Strauss zonder resultaten terug uit Midden-Oosten 1 obilisatie van raans leger ïgen Koerden Brigade Kiesuwkado Lof voor lef van Willem II BOOT Nederlands schip pikt bootvluchtelingen op In deze krant Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw KANS OP BUI HET WEER Als u uw llbeda belooft Joiukkers steun ischer-Z Israël wijst plannen VS af, Egypte niet enthousiast Zliomeini legt pers aan banden A-lid ziet af benoeming 'weede Kamer pr** Groep komt naar ons land Ver mannen klant Russen na klein half jaar terug uit de ruimte Nederlanders bestookt in Z.-Libanon Trouw Niet zo eenvoudig I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: Trouw rouw 37STE JAARGANG NR 10928 - MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 Veel bewolking en mogelijk een bui. Matige noordwesten wind. windkracht vier. Middagtemperaturen van zeventien graden aan zee tot circa twintig graden in de provincies aan de oostgrens. Morgen en overmorgen: enkele buien en vrij koel. Morgen: zon op: 06.32 Onder: 20.53 maan op: 05.12 onder: 20.13 wilt verkopen LOSSE NUMMERS 60 CENT so AGINA 2: )rie boerenkerken n de apartheid □ferbazing eiiver Rome PAGINA SERVICE: Hobbyhoek, weer, RTV-program- ma's, feuilleton, strips, puzzel. PAGINA 7: Annie Oosterbroek- Dutschun woont in Ierland AGINA 3: AGINA 4: JERUZALEM, CAIRO (AP, Reuter, AFP) De missie van de speciale Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten Robert Strauss is vrijwel mislukt nu het Israëlische kabinet gisteren formeel nee heeft gezegd tegen de plannen van de VS voor een nieuwe VN-resolutie over de zaak van de Palestijnse zelfbeschikking. Ook Egypte blijkt niet ondersteboven te zijn van het Amerikaanse idee. PAGINA 5: Vreemde soldaten in Nicaragua Intussen is het afgelopen weekeinde wel gediscussieerd over de mogelijk heid van een nieuw;e topconferentie over het Midden-Óósten volgende maand in Washington. De Israëlische radio meldde gistermorgen dat die top zeker zou worden gehouden maar aan het einde van de dag repten noch Strauss noch de Israëliërs er over. Na de tweede bijeenkomst met pre mier Menachem Begin van Israël -10 dri jme ifdel h| imin. SRAN (Reuter, AFP, AP) De Islamitische leider van ajatollah Khomeini, heeft gisteren de algehele mobilisa- kondigd om de opstand van de Koerden neer te slaan. De elijke leider van Iran heeft bovendien opgeroepen tot ig van alle kranten die de „revolutionaire weg" niet SCh! eringstroepen hebben gisteren tand in de grensplaats Paveh s rukt. De Koerden zijn begon- ;ret de belegering van het garni- n9ei ïn Sanandaj, de hoofdstad van nste^stan. De regeringstroepen zijn gisteravond naar Sanandaj ten om het garnizoen te ont- Volgens de Koerden is het aaïMn Bevallen omdat de militai- het garnizoen zelf in opstand ding stand van de Koerden in Sa- brak uit nadat elf Koerden, prodPaveh waren gearresteerd voor Uurpeleton terecht waren ge- Bij de strijd om Paveh zouden :r dan vierhonderd doden zijn armf losseini, de leider van de Koer- ieft gisteren de executies ver- Id en verklaard dat de Iraanse ig aanstuurt op een bloedbad de Koerden. Het leger heeft de met Irak afgegrendeld om de van de Koerden naar dit land l UAji® Baan. erdische Democratische Partij ;ich zondagavond tot buiten staatshoofden en internatio- ganisaties gericht met het ver- et, ;de (profil eve VO k) wed EGA (ANP) Mevrouw Irma Wal-Pabst. lid van de provinci- ten van Friesland voor de Par- de Arbeid, ziet af van een ling als lid van de Tweede Dit heeft het bestuur van de friesland gisteren meegedeeld. ilissing van mevrouw Van de oelt uitsluitend op de overwe- tastr haar vroegere Duitse natio- die zij tot in 1945 bezat, ge leden zou kunnen oproepen als Tweede Kamer onderwerpen behandeld die verband hou- :t gevolgen van de tweede we- log. Overigens meent het be- van de PvdA-Friesland dat ets te verwijten valt over haar ingen in Duitsland. zoek om zich in te zetten om een „volkerenmoord" op het Koerdische volk te verhinderen. Naar verluidt zouden alle Iranezen die niet behoren tot de dominerende groep van ethnische Perzen en tot de Sjimitische sekte van de Islam met uitroelng worden bedreigd. De gouverneur van Koerdistan ver klaarde gisteravond dat Khomeini hem niet had geraadpleegd overwat er in het gebied gaande was. Volgens de gouvereur is er geen sprake van een opstand in Sanandaj. Er heerst rust in de stad en de garnizoenscom mandant heeft ook niet om verster kingen gevraagd, aldus de gouver neur. Er zou alleen sprake zijn van een vreemdzame zitdemonstratie van duizenden inwoners van de hoofd stad van Koerdistan. Ook in andere steden zouden dergelijke betogingen zijn gehouden als steun aan sjeik Hosseini, die zaterdag door de ajatol lah Khomeini als „corrupt element" werd gebrandmerkt. Verschijningsverbod Na de recente sluiting van het pro gressieve dagblad „Ajandagan" zag het er gisteravond naar uit dat er de komende tijd meer bladen en tijd- schriften in Iran verboden zullen worden. Het Iraanse persbureau Pars meldde gisteren dat zeker tien bladen een verschijningsverbod krijgen opge legd. Gisteren werd al de sluiting van het liberaal-progressieve dagblad Pajgham Emrouz gelast. In de streek van Jazd in centraal Iran werd een blad gesloten op last van de procu reur-generaal van deze provincie. In Iran zouden na de oproep van Khomeini ook boeken- en kranten winkels zijn aangevallen. Onder het schreeuwen van anti-communisti sche leuzen werden in het bijzonder boeken en publikaties uit het buiten land in brand gestoken. Ex-premier Bakthiar heeft in Parijs verklaard dat het huidige Iraanse re gime het slechts nog kan uithouden tot januari volgend jaar. „Revolutionairen" in Teheran willen uitgezonden worden naar Paveh om de Koerden een lesje te Ieren. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De zestig vluchtelingen, die door het Neder landse schip „Nedlloyd Serooskerk" op weg naar Hongkong zijn opgepikt, komen naar Nederland. De groep, die voor het merendeel uit kinderen bestaat, is volgens kapitein Legimaa- te in goede gezondheid. De bootvluchtelingen zullen waar schijnlijk binnen een paar dagen naar Nederland komen. Sjeik Hosseini, de geestelijk leider van de Koerden. BELGRADO (AFP) Oudheidkun- digen hebben de resten gevonden van de brug welke Apollodoros van Da mascus in de tweede eeuw bij de IJzeren Poort over de Donau liet bou wen. Tot dusver zijn twee van de twintig pijlers van de 1.193 m lange brug opgegraven. De IJzeren Poort ligt op ongeveer 150 km ten oosten van Belgrado, op de grens tussen Joegoslavië en Roeme nië. Geschiedschrijvers uit de tweede eeuw noemden de brug een van de wereldwonderen. Apoeldoros was de architect van keizer Trajanus. Voor hem ontwierp hij behalve militaire bouwwerken ook het complex van het forum van Trajanus in Rome. De Vietnamezen werden door het Ne derlandse schip van de rederij Ned lloyd uit Rotterdam in de Zuidchine- se Zee opgepikt. Het schip kwam uit Oost-Afrika en zou in de loop van de nacht in Hongkong aankomen. Vol gens de kapitein zullen de autoritei ten vrij snel een doorreisvisum voor de vluchtelingen verlenen, omdat Ne derland zich garant gesteld heeft voor de opvang van de zestig Vietna mezen. Al eerder hebben schepen van de Nedlloyd Groep in Zuld-Oost-Azië bootvluchtelingen aan boord geno men. Bijna twee maanden geleden redde een boorschip van de Rotter damse rederij 260 in een vliegende storm. Ook een ander boorschip heeft voor de kust van Vietnam bootvluch telingen aan boord gehaald en vorige week bracht de Agulhas een boot vol Vietnamezen in veiligheid. Op het kantoor van de Rotterdamse firma en ook op de schepen worden regelmatig inzamelingsacties voor de bootvluch telingen gehouden. tten" bliift mij gelijk Van onze sportredactie AMSTERDAM De voetbalcom petitie is afgelopen weekeinde bij de profs gestart zonder grote ver rassingen. Topduel was ongetwij feld de ontmoeting tussen AZ'67 en PSV. Een wedstrijd die kort voor het einde op gelukkige wijze in Aikmaars voordeel werd om gebogen; via Willy van de Kerk hof caramboleerde een slap schot in doel (2-1). De debutanten deden het zeker niet slecht. Excelsior was bij NAC dicht bij een overwinning maar moest genoegen nemen met 1-1. Willem II kwam er tegen Ajax bekaaid af met een neder laag: 1-3. Maar de Tilburgse ploeg werd algemeen geroemd voor de strijdwijze die niet was afge stemd op angst en zelfbehoud. Met een aantrekkelijke dosis op portunisme werd bet Ajax moei lijk gemaakt. Waarbij Ajax dan juist voldoende routine inbracht om het karwei te klaren. Op hockeygebied viel er een last van de schouders van het heren- team. Pakistan verloor na verlen ging de zeskamp die de afgelopen week werd afgewerkt. Bij het we reldkampioenschap voor dpmes begon Nederland tegen Canada, -waar de dames in een trainings kamp geoefend bleken te zijn in houthakken. Dat leverde cén ern stige blessure op en een kleine zege voor Nederland (2-1). De ruiterplocg liet het bij het Europese kampioenschap zowel in het landcnklassement als indi vidueel afweten. Meer over deze en andere sport evenementen verderop in deze krant. Jan van Beveren verslagen. De AZ-spelers bouwen een klein feestje. deelde Strauss gisteravond mee op ernstige bezwaren tegen de Ameri kaanse plannen te zijn gestuit, zowel in Jeruzalem als in Cairo. Het gesprek met Begin omschreef hij als „zeer warm zeer open en zeer eerlijk" maar hij voegde er aan toe: „ik zal de vragen die er zijn gerezen en de be zwaren, die er zijn gemaakt zorgvul dig overbrengen aan de Amerikaanse president en de minister van buiten landse zaken. Wij drieën zullen ern stig rekening houden met de bezwa ren bij onze besluitvorming. Sterke banden Strauss, die vandaag terugkeert naar de VS, zei in Israël meer dan ooit in zijn leven te zijn gesterkt in de over tuiging van de sterke banden, die er bestaan tussen de VS en Israël. „Zij zullen even sterk blijven als ze zijn geweest", aldus Strauss. Hij had al eerder verklaard dat de V8 bij het komende debat in de veiligheidsraad hun veto zullen uitspreken over een ontwerpresolutie van Koeweit, die de noodzaak weergeeft van een onafhan kelijke Palestijnse staat. Begin zei ervan overtuigd tr zin dat de me ningsverschillen tussen Israël en de VS zullen verdwijnen wanneer „onze vrienden de Amerikanen" de Israëli sche bezwaren tegen het voorgestelde Amerkaanse initiatief in ogenschouw nemen. Over de tekst van dat Amerikaanse ontwerp is niets meegedeeld maar er zou sprake in zijn Van het zelfbe schikkingsrecht van de Palestijnen. Israël vreest dat dit leidt tot de stich ting van een Palestijnse staat en houdt vast aan resolutie 242, waarin de Palestijnse kwestie alleen als vluchtelingenvraagstuk wordt be handeld. De Israëlische regerings woordvoerder Naor zei na het kabi netsberaad dat het Amerikaanse voorstel in strijd ls met de verplich tingen die de VS eerder op zich heb ben genomen zoals het niet praten met de PLO zolang deze Israëls be* staansrecht niet erkent. 'Belachelijk' Andrew Young, de om zijn niet goed gekeurde contacten met de PLO ont slagen Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties heeft gisteren het officiële Amerikaanse beleid om niet met de Palestijnse organisatie te willen praten „belachelijk" genoemd omdat het conflict in het Midden- Oosten alleen maar langer doet du ren. „De Israëlische regering is even halsstarrig als wars van compromis sen" aldus Young in een vraagge sprek voor de televisie. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken was bovendien op de hoogte van zijn gesprek met PLO-afgevaar- digde Terzi vier dagen nadat het eind Juli had plaatsgevonden. Volgens Young moeten de Ameri kaanse betrekkingen met Israël ge heel opnieuw worden bekeken en wel scherp want ofschoon de VS uiter aard het voortbestaan van Israël steunt „zijn we zo langzamerhand in een soort expansionisme van Israël verzeild geraakt." „Ik zeg niet, dat er al een wijziging in het Amerikaanse beleid heeft plaats gehad, maar wij zien bepaalde ont wikkelingen in de VS die in die rich ting nelgen", zo verklaarde vice-pre mier Ylgael Yadin gisteren tijdens zijn bezoek voor de Amerikaanse te levisie. De Verenigde Staten, zo zei hij, hebben zich in 1975 verplicht ver klaard niet met de PLO te onderhan delen. De basis voor de huidige Ame rikaanse politiek is nog steeds zoals die geformuleerd bij de akkoorden van Camp David. „Dit akkoord noemt de PLO niet. Elke afwijking, elke schending van dit akkoord kan als een wijziging van het (Amerikaan se) beleid worden aangemerkt, aldus Yadin. MOSKOU (Reuter) Na de langste ruimtevlucht uit de geschiedenis 175 dagen zijn de Russen Wladimir LJachow en Walery RJoemin gisteren gezond teruggekeerd uit het om de aarde cirkelende laboratorium Sal- Joet 6. LJachow, die voor de tweede keer in zijn carrière aan de zwaarte kracht moest wennen na langdurige gewichtloosheid, vond het gemakke lijker dan de vorige maal. Toen ze na de landing in Kazachstan, Centraal-Azië, uit hun ruimtecapsule 8ojoez 34 naar speciaal ontworpen leunstoelen wankelden, moesten ze wel worden geholpen, maar dat is normaal na elke langdurige ruimte- vlucht. RJoemin over de afdaling: Je wordt dan blootgesteld aan viermaal de normale zwaartekracht, maar voor ons voelde het aan als achtmaal. En we hebben nu nog steeds het gevoel, dat we In een twee- of driemaal ver grote zwaartekracht liggen, het is moeilijk om Je tong om de woorden heen te krijgen. De Britse kroonkolonie Hongkong, die ongeveer vijf miljoen inwoners telt, heeft inmiddels al 67.000 vluchte lingen uit Vietnam opgenomen. In Maleisië bedraagt het aantal boot vluchtelingen nu bijna 60.000; half juni waren er ruim 76.000, aldus een woordvoerdster van het Rode Kruis in Maleisië. Een woordvoerder van het ministerie van buitehlandse zaken heeft gister avond desgevraagd meegedeeld dat de Nederlandse consul-generaal in Hong Kong op de hoogte is gebracht van de komst van de zestig boot vluchtelingen aan boord van de „Nedlloyd Serooskerk". De consul- generaal zal de autoriteiten ter plaat se de verzekering geven dat de vluch telingen ln Nederland zullen worden opgenomen. Op die voorwaarde mo gen de vluchtelingen aan land. BEIROET (ANP) In het afgelopen weekeinde hebben zich in Zuid-Liba- non enige schermutselingen voorge daan tussen eenheden van de rechtse christelijke militie en leden van het Nederlandse detachement ln Unifil, de VN-vredesmacht tn het gebied. Slachtoffers werden niet gemeld. Po gingen van de militie, zaterdag zowel als gisteren, om ln het gebied te infil treren werden afgeslagen. Zaterdag was volgens een communi qué van de VN in Beiroet het hoofd kwartier van het Nederlandse batal jon in Haris door de zware artillerie van Rechtse eenheden gebombar deerd. Andere stellingen van de Ne derlanders werden ook onder vuur genomen en een stelling werd omsin geld, maar kwam weer vrij nadat een rechtse eenheid zich na een scher mutseling met de Nederlanders te rugtrok. Een Infiltratiepoging door een uit zes man bestaande eenheid bij Taire in de centrale sector van Zuid-Llbanon werd gisteren volgens informanten ter plekke door de Nederlanders ver ijdeld. Ook al was het er uit gegooide regime nog zo betreu renswaardig, er zijn weinig revoluties die echt alleen langs heldere lijnen verlopen. „Nicaragua heeft last van vreemde soldaten", meldt onze man ter plekke. Een problematisch bericht. Pagina 5. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk, Hetty Blok en lna van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting yan 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. CDD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1