Timor zal bezetting nooit accepteren 'n Eigen Piek-Fijn~ rekening? Fischer-Z scoort muzikaal erg hoog Krantenbezorger los Pieters kiest voor de Nutsspaarbank. 'Bedrog' bij verkiezing in Nigeria NUTSSPAARBANK Groep met intrigerend geluid Portugese pater: Fretilin moest door wapengebrek opgeven Vivian Vance (66) overleden VOOR MAZDA Gitarist Lloyd Davis overleden Argentinië trekt zich terug van filmfestival Documentaire NCRV naar superfestival KUNST MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 BUrTENLAND TROUW/KWARTET door Stan Rijven AMSTERDAM Het ziet er naar uit, dat Engeland voor de tweede maal het roer heeft overgenomen en de koers bepaalt die de popmuziek gaat varen. Bij het talent dat na de punkgolf is komen aanspoelen heeft zich naast Joe Jackson, Costello, Dury, Nick Lowe en de Police nu ook Fischer-Z gevoegd. De naam is ontleend aan de statistiek, namelijk Fisher-Z waarmee, vrij vertaald afwijkingen worden gecontro leerd. Daarmee wordt misschien onbewust verwezen naar de achtergrond van componist/zanger John Watts en or ganist Steve Skblnlk: beiden hebben een psychologie-studie afgerond. De intigrerende hese en bijna overslaan de stem van Watts en het neurotische orgel van Skölnik benadrukken dat nog eens. Samen met drummer Dave Graham en bassist Steve Llddle we ten ze kwalitatief hoogstaande mu ziek te maken, die uitmunt in melodie en variatie. Kernachtig Ze ontlenen hun inspiratie aan de punk en raggae, hetgeen bij Ftscher- Z steeds een gestileerd resultaat ople vert. Het knappe van John Watts is, dat hij niet alleen kort en krachtig componeert, maar dat hij bovendien kort en kernachtige teksten weet te schrijven waarin hij op kernachtige wijze iets heeft te zeggen. Bijvoorbeeld „Lies" waarin hij met zijn eigen psychologiestudie afre kent, „The worker" waarmee hij het grijze bestaan van de forens schil dert, „Spiders" gaat over de gecreër- de energiecrisis en in „Remember Russia" verwoordt Watts zijn angst voor de kernbewapening. Verre van paradijselijke onderwerpen, die vrij dagavond in Paradiso te horen wa ren, dat als startplaats van hun twee de Nederlandse toernee gekozen werd. De zaal was redelijk gevuld en zeer geduldig na het lange wachten en een ingelaste pauze wegens techni sche storing. Drums, bas en toetsen waren in frontlinie opgesteld en daar achter stond op een extra podium zanger/gitarist John Watts. Gehuld in grijs pak waaronder later een pret- hemd met bretels te voorschijn kwam probeerde hij al zwaaiend met zijn instrument een enigszins maffe en afwijkende indruk te maken alsof hij daarmee zijn muziek wilde visualise ren. In feite bezitten hij en zijn band weinig charisma of beter gezegd op windends om een zaal mee te krijgen. Het was echter de muziek, die on weerstaanbaar bleek te zijn en naar mate het concert vorderde weekten ze steeds meer enthousiasme los. De twaalf nummers van de elpee „Word Salad" werden vermengd met zes nieuwe. Het publiek kreeg er geen genoeg van, zodat twee toegiften die stevig rockend werden gebracht, pas het einde van het saladgerecht wa ren. Om in statische termen te blij ven: een deviante band. die in ieder geval muzikaal gezien hoog scoort. Vriendin Lucille Ball BELVEDERE (UPI) (Califor- nië) Vivian Vance, de naas te medewerkster van Lucille Ball in de televisieseries „I love Lucy" en „The Lucy show" is in haar woning ten noorden van San Francisco aan kanker overleden. Zij was 66 jaar. In „I love Lucy" speelde Vivian Vance de rol van de warhoofdige Ethel Mertz. In de tweede serie was zij Lucy's vriendin Vivian Bagley. „Ik heb een van de beste vrienden verlo ren die ik ooit heb gehad en de wereld heeft een van de gTootste toneel-, film- en televisieactrices verloren", verklaarde Lucille BalL Voor de tweede wereldoorlog had Vi vian Vance op Broadway onder meer gespeeld in „Music in the air" van Jerome Kern en Oscar Hammerstein, „Kiss the boys goodbye" en „Lets face it", de eerste musical waarin Danny Kaye optrad. In 1951 vroegen Lucille Ball en Desi Arnaz haar op te treden in de serie „I love Lucy". Zij speelde daarin gedu rende negen Jaar. Na drie jaar rust begon haar medewerking aan de reeks „The Lucy show" die vijf jaar zou duren. Vivian Vance en Lucille Ball werden algemeen beschouwd als het grappigste vrouwelijke televisie- duo. Ook in het dagelijks leven waren zij goed bevriend. Onder de films waarin Vivian Vance optrad, bevon den zich „The secret fury", „The blue veil" en „The great race". ADVERTENTIE EN ECHTE SERVICE MOET U NAAR S«m V. Hout*n«tr 199 A dam. Geunnvald Bij hat CBR TaL 135103-11301» «Ppr.lAAI VOOR GROTE WAGENPARKEN Speciaal vandaag Vivian Vance door Jan Halkes LISSABON „Het Timorese volk zal de Indonesisische bezetting nooit accepteren zoals zij in de Tweede Wereldoor log de Japanners niet hebben geaccepteerd en in Europa de Duitsers niet werden aanvaard. Dat is de conclusie van pater Leoneto Vieira Rego, die onlangs uit Oost-Timor terug kon keren naar zijn geboorteplaats op de Portugese Azoren. De 63-jarige pater Rego was sinds 1956 als missionaris van de paters Salesianen in Timor werkzaam. Toen de Indonesische troepen de voormal- ge Portugese kolonie binnenvielen bevond hij zich in het plaatsje Soiba- da aan de zuidkant van het eiland. Tot januari van dit jaar verkeerde hij met de Timorezen en de bevrijdings beweging Fretilin in de bergen, steeds vluchtend voor de Indonesi sche troepen. Omdat hij voortdurend aan malaria leed, gaf hij zich ten slotte in zijn eentje over aan de Indo nesiërs en mocht na veel moeite na een half jaar terug naar Portugal. Hij is de eerste vluchteling uit Timor die een ooggetuigeverslag geeft van de situatie in de binnenlanden van Oost- Timor, waar het Fretilin nog steeds, zij het zonder veel vooruitzichten en op zeer kleine schaal, de strijd tegen de Indonesische bezetters voortzet. Overzicht De situatie zag er voor het Fretilin nog niet zo slecht uit toen Indonesië met veel militair overwicht de hoofd stad Dili aanviel. Na de verovering van Dili maakten de Indonesiërs slechts langzaam vorderingen, zegt pater Rego. Het centraal comité van het Fretilin trok zich terug in de bergen en besloot daar met het volk te blijven en zich tegen de Indone siërs te verdedigen. Maar pas in juli 1976 bereikten de Indonesiërs Soiba- da en werd de bevolking van Soibada naar de hoger gelegen bergen geëva cueerd. „Tot 1978 stond het overgrote deel van de bevolking nog onder het gezag van het Fretilin. De plaatsen die door de Indonesiërs werden bezet, werden tevoren door het Fretilin naar de bergen geëvacueerd. „Het leven in de bergen was natuurlijk niet gemak kelijk". zegt pater Rego, „maar de eerste twee jaar was het er best uit te houden". Zoals men gewoon is in Ti- mor bestonden de hulzen uit eenvou dige hutten en werd er tweemaal per jaar geoogst op de groentetuinen. Voor de voedselvoorziening van de soldaten van het Fretilin en andere mensen die niet dagelijks op het land konden werken waren er de zoge naamde gemeenschappelijke akkers, waar iedereen, ook de soldaten, ver plicht waren enige tijd te werken. Tot begin 1977 bestonden er nog de weke lijkse markten. Tegen betaling in Portugese escudos kon men daar nog steeds van alles krijgen. Maar vanwe ge het gevaar van infiltratie van spionnen in de menigte werden de markten gesloten. Ook de gezond heidszorg functioneerde nog redelijk goed. De verplegers uit het zieken- uis van Dili hadden een grote voor raad medicijnen meegenomen. Toen die op waren begonnen zij, gebruik makend van oude Timorese tradities, eigen pillen te maken op basis van de in de bossen voorkomende kruiden. Ook was er een eigen ziekenhuis van het Fretilin in de streek waar pater Rego zich bevond. In het ziekenhuis werden de slachtoffers van het mor tiervuur van de Indonesiërs behan- Susanna Rinaldi. Special rondom dexe Argentijnse tan go-zangeres. Ze wordt bege leid door haar eigen orkest dat onder leiding staat van Atillo Corral. Ned. I 21.15 uur North Sea Jazt Festival. Opnamen van het festival ge houden in juli van dit jaar in het Congresgebouw in Den Haag. Opnamen van de Clark Terry Big Band, Ella Fitzge rald en het Dorothy Trio. Ned I 21.55 uur Stichting Socutera. „Aange paste techniek bij watervoor ziening in Tanzania, waar stammen van Bamboe en palmbomen als waterleiding worden gebruikt." Een film van de stichting Vrijwilligers. Ned. 1 22.45 uur Literama Maandag. Kro niek over boeken, schrijvers en toneel. Vandaag speciale aandacht voor de schrijver Bert Schierbeek. Hilversum 2 21.30 uur Open School. Alflevering 1. „Leren, hoe doe je dat?" Hilversum 2 14.30 uur deld. Hun aantal was volgens pater Rego niet erg groot, omdat de Indo nesische soldaten bij de minste te genstand de benen namen. Ook wa ren er in het begin nog scholen die. normaal functioneerden. Niet communistisch Na de strubbelingen tussen de poli tieke partijen op Oost-Timor bleef het Fretilin als enige partij over. De militaire beslissingen van het Fretilin werden steeds van hogerhand geno men, maar besluiten die het volk aan gingen werden steeds in vergaderin gen met het volk bediscussieerd. „Ik geloof dat het Fretilin in de gegeven omstandigheden niet beter had kun nen doen dan zij gedaan heeft" zegt pater Rego. Hij ontkent ten stelligste dat het Fretilin een communistische organisatie zou zijn. „Er waren een paar Jongeren onder hen die in Lissabon hadden gestu deerd en misschien communistische ideeën hadden, maar de overgrote meerderheid was niet communis tisch, de bevolking zelf nog minder. Ik heb ook altijd mijn missen kunnen lezen en er is mij nooit wat in de weg gelegd. Het enige probleem was dat ik geen goede miswijn had en tarwe voor de hosties". Vanaf eind 1977 en begin 1978 verslechterde de situatie. Het Indonesische leger, dat steeds meer troepenversterkingen aanvoer de, begon het gebied te omsingelen en dwong de bevolking zich steeds opnieuw te verplaatsen. Die verplaat singen werden tenslotte zo veelvuldig dat men geen mogelijkheid meer zag om op de in de haast aangelegde akkers te oogsten wat men had gezaaid. Tengevolge daarvan brak er een hon gersnood uit die er tenslotte toe ge leid heeft dat vrijwel de gehele bevol king zich aan de Indonesiërs moest overgeven. Maar volgens pater Rego was het voedselgebrek niet de hoofd oorzaak van deze overgave. Behalve voedsel raakte ook de munitie op en ontstond er een gebrek aan wapens. Het enige dat het Fretilin had waren de wapens en munitie van het Portu gese leger die zij mee hadden geno men naar de bergen. Af en toe kon men wat buit maken op de Indonesi sche troepen. Maar terwijl de Indone siërs steeds meer troepen en wapens aanvoerden, werd het tekort bij het Fretilin groter, temeer omdat het Fretilin zich ook over meerdere fron ten moest verdelen. „Er is bij mijn weten nooit hulp van buitenaf geko men, hoewel het Fretilin hulp ver wachtte van communistisch-China, Mozambique en de Australische La- bour-partij". Hongersnood Pater Rego bevestigt eerdere berich ten van een omvangrijke hongers nood in Oost-Timor. „Van de mensen die ik ken in Soibada zal ongeveer eenderde van honger of gebrek aan medicijnen omgekomen zijn. De oor log zelf maakte veel meer slachtoffers onder de Indonesiërs dan onder de Timorezen." In januari 1978, kort na de dood van Nicolau Lobato die in een Indonesische hinderlaag liep, be gon een massale trek van de bevol king uit de bergen naar de dorpen en steden die in handen van de Indone siërs waren. Velen daarvan waren op sterven na dood, uitgemergeld door de honger. „In het gebied waar ik was, was de voedselvoorziening nog goed vergeleken bij andere streken. Er waren altijd nog wel eetbi tels en dergelijke." Het geni door honger en uitputting a men Timorezen zou nog wel door pater Rego genoemde ei kunnen liggen. 1 Na hun overgave aan de Indt werd de situatie er voor de Ui niet veel beter op. Zij werde^. vangen in speciale „conpj kampen". „Je kunt het niet tratiekampen noemen", zegi, Rego, „maar het was wel zo <Wg| er niet zonder toestemming Per dag kreeg men er niet ni een handvol rijst of mais, o „zoveel als er in een bierblikj De ouden van dagen en de die helemaal uitgeput waren I: bij bosjes. Werk was er niejm kampen, „alleen in Dili kan m^e vinden maar dan moet men verklaring tekenen dat men nesische nationaliteit wil". Ut LAGOS (AP) De benoeming van Shehu Shagari tot eerste burgerpresi dent van Nigeria seders dertien jaar heeft in dit land grote beroering ge wekt. Drie van de vier andere politie ke partijen die ook een eigen presi dentskandidaat hadden spraken van „bedrog". De benoeming van de lei der van de conservatieve Nationale Partij tot president zien zij als strij dig met de wet en „het om zeep helpen van de democratie". Op 1 oktober wordt Shagari benoemd tot president en zullen de militairen die dertien jaar lang het heft in han den hebben gehad, aftreden. De kandidaat die wint bij de verkiezi- ging in Nigeria moet niet alleen de meeste stemmen behalen, maar ook in tweederde van de negentien staten tenminste een kwart van de stemmen behalen. Shagari heeft in twaalf sta ten meer dan een kwart van de stem men behaald en in een dertiende bij na een kwart. Een federale commissie heeft daarop besloten Shagari toch tot nieuwe burgerpresident van dit Westafrikaanse land te benoemen. Kritici van Shagari zeggen dat hij alleen benoemd had mogen worden als hij in dertien staten een kwart van de stemmen had binnengehaald. Sha gari en de zijnen zeggen echter dat tweederde van negentien twaalf tweederde is. De beslissing van de federale commissie is overigens bin dend. De taak die het nieuwe staats hoofd in Nigeria wacht is enorm. Ni geria beschikt wel over grote oliere serves en is daardoor zeer rijk, maar de economie van het land is een puin hoop. Bovendien is de bevolking van Nigeria, de grootste van Afrika met tachtig miljoen mensen, sterk ver deeld door godsdienst en stamment wisten. Geheime dienst Iedereen die niet tot het helefci volk behoorde werd door de li sche geheime dienst ondei Kwamen ze tot de conclusie ef persoon geen lid was van het dan liet men- hem los. De soldaten en de Fretilin-leidi den echter gevangen gèzet. Di k genis van Baucau die pater Rk,a ook van binnen leerde keni d boordevol gevangenen, waaig sommigen al vele maanden r ten. Volgens de gevangenen bij de verhoren geslagen en folterd, maar pater Rego ze v dens de vele ondervragingen i handeld. Wat er verder met lin-gevangenen gebeurde is te zeggen. Niemand heeft e gezien, maar velen van hen II verdwenen, niemand weet wi „Gewoonlijk werden de gevi voortdurend van de ene plai de andere overgeplaatst, naar Baucau, naar Viqueque terug naar Dili tot op moment niemand meer 1 weet." Pater Rego vertelt het hele ke verhaal van de situatie Timor op een vreemde ironis nier. Collega's van hem zijn worden te midden van de ell< lacht wanneer hij zegt dat de soldaten, waarvan er waars f. nog maar een paar dozijn o" „liever met de wapens in e sterven dan als gevangenen Indonesiërs". Maar hij schiet wanneer ik hem vraag wat hia de onafhankelijkheid van mor denkt. „Zolang de Zf Oost-Timor overeind blijft in nigde Naties, blijft onafhanki nog steeds mogelijk", zegt bezetting van Oost-Timor do nesië is een militaire invasie si het volk van Oost-Timor noi cepteerd zal worden." ANTWERPEN De Amerikaanse gi tarist Lloyd Davis is dood aangetrof fen in zijn kamer in een hotel te Antwerpen. De 42-jarige musicus was een natuurlijke dood gestorven. Hij verbleef in Antwerpen in verband met een jazzfestival in het park Mid- delheim, waar hij zou optreden met het kwintet van Willis Jackson en de blueszanger Eddy „Cleanhead" Vin son. Een concert dat hij vrijdagavond met deze formatie in Rotterdam zou geven, ging niet door. MOSKOU (AFP) - Argentinië heeft zich teruggetrokken van het filmfes tival dat sinds dinsdag in Moskou aan de gang is. Aanleiding tot dit besluit en een diplomatiek protest bij de Sowjet-autoriteiten was de verto ning van een Zweedse film over een Argentijnse politieke vluchteling. Deze rolprent, getiteld „De muren van de vrijheid" en onder regie van Marianne Arne, handelt over de erva ringen van een Argentijnse acteur als uitgewekene in Zweden. Volgens de Argentijnse delegatie betekent deze film een aanslag op de waardigheid van haar land. De Argentijnse inzen ding „De macht van de duisternis" zal niet worden getoond. Op de openingsdag van het festival werd voor het eerst de film „Lang leve Mexico" van de in 1948 gestorven Russische regisseur Sergej Eisen- stein uit 1931-1932 getoond. HILVERSUM (ANP) De gedrama tiseerde NCRV-DOCUMENTAIRE „Een kind van vijf miljoen" zal wor den vertoond op het„first New York world television festival", dat in no vember wordt gehouden. Dit Is een soort superfestival, waarvoor alleen produkties worden uitgenodigd die elders in de wereld een eerste prijs hebben gewonnnen. De NCR V-documentaire, waarin door Henk Mochel de kijkers attent wor den gemaakt op de problemen rond de vraag wat prioriteit moet krijgen in de gezondheidszorg, kreeg in maart van dit jaar in West-Berlijn de prix futura in goud in de categorie „drama" van een internationaal fes tival. De documentaire gaat over een meis je. dat een bijna ongeneeslijke stof wisselingsziekte krijgt. Om een af doend medicijn te vinden zouden mil joenen guldens nodig zijn. Die komen er wel door middel van actiesmaar te laat, want het meisje overlijdt toch. Moet je weten: andere keus had 'ie eigenlijk niet. Want de Nutsspaarbank is nou net de enige bank die, als speciale dienstverlening voor de jeugd van 11 tot 18 jaar, de mogelijkheid van een eigen bankrekening biedt: de Piek-Fijn- rekening. Kun je vragen: wat moeten tieners met een bank rekening? Nou, da's simpel: hun zak- en kleedgeld bijschrijven, de extraatjes van ooms en tantes, hun bij verdiensten uit krantenwijk, statie geld, oud papier, auto's wassen, baby-sitten of vakantie werk. Ook: hun betalingen mee verrich ten (abonnement op hun „lijfblad", hun contributie voor sportclub of ballet school). Kortom: de Piek-Fijn-rekening is gewoon hun gecombineerde bank/ spaarrekening op eigen naam. Met een altijd hógere rente dan op een niet normale rekening pltis een extra premie aan het eind van het jaar waarin ze 16 worden. Reken maar, dat dat sparender wijs óantikt! Tïouwens: nóg zoiets moois is het Zilvervlootspaar- plan. Jongens en meisjes vanaf 15 jaar kunnen daar aan meedoen. Scoren ze zomaar èn een hoge rente èn nog 's een overheidspremie van liefst 10%! Goed. Tot zover wat de Nutsspaar bank biedt aan bijzondere spaarmogelijk- heden speciaal voor de jeugd. Want dat daarnaast ook meer „volwassen" spaar- vormen mogelijk zijn, spreekt vanzelf. In dit verband: een mens zou best 's wat nader zijn licht erover kunnen opsteken. Gewoon doen! 1^'imii DE COMMISSIE V] MAATSCHAPPEL WELZIJN EN VOLKSGEZOND! vergadert op donderdag 23 august 9.30 uur in het gebouw Javastraat o.a. de volgende punten: notitie over een vakantieverblij J (zwaar) lichamelijk gehandicapten notitie over Sociale Raadslieden gemeenschappelijke regeling ex art. i van de Wet Ambulancevervoer beantwoording schriftelijke vragen heer Mr C. V. Martini; en brieven Haagse Ziekenfondsraad en Koninklij i derlandse Vereniging van Transport nemingen subsidiëring van een maatschappel ker t.b.v. het gezondheidscentrum Waldeck. concept-inventarisatie beleidsnota's. DECOMMISSIEV' JEUGD, SPORT E RECREATIE vergadert op vrijdag 24 augustus om 1< in het gebouw Javastraat 26 over volgende punten: verplaatsing bedrijfsweg Centraal Newtonstraat „Jongerenwerk met randgroepen'1 over een deelaspect van de algemei. gerenproblematiek realisering jongerenaccommodaties vaal, Zeeheldenkwartier. Bezuidenhoul hoeve nota inzake nieuwe functies in de g i telijke badhuizen Bijzonder Regionaal Welzijnsbeleid concept-inventarisatie beleidsnota's nota over problematiek kleedgebou gemeentelijke sportparken. 1 Wanneer u over een of meer agendi meer wilt weten, kunt u de tekst van t ken die worden behandeld, inzien In f meentelijk Informatiecentrum aan de markt (geopend op maandag tot en i dag van 09.00 tot 17.00 uur en op i van 10.00 tot 16.00 uur). Deze stukk bovendien tegen betaling van de kost krijgbaar in het Stadhuis, Burgemee Monchyplein 14, bij de afdeling Interne kamer 2023, telefoon 624121, toestel 21 Spreekrecht Wanneer u tijdens de vergadering i zeggen of iets wilt vragen naar aanleid een van de agendapunten, kunt u dit voorzitter kenbaar maken, bij voorke aanvang van de vergadering. ONDERHOUDSBEDRIJF „ZITMAN ZEEGERS" VOOR HET VERNIEUWEN EN REP. VAN: LOODGIETERSWERK CENTRALE VERWARMING VERBOUWINGEN O.A. BADKAMERS, TEGEL-, RIOOL-, TIMMER-, ME EN STUK-WERK, ENZ. PRIJSOPGAVE GEHEEL* BLIJVEND. TEL. 071-760483

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4