Eigen kweek is basis van Altena OWIOS na een jaar weer terug IJMUIDEN PAST ZICH AAN Rijnsburgse Boys gerijpt Snelle doorbraak van OMf 4 V SPORT ONS blij met de snelle oorbraak. PR-man Deenik, bestuurslid Steenwijk, topscorer van de tweede klasse van het vorig seizoen Wieger Sinnema en trainer Gerrit Bil zien de toekomst zonnig in. SNEEK Na Harkemase Boys heeft het hoge noorden een tweede afgevaardigde in de eerste klasse van het zaterdagvoet bal. Na 1 jaar in de tweede klas te hebben gespeeld, is ONS nu reeds doorgestoten naar het platform van de zaterdagama teurs. Volgens trainer Gerrit Bil, is ONS nu daar waar de club als vereniging, qua organisatie thuishoort. Bil: „Qua voetbal moet je het natuurlijk bewijzen, maar qua vereniging hoort ONS in de eerste klas". Ook bij ONS is het bekend dat er in het westen, vaak wordt aangekeken tegen ploegen uit het oosten en noorden, van „het zijn maar boeren". Oefenmeester Gerrit Bil: „Tegen Harkemase Boys wordt zo aangekeken, tegen ons zal het wel pre cies hetzelfde zijn. Van oudsher staat ONS echter bekend als een technisch geschool de ploeg. Wat dat betreft zijn we blij dat we nu tegen clubs gaan spelen die voor ons volledig onbekend zijn". PR-man Dee nik voegt toe: „Het is hier de afgelopen jaren voortgekomen dat clubs liever de gradeerden en wonnen van ONS, als ver liezen van ONS en handhaven in de derde klasse. Het afgelopen jaar was dat al min der. en nu zijn we het hopelijk helemaal kwijt". ONS zal weiéén van de weinige clugs zijn die blij is met een niet-regionale indeling. Alles is nog nieuw voor de club en men wil graag naar het westen toe, om daar de krachten te meten met clubs als Quick Boys, Spijkenisse en mede-promovendus Rijnsburgse Boys. Bestuurslid Drost: „Wij hebben liever dit dan een regionale indeling. Nu zien we weer volledig andere clubs spelen. De lange reizen zullen mis schien niet eenvoudig te zijn op te lossen, maar ik dacht niet dat het problemen hoefde te geven. Wij hebben ons licht opgestoken bij Harkemase Boys, en qua begeleiding zullen we wel het een en ander moeten veranderen. Maar ach, heel het representatieve gedeelte van onze vereni ging zal onder de loupe genomen moeten worden". De belangrijkste oorzaak van twee promo ties in een gelijk aantal jaren moet vol gens de bestuurders van ONS worden gezocht in de continuïteit. Bij de komst van de huidige oefenmeester Gerrit Bil is er begonnen met de opbouw van een nieu we ploeg, en Bil zelf zei bij zijn komst: „Als ik met deze ploeg binnen drie jaar geen twee maal promoveer, stap ik op". Zijn plan is geslaagd, maar of hij nog veel langer in Sneek werkzaam zal zijn, valt te betwijfelen. Net als Altena-trainer Bertus Dekker is hij niet in het bezit van een B- diploma, en Bil heeft niet de tijd. dat papier te behalen. Zelf ziet hij het niet zo somber, want hij denkt dat de KNVB wel dispensatie wil verlenen, als de relatie wederzijds goed bevalt. De continuïteit is dus een sterk binnen ONS. Een rustig best heeft in positieve zin bijgedrag voetbal. Alles wat trainer Gerr wordt later doorgesproken binn stuur, in aanwezigheid van Bil. gelooft men bij ONS dat het zat bal weer in de lift is. Het publie w trekt is niet alleen Sneeks pub mensen binnen een ring van 100 rond het terrein. Daarmee hoopl J wel gemiddeld 1000 man publii ken. Bil: „Technisch goede ploi DOVO, ACV, Quick Boys, Volei c selmeervolgels en ook Harkem ploegen die toch een reputatl reken maar dat die publiek zi ken. Ik denk wel dat wij het h ploegen moeilijk zullen krijgen, ons uitgangspunt is handhaven Ook in het nieuwe seizoen T ie deze krant ieder weekeinde v slagencentrale zaterdag1 v, w Elke zaterdagavond te b op 25 augustus kunt u uur de uitslagen horen van en tweede klas via het telef< mer 010-115700. NIEUWENDIJK - De belangrijkste ei genschap van de dorpsvereniging Altena is de eenvoud en de nuchterheid die de club uitstraalt Secretaris Van Maastricht verwoordt de geest die binnen de club heerst „Nu je naar de eerste klasse gepro moveerd bent. hetgeen overigens een ver diend afgedwongen promotie is geweest, moet je niet ineens gekken dingen gaan doen". De accommodatie van de club bij voor beeld is goed te noemen Op een vereni ging die zo'n 400 leden telt. heeft Altena de beschikking over drie velden, prachtige kleedlokalen en voldoende bestuursruim te Alleen een tribune ontbreekt Van Maastricht „Het ontbreken van een tribu ne kan een nadeel zijn. maar ook hienn moet je nuchter zijn: we gaan echt niet op stel en sprong een tribune op poten zetten omdat we gepromoveerd zijn Altena heeft in hoog tempo opgang ge maakt binnen de zaterdagsector van het amateurvoetbal. Dit wordt geïllustreerd door het feit dat laatste man Ceel Groen veld zelfs nog is uitgekomen voor Altena in het afdellngsvoetbal. Vijf Jaar geleden promoveerde Altena naar de derde klasse, welke twee jaar geleden werd ingeruild voor de volgende sport op de ladder: de tweede klasse. Dit Jaar zal Altena dus debuteren in de top van het zaterdag voetbal. De hele sfeer bij Altena is die van een dorpsvereniging Van Maastricht: „De jon gens uit Nleuwendijk hebben dit succes bereikt. Alle huidige eerste elftalspelers zijn Nieuwendijkers. Daarom is niemand hier er ongelukkig mee. dat er geen spelers van buitenaf bij Altena zijn gekomen. Er is vertrouwen in de huidige spelersgroep. Het voetbal bij onze vereniging is ge schoeid op een technische leest, dat heeft nu zijn vruchten afgeworpen". Altena gaat dus met dezelfde selectie het nieuwe seizoen in. als met welke het afgelopen seizoen is beëindigd. Logisch dat er binnen de hoofdmacht wei nig wijzigingen zullen optreden ten op zichte van het afgelopen seizoen. Trainer Bertus Dekker heeft het voordeel dat hij kan rekenen op een goed ingespeelde ploeg: „Op het speltechnische vlak denk ik wel dat wij de eerste klasse aankunnen. Het probleem zal geloof ik meer liggen in het feit dat er in de eerste klasse ongetwij feld meer zal worden gevoetbald met het mondje. Dat hebben we het afgelopen seizoen ook al meegemaakt, met name bij ploegen uit het westen, van het land. De overdosis aan routine, daar zullen we te gen bestand moeten zijn", aldus Dekker. Dekker is. net als de volledige selectie een echte Altenaman en Nieuwendijker in hart en nieren. Behoudens een driejarig verblijf als trainer bij Rijswijkse Boys is hij altijd, hetzij als speler, hetzij als oefen meester aan Altena verbonden geweest. Moch Altena zich handhaven in de eerste klasse, waarop wel wordt gerekend, dan zal Altena zijn trainer na dit jaar verlie zen. Dekker is slechts in het bezit van een C-diploma en heeft geen ambitie de voor de eerste klas vereiste B-licentie te gaan behalen. De gedachte omtrent behoud is niet onge rechtigd. Van het huidige eerste elftal speelt zo'n 50%, Ad Kant, Jan van Maas tricht, Arie en Frans Hoeke Bert Ver schoor en Rini Capelle, al samen vanaf het moment dat de Aitena-jeugd de regionale afdeling behaalde. Een hecht team, geba seerd op techniek. Secretaris Van Maas tricht: „De homogeniteit is het natuurlijk ten goede gekomen. Daarbij komt de vrij lage gemiddelde leeftijd, rond de 24 jaar. en dan vind ik dat we ons uitgangspunt, handhaven en voor het publiek aantrek kelijk voetbal spelen, moeten kunnen ver wezenlijken". u* -v m 5/ Altena wil alles met eigen mensen doen. „Wat moeten we met al die buitensta! vraagt men zich af. Op de foto in het midden trainer Bertus Dekker, geflankeer! Kant en Jan van Maastricht. is hij vrijwillig, definitief teruggetreden. Buter, die meer prestatiegericht werkt dan Janssen met zijn visie over gezellig heidsvoetbal, heeft de lijn-Janssen op veel punten doorgetrokken. Baas: „Janssen was voor ons een uitste kende trainer, maar vorig jaar waren we IJmuiden heeft na overleg met Telstar de KNVB verzocht of ook de nieuwe eerste klasser het komend seizoen haar thuiswedstrijden mag spe len op het sportpark 8choonebeek. de accommo datie van Telstar. Dit In verband met de ontoerei kende voorzieningen op het eigen complex. De KNVB heeft niet zonder meer toegestemd, maar heeft zich Intern beraden op de situatie. BIJ slech te weersomstandigheden zouden de wedstrijden van Telstar te allen tijde de voorkeur krijgen. Het programma van IJmulden kan zodoende danig in de war worden gestuurd, zo stelde de grondtechnl- sche dienst van de KNVB. Donderdagavond had deze instantie een beslissing moeten nemen, maar het besluit Is uitgesteld tot vandaag. op een punt uitgekomen, dat we zeiden: wat willen we nu eigenlijk. We hebben nu de ploeg om de sprong naar de eerste klasse te wagen. Daarom hebben we Bu ter. een bijzonder prestatiegerichte man, die bij zowel het bestuur als bij de spelers groep erg goed ligt, vorig jaar aangetrok MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET OLDEBROEK - OWIOS is de enige nieu we zaterdageersteklasser die kan bogen op ervaring in de top van het zaterdag- voetbal. Reeds vier achtereenvolgende seizoenen kwam OWIOS in de eerste klas se uit. Na het seizoen 1977 1978 duikelde de Oldebroekse formatie terug naar de tweede klasse Een jaar met veel blessures en rare uitslagen, in wedstrijden waarin niets meer op het spel stond, bezegelde het lot van OWIOS Op dezelfde avond van de degradatie, is men bijeen gaan zitten. OWIOS moest zo snel mogelijk terug naar de top. Er is bewust teruggevochten, en met succes. Voorzitter Jansen: „Op korte termijn iets nastreven, dat kan men hier goed. Er hoeft niets te veranderen, binnen de vere niging, omdat we vorig jaar na de degra datie ook niets veranderd hebben. Het voordeel voor ons is. dat het voetbal hier zo vreselijk sterk leeft. De saamhorigheid binnen de gemeenschap is bijzonder groot". OWIOS maakt zich geen illusies in de eerste klasse, omdat de echte top breed is en op een hoog niveau staat. Jansen. „We hebben natuurlijk wel inspiraties om het goed te doen. maar we wachten het ge woon af". Trainer Kees Weurman. al sinds 10 Jaar ais oefenmeester verbonden aan OWIOS. straalt meer flair uit: „Als we alleen spelen om ons te handhaven, kun nen we beter niet in de eerste klasse beginnen. Ik hoop toch wel in de midden moot te eindigen, en als het kan. denk ik zelfs aan een hogere positie op de rang lijst. Ik ben altijd optimistisch". Volgens Weurman bestaat er een groot verschil tussen de eerste en de tweede klasse: „Ik denk dat het grote verschil ligt in de hele trainingsaanpak. De nadruk ligt meer op de conditie in de top. Onze kracht schuilt, dacht ik. vooral in onze voorste linie. Ik wil dan ook proberen, aanvallend voetbal te spelen, met deze ploeg". Het verloop binnen de selectie is ook bij OWIOS minimaal. Jansen: „Als je gaat lopen ronselen met spelers van buitenaf. pleeg je verraad tegen je eigen selectiespe lers. Dat willen wij niet. Het is bovendien zo. dat het het ideaal is van elke jeugdspe ler bij ons, om in het eerste te komen. Iedereen leeft verschrikkelijk voor zijn sport. Om een voorbeeld te geven bij de selectie: die jongens hebben de afgelopen zomer gewoon doorgetraind. Als bestuur willen wij spelers die zo'n instelling heb ben, steunen om zo ver mogelijk te ko men. We zijn zelf wel zo eerzuchtig dat we ook ver willen komen. Ergens moeten we ook wel met de accommodatie die we hebben. De gemeente heeft hier een schit terend complex neergelegd, en daar willen wij graag wat voor terugdoen". OWIOS heeft op een ledental van om en nabij de 650, zes velden ter beschikking, met daar bij een tribune en veel bestuursruimte. Het afgelopen jaar werd in Oldebroek de amateurinterland Nederland-Spanje op het complex van OWIOS gespeeld. Ook qua selectie heeft OWIOS geen kla- ,gen. De kern wordt al jaren gevormd door een zelfde groepje spelers, op wie Weur man ook dit jaar weer hoopt te kunnen steunen. Nagelhout, Buisman, Jonker jr., Van der Huls, Van de Beek, Vierhuis en Snoek zullen volgens Weurman het hart van zijn ploeg vormen. Technisch heeft Weurman volgens zijn zeggen, de beschik king over vaardige spelers. Daarop ba seert hij ook zijn optimisme. IJMUIDEN Secretaris Baas wenst het woord professionalisme niet in de mond te nemen Professionalisme hoort volgens Baas niet thuis bij een amateurvereni ging IJmuiden wenst alles zelf te doen. en het imago van een amateurclub te behou den. Zo trekt de voorzitter van de club lin december '78 gepensioneerd), zelf de krijt lijnen op de velden. Programmabladen worden nog maar sinds een Jaar uitgegeven, rugnummers worden nooit gedragen bij IJmuiden. Baas: „Onze spelers zijn geen nummers, ze hebben namen". Nu gaat IJmuiden door de promotie toch wat afwijken van de gedragsregels zoals die 52 jaar lang gegolden hebben. Baas: „Door de promotie moet Je wat meer propaganda voor je vereniging gaan maken. Met Ingang van deze voetbaljaar gang. waarin wij debuteren in de eerste klasse, krijgen de spelers rugnummers, we zullen wat aanplakbiljetten voor wedstrij den laten ophangen, voor het eerst in onze geschiedenis gaan we ook entree heffen". Dat laatste zal niet makkelijk zijn voor de „v.v. IJ", zoals Baas zich vele malen lief kozen over IJmuiden laat ontvallen, om dat het hoofdveld dat IJmuiden bespeelt, van vele kanten toegankelijk is en het een klein kunstje is gratis op het terrein te komen. Het getuigt allemaal van de verre van professionele instelling die bij IJmuiden heerst. Op trainersgebied is de instelling anders. Hoofdtrainer Piet Buter (30) hoeft zich uitsluitend te bemoeien met de selec tie. Op de rest van de vereniging hoeft hij zich niet te bekommeren, want daar zijn, zo zegt Baas. andere mensen voor. Buter, zelf ex-speler van de Telstar jeugd die wegens zijn knie werd afgekeurd voor het bedrijven van voetbal, kan zich dus volle dig concentreren op de selectie. Een posi tie waar menig trainer jaloers op kan zijn. maar die bij IJmuiden na een jaar ai succesvol bleek. Het vlaggeschlp van de vereniging is na het eerste Buter-jaar naar de eerste klasse gepromoveerd. Han Jans sen heeft een aantel Jaren geleden de basis gelegd voor het huidige succes. Ze ven jaar had hij de hoofdmacht van IJ muiden onder zijn hoede, maar vorig Jaar ken. Het is maar goed dat we gepromo veerd zijn, want iedereen had er hier op "gerekend. Vooral voor de winterstop heb ben we vaak vreselijk goed voetbal ge speeld. Als het kampioenschap er niet had gekomen, had dat een enorme teleurstel ling geweest voor de hele vereniging". Trainer Piet Buter: Ik denk dat we in wezen voldoende kwaliteit hebben voor een vijfde plaats, hoewel het moeilijk te zeggen is, want ik heb eigenlijk weinig inzicht in de kracht van de andere eerste klassers. Wij steunen voornamelijk op onze goeie mentaliteit, die ik in het hele zaterdagvoetbal bespeur, en daarnaast hebben wij voldoende technisch vermo gen. Het sterkste deel van onze ploeg is volgens mij de defensie, hetgeen gunstig is, omdat je dan in aanvallend opzicht eens makkelijk wat kan uitproberen". IJ muiden begint de openingswedstrijd uit tegen DOSK met in het achterhoofd de gedachte dat routiniers als Cor Krab en •Cock van Leeuwen zullen ontbreken, we gens schorsingen opgelopen in de kampi oenswedstrijd tegen SDVB. Baas: „Het is een nadeel, maar meer dan dat niet". Vooruitlopend op het officii van de zaterdagvoetbalci op 1 september worden week zaterdag al vier wedsl de eerste klas gespeeld. Ti trouw brengt deze krant aan] avond van een nieuw seii speciale pagina met de del! in de eerste klas. Dit jaar Altena, ONS, OWIOS, RijnJ Boys en IJmuiden. Verslaggj - ter Wilschut zocht deze club., laat de lezers op deze pagina maken met de nieuwelingen C en de A-junloren Johan van de Kroon (middenveld), en Henk Voorbergen (kee per) rond de 17 gelijkwaardige eerste elf talspelers. Ik dacht dus dat je mocht zeggen dat de selectie breed genoeg was." Eén van de meest opmerkelijke over schrijvingen binnen het zaterdagvoetbal was de komst van Martin Toet naar Rijns burg. Geruchten omtrent betalingen wor den natuurlijk door zo'n overschrijving in de hand gewerkt. Wijnands: „Ik geloof dat we wat dat betreft zo ongeveer nu al een reputatie hebben opgebouwd. Er wordt altijd gezegd, daar zal wel betaald worden, maar ach. zulke geruchten laat je gewoon langs je heengaan. Met de reis afgelopen winter naar Spanje was dat ook zo. Het is echter een feit dat als er iets moet gebeu ren, onze supporters altijd voor ons klaar staan, verder hebben wij een sponsor die wel wat voor ons wil doen. Wat Toet betreft, hij wilde gewoon uit het betaalde voetbal, en omdat hij in Rijnsburg veel familie heeft zitten, heeft hij voor onze vereniging gekozen." Rijnsburg is verre van bevreesd voor de eerste klasse. De andere ploegen zijn on bekend, en de indeling is synoniem aan verre reizen. Wedstrijdsecretaris Van Zuy- len: „Gelukkig wordt er vanaf 1 januari niet meer op zaterdag gewerkt (tot 1 janu ari was dat in de tulpenindustrie wel het geval, red.) en dat is zonder meer een voordeel. Verder vind lk het leuke van de eerste klasse de periodekampioenschap pen waarom met ingang van dit jaar zelf worden gestreden. Het is voor ons natuur lijk sowieso een succes, nu wij na 4 jaar streven ons doel, de eerste klasse be reiken." RIJNSBURG Rijnsburgse Boys voelt zich rijp voor de eerste klasse. Vier jaar is er gestreefd om van Rijnsburgse Boys een eersteklasser te maken. Twee jaar geleden werd met het oog op dat doel Atte Bouma, een trainer met naam. naar de bollen streek gehaald. Toen het vorig jaar niet bleek te klikken, werd Herman Wijnands, tot dan als trainer actief in het zondag voetbal, gecontracteerd, en hij loodste zijn nieuwe club wel in één jaar naar de top van het zaterdagvoetbal. Een kampioenschap waarop Wijnands een promotie met glans volgde: „Van de 24 wedstrijden hebben wij er maar liefst 22 gewonnen, dus dat vind ik niet mis. Voor het komende jaar hebben wij. met de Rijnsburgse Boys-oefenmrester Herman Wijnands doceert zijn selectie hoe de eerste komst van Jacques Manuputty (Ajax- klasse tegemoet getreden moet worden. amateurs), Martin Toet (Kortrijk, België), ii Speltechnisch wenst Wijnands i zigingen door te voeren in het seizoen: „Het afgelopen seizo« wij aangevallen waar mogelijk, fi in, waarom we dat moeten wi balbezit moeten we kunnen aan i de hele ploeg. Als ik zie wat er men, denk ik niet dat er m( 2 wijzigingen komen." t Qua accommodatie durft Ri Boys het ook wel aan. Voor d q elftallen biedt het hoofdveld e« S| rende entourage, en daar de bo ,j blijkbaar behoorlijk voetbalmü) tuige de hoge toeschouwersgei van het eerste elftal (afgelope e rond de 1300) ziet de toekomst dat betreft goed uit voor Ri Boys. IJmuiden-secretaris Baas met trainer Piet Buter op de tribune van het con p de vereniging zo graag wil bespelen; het Telstar sportpark Schoonebeek. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12