Verdeeldheid maakt oprichting van alternatieve boerenbond moeilijk rouw Commentaar nn glijdt af het zag zwart van de mensen barry iDAG 21 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET >8 islamitische rijk van ayatollah rïkneini wankelt al voordat het rti en wel zijn beslag heeft ge- t( :n. De geestelijke leider van idie zich aanvankelijk in de che traditie op de achter- el d leek te houden om vanuit de ze stad Qom indirect zijn in- l aan te wenden, gaat zich gs s uitdrukkelijker rechtstreeks het bestuur van het land be- 3e® en. Er zijn aanwijzingen dat ,e] tuatie hem uit de hand begint eipen. Het feit dat Khomeini nu n lirecte greep op de regering n iet land gaat uitoefenen en het ■0I ren niet meer aan de regering )p aat, maakt duidelijk dat hij •cl uiterst onzeker begint te |r Pfi" --ju .1-" 1 tafni beroept zich bovendien nadrukkelijker op zijn eigen aan de islam. In naam van Héeft^{|\Jë leiders van de lisclie Democratische Partij gedaan en afgeschilderd m iedestanders van de duivel. H oennitische Koerden zullen ■wn niet onder de indruk'^ijri f h door zo'n uitspraak eender f fikerd voelen om hun verzet ^Teheran te intensiveren. De m iedenis van de Koerden r t gekenmerkt door een uiterst inte traditie. Ze zullen dan er eker bereid zijn de gewapen- ,^rijd te verhevigen. ds fil e zwaktebod van Khomeini is zo Ie censuur. Steeds meer in verschijnende dagbladen en n gieken die een min of meer nkelijk geluid laten horen, verboden. Ook buiten correspondenten zijn ge- geen berichten meer te :iden die vraagtekens zetten it verwezenlijkte ideaal van mitische staat in een islami- samenleving. Joenemend aantal tegenstan- iran de sjah, dat zich de afge- 1 maanden achter Khomeini ■ard had, vervreemdt van de Bah. Politieke groeperingen als het Nationaal Democratisch Front, die zich lange tijd verzet hebben tegen de dictatoriale aspi raties van de sjah, zien zich op nieuw in de oppositierol gedron gen. Nationale minderheden als Koerden, Arabieren en Baloechi's krijgen even weinig ruimte voor zelfbestuur als hun onder de sjah werd toegekend. Voeg daaraan toe een lamentabele economische situ atie en een stil vallende produktie, en er ontstaat een beeld van een gedesintegreerd land, dat in de kortste keren rijp is voor een nieu we omwenteling. Het huidige bewind drijft op de persoon van ayatollah Khomeini. De 78-jarige leider heeft niet het eeuwige leven, ook al wordt hij beschouwd als representant of zelfs als verpersoonlijking van de laatse Imam een islamitische Messias-figuur. Als hij van het po litieke toneel verdwijnt of als zijn gezag verder wordt ondergraven, dan is de kans groot dat Tran van interne tegenstellingen uit elkaar barst. De regering van premier Bazargan, consequent als „voorlo pig" aangeduid, is door de initia tieven van Khomeini onmachtig hier ook maar iets te aan te doen. Ze wordt gemanipuleerd door de domme machinaties van een gees telijk leider wie het roepingsbesef naar het hoofd gestegen is. Het is droef te constateren dat Iran afglijdt naar de duisternis van een nieuwe dictatuur, met de chaos die daarvan onherroepelijk het gevolg is. Het Iraanse volk heeft na de val van de sjah geroken aan een nieu we vrijheid en een groot deel daar van zal zich die vrijheid niet op nieuw laten ontnemen. Toenemen de onderdrukking zal deze gevoe lens alleen meer versterken. Be richten over dit verzet zullen de komende tijd wellicht wat spaarza- melijk naar buiten komen door de censuur die nu in Iran geldt, maar het is wel zeker dat het verzet in kracht zal toenemen. Nederland is in de loop van jaren bezaaid geraakt met winkeltjes die biologisch geteeld voedsel verkopen. Molenaars, verdeelcentra en andere vormen van tussenhandel yvoorzien die winkels van hun voorraden. W^ar komt het voedsel echter uiteindelijk vandaan? In het „alternatieve circuit" ontbreekt een orga nisatie van producenten: de boeren en tuin ders die biologisch te werk gaan. Martin Duisterwinkel en enkele medestanders pro beren daarin verandering te brengen. Zij zijn bezig een alternatieve boerenbond op te rich ten. :T,-. i i Niet alleen om wat eenheid te scheppen, maar ook om een vuist te kunnen maken naar Brussel, waar de EG-landbouwpolitiek wordt uitgedokterd. Ook kleine boeren die nu nog met kunstmest en dergelijke verfoeilijke stof fen werken mogen in principe meedoen, m' s ze bereid zijn uiteindelijk op de biologische methode over te schakelen. Martin Duister winkel: „Veel boeren zien dat ze het orga nisch leven in de bodemjnaar de knoppen helpen en gaan zich interesseren voor de biologische methode. De boeren zijn er rijp voor." 3 - i door Jan Sloothaak „De Paardebloem". Toepasselijke naam voor een winkeltje in de Groninger Folkingestraat waar alternatief voedsel wordt verkocht. Voor de toonbank een wat schuchtere jongeman. Hij wil eieren, maar dan wel gezonde. De winkelier wijst op twee voorraadjes. „Die éne soort is van kippen die vrij op het erf lopen en die andere zijn gelegd door kippen die voor een deel gegarandeerd biologisch-dynamisch verbouwd voedsel krijgen. Doe je keus maar." Aan de andere kant van de toonbank een aarzeling. „Maar welke zijn het gezondst?" De winkelier: „Daar be moei ik me niet mee. Ik zeg alleen maar hoe die eieren op de wereld zijn gekomen." Plotseling verheldert het gezicht van de jongeling. „Maar die kippen die vrij rondscharrelen heb ben het mooiste leven." Klopt, knikt het achter de toonbank. De scharrel eieren hebben het gewonnen van de biologsch-dynamische. Deze zelf opgetekende anecdote is typerend voor het Nederlandse we reldje van de alternatieve voedsel voorziening. Allerlei los-vaste boeren en tuinders leveren hun produkten aan reformhuizen en alternatieve winkeltjes. Maar als je scharreleieren koopt garandeert dat nog niets over het voedsel dat de kippen tot zich hebben genomen. En als het voedsel wel (voor een deel) wordt gegaran- deert, zegt dat weer niets over de vrijheid van de kippen. Consument De consument wordt ook geplaagd door twijfels over allerlei plantaardig voedsel dat hem wordt voorgehou den. Is daar niets kunstmatigs aan te pas gekomen? Zijn er alleen maar plantvriendelijke bestrijdingsmidde len (brandnetelgier en zo) gebruikt? Of zijn er gegarandeerd helemaal geen bestrijdingsmiddelen aan te pas gekomen? Er zijn altijd wel van die optimisten die wat orde willen scheppen in zo'n warwinkel. Martin Duisterwinkel bij voorbeeld. Hij is voorzitter van de Biologische Tuiniersvereniging in Groningen. „Je hoeft bij ons niet be slist een tuintje te hebben. Er zit meer achter, een bepaalde manier van leven", zegt Martin. Maar over die tuiniersvereniging gaat dit ver haal niet. Martin Duisterwinkel en enkele gelijkgezinden zijn bezig met iets heel anders: het oprichten van een alternatieve boerenbond. Die moet niet alleen wat lijn brengen in het wereldje van degenen die alterna tief voedsel (voor de verkoop) produ ceren, maar ook weerwerk geven te gen de moloch van de officiële land bouw en de EG-politiek, zoals die vanuit Brussel wordt gedirigeerd. Stromingen Een heidens karwei, geeft Duister winkel ook zelf toe. De verdeeldheid in de alternatieve landbouw evenaart die van de kerken. Maar zegt hij het is toch ook gelukt een Raad van Kerken tot stand te brengen. Het moet toch mogelijk zijn ook in de biologische tuin- en landbouw tot een bundeling te komen. De stromingen in het alternatieve circuit staan el kaar niet direct naar het leven, maar negeren doen ze elkaar wel. Je hebt de biologisch-dynamische landbouw, gegrondvest op de antro posofische geesteswetenschappen van dr Rudolph Steiner. Daarnaast heb je we doen maar een greep de Howard Balfour-landbouw, de ma crobiotische landbouw volgens de principes van dr R. Kraft, de Mazda- nan-landbouw. de veganistische landbouw en de organisch-biologi- sche landbouw. Allemaal met meer of minder hun eigen systeem. En dat eigen systeem is natuurlijk altijd su- rundvlees te produceren. Je kunt die plantaardige eiwitten beter aan men sen geven in plaats van ze om te zetten in een veel geringere hoeveel heid „overbodig" rundvlees. Collins en Moore zouden bovendien hebben aangetoond dat de kleine boer veel produktiever is dan de grote. In lan den als Argentinië, Brazilië en Chili hebben zij een drie tot veertien keer hogere produktie per hectare In Thailand leveren kleine kavels tot vier hectare zestig procent meer rijst op dan bedrijven van meer dan hon derd veertig hectare. Landelijk Martin Duisterwinkel perieur aan of op zijn minst volko men afwijkend van dat van een an der. Ook religie speelt (soms) een rol. Zo kreeg Duisterwinkel bericht van een alternatieve kaasboer uit Uffelte, die de religieuze achtergrond van de biologisch-dynamische landbouw (met een zaaikalender van Maria Thun die gebaseerd is op de sterren beelden) niet in overeenstemming met zijn evangelische principes kon brengen. „Jammer," vindt Martin Duisterwinkel, „je kunt toch samen werken zonder eikaars ideeën te om helzen." Goede hoop Duisterwinkel heeft echter goede hoop omdat hij ook veel positieve Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er O x, \/ri»£- ,aHM reacties heeft gekregen. Door zijn contacten in het alternatieve circuit hoorde hij bij voorbeeld dat er soms afzetproblemen waren. Een produ cent van land- of tuinbouwprodukten in Noord-Nederland zag zich genood zaakt met zijn produkten in andere landsdelen te gaan leuren omdat de noordelijke winkels al door anderen waren voorzien. Er was behoefte aan coördinatie en toen Martin eens een balletje opgooide over een organisa tie, leverde dat van alle kanten posi tieve reacties op. Een enkele stroming is al wel georga niseerd, zoals die van de biologisch- dynamische. Duisterwinkel hoopt wat er aan organisatie is, én al die afzonderlijke biologisch werkende boeren onder één noemer bij elkaar te kunnen brengen. Er werden enkele vergaderingen georganiseerd en een werkgroep zal nu alle adressen in Noord-Nederland zo'n zestig tot zeventig gaan benaderen. Daarbij zijn gerenommeerde namen als die van Roel van Duijn, die zijn wethou derschap van Amsterdam heeft ge ruild voor het boerenbestaan in het Oostgroningse Veele. Van Duijn heeft al eens geprobeerd een soort mini- boerenbond in Zuidoost-Groningen van de grond te krijgen. Op die ma nier zou druk kunnen worden uitge oefend op de Stichting Beheer Land bouwgronden om ook kleine boertjes aan grond te helpen en niet alleen zoals in de praktijk zou blijken de groten. Boer Van Duijn slaagde niet, voordat hij aan een té kleine organi satie dacht, maar de gedachte erach ter was dezelfde als die van Duister winkel en de zijnen: waardoor komen in het EG-landbouwbeleid de kleine boeren niet aan bod? Waarom is „grootschaligheid" zo n noodzaak? „Van dat verhaal dat de grootschalig heid en de huidige landbouwmetho den met chemische middelen zo no dig zijn. wegens de voedselschaarste in de wereld, blijft weinig over," vindt Duisterwinkel. Hij wijst op de boeken van Joseph Collins en Frances Moore Lappé. „Zeventig procent van de we reldvisvangst gaat naar de bio-indus- trie, naast grote hoeveelheden plant aardige eiwitten. Er zijn gigantische hoeveelheden eiwitten nodig om de bio-industrie in stand te houden." Datzelfde verschijnsel zie je in de gehele veehouderij. Er ls 21,4 kilo plantaardig eiwit nodig om een kilo De werkgroep van de boerenbond in oprichting zal alle biologisch werken de bedrijven persoonlijk benaderen. Dan wil men eerst inventariseren en vervolgens proberen de organisatie op poten te zetten. Na een noordelij ke start kan de bond tot een landelij ke organisatie worden uitgebouwd. Wat Martin Duisterwinkel betreft mag de deur ook op een kier worden gezet voor kleine boeren die (nog) niet volgens de biologische methode werken. Op één van de vergaderingen die de boerenbond moeten voorbereiden kwam ook zo'n kleine boer zijn op wachting maken. Boer Hommes uit Oldenzljl bekende ruiterlijk dat hij kunstmest over zijn dertig bunder gooide. „Ik weet zelf ook wel dat ik de grond ermee verniel, maar weet je ik moet ervan leven," aldus Hom mes, die sterk geïnteresseerd is in de biologische aanpak, maar kennelijk huiverig was zijn rente en aflossing in de waagschaal te stellen als hij erop zou over gaan. Zijn vraag of kleine boeren als hij ook door de alternatieve bond zouden worden aanvaard, veroorzaakte nog al wat deining in de vergadering. „Maar de algemene stemming was toch: we kunnen die mensen niet links laten liggen. Maar als we ze accepteren, moeten ze wel de bereid heid tonen te zijner tijd op biologi sche manier te gaan boeren," zegt Duisterwinkel. Niet langer Veel boeren weten volgens hem beter dan wie ook dat het zo niet langer gaat. Ze merken dat ze in de loop van twintig jaar hun kunstmestgift heb ben moeten verviervoudigen doordat de grond uitgemergeld raakt. In de biologische landbouw, waar alleen natuurmest of compost wordt ge bruikt, blijft de grond gezond. „De boeren weten niet alleen dat ze het organische leven van hun grond naar de knoppen helpen, ze merken ook dat de toenemende hoeveelheden kunstn\est en insekticiden die ze no dig hebben, handenvol geld kosten. De boeren zijn rijp om op een andere methode over te gaan." Volgens Duisterwinkel is het een fa beltje dat er alleen goede opbrengst van de grond te halen is met behulp van chemische middelen. De biologi sche landbouw biedt werkelijk goede alternatieven. Hij is ervan overtuigd dat veel boeren zullen over schake len. „Dat gaat langzaam, maar veel boeren wilden indertijd ook niet aan de kunstmest. Ze dachten de duivel vin huis te halen. Dat heeft lang ge duurd en andersom zal het proces ook lang duren." Weliswaar moet de boerenbond een tegenhanger worden van de bestaan de boerenorganlsaties, maar of het beperkt moet blijven tot een stands- organisatie in traditionele zin is voor Martin Duisterwinkel nog een vraag. „Je moet je ook afvragen in hoeverre de tussenhandel en de consumenten erbij moeten worden betrokken. De consument heeft in het huidige sys teem weinig invloed." Ze zijn al lang niet meer te koop, de keizerkoekjes, het keizer- brood, de keizermutsen, de kei- zerflikken, de keizerbollen en kei- zerballen, het keizerdeeg en de Steegsche Keizermandjes, „ge vuld met eene groote sortering onontbeerlijke, smakelijke eet waren en lekkernijen naar keu ze". Er zijn nu niet zoveel keizers meer, ter ere van wie de mensen zoveel specialiteiten willen be denken en maken. Toen wel, ze ventig jaar geleden. En als er dan eens een echte keizer in de buurt kwam, stond die buurt op z'n kop, of het een aardige, goede keizer was of niet. Het was en bleef een keizer, met een hoofd letter. Zeventig jaar geleden, in augus tus 1909, viel die eer De Steeg in de Achterhoek te beurt. Nu nog zijn er mensen die zich het be zoek van de Duitse keizer Wil helm en zijn vrouw herinneren. Hendrik Versteeg, nu 81 en toen dus een elfjarig jongetje, vertelt er over in de informatiekrant van de gemeente Rheden: „Het zag hier zwart van de mensen. Tus sen hotel de Engel en het viaduct stonden tribunes. Die zijn onder het gewicht van de menigte in gestort Ja, dat was paniek na tuurlijk. hè. Alle pensions in De Steeg zaten mudvol. En dat wa ren er nogal wat in die dagen." Het jongetje Hendrik had er de nacht voor het hoge bezoek zelfs niet van kunnen slapen; net als iedereen in het dorp was hij vre selijk opgewonden bij het voor uitzicht een echte keizer te zien. Hoewel de kranten uit die tijd voorhielden dat paleis Het Loo op dat moment geen plaats ge noeg had om het keizerlijk paar passend te ontvangen, weet de informatiekrant dat het anders zat: de keizer wilde naar de be vriende familie Bentinckop het kasteel Middachten en eventueel ook nog even naar Het Loo. Ko ningin Wilhelmina was daar boos over en zag daarom helemaal van een ontmoeting af. Middachten dus, overigens niet de enige plek die versierd was, want het hele dorp was al maanden bezig met erebogen. schoonmaakbeurten, vlaggen en andere versieringen. Op het station van De Steeg was een baldakijn gebouwd, de wachtkamer werd met oosterse tapijten en fraaie meubelen op gesierd en op het perron werden de lopers uitgelegd. Over Wil helm schreef de Velpsche Cou rant: „Zijn van de zon gebruinde gelaat met de opgevleugelde snorren staat opgewekt." Het hoogtepunt van de ont vangst zou 's avonds in de met twintigduizend vetpotjes verlich te tuinen vallen, maar die lichtjes hadden ze net zo goed niet neer kunnen zetten: „Daar barsste een donderbui over het landgoed, zóó hevig dat de paarden der mare chaussee. die de toegangslanen bewaakten er van steigerden en menigeen een gevoel van angst beving. Want het hevige vuur was niet van den hemel en de ontstel lende slagen deden de zware slot- muren trillen. Dan, weldra sloeg er een regen los, die in zware hagelslag overging en de stukken ijs als knikkers kletterden neer." Het noodweer zette klles blank, de koninklijke kapel die net be gonnen was pakte ijlings zijn bie zen en de menigte die rondom de hekken dromde, werd letterlijk weggedreven: „Wat maar rijden kon werd bestormd om weg te komen. De drommen drongen angstig zelfs particuliere wonin gen binnen. De hoteldeuren moesten worden gebarricadeerd en 't gaf aanleiding tot getwist en gevecht hier en daar. De feest stemming was dan op eens wel ellendig verstoord." Maar de her innering aan die ene keer dat er een heuse keizer in De Steeg was. is gebleven Van zijn vakantie in Italië bracht de bekende cartoon ist Arend van Dam (wie Her vormd Nederland leest ként h^m ze ker) twee trofeeêh mee: de eerste prijs in de 32ste Salone dell Umo- rismo, met de fraaie naam „gou den dadel" plus nog eens een extra prijs namens de Raad van Europa. Het ging uiter aard om cartoons, speciaal over het thema oliecrisis, waarbij deze van Van Dam kenne lijk ver boven de andere inzendin gen uitstak. Be halve in Neder land is hij nu ook in Italië bekend, want Arend van Dam is onmiddel lijk na de prijsui treiking voor de Italiaanse televi sie geïnterviewd. Immoreel Een Oostduitse tenrokers zoveel van het schaar- krant heeft haar lezers voorge- se papier gebruiken Wat zullen houden hoe slecht en immoreel ze daar dan wel niet zeggen van roken is. Niet zozeer voor de ge- mensen die vaak naar de w.c zondheid, maar omdat sigaret- moeten? Voetbaltrainer Barry Hughes wil de voetballerij best voor de tele visie verruilen. Sinds hij zijn „Barry Hughes-quiz" doet, heeft de televisie hem goed te pakken. „Als ze me een vaste baan aan bieden stap ik zó uit het voetbal. Altijd die spanning. Er is geen planning in mijn leven," bekent hij in de NCRV-gids. „Had ik maar een rustige baan. Bij de televisie zou ik een praatshow willen doen. een sportprogram ma. Graag zelfs. Ik ben gewend met mensen om te gaan, voor publiek op te treden. En in dit vak weet je het nooit. Hoe lang blijven m'n knieën nog goed? En m'n rug? Hoe lang kan ik de keeperstraining nog volhouden?" Altijd maar quizzen zou hem niet lijken, zegt hij. „Die quiz moet je zien als een serieuze grap er naast". Nee. het zullen echte praatprogramma s moeten wor den. met publiek er bij. „Dat pu bliek in die studio hè," zegt hij, „dat vreet ik gewoon op als het moet." vanessa De Britse actrice Vanessa Red grave zal, zoals het er nu uitziet, waarschijnlijk niet de haar toe bedeelde hoofdrol spelen in een drie uur durende gedramatiseer de Amerikaanse televisiedocu mentaire over een joodse vrouw die het concentratiekamp heeft overleefd. Het stuk is gebaseerd op de autobiografie van mevrouw Fanie Fenelon Goldstein uit Pa rijs, die in het kamp Auschwitz gevangen zat, waar ze in een vrouwenorkest speelde. Mevrouw Goldstein heeft nu in een Ameri kaanse t v.-uitzending verklaard dat ze niet geportretteerd wenst te worden door een antisemiet. „Dat ben ik helemaal" niet. ant woordde Vanessa fel in hetzelfde programma Vanessa Redgrave staat, evenals haar broer Corin, bekend om haar linkse ideeën, haar sympathie voor de Pales tijnse zaak en haar lidmaat-, zo niet leiderschap van de (trotskis tische) Socialist Workers Party in Engeland. Toen ze vorig Jaar voor haar aandeel in de film „Julia" een Oscar kreeg uitgereikt, schold zg de Joden die voor het gebouw tegen hapr demonstreer den uit voor „zionistische herrie schoppers." Cadeautje Koning Juan Carlos van Spanje gaat met zijn groothertogelijke vrienden uit Luxemburg en zijn eigen gezin een cruise maken langs de Balea ren. Hij doet dat op het jacht „Fortuna" (23 meter lang), een cadeautje van een andere vriend, kroonprins Fahd van 8oedi-Ara- bië. Zo gaat dat met vrienden onder elkaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5