Managua haalt sterke kan Panama groots in Rechts waarschuwt Margaret Thatcher uitse liberalen voeren campagne via buitenland prtugese regering ijft in het zadel Ruim helft regering India neemt ontslag [^-leiders Cambodja yjr dood veroordeeld restaties Egypte Heerser Equatoriaal Guinee gearresteerd 'icaragua heeft last van vreemde soldaten Bosbranden in Zuid-Europa eisen levens Irak: weldra naar stembus ligens volkerenmoord Over kwestie Rhodesië Naar Afrika voor zonsverduistering JNDAG 20 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET Wim Jansen "t (AGUA Duizenden Nicaraguanen hebben het afgelopen weekeinde Panama's sterke zeigeneraal Omar Torrijos, als een held ingehaald. „De zonen van Sandino zullen je nooit 'oeten, Torrijos", stond er op de spandoeken. Het Panamese leger heeft bij de overwinning g' de Sandinisten op het leger van de verdreven president Somoza een beslissende rol eeld. lik] de schatting tienduizend bewoners en ianagua en omliggende dorpen .Nicaragua heeft president Castro hun Jeugdige leeftijd. Bij de Verenig- nie nden zaterdag naar het Plein van Cuba uitgenodigd voor een offi- de Naties is de 28-jarige Tinoco Fon- i ra de Revolutie in het verwoeste cieel bezoek, op een datum die hem seca benoemd, in Washington de 32- en um van de hoofdstad, om daar zelf schikt. De nieuwe regering in jarige advocaat Rafael Soils Cerda •n in te ontvangen, die voor hen in Managua heeft drie nieuwe ambas- en In Parijs de 35-jarige Alejandro tijd is veranderd van een onbe- sadeurs benoemd, die opvallen door Serano Aldera. generaal in een held van de itie. Het volk zwaaide met Pa ss vlaggetjes in de hand en ele eerde onophoudelijk „Omar, e li idei ïsie eer en bekendheid in Nicaragua iet het voormalige militaire staats- >e Torrijos van Panama en -ictywoopdig als chef van de strijd- D< ten in feite nog steeds de sterke r R ran het land te danken aan de ;en: die hij altijd heeft gehad met jaa gtme van Somoza. Panama dat len rste land de Sandinistische re- en erkende, heeft de opstandelin- en teeds aangemoedigd. Voor So- ze was dat een aantal jaren gele den aanleiding naar de kanaalzone in Panama te reizen en de daar heersen de Amerikanen te waarschuwen voor het communistische monster Torrij os, dat zij in hun midden hadden. Als chef van het Panamese leger riep generaal Omar Torrijos op tot open lijke steun aan de Sandinisten. Het is inmiddels al lang geen geheim meer dat de zogeheten Panamese brigade van vrijwilligers, die in het zuiden van Nicaragua de zijde van de op standelingen koos, in feite bestond uit goed getrainde beroepssoldaten uit Torrijos' leger. Ook een deel van de Nicaraguanen die tegen Somoza vochten heeft in Panama zijn militaire opleiding ge had. Hugo Spadafora, de onderminis ter van gezondheid in Panama, nam destijds ontslag om zijn tijd te wijden aan de organisatie van deze brigade. Eigen troepen ABON (Reuter, AP, AFP) De nieuwe Portugese rege- van Maria de Lurdes Pintasilgo heeft zich zaterdagmid- ïe èkonder veel moeite staande weten te houden tegenover de mis :ijn de centrumrechtse partijen ingediende motie van wan den. iars s 79 parlementsleden stemden o ie motie terwijl een absolute ,erheid van 132 afgevaardigden was om de premier tot aftreden ngen. Er waren 33 tegenstem- t hi afgescheiden sociaal-democra- onafhankelijken en de socialis- comrnunisten zorgden voor 125 •udi ïthoudingen. jfdtaak van het overgangskabi- t in ink< 'gt dc het uitschrijven van algemene ringen voor dit najaar. Die zou- no| november moeten worden ge- maar waarnemers sluiten t dat het wel januari kan wor- lordat de Portugezen werkelijk stembus gaan. Dit houdt dan verband met de vooral economische maatregelen die Pintasilgo nog wil nemen. Ze heeft voor deze week al een extra parlementszitting gevraagd om het economisch programma af te ronden. De premier wil ook meer be voegdheden proberen te krijgen van het parlement. Het twee dagen lange debat was voor al van de kant van de centrumrechtse partijen CDS en PSD bittermnaar Pintasilgo weerde zich vurig tegen de aanvallen. PSD-leider Sa Carneiro waarschuwde voor choaotische poli tieke taferelen zoals vlak na de om wenteling van april 1974. De triomftocht van Torrijos beteken de de eerste dag sinds de overwinning van de Sandinisten waarop weer eni ge spanning voelbaar was. De gene raal had uit Panama eigen veilig heidstroepen meegebracht, die door hun brute en paranoïde optreden een einde maakten aan de ontspannen sfeer die er de afgelopen weken over dag heerste. Nicaragua heeft op dit moment overi gens meer last dan gemak van de buitenlandse soldaten, die destijds onmisbaar waren. Daniel Ortega, een van de weinige echt linkse figuren in de junta van de regering van Nicara gua, waarschuwde in zijn toespraak vanaf het bordes van het nationaal paleis dat de situatie met de buiten landers uit de hand dreigt te lopen en dat deze soldaten op het punt staan 'contrarevolutionairen' te worden. Het gaat hier niet zozeer om de Pana- mezen, alswel om de soldaten van de internationale brigade Simon Boli var. Deze brigade bestaat voorname lijk uit guerrillastrijders uit Colom bia, Bolivia en Argentinië, die voor stander zijn van een marxistisch regi me. Zij zouden het niet eens zijn met de gematigde koers van de regering en zich daarom onttrekken aan het oppergezag van het sandinistische leger. De sterke man van Panama, generaal Omar Torrijos, schudt de hand van een Sandinistische soldaat bij zijn aankomst op het vliegveld van Managua. Een deel van hen heeft zich gevestigd in de voormalige Country Club bui ten Managua en heeft tot nu toe geen gehoor gegeven aan oproepen van de regering om deze gebouwen te ontrui men en voor publieke doeleinden be schikbaar te stellen. Betoging De regering heeft herhaaldelijk ge poogd met deze vrijwilligers om de tafel te gaan zitten, maar is daar slechts gedeeltelijk in geslaagd. Be gin vorige week werd zo'n bijeen komst begeleid door een betoging van een paar duizend boeren, die spandoeken tegen de 'bourgeoisie' meedroegen, een groep die door de regering althans in het openbaar zorgvuldig met rust wordt gelaten. Volgens waarnemers was die bijeen komst georganiseerd door de buiten landse vrijwilligers die deel uitmaken van de brigade Simon Bolivar. Die waarnemers zeggen ook dat al zestig soldaten met zachte drang door de regering naar het buitenland zijn ge stuurd. Oeneraal Torrijos wilde giste ren ontkennen noch bevestigen dat zij in zijn land zijn aangekomen. NEW DELHI (AP, Reuter) Twintig leden van de kersverse Indiase regering van premier Charan Singh hebben gisteren hun ontslag ingediend. De coalitieregering telt 38 leden. Vandaag moet pretnler Singh een ver trouwensvotum in het parlement zien te halen. De ministers en staatssecre tarissen die hun ontslag hebben inge diend zijn allen leden van de Congres- partij van mevrouw Indira Gandhi. De Congres-partij vormt met de par tij van Singh een coalitieregering. De regering van premier Singh kan niet blijven bestaan zonder de steun van de partij van mevrouw Gandhi. Parlementariërs van de Congrespar tij hadden vorige week de beslissing van de leiders van de partij om mee te doen aan de coalitieregering van Cha ran Singh gekritiseerd. Zij verklaar den een nieuwe Congrespartij te wil len vormen met de naam Congress- real. Premier Singh heeft naar verluidt slechts steun van ongeveer honderd Janata-leden in het parlement, van een zestigtal socialisten en commu nisten en ongeveer dertig afgevaar digden van regionale partijen. Het parlement bestaat uit circa 540 leden. Als Singh niet de steun krijgt van alle parlementsleden van de Congrespar tij heeft hij geen kans het noodzake lijke vertrouwensvotum te krijgen. Er blijven voor 8ingh dan nog twee mogelijkheden over: Hij kan een be roep doen op Jagjivan Ram, de leider van de oppositie, die tweehonderd afgevaardigden in het parlement heeft, of hij schrijft vervroegde ver kiezingen uit. CANNE8 (Reuter, UPI) Nieuwe bos branden in Spanje, Portugal en Frankrijk hebben in het weekeinde voor het eerst twee levens geëist in Frankrijk. In een afgebrand bos bij Cassis aan de Franse rivièra bij Mar seille werden gisteren de verkoolde lijken van twee brandweerlieden ge vonden. die kennelijk ingesloten wa ren geraakt door het oprukkende vuur. Wegen naar Marseille werden afgesloten en een camping bij de stad werd ontruimd. In Spanje, waar deze maand in totaal 26 mensen waren omgekomen tenge volge van bosbranden, wist men gis teren een nieuwe brand, in de provin cie Castellon te bedwingen nadat dui zenden vakantiegangers waren geë vacueerd en vakantiehuizen en verla ten auto's in de vlammen waren opge gaan. Maar voorlopig werden geen nieuwe slachtoffers gemeld. Gisteren braken ook branden uit in Midden- en Noord Portugal, waarvan vele, evenals in Spanje, volgens de brandweer kennelijk waren aangesto ken. Inwoners van bergdorpen, die door het vuur dreigden te worden ingesloten werden met helikopters gered. De eerste golf van branden aan de Franse rivièra, die men vorige week maandag wist te bedwingen, ver woestte in totaal 14.000 hectare na tuurgebied. BAGDAD (AP) De Iraakse leiders hebben gisteren aangekondigd voor het eerst sinds de revolutia vn 1958 parlementsverkiezingen te willen houden. In een poging aanhang te winnen worden honderden politieke gevangenen vrijgelaten. Twee weken geleden nog liet het bewind 21 leden van de regerende Baathpartij te rechtstellen op beschuldiging van sa menzwering. De algemene amnestie van president Sadam Hoessein sloot deze veroor deelden uit maar 300 leden van de minderheidsgroeperingen of religieu ze organisaties, 24 communisten en zo'n 400 Koerden hebben van de waarnemend premier Aziz wel de vrij heid in het vooruitzicht gesteld ge kregen. Aziz zei gisteren dat de plan nen voor verkiezingen snel zullen worden geconcretiseerd na een studie van de raad voor het revolutionaire commando. De nieuwsmedia in Irak hebben grote aandacht geschonken aan de plannen. „Mannen, vrouwen en kinderen liepen rond te dansen en prezen de president voor de amnes tie", aldus An Nahar. EL jKOK (Reuter, AP, AFP) Een speciale rechtbank in imbodjaanse hoofdstad Pnhom Penh heeft de vroegere s van dit land, Pol Pot en leng Sary, bij verstek ter dood 'irdeeld en schuldig bevonden aan volkerenmoord. gusl 1 at van de „revolutionaire volks- rblij ank" meent dat de twee Cam- inse leiders de dood van onge le miljoen landgenoten op hun hebben. Pol Pot en leng ladden het in Cambodja voor pen' el ities houl de g Vei (AFP, UPI) De Egyptische !ur-generaal heeft 56 mensen chuldiging van „ondermijnen- iviteit" binnen het kader van boden communistische partij «Testeren. Bij de gearresteer- n zes advocaten, vier journalis- ;n voormalig parlementslid en èidene studenten en arbeiders, zouden in contact hebben ge- met „buitenlandse kringen", meer met het doel het vredes- 'I van president Sadat te ver- De Egyptische communisti- artij werd al geruime tijd voor olutie van 1952 die een eindje monarchie maakte, in Egypte en. het zeggen sedert april 1975 tot begin dit Jaar, toen het bewind werd verdre ven met behulp van buurland Vietnam. Volgens de Jury van de speciale recht bank zijn meer dan vier miljoen Cam- bodjanen, die het regime hebben overleefd, er zowel geestelijk als li chamelijk ernstig aan toe. Radio Cambodja meldde gisteren dat de verdreven regering onlangs nog dui zenden Cambodjaanse vluchtelingen heeft omgebracht, nadat ze door Thailand waren teruggestuurd over de Cambodjaanse grens. Pol Pot en leng Sary zijn verder be schuldigd van „afschaffing van het Boeddhisme en alle andere godsdien sten, discriminatie van .intelectuelen' en de moord op duizend van hen, vernietiging van de nationale econo mie, het verbod van de oorspronkelij ke familiebetrekkingen en afschaf fing van de cultuur en het onderwijs". De regering van Pol Pot wordt overi gens nog steeds erkend door de Ver enigde Naties en zendt dagelijks ra dioprogramma's uit vanuit Zuid-Chi- na. Radio Pol Pot heeft nog geen commentaar op de uitspraak van de speciale rechtbank laten horen. Door verdriet be vangen moet deze vrouw de kerk in Miami worden binnengebracht waar een rouw- plechtigheid wordt gehouden voor zes Haitia- nen. De zes ver dronken toen zij onder bedreiging van een geweer door mensens mokkelaars over boord werden ge zet. De smokke laars raakten, nog geen kilometer uit de Amerikaanse kust ineens in pa niek over de mo gelijke ontdek king van de smok kel. Meer dan dui zend Haitianen woonden de rouw- plechtigheid bij. LONDEN, DAR ES SALAAM (AP, Reuter, DPA) De rechtervleugel van de Britse conservatieve partij heeft pre mier Thatcher gewaarschuwd dat haar Rhodesië-beleid op een ramp dreigt uit te lopen. punten gebreken vertoont en dat de blanken minder macht moeten krijgen. De rechtse Tories eisen van de rege ring dat zij op de vredesconferentie ln Londen niet zal toestaan dat er fun damentele veranderingen worden aangebracht in de huidige grondwet van Zlmbabwe-Rhodesië. Deze grondwet geeft de vier procent blan ken in dit land grote voorrechten en veel macht. De conservatieve premier Margaret Thatcher had eerder ver klaard dat de huidige grondwet van Zlmbabwe-Rhodesië op belangrijke De twee leiders van de guerrilla-orga nisatie in Zlmbabwe-Rhodesië, Jos hua Nkomo en Robert Mugabe, had den gisteravond nog niet officieel ge reageerd op de Britse uitnodiging voor de vredesconferentie op 10 sep tember in Londen. De twee leiders van het Patriottisch Front, die in de MADRID (AFP, AP, Reuter) Francesco Macias Nguema, de ex-dictator van Equatoriaal Guinee is zaterdag gearresteerd en zal worden veroordeeld door een militair- en volkstribu naal. Macias, die elf Jaar schrikbewind heeft gevoerd in Equatoriaal Guinee, werd ln de bossen nabij zijn geboorte plaats Mengomo ontdekt door een vrouw, die direct de militaire autori teiten inlichtte. Macias was bij zijn arrestatie ongewapend en bood geen verzet. HIJ werd overgebracht naar de stad Bata, waar hij ook zal worden berecht. Macias werd twee weken geleden door militairen afgezet. De dictator' had de vlucht van een derde deel van zijn landgenoten naar het buitenland op zijn geweten. Bovendien zou hij ongeveer 40.000 politieke gevangenen hebben laten doden. De nieuwe leider van het Westafrl- kaanse landje Equatoriaal Gulnee, luitenant-kolonel Teodoro Obiang Nguema, verklaarde dat Macias eerst naar een psychiatrische inrichting zou worden gebracht, voordat hij zou worden berecht. Naar verluidt heeft de ex-dictator van de voormalige Spaanse kolonie enorme sommen geld op buitenlandse banken gezet tijdens zijn heerschappij en heeft hij een hutje, waarin hij 120 miljoen gul den bewaarde in brand gestoken. De militaire regering zal de komende dagen bijeenkomen en de plannen voor de wederopbouw van het geteis terde land vrijgeven. De contacten van Equatoriaal Gulnee met het bui tenland worden allengs hersteld. Ma drid onderhandelt al over een visver- drag tussen Spanje en zijn vroegere kolonie. In buurland Kameroen is de eerste hulp uit de Europese Gemeen schap al binnengekomen. Tanzanlaanse hoofdstad Dar Es Sa laam de kwestie bespreken, zeiden zaterdag dat er alleen een wapenstil stand komt als de Britse regering de voorwaarden van het Front aan vaardt. Dit houdt in een „echte onaf hankelijkheid van het land" en de „macht aan het volk". Nkomo en Mugabe zijn niet optimis tisch over de top ln Londen. De twee leiders zullen naar verwacht toch naar Londen gaan om aan het ge sprek met de Britse regering en bis schop Muzorewa deel te nemen. Mu gabe zei dat de voorstellen van Enge land „dubbelzinnigheden en alge meenheden" bevatten. Vandaag gaan de leiders van het Patriottisch Front praten met hun gastheer, de Tanzanl aanse president Nyerere. UTRECHT Op 16 februari volgend Jaar zal de zon in Kenia vier minuten totaal zijn verduisterd. Om belang stellenden in staat te stellen dit ver schijnsel te aanschouwen organiseert de volkssterrenwacht 81mon Stevln in Utrecht een reis A raison van 3400 gulden naar dit Oostafrlkaanse land. den Boef 'p (tnate in West-Duitsland de campagne voor de Bondsdagverkiezin- Jcosi n volgend jaar meer gestalte krijgt, neemt ook de wedijver tussen 'ee regeringspartners in Bonn toe. De deining rondom de Midden- emefcn-reis van de liberale afgevaardigde Jürgen Möllemann is daar een p' ziltoom van. Helmut Schmidt (SPD) in 1974 Willy t als kanselier opvolgde en Hans- ïh Oenscher (FDP) minister van bul- pse zaxcn wera ais opvolger van zijn lenoot Walter Scheel, is deze rivaliteit |am maar zeker gegroeid. Met name tij toe toen Schmidt (die vrij onver- 1 kanselier was geworden door de af- llaume) zich goed had ingewerkt. ier had zich als een voortreffelijke van binnenlandse zaken doen ken- *r leek onervaren op het terrein van ïnlandse politiek. Niettemin ontpop- zlch weldra als een even bekwaam de buitenlandse politiek. Blijkbaar wetenschap, dat hij Scheel na diens Ing tot president zou opvolgen, hem gebracht om zich terdege op zijn ambt voor te bereiden. Voor de sociaal-democratische regerings partners van Genscher had het succes van de liberale minister ook een schaduwkant, mede omdat Scheel als president zich even eens in de internationale samenwerking manifesteerde. Gevolg was dat kanselier Schmidt vooral op aandringen van zijn partijgenoten zich meer en meer met internationale zaken ging bezighouden. Een normaal verschijnsel, dat in Bonn echter tot spanningen leidde, toen de Bondsdag verkiezingen van 1976 in zicht kwamen. Brandt-Arafat Ook na die door de regeringscoalitie gewon nen verkiezingen maakte Schmidt zich breed in de internationale politiek. Hij werd één van de belangrijkste figuren op „we reldconferenties" ln en bulten West-Dults- land. Genscher verdween naar de achter grond, al voordat een hartaanval hem gerui me tijd uitschakelde. Het aftreden van Scheel als president droeg extra bij tot het verkleinen van de liberale Invloed. De „staaUgreep" van de Beierse premier en CSU-voorzitter Franz-Josef Strauss, die hem de kanseliers-kandidatuur van de Westduitse christen-democraten bezorgde, was er oorzaak van dat de campagne voor de Bondsdagverkiezingen uitermate vroeg van «tart ging. Bij deze verkiezingen staat vooral voor de libérale FDP veel op het spel. Telkens moet zij vrezen, onder de vijf pro cent te zullen blijven en daardoor uit de Bondsdag te verdwijnen. Onrust ontstond in het Westduitse liberale kamp, toen de sociaal-democratische par tij-voorzitter Willy Brandt naar Wengn reis de voor een bespreking met de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky en de Palestijnse leider Yasser Arafat. Brandt reisde welis waar als vooreltter van de Socialistische Internationale, maar wat hij zegt en doet heeft ook betekenis voor de Westduitse binnenlandse politiek. Dit laatste bleek uit de Instemming, die de reis van Brandt met name bij de linkervleu gel van zijn eigen SPD kreeg en de kritiek die ter linkerzijde ln de liberale FDP naar aanleiding van de bijeenkomst in Wenen op de partijleiding werd uitgeoefend. Ge nscher is behalve minister van buitenlandse zaken ook vooreitter van de FDP. Het was duidelijk dat er iets moest gebeuren.. Wilde geruchten Aangezien Genscher zich als het belangrijk ste liberale lid van de coalitie ln Bonn (hij is ook vice-kanselier) geen escapades kon ver oorloven, viel de taak toe aan Jürgen Mölle mann, woordvoerder van de FDP in de Bondsdag voor buitenlandse en defensie aangelegenheden. Nadat overeengekomen was. dat Möllemann naar het Midden-Oos ten zou reizen om ook Arafat te ontmoeten, werd de reis met Genscher doorgesproken. De bedoeling daarvan was, dat MÖllemanns, besprekingen met Arafat de Westduitse be volking er aan zouden herinneren, dat de DUitenlandse politiek nog altijd het domein van de liberale FDP was, onder leiding van Genscher. Meer niet. Möllemann wilde er echter een persoonlijke zegetocht van ma ken door ai vóór zijn vertrek geheimzinnig te doen over een „plan" ter oplossing van het Palestijnse probleem. Möllemann werd in Beiroet een handje ge holpen door de Palestljnen. Wilde geruch ten deden de ronde en ln Israël rees het bange vermoeden dat West-Duitsland (ter- wille van de verdediging van zijn oliebelan- gen in het Midden-Oosten) overstag was gegaan. Ten onrechte werd ook aan het bezoek van Brandt aan Wenen de veronder stelling verbonden, dat deze eveneens een nieuw Westduits standpunt had verkon digd. Bekocht Möllemann, van wie bekend is dat hij zijn positie binnen de liberale partij ln de deel staat Noordrljnland-Westfalen wil verster ken, moest ten slotte alle geheimzinnigheid laten varen. En na publlkatie van zijn „plan" bleek dat het slechts een bewerking was van opvattingen, die ln de Europese Gemeenschap, de Westduitse regering en de partij van Möllemann leven. Aan het officiële standpunt van Bonn noch aan dat van de liberale FDP bleek ook maar ieta te zijn veranderd. Met zijn onverstandige optreden heeft Möl lemann niemand een dienst bewezen. Ara fat moet zich bekocht voelen. De relatie tussen Israël en West-Duitsland is onnodig op de proef gesteld. Genscher moet zich opgelaten voelen, omdat de reis van Mölle mann zijn Instemming had. En Möllemanns reputatie is er evenmin mee gediend. De rivaliteit tussen 8chmidt en Genscher zal wat de buitenlandse politiek betreft echter voortduren tot aan de verkiezingen (van volgend Jaar. Schmidt moet proberen ln de internationale arena te schltterep, omdat hij in het binnenland nauwelijks aan al zo lang beloofde hervormingen is toege komen. Het zal voor de liberalen dan ook heel moeilijk worden om zich via de wereld politiek aantrekkelijk te maken. Om de aandacht opnieuw op zich te vesti gen, gaat Genscher een wereldreis maken, die met enkele onderbrekingen drie maan den zal duren. Maar de verkiezingscampag ne zal heel lang zijn en kanselier Schmidt heeft ongetwijfeld nog vele potjes op hét vuur staan. En als zijn gezondheid het toe laat, zal ook Willy Brandt zich telkens weer in het buitenland vertonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5