Speels portret van Den Uyl rapport-Aamtjes op komst Subsidie voor stervensbegeleiding X CNV Dagje geen zon: evoluon Kritiek op NS na intrekken van ^rlofdag Sn orlogsdocumentatie meldt kamerlid Roethof 'kritische herwaardering' Groep blokkeert sluiproutes in Leidschendam /cabernetV d'aniou Ontdekking van wrakstuk schip Willem Barentsz Naar tehuis in Rotterdam Man omgekomen Rita - NSDAG 21 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET RHS 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een kabinet-Den Uyl in 1989 zal geen draad verschillen van het kabinet zoals we dat gekend hebben. Met een gerust ol juist ongerust hart mag men dit vaststellen aan de hand van het gisteren verschenen boekje „Ministerraad 1989, het derde kabinet-Den Uyl vergadert." Een aantal vrienden en politieke vrienden van de huidige oppositie leider schetst hierin een indrin gend beeld Van Den Uyl. wanneer hij in 1989 tijdens zijn derde kabi net geconfronteerd wordt met een veelheid van problemen. Het is een hommage, een soort geschreven standbeeld dat Den Uyl ter gelegen heid van zijn zestigste verjaardag op 9 augustus J.l.) werd aangeboden. Stempel i Uyl tekent het Jieek dat vfaetidei) ter gelegenheid i zijn zestigste verjaardag hebben geschreven. Achter ff iï^f^öüWLiesbeth. Maar, zoals gezegd, ook in dit toe komstperspectief verschilt noch de figuur, noch zijn kabinet van het eerste kabinet-Den Uyl. Het zijn de zelfde problemen waarmee ook dan nog het kabinet zal worstelen, maar voor alles ook dezelfde Den Uyl, die beredderend, zichzelf af en toe voor bijlopend, ook dan een overheer send stempel op het kabinet zal zetten. Daarmee is het boek in de eerste plaats een speels portret geworden over Den Uyl. Omdat de portrettering meer zegt over hoe Den Uyl bij zijn naaste omgeving en dan nog in het bijzonder bij zijn vrienden en politieke vrienden is overgekomen. Uit de legendevor ming in deze kring blijken onder meer zijn eetgewoonten nogal in druk te hebben gemaakt. Zo lezen we in het hoofdstukje observatie van een huisbewaarder over Den Uyls gehaaste, bizarre wijze van eten het volgende: Meestal was Den Uyl voor het ont bijt al uit het Casthuis vertrokken „om daar pas diep in de nacht terug te keren. Waar leefde die man toch vjan?" „De huisbewaarder kwam er achter tijdens een van de zeldzame ont vangsten die Den Uyl op het Cats- huis organiseerde. Hij bracht vier schalen met borrelhapjes naar bin nen. Toen hij ze verspreid had neer gezet en terugliep naar de keuken, zag hij tot zijn stomme verbazing dat de schaal die vlak naast Den Uyl stond al weer leeg was. Hij nam de proef op de som en zette een nieuwe schaal neer en zag hoe Den Uyl naar het tafeltje zwenkte en „typte", ja dat is het woord, met tien vingers in een tijd van dertig seconden alle hapjes naar binnen." Kolenhok Ook de grollen en grappen van het eerste kabinet-Den Uyl worden ons niet onthouden. Zo lezen we: „Toen Den Uyl weer een keer zijn voeten luchtte had de toenmalige minister van financiën stiekem de schoenen van de premier weggehaald en in het vroegere kolenhok verstopt. Na de schorsing van de vergadering was Den Uyl vei twijfehl blijven zit ten en later op zijn sokken naar boven gevlucht. De grap werd zo lang volgehouden dat Den Uyi's avonds ook zonder schoenen naar huis moest. „Onze held op stokken" hadden ze hemden paar dagen ge noemd," Of over een portefeuillekwestie: „Vredeling wou meer centen heb ben en kreeg het niet. Hij werd des duivels. Daarvoor was hij niet inge huurd, wat dacht Den Uyl wel, hij ging achtermekaar naast Soestdijk. Met veel aplomb pakte hij zijn tas. stapte onder doodse stilte naar de deur en sprak theatraal als laatste woorden:„De vrije mens kent de waarde der dingen niet." Op dat moment ging de deur open en daar staat Jacob met een tableau met drank. Wilt u geen glaasje meneer, voor u gaat. De spanning ontlaadde zich in bulderend gelach en Vrede ling kon weer gaan zitten, maar wel met tweehonderd miljoen minder voor defensie." Hier en daar bevat het boek ook een poging tot een meer serieuze por trettering van Den Uyl. Bijvoor beeld waar de relatie Van Agt-Den Uyl ter sprake komt. Zo vraagt de minister van emancipatie in het ka binet van 1989 zich af of Van Agt Den Uyl echt gehaat heeft De mi nister van justitie reageert met: „Nu haat veronderstelt emotie en dat is iets wat Van Agt niet in huis heeft. Hij mist elk vermogen om zich met andere mensen emotioneel verbonden te voelen." Op de tegenvraag „Maar Van Agt voelde zich door Den Uyl wel diep vernederd volgt het scherpe ant woord: „Ja dat is waar. De grootste fout van Den Uyl is dat hij zich zo intensief bezig houdt met de proble men van de mensheid, dat hij soms te weinig tijd en aandacht over houdt voor de problemen van de mensen om zich heen. De smalle marges van de psychologie, van dat artikel zal Den Uyl nooit de auteur zijn." Het is een van de weinige pogingen uit het boek tot een meer serieuze portrettering. Voor het overige is het vooral een met de losse hand geschreven boek over de problemen van links met daardoorheen ge vlochten de dynamiek van Den Uyl, waarbij een zekere legendevorming rond zijn persoon het schrijven van een echt portret onmogelijk heeft gemaakt. Ministerraad 1989, uitgeverij Van Gennep, prijs 14,50 gulden. UTRECHT (ANP) De Federatie Spoorwegvakvereniging (FSV) is ver ontwaardigd over het feit dat een aantal werknemers bij de spoorwe gen, die de afgelopen winter door de weersomstandigheden niet op hun werk konden komen, een verlofdag in mindering is bebracht. De secretaris van de vereniging, de heer J. A. van Hattum, vindt de maatregel, waar over bij de vakbonden enkele tiental len klachten zijn binnengekomen, „bijzonder kinderachtig". De spoorwegvakvereniging vindt het bovendien „bevreemdend" dat uit sluitend bij rijdend personeel (zoals machinisten en conducteuren) een verlofdag werd ingetrokken. Het kan toorpersoneel, dat ook niet is geko men, is door de maatregel niet getrof fen. „Wij vinden het meten met twee maten", aldus van Hattum. Volgens hem hebben de bonden van de NS vernomen dat van geval tot geval is bekeken wat er moest gebeuren en dat de maatregel niet meer is terug te draaien. Een woordvoerder van de NS in Utrecht zegt dat het moeilijk is om op deze zaak commentaar te geven. „Wij hebben daar in Utrecht geen Inzicht in. Het is een zaak van de chefs van de plaatselijke bedrijfsonderdelen". Volgens de woordvoerder hoort de NS nu pas dat er klachten over de maat regel zijn. n een onzer verslaggevers T N HAAG Het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie (RIOD) werkt op het ogenblik aan W nieuw rapport over de zaak-Aantjes. In een brief van oorlogsdocumentatie aan het eede-Kamerlid dr. Hein Roethof (PvdA) noemt het RIOD dit nieuwe werkstuk „een tische herwaardering van ons voorlopig rapport in het licht van de nu verschenen porten" (van de commissie-Enschede en de commissie-Patijn). de Tweede Kamer debatteert volgen- week dinsdag aan de hand van 'i twee rapporten opnieuw over de t-Aantjes. Het nieuwe RIOD-rap- is in de eerste plaats bedoeld het bestuur van het instituut en ■'bij de publikatie van het eerste ID-rapport over Aantjes betrok- ministers. >e ef thof kreeg deze mededeling van RIOD. nadat hij in een uitvoerige fzijn bezwaren tegen de door het D in de zaak-Aantjes gevolgde .iedure had uiteengezet. Die be- ren had Roethof al onmiddellijk ovember 1978, na publikatie van «rste rapport tegenover de heren p ong en Van der Leeuw van het [r D uiteengezet. In afwachting van «uitaten van de inmiddels door X" weede Kamer ingestelde onder- - commissies-Enschede en -Patijn mam de heer Roethof geen ver- y actie, maar toen op 22 juni 1979 ipporten verschenen van de com- |ie-Enschede en -Patijn, werd hij bezwaren gesterkt. en brief van 7 juli 1979 aan de n De Jong en Van der Leeuw hij zijn bezwaren tegen het eer- RlOD-rapport nogmaals uiteen, ntwoord op die brief berichtte der Leeuw hem dat er intern 5 was besloten te gaan werken In „een kritische herwaardering", en bi lezwaren van Roethof, zoals hij ij op 7 juli 1979 aan het RIOD lef (en die hij nu nog steeds richten zich niet alleen tegen ng en Van der Leeuw, maar ook de regering die het eerste, als rlopig" gekenschetste RIOD- ort had gepubliceerd. grootste bezwaar van Roethof nde rappdftage-van De Jong/Van -J -eeuw was, dat zij de harde kern de zaakj-Aapy.es hadden laten pj ersneeuwen" ond^r een aantal la tderstelflrigen die late? ^Onjuist en te zijn. J enige dat staande blijft is de leiding van Aantjes bij de Ger- nse SS en zijn houding bij de intenzuivering, maar door de ,e entatie van het materiaal en alle 'derstellingen, is er naar de me- van Roethof nauwelijks meer Roethof „Het gaat mij op het ogenblik niet om de vraag of Aantjes goed of fout ge weest is of om de vraag of hij al of niet in de Kamer kan terugkomen. Het gaat mij er om dat iemand fatsoenlijk behandeld moet worden en daaraan heeft het in deze zaak op verschillen de punten en tijdstippen ontbroken." Roethof vindt dat niemand of het nu een Kamerlid is of iemand anders op grond van zulke oppervlakkige onderzoekingen en lichtvaardige con clusies als die van De Jong en Van der Leeuw in het openbaar mag worden blootgesteld aan zulke emotioneel liggende beschuldigingen. Het is door alles wat er overhoop gehaald is, meent Roethof, voor bui tenstaanders en misschien zelfs voor Kamerleden nauwelijks mo gelijk om Aantjes' verdediging naar waarde te taxeren; het verhaal van Aantjes dat hij net als veel anderen zich alleen maar bij de Germaanse SS gemeld heeft om op die manier naar Nederland te ko men, maar dat hij op het beslissende ogenblik van de feitelijke indiensttre ding geweigerd heeft. „Vast staat", zegt Roethof, „dat hij onmiddellijk toen hij in Nederland was, gevangen eezet is." Onbevredigend noemt Roethof het ook dat de commissie-Patijn gewei gerd heeft een aantal door Aantjes zelf genoemde getuigen te horen. „Het is geen gewone procesgang ge weest, maar de hele procedure dient er toch wel zoveel mogelijk op te lijken en in elk proces heeft de aange klaagde het recht dat getuigen dé charge worden gehoord." „Schotschrift" De bezwaren van Roethof richten zich, als gezegd niet alleen tegen het onderzoek van De Jong en Van der Leeuw, maar ook tegen de regering die de verantwoordelijkheid heeft ge nomen om dit voorlopig rapport („dit ADVERTENTIE Oirect aan oe Rondweg m Eindhoven Open maandag t/m vnidag van 9 30 - 17 30 u. zaterdag io 00 - 17 00 u zon- en leestdagen IZ00 - 17.00 u NS-dagtocht nr. 6. schotschrift") als officieel regerings stuk zonder commentaar aan de Ka mer te sturen. „Dat kan de regering nog doen als het om een vrijblijven de, academische kwestie gaat. Maar als het gaat om een zaak die zozeer de persoonlijkheid en het hele bestaan van een mens raakt, mag zij daar niet mee volstaan." Vandaar dat Roethof op 23 juli 1979 ook minister Pais, als eerste verant woordelijke bewindsman voor de ambtenaren van oorlogsdocumenta tie, een brief heeft gestuurd. Daarin zegt Roethof, dat niemand ooit „de voorlopige conclusies van De Jong en Van der Leeuw heeft herroepen, ter wijl evenmin een eindrapport is uit gebracht. Niettemin mag mijns in ziens thans worden vastgesteld, dat vele soms verscheidene malen her haalde in dit rapport tegen de heer Aantjes gerichte aantijgingen niet konden worden hard gemaakt in het licht van de inmiddels bekend gewor den feiten, waardoor in elk geval een onnodige smet wordt geworpen op een oud-collega." Rechtsbescherming Roethof vraagt daarom in zijn brief aan minister Pais „of het niet op uw weg ligt, als verantwoordelijk minis ter voor het RIOD. om de publikatie van eindconclusies te bevorderen, waarin zonder nieuwe tierlantijnen al datgene wordt teruggenomen het welk niet voor een onafhankelijke rechter als wettig bewezen of als aan nemelijk kan worden verklaard". Roethof vindt dat „een zaak van een voudige individuele rechtsbescher ming, waar iedere staatsburger in een democratie als Nederland recht op heeft". Minister Pais heeft Roethof inmid dels laten weten dat naar zijn mening bij het nieuwe Tweede-Kamerdebat over Aantjes op 28 augustus niet al leen de rapporten van de commissies- Enschede en -Patijn, maar ook op nieuw het rapport-De Jong/Van der Leeuw ter discussie zal staan. Hij voegt er aan toe: „Ik neem aan dat het niet op mijn weg kan liggen om vooruitlopend op de behandeling van beide aan de Kamer uitgebrachte rapporten ook maar iets te onderne men ten aanzien van het rapport van de heren De Jong en Van der Leeuw"; een ontwijkend en afwachtend ant woord dat Roethof niet tevreden heeft kunnen stellen. „Zoals de zaken nu liggen is de rege ring politiek verantwoordelijk voor alles wat Aantjes ten onrechte in het RIOD-rapport in de schoenen ge schoven is", aldus Hein Roethof. Ongeveer vijftig leden van een actiegroep, die zich tegen het sluipverkeer door Leidschen- dam-zuid keert, hebben giste ren tijdens de ochtendspits vijf sluiproutes met land bouwwerktuigen geblokkeerd. De groep wilde daarmee pro testeren tegen het uitblijven van de aanleg van rijksweg 14, de verbinding tussen Leid schendam en Den Haag. Na de blokkade die ongeveer een half uur geduurd heeft en die nergens tot een verkeers chaos leidde, trokken de de monstranten naar het gemeen tehuis van Leidschendam. Daar keeg loco-burgemeester H. van Dongen een brief, waar in de actievoerders bezwaar maken tegen het feit dat de dorpskern van Leidschendam- zuid nog steeds aangetast wordt door het autoverkeer, ondanks de aanleg van de Utrechtse Baan en de directe treinverbinding tussen Zoe- termeer en Den Haag (Sprinter). Ook minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft een soortgelijke protestbrief ontvangen. Het gemeentebe stuur van Leidschendam steunt de gedachte van de ac tiegroep dat rijksweg 14 er moet komen, aldus loco-burge meester Van Dongen bij de ontvangst van de petitie. Vervolg van pagina 1 De hogere inkomens betalen als gevolg van de premie-grenzen rela tief minder premie en zij zouden dan te veel buiten schot blijven. Wanneer de werkgevers de hogere premies zou den moeten betalen, dan zou dat de arbeidskosten opjagen met alle nade lige gevolgen voor de werkgelegen heid. Het CNV vindt daarom een verhoging van de belastingen indien het be grotingstekort dat noodzakelijk zou maken meer op zijn plaats. Daar door wordt het draagvlak breder en dus rechtvaardiger. Van der Meulen riep minister Albeda (sociale zaken), die het ook onjuist vindt de sociale premies extra te verhogen, op om op zijn standpunt te blijven staan. Ook de suggestie om de stijgende energieprijs voor het vaststellen van de prijscompensatie buiten beschou wing te laten stuit bij het CNV op grote bezwaren. „Het is een slechte zaak als er elke keer een discussie komt over de prijscompensatie wan neer een bepaald produkt duurder wordt. Nu staat de duurdere energie ter discussie, straks misschien weer de aardappelen, de koffie of de klom pen. Wanneer we daarmee beginnen dan is het eind zoek", aldus Van der Meulen, die zich ook keerde tegen het idee om de prijscompensatie maar helemaal af te schaffen. „De prijs compensatie is destijds juist inge voerd om de loononderhandelingen beheersbaarder te maken. Bovendien zal de vakbeweging bij afschaffing compensatie zoeken in looneisen. ADVERTENTIE ACKERMANTAURANCE GEÏMPORTEERD DOOR: KOOPMANS BRUINIER B.V AMSTERDAM y/ 'uii ibutvuui iiaunciijAO _i enheid om te onderkennen wat at t fven van Aantjes waren.wat Voorstel aan ziekenfondsraad ADVERTENTIE :>r uw vakantie kort of ig de VW Texel regelt jraag voor u! otel-nazomer-reisjes 3-daagse reis vanaf 82,— 5-daagse reis vanaf 150,— 8-daagse reis vanaf 240,— 2, resp. 4 of 7 dgn. half-pension, auto- en-personenvervoer.verzeke ring en reduktie-kaart. vanaf 1/9). h izomer-bungalow huurt u er al vanaf 250,— per week (vanaf 1/9). rhtingen en boekingen: "V Texel ibu»3 D AA Den Burg 1-02220-2844 in «menwerking mei het Nationaal voor Toerisme in Den Haag. MOSKOU (ANP) Amateur- archeologen uit Rusland heb ben voor de kust van Nova Zembla wrakstukken gevon den van het schip waarmee Willem Barentsz in 1597 tever geefs probeerde via de Noor delijke IJszee uaar Indië te varen. Barentsz, ontdekkings reiziger en cartograaf, over leed tijdens die expeditie. Het schip van Barentsz raakte in de buurt van Nova Zembla in het ijs vast, waarna, de beman ning op het eiland moest over winteren in het „Behouden Huis". Kort na bet overlijden van Barentsz slaagden de overgebleven Hollanders erin met twee open boten de be woonde wereld te bereiken. In 1871 is op Nova Zembla, dat Russisch grondgebied Is, de plaats ontdekt, waar Barentsz en zijn bemanning hebben overwinterd. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De Rotterdamse stichting „Voorbij de laatste stad" kan voor het project stervensbegeleiding in het verpleegtehuis Antonius IJssel- ,monde subsidie krijgen. Hiermee is een bedrag van maximaal 4,2 miljoen gulden gemoeid uit de Algemene wet bijzondere ziektekosten voor een periode van vijf jaar, die ingaat op 1 januari 1980. De commissie verstrekkin gen van de Ziekenfondsraad heeft dit de raad geadviseerd en over het voorstel wordt donderdag beslist. Het project stervensbegeleiding van „Voorbij de laatste stad" functioneert overigens al gedeeltelijk. uit een psychologe, een arts en een ervaren verpleegkundi ge, is hier in dit verpleegte huis al mee bezig. Ook wordt nagegaan hoe deze hulp aan de patiënten, die niet op een aparte afdeling liggen, het beste kan worden geboden. Met een subsidie van de gemeente Rotterdam kon het project twee jaar gele den van de grond komen. Eigen omgeving De stichting terminale zorg in In principe staat de commis sie ook niet afwijzend tegen over een soortgelijke subsidie verzoek van de stichting ter minale zorg Amsterdam. Ze geeft de Ziekenfondsraad ech ter in overweging een beslis sing hierover aan te houden, totdat deze stichting een con creet voorstel heeft ingediend. De Rotterdamse stichting be oogt in samenwerking met het verpleeghuis Antonius IJcsel- monde en de afdeling sociale psychiatrie van de medische faculteit in Rotterdam met dit project patiënten in hun laatste levensdagen alsmede hun naasten bij te staan en te begeleiden in al hun noden. Een speciaal team. bestaande Amsterdam heeft haar plan nen tot dusver door gebrek aan financiële middelen nog niet kunnen verwezenlijken. Zij wil zich met name richten op patiënten van 25 tot 65 jaar en is van mening dat mensen thuis moeten kunnen sterven, tenzij opname absoluut nood zakelijk is. Daarom wil de stichting een ambulant team voor de begeleiding van ster venden en hun gezinnen in de eigen omgeving. Voor patiën ten die niet kunnen thuisblij ven zou er een speciale afde ling moeten komen in een ver pleeghuis. Overigens heeft de Zieken fondsraad eerdere verzoeken om subsidie van de twee stich tingen in 1975 afgewezen. Eén van de argumenten tegen was toen, dat te betwijfelen valt of wetenschappelijk onderzoek kan leiden tot een beter in zicht in de manier waarop de zorg moet worden verleend. De tegenstanders waren waar op de zorg kan leiden tot een beter Inzicht in de manier waarop de zorg moet worden verleend. De tegenstanders waren er verder niet van over tuigd dat een eventueeel beter inzicht goed kan worden over gedragen aan de hulpverle ners. Anderen binnen de raad hadden bezwaren van ethi sche aard; zij wilden stervens begeleiding niet tot een object van onderzoek maken. Ze vonden het ook onjuist speci ale afdelingen of inrichtingen te scheppen voor stervende patiënten. Meer inzicht De voorstanders voerden on der meer aan. dat er meer in zicht nodig is in de medische en psycho-sociale factoren die het stervensproces beïnvloe den. ZIJ achtten het van groot belang na te gaan, hoe de hulpverleners hun emoties verwerken, hoe er een vertrou wensrelatie met de patiënt kan worden opgebouwd en hoe de familieleden moeten worden opgevangen. Een an der punt van belang ls hoe de patiënt medisch kan worden behandeld zonder dat er on nodig communicatiemogelijk heden verloren gaan. De Ziekenfondsraad gaat zich donderdag opnieuw bulgen over het voorstel van de com missie verstrekkingen, temeer omdat de gezondheidszorg en de werkers daarin steeds meer geconfronteerd worden met de problematiek van de ster vensbegeleiding. DORDRECHT (ANP) In het Zuid hollandse Wijngaarden (bij Dor drecht) is de 53-jarige automobilist A. Boele uit Brandwijk bij een botsing om het leven gekomen. „Ik kan alleen maar zien of ik het| mooi vind. als het geplakt la."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3