w IJsland arresteert leider 'Greenpeace' li ;A Inbreker onvoorzicht met vuur: man gesti FAMILIEBERICHTEN Makelaars niet tevreden over tariefsverhoging Aardolie in EG dit jaar al 52 procent duurder Kamerlid wil produktie Volvo's met dieselmotor Bij Arenco PMB ontslag voor 34 man Drie baby's van achtling in leven p Milieuschip naar haven gesleept 'PLO erkennen zonder nadere voorwaarden' Tuijnman praat met Friese staten over dijkverhoging Drente weigert steun aan regio-omroep Reddingboot op Ameland krijgt opnieuw paarde Man neergesto>< en beroofd van geldcasset MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET kunnen van maandag tol en met vn)dag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Oma-Opa Wijnja hartelijk gefeliciteerd met deze 48-e huwelijks verjaardag Uw drie generaties. J***-##**#****#*#** X Anton, X 80 ondanks bruine bieren, plus nog 30 en 3 jaren. Dat's zeker waard om goed te vieren, Profi- ciat dus, Bestevaer. wwwwwwwwww GOEDENMORGEN OMA l KARSEMEIJER Hartelijk gefeliciteerd met uw 78ste verjaardag. De kinderen klein- en achterklein- kinderen maar nu zal zij ZIEN van aangezicht tot aangezicht In vertrouwen op haar Heer en Heiland is uit het aardse leven verlost onze lieve moeder en oma Catharina Johanna Lukkien weduwe van Harm Mooibroek op de leeftijd van 82 jaar; eerder gehuwd geweest met Jan van der Gang, daarna gehuwd geweest met Jurjen Niks Dokkum: S. Kits-van der Gang L. Kits Leidschendam: R. R. van der Gang T. van der Gang-Stok Ermelo: E. A. Niks Ermelo: H. Niks M. Niks-van der Wal en kleinkinderen Dokkum, 16 augustus 1979 Verpleeghuis „De Sionsberg" Wij hebben haar in kleine kring begraven. Correspondentieadres: Bronlaan 1, 9101 VS Dokkum. De Heer nam tot Zich Zijn moegestreden kind, onze lieve vrouw, moeder en oma Hilje Kuizenra op de leeftijd van 56 jaar. Ps. 87:4 (berijmd) H. Brunsting W. van de Velde-Brunsting H. van de Velde Mark en Ralf Beilen, 17 augustus 1979 Brinkstraat 27. De uitvaartdienst zal plaatsvinden op woens dag 22 augustus a.s. om 13.15 uur in de Geref. kerk. Witte Valkenstraat, Beilen. Gelegenheid tot condoleren na de uitvaartdienst in het gebouw achter de kerk. „Mijn genade is u genoeg" Na een langdurig, moedig gedragen lijden, is heden in Jezus Christus ontslapen mijn gelief de vrouw, onze zorgzame moeder en oma Hendrika Sinon, geb. Zwaan op de leeftijd van 68 jaar. Katwijk: G. Sinon C. Sinon Rijnsburg: M. de Mooy-Sinon D. de Mooy Katwijk: H. van der Nagel-Sinon N. A. van der Nagel E. G. Sinon T. Sinon-Zwaan P. J. Wagemaker-Sinon H. Wagemaker Chr. de Vries-Sinon M. J. de Vries en kleinkinderen Katwijk aan Zee, 18 augustus 1979 Rijnsoever 215 Rouwbezoek: desnam. van 7.06-9.00 uur Geen bloemen De rouwdienst zal gehouden worden woens dag 22 augustus a.s. desnam 1.30 uur in de Triumfatorkerk. Piet Heinlaan 7, waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 2.15 uur op de begraafplaats „Duinrust" aan de Park- laan te Katwijk aan Zee. In Jezus ontslapen onze lieve oma Hendrika Sinon, geb. Zwaan Henny, Daan, Annemarie, Conny de Mooy Jan. Henny, Karin van der Nagel Gert Sinon Bram, Jolanda, Jerre. Gert Wagemaker Gertjan, Mariska de Vries Katwijk aan Zee, 18 augustus 1979 want hetzij dat wij leven, wij leven den Heere, hetzij dat wij sterven, wij sterven den Heere Romeinen 14 8a In deze geloofszekerheid overleed, na een lang durige ziekte, onze geliefde broeder en zwager Arie van der Spek op de leeftijd van 72 jaar. 18 augustus 1979 Dijkhoornseweg 46 Den Hoorn, post Delft Uit aller naam: Alb. van der Spek „Als ik eenmaal moet scheiden, wijkt Gij dan niet van mij. Als ik de dood moet lijden, tveest Gij mij dan nabij. Als het op 't allerbangste mij om het hart zal zijn trek mij dan uit mijn angsten krachtens Uw angst en pijn." Op Zijn tijd nam God tot Zich mijn innig geliefde vrouw, onze schoonzuster en tante Aagje Elisabeth van der Lee echtgenote van Dirk Visser op de leeftijd van 77 jaar. D. Visser en verdere familie Bodegraven, 17 augustus 1979 Noordstraat 82 b Liever geen bezoek aan huis geen toespraken Gelegenheid tot condoleren maandag 20 au gustus van 19.30-20.30 uur in het Dienstencen trum, Dronensingel te Bodegraven. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden dinsdag 21 augustus op de algemene begraafplaats „Vre dehof" Noordzijde te Bodegraven. Aankomst aula plm. 14.00 uur. „Maar de goedertierenheid des Heren is van eeuwigheid tot eeuwigheid overwie Hem vrezen." Ps. 103:17 God haalde Thuis zijn moegestreden kind, onze geliefde oudste broer, zwager en oom Huibert van Arkel echtgenoot van J. Vos op de leeftijd van 59 jaar. Sleewijk (N.B.): J. van Arkel T. A. van Arkel-van Breugel Sleeuwijk (N.B.): G. N. van Arkel A. W. van Arkel- van der Waal Dordrecht: H. van Arkel A. G. van Arkel-De Rover neven en nichten Sleeuwijk (N.B.), 18 augustus 1979. Maria van Reigersbergenweg 1 „Hetzij wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren." Rom. 14 8 Heden heeft het de Here behaagd tot Zich te nemen, mijn innig geliefde man, onze zorgza me vader en zoon Geert Martens op de leeftijd van 61 jaar Den Helder: H. Martens-Sanders Henk Frits en Akke Westerbork: Albert en Geke Den Helder: Janny en Ale Hetty en Hendrik Jan André Assen: H. Martens J. Martens-Ypema 18 augustus 1979 Reigerstraat 58 1781 VJ Den Helder Gelegenheid tot condoleren dinsdag 21 augus tus van 19.00-19.30 uur in het uitvaartcentrum aan de Annie Romein-Verschoorlaan 16, in gang IJsselmeerstraat. De teraardebestelling zal plaatsvinden op woensdag 22 augustus om 11.30 uur op de algemene begraafplaats te Huisduinen. Vertrek van het uitvaartcentrum om 11.15 uur. Vertrouwend op haar Heer, heeft God in vrede tot Zich genomen Zijn kind onze lieve dochter, zuster, schoonzuster en tante M. F. Bartels-Heijerman Zij is 59 jaar geworden. Varsseveld: G. H. Heijerman-Lensink Varsseveld: H. A. Heijerman D. Heijerman-Ormel Borne: A. Heijerman G. Heijerman-Venderbosch Varsseveld: B. Heijerman A. Heijerman-Massink neven en nichten augustus 1979 Van een onzer verslaggevers BILTHOVEN De Nederlandse Bond van makelaars vindt dat de verhoging van het courtagetarief die het ministerie van economische za ken vrijdag heeft toegestaan, de ta riefsverlaging onvoldoende compen seert. Globaal komt de verhoging neer op 15 procent. En dat terwijl dit voorjaar een onderzoek door een we tenschappelijk instituut aantoonde dat voor een redelijk rendement een verhoging van 25 procent minimaal noodzakelijk is, aldus de NBM. Van de NBM zijn makelaars uit het hele land lid met uitzondering van die uit de Amsterdamse regio. Volgens de makelaarsorganisatie zijn de huizenbemiddelaars nog lang niet uit de problemen tenzij zich een ople ving van de woningmarkt zou voor doen. Vooral in de gebieden buiten de randstad waar de huizenprijzen en dus ook de aan de prijs gekoppelde courtages lager zijn, is het vooruit zicht voor de makelaardij somber, meent de NBM. De makelaars vrezen de chaos die kan ontstaan als de komende tijd hun aantal afneemt. Als de huizen prijzen weer zouden stijgen, gaan vele huizenhandelaars in het ontsta ne gat in de markt zitten. Het aantal makelaars kan zich namelijk door de opleidingseisen niet snel uit breiden. DEN HAAG (ANP) Als de noterin gen van de Rotterdamse vrije olie- markt richtlijn waren geweest, dan zouden de prijzen voor aardoliepro- dukten in de EG tussen 31 december 1978 en 6 augustus met 92 procent omhoog zijn gegaan. In werkelijkheid werden de voornaamste olieproduk- ten 52 procent duurder wat een ge volg was van de OPEC-prijsverhogin- gen. De invloed van belastingen is' niet meegerekend in die 52 procent. Een en ander blijkt uit aardoliebulle tin nummer 9 van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap. Dieselolie steeg in de eerste acht maanden van 1979 het meest in prijs: zestig procent. Superbenzine werd in „de negen" gemiddeld 45 procent duurder, aldus het overzicht. NUTH (ANP) Volgens het CDA- Kamerlid drs. R. van der Linden zou het ministerie van economische za ken de fabricage van kleine personen wagens met dieselmotor moeten gaan stimuleren. Dit in het kader van de steunverlening aan Volvo. Van der Linden zei deze zaak ter sprake te zullen brengen tijdens het spoedover leg van de vaste kamercommissie van economische zaken met minister Van Aardenne. Het gebruik van dieselolie is in twee voudig opzicht energiebesparend al dus het Kamerlid. Een personenauto met dieselmotor loopt één op twintig en gaat bovendien langer mee zo vindt hij. Voorts is Van der Linden van mening dat de overheid van hoog tot laag er goed aan zou doen om het eigen wagenpark uit te rusten met auto's die in eigen land worden gemaakt. Van der Linden zal er ook op aandrin gen om Volvo te helpen met research en ontwikkeling in combinatie met bijvoorbeeld de technische hoge school in Eindhoven en DSM. Samen met de CDA-Tweede-Kamerleden Van Zeil en Bremen brengt Van der Linden dinsdag een bezoek aan Volvo in Bron. Het spoedoverleg met de minister vindt de dag daarna, woens dag, plaats. Van onze correspondent BEST De directie van machinefa briek Arenco PMB en de vakbonden hebben overeenstemming bereikt over reorganisatie van het bedrijf waarbij 34 van de 300 werknemers zullen afvloeien. De vakbonden zijn nu van mening dat reorganisatie noodzakelijk is. Voor de zomervakan tie heeft het personeel gestaakt om dat toen 58 ontslagen voorgenomen waren en de directie weigerde open heid te geven over mogelijke overna me door een Amerikaans bedrijf. Meegedeeld is nu dat er in de toe komst samengewerkt gaat worden met het Amerikaanse bedrijf Consoli dates. Directie en vakbonden hebben geen arbeidsplaatsenovereenkomst afgesloten zoals dat drie jaar geleden wel gebeurde. De directie van het Zweedse moederbedrijf Swedish Match vindt dat tezeer een blok aan het been in verband met mogelijke veranderingen op de markt. NAPELS (AP) De toestand van de inmiddels drie overlevende baby's van de vorige week in Italië geboren achtling, werd gisteravond beschre ven als „nog steeds ernstig, maar iets beter." De drie meisjes, Anna, Silva- na en Valentina, kregen voor het eerst sinds hun geboorte na een zwan gerschap van zeven maanden wat melk. Hun gebrek aan zuurstof, voor zover dat bleek uit een blauwe huid, is overwonnen. Vorige week zagen de behandelende artsen eigenlijk alleen voor de twee meest volgroeide baby's, van 1000 en 1100 gram, serieuze le venskansen. p,'.|n< w Het actieschip van de organisatie Greenpeace, de „Rainbow Warrior", is gisteren door de IJslandse kustwacht opgebracht naar de haven van Reykjavik. De bemanning van het schip heeft de laatste dagen enkele malen met succes de jacht op walvissen door IJslandse vissersschepen belemmerd. Van een onzer verslaggevers REYKJAVIK/AMSTERDAM De Ijslandse kustwacht heeft het schip van de Greenpeace-organisatie, de „Rainbow War rior" aangehouden en naar de haven van Reykjavik gesleept. De leider van de campagne, die erop gericht is de walvissen te behouden en de walvisvangst te verhinderen, Pete Wilkinson, is gearresteerd. De rubberboten, waarmee de bemanning van de „Rainbow Warrior" de jacht op walvissen probeert te belemmeren, zijn door de kustwacht in beslag genomen. De leden van Greenpeace hadden de afgelopen week in de wateren ten zuiden van IJsland twee IJslandse walvisvaarders de jacht onmogelijk gemaakt. Met drie opblaasbare rub berboten hadden opvarenden van de „Rainbow Warrior" zich voortdurend binnen het schootsveld van de wal visvaarders begeven, zodat er geen harpoenen konden worden afge schoten. Nadat het milieuschip naar Reykja vik was opgebracht, werd Wilkinson aan boord van de „Aegir" van de kustwacht onder arrest gesteld. De „Rainbow Warrior" is een paar hon derd meter van de wal voor anker gelegd, zodat de bemanning niet aan land kan. De advocaat van Greenpeace op IJs land, Hordur Olafsson, die aanvanke lijk geen contact met de bemanning van de „Rainbow Warrior" mocht op nemen, heeft inmiddels na een pro testtelegram van Greenpeace aan de IJslandse minister van justitie toch overleg kunnen voeren met de opva renden van het opgebrachte schip. Greenpeace wacht op de dagvaar ding van de officier van justitie in Reykjavik, alvorens de stichting tot verdere actie overgaat. De „Rainbow Warrior" is al eerder door de kustwacht van IJsland opge bracht. Greenpeace werd toen ver oordeeld zich te onthouden van het hinderen van walvisvaarders in de PvdA-Amsterdam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twintig PvdA-le- den van het gewest Amsterdam heb ben gisteren in een brief aan hun Tweede Kamerfractie en aan fractie leider J. den Uyl hun ongenoegen uitgesproken over de eisen die aan de PLO gesteld worden voordat er van een officiële erkenning gesproken kan worden. Het gewest meent dat er met twee maten gemeten wordt om dat er aan Israël geen voorwaarden vooraf verbonden worden. Het gewest wil de PLO erkennen zon der voorwaarden vooraf. „Wij hopen dat deze signalen uit de partij ernstig genomen zullen worden" aldus het gewest Amsterdam in de brief. Ook het gewest Gelderland van de PvdA is voor de erkenning van de PLO zonder verdere voorwaarden. EMMELOORD (ANP) Zoals de za ken er nu voorstaan zal de zeedijk tussen Zwarte Haan en Holwerd in noord-Friesland op deltahoogte ge bracht worden volgens het tracé van de bestaande dijk (het zogenaamde plan A). Na de afwijzing van de inpol dering van de vierduizend ha buiten dijkse gronden (voor een groot deel als weidegebied reeds in gebruik) ont stond hierover bij het provinciaal be stuur onduidelijkheid. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft gisteren de Friese commissaris der koninging, mr, H. Rijpstra, en de gedeputeerden duide lijk gemaakt dat nu de taak van het kabinet is de dijk op deltahoogte te brengen volgens de bestaande dijk. „Van ons kan ook geen enkel ander initiatief worden verwacht," aldus de bewindsman tijdens een ontmoeting met het Friese college in Emmeloord. IJslandse wateren. Volgens Green peace bevond de „Rainbow Warrior" zich zaterdag buiten de territoriale wateren van IJsland en had de kust wacht geen jurisdictie over het schip van de ecologen. Van een onzer verslaggevers ASSEN De provincie Drente wil niet meebetalen aan regionale om roep. Een brief van deze strekking is naar minister Gardeniers van CRM verzonden. Zoals bekend wil de mi nister ook de provincies en gemeen ten financieel bij de regionale omroe pen betrekken. Volgens gedeputeer de Hollenbeek Brouwer moet de re gionale omroep worden beschouwd als een onderdeel van de massacom municatiemedia en niet als een regio nale welzijnsvoorzieninge. Drente is niet akkoord dat de provincie deze verantwoordelijkheid op zich moet nemen. Een ander bezwaar is het financieren via „koppelsubsidie" van Rijk, pro vincie en gemeenten gezamenlijk. Er is dan geen zekerheid over de conti nuïteit zoals in het nationale omroep bestel. Drente wordt samen met Gro ningen bestreken door radio Noord en de gedputeerde liet gisteren via dit medium weten het onaanvaardbaar te vinden dat de minister het zware risico van een afbraakproces neemt. Het CDA-Tweede Kamerlid P. Corne- lissen heeft gisteren bekend gemaakt dat minister Gardeniers van CRM zo snel mogelijk een eind moet maken aan de onzekerheid over het voortbe staan van omoep Brabant. Hij vindt dat de minister in overleg met de lagere overheden moet zoeken naar een overgangsregeling voor de finan ciering van omroep Brabant na 1 ja nuari 1980. Zoals bekend vindt de minister dat omroep Brabant met ingang van 1 januari 1980 mede door de regionale overheden moet worden betaald. De regionale overheden zeg gen dat ze de financiering op die korte termijn nooit rond kunnen krijgen. NES (Ameland) (ANP) Koninklijke Nederlandse let dingmaatschappij KNZHI l wil de strandreddingsboot id Hollum op Ameland ook ii toekomst het liefst met p dentractie naar zee laten b(tw gen. Dit principe-besluit op Ameland genomen. Directeur Van der Zweep Us de reddingsmaatschappij dat een tractor 110.000 gul: kost. Ook daarmee kunnen iz gelukken gebeuren en dan er bovendien mensenlef mee gemoeid. Voorlopig za strandreddingsboot „Oufn dijk" gebruikt worden, boot is op Schiermonnikoog reserve gestationeerd. ei Aanschaf en training vanaa nieuwe paarden zal enld maanden in beslag nemenjer zijn veel aanbiedingen: kan kiezen uit ongeveer fentwintig paarden. Daarn komen er ook giften voosn bekostiging daarvan binpt Er is momenteel 11.000 gul[o: overgemaakt. Ji t De dood van de acht paaï heeft veel reacties veroorza n Daarbij zit onder andere telegram van koningin Jul^ en prins Bernhard. Van een onzer verslaggevers J UTRECHT Een 27-jarige ph diende is in Utrecht neergestcc beroofd van een geldcasse^l man was met twee cassettes ja naar een bank. Toen hij uit zii: stapte werd hij aangevall<g kreeg een messteek onder heit derblad, .waarbij een lonfrr geraakt. Tijdens de worsteling slaa t pompbediende erin één van cassettes in een gracht te go< overvaller ging er met de and( door. De pompbediende verkeA in levensgevaar. Hoeveel geld dwenen is is niet bekendgem^ Een 18-jarige jongen uit Gron gewond geraakt bij een steekja een bar in die stad. De jongei in een ziekenhuis worden geoj Hij had drie steekwonden op| Eén ervan, in de buik, was ern politie werd door het zieken de hoogte gebracht van de partij. Twee Schotse toeristen zijn i stig gewond geraakt bij een st tij in het centrum van Rotten zijn met messteken in buik ei opgenomen in een ziekenhui- de oorzaak van de steekpartijs Rotterdamse politie nog nil gen. De twee toeristen waarsc de politie pas toen ze per tp« k teruggekeerd op hun logeerac Rotterdam. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De brand, waarbij een 69-jarige mi Groningen zaterdagmorgen om het leven is gekoir' waarschijnlijk ontstaan nadat een inbreker onvoorzicht lucifers is omgesprongen. De politie heeft in de totaal brande woning een opengebroken geldkistje gevonden, pand ernaast blijkt ook ingebroken te zijn. De dader afgebrande lucifers achtergelaten, waarmee hij zich keü heeft willen bijlichten. Het slachtoffer woonde boven op ka mers. De hoofdbewoners waren tij dens het uitbreken van de brand niet thuis. Het slachtoffer moet door de rookontwikkeling zijn gestikt. Bij een andere brand in Groningen vielen diezelfde nacht twee gewonden. Een 22-jarige vrouw en een 26-jarige man liepen brandwonden op toen zij het brandende pand net op tijd konden verlaten. De zolderverdieping brand de geheel uit. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De Amsterdamse politie heeft een 26- jarige man aangehouden die heeft bekend vorige week brand gesticht te hebben in een kraakpand in dam. De man zou een br kaars hebben omgegooid. T ges brandden geheel uit. Een felle brand heeft giste een sportcentrum en een an del in Alkmaar verwoest. D slaagde erin een slapend met een kind in veiligheid te Door nog onbekende oorzai weekeinde een villa in het BK Helvoirt volledig uitgebrand niemand in de villa aanwezig brand uitbrak. De schade is bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6