ïieuwbouwaf deling van erf Vuyk gaat dicht |eel boeren willen I/vee prijzen voor melk Nieuwe rentetarieven bij de ABN. ABN Bank Meer wanbetalers in bedrijfsleven mnemers steigeren aansprakelijkheid )or hun koppelbazen Iets minder orders in industrie Bouw stormvloedkering vordert prsoneel naar Van der Giessen-De Noord Limburgse bouwers boos op PTT Loon Nederlandse werf arbeider hoog 'Al hogere Ionen bij zestal vleeswarenfabrieken' Gedwongen SDAG 21 AUGUSTUS 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 9 een onzer verslaggeefsters PELLE AAN DEN IJSSEL De nieuwbouwafdeling van de scheepswerf Vuyk in Capelle [den IJssel gaat dicht. Daardoor gaan 300 arbeidsplaatsen verloren maar niemand krijgt ilag De met een personeelstekort kampende scheepswerf Van der Giessen-De Noord wil lelijk alle 300 werknemers overnemen. hiyk en Zonen's scheepswerven et al enige tijd met problemen [het uitblijven van lonende op- hten. De directie zegt er de laat- Jjd niet in geslaagd te zijn orders werven voor schepen waarvoor [erf is ingericht. Dat zijn onder- rij-op-rij-af-schepen, loodsvaar- i, tank-, opleidings- en offshore- en, en binnenschepen. De t voor deze schepen is zo goed weggevallen, zegt de directie. met verregaande steun van de i is het niet mogelijk reders te en voor nleuwbouwop- sing ting van de nieuwbouwafde- ii Vuyk en het aanbod van Van iessen kwamen voor de onder- sraad en het personeel, die ddag zijn ingelicht, als een verrassing. De overname ftet personeel door Van der Gies- Noord zal geleidelijk verlo- nd volgend jaar gaat de werf in r i dicht. Tot die tijd zullen de [de opdrachten worden afge- idustriebonden hebben hun te- ng uitgesproken over het feit dat er opnieuw driehonderd arbeids plaatsen in de scheepsbouw verloren zullen gaan. „Weliswaar betekent deze transactie een oplossing voor de problemen bij Van der Giessen, die in één klap een groot aantal vacatures kan vervullen, maar er verdwijnen toch maar weer driehonderd arbeids plaatsen", aldus CNV-bestuurder C. Benschop. Over de manier waarop deze transac tie haar beslag krijgt, hebben de in dustriebonden evenwel weinig kri tiek. „Het gebeurt allemaal op een nette manier, al zetten we wel de nodige vraagtekens bij het feit dat wij en vooral het personeel rijkelijk laat ingelicht zijn." De bonden wer den 14 augustus geïnformeerd over de plannen van de beide scheepswer ven, die al geruime tijd met elkaar in onderhandeling zijn. Het personeel kreeg, zoals gezegd, gisteren pas te horen over de sluiting van Vuyk. Afgelopen voorjaar kwam de werf van Vuyk ook al in het nieuws. Toen werd de reparatie-afdeling van deze werf in Capelle-West gesloten. De on geveer 150 personeelsleden werden toen overgeheveld naar de werf De Waalhaven in Rotterdam. De sluiting ■van de nieuwbouwafdeling betekent niet dat Vuyk en Zonen's Scheeps- jeling bestrijd malafide praktijken niet' v een onier verslaggevers 81 RN/HILVERSUM Nederlandse aannemers zijn zeer rust over een aantal op stapel staande wetswijzigingen, en doel hebben malafide praktijken van koppelbazen te ljden. De wetswijzigingen voorzien in een aansprakelijk- van de hoofdaannemer voor het betalen van premies i. sociale verzekeringen, loon- en omzetbelasting als de - raannemer in gebreke blijft. rieven aan de centrale .'versorganisaties sporen het nds Verbond van Onderne- i de Bouwnijverheid (NVOB). Federatie Aannemers in de jw- en Nevenbedrijven van de ijverheid (FAANB) aan tot tegen wetswijzigingen met ttrekking. Verwacht wordt, dat atregelen een ontwrichting bouwproces tot gevolg zal het NVOB wordt de positie i hoofdaannemers nog benar- frdat het er niet naar uitziet dat jever vrijwaringsmogelijkhe- il scheppen. Een in 1977 uitge- advies van de Sociale Verzeke- tad voorzag in zo'n vrijwarings- Ijkheld, namelijk, dat de aan- ijkheid van de hoofdaanne- |;perkt zou blijven tot de eerste nemer. Verder zouden de mers gevrijwaard willen blijven alafide praktijken van onder- mers, die niet onder dezelfde Jsverenigingen ressorteren, of |een andere CAO vallen. ketens de wetgever geen vrijwarings- Ikheden schept, zal de hoofd- r aansprakelijk zijn voor ns van onderaannemers. Dit zo stelt het NVOB in een tot een ontwrichting van het "proces, omdat het aannemers- |6 h^t^MKier-r veelal gespecia- e onaèt&annemers lean. 3e r ÏVOB betwijfelt of de Wetswij- din ?n zullen leiden tot de gewenste an idering van de fraude. „Indien- >id de bedrijfsvereniging over middelen beschikt tot verhaal op de hoofdaan nemer wordt slechts de incassering van de niet-betaalde premies bevor derd, terwijl frauduleuze handelingen onbestreden blijven", aldus de bouw werkgevers. Een ander bezwaar van het NVOB is, dat hoofdaannemers taken krijgen opgelegd, waarvoor in Nederland in stanties als de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD), bedrijfsverenigingen en kredietverze keraars bestaan. Het NVOB vraagt zich af hoe een hoofdaannemer zich zekerheid kan verschaffen omtrent de kaspositie van zijn onderaanne mers, hoe hij onderscheid moet ma ken tussen bonafide en malafide be drijven als zelfs de wetgever daartoe niet in staat is, hoe hij moet achterha len op welke wijze en voor hoeveel mensen er premies en belasting zijn of worden betaald, hoe hij deze risi co's in de tijd moet overzien wanneer hij zelfs tot tien jaar later nog aange sproken kan worden, en, of er een verzekeringsmaatschappij bereid is dit soort risico's over te nemen. De bouwwerkgevers stellen vast, dat de bedrijfsvoering van de aannemer alus een speculatief karakter moet gaan krijgen, omdat hij onophoude lijk moet gissen naar de financiële draagkracht van zijn onderaanne mers. De concurrentieverhoudingen zullen de aannemer niet ln staat stel len extra kosten op te nemen om zich in te dekken tegen eventuele faillisse menten van zijn onderaannemers. De bouwbedrijven komen erdoor in de problemen 'én arbeidsplaatsen zullen verloren gaan, aldus bet NVOB. werven ophoudt te bestaan. Het be drijf gaat door als ontwerp- en ont wikkelingsbureau voor andere bedrij ven en zal in die vorm werk bieden aan ongeveer tien hogere technici. In de voorwaarden waarmee de bonden akkoord gaan is bepaald dat Van der Giessen-De Noord het personeel in zijn geheel overneemt, dus ook de langdurig zieken. Ook de tachtig Joegoslavische werknemers, die door Vuyk zijn ingehuurd, gaan over naar Van der Giessen. De men sen van Vuyk zullen zowel op de werf in Krimpen aan den IJssel als die in Alblasserdam te werk worden ge steld. Een deel van het stafpersoneel kan terecht op de marine-afdeling van Van der Giessen in Albasserdam, waar polyester mijnenvegers worden gebouwd. Desalniettemin blijven er 35 moeilijk plaatsbare werknemers over, zegt Benschop. „Dat zij de zoge naamde dubbelfuncties. Maar ook voor deze mensen wordt nog ge zocht." De komst van bijna driehonderd man personeel betekent volgens een woordvoerder van Van der Giessen niet dat daarmee alle personeelspro blemen uit de wereld zijn. „We kun nen nog altijd mensen gebruiken, vooral op onze marine-afdeling in de polyesterbouw." Een woordvoerder van Vuyk deelde gisteravond mee dat alle personeelse- den die overgaan naar Van der Gies sen een „afscheidspremie" krijgen van tweeduizend gulden. De ene helft daarvan wordt betaald bij het onder tekenen van de arbeidsovereenkomst met Van der Giessen en de andere, zodra men daadwerkelijk overgaat naar de nieuwe werkgever. Gemeentebestuur Het college van b en w van Capelle aan den IJssel is onaangenaam ver rast door de sluiting van de nieuw bouw bij Vuyk. Het college zal in nauw overleg met andere overheids instanties, zoeken naar mogelijkhe den om, waar negatieve gevolgen voor medewerkers van Vuyk en hun gezinnen zouden ontstaan, deze zo veel mogelijk te helpen verzachten. SITTARD (ANP) Aannemers die in aanmerking willen komen voor de bouw van een nieuw districtskantoor van de PTT in Sittard zijn boos op de PTT. Deze instelling heeft als voor waarde voor inschrijving op het pro ject namelijk gesteld dat een bouw- oedrijf een jaaromzet moet hebben van minstens 40 miljoen. Een woordvoerder van het gewest Limburg van het Nederlands verbond van ondernemers in de bouwnijver heid sprak van discriminatie van re gionale bouwbedrijven. Door de om streden voorwaarde vallen de meeste Limburgse bedrijven uit de boot, wat de Limburgers betreuren in verband met de slechte werkgelegenheid. De bouw van het districtskanoor zou vele bouwvakkers gedurende 2,5 Jaar werk bieden. De grote bouwput op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. In de put worden pijlers gebouwd voor de stormvloedkering die 3.200 meter lang zal worden. De pijlers worden na voltooing naar de afzinkplaats gevaren. Daartoe zal te zijner tijd de wand van de bouwpunt worden weggegraven. De stormvloedkering moet in 1985 gereed zijn. (luchtfoto Capital Prest) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlandse bedrijfsleven heeft in 1978 2,1 miljard moeten afschrijven wegens leveringen aan afnemers die niet betaalden. In 1977 was met deze afschrijvingen 1,9- miljard gemoeid. Aangezien het bedrijfsleven een totale om- zet had van 451 miljard, is 0,4 procent of 40 cent van iedere honderd gulden nooit aan de leveranciers betaald. Per onder neming is vorig jaar gemiddeld ruim 6.000 verloren gegaan als gevolg van kredieten aan afnemers die in gebreke bleven. Dit blijkt uit een onderzoek dat een .groep economische studenten van de Erasmus Universiteit heeft verricht in opdracht van Dongelmans, een bu reau voor handelsinformatie. Het bu reau trekt uit het gestegen aantal wanbetalers de conclusie dat de beta lingsdiscipline van de Nederlander in 1978 verder is verslechterd. Een me ning die Dongelmans overigens on derbouwt met een andere waarne ming van de onderzoekers: in 1978 werden de toegestane betalingster mijnen gemiddeld met 36,1 dagen overschreden tegen 33,6 dagen in het voorafgaande Jaar. Uitgaande van een rekening-courantrente van 10 procent die een bedrijf moet betalen dat rood staat bij de bank zou het bedrijfsleven vorig jaar ƒ1,7 miljard verloren hebben door trage betaling, -ƒ200 miljoen meer dan in 1977. Contante betaling is op de terugtocht want van de totale omzet van zoals gezegd ƒ451 miljard ging vorig jaar 173 miljard of 38,3 procent op krediet. Een vermeerdering vergele ken met het Jaar tevoren toen 356 miljard op rekening werd geleverd; dat was toen 35,5 procent van de totale omzet. Dat steeds meer op rekening wordt geleverd, betekent niet dat de leve rancier ook steeds nagaat of de koper wel betrouwbaar is. Dat gebeurt bij een van vijf leveringen op krediet. Informaties worden over het alge meen getrokken bij overkoepelende organisaties van de eigen bedrijfstak, bij banken en bij handelsinformatie bureaus. ROTTERDAM (ANP) Het uurloon van de arbeiders op de Nederlandse werven is een van de hoogste onder die van dc scheepsbouwnaties, zo heeft het Instituut voor mari tieme economie in Bremen be rekend. Samen met Zweden en Noorwegen staat Nederland in dit opsiebt aan de top. Zelfs in Amerika liggen de uurlonen op de werven lager dan in ons land. De Nederlandse werfarbeider verdient ruim twee keer zo veel als zijn Britse collega. Het minste loon wordt in Zuid-Ko- rea uitbetaald. Daar krijgt de werfwerknemer 85 procent minder uurloon dan dè Neder landse scheepsbouwwerker. Het verschil in uurlonen tus sen de Nederlandse en Japanse werfarbeider bedraagt 41 pro cent. De Amerikaan, die in de scheepsbouw werkzaam is, krijgt gemiddeld 8 procent minder geld in zijn loonzakje dan zijn Nederlandse collega. In West-Duitsland liggen de lonen praktisch gelijk. Slechts de Zweden en Noren verdie nen gemiddeld 7 procent meer. DEN HAAG (ANPvx^De orderont vangst van de Nederlandse industrie is in juil wat verminderd, zo blijkt uit de laatste conjunctuurtest van het Centraal bureau voor de statistiek. Oorzaak was een daling van de op drachten uit het eigen land. De bedrijvigheid bleef in Juli vrijwel gelijk. Voor augustus, september en oktober wordt nagenoeg geen veran dering verwacht. Het indexcijfer van de orderpositie in aantal maanden werk (januari 1978 100) steeg van 98 tot 100. Eind juli 1978 stond het op 101. GRASSO Het bedrijfsresultaat is in de eerste helft van 1979 achterge bleven bij de overeenkomstige perio de van 1978. Dit ondanks een stijging van omzet en orderportefeuille. Voor heel 1979 wordt verwacht dat het bedrijfsresultaat niet veel zal achter blijven bij dat over 1978. AUDET (uitgevers) had een netto winststijging van 19 procent in de eerste zes maanden. De omzet fing met 10 procent vooruit. De NAT. INVESTERINGSBANK geeft een tienjarige 9 procent lening van 125 miljoen uit De uitgifte- koers zal 27 augustus voorbeurs be kend worden gemaakt. De storting moet plaatsvinden op 1 oktober. SLAVENBURG'8 BANK zag de nettowinst in het eerste halfjaar stij gen van 15,7 tot 17,0 miljoen. De bank verwacht voor het tweede half jaar een voortgezette winstgroei en ziet de Jaarresultaten met vertrou wen tegemoet. Het balanstotaal op 30 juni was ƒ8.65 miljard tegen 7,22 miljard, een jaar eerder. De TILBURGSE HYPOTHEEK BANK kon het resultaat voor belas tingen met 3,6 procent verbeteren tot 8,8 miljoen wat minder was dan men had verwacht. Oorzaak was on dermeer het weer in de eerste maan den van het jaar. In het tweede kwar taal was er al enig herstel. De directie voorziet voor het tweede halfjaar ten minste een handhaving van de pro centuele resultatenstijging voor be lasting. AHOLD dat wil stoppen met de Jobby-winkels (doe-het-zelf-sector) onderhandelt met Kwantum Behang en Wando DHZ Detailhandel over de overneming van vijf van de acht filia len. Kwantum is geïnteresseerd in twee vestigingen, Wando ln drie. De huur van de panden ln Amsterdam en Delft wordt door V&D overgenomen wat niet wil zeggen dat er ook doe- het-2elfzaken in blijven. Het filiaal in Zwijndrecht blijft binnen het Ahold- concern maar wordt een Albert Heijn-supermarkt AMERSFOORT (ANP) Al zes be drijven in de vleeswarenindustrie be talen (bepaalde groepen van) hun personeel lonen, die uitgaan boven de CAO-lonen. De extra bedragen vérië- ren van 20 tot 55 gulden bruto per week. Volgens een ruwe schatting krijgen ongeveer 4.000 van de 12.000 werknemers in de vleeswarenindus trie nu al meer loon dan bij de CAO- onderhandelingen in april Is overeen gekomen. ADVERTENTIE Britse scheepsbouw krimpt in LONDEN (Reuter) In de komende anderhalf Jaar zal het personeel van de Britse scheepswerven worden in gekrompen van 28.000 tot 18.000 man. Daarvoor zullen in Schotland vier werven worden gesloten, terwijl in Birkenhead bij Liverpool en in Sun derland, in Noordoost-Engeland, het personeelsbestand zal worden beperkt. Dit heeft de directie van de genatio naliseerde scheepsbouw bekendge maakt, na besprekingen met de vak beweging. De maatregelen vormen een uitvoering van een beslissing van de nieuwe conservatieve regering van een maand geleden, dat de scheeps- bouwindustrie in twee jaar tijd ge zond moet worden. Onlangs werd be kendgemaakt. dat een verlies van 49 miljoen pond (ongeveer 215 mil joen) is geleden. W< een onzer verslaggevers rui HAAG De beste ma- £5 om de melkproduktie af nmen is het betalen van normale prijs voor een aide hoeveelheid afgele- melk en van een flink tóp Prijs voor wat meer t afgeleverd. rote minderheid (48 procent) Nederlandse melkveehouders dg t deze opvatting, zo blijkt uit lt( quète van het Nederlands In- voor Publieke Opinie (NIPO), nd nderzoek is gehouden in op- m' van het ministerie van land s'' en visserij. 2. Juèteurs van het NIPO legden Ikveehouders drie maatregelen nd fr beperking van de Europese 2S las. De twee andere waren: Tl nelkprljsverhoging gedurende rbeeld vijf jaar en automati- belkprijsverlaging bij grotere toeneming van de melkproduktie in de EG. Deze twee maatregelen haal den een naar verhouding lage scoré. Ruwweg eenderde van de melkvee houders bepleitte andere maatrege len dan de genoemde. Bij stabilisatie of verlaging van de melkprijs zou 18 procent van de melkveehouders maatregelen nemen, waardoor de produktie kleiner wordt, 45 procent zou de bedrijfsvoering niet veranderen en 25 procent zou het aantal melkkoeien juist uitbreiden. Volgens het ministerie, in een reactie op de NIPO-enquéte, betekent dit, dat zo'n maatregel per saldo produk- tieverhogend zou uitwerken. cent er zo over. De meeste onder vraagden zien ook andere oorzaken. De EG garantieprijs is volgens 78 procent van de melkveehouders schuldig, of medeschuldig aan de pro- duktietoename. Volgens 80 procent zijn het de investeringssubsidies op llgboxenstallen, melkleidingen en boerderijtanks. Hoe minder de melk veehouder zelf investeert, hoe meer hij de schuld geeft aan het investe ringsbeleid. Wie wel investeert is' GrOndDrÜZ@n meer geneigd de oorzaak te zoeken in r i het achterblijvende inkomen. toen een soortgelijke enquête werd gehouden. Van de boeren beneden 35 jaar vindt 86 procent dat, van de boeren met een ruim inkomen 84 pro cent en van de boeren met 20 tot 30 hectaren grond 88 procent. Anders dan in 1977 meent men nu, dat de grondprijzen in de nabije toekomst ongeveer gelijk zullen blijven of zul len dalen. Een van de oorzaken van de toene mende melkproduktie is het achter blijven van het inkomen uit melk- geld, waardoor de boer wel gedwon gen wordt tot produktievergroting. Van de melkveehouders denkt 87 pro- Zouden in de EG alle subsidies voor investeringen in de melkveehouderij worden afgeschaft, dan zou ruim de helft van de Nederlandse veehouders dat begrijpelijk vinden. Maar 45 pro cent zou de maatregel niet kunnen billijken, 37 procent wel. Behalve over de melkoverschotten ging de enquete ook over de grond prijs, over investeringen en over de toekomstverwachting voor de be drijfstak. De grondprijs is te hoog, menen nog meer boeren dan in 1977, Voorstanders van overheidsingrijpen in de grondprijzen hebben eveneens sinds 1977 terrein gewonnen, maar vormen nog net een minderheid. Ruim vier van de tien boeren willen eventueel ingrijpen gericht zien op de daling van de grondprijzen. Een on geveer even groot aantal is ai tevre den met stabilisatie. Volgens 57 pro cent van de boeren moet een ingrij pende overheid niet zelf kopen en geen maximumprijzen instellen, maar wel eisen stellen aan de koper. 81echts één van de tien wil alle grond- verkopen via de overheid laten gaan, met maximumprijzen. In verband met de ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt heeft de ABN besloten onderstaande rentetarieven met ingang van 21 augustus 1979 te wijzigen. 9V4% (was 9'/2%) 9V4% (was 9'£%) 9 (was 9'/4%) 9 (was 9'/4%) 9 (was 9'/i%) 9 (was 9'/4%) De rentevergoedingen op de overige spaarvormen zijn ongewijzigd gebleven. Dagelijkse renteberekening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9