Zestien miljard nodig voor stadsvernieuwing Graven leer eenheid in merikaans beleid Midden-Oosten Eten en pijpekoppen van walvisvaarders gevonden I In deze krant Trouw tt Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Wisselvallig HET WEER KOERDISTAN Weerzien met dr. Middelkoop Wethouders praten met ministers klter Mondale coördineert inverkeer naar nkrijk voor een stilgelegd Onderzoekers terug van Spitsbergen Jgen over zin jchotherapie Goedkoop vliegen door verzonnen overlijdensgeval Vier grootste steden krijgen geen toezegging Blindenkrant in Zweden Trouw Soms haast nostalgisch I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee H 37STE JAARGANG NR 10930 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 rouw Wisselend bewolkt en af en toe een bui. Middagtemperaturen omstreeks achttien graden. Matige, aan de kust vrij krachtige, wind. Windkracht vier tot vijf uit west tot zuidwest. Morgen en overmorgen: wisselvallig en koel. Morgen zon op: 06.36 onder: 20.49 Maan op: 07.15 onder 21.05 een waarll|k bijzondere collectie in: antieke oude en hedendaagse TAPIJTEN, maar óók kelims en curiosa. 20 soorten BERBERS oosters tapijthuls BV, LEIDEN Korevaar8tr., Hogewoord (071-1311 78) ouderwetse service volop parkeren LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 3: Drie Groningers geroyeerd als lid van PvdA PAGINA 4: Casa Nova: manifestatie voor jongeren PAGINA 5: PAGINA ECONOMIE: Resultaat Akzo aanzienlijk beter PAGINA 9: Psychotherapie is erg duur PAGINA SERVICE: Eetrubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weerover- zicht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vier grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben de komende tien jaar ongeveer zestien miljard gulden nodig om de stadsvernieuwing op een goede manier te verwezenlijken. Dat betekent 1,6 miljard per jaar, terwijl het rijk dit jaar slechts negenhonderd miljoen heeft uitgetrokken voor stadsvernieuwing. lerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance (rechts) en tende ambassadeur van de VS in het Midden-Óósten, Robert Strauss tn de pers dat ze een gemeenschappelijk advies aan Carter hebben •acht voor de te volgen koers inzaken het Midden-Oosten. Strauss zal maand opnieuw gaan pendelen tussen Jeruzalem en Cairo. HINOTON (AFP, AP, Reuter) Binnen de Amerikaanse •ing is onenigheid gerezen over de aanpak van de proble- in het Midden-Oosten en over de vraag wie daarvoor de idelijke verantwoordelijkheid draagt. Om een einde te n aan deze spanningen heeft Carter vice-president Mon- gevraagd voortaan het beleid voor het Midden-Oosten te iineren. De wethouders van stadsvernieuwing en van financiën van de vier steden hebben dit gisteren duidelijk ge maakt in een gesprek met ministers en aanvankelijk de uitlatingen e onlangs ontslagen ambassa- lij de Verenigde Naties. Andrew al niet bij tot een goede ver- ïg tussen Washington en Jeru- de mislukte missie van super- sadeur Strauss, die de afdgelo- agen bezoeken aan Israël en bracht, heeft al evenmin het proces een stapje verder gehol- "ijdens zijn terugreis naar de gde Staten liet Strauss er geen stand over bestaan, dat hij onderhandelen op basis van 'in oordeel verkeerde instruc- minister Vance van buiten zaken en van Carters adviseur iationale veiligheid Zbigniew iki. •enigde Staten probeerden de ►en week de steun van Israël en t te krijgen voor een vernieuw- pie van resolutie 242, door de e dienen bij het morgen begin- I debat in de Veiligheidsraad I VN. Deze resolutie zou moeten i in een erkenning van de Pa- rechten. wóarvóor Israël ;ypte op dit moment erg veel Oosten te gaan coördineren. Overi gens sprak het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken tegen dat er sprake zou zijn van onenigheid over de te volgen politiek. Vance en Strauss lieten weten Carter een ge meenschappelijke aanbeveling te hebben gedaan voor het te voeren beleid. De verwachting is nu dat de Verenig de Staten zich vooralsnog terughou dend zullen opstellen bij het komen de debat in de Veiligheidsraad. Het debat dat daar gehouden wordt, zal zich toespitsen op een ontwerpreso lutie van Koeweit en Nigeria waarin gewag wordt gemaakt van het recht van de Palestijnen op onafhankelijk heid. Washington heeft al te kennen gegeven tegen deze resolutie een veto te zullen uitspreken. Van Arabische zijde zou echter druk op de VS wor den uitgeoefend om toch akkoord te gaan met de erkenning van de rech ten van de Palestijnen. In dat geval zou toch wel weer een resolutie van Amerikaanse makelij ter tafel kun nen komen. Camp David i einde te maken aan de ge- verhouding tussen de drie jkenen, heeft Carter vice-presi- pondale gevraagd d e diploma- nitiatieven inzake het Midden- JHT (ANP) Door een sta an het Franse spoorwegperso- ordt vandaag en morgen het rkeer tussen Nederland en ijk gedeeltelijk lamgelegd, s een woordvoerder van de NS woensdag en donderdag van en dagelijkse diensten tussen dam en Parijs maar drie naar Het zijn de D-treinen die om ir, 15.55 uur en 20.29 uur uit dam vertrekken. De twee da TEE-treinen keren ln Brus d en de twee resterende trei D-treinen rijden helemaa e autoslaaptreinen Den Bosch- ine (vandaag) en die naar Raphael en terug (morgen) fvenmin. De Egyptische minister van buiten landse zaken Boutros Gahli zei giste ren dat Egypte elke resolutie in de Veiligheidsraad zal steunen die de positie van de Palestijnen versterkt. Maar zo'n resolutie moet wel in over eenstemming zjn met de huidige vre desinspanningen aldus de minister. De resolutie zou geen wijziging moe ten inhouden van de akkoorden van Camp David. Egypte zou er de voor keur aan geven gematigde Palestij nen uit de bezette gebieden te betrek ken bij het onderhandelingsproces boven rechtstreekse vertegenwoordi gers van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. Twee Egyptisch-Israëlische werk groepen hebben gisteren in Alexan- drië drie dagen van besprekingen af gesloten over Palestijnse autonomie. Veel resultaat werd er niet bereikt. Meer nieuws op pagina 7. Een Nederlandse expeditie van het Arctisch Centrum in Groningen is gisteren teruggekeerd na een verblijf van een maand op Spitsbergen. Tweede van links zit de leider van de acht leden tellende groep, de fysisch geograaf drs. Louwrens Hacquebord. Van een onzer verslaggevers WINSUM Etensresten van walvisvaarders uit de zeventiende eeuw, schoenen, slippers, sokken en pijpekoppen hebben Nederlandse onderzoekers uit de bodem van Spitsbergen boven de grond gehaald. Met een kist vol opgravingen kwam de zeven leden tellende groep gisteren in Nederland terug, twee weken eerder dan de bedoeling was. Oorzaak van de vervroegde terug keer was onder andere de succes volle graafpartijen op verschillen de van de eilanden, die samen de naam Spitsbergen dragen. In de zeventiende eeuw vorrpde de ei landengroep, die nu NoOrs bezit is, de basis, voor de walvisvaart. Na een zeer slechte eerste week profiteerde de expeditie de vol gende veertien dagen van het goe de weer door dagelijks vijftien uur te graven. „We waren zo opgescho ten dat we een snellere terugreis wel aandurfden, vooral omdat we erg veel moeite hadden gehad om op Amsterdam Eiland waar ons kamp was, te komen. We wilden niet het risico lopen dat ze zouden vergeten om ons op te halen. Dat is vorig jaar Bas Kist, de conserva tor van het Amsterdamse Rijks museum, overkomen, toen hij in z'n eentje een week op het eiland doorbracht. Wij konden nu mee varen met de gouverneur van Spitsbergen," vertelt drs. Louw rens Hacquebord, leider van de expeditie. Enthousiast Hacquebord, die als fysisch geof- graaf verbonden is aan het Arc tisch Centrum in Groningen, is één en al enthousiasme over het resultaat van de expditie. „We hebben driehonderd vondsten ge daan. Voor een proefopgraving is dat erg veel. We hebben dingen gevonden die in Nederland al lang vergaan zouden zijn, maar die daar in de permanent bevroren bodem bewaard gebleven zijn. We hebben in afvalputten erg veel etensresten aangetroffen, zelfs stukken vlees die nu wat leerach tig waren geworden. We hebben vloerplanken en een huis gevon den, een straatje naast het huis en een soort afwateringsgootje." Stempels De Groninger, die voor vijf Jaar door de universiteit is aangetrok ken om de geschiedenis van de Nederlandse walvisvaart in de ze ventiende eeuw vast te leggen' .hoopt nog één of twee keer een expeditie naar Spitsbergen te kunnen uitvoeren.„Het is toch zonde dat je niet een heel dorp kunt opgraven. Het ligt er alle maal zo gaaf bij. Dit is een unieke gelegenheid om een stukje leven te reconstrueren uit de zeventien de eeuw. En dan niet het leven van de hogere klasse, maar van de doodgewone Nederlanders, als er financiële middelen zijn wil ik graag nog een tocht maken, die dan wat grootser opgezet is. De opgravingen op Spitsbergen vind ik te vergelijken met het ontgra ven van Dorestad bij Wijk bij- Duurstede. Het is wel jonger, rnaarhet gaat over een hele be drijftak." De expeditie, die naast Hacque bord nog twee fysischgeografen, een assistent-archeoloog, een we tenschappelijk fotograaf, een technicus en een Journalist telde, heeft veel profijt gehad van het meegenomen materiaal en de technische uitrusting. „De lucht vochtigheid liep tegen de honder- d".aidus de expeditieleider.„We konden bijna niets droog houden." De groep had slechts een deel van de vondsten bij zich. Tal van ge bruiksvoorwerpen moeten eerst nog geconserveerd worden, voor dat ze naar Nederland komen. Hacquebord wil de vondsten in de komende maanden onderzoeken en eventueel tentoonstellen. Vol gens de geograaf zijn er meer schuimen pijpekoppen gevonden met duidelijk leesbare stempels en initialen. De exacte herkomst van de pijpen moet vast te stellen zijn, meent hij. De expeditie heeft Smerenburg op' Amsterdam Ei land, Zeeuwse Uitkijk, de Harlin- gen Traankokerij en nog een ne derzetting van Nederlandse oor sprong bezocht. Een belangrijke leidraad bij het bepalen van Ne derlandse nederzettingen vorm den gele IJsselsteentjes, die ka rakteristiek waren voor de bouw van ovens. De ontploffing van een boiler in de Levensschool aan de Rutherfordstraat in Haarlem gisternacht heeft een grote ravage veroorzaakt. Gevels en muren in het gebouw werden vernield. Plafonds stortten in. De boiler zelf zweefde vijftig meter door de lucht en belandde op een speelplaats. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade wordt geschat op vijf ton. PARAMARIBO (ANP/SNA) Meer dan tweeduizend mensen hebben gebruik gemaakt van verzonnen overlijdensgevallen om met het Apex-tarief goed koper te vliegen op het traject Amsterdam-Paramaribo. Daardoor raakte het luchtver keer op deze route danig in de war. Op verzoek van in Nederland wonende Surinamers werd een paar Jaar geleden bepaald, dat bij sterfgevallen naaste fami lieleden gebruik kunnen ma ken van het Apex-tarlef. Dat is enkele honderden guldens goedkoper dan normale tarie ven. Wel moet men ruim van tevoren boeken en de datum van heen- en terugreis vastleg gen. Om bedroefde familiele den niet te duperen, werd op tickets een fictieve terugreis geboekt. Dat werd de betrok kenen verteld. Deze hielden de maatschappij aan de terugreis- datum, waardoor anderen op wachtlijsten moesten. Beelaerts van Blokland van volks huisvesting en ruimtelijke ordening en Andriessen van financiën en staatssecretaris Koning van binnen landse zaken. Daarbij hebben ze een rapport overhandigd, waarin wordt uiteengezet hoe het naar hun mening de komende tien jaar moet met de gezondmaking van de binnensteden. Erkend De wethouders vertelden dat de be windslieden het probleem van de stadsvernieuwing erkenden, dat zij ook de omvang van het probleem ernstig namen, maar dat zij geen wer kelijke toezeggingen willen doen. Ze ker wat de financiële kant van de zaak betreft, is men niet verder geko men. De regering heeft slchts beloofd na Prinsjesdag de bedragen uit de begroting naast die uit het rapport te leggen en dan te proberen tot een vergelijk te komen. Maar verder wil de men niet gaan. Ook enige duide lijkheid over deze begrotingspost kon niet worden gegeven. In die tien Jaar willen de steden 140.000 woningen aanpakken. Maar in de geraamde kosten zitten ook zaken als scholen, wegen en plantsoe nen. De wethouders hebben er op gewezen dat het niet aanpakken van de stadsvernieuwing ook veel geld kost. De beveiliging van verpauperde buurten bij voorbeeld. Decentralisatie Een ander dringend veizoek dat aan de bewindslieden werd gedaan is dat om algehele decentralisatie. Naar de* mening van de wethouders zijn het uiteindelijk de gemeenten waar alles moet gebeuren. De inmenging van het rijk is nu nog zo vergaand dat het de stadsvernieuwing op ernstige wij ze stagneert. De ministeries van soci ale zaken, economische zaken. CRM, volksgezondheid en milieuhygiëne en zelfs landbouw moeten bij elke stap goedkeuring hechten aan de plannen van de gemeenten. Alleen minister Beelaerts van Blok land wilde in het onderhoud toezeg gen dat men op zijn ministerie een begin zal maken met de decentrali satie. De gemeenten hebben aangeboden om eventueel geld voor te schieten als het rijk de kosten niet op korte termijn kan ophoesten. De gemeen ten zeggen ook nog andere geldbron nen achter de hand te hebben, waar- voor overigens ook toestemming van het rijk voor nodig is. Voor de tien nog resterende gemeen ten in ons land. waar stadsver nieuwing nodig is. willen de bewins- lieden op eenzelfde manier een rap port samen stellen over de „beno digdheden" voor de stadsvernieu wing. naar de methode van de vier grote gemeente. Rekent men deze gemeente mee, dan zou het rijk in totaal twee miljard per Jaar kwijt zijn aan de stadsvernieuwing. Minister Beelaerts heeft verder nog- toegezegd binnen enkele weken met het gewijzigde wetsontwerp stadsver nieuwing naar de Kamer te zullen komen. De wethouders toonden zich- niettemin enigszins teleurgesteld over het minimale aantal toezeggin gen, dat de bewindslieden wilden doen. GOTENBURG (UPI) Iedere ochtend de krant in braille uit de compu ter. Dat kan sinds kort in Gotenburg (Zweden). Een plaatselijke krant levert enkele blinde abonnees een pagina per dag. Zij krijgen die via de telefoon, die is aange sloten op een kleine computer, die de tekst in braille uittikt. Het hele apparaat kost ongeveer 10.000 gulden en kan vol gens de ontwerper, de journalist Leif Anders- son, overal worden ge bruikt. Onze voorvaderen, een pijpje smokend op Spitsbergen, op sokken bij de haard, in een eeuw toen walvisvangst nog iets anders was dan uitroeiing. Een idyllisch beeld, hoewel het best een pittig bestaan zal zijn geweest. Voorlopig verslag van een opgraving. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar dc krant of tv-gids. Decoratief jute Icctuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting cn arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1