Daan van Driei exposeert bij zijn zonen in Kampen Personalia Uit brieven van lezers Zo erg i hef nu ci weer ni€ Een tekenaar die het niet laten kan Produktie vai Han Reiziger naar Nordring" Meindert Boekei neemt afscheid van de omroep DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Jac. Lelsz KAMPEN Kort na Dolle Dinsdag, in de herfst van 1944. die aan de hongerwinter voorafging, tekende Daan van Driel een nieuwe kop voor het illegale Trouw. Besloten was dat het blad in ieder ge val zou blijven voortbestaan totdat, na perszuivering, het bevrijde Nederland weer een normale volksvoorlichting zou hebben. De nieuwe kop van Trouw, die de oude ver ving met het portret van Ko ningin Wilhelmina, een op gaande zon. een kroon en de woorden „God zij met ons", werd typografisch méér ge schikt geacht om na de oorlog voorlopig ook nog dienst te doen. Eind november 1944 verscheen de krant voor het eerst in nieuwe gedaante, kort daarop werd onder anderen de drukker (Bakker aan de Lijnbaangracht te Amster dam) na een inval door de Duitsers vermoord. De nieuwe Trouw-kop was zakelijker dan de vorige. Na de bezettingstijd ia deze kop, zij het meer gestroomlijnd, nog jaren gebruikt. Het was een kop. die enigszins nerveus overkwam. ..Klopt", zegt Daan van Driel. ..want bij het tekenen van die kop dacht ik aan een gevangene, die soms met een lucifer, gedoopt in eigen bloed, een woord op de muur van de dodencel schreef." Het zal niet vaak zijn voorgekomen dat een kop van Trouw op een ten toonstelling te zien was Maar nu is dat het geval. In Galerie 3 aan de Burgwal te Kampen. Daar wordt op 't ogenblik een overzichtstentoonstel ling gewijd aan de nu 70-Jarlge Daan van Driel, tevens zijn eerste solo-ex positie. Hij is er als het ware te gast bij drie zoons. Jan (eveneens beel dend kunstenaar), Kees en Daan jr. Die tentoonstellingsruimte is door hen In het leven geroepen omdat Kampen in dit opzicht buiten de Koornmarktspoort niet veel heeft. Dat in deze stad ongeveer tezelfder tijd de christelijke academie voor beeldend kunstonderwijs van start ging. was een gelukkige samenloop van omstandigheden. In Oalerie 3. die nu een stichtingsvorm heeft. o m. om financiële redenen, zijn totnogtoe een zestal exposites gehouden. Een andere doelstelling is het organiseren van discussie-avondjes over de rela tie tussen beeldende kunst en levens beschouwing. Vreugde TWEEDE JAARGANG II EINDE NOVEMBER 19*4 De kop, die Daan van Driel in de herfst van '44 voor het illegale Trouw ontwierp. hij al enige akten wat In de zestiger man is. die het tekenen (en schilde- jaren werd afgerond met tekenen- ren) niet léten kan. Iemand, die de M O. Een professioneel kunstenaar is grootste vreugde schept in het ge- hij nooit geweest, maar uit heel zijn bruiken van zijn talent, al beseft hij werk krijgt men de indruk dat hij een er ook stellig de beperktheid van. Van Driel werd in Zeeuws-Vlaande- ren geboren; het grootste deel van zijn leven heeft hij evenwel in Am sterdam gewoond Vijf Jaar geleden werd hij als tekenleraar gepensio neerd. Op Jeugdige leeftijd behaalde Zo schetste Daan van Driel lang geleden een van zijn zonen. In de jaren '30 heeft hij geprobeerd aan de kost te komen met opdrach ten als Illustrator voor het christelijk onderwijs, de oude anti-revolutionai re partij, het christelijke Jeugdwerk, de vakbeweging enz. In Galerie 3 lig gen daar verschillende voorbeelden van. periodieken, affiches. Jubileum uitgaven. Helemaal in het sfeertje van die tijd, zo'n beetje 't sociale realisme. Neem die frontpagina van het blad dat de Christelijke Metaal- bewerkersbond in '51 liet verschijnen bij het gouden bestaan. Een propere arbeider in blauwe overall, keurige scheiding, hagelwitte tanden, breed lachend. Niet alleen proper, maar ook gelukkig Enigszins Koenraad van de Arbeidsdienst, achteraf beschouwd. Het vroegste tekeningetje van Van Driel op deze tentoonstelling maakte hij als 11-Jarige. „Vergeten" heet het. Een man uit de Boerenoorlog, uitge schakeld, gewond, rustend tegen een heuveltje. Van Driel maakte het plaatje toen hij de boeken van L. Penning las. Uit de jaren '40-'45 da teert o.m. een reeks olieverf-portret ten. waarvoor in natura werd betaald. Daarbij is een heel karakteristiek doek van een oude heer met kalotje, een zekere De Jong. destijds manu- facturier en evangelist te Kromme nie Wanneer deze met een ellestok een lapje textiel aan 't afmeten was. vond hij vanuit zijn ambacht altijd wel een aanleiding om met de klant over diens verhouding tot God te spreken. Een soort Juffrouw Hendriks van Kampen. Rake schetsjes Verder veel rake schetsjes, snelle no tities. haastig vastgelegde indrukken. Van de kinderen, van moeder die te rusten ligt. of van wie verder ook maar. Want Van Driel heeft de men sen altijd graag willen „betrappen". Hij heeft als ouderling nogal wat ver gaderingen meegemaakt, ook kerke lijke vergaderingen, zelfs synodale vergaderingen (hij is gereformeerd, vrijgemaakt, binnenverband). Zo schetste hij om er een paar te noemen prof Hep. de Jonge Ridder bos en ds Van Nieuwkoop. Enkele gevoelige portretten maakte hij in de Jaren '60 In het Vincent van Gogh Museum te Amsterdam naar het mo del van de maand. Een leuk en verte derend portretje is „Boerenmeisje", '56 (pastelj. Behalve portretten zijn wat land schappen en bloemstillevens opge hangen. Genres waarin, dachten we. Van Driel minder overtuigend is dan in het werk. dat de neerslag is van zijn confrontatie met de mens. Dat hij steeds nonfiguratief is blijven wer ken, zouden we hem niet graag kwa lijk nemen, want dat is ieders vrij heid. maar een aantal van die land schappen en bloemstillevens komt toch wel wat zwak over. Niettemin hebben we met plezier gekeken naar enkele rivierlandschapjes (olieverf) en naar bijvoorbeeld een bloemstuk- Je als „Lelies" (gouache). Alles bijeen een interessant overzicht van het oeuvre van Daan van Driel vanaf' 1920. dus bijna zestig Jaren omvat tend. Galerie 3 in Kampen is open op maandag van 10 tot 14 uur. vani woensdag t/m zaterdag van 15 tot 18 uur en 's donderdagavonds van 19 tot 21 uur. Tot en met 7 september. HILVERSUM (ANP) De 1 zal een op oude muziek geïi produktie van Han Reizi| jaar winnaar van de Hilven tuurprijs inzenden naar nationaal Nordring Festl lichte muziek, dat van 27 31 augustus in de Ierse Dublin wordt gehouden. Reiziger heeft onder de titel Hendrik de achtste ervan een programma opgebouwd1 Jes en melodieën uit de eeuw. die in een hedendaagi |t gestoken. De Nederlandse ploeg vo< die daar begeleid zal worde e orkest van de Ierse omroe uit de Engelse zange-rej Brown, Willem Bremer en link op oude instrumenten mshoorn, de baspommer pent, Bart van Lier op tro tenortuba. Erik van Lier bone en tuba en Dick Scl piano. Dirigent is Dolf vai den. De arrangementen zijnff van Rooyen. De deelnemende landen zij Denemarken. Finland. W land, Groot-Brittanië, lerlai land, Noorwegen en Zweden zal de slotavond op 31, uu|3 twee rechtstreekse uil l volgen. I Jonge vrouw, getekend door Daan van Driel, jaren zestig. Meindert Boekei Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Meindert Boekei neemt vrijdag 31 augustus met een bijzonder concert in de Sint Vitus- kerk in Hilversum wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid als koordirigent van de omroep. De op 15 september 1914 in Amsterdam geboren Boekei. die al op dertien-jarige leeftijd werd benoemd tot organist van de evangelische ge meente in Hoorn, heeft 33 jaar met de omroepkoren gewerkt. Het groot omroepkoor, het radiokoor en het omroeporkest werken mee aan het afscheidsconcert. Opnamen van het gebeuren worden door de NCRV- radio op woensdag 5 september (Hil versum 4 10.50 uur) uitgezonden. Burgemeesters DEN HAAG H. Harrewijn (48) uit Tiel is met ingang van 16 september benoemd tot burge meester van Brakel. Harrewijn is lo co-secretaris van het Zuiverings schap Rivierenland. Hij Is lid van de gemeenteraad van Tiel voor het CDA en is hervormd. Tot burgemeester van Heerjansdam is met ingang van 16 september benoemd H. J. Trap uit Stolwijk. Trap (39) is sinds 1971 ge meentesecretaris van Stolwijk. Hij is lid van de PvdA. Drs. J. M. Alma (34) uit Den Haag is met ingang van 1 oktober benoemd tot burgemeester van Doniawerstal. Alma werkt nu nog bij het ministerie van financiën. Hij is hervormd en lid van de WD. Onderwijs Dr. M. A. J. M. Matthijs- sen, voorzitter van de innovatiecom missie participatie-onderwijs heeft een studieopdracht aanvaard van het Nederlands instituut voor voortgezet wetenschappelijk onderzoek in Was senaar. Minister Pais heeft hem voor een jaar ontlast van zijn taken bij de commissie en drs L. J. van den Bosch als interim-voorzitter aangewezen. Rechterlijke macht Mr G. J. M. Corstens is per 1 juli benoemd tot officier van Justitie in het arrondisse ment Arnhem. Hij krijgt de rang van arrondissementsofficier van justitie.. Thans is hij officier van justitie in dat arrondissement in de rang van substi tuut-officier van justitie. Tot officier van justitie in het arrondissement Haarlem, in de rang van substituut officier van Justitie, is per 12 septem ber benoemd mr P. M. Brilman. Hij is nu gerechtssecretaris bij de recht bank in Amsterdam. JL r „Zo erg is het nou ook weer e Nederlandse titel van Frai se speelfilm „Pas si méchair1 uit '74 van de bekende regis de Goretta. Net als in de fil tation" van Goretta, die vorige week op tv uitzo hoofdpersoon ook nu wet v die (te) veel vertrouwen in mensen heeft. Gerard Depardieu nique Labourier In „Zo erg is het nou ook gaat het verhaal over eer meubelfabrikant die bes overvallen te gaan plegen korten in de boekhouding len. Hij doet dit niet voo maar voor zijn personeel. Hij kan het niet over zijn h gen ze gewoonweg te zegge staat; geen winst, geen werl die het aanzien (of ween dan waard is. Gerard Dej Dominique Labourier die rollen vertolken VARA Ned. 2 20.27-22.10 t Deze ruönek »s uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open boeven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam Bij pubkkatie worden naam en woonplaats van de schaver vermeid. Speciaal vandaag Vluchtelingen Het dossier. Documentaire over Wernher von Braun: de vader van de VI. waarmee Hit- Ier in de laatste fase van de oorlog vanait Duitsland Enge land bestookte. De geleerde werd na de oorlog met xijn gevolg overgebracht naar Amerika, waar hij belangrijk werd achter de bemande ruim- teviuchten. Hij voorspelde dat voor het jaar 2000 de eerste baby op de maan geboren sou worden. Nederland 1 IIJS uur In VARA-'»-Popkaravan de Groningse new-wave pop groep White Honey. Nederland 2 18.59 uur Pas si méchant que ga- Tweede film in een drieluik van Claude Goretta. Pierre erft een meubelfabriekje dat aeer slecht loopt. Om het per soneel. tijn vrienden, niet te ontslaan en hen toch uit te betalen, gaat hij postkantoren beroven. Dat heeft verschil lende gevolgen. Een film om van te watertanden. Zie ook elders op dete pagina. Nederland 2 20.27 uur. VARA-VIsèe gaat in op de situatie In Nlcaraqua. Bij het begin van het nieuwe school jaar ook gesprekken over de werkloosheid in het onder- wij* Nederland 2 22.10 uur Vanmorgen ontving ik een brief van de hervormde synode met de vraag, of nee het gebod binnenkort op een avond de kerk in onze gemeente open te stellen om geld ln te zamelen ten bate van de Vietnamese vluchtelin gen. Tot mijn verbazing werd ik toen boos Ook ai Juich ik hulp aan vluch telingen toe en ben er trouwens zelf al enige jaren metterdaad bij betrok ken De Vietnamezen zijn, voorzover dat voor vluchtelingen überhaupt mogelijk is. bevoorrecht boven ande ren. Want zij zijn van rijkswege ultno- digd. Het rijk heeft, stel lk mij voor, allerhande kanalen om ervoor te zor- gen dat de door haar genode gasten ook worden ontvangen met inachtne ming van de regels der gastvrijheid. Maar synagoge en kerk zijn geen In strumenten van het rijk. Waarom gaan zij dan mee in de stroom van Uefdadigheidaemotle. waar hulpver lening niet meer hün eerste nuchtere verantwoordelijkheid is? Want er is de gevaarlijke tendens, dat nu andere vluchtelingen geheel worden - verge ten. Ergens op pagina zoveel las ik gisteren dat een aanzienlijk deel van de Turkse christenen wordt uitgewe zen. Rabbijn Soetendorp heeft echter bij mijn weten nooit in zulke bewoor dingen als ten aanzien van de Vietna mezen hün lot vergeleken met de verschrikking van Auschwitz, ook al betreft het ln Turkije genocide op grote schaal tegen een volk ln diaspo ra ln eigen land. vervolgd om geloof en stamverband voor zover na te gaan zijn er in de laatste eeuw op een totaal van 2.000 000 Turkse Arme niërs 1.400 000 vermoord of verdre ven. Het rijk wijst hen uit Daarom ligt bij hén een eerste verantwoorde lijkheid voor synagoge en kerk. ZIJ ligt (bij voorbeeld) ook bij de eenlin gen die uit bijna vergeten ellende komen en na vaak langdurige ontbe ring ergens aankomen waar zij (daar in zij het rijk geprezen!) nu eens niet onmiddellijk over de grens worden gezet, al volgt er dan ook een periode van soms meer dan een jaar waarin zij in grote eenzaamheid en ontwor steling hun hele geschiedenis ln drie voud moeten Invullen voor weet lk hoeveel Instanties. De kleine (burger lijke) gemeente waarin ik woon, heeft hen altijd voorbeeldig opgevangen. Ik weet, dat het met name in grote steden vaak heel anders toegaat. Over die zoekrakende zielen zouden kerk en synagoge hun herderlijke zorg moeten uitstrekken, als zij het hebben over hun nuchtere verant woordelijkheid. Nu is zij all een,ma ar bezig bij te dragen aan hun vergetel heid. De kerk hoeft niet meer te hel pen waar het rijk dat al doet Dat is in dlakonale kring trouwens allang ge meengoed. Benadrukt zij, dat het er mij niet om gaat de Vietnamezen niet te helpen. Integendeel. Maar zij wor den al geholpen. Niet dat lk de deur straks niet zal openzetten. Maar het is wat merkwaardig, met enkele an dere vluchtelingen onder hetzelfde dak. bij wijze van noodvoorziening, omdat zij na een Jaar nog steeds hun weg in de Nederlandse samenleving niet hebben mogen vinden. Rosendaal (Gld) Hans van Leeuwen, hervormd predikant 'Rechts' en vrede Vanzelfsprekend is het IKV blij met elke intensivering van de aandacht voor vredesvraagstukken. Veel te lang hing er boven grote sectoren van kerkelijk Nederland een stilzwijgen ten aanzien van de moderne bewape ningswedloop. En..wie zwijgt stemt toe. Wel is het voor de duidelijkheid goed. vast te stellen dat de ln Trouw van 14 augustus genoemde vredesac- tivlteiten van „rechts" htm oorsprong niet vinden in verontrusting over die wapenwedloop. Wat deze christenen verontrust en prikkelt tot activiteit Is juist de toegenomen kritische bezin ning van kerkelijke zijde op de kern bewapening. dat is het kerkelijk nee tegen de neutronenbom, dat is een eventueel kerkelijk nee tegen de kernwapens ln Nederland. Want dat is duidelijk voor de heer Looijenga en zijn Icto de kerk moet wat dit aan gaat zwijgen. „Vanaf de preekstoel geen politiek". „Weg wereld gewemel, ik moet naar de hemel." Evenwel hoe hebben Israël* profeten zich be moeid met de politiek van hun ko ningen. Rolde R. K. Brouwer „Rechts" en vrede (2) Wat de „Icto's" de interkerkelijke comité's voor tweezijdige ontwape ning) voorstaan, is niets nieuws. Reeds vóór de eerste wereldoorlog zijn in Engeland en Duitsland van de kerken uit oproepen gedaan tot vre de. mits de andere partij (ook) ontwa pende. Het heeft niets geholpen. Na 1918 hetzelfde, ook toen vredesoproe pen, maar in 1939 stonden opnieuw christenen in Europa en elders tegen over elkaar. En nu kozen we wéér hetzelfde: als de anderen (Rusland enz)... en die anderen zeggen hetzelf de En zo gaan we op de derde wereld oorlog af, die vroeg of laat moet uit breken omdat het staatkundig sys teem van èlk land daartoe als het ware geconditioneerd is (de bewape ningswedloop). Wat het „Icto" voor stelt heeft de schijn van redelijkheid, maar het denkt binnen het kader van deze wereld (dat zich van Gods Woord niets aantrekt) en niet de een heid van de mondiale gemeente van de Heer Jezus Christus (Johannes 17) uit. Het gaat daarom aan één wezen lijk punt van de problematiek voor bij: de primaire kernvraag voor de christenen ls niet of de machten (de satan» willen ontwapenen (al willen ze. ze durven wederzijds niet), maar of wij. christenen, in déze ontwikke ling mogen meewerken. Ik begrijp heel goed dat de kerk zich nationaal en vooral internationaal niet .zo maar" aan de huidige structuur (die zij zelf mede heeft gevormd) kan ont trekken. Dat ls dan ook één van de thema's van studie. Maar we moeten wel het gezag dat de Heer heeft over de gehele gemeente, ook ln Rusland wonen christenen, serieus nemen. Boskoop A. W. H. Noorda „Rechts" er» vrede (3) Met genoegen las lk ln Trouw van 14 augustus het verhaal over de Icto's die tegenspel leveren op het IKV- streven naar eenzijdige ontwapening. Hier in Paterswolde bestaat ai een dik Jaar zo'n groep, onder een andere naam weliswaar. In tegenstelling tot het IKV hebben wij géén stickers, geen „berichten" of raambiljetten, maar we worden dan ook niet door de kerken gefinancierd. Men noemde de groep aanvankelijk „polariserend". ..Jammer dat het in één kerk zo moet" enz maar dat begint ai wat te slijten. Je kunt Je namelijk afvragen wie be gon met dat polariseren. Behlave in Assen en Bergen zijn er veel meer van zulke groepen en wij hopen vurig, dat minister Van der Klaauw dat op een of andere wijze ter ore komt. Hij spreekt op dit moment met zijn Euro pese collega's over een passend ant woord op de Russische SS-20 raketen dat zal me de komende maanden een heibel geven. Ook minister Scholten, die zo vakkundig door het IKV wordt aangevallen, hoort te weten, dat de zwijgende meerderheid eindelijk een beetje wakker wordt. Het IKV krijgt wat het wenste: een brede diskussie over vredesvraagstukken, het IKV kan tevreden zijn. Paterswolde G. Offringa Strindberg Heel attent om de televisie-vertol king van Strindbergs boek „verweer van een dwaas" onder de aandacht te brengen. Toch krijg ik sterk de in druk. dat dit niet zorgvuldig is ge daan August Strindberg schreef niet in 1914 de roman „En Dares Forsvar- stal". Strindberg overleed namelijk in 1912. Het boek. waarop gedoeld wordt, ls een autobiografie, die Strindberg in 1887-'88 in het Frans schreef onder de naam „Le plaidoyer d'un fou". Nieuw Vennep J. Struijk Dans, wijn en toga Hemeltergend vindt de heer Cramer uit Nunspeet het dat. een dominee danst en de synode moet hoognodig maatregelen nemen. Hemeltergend is het natuurlijk geweest dat David danste voor de ark en de profeten namen helemaal geen maatregelen. Hemeltergend is het natuurlijk dat de Heere Jezus vertelt dat na de -thuiskomst van de verloren zoon er thuis „gezang en gerei", reidans was en dat zelfs het Sanhedrin dat zo maar heeft laten passeren. Arme mijnheer Cramer in Nunspeet. Avondmaalswijn moet je natuurlijk niet uit de Bordeaux halen, zoals de wijnschrijver wli. Bourgogne was al beter, maar Avondmaalswijn hoort uit Israël te komen. Er wordt Israëli sche wijn geïmporteerd. Dan steunen we Israël onder meer tegen de moor denaarstroep van Arafat. En waarom heeft A J. Klei toch zo'n bezwaar tegen de toga? Ik ga hem misschien nog eens een lange brief schrijven over de vele praktische en principiële voordelen van deze „mantel der Lief de die alles bedekt". Hummelo Ds F. i. Dunele merit us predikant KNIL-salarissen Wat willen die KNIL-mensen toch? Is dat een groep ontevreden, rebelle rende mopperaars? Welnee! Want het is toch een zeer normale zaak, dat het vaderland na een oorlog aan burgers, die het militaire pak moesten aan trekken, aan hen allen hun gewone salarissen alsnog betaalt? Immers hun vrouw en kinderen konden toch niet op een houtje bijten? Welnu, zo'n betaling is dan ook bijv. gebeurd met: alle militairen, landstormers, etc. over de oorlogstijd in Nederland (1940-'45). Nadat op 14 aug. 1945 Ja pan capituleerde en dus voor-emf efen eind aan de Japanse slavernij (dat was bet écht) kwam. had Nederland de kans bij de bespreking over oor logsschulden ook de bedoelde gederf de salarissen te claimen. Een tweede mogelijkheid was in 1949 bij de over gang van Ned. Indië naar het zelf standige Indonesië, bij de financiële besprekingen. Wij wachten dus nu al dertig Jaar en vragen ons af. wanneer het recht zal zegevieren. Ondergete kenden doen niet mee aan „harde acties Wel kunnen we ons indenken dat bij diegenen het geduld uitgeput raakt. Bosch en Duin G. de Jong H. Kaal ex-leraars in Indonesië Doping Het belangrijkste punt rond de do- pingaffaire van Joop Zoetemelk is, zuiver sportief gezien, niet zozeer de vraag of hij „doping" heeft gebruikt. De vraag is of Hinault dat ook heeft gedaan. Zo lang erover dat punt ook maar een procent onzekerheid be staat en die bestaat er), is en blijft de ronde van Frankrijk een farce Het is opvallend dat steeds de laatste jaren de naaste concurrenten van de Fran se vedetten in de ronde van Frankrijk op doping worden betrapt. Het is een publiek geheim dat Thevenet, toen hij de tour won. positief werden be vonden op doping, maar dat dat toen onder het kleed is geveegd. Nergens zijn er journalisten die daar eens kri tische vragen over stellen. Dat is Jam mer. Ze zouden moeten begrijpen dat de Nederlandse wielrenners in Frank rijk hun brood verdienen en het zich niet kunnen permitteren om zich al te nadrukkelijk uit te laten over deze selectieve dopingcontroles. Waar blij ven onze kritische Journalisten'» Sliedrecht J. H. Bade Wiepkema (3) Het onbehaven over de 1 eenheden in de intensieve rij en de daaraan gekoppeh te over een verminderd wel dieren is mijns inziens ge' en een symptoom van de ding van het platteland. Wi nu nog zelf een kip of i kinderen mee naar een bo hen te laten zien hoe een k geboren? Zal menigeen dt dingen niet als onesthetis< Kritiek mag er zijn, heeft lrivloed op d i, maar kan alleen t ven na voldoende prakti Zoals de zaken nu staan, stagelopende landbouwsc! van de behandeling en van landbouwhuisdieren etholoog. Wanneer de vrai een groter aantal dieren ni lanter en ruwer zal worden dan leert de praktijk, da modernisering en doelmat de bedrijfsvoering niet hl Moderne bedrijfsappara! vangt grotendeels de licha beid en stelt de verzorg staat meer aandacht te be een groter aantal dieren dieren omgaat, weet dat d ligentie bezitten. Daardo zij zich aanpassen aan gew standigheden. Dieren heb geen inzicht, zij kunnen ge maken. Evenmin zullen zi nen realiseren of hun leef heden te veel gewijzigd u die zich zorgen maken om van de landbouwhuisdier! vaak door zich te vereenzi dat dier: ze kruipen als i huid van het dier. Gedrag is echter gebaseerd op waa en daarom een betere mi een gevoelsmatige of emoj nadering. In het intervl Wiepkema staan naast j waardige dingen ook voi melljk insinuerende Zou menigeen zich niet i getrapt voelen door een i met kampbewaker? Boerf regel niet gauw geraakt zelden naar de pen. maaf^ lijk wantrouwen inzake I ging is stellig niet bevorf een goede relatie tussen b' loog Is de vervreemding i renorf zo groot, dat er nieti beseft met hoeveel zorgj toewijding en persoonlij denheid er op het boei^ drijf gewerkt wordt? Lochem Fie I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4