Een belangwekkend bijprodukt H Apartheidsberaad drie boerenkerken Chinese katholieken tegd inmenging van Vaticaai Trouw Bisschop Bluyssen verbaasd over brief uit Rome Alternatieve vredeskrant nu uitgekomen UIT DE KERKBLADEN en zijn kinderen VANDAA VOORBIJGANG! Duitse kardinaa wijdt priesters voor 'Opus Dei' .MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET door dr C Ri|nsdorp Marie H. van der Zeyde heelt samen met Ida Gerhardt de psalmen uit het Hebreeuws vertaald. Deze uitgave onder de auspiciën van de Katholieke Bijbelstichting en het Nederlands Bijbelgenootschap dateert alweer van 1972. Sindsdien is deze Nederlandse bewerking ook opgenomen in de Willibrord-vertaling van de hele bijbel. Dat vertaalwerk van de psalmen heeft, na de nodige voorbereiding, „zes lange jaren" in beslag genomen, waarvan psalm 119 alleen, naar ik meen gelezen te hebben, een week of zes. „De meeste van onze vertalingen zijn tot hun vorm gegroeid op reizen, of op het ritme van lange wandelin gen. Ze zijn tot ons gekomen aan een bosrand waar de reeën graasden, en neergeschreven op de buitentrap van een Zwitsers chalèt; bij het turfvuur in een oud Iers boerenhuis, met ein deloze regen tegen de ruiten; soms ook in de gastvrije stilte van een Nederlands klooster. Het Initiatief was altijd bij Ida, en zij ook bepaalde de gang van het werk. want bij een taak van deze omvang, een echt reu- zenkarwei, zijn een vaste hand en een vaste wil onmisbaar". Aldus Marie van der Zeyde in het Nawoord van haar recente boek Vreugde van de Psalmen, een gecom bineerde uitgave van B. Gottmer te Nijmegen en Emmaüs te Brugge (135 blz., 15.90). Dit boek. deel 14 in de serie Spiritua liteit, verzorgd door „Benediktijns Tijdschrift" onder redactie van Frans Berkelmans, geeft meditatieve toe lichting bij een paar dozijn psalmen en psalmgedeelten. In haar Voor woord zegt mevrouw Van der Zeyde. dat de opzet niet wetenschappelijk is en niet stichtelijk, nog minder is het populariserend bedoeld. „De 23 korte stukken zijn in wezen ontmoetingen met een psalm en met zijn dichter." Voor haarzelf zijn die ontmoetingen tamelijk aangrijpend geweest; zjj vroegen inzet van alle vermogens. Een soortgelijke inzet wordt ook van de lezer gevraagd. Een berijming van de psalmen heeft het duo voor ogen gestaan. Dit was in de zestiende eeuw een geniale greep van Calvijn geweest met het oog op de zingende gemeente. Deze traditie is na vier eeuwen door de nieuwe psalmberijming gehandhaafd. De be rijming van 1773, waarvan een selec tie geestelijk bezit van het protes tantse kerkvolk was geworden, bleek in een andere tijd en voor een jongere generatie toch wat de taal betreft verouderd. De nieuwe berijming moet het doen zonder de eeuwenlan ge kerkelijke stabiliteit zoals de oude die heeft meegehad en is aan heel andere omstandigheden onderwor pen. zoals kerkelijke verdeeldheid en onkerkelijkheid. Maar ze is er en zal op haar eigen manier geschiedenis maken. Dit even terzijde. Taalkundigen De beide vertaalsters zijn geen vak theologen. maar taalkundigen, wat geen of nauwelijks een nadeel kan heten. Des te onbevangener hebben ze voor het karwei gestaan. De stuk jes in het boek van Marie van der Zeyde zijn niet specifiek op stichte lijkheid ingesteld. Een goed voor beeld van dit laatste vind ik altijd De Psalmen Davids door C. H. Spurgeon en 'andere beroemde godgeleerden', in vier delen (Amsterdam z.j.), waar van de teksten helemaal op dierbaar heid zijn toegespitst. Als leek heb ik wel eens over psalmen gepreekt, maar met alle goede wil had ik daar bij aan Spurgeon niets. Stichtelijk heid, evenals fijn gebak, is niet lang houdbaar. In de derde plaats wijst Marie van der Zeyde populariteit af. Dat de beide vrouwen aan de anti-elitaire geest van onze tijd geen concessie hebben willen doen, geeft blijk va karakter en bovendien van een goede strategie. Bij een onderneming van deze om vang en moeilijkheid is het onvermij delijk, dat er een soort bij-produktie ontstaat. Wijlen dr H. Schroten heeft de onstaansgeschiedenis van de Psalmberijming 1967 in een boek werk van 853 pagina's uitvoerig be schreven (Den Haag 1976; in onze krant van 24 juli 1976 door Jac. Lelsz besproken), maar dat zou ten aanzien van het psalm-vertaalwerk een onmo gelijke opgave zijn. Dat er toch iets uit de bus gekomen is, kan men alleen maar waarderen. De lezer van het hier aangekondigde boek krijgt toch een kijkje achter de schermen. Maar wat belangrijker is; de besproken psalmen worden dicht bij de lezer gebracht en dat is op zichzelf al stichtelijk. Ida Gerhardt Ida Gerhardt is onze grootste nog levende dichteres. Zij zet de traditie voort van vormvaste, bijna zou ik schrijven vuurvaste poëzie van J. H. Leopold, A. Roland Holst en voor een deel H. Marsman. Dat er in onze tijd van culturele stroomversnelling en kele figuren van formaat en karakter overeind staan die als brugpijlers naar verleden en toekomst wijzen, is een zaak om dankbaar voor te zijn. Deze dankbaarheid omvat het hier besproken bijprodukt van het ver taalwerk. welk geschrift aan Ida Ger- Dr Marie H. van der Zeyde (links) en dr Ida G. M. Gerhardt. hardt is opgedragen. Er is één ding dat ik volledigheidshal ve even kwijt wil en dat geen kritiek op de psalmvertaling bedoelt (een kritiek waartoe ik de bevoegdheid eenvoudig zou missen). In de psalm vertaling GerhardtyVan der Zeyde proef ik op menige plaats de klassie ke vorming van Ida Gerhardt, ik be doel in zinsconstructie en taalgebruik (b.v. een voorliefde voor de spondee; voet zet, inzicht, antwoord, aanroep, uitzicht, tong zijn, goedheid, aftocht enz., bij voorkeur aan het eind van een regel). Het antwoord kan natuur lijk een spondee zijn: „Mag ik?" DEN BOSCH (ANP) - Met verbazing heeft mgr. J. Bluyssen van Den Bosch de brief gelezen over de congregatie voor de geloofsleer in Rome met de aansporing tot trouwe verkondiging en verdediging van het christelijk ge loof in het eeuwig leven. In dezelfde brief wordt van de bis schoppen gevraagd Jezus' beloften omtrent de uiteindelijke bestemming van de mens onverkort uit te dragen. „Er zal toch geen bisschop zijn. die niet oprecht wtl getuigen van Chris tus' verrijzenis en van de verwachtin gen die wij op grond daarvan mogen koesteren," aldus de bisschop zon dagmorgen voor de KRO-radio. Hij zei te weten dat er velen onder de gelovigen zijn die niet direct ten volle kunnen beamen dat de dood niet het einde is. Dat is ook geen schande, zolang men gelovig wil blijven zoeken naar de eigenlijke betekenis van Je zus' boodschap. Juist op dit punt geldt dat geloven tasten is, groeien en een levenslang proces van eerlijke, persoonlijke overgave aan Jezus Christus, aldus de Bisschop. Hij vertelde dat de brief uit Rome merkwaardige reacties oproept, o.a. de krantekop „Rome houdt vast aan eeuwig leven," en uitlatingen in brie ven als „Een intelligent mens laat zich zulke waarheden niet meer aan praten." „Alsof geloof iets met intelligentie PRETORIA (ANP) De drie blanke calvinistische kerken in Zuid-Afrika willen tot een gezamenlijk standpunt komen over de rassenverhoudingen in hun land. Met het oog daarop hebben zij vorige week in Pretoria een commissie ingesteld. De commissie wordt geleid door pro- Verder zijn in de commissie benoemd fessor Joh. Heyns, die lid is van het ds J. E. Potgieter, assessor van de breed moderamen van de nederduit- NGK-synode, ds C. L. van den Berg se gereformeerde kerk. Professor en dr Joh. Koekemoer van de neder- Heyns maakte dit voorjaar deel uit duitsch hervormde kerk en prof. P. van de NKG-delegatie, die onder an- Coetzee en prof. C. Coetzee van de dere met de gereformeerden in Neder- gereformeerde kerk. land overleg heeft gevoerd. Op grond De afzonderlijke kerken hebben elk daarvan werd besloten het zg. Land- reeds een eigen stuk ingediend. Van man-rapport over de rassenrelaties de drie is de nederduitse gereformeer- grondig te herzien. de kerk de grootste en meest invloed rijkste. De nederduitsch hervormde kerk staat het minst kritisch achter de apartheid. De gereformeerde kerk (de zg. dopperkerk) staat het meest kritisch. De opzet van de commissie is aange vochten van de zijde van de niet- blanke NG kerken. Ds Willie Cilliers, zendingssecretaris van de zwarte NG kerk. noemde deze „blanke" strategie polariserend. Bisschop J. Bluyssen VOORTHUIZEN „Shalom '79. Bij bels vredesbericht", de alternatieve vredeskrant over de komst waarvan wij verleden week uitvoerig bericht hebben, is nu uitgekomen. Het is een uitgave van de uit EO-kring afkom stige stichting „Bijbel en vredes vraagstukken" te Voorthuizen (adres: postbus 81) en deze vredeskrant is een tegenhanger van de jaarlijkse vredeskrant van het IKV (interkerke lijk vredesberaad). De krant heeft zich geconcentreerd op de hoofdzaak, zo schrijft de redac tie op de voorpagina, namelijk: het hart van het bijbels onderwijs over oorlog en vrede. „Elk verder praten is immers zinloos als we niet weten wat de diepste oorzaak is van oorlog en geweld: nl. de zonde, en als we niet weten welk antwoord God daarop gaf: zijn Zoon, Jezus Christus." De krant gaat niet uitvoerig in op wat dit concreet betekent voor actuele vragen als bewapening en verdedi ging. De redactie schrijft in de ko mende jaren die aspecten te willen behandelen. De fundamentele zaak dat vrede meer is dan geen oorlog, heeft „vrijwel" ontbroken in de tot nu toe in ons land verschenen vredes- kranten. In enkele artikelen wordt de vraag behandeld wat de bijbel over vrede en oorlog zegt en waar het ontbreken van de vrede in de wereld vandaan komt. Verder komt de roeping van de overheid om het zwaard te dragen en zonodig te gebruiken, aan de orde. Voorts worden in deze krant de con sequenties behandeld van een com munistische overheersing in Europa, inzake vrijheid van denken, geloven en schrijven. In een gesprek met vice-admiraal B. Veldkamp b.d. worden de militaire krachtsverhoudingen in Europa be handeld. Verder geven mr W. Schol ten („Mijn hoofdzaak is het bewaren van vrede") en mr J. M. A. H. Luns, resp. Nederlands minister van defen sie en secretaris-gen er aal van de NAVO, hun visie op (kernbewape ning. Tenslotte worden enkele aspec ten van de dienstweigering bekeken. bisschop Bluyssen. „Aisoi geioor iets met intelligentie 1 heeft te maken en intelligentie bepa- I 1/2) H /~\TY"ÏlTipp len kan wat Je kunt geloven," zei -L't' VAA/11 waarin opgenomen: De Rotier dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR PostDus 859 1000 AW Amsterdam Wibautsiraat 131 Amsterdam Postgiro 66 00 00 Bark Ned Credietbark Peheningnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 9-18 3000 A\ Rotterdam tel 010-115588 (Abonnementen en beiorgmg) tol 010-115588 (redactie) lol 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG1EIDEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag fel 070-46944S Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORO'OOST-NEOERLANO (u isluitend administratie) Postbus r 8000 AA Zwo"e let 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwoife Abonnementspri jzen Per maand f 15.30 Per kwartaal 47.70 Per haH (aar 95,40 Per tear f 188,60 Adverfeoi.eMneven op aanv'aag (lie adressen boven t Opgave t«m.i.eöer<hten 9-19 30 van maandag t'm vr ,dag Op Tondag »an 18- 20 uur leiel 020-913456 Opgave m.m-adverlent.es te' 020 936868 ol schriften* aan Mm-Atfy aldet-ng postbus 433 1000 AK AMSTERDAM AdreswT7'g-ngon uisluitend schnteb* aan onae Amsterdamse adiessen Prof. dr G. P. Hartvelt schrijft in Centraal Weekblad over het „aan doenlijk" gebruik, dat dominees hun eigen kinderen en kleinkinderen dopen: Het is nl. sinds onheugelijke tijden gewoonte dat predikanten hun eigen kinderen dopen en in het huwelijk bevestigen; zij worden zelfs te hulp geroepen om hun kleinkinderen te dopen, ook al moet in sommige geval len de plaatselijke predikant daar voor het veld ruimen. Ieder vond het aandoenlijk dat een predikant zijn eigen kleinkind doopte en dat de lijn der geslachten zo werd doorge trokken. De meeste mensen vonden het „stichtelijk" in de diepste zin van het woord. De laatste jaren is mij persoonlijk deze wijze van denken opgebroken, en ik althans kan het niet meer. om deze reden dat ik te genover mijn eigen kinderen en mijn eigen gezin de kerk niet meer kan representeren. Domineeskinderen moeten bij voorkeur ook niet bij hun vader naar de kerk gaan. Of zij zou den samen met hun vader een derge lijk hoog ambtelijk besef moeten hebben dat zij het samen wel zouden kunnen opbrengen, maar ik denk dat de meesten dat niet meer kunnen. Ik althans kan het niet meer. Hetzelfde heeft zich bij mij ook voorgedaan ten aanzien van de viering van het avond maal. De gangbare praktijk is dat de predikant als eerste neemt van het brood dat hij zelf gebroken heeft en van de wijn die hij zelf heeft inge- schoken. Nogmaals ik kan het niet meer en vraag daarom altijd ook aan de ambtsdrager die naast mij zit of hij mij brood en wijn wil toereiken. Ik ga toch ook mijn eigen preken niet lezen wanneer ik onder aan de sloot kant zit van het leven? Dan moet mij het woord worden toegereikt, en ik meen bovendien dat dit Juist een der grondgedachten is van de „vreemde gerechtigheid" die mij wordt toege reikt. Vervreemding KRO-programmamaker M. Huy- bregts schrijft in Kosmos en Oeku- mene een zeer kritisch verhaal over de kerken voor tv en radio: Vanuit media bekeken zijn kerken versnipperde, gesloten gemeenschap pen met voor niet-lnslders moeilijk toegankelijke codes en gebruiken. Maar ze horen wel tot één pakket, zodat de een de ander, tegen diens wil in, kan schaden. Ze zijn geneigd tot oordelen, ver over de eigen groep heen. en dikwijls met een beroep op bronnen, die moeilijk te verifiëren van ernstig zakt, als de eigen autarkie geen fundamentele kritiek van bui ten verdraagt; dat men van „de we reld" kwalijk rechtvaardigheid en vrede eisen kan, terwijl men zichzelf op eilandjes terugtrekt en op grond van theorieën, die de massa volko men ontgaan, op de eigen ponteneurs blijft staan; dat men zélf de suggestie in de hand werkt: godsdienst is privé- zaak, kerken zijn er voor liefhebbers en wat moet de gewone man er mee an, als z'n lieve God in zo'n ongrijp baar en ingewikkeld mechanisme wordt verpakt; dat zelfs de gelovige in verwarring komen moet, als hij van de ene kant hoort, hoe universeel Christus' heilswil is en het eeuwig geluk van iéder in handen heeft, en van de andere kant zo'n absolute mededeling hem vermanend (en drei gend) wordt toevertrouwd vanuit al lerlei, uit eigen riten opgebouwde en elkaar bestrijdende groepen. En me dia die de wereld in haar veelzijdig heid gecomprimeerd binnenshuis brengen laten dit alles zien. Ze hoeven er geen stelling voor in te nemen. Ze genieten zelfs de volle me dewerking van de kerken zelf. De vraag naar het leerhuis En de Geest zei tegen Philippusl Ga er naar toe en voeg je bij die wagen En Philippus verhaastte zijn pap en hoorde hem de profeet Jesaj a lezen en hij zei: Verstaat u ook wat u leest? (Handelingen 8 vers 29 en 30). Levensstijl De onthulling dat de NKG voor haar bureau oecumenische zaken gelden heeft aanvaard uit geheime fondsen van het inmiddels opgeheven minis terie van informatie en de bevesti ging daarvan door het breed modera men hebben veel reacties gewekt. Dr J. S. Gericke. voormalig assessor van de NKG en in 1974 betrokken bij de oprichting van het omstreden bu reau. zei tegenover het dagblad Beeld, dat „ons land de gevaarlijkste periode in de strijd om het bestaan doormaakt." „Als het moderamen in 1974 een beoordelingsfout heeft ge maakt door geld van het ministerie te accepteren, vraag ik: in welke oorlog worden geen fouten gemaakt?" Hij vindt kritiek onbegrijpelijk omdat de poging van de kerk, betere verhou dingen met binnen- en buitenlandse kerken te scheppen, in het belang van het hele land en alle inwoners is. Een kerk mag volgens dr Gericke wel geld. afkomstig van de staat of uit geheime fondsen aanvaarden, als daar geen voorwaarden aan verbon den zijn, maar mag zich „vanzelfspre kend" niet in dienst stellen van par tijpolitieke belangen. Dr Gericke deed in 1974 op de synode de medede ling, dat een lidmaat die zijn naam niet bekend wilde maken, per jaar ruim 40.000 gulden voor het bureau oecumenisch zaken had aangeboden. Het scherpste commentaar op de rol van de NGK in het informatieschan daal is afkomstig van de Broeder kring, waarbij predikanten van dc drie NG dochterkerken aangesloten zijn. Het aannemen van het „besmet te" geld van het ministerie van infor matie is „een immorele daad, onwaar dig voor de kerk van Jezus Christus", aldus de Broeder kring in een verkla ring. „Het bureau oecumenische za ken heeft zich op onbeschaamde wij ze laten gebruiken als propaganda- kantoor voor de Zuidafrikaanse rege ring. Juist het feit dat oecumenische kanalen, gebouwd op het vertrouwen in Christus, wereldwijd voor dit laak bare doel benut zijn, moet als bijzon der betreurenswaardig worden be schouwd". De Broederkring spreekt de vrees uit dat de gespannen verhoudingen tus sen de blanke NGK en de niet-blanke dochterkerken hierdoor nog verder vertroebeld zullen worden. Het be stuur van de Broederkring heeft met verontwaardiging kennis genomen van het standpunt van het breed mo deramen van de NGK als zou het aannemen van het geld „Christelijk verantwoord" zijn. „Wij doen een ern stig beroep op de NGK om in dit opzicht terug te keren tot de Schrift en om er van haar kant zorg voor te dragen dat de spanning tussen de NGK en de zwarte kerken verlicht wordt", aldus de verklaring van de Broederkring. „Ik denk dat kerken nauwelijks in de gaten hebben, hoe vervreemdend ze overkomen" (M. Huybregts). zijn, of op een gezag, dat niet ieders gezag is en ook moeilijk te controle ren valt. Ze werken vanuit eigen structuren, waarvoor je ook al een kenner moet zijn, en met behulp van autonome en afwijkende rechten. Ze vluchten in een tale Kanaöns, die afwijkt van de gangbare wijze, waar op mensen communiceren. Nochtans rekenen ze bij de communicatie op ieders begrip en welwillende mede werking. omdat zij macht over de wereld pretenderen te hebben en zeg gen voor iedereen iets absoluut on misbaars in haar ransel te voeren. Met de gevoeligheid, de argumentatie en het denken van anderen wordt weinig rekening gehouden. En stokt de communicatie, dan zoekt men de fout niet in eigen gelederen, maar wordt naar de anderen verwezen, „de wereld", „het ongeloof", „niet willen luisteren naar Gods Woord". Mis schien is er helemaal geen sprake van ongeloof, maar schort het gewoon aan communicatie vanuit de kerken zelf, omdat kerken beladen zijn met tradities, structuren, spelregels, rech ten, die tot tijden behoren, waarin heel andere maatschappelijke ver houdingen en spelregels golden. Ik denk dat kerken nauwelijks in de gaten hebben, hoe vervreemdend ze overkomen; dat het prachtig klinkt te zeggen, dat de kerken opkomen voormaar dat de waarde daar- in M fee Nog steeds die concrete aanwijzingen. Nu van de Geestz« Slechts twee keer wordt de Gees|][J dit stuk vermeld, maar het is er natuurlijk vol van. De Geest is ni het einddoel, de Geest verwijst. Philippus is bij het doel waartoe op weg gestuurd werd. Wat heeft gedacht toen hij daar die goedgesitueerde vreemdeling, ongetwijfeld met een vreemd acc de profeet Jesaja hoorde lezen? opvallend gebeuren. Voor hij het weet is het eruit: versta je dat wi vraag „Verstaat gij wat gij leest' intussen bijna beroemd geworde aanleiding om over het verstaan de Schriften te spreken en te schrijven. Het is ook een heel zin vraag, die we niet genoeg bij de kunnen hebben. Vaak denken w( vroeg wel te begrijpen wat de Schriften ons zeggen. We begrijp op de klank af en citeren dan ook j de klank af. We hebben eens w catechisatie gelopen en sedertdi weten we wel. Gelukkig dringt h jl steeds meer mensen door dat je nog zo'n catechisatie hoogstens! inleiding hebt gehad. Daarna bei11 het pas. Als ergens een „educatig^ permanente" nodig is, dan hier. blijvend leerhuis is wat we behoc De prediking is hier van belang een voortdurend doen verstaan wat er gezegd is. ;:2 Annie Verdelman Een aantal artikelen van Annie delman, die zij publiceerde" in briek „Tussen de bedrijven door het evangelisatieblad De Elisa bode, is gebundeld in een 104 na's tellend boekje, dat als kreeg: „Mijn hart is gerust". De van het royaal met foto's geïllus de boekje is bijzonder laag: J evangelisatiecommissies, diako en dergelijke kunnen korting kr „Mijn hart is gerust" is een ui van de Stichting Elisabethbode, bus 100, Lochem. Dr. F. de Miranda In de krant van 10 augustus be dr. C. Rijnsdorp een paar boeke dr. F. de Miranda. Deze werkej uitgegeven bij uitg. Miranani Wassenaar (en niet: uitg. Mir zoals per abuis gemeld werd). Mej. W. A. Streefke Donderdagavond 30 augustui half acht vindt in de hervormde f te Ameide de uitzending plaat mejuffrouw W. A. Streefkerk i door de gereformeerde zending in de hervormde kerk als zen<i verpleegkundige ter beschikkiz gesteld aan de hervormde kef Oost-Afrika te Pokot (Kenya). MADRID De aartsbisscho Keulen, kardinaal Hoeffner, h< Spanje een vijftigtal priesters van de internationale orgai „Opus Dei". Zij zijn afkomst achttien landen en bijna all universitair afgestudeerden. Dei" is een roomse organisatie, omheen lange tijd een waas v heimzinnigheid hing. Het wi krachtig rooms kader bevorder alle invloedrijke posten. Het slaagde Opus Dei daarin in S ten tijde van Franco; het zou gegeven moment het totale Sp regeringsapparaat beheerst hel Een van de gespreksonderwerpen van de Nederlandse kerkenconferen- tie is de „nieuwe levensstijl". Het blad Nieuwe Levensstijl Nieuws (een uitgave van de koördinatiegroep Nieuwe Levensstijl, Maliesingel 26, Utrecht) geeft een impressie van het eerste jaar: In de concrete beantwoording van de vragen over levensstijl, valt het op, dat veel mensen weinig kritiek heb ben op de Nederlandse machtsver houdingen. bezitsverhoudingen en op de hoge materiële welstand. De huidi ge situatie zoals men die ervaart is de norm voor het handelen. Het lijkt weinig interessant of andere mensen dat niveau ook halen, of dat ze le venslang met een fractie van de ma teriële welstand toe- moeten, waar mee mensen in Nederland gemiddeld toekomen. Het lijkt wel een natuur- gegeven waar je niet verder ovei hoeft na te denken en, vooral, waar je ook niets aan hoeft te veranderen. Het geeft te denken, dat velen zo tevreden zijn of zeggen te zijn met df huidige situatie. Ofwel men bekom mert zich niet met het lot van miljoe nen medemensen op de wereld, ofwel men ervaart al wat men ziet als goed en niet verbeterbaar, of beiden. En steeds is dat niet juist. De gemakke lijkste vraag voor veel groepen, was de vraag omtrent het al dan niet zuinig omgaan met energie. Veel mensen doen dat. Maar vaak melden ze er bijdat ze dat niet doen vanwege de eindigheid van de energiebronnen, maar vanwege de eigen girorekening. In dat licht gezien, zou het een terech te maatregel zijn als de prijscompen satie zou worden geschoond van de stijging van de energieprijzen. PEKING De Chinese katholieke geestelijkheid heeft dag een verklaring van het Vaticaan, waarin de erkenning de nieuwe bisschop van Peking geweigerd werd, „een g inmenging" in haar aangelegenheden genoemd. Een woordvoerder van de katholieke patriottische vereniging van China kantte zich tegen een verklaring van 11 augustus van Rome naar aanlei ding van de benoeming van mgr. Mi chael Fu Tiesjan tot hoofd van het diocees Peking. Het Vaticaan meen de, dat deze benoeming, zonder zijn goedkeuring, ongeoorloofd was. Volgens de Chinese woordvoerder heeft het Vaticaan hoegenaamd het recht niet zich met de aangelegenhe den van kerken in andere landen te bemoeien. Hij zei, dat de macht tot het benoemen van bisschoppen „rechtstreeks van God stamt" en dat „de stem van het volk die van God Mgr. Fu Tiesjan werd benoemd tij dens een bijeenkomst van de hele geestelijkheid van het diocees Pe king. „Zijn benoeming is volkomen geoorloofd", aldus de Chinese woord voerder. - Mgr. Fu Tiesjan werd benoemd tij dens een bijeenkomst van de hele geestelijkheid van het diocees Pe king. „Zijn benoeming is volkomen geoorloofd", aldus de Chinese woord voerder. Mgr. Fu Tiesjan is de eerste bis die in China na de culturele rev is benoemd. Waarnemers herinneren eraan,! benoeming van bisschoppen toestemming van Rome reeds ir geleid heeft tot een breuk vai betrekkingen tussen de Chinese telijkheid en het Vaticaan. De paus heeft zondag in eei spraak tot tienduizend bezoeke de pauselijke residentie in Gandolfo verklaard, dat „de r( gebeurtenissen" hem tot de hadden gevoerd, dat overlev van drie miljoen rooms-katho in communistisch China weldra godsdienstvrijheid zullen krijgt De paus herinnerde eraan, d 1949, ten tijde van de commi sche machtsovememing in Chi meer dan drie miljoen Chinese) leken waren. „Het was een le kerk, die volmaakte eenheid n Heilige Stoel bewaarde", aldi paus. „Na dertig jaar krijgen wij wei! onzeker nieuws van onze broe j Maar wij blijven de hoop koes dat wij de banden kunnen h« wen van dat rechtstreeks contai geestelijk nimmer verbroken w

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2