenis sen) gaat het natuurlijk in de eerste plaats. Het Casa Nova Magazine, dat vorige week in een grote oplaag lan delijk verspreid werd, zegt het zelf: „Casa Nova '79. Een naam die een eigen leven zal gaan leiden. Verbon den aan een eigentijdse manifestatie voor mensen die jong zijn of voor hen, die zjch nog jong voelen. Een beurs, die gekoppeld aan een festival, een combinatie betekent die nieuw is. Een positief gebeuren, waarin de jon gere van vandaag zich helemaal hap py moet kunnen voelen. Op de beurs is van alles te vinden wat hem of haar Interesseert. Mode, rei zen, boeken, platen, auto's, hifi. voe ding, interieur, maar er is meer. Niet alleen het materiële krijgt aandacht. De organisatoren zijn uitgegaan van de bezoeker zelf. Niet het produkt krijgt het accent, maar hij die er naar komt kijken. Daarom wordt Casa Nova een multi-manifestatie. Ook cultuur en amusement krijgt veel aandacht." Dan volgt een opsom ming van het programma waarna wordt besloten met: „Casa Nova wil de weg wijzen naar een lang en geluk kig leven. In vele opzichten. Het wil jonge mensen tot een jaar of 35 weg wijs maken in de wereld van vandaag en die van de toekomst. Het Ahoy- Inderdaad even in dat niet want ben je ouder dan 35, c de vele jeugdwerklozen, dit direct op straat. Wegwijt spoor! Het jargon klinkt zee[_ baar en de advertenties in t zine zijn dan ook van de fii puur plezier". Clock HousL Salty Dog („where your fail is") en aanverwante belang den. Voorts geven de popit en artikelen als „Jogging Nederland", „Helemaal weg^ York" en „Hoera ik ben leklT verdere sfeer goed aan. Nog een opmerkelijk punt is nelijke presentatie. Dient spraak van organisator Ber.j in hetzelfde Magazine letl worden genomen wanneer r „Aan de wieg van Casa No vele vaders"? De naam Cl n roept in ieder geval eerder as op met de types die men ci e pleegt te noemen dan met 1 we huis" waarop gedoeld w eerste wordt nog eens benac de afbeelding van twee mai t in de advertenties onafschei het beeldteken worden gepl Wat betreft de promotie is e t geval voor gezorgd dat heel t derland zich naar Rotterda geven. Naast een reeds enkt durende advertentiecamp dagbladen en tijdschrift* voornamelijk de festivalka J benadrukt, is er een inten ckeractie gevoerd. Als kla vuurpijl werd een intensievrr stelling aan de dag gelegd vei, rencentra en -cafés (althan sterdam) waar in onmodi j, pakken gehulde pluggers gi ters verstrekten, die op de a< het programma bevatten. Programma Blijft over het festival, wai programma zich op vier lr speelt. Het Sportpaleis, wi entreegelden worden gehe Randy Newman en het Ro Philharmonisch Orkest (2 tus), The Great American saster die zaterdag de Al omtoveren in de grootste d van Europa, voor Cheap augustus) revue Alcazar de augustus). Van Morrison e Wainwright LLI (30 augus den Earring (31 augustus) ei Commodores en de Emotie terdag 1 september. De en Circusten, Spiegeltent en O is gratis voor beursbezoe daarvoor tien gulden per da Enkele van de groepen die len optreden zijn: het WilleiÉ| Kollektief, Hans Dulfer, 3 "Mengelberg, Fischer-Z, O Kokomo, Resistentie ork* Circle, Flalrck, en de Mé betreft de muziek. Theater i zorgd door Urbanus van Ant Imaginaire en Paul Zaloon denswaard blijft dan nog h van consumentenbelangen ter Ralph Nader die dinsd gustus twee voordracht! (misschien als gewetenssu de organisatoren?). De afsluiting op zondag 2 s wordt gehouden in de vort thé dansant waarbij het Roof Orchestra voor de mul lijsting zal zorgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4