laranties nodig voor iformprodukten s\l£ ft? Resultaat Akzo in eerste halfjaar aanzienlijk hoger ilips en Grundig maken front tegen Japan Prijswijzigingen trager 'EC wint proces voor iperikaanse rechter Zes maanden in cijfers irecteur vakonderwijs drogisten: Landbouwschap wil stillere trekker Het Instrument: wellicht nog kans voor Nederland Frankrijk schendt regels van EG Voorraad waardering flatteert cijfers Interim-dividend in overweging Aansprakelijkheid in wet regelen :NSDAG 22 AUGUSTUS 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 i een onzer verslaggevers STERDAM Vergeleken i een aantal andere landen den In Nederland voor de jument zowel prijsverho- fen als verlagingen ver- Igd doorgevoerd, zo licht Vereniging van Nederland- Koffiebranders en Thee- jcers de koitieprijsverho- van vandaag toe. raden bij branders en pakkers een marktprijzen in de consumentenprijs hogere prijs tot uitdrukking komt. tot uitdrukking gekomen. ens de door de minister van eco- kche zaken opgestelde prijsge- jregels moeten koffiebranders de verkoopprijzen overleg ple- onGllOr net het ministerie als de inkoop- n veranderen. De controle op de Ing van de prijsgedragsregels >ij de Economische Controle t (ECD). ns de koffiebranders en thee- >rs kan de prijs pas worden ver- I op het moment, dat in de voor- Dat betekent, dat niet de feitelijke wereldmarktprijs onmiddellijk maat gevend is. maar de werkelijk door de brander betaalde prijzen. Het bete kent dus ook. dat de wereldmarkt prijzen in Nederland met vertraging aan de consument worden doorbere kend. Ter illustratie herinnert de Vereni ging van Koffiebranders en Theepak kers aan de sedert februari dit Jaar stijgende wereldmarktprijzen en de kofiieprijsverlaging die niettemin op 4 april J.l. tot stand kwam. Pas deze maand zijn deze gestegen wereld- Het Nederlandse systeem wijkt af van de werkwijze in het buitenland, waar men in het algemeen sneller reageert op de ontwikkelingen op de wereldmarkt. De eerste prijsverho ging werd bij voorbeeld in West- Duitsland al eind juni doorgevoerd en in België op 1 juli. De Verenigde Staten waren nog eerder. Daar werd koffie al begin mei duurder. De oorzaak van de sinds februari dit Jaar stijgende wereldkoffieprijs zijn volgens de Vereniging van Koffie branders en Theepakkers de prijson- dersteunde maatregelen van produ- centenlanden. Zij doen dit veelal door partijen koffie uit de markt te nemen als het prijspeil beneden een gewenst niveau dreigt te zakken. Daarbij kwam de vroege onverwach te vorst in de Braziliaanse provincie Minas Gerais en de daaruit volgende verwachting, dat de oogst zal tegen vallen en het aanbod dus gering. Ook sindsdien bleef de markt onrus tig op het hogere prijspeil, mede in verband met het feit dat de jaarlijks terugkerende vorstgevaarlijke perio de pas in de tweede helft van deze maand afloopt. De weerberichten uit Brazilië zijn, aldus de branders en pakkers, vooralsnog gunstig en dit heeft tot gevolg gehad, dat er in de tweede helft van juli enige prijsdali- gen hebben plaatsgevonden. Een globaal overzicht van de consu mentenprijsontwikkeling ziet er als volgt uit: 3 augustus 1977: 6,32 11 augustus 1978: 4,12 4 april 1979: ƒ3,62 1 augustus 1979: ƒ4,18 22 augustus 1979: ƒ4,40 f een onzer verslaggevers JJSeCHT De consument moet de garantie krijgen, dat reformprodukten „volwaardig" _lfn dat (geneeskrachtige) krulden van goede kwaliteit zijn. Dit betoogde directeur J. Petiet afie Stichting Vakonderwijs voor Drogisten gisteren tijdens de persbijeenkomst van de orJ-Parfumeriebeurs in Utrecht. Deze vakbeurs wordt van maandag 27 t/m donderdag 30 Clstus in de Julianahal aan de Croeselaan in Utrecht gehouden. jedingsmiddelen vallen reform- len onder de bepalingen van de wet. Een „Reformwet" bestaat iodat de consument moet af- jp de goede naam van de leve- r. De heer Petiet zou echter izlen, dat de consument méér gmjeid zou krijgen dat een pro- ■Évolwaardig" is en dit op basis Miderzoek door een laboratorium Her onderzoekinstituut. Die vol- BB|gheld zou zichtbaar kunnen gemaakt door een bepaald niet zo maar een embleem van i of andere leverancier, maar dat werkelijke garantie ng ■schuwde de drogist voorts [eformprodukten geen valse p wekken ten aanzien van ziek- leformprodukten zijn geen ge- [ddelen, maar dienen uitslui- r bevordering van de gezond- Petiet zei dat gewaakt zal Worden voor „slim bedachte" "ngen, die „het niet" te ma- jbben mét een therapeutische ptle. De aanprijzing van een dukt als zijnde goed voor lat orgaan, zou bij het publiek 'achting kunnen wekken dat ke zou zijn van een genees- Om de kruidenhandel vooral in de toekomst in goede banen te houden, zag de heer Petiet maar één mogelijk heid, namelijk intensieve overheids controle. Gelijk met de reformvoeding, is ook de vraag naar kruiden (zowel genees krachtige kruiden als specerijen) de laatste Jaren sterk gestegen. Het ge bruik van geneeskrachtige krulden is daarbij geen kwestie van nostalgie, noch een modeverschijnsel. Volgens de heer Petiet kan de consu ment voor „kleine kwaaltjes" die van een niet te lange duur zijn, in vele gevallen kruiden met een genees krachtige werking gebruiken. De dro gist zal echter de nodige kennis moe ten bezitten om de afnemers op de Juiste wijze te adviseren. Dit niet al leen ten aanzien van het gebruik, maar ook als het gaat om een tijdige verwijzing naar de arts. Gevaar Ook bij het afleveren van genees krachtige kruiden schuilt, aldus de heer Petiet, het gevaar van verkopen zonder kennis van zaken uitsluitend met het oog op geldelijk gewin. Volgens hem is er in de handel in geneeskrachtige krulden veel kaf on der het koren. Met het groter worden van de kruidenmarkt is het niet uit- IpANGELES (Reuter) De olieproducerende landen, S gd in de OPEC, hebben twee overwinningen geboekt in Mit nu toe niet vertoonde poging hen via de rechter te J den de olieprijzen te verhogen. >V Ssl bepaalde rechter Andrew an de districtsrechtbank te ;eles, dat de OPEC niet ver tan worden en dat de Ameri- machlnistenvakbond, die het heeft aangespannen, geen. n doen gelden op schadever- als gevolg van eerdere olie- ïogingen. De rechter was van dat de Amerikaanse anti- geving slechts van toepas- ip mensen en ondernemingen, staten. Bovendien kan de 1 geen schadevergoeding ei- lat de vakbond alleen kan gezien als een indirecte afne- OPEC-olie. iheer van de eiser, James mocht de rechter beslag te p de tegoeden, die de OPEC- iij Amerikaanse banken aan- Dle worden geschat op 105 'den. plan £tal leden van de Organisatie Exporterende Landen Jis nog steeds van plan in de [ende vergadering van de OPEC de kwestie van de koersdaling van de dollar en de gevolgen daarvan voor de opbrengst van de olie-export te bespreken. Dit kan worden opgemaakt uit de woorden van de Iraanse onderminis ter van financiën, Cyrus Ibrahimza- deh, die in Teheran verklaarde dat het goed zou zijn de kwestie aan de orde te stellen in de vergadering van 27 september in Wenen, die eigenlijk is bedoeld voor overleg over uitbrei ding van het ontwikkelingsfonds van de OPEC. Volgens Ibrahimzadeh wordt ont kend, dat voorbereidingen voor be raad over de dollar aan de gang zijn om te voorkomen dat de koers van het Amerikaanse geld al bij voorbaat gaat Inzakken. Eerder deze maand verklaarde hij dat ln een eventuele extra vergadering gesproken zou moeten worden over koppeling van de dollar aan een aantal andere harde munten en uitdrukking van de olie prijzen in een bepaald gemiddelde daarvan. Nu wordt voor berekening van de prijzen en betaling van olie nog vrijwel uitsluitend van de dollar gebruik gemaakt. Beter De heer W. S. van der Giessen, lid van de adviescommissie van de Indro- Parfumeriebeurs, liet optimistische woorden horen over de ontwikkelin gen op het gebied van de cosmetica. Weliswaar viel in het eerste kwartaal van dit Jaar als gevolg van de barre weersomstandigheden slechts een gèringe steiging van de omzet bij de drogisten waar te nemen, maar in het tweede kwartaal was de ontwikkeling van de cosmetica-verkoop aanmerke lijk gunstiger. Daarbij wees hij erop, dat het ver schuivingproces van de drogisterijen naar levensmiddelen- en discountza- ken in de eerste helft van de jaar tot stilstand is gekomen. Hij sprak van een „face-lift" van de Nederlandse drogist. Uit de toespraak van secretaris mr A. J. Barnhard van de Nederlandse Dro gisten-Organisatie bleek, dat de dro gisten een kleine veertig procent van de totale cosmetica-verkoop in ons land voor hun rekening nemen. Hij verwachtte dat het marktaandeel van de drogisterijen zich aan het ein de van het jaar zal handhaven of zelfs een lichte stijging te zien zal geven. DEN HAAG Het landbouwschap wil een nieuwe subsidieregeling voor geluidarme landbouwtrekkers. Deze zou boeren ertoe moeten brengen, trekkers te gaan gebruiken met cabi nes. waarbinnen het geluid tot min der dan tachtig decibel is terugge bracht. In een brief aan de minister van sociale zaken heeft het schap om zo'n regeling gevraagd. In 1977 was er al zo'n subsidierege ling. die volgens het schap de vraag naar geluidarme trekkers heeft doen toenemen. Toen werd de door de EG-. ministerraad vastgestelde grens van negentig decibel aangehouden. Het Landbouwschap vindt echter dat het nog stiller kan. Het vindt ook. dat een nieuwe regeling voor landbouwtrek kers zal passen in de bestaande subsi dieregeling arbeidsplaatsenverbete ring. Deze maakt subsidies mogelijk voor projecten, waardoor bestaande geluidsniveaus van tachtig decibel en hoger met op z'n minst vijf decibel worden verminderd. gesloten, dat de kwaliteit van de pro- dukten (het oogsten, drogen en bewa ren van kruiden moeten met kennis van zaken gebeuren) daaronder te lijden zal hebben. Hoe sterk de vraag naar reformpro dukten en kruiden in ons land is gestegen, blijkt wel uit de cijfers. Tussen 1960 en 1975 steeg de con sumptie van 45 miljoen tot 190 miljoen. Dat is, berekend per hoofd van de bevolking, van vier gulden tot veertien gulden. De verwachting ls, dat de vraag ln 1980 zal zijn gestegen tot 265 mil joen, gelijk aan negentien gulden per hoofd van de bevolking. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Misschien dat we nog net niet helemóól te laat zijn met het opbouwen van een eigen Neder landse instrumentenindustrie. Maar afgezien van een paar mooie uitzon deringen hebben we de boot ln deze groeiende branche wel degelijk ge mist, vindt directeur dr. P. Felix van de tweejaarlijkse tentoonstelling Het Instrument. Op de editie-1979 zullen eind volgen de maand 4156 fabrikanten van labo ratoriumuitrusting, industriële meet- en regeltechniek en medische appa ratuur hun produkten tonen. Daaron der zijn er 93 (2,4 procent) die zich voluit Nederlandse instrumentenin dustrie kunnen noemen. De 94 pro cent buitenlandse bedrijven worden vertegenwoordigd door 368 impor teurs, waarvan een kleine helft naast handelsactiviteiten ook een groter of kleiner programma instrumenten of apparaten zelf fabriceert. Naar schatting benadert de jaarlijkse omzet in de door Het Instrument be streken branche langzamerhand de twee miljard gulden. Dat bleek uit een enquête onder de deelnemers, waarbij de organisatie aantekent dat enkele belangrijke gebieden niet of nauwelijks zijn verwerkt, zoals in strumenten voor zee- en luchtvaart en voor specifiek militaire toepas singen. Op de tentoonstelling, van 19 tot 26 september in de RAI, wordt onder de naam „kennisplein" een nieuw soort informatiecentrum ingericht. In sa menwerking tussen TNO, de techni sche hogescholen en de Rijksnijver- heidsdienst, bekijkt men daar of voor bij de bezoeker levende problemen op de beurs een oplossing aanwezig is. Blijkt dat niet zo te zijn, dan wordt na de beurs geprobeerd om alsnog een leverancier op te sporen. Ook over de ontwikkeling van nieuwe produkten, licentie verwerving en dergelijke, is op het plein kennis te vergaren. BRUSSEL (Reuter) Frankrijk schendt de regels van de Europese Gemeenschap door douanepapieren te eisen bij de invoer van truien en sjaals uit andere lidstaten, zo deelde de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de gemeenschap mee. Frankrijk is om opheldering ge vraagd naar aanleiding van klachten van Groot-Britannië, Italië en West- Duitsland. Volgens deze landen heeft Frankrijk een douaneprocedure, die in feite neerkomt op de afgifte van invoervergunningen. Als Franse op heldering na het oordeel van de com missie ontoereikend is, kan het land worden gedaagd voor het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Frankrijk maakt zich, aldus een woordvoerder in Brussel, ongerust over de sterke toeneming van de in voer van truien en shawls. In de eer ste vijf maanden dit Jaar is de import uit Italië in aantal met 35 procent gestegen. Krachtens het Verdrag van Rome (1958), waarbij de EG werd opgericht, dient de handel tussen de lidstaten vrij te verlopen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Akzo heeft in het tweede kwartaal een duidelijk hogere omzet behaald terwijl ook de netto winst aanmerkelijk toenam. De cijfers over het eerste halfjaar waren daardoor veel gunstiger dan in dezelfde periode van 1978. De resultaten en ook de omzet zijn echter in zekere zin geflatteerd. Door het duurder worden van de olie heeft Akzo namelijk aanzienlijk meer moeten betalen voor petrochemische grondstoffen. Die hogere prijzen heeft het concern doorberekend in de waardering van zijn voorraden, in to taal was daar 114 miljoen mee ge moeid. Om het overzicht ln de resul- tatenontwikkeling niet te verstoren wordt die 114 miljoen verdeeld over het hele jaar waardoor aan het be drijfsresultaat ln het eerste halfjaar 43 miljoen is toegevoegd. Dat had ook gevolgen voor de netto winst. Die was in het eerste halfjaar 101,6 miljoen waarvan 32 miljoen afkomstig was uit het hoger waarde ren van de voorraden. Voor het twee de halfjaar blijft van de eerder ge noemde ƒ114 miljoen nog ƒ71 mil joen voor het bedrijfsresultaat over wat voor de netto winst neer zal ko men op ongeveer 50 miljoen. Op voorwaarde overigens dat de grorid- stofprijzen niet nog verder zullen stijgen. Overigens zal een daling van de grondstofnoteringen een negatieve invloed hebben op het bedrijfsresul taat. En ook al treedt die daling niet op; een bedrijfswinst door een hogere voorraadwaardering is een eenmalige zaak, als we er van uitgaan dat de olie ln 1980 niet of niet in dezelfde mate duurder zal worden dan in de eerste maanden van 1979 het geval was. Dat wil dus zeggen dat een bijdrage uit deze hoek aan de winst er volgend jaar niet zal zijn, net zoals zij ontbrak in 1978. Omzet De omzet steeg ln het eerste halfjaar met 12 procent waarvan 7 procent te danken was aan een toeneming van de verkochte hoeveelheden en 8 pro cent aan gestegen prijzen van de ver kochte artikelen. Samen zou dat een omzetgroei van 15 procent betekend hebben maar er ls een nadelig ver schil door valuta-effecten van 3 pro cent. Hier hadden ondermeer de Amerikaanse activiteiten een nega- In miljoenen guldens 2e kwartaal 1979 1978 le halfjaar 1979 1978 Omzet Bedrijfsresultaat Interest 3.047,8 164,3 63,5 100,8 2.671,1 101,6 61.6 40,0 5.948,8 314.9 123.3 191,6 5.320,4 191,7 121.1 70,6 Belastingen Aandeel in resultaat Deelnemingen Aandeel derden in winst Nettowinst Nettowinst per aandeel guldens 35,2 5,3 8,5 62,2 35.1 15.2 9.0 13.3 69,0 3,2 19,0 101,6 62,2 22,8 17,5 15,8 2,10 0,45 3,43 0,53 Het bestuur van Akzo heeft nog steeds ln overweging ln het najaar een interim-dividend uit te keren aan de aandeelhouders, die voor het laatst in het voorjaar van 1975 divi dend hebben ontvangen. In de jaarvergadering in mei had voorzitter Bos van de raad van be stuur meegedeeld dat men een inte rimuitkering overwoog als de resulta ten zich overeenkomstig de verwach tingen zouden ontwikkelen. Tot nu toe zijn die verwachtingen iets over troffen, ook als het extra resultaat door de voorraadwaardering buiten beschouwing blijft. tieve invloed. In het eerste halfjaar van 1978 stond de dollar gemiddeld nog op ƒ2,23 terwijl de koers ln de eerste zes maanden van dit Jaar ln doorsnee 2,02 was. In die 7 procent stijging van de ver- Bouwbonden FNV: UTRECHT (ANP) De Federatie Bouw- en Houtbonden van de FNV is in het geweer gekomen tegen de bouwwerkgeversorganisatie NVOB, die bezwaar maakt tegen het aan sprakelijk stellen van de hoofdaanne mer voor het betalen van premies voor sociale verzekeringen als de on deraannemer het laat afweten. Het NVOB is tegen een wetswijziging ln die richting, omdat dan een ont wrichting van het bouwproces te vre zen zou zijn. Hoofdaannemers kun nen het als regel niet stellen zonder een hele reeks gespecialiseerde on deraannemers en het is voor de hoofdaannemers veelal ondoenlijk na te gaan of al die onderaannemers hun verplichtingen wel na kunnen komen, aldus kortweg het standpunt van het NVOB. De Bouwbonden FNV stellen daaren tegen in een verklaring dat de volledi ge aansprakelijkheid van de hoofd aannemers wel degelijk ln de wet moet worden geregeld. Dat is de eni ge manier om praktijken van koppel bazen de kop in te drukken en ontdui king van belastingen te voorkomen, aldus de Bouwbonden FNV, die bij zonder teleurgesteld zijn over de „ne gatieve houding" van het NVOB. „Een goede ondernemingsstructuur in de bouwnijverheid iets waar de ondernemers toch ook baat bij heb ben is gediend met een goede wet telijke regeling", vinden de Bouw bonden FNV. ROTTERDAM Shell en BP over wegen hun aanvraag voor een ver gunning voor de bouw van een LPG- terminal in het Europoortgebied op te schorten. De gemeente Rotterdam, het openbare lichaam Rijnmond en de provincie Zuid-Holland hebben de oliemaatschappijen om uitstel ge vraagd. kochte hoeveelheden zit het tweede flatterende effect, dat de halfjaarcij fers bevatten. Het percentage komt ver uit boven de economische groei in de westerse wereld. De afnemers kochten echter extra ln om verdere prijsstijgingen voor te zijn, een deel van hun aankopen was dus specula tief. Die extra grote voorraden bij de klant kunnen de afzet bij Akzo in een later stadium drukken. Het bestuur houdt daar rekening mee. alleen is nog niet duidelijk wanneer het zal gebeuren. Mogelijk nog dit jaar, an ders in het eerste halfjaar van 1980. Alles bijeen verwacht het bestuur voor het tweede halfjaar een voort zetting van de positieve resulaten, al zullen deze lager zijn dan in de eerste zes maanden. Een van de redenen is de gebruikelijke seizoensslapte in het derde kwartaal. Vezels Wat de afzonderlijke divisies betreft, de omzet van de chemische vezelsec tor steeg met 9 procent door zowel de toeneming van de afzet als door hoge re prijzen. Niettemin acht men de marges nog steeds onbevredigend, mede door de hoge grondstofprijzen. In die marges spelen ook de prijsver schillen met de Verenigde Staten een rol. Sommige grondstoffen zijn daar door de Amerikaanse prijspolitiek 40 procent goedkoper. Overigens werd olie natuurlijk ook in de VS duurder en daar had American Enka van te lijden, ook al omdat de omzet van dit bedrijf terugliep, een gevolg van de teruglopende conjuctuur. Het herstel van de resultaten bij Enka deed zich het sterkst voor bij de sectoren chemische produkten en coatings (verf en lak). Van die verbe tering profiteerden duidelijk de Ne derlandse activiteiten, die door hun verliescijfer vorig Jaar ernstige reden tot zorg gaven. Nu deed ondermeer Akzozout het veel beter waar de Strenge winter niet vreemd aan was. BIJ Akzo waren op 30 juni 82.700 mensen ln dienst, dat ls 500 minder dan op 31 december. In Nederland verminderde het personeelsbestand met 460 tot 24.200. De Nederlandse Enka-bedrijven droegen daartoe bij met een verlies van 200 arbeidsplaat sen. Verder is Aagrunol (onkruid be strijdingsmiddelen) aan een Brits be drijf verkocht. G. Wolters ERDAM Philips en de Westdultse radio- en TV-producent Jig voeren besprekingen over een nauwe samenwerking, berichten ld vorige week. Aanleiding voor deze publikatie: een interview met J71-jarige Max Grundig in het Duitse weekblad „Die Zeit", waarin selfmade man" laat doorschemeren niet afwijzend te staan tegen- pn nauwere band met Philips. eerste gezicht ls het laatste mis- 'iet eens zo bijzonder. Ook in het ls er meermalen sprake geweest ferlei vorm van samenwerking tus- bedrijven. Zeer recent nog was da I bij de totstandkoming van de ideo-cassetterecorder van Philips, kerkelijke van de thans in uitzicht I nauwere band tussen Philips en {dient dan ook meer gezien te wor sen de achtergrond van de Japanse concurrentie. Volgend Jaar lopen in Duits land bepaalde licenties op het gebied van kleurentelevisiesystemen af. de zogenaam de PAL-Iicentles. Gevreesd wordt, dat dit wel eens het sein zou kunnen zijn voor de Japanse industrie, die zich bezig houdt met de produktle van radio- en TV-apparatuur, om zich met sterk vergrote energie op de Duitse markt te werpen. Een markt, waar tot dusverre Grundig het niet slecht heeft gedaan maar waar Philips, zo wordt althans beweerd, minder fortuinlijk zou opereren. Indien dan ook nog in aanmerking wordt genomen, dat Grundig, die in de Bondsre publiek de eerste viool speelt op het gebied van verstrooilngs^pparatuur goede zaken doet met de landen van het Oostblok, dan is vermoedelijk dat laatste mede een verkla ring voor het feit, waarom het Philips niet onverschillig zou zijn nauwere relaties met Grundig te kunnen aanknopen. Research achter Trouwens ook voor laatstgenoemd bedrijf zitten hier aan onmiskenbare voordelen. Grundig heeft, zoals gezegd, weliswaar de laatste jaren verdienstelijk gedraaid, op het stuk van de research heeft het bedrijf het er wel wat bij laten liggen. Het behoorde na melijk tot het systeem van Max Grundig, één van de weinige succesvolle industrie- pioniers van het na-oorlogse Duitsland, om technische kennis daar te kopen waar dat maar mogelijk was. Dat leverde geen problemen op tot het moment, dat de electrotechnische indpstrie in de Bondsrepubliek werd geconfronteerd met problemen van overcapaciteit, te grote voorraden en prijsdalingen. Toen werd het Grundig, die tot dan eigenlijk uitsluitend was opgetreden als een assemblagebedrijf van radio- en tv-toestellen,bandrecorders e.d., duidelijk, dat het zonder eigen research wel eens heel erg moeilijk zou kunnen wor den ln de toekomst op te boksen tegen de Japanse concurrentie. En als Max Grundig te kampen heeft met opvolgingsproblemen, dan ligt het wel voor de hand dat Grundig niet afwijzend staat van een nauwere band met „grote broer" Philips. Een bedrijf dat wel bijtijds zag. dat het zaak was onafhankelijkheid te bereiken van leveranciers van onderdelen e.d. en dat op het gebied van research en ontwikkeling tot de vooraanstaandste in de wereld kan worden gerekend. Volgens de tot dusverre niet bevestigde berichten zou ln bet kader van de aan de gang zijnde onderhandelingen tussen Phi lips en Grundig worden gesproken over een belang van 257o van Philips in Grundig, waartegenover deze laatste 8% van het aan delenkapitaal van Philips zou verwerven. De tijd zal leren, of deze veronderstellingen Juist zijn. Niet aan twijfel onderhevig ls. dat Grundig in het boekjaar 1978/79 een omzet behaalde van 2,95 miljard mark (ongeveer 3 miljard gulden), waarvan de helft op het binnen land betrekking had. Ter vergelijking diene, dat de Jaaromzet van Philips 32 miljard gulden bedraagt. Het aandelenkapitaal van Grundig beloopt momenteel 263 miljoen mark. dat echter uit de reserves tot 300 miljoen zou worden verhoogd. Het aantal personeelsleden van het Duitse bedrijf is bijna 38.500, waarvan ruim 13.000 ln het buitenland werken. Kartelbureau Ook als Grundig en Philips het eens zouden worden over een nauwere band, moet even wel nog een hindernis worden genomen. Het Westdultse Kartelbureau in West-Berlijn zal een eventueel nauwer verbond namelijk met zijn flat dienen te bezegelen. Dit Kar telbureau, dat tot taak heeft ongewenste machtsconcentraties door samenwerking van bedrijven tegen te gaan, zou nog niet zijn benaderd door beide bedrijven. Toch lijkt de indruk gewettigd, dat van deze kant een eventuele wederzijdse kapi taaldeelneming niet bij voorbaat afwijzend zal worden beoordeeld. Een steuntje in de rug voor Grundig betekent immers het be houd van vele arbeidsplaatsen in de bonds republiek. Aan de andere kant heeft ook „Bonn" in deze altijd nog wat in de melk te brokkelen. De minister van economische zaken kan een streep halen door besluiten van het Kartelbureau. En het lijkt erop, dat Juist deze minister niet tegen een nauwere band van Philips en Grundig is. Dit getuige een uitlating van hem tegenover een Grun- digwerknemer, toen hij zich liet ontvallen „eigenlijk al twee Jaar lang te wachten op een samengaan van Grundig en Philips".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11