joch voorrang >or vrouw in tbeidsproces Te veel risico's door competitie Negatieve reacties op contact PvdA en PLO in Ie wekt onrust De Wit laat de KLM niet met rust Bootvluchtelinaen uit Vietnam. BON U bent rijker dan u denkt. t-werkgever slikt stelling in Zeilers na Fastnet-race: Nederlandse F-16 mag na controle lucht weer in 1- Stort li t.n.v. Stichl Postbus 15 iw bijdrage op gironummer 29.14.600, ting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, 27, tel. 050-777428 9701 BM Groningen Rapport over Midden-Oosten gereed frequenties niet te overzien' Zaak maandag voor rechtbank in New York )AG 18 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3; nze sociaal-economische redactie ^AAG De werkgevers in de sociaal-economische raad dit hebben gisteren hun stelling voorlopig weer ingeslikt, latregelen ter verbetering van de kansen van vrouwen irbeidsmarkt moeten worden afgewogen tegen andere itende zaken, gezien de slechte economische situatie. ;angspunt van de werkgevers werd in de SER-vergade- 'er werk voor vrouwen gisteren stevig onder vuur n door de vakbeweging en enkele onafhankelijke len. Ie tot de afspraak om in een Tot het jaar 2000 zal het aantal wer- immissie te bekijken of geen kenden en werkzoekenden groeien 'ijk standpunt onder woor- met bijna een miljoen personen, ïcht kan worden. Zonodig Rond zestig procent hiervan betreft 8ER volgende maand op de vrouwen. Van Eij kelenburg wees erop terug. dat de laatste twee jaar het aantal werkzoekende mannen is gedaald sprak gisteren over een ad- met 12.000, terwijl het aantal vacatu- de regering met een reeks res voor mannen steeg met 14.000. igen ter versterking van de Daarentegen steeg bij de vrouwen >an de vrouw op de arbeids- het aantal werklozen met 24.000, en Werkgevers en vakbeweging het aantal vacatures daalde met 2500. :t gisteren trouwens oneens Vrouwen zullen daarom meer in aan- onderdelen van de aanbe- merking moeten worden gebracht Maar de discussie in de voor werk dat nu nog doorgaans door gadering ging vooral over de mannen wordt verricht. Van Eijke- maatregelen tegen de ach- lenburg wil vooral dat via het onder- van de vrouw afhankelijk wijs hier meer aan wordt gedaan rorden gemaakt van de eco- s situatie. Te ,aat gaf ook de stelling van de Het kroonlid prof. Van Doorn vond deze«de. nu voor dat „de vrouwen historisch te laat rK^tudie teruggenomen passage komen". In de jaren zestig, toen grote .t „zeer wel denkbaar is dat aantallen buitenlandse werknemers irs van nieuw te scheppen werden geworven, was er veel vraag igen aan de financiering naar arbeidskrachten. Nederland had bijdragen Aan de kant van internationaal gezien een laag weging zag men in die stel- percentage vrouwen in bet arbeids- llw v?or Passm^ van proces. Van Doorn waarschuwde ver- Jtbeginsel op vrouwen die der tegen toegeven aan wensen voor lanclperen. Het kroonlid me- meer deeltijdbanen. Als veel van de evenhuijsen vond het „een arbeid omgezet raakt in deeltijdba- Het komt erop neer dat de nerii WOrdt dat „de bijl aan de wortel (stelden zelf zouden moeten van ons arbeidsbestel. Dat zal dan voor beëindiging van hun wellicht kwetsbaarder zijn in een tiling. Ik begrijp met hoe je open economie fart op wit durft te zeggen". wen zullen", aldus mevrouw /r i 9 jsen, „wel degelijk offers Deen ambitie —brengen. Maar dan in de zin oet willen om ie welstand en Van Doom meende ook dat het ge- oo« ^or, to brek over vrouwen in betere functies tetus niet meer aan Je man te mede het gev0,g yfln het ontbrf. ken van ambitie om carrière te ma ken en met mannen te concurreren". laat open Ie werkgevers in de SER jkte NCW-voorzitter Van de bedoeling. Verstevi- ide positie van vrouwen op tsmarkt kan ertoe leiden dat e van anderen wat minder rden. Als bij voorbeeld zou toewenst dat zoals in t winkels voor levensmid- tvonds tot half acht of acht j zijn om de combinatie van gezinstaken mogelijk te ma ilcent dat het winkelperso- jd moet zijn in avonduren te En VNO-voorzitter Van Veen j jde vakbeweging dan soms Jt versterking van de positie rouw zonder meer ook voor- moeten hebben op bij voor- ""Ndhaving van de koopkracht oorsnee werknemer. ni De vraag door vrouwen naar banen in deeltijd is, volgens Van Doorn, groter dan verklaarbaar uit het feit dat veel vrouwen hun baan moeten combine ren met huishoudelijke taken. Veel vrouwen kiezen dus bewust voor een gedeeltelijke baan, niet omdat zij niet anders kunnen vanwege de huis houding maar omdat zij kennelijk liever andere dingen erbij willen kun nen blijven doen, aldus Van Doorn. Kroonlid prof. Van den Doel pleitte voor uitbreiding van dienstverlening in de sector overheid en gesubsidieer de instellingen. Juist op die sector richten zich veel werkzoekende vrou wen. „De emancipatie van de vrouw staat of valt met de fundamentele keuze voor uitbreiding van deze sec tor", meende Van den Doel. CROSSHAVEN, IERLAND (AP) Tom McLaughlin, een Amerikaanse overlevende van de rampzalige Fastnet-zeilraoe en een ervaren zeiler, heeft gisteren gezegd, dat „teveêl mensen, die beter hadden kunnen weten, teveel risico's heb ben genomen." Een van de twee in Nederland operationele F-16's wordt bij Fokker gecontroleerd. DEN HAAG De twee Nederlandse F-16 straaljagers die evenals de Ame rikaanse vliegtuigen van dit type worden onderzocht op een eventuele boutbreuk, zullen dit weekeinde waarschijnlijk weer de lucht in gaan. In de Verenigde Staten werd een vliegverbod opgelegd aan 48 F-16 ge vechtsvliegtuigen, nadat een breuk in een bout van de motorbevestiging van een van deze machines was ontdekt. Bij de zestien toestellen die in Neder- land bij Fokker in aanbouw zijn, werd een verdachte bout vervangen. Volgens een woordvoerder van Fok ker is dit niets bijzonders. „Het ge beurt regelmatig, dat een extra-in- spectiebeurs wordt gegeven aan een onderdeel van een bepaald type vlieg tuig. Het is een normale routine zaak", aldus de woordvoerder. Van de drie kant-en-klaar aan de Ko ninklijke Luchtmacht afgeleverde F- 16's staat er een bij Fokker en een op de vliegbasis Leeuwarden. Het derde toestel is voor een internationaal oe fenprogramma in de Verenigde Staten. Ook België heeft gisteren het Ameri kaanse vliegverbod overgenomen. Na een controle, die een tot twee dagen kan duren, mogen de toestellen weer vliegen. De 33-Jarige zeilmaker uit San Diego in Callfornië gelooft dat meer mensen de catastrofe hadden kunnen overle ven als de zeezeilers zich minder aan concurrentiezucht hadden overge geven. „Wij hadden de waarschuwing gekre gen, dat er een storm van windkracht acht in het gebied van de race zou opsteken, maar velen van ons mis leidden zichzelf door te denken dat het weer wel zou verbeteren", zei hij in een interview. „Veel bemanningen van kleine boten kozen zee onder omstandigheden, waarvan zij wisten dat het te gevaarlijk zou zijn. De mensen voor wie ik respect heb, zijn degenen die de wedstrijd staakten." „Het wedstrijdelement kan een on evenwichtige zaak'worden en wij zijn allen schuldig aan deze afloop in die zin, dat wij de zee niet voldoende hebben gerespecteerd", benadrukte McLaughlin. Hij zei een harde les te hebben geleerd. „Voor mij geen jacht meer op roem en eer", beleed de Ame rikaan. „Ik heb me nog nooit zorgen gemaakt om veiligheid, maar deze storm heeft mij eerbied voor de zee bijgebracht." McLaughlin, die al zeilt sinds zijn kinderjaren, vertolkte de mening van vele overlevenden in de Jachtclub van Grosshaven aan de Ierse zuidkust, dat de regels van het zeezeilen zou den moeten worden veranderd ten einde een volgende ramp te voorko men. „Ik denk dat heel wat mensen zonder ervaring aan de race deelna men, die in paniek raakten of eenvou dig niet meer wisten wat zij moesten doen toen het fout ging", zei John Klszely, de schipper van het Britse jacht Kukri. Andere regels ADVERTENTIE Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt u ons. Alstublieft. De 31-Jarige Klszely nam deel aan veel belangrijke wedstrijden en be schikte over een bemanning van tien ervaren zeilers. Hij betoogde dat er op de regels voor dit soort zeilwed strijden een fundamentele herbezin ning zal moeten komen. „Mogelijk zal het aantal deelnemers moeten w.or- den beperkt; als er minder boten in de wedstrijd zouden zijn geweest s56ü- den de reddingsdiensten meer moge lijkheden hebben gehad om merisën te redden", aldus Klszely. Volgens hem zullen ook de boten geheel hn- ders moeten worden gebouwd. „De ontwerpers hebben de veiligheid - opgeofferd aan het streven om het> gewicht te verminderen. Kijk eens naar deze kleine boten, waarvan de romp van fiber glas is, gescheurd door de druk van de beukende zee", betoogde Klszely terwijl hij wees op zwaar beschadigde kleine Jachten. Achttien doden Inmiddels is het dodental in de zeilra ce vrijdag gestegen tot achttien, doordat een niet geïdentificeerd li chaam werd ontdekt op het Jacht Lotus, dat zonder Inschrijving had meegedaan. Er zijn vijf stoffelijke overschotten geborgen. De bereke ning van het aantal slachtoffers ls tot stand gekomen op grond van rappor ten van overlevenden. Van onze parleraentsredactie DEN HAAG Nog voor het partijbestuur van de PvdA een officieel standpunt heeft ingenomen over het al dan niet feitelijk onderhouden van contacten met de PLO, komen er op het partijbureau en bij Kamerleden negatieve reacties binnen. Op het partijbureau spreekt men van enkele tientallen; het aantal mensen dat zijn lidmaatschap opzegt is geringer .ell onzer verslaggevers _1NGEN De werkgroep Noordzee van de landelijke (ing tot behoud van de Waddenzee is verontrust over de Dringen die de regering op de Noordzee heeft aangekon- het ooit zover komt dat er radioactief afval onder de bodem wordt opgeborgen, is men vooral bang voor [co dat dit in zee terugkomt. gen de kleine stuurgroep van drie mensen die de regering wil instellen. „Ik vrees bovendien dat dat weieens een Haagse groep zou kunnen wor den", aldus de burgemeester. In zijn gemeente is een zoutkoepel onder het dorp Pieterburen die in aanmerking komt voor een eventuele proefboring. De heer Zuiderveen zegt meer te voe len voor een gedecentraliseerde op zet, waarbij ook de provincies aan bod komen. Nogal bar en boos vond hij het uitgangspunt van minister Van Aardenne dat de maatschappe lijke discussie bindend ls, onder moti vering dat regering en parlement zich aan grondwet en wet moeten houden en derhalve zonder last en rugge spraak moeten kunnen beslissen. „Zoiets zeg je niet bij het begin van een discussie". De Groningse gedeputeerde Meijer en de Drentse gedeputeerde Hollen beek Brouwer toonden zich in een vraaggesprek met radio Noord blij met het uitstel wat de proefboringen in deze provincies betreft. De laatste vroeg zich af of de regering de publie ke discussie wil afwachten om de reacties op de andere maatregelen met betrekking tot kernenergie af te wachten, dan wel als men een proef- ballonetje heeft opgelaten om na te gaan hoe er in meer algemene zin over proefboringen wordt gedacht. Overigens mag duidelijk zijn dat het noorden unaniem tegen ls, zo liet hij nog eens weten. Mien Tulp van de Noordelijke Alarm- groep Atoomplannen liet zich erg ne gatief over Van Aardennes voorne men uit. ZIJ achtte de brede maat' schappelijke discussie overbodig. „De regering gaat in feite gewoon door met propaganda maken en het achterwege laten van serieus naar alternatieven zoeken". gemakkelijk kunnen gebeu- trbeeld als er een ongeluk p de drukbevaren Noordzee ansport van radioactief af- 1 et woordvoerder Henk van teren weten. De consequen- liet te overzien maar kunnen i zijn wanneer radioactief e zeestromingen terecht zou >verigens is de werkgroep i tegen proefboringen in het Men vindt dat eerst de bre- chappelijke discussie moet ehouden. -^incies Drente en Groningen len zich verheugd over het Ne proefboringen daar voorlo- e baan zijn. Er is echter ook p lurgemeester M. F. Zuider- Eenrum heeft bezwaar te- Inmiddels heeft de commissie van het partijbestuur, die zich buigt over de midden-oosten-problematiek haar rapport gereed. Dit weekeinde zal de commissie de definitieve inhoud vaststellen, volgende week krijgt het partijbestuur het rapport dan aange boden. Tegen eind september zal het partijbestuur haar uiteindelijke standpunt bekendmaken. De com missie die onder voorzitterschap van mr. Van der Stoel staat, is met het onderzoek begonnen in oktober van het vorig jaar naar aanleiding van de vredesbesprekingen tussen Israel en Egypte, waarin de Amerikaanse pre sident Carter bemiddelde. Het PvdA-bestuur heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin duide lijk wordt gesteld dat de partij de opvatting heeft dat zowel Israel als de Palestijnen recht hebben op een eigen staatn. Nu al enige gewesten van de partij met eigen standpunten naar buiten zijn getreden, hecht het bestuur eraan zelf een gedegen stand punt in te nemen. De huidige tekst van het rapport van de commissie spreekt zich uit voor het onderhou den van contacten met de PLO. Daarmee zal een goed zicht gehouden kunnen worden op de ontwikkelingen binnen de organisatie zelf. Die denk wijze is niet zo nieuw; in februari sprak Van der Stoel al in die richting. Maar naast het argument van de in formatie, is er volgens de commissie „nog een ander voordeel, namelijk het ■hebben van enige invloed door deze contacten en daarmee op matiging van PLO-activiteiten aan te dringen. Men spreekt overigens niet van diplo matieke maar van feitelijke con tacten. Contacten tussen Nederlandse parle mentsleden en de vertegenwoordi gers van de PLO zijn er in het verle den overigens al geweest. Ter Beek (PvdA), Brinkhorst (D'66) en Blaauw (WD) hebben een Jaar geleden nog gesproken met Zehdi Terzl, de PLO- vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, de man die onlangs gesprek ken heeft gevoerd met de Amerikaan se diplomaat Andrew Young. Ze had den die gesprekken toen een Neder landse delegatie van de VN in New York was. De Nederlandse regering onderhoudt in feite nu ook al contacten met de PLO. Namelijk bij onderhandelingen in Libanon tussen de VN-vredes- macht en de vechtende partijen. Vol gens minister van buitenlandse za ken Van der Klaauw zijn dat contac ten. die nodig zijn om van tijd tot tijd* Nederlandse „krijgsgevangenen" weer uit handen van de Palestijnen te krijgen. CDA en PLO Intussen stelt het ARP-weekblad „Nederlandse gedachten" in een com mentaar over het onderhouden van contacten met de PLO: „Het CDA zal niet moeten huiveren desgevraagd met de gematigde Palestijnen te pra ten. al zal bij dat gesprek het be staansrecht van Israël voorop moe ten staan." Het ARP-blad wijst erop dat gema tigde Palestijnen van de PLO in het westen een diplomatiek offensief zijn begonnen. „Als hun missie zou mis lukken, dan is het woord weer aanb de radicalen, met alle gevolgen van dien." Het handvest van de PLO spreekt nog steeds over vernietiging van de staat Israël. Maar nieuwe uit spraken van hoge Palestijnen wijzen erop dat men bereid is een Joodse en een Palestijnse staat te accepteren op het grondgebied van Palestina, aldus het ARP-blad. De veiligheid van Israël dient in elk geval voor alles verzekerd te worden. ADVERTENTIE Tel eens op wat u allemaal in huis hebt Meubelen èn huisraad. En reken nu eens uit wat u betaalt als u dat allemaal nieuw moest kopen. Jawel, uw komplcte inboedel heeft toch al gauw 'n nieuw- waarde van veertigduizend gulden of meer. Maar er ligr'n groot gevaar op de loer de "onderverzekering". Als u te laag verzekerd bent, betaalt u weinig premie, maar bij schade krijgt u ook uw schade niet volledig vergoed. En dan kost het u meer. Onderschat uw huidige bezit niet. U bent rijker dan u denkt. Dat moet u zo houden. Bereken de juiste waarde. UBO helpt daarbij. Met 'n gratis invenfiris- lijst. UBO geeft u een reuze hulp. Voor reuze zekerheid. Stuur de bon voor meer informatie naar UBO, Antwoordnummer 445, 3500 VB Utrecht Een postzegel hoeft niet voor 'n veilig en zeker bezit. I I I Ik wil meer weten over de werkelijke I waarde van mijn bezit. En over de zekerheden die UBO daarvoor biedt met z'n inboedelverzekering. Stuur mij vrijblijvend alle informatie. l'lus die handige inventaris-lijst. Gratis. Mijn naam is: Plaats: Ik ben ook geïnteresseerd in: reisverzekeringen pleziervaartuig-verzekeringen caravanvcrzckenngcn autoverzekeringen ongevallenverzekeringen a.v.p verzekeringen brandverzekeringen bromfictsvcrzekcnngen aanvullende pensioenverzekenngen begrafenisverzekeringen levensverzekeringen T 5 door Dick Ringlever AMSTERDAM De Newyorkse rechtbank zal zich maandag buigen over de vraag ol de Amerikaanse advocaten van de door de KLM ontslagen accoun tant Jos de Wit gerechtigd zijn hun juridische bijstand te stoppen. du weer gelijk: gisteren Wurjongen een raam bij ons k Ik bun keukenraam kapot De belangrijkste reden waar om het kantoor van verdere steun wil afzien is blijkens een bij de rechtbank ingedien de verklaring dat De Wit totaal onhandelbaar Is (unma nageable"). De advocaten ne men het hem vooral kwalijk, dat hij verzoeken om niet steeds met de pers te praten, voortdurend In de wind slaat. Het laatste bewijs daarvoor leverde hij gisteren opnieuw door voor de Nederlandse pers een niet minder dan twee- eneenhalf uur durende pers conferentie te houden om daar zijn grieven tegen zijn voormalige werkgever nog maals naar voren te brengen "en enkele kanttekeningen te plaatsen bij het onlangs door de KLM uitgebrachte Jaarver slag. Daarvoor had hij ook on der meer uitgenodigd de Raad van commissarissen van de KLM, de directie, het ministe rie van verkeer en waterstaat en leden van de Tweede-Ka merfracties. De enige officiële belangstelling kwam echter van de zijde van de heer Rienks, voor wie een waarne mer aanwezig was, maar deze liet het halverwege het ge sprek afweten. Het verloop van de conferen tie gaf daar ook alle aanlei ding toe, want hoewel De Wit een lijvig epistel van elf dichtgetlkte vellen op tafel had gebracht bleken daar niet zoveel meer gegevens ln te staan dan die al bekend waren. En ln de loop van het gesprek moesten verreweg de meeste van die beschuldigingen nog met dikke vraagtekens wor den aangevuld, doordat De Wit zijn vaak met suggestieve noten doorspekte verhaal niet wist te staven met zwart op wit staande feiten. Ook kon hij geen afdoend ant- Jos de Wit woord geven op de vraag waarom hij zijn kritische aan- Diet had gemaakt op de on- merkingen op het Jaarverslag langa gehouden aandeelhou dersvergadering. waar bij zelf ook aanwezig was. Claim De hele nogal verwarrende vertoning bleek minder tot doel te hebben nog eens de aandacht te vestigen op be weerde misstappen van de KLM als wel om de door De Wit zelf Ingediende schade claim bij de maatschappij kracht bij te zetten. De geëis te vergoeding voor naar zijn zeggen door hem geleden schade heeft hij Inmiddels verhoogd tot ruim anderhalf miljoen gulden. „De hele zaak heeft me veel geld gekost." zei hij, „alleen al aan advocaten ben ik nu al zestigduizend gul- •den kwijt en er ligt nog een 'rekening van 38.000 gulden." Dat laatste bedrag weigert hij overigens te betaleri. omdat zijn Juridische adviseurs de samenwerking hebben opge zegd. Tot onderhandelen met de KLM blijkt hij bereid te blij ven. In zijn brief, waarin hij per 30 september zelf ontslag bij de KLM neemt, zegt hij niet gerept te hebben over schadevergoedingen om de mogelijkheden tot een onder hands vergelijk niet te be moeilijken. Of de KLM met De Wit aan tafel zal gaan, valt echter zeer te betwijfelen. Veel meer zor gen zal de maatschappij heb ben over het onderzoek, waar mee de Amerikaanse Beurs- commlssle nog bezig is. Daar uit brandschoon tevoorschijn te komen, lijkt vooralsnog een zwaardere opgave dan zich te ontdoen van de niet aflatende ex-accountant, die het vuur tje destijds aanstak en die voor een kwart miljoen gul den aan aandelen mede-elge- naar is van de maatschappij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3