Samenvoeging van scholen in Den Haag onvermijdelijk Extra geld voor onderwijskrachten Kantoorbouw Houtwég moet goedkeuring hebb< Haarlemmertrekvaartweg voor auto's afgesloten Paul Klink, voorzitter ABOP, met spreidingsplan in vooruitzicht. Haagse raad gaat akkoord: D'66: Scheveningen nu aan de beurt Haagse PPR: gebied Beschermd „Vernieler" overkapping Hollands Spo gearresteerd Sloop van pan Lutherse Burg! DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Door Louis Cornelisse DEN HAAG Het aantal leerlingen in het kleuter-, la ger-, en voortgezet onderwijs daalt de laatste jaren sterk. Over de noodzaak dat er maatregelen genomen moe ten worden om de gevolgen van deze daling op te van gen, is iedereen die betrok ken is bij het onderwijs het eens. Welke maatregelen de gemeente Den Haag denkt te nemen zal volgende week, wanneer de gemeente een spreidingsplan voor het voortgezet onderwijs presen teert, bekend worden. Paul Klink, voorzitter van de Al gemene Bond voor Onder wijzend Personeel afdeling Den Haag. geeft daarop vooruitlopend alvast zijn mening. Een spreidingsplan voor het kleu ter- en basisonderwijs is volgens Paul Klink nog actueler dan voor het voortgezet onderwijs, maar toch Is de voorzitter van de Haagse ABOP, die ondergebracht is bij de FNV. hoopvol gestemd. Niet zozeer omdat de toekomst van het onder wijs er nu zo rooskleurig uitziet, maar omdat de gemeente komt met concrete plannen. Naar aanleiding van die plannen kan er dan gedis cussieerd worden door de „mensen In het veld", de onderwijsgevenden. Dat is hoogstnoodzakelijk volgens Klink, want het gaat hen tenslotte In het spreidingsplan zullen volgens Klink een aantal zaken aan de orde moeten komen. Als gevolg van de daling van het leerlingenaantal, en de vergrijzing van sommige wijken is het onontkoombaar dat er scho len samengevoegd moeten worden. Deze fusies zullen spreidings-tech- nlsch, dat wil zeggen: Is dit de beste of wel de minst slechte combinatie, bekeken moeten worden. Het belangrijkste voor de ABOP is, wat de onderwijskundige gevolgen zijn. Verder zal de bond zich sterk ma ken de werkloosheid onder onder wijskrachten tegen te gaan. „We kunnen er geen genoegen mee ne men dat enerzijds de kwaliteit van het onderwijs wordt aangetast, en dat anderzijds het aantal werklozen onder onderwijzend personeel toe neemt," aldus Klink. Kategoraal De ABOP zal er in het bijzonder voor waken dat er geen oneven wichtige scholenspreiding zal wor den toegepast. Met name de zoge naamde kategorale scholen, kleine scholen, vooral MAVO'S, waar de leerlingen meer aandacht krijgen dan op een scholengemeenschap, moeten niet alleen vanwege hun leerlingen bestand bekeken wor den Klink vindt dat dit kleinschali ge onderwijs zich in de loop van de tijd bewezen heeft Klink: „Toen in de 6Oer Jaren de Mammoet-wet werd ingevoerd, was er geen discus sie over het zogenaamde kategorale onderwijs. Men wilde toen grote ge meenschappen stichten. Om prakti sche redenen bleven er MAVO-scho- len zelfstandig bestaan. Ten eerste omdat er anders gigantische leerfa brieken zouden ontstaan, en ten tweede omdat er een enorm „gepen- del" van leraren en leerlingen zou ontstaan." Na tien Jaar Mammoet-wet consta- Deze week lijn de scholen weer begonnen. Veel is bij het oude gebleven, hier en daar een enkele nieuwe leraar of leerling, misschien heeft de school ondanks de bezuinigingswoede een verfje gehad, maar op het oog lijkt er toch niet veel veranderd. Het is allemaal maar uiterlijke schijn. De gemeente"Dên Hwgheeft tijdens de schoolvakantie niet stilgezeten. Op het stadhuis heeft men gedurende die periode driftig gewerkt aan een spreidingsplan voor het voortgezet onderwijs. De afdeling onderwijs van de gemeente Den Haag' ïs het spreidingsplan gaan opstellen omdat het leerlingenaantal de herziening vatt hët' scholenbestand noodzakelijk maakt. Kort gezegd, er zijn in Den Haag te veel scholen, te veel onderwijskrachten en te weinig leerlingen. Nu lijkt het voor de hand te liggen de overbodig geworden leraren dan maar te ontslaan en de scholen die te weinig leerlingen hebben maar te sluiten. Zo eenvoudig ligt dat echter niet. Vele scholen die nu met sluiting bedreigd worden liggen in de binnenstad. Deze scholen hebben juist extra aandacht nodig van de overheid, omdat het onderwijs hier intensiever is dan elders. (Onderwijs aan anderstaligen bij voorbeeld). Om nu zo min mogelijk of helemaal geen leerkrachten te ontslaan en een zo evenwichtig mogelijk aanbod van onderwijs te behouden, zonder dat dat schade berokkent aan de kwaliteit van het onderwijs heeft de gemeente een spreidingsplan opgesteld. Vandaag komt Paul Klink van de ABOP aan het woord en in de loop van de week zal de directeur van het onderwijs in Den Haag, drs Spa, zijn zegje doen over het volgende week te verwachten plan. Paul Klink van de Haagse afdeling van de ABOP: „Betrek leraren in spreidingsoverleg." teert Klink dat de categorale scho len in de binnenstad zeker be staansrecht hebben. Het onderwijs aan bijv. anderstaligen maar ook anderen in achterstandssituaties gebiedt een intensievere individue le aanpak. Daartoe leent de katego rale school zich het best. Wel is het de realiteit volgens Klink dat er ook een aantal scholen van dit type zal moeten worden samengevoegd, en zelfs .zal moeten verdwijnen. Welke scholen er samengevoegd, dan wel opgeheven zullen worden zal ook afhangen van de ligging van de school en van het leerlingen aan tal. „Natuurlijk zal het bestaans recht van een bepaalde school ook afhangen van de inzet van het lera- renteam." Klink wijst er daarbij op dat ëf in >iet verleden verschillende scholen met stuiting werden be dreigd, maar toch door de inzet van de leerkrachten bleef bestaan. Als voorbeeld voor zo'n school die zich er weer bovenop heeft gewerkt noemt Klink voor het voortgezet onderwijs de school aan de Wees- perstraat. Het zelfde geldt voor de Vermeerstraat, waar onlangs door wisselingen in het team een positie ve ontwikkeling is waar te nemen. Volgens Klink zijn dergelijke ont wikkelingen meestal te danken aan het organisatorische talent van het schoolteam. In dat verband wijst hij op de lagere school aan de Vlie gerstraat waar met de komst van Jelle Netten als hoofd de school van de ondergang was gered. Dat er nu een nieuw soort school strijd zou zijn ontstaan wijst Paul Klink resoluut van de hand. „Na tuurlijk probeert iedere school door middel van allerlei activiteiten de aandacht te trekken en daarmee zo veel mogelijk leerlingen in huis te halen. De Dag van het Openbaar Onderwijs, hier in Den Haag was aanleiding voor mensen uit kringen van het bijzonder onderwijs om met de kreet 'schoolstrijd' aan te komen". Klink vindt dat onzin, tenslotte zal het leerlingenaantal niet doorslag gevend worden in de toekomst. Zoals reeds gesteld staat de ABOP op het standpunt dat de onderwijs kundige aspecten de voorkeur ge nieten boven het keiharde leerlingenaantal. Democratisering Het spreidingsplan voor het voort gezet onderwijs zal dus woensdag 29 augustus in de openbaarheid worden gebracht. Klink hoopt dat de schoolteams zich nauwgezet zul len afvragen wat de gevolgen zullen zijn van de in het plan voorgestelde maatregelen. Overigens is met de invoering van het nieuwe reglement voor het voortgezet onderwijs, wat de beleidsbepaling verlegt van de directeur naar de docentenraad, de inspraak mogelijkheid van het lera- renteam aanmerkelijk vergroot. Wel heeft Klink er zo zijn twijfels over of wel optimaal van de moge lijkheid gebruik zal worden gemaakt. „Hoewel we op de goede weg zijn moeten de leerkrachten er nog erg aan wennen mee te denken en uit eindelijk beleidsbepalende beslis singen te nemen. Velen laten het uit gewoonte of uit gegroeide moede loosheid maar over aan de school leider". Verder vindt Klink dat er nu wel eens duidelijkheid mag ko men met betrekking tot de werking van het Directeurenconvent. „Het zou wel eens nodig zijn om te weten waarom deze vergaderingen beslo ten zijn. Je moet het maar van de bereidwilligheid van je directeur la ten afhangen of hij je in wil lichten over wat er op de vergadering aan de orde is geweest." Klink vindt het in leder geval nood zakelijk dat de plannen van de ge meente eerst goed zullen worden besproken in de lerarenteams. Er zal een diepgravende gedachtenwis- seling moeten plaatsvinden tussen gemeente en betrokkenen. „Daarbij mogen de "zwakke scholen' niet op geofferd worden aan de samenvoe gingsdrift. Er zal weloverwogen en in goed overleg gesaneerd moeten worden." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeenteraad Is gisteravond unaniem akkoord gegaan met een initiatiefvoorstel van het CDA-raadslid Roebroek, om extra gelden beschikbaar te stellen voor het behoud van leerkrachten aan scholen in stadsvernieuwingsgebieden (Schilderswijk, Molenwijk enz.), die als gevolg van een tijdelijke daling van het aantal leerlin gen het volgens de bestaande normen met minder leerkracht ten zouden moeten stellen. Het gaat om een subsidie van twee honderdduizend gulden voor de rest van dit jaar en van vijfhonderd dui zend gulden in 1980. Daarmee kun nen extra, zogenaamde boventallige (geheel door de gemeente betaalde) leerkrachten worden behouden. B en W van Den Haag hebben het voorstel van de heer Roebroek reeds in een preadvies aan de raad overge nomen. maar er wel enkele kantteke ningen bij geplaatst. ^Jpt college spreekt er zijn genoegen over uit dat in dit bijzondere geval de wettelijke regeling dat alle gelden dle/Qlar openbare scholen gaan ook nog eens naar bijzondere (protestantse of ka tholieke) scholen moeten worden overgemaakt, met voorlopige instem- ttcnoeming De Internationale Vrouwenraad heeft de uit Middelburg afkomsUge mevrouw M. A. van den Boogcrt-Selhorst (59i benoemd totvt- ce-presidente van de raad ming van de laatste groep Is door broken. Mocht de wettelijke regeling wel wet telijk worden toegepast dan zouden er vanwege het feit dat er in de stadsvernieuwingsgebieden nu een maal meer openbare dan bijzondere- scholen staan ook financiën weg vloeien naar scholen die niet met de bijzondere problemaUek van de ach terstandsgebieden te kampen hebben Het voorstel van de initiatiefnemer om het aantal gemeentelijke boven talligen op de sUmuleringsscholen te bevriezen, kon geen genade vinden bij B en W. Wethouder van Lier vond dat leder jaar opnieuw bekeken moet worden op welke scholen de nood het hoogst is. Hij zegde wel toe zijn beleid niet te veranderen en de komende jaren de scholen in de achterstands gebieden de hoogste prioriteit te ge ven. Naar het idee van B en W en van de Initiatiefnemer zal het voorstel vooralsnog een werking van drie jaar hebben Bij verdeling CRM-geld: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De fractie van D'66 in de Haagse gemeenteraad vindt dat de drie miljoen gulden die het ministerie van CRM Den Haag onlangs heeft toegezegd voor wel zijnswerk in Haagse achterstands gebieden die niet reeds onder ex tra rijkssubsidieregelingen vallen, in Scheveningen besteed moet worden. B en W van Den Haag hebben voorgesteld om het geld te besteden in een gedeelte van d#— Schilderswijk en in een deel van Transvaal. Q'£S-Me*t Vbóïop dat alle Haagse wijken die daarvoor in aanmer king komen, het geld goed kunnen gebruiken. Maar de beperktheid van de CRM-regeling dwingt tot een zorgvuldige afweging. Scheveningen. en met name de wijk Duindorp. komt volgens de democraten het meest in aanmer king. omdat het nog steeds buiten de budgetregeling voor woning wetwoningen valt, het aantal nieuwbouwwoningwetwoningen met betaalbare huren laag is en er toenemende onlustgevoelens zijn over de mogelijkheid tot bouwen, met op de achtergrond de snelle verrijzenis van de luxe-bouw In de badplaats. Als projecten ziet D'66 onder meer een wijkcentrum in de Vijzel straat. wijk- en Jongerenruimte ten behoeve van het Havenkwar tier en buurtvoorzieningen voor de Schoolstraat. Verder het aan trekken van een aantal jongeren werkers. De commissie wijkzaken zal van daag het voorstel van B en W bespreken Het dichtgetimmerde pand op de hoek van de Koninginnegracht/Houtweg/Laan vanRoos en «oorn, waai w. van Den Haag volgens de PPR geen bouwvergunning mogen verlenen zonder uitdrukkelijke toesten CRM. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse college van b. en w. mag zonder uitdrukkelijke toestemm het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk geen toestemming gev 1 de bouw van een vijf verdiepingen hoog kantorencomplex op de hoek Koninginni Houtweg/Laan van Roos en Doorn. Dit is volgens het PPR-raadslid Verduyn Lunel he j van de formele aanwijzing van het gebied Malieveld en omgeving tot beschermd stads] i Tegen de bouwplannen op de Konin ginnegracht bestaat zowel van de zij de van de buurt als van de gemeente raad veel bezwaar. Er zouden te wei nig woningen in komen (26) en de historische grachtwand zou onher stelbaar worden aangetast. Ondanks de negatieve adviezen van onder meer de raadscommissie van ruimte lijke ordening en stadsvernieuwing zag het er toch naar uit dat b en w een bouwvergunning niet konden wei geren. Het college heeft begin dit jaar wel toegezegd het ministerie van CRM om vrijblijvend advies te vragen en met de opdrachtgever te gaan praten over de verwezenlijking van meer wo ningen in het project. Beroep ingetrokken Op 19 maart van dit jaar echter ging de voltallige gemeenteraad akkoord met een voorstel van de PPR het beroep in te trekken dat enkele Jaren geleden bij de Kroon werd ingediend tegen de aanwijzing van het gebied Malieveld en omgeving tot be schermd stadsgezicht. De raad van Den Haag had indertijd verzet aange tekend tegen extra bescherming van dit gebied omdat dit zou kunnen lei den tot vertraging van de aanleg van een tramviaduct vanaf het Centraal Station door het hertenkamp aan de rand van het Malieveld (de beruchte Koekamplus). Nu deze plannen ech ter van de baan zijn, was de raad het met de PPR eens dat de stedebouw- kundige ontwikkelingen rond het Ma lieveld strakker in de hand gehouden moeten worden. Niet vrijblijvend In schriftelijke vragen aan burge meester Schols stelt Verduyn Lunel thans dat, nu het gebied Malieveld (sinds 10 augustus) formeel is inge schreven in het door de Monumen- tenraad aangehouden register van de Beschermde Stads- en Dorpsgezich ten, de ministers van CRM en Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening beslissen of er een bouwvergunning kan worden afgegeven. Een en ander volgens de Woningwet. Het vervallen van het vrijblijvende van het advies van CRM zou volgens de PPR een aanzienlijke van de uitvoering van de l nen of zelfs een annuleriii kunnen betekenen. CRM bouwplannen namelijk aai 1 grip Beschermd Stadsgezicl i en niet aan de gemeenteli; dening Koninginnegracht, toereikend bleek de vei plannen van de architect ee i te roepen. In afwachting van reconstructie OEGSTGEEST De Haarlemmertrekvaartweg, een belang rijke oude verbindingsweg tussen Leiden en de Bollenstreek, is vanaf gisteren permanent voor autoverkeer afgesloten. Een poging in het afgelopen jaar om de weg vooral de veiligheid voor de duizenden scholieren, die er dagelijks gebruik van maken, tijdens spitsuren voor auto's af te sluiten, mislukte. DEN HAAG (ANP) Di nacht van donderdag op door de Haagse politie houden 25-jarige autohai J. C. M. heeft bekend week dinsdagmorgen b parkeren van een g< vrachtauto tegen een ste van de overkapping vi Haagse station Hollands' te zijn gereden. De kap een half uur later over ee te van vijftien meter in. kende ook het afgelopej tachtig oude auto's te 1 gestolen, die hij aan slop* kocht om aan geld voor te komen. De man is eerder met de politie in king geweest wegens van auto's. ADVERTENTIE MUZIEKSCHOOL De gemeen telijke muziekschool van Katwijk neemt deze week haar verbouwde on derkomen aan de Zeeweg 123 in ge bruik. Dat gaat gepaard met een op tocht voor alle leerlingen van de school woensdag. Om 15 uur wordt vanaf de Remisestraat vertrokken. EXPOSITIE De schilder Jan van Zonneveld en Marja de Raadt (aquarellen) exposeren vanaf woens dag tot en met 19 september in het Congresgebouw in Den Haag. De ex positieruimte is dagelijk van 9 tot 22.30 uur geopend. Ondanks de duizenden bekeuringen, die de Oegstgeester afdeling van de rijkspolitie aan overtredende uitdeel de. lapten dagelijks tientallen auto mobilisten het rijverbod aan hun laars. Gedeputeerde Staten besloten daarom onlangs de weg permanent af te sluiten. Wel als tijdelijke maatre gel, want de reconstructieplannen vreest. De Haarlemmertrekvaartweg werd veel gebruikt als verbinding tus sen Leiden en de autosnelweg Den Haag-Amsterdam. Ook de Oegstgees ter Kennedylaan en de smalle Dorp straat staat mogelijk extra verkeer - als gevolg van de afsluiting Xe w^yh- ten. Verwacht ep^geboopt wofdi«ech ter de, automobilist de speciaal voor de weg (met een vrijliggend .„daarvoor aangelegde en brede Pies- fietspad) zijn in een vergevorderd stadium. Grote tegenstander van de afsluiting van de weg voor auto's is de gemeen te Warmond, die een vergroting van de verkeersdrukte in haar straten manlaan als nieuwe verbinding tus sen de stad en de rijksweg zal gebrui ken. De kosten van de afsluiting 100.000 gulden zullen voor driekwart voor de provincie en voor het reste rende deel door Oegstgeest worden betaald. y&fy i Met één der grootste collectie 1 en avondjaponnen van heel N DEN HAAG De Luthers in Den Haag wordt gesloo| den van Holland Haag ga maken voor een nieuwe ruimte. Tegen de zin van d sie van ruimtelijke or( stadsvernieuwing heeft b Den Haag de bouwvergi strekt. Er bestaat voor di|| van de stad nog geen bes plan. Verwacht wordt da 3 tember met de bouw van rencomplex kan worden en dat het gebouw in de I '81 kan worden opgelevei 3 pen weekeinde woedde in afbraakpanden nog een fi i De politie vermoedt dat werd aangestoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6