SALT II als einde van de ontspanning Rabin wrikt aan positie Hoessein SALT II zal, als de Senaat het verdrag eind dit jaar goedkeurt, de strategische kernbewapening van de twee grote mogendheden beperken. Maar tezelfdertijd zal Carter waarschijnlijk worden gedwongen meer geld aan defensie te besteden. Een stap naar ontspanning brengt, met andere woorden, nieuwe spanning. I w v; Vt», ËRDAG 18 AUGUSTUS 1979 (BUITENLAND! TROUW/KWARTET ~25" door Herman Amelink Amerikaanse Senaat is tot jtember met vakantie. Dat be- :ent dat ook de hoorzittingen n de senaatscommissies over 'g4t tweede SALT-akkoord, dat in door de presidenten Carter* Breznjew in Wenen getekend verdaagd zijn tot de volgen- maand. Hoewel het wel decem- kan worden voordat de Se- eer over het akkoord stemt, is wel mogelijk een voorlopi- balans op te maken. tijd ien din van vooraanstaande politici en mili- ;n maakten de afgelopen maand hun achting bij de drie commissies uit de aat die het in november te beginnen laire debat moeten voorbereiden. De Bitting van de commissfe voor de in- igendienst is besloten, zodat daar- niet veel bekend is geworden. Onge- eld zal men zich daar vooral het fd breken over de mogelijkheden voor effectieve controle op de naleving van SALT-akkoord. De hoorzittingen van twee andere commissies zijn echter ïbaar. Zowel over de discussies in de imissie~'voor buitenlandse betrekkin als over die in de commissie voor de dkrachten is uitvoerig gerapporteerd e pers. rschuiving r< ens deze openbare discussie heeft zeker voor Westeuropese ogen en een opmerkelijke verschuiving voor- lan. De aanvankelijke aandacht voor etails van het akkoord, zoals aantal- aketten en reikwijdte van verschillen- lapensystemen, heeft plaats gemaakt een veel bredere discussie over de rikaans-Russische krachtsverhou- in de wereld. De in eerste instantie heersende bezorgdheid over de vraag Amerikaanse Senaat SALT II wel lanvaarden, is verdwenen. Het gaat er is meer naar uit zien dat het akkoord vorden goedgekeurd. Weliswaar niet een meerderheid van 88 tegen twee men, zoals zeven jaar geleden bij het e SALT-akkoord, maar toch met een lijke marge boven de vereiste meer- eid van twee derden, dat zijn 67 sena- als het college voltallig aanwezig is. de opgeroepen getuigen heeft tot er bijna niemand zich uitdrukkelijk het SALT-akkoord gekeerd. leder- lijkt ervan overtuigd te zijn, dat er alternatief is voor de overeenkomst, paradoxale doet zich echter voor dat instemming met het akkoord be- 1 niet heeft geleid tot het oordeel dat irhouding met de Sowjet-Unie nu :1 beter is geworden. De hoorzittingen senaatscommissies vormen eerder wijs van het tegendeel. Het heeft er >ok veel van weg dat SALT eigenlijk met ontspanning te maken heeft, de Amerikanen althans. f N ir g-eld= lerkend voor de opstelling van de is een brief van senator Sam Nunn, iemocraat uit Georgia, aan de presi- Nunn. die bekend staat als een spe- t op h^'t terrein van defensiepolitiek, daarin om een extra verhoging van het defensie-budget. Boven de al overeen gekomen jaarlijkse stijging van drie pro cent een stijging die is losgekoppeld van het inflatiepercentage waarmee de begroting automatisch wordt verhoogd zou de regering voor het komende begro tingsjaar nog eens zeven tot acht miljard dollar moeten uittrekken als extraatje voor defensie. Eenzelfde geest spreekt uit de bijdrage van de vroegere minister van buitenland se zaken en geestelijk vader van het eerste SALT-akkoord, Henry Kissinger. Met eni ge moeite kon zijn bijdrage worden uitge legd als een onderschrijving van de over eenkomst, maar dan wel gebonden aan zeer strenge voorwaarden. De ex-minister zei: „Na lange overweging ben ik tot de conclusie gekomen dat ik de ratificatie (door de Senaat) slechts kan steunen op de volgende voorwaarden: In de eerste plaats als het gekoppeld wordt aan een defensieprogramma in de vorm van een bindende overeenkomst tussen het Congres en de president, waar door op korte termijn een einde wordt gemaakt aan het gevaar dat de huidige militaire balans oplevert. In de tweede plaats als het vergezeld gaat van een aantal amendementen waarvoor geen nieuwe onderhandelingen nodig zijn dat enkele onduidelijkheden in het verdrag opheft, dat de status van het protocol omschrijft, de betekenis van „niet-ontduiking" (van het verdrag) aan geeft en dat richtlijnen geeft voor de ver- volg-besprekingen (SALT III). In de derde plaats, als het gecombi neerd wordt met een uitdrukkelijke ver klaring van de Senaat dat er een verband bestaat tussen SALT en het verdrag van de Sowjet-Unie in de wereld." V reemd West-Europeanen kijken wat vreemd aan tegen een dergelijke opstelling en dat is niet helemaal onlogisch. Als SALT II ver worpen zou worden, zou dat een ernstige aantasting kunnen betekenen voor het klimaat van ontspanning dat zo langza merhand in Europa gegroeid is. De kansen voor een derde SALT-akkoord, dat een regeling moet omvatten voor de raketten voor de middellange afstand, zouden daarmee onmiddellijk tot nul wor den gereduceerd. En de sfeer voor de MBFR-besprekingen in Wenen over we derzijdse troepenreducties in Europa door NAVO en Warschau Pact en voor de derde ronde van de Europese Veiligheidsconfe rentie die volgend jaar in Madrid plaats vindt, zou daarmee grondig worden be dorven. In Westeuropese ogen is het tweede SALT-akkoord een onderdeel van het ontspanningsproces waarmee je eigenlijk alleen maar blij kunt zijn. Dat de Ameri kanen hun eigen hachje zullen riskeren als de Sowjet-Unie West-Europa onverhoopt zou aanvallen, is eigenlijk niet waar schijnlijk. Onder zulke omstandigheden valt het alleen maar toe te juichen als de verhouding met de tegenstander zo goed is, dat er een akkoord mee te sluiten is over het niet invoeren van bepaalde wapens. X '4* ~- ■v i r* K A' «■waagea£1 w AV.: L .V v 'ft:''.' term's De Amerikanen kijken echter op een heel andere manier aan tegen SALT, zoals blijkt uit de debatten in de Senaatscom missies. Voor hen is SALT maar een be trekkelijk klein onderdeel van het ont spanningsproces tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie. De relatie tussen de twee grote mogendhe den speelt eigenlijk op drie niveaus. Het eerste is dat van de territoriale integriteit. Op dit niveau functioneert het tweede SALT-akkoord, dat als het ware die inte griteit garandeert doordat de dreiging van wederzijdse vernietiging gehandhaafd blijft. Moskou en Washington hebben met elkaar afgesproken niet naar een zodanige superioriteit in bewapening te streven dat de één de ander in een klap volledig kan uitschakelen. In geval varf nucleaire agressie is een vernietigende tegenaanval verzekerd. Het tweede niveau betreft de veiligheid van Oost- en West-Europa. Hierover wordt gepraat in het kader van de MBFR-be- sprekingen in Wenen, de Europese Veilig heidsconferentie en in de nabije toekomst het gesprek over SALT III. De overeen stemming op het tweede niveau is er feite-, lijk al wel. In Helsinki hebben alle betrok ken landen zich uitgesproken voor hand having van de status quo in Europa, maar volledige overeenstemming bestaat er nog niet. Het zich al jaren voortslepende MBFR-overleg is daarvan wel het duide lijkste voorbeeld. Derde wereld Het derde niveau betreft de verhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie in de rest van de wereld. De laatste jaren heeft het Kremlin toenemende acti viteiten ontplooid in de derde wereld, al dan niet met behulp van Oostduitsers en Cubanen. Veel aandacht trokken de Rus- sisch-Cubaanse interventies in Angola en in de Hoorn van Afrika. Maar ook in andere delen van de wereld zijn de Russen steeds nadrukkelijker aanwezig: Zuid-Je- men, Afghanistan en Vietnam, om maar de meest in het oog springende voorbeel den te noemen. Voor de Amerikanen is dit iets nieuws. De eerste vijfentwintig jaar na de tweede wereldoorlog waren de Verenigde Staten de enige grote mogendheid die op wereld wijde schaal kon opereren, zonder dat ze daarbij ook maar enige concurrentie te duchten hadden. Daaraan is een einde gekomen. Geheel volgens het voorbeeld van de VS hebben ook de leiders in het Kremlin zich de middelen verschaft om in conflictsituaties aan een van de betrok ken partijen steun te verlenen. Steeds nadrukkelijker zijn de Russen aanwezig- De recente berichten over de uitbreiding van de Russische vloot met snelle slag schepen aangedreven door kernenergie maken wel duidelijk dat er voorlopig nog geen einde komt aan dit deel van de Sowjet-activiteiten. Het einde De Amerikaanse Senaat lijkt niet van plan te zijn de ondertekening van het SALT-akkoord los te zien van het geheel van de verhouding met de Sowjet-Unie. Dit betekent dat de Amerikaanse presi dent Carter de komende maanden gecon fronteerd wordt met een toenemende druk om de defensieuitgaven te verhogen om op die manier het hoofd te bieden aan de Russische dreiging. Daarmee wordt het SALT-akkoord, door de president hoge lijk geprezen als blijk van ontspanning, van alle politiek propagandistische aan kleding ontdaan. Het lijkt er eerder op dat de ondertekening van SALT het einde zal markeren van de enkele Jaren geleden nog zo bejubelde ontspanning. De woensdag ontslagen Amerikaanse am bassadeur bij de Verenigde Naties en het lastigste kind van de Amerikaanse diplo matie, Andrew Young, moet zich na het aanhoren van de verzoeken om meer geld voor bewapening in het kader van het SALT-debat al hebben laten ontvallen, dat er beter maar geen SALT-akkoord kan komen, als het zo moet. Ook de Ame rikaanse president zal weinig gelukkig zijn met de wending die het debat geno men heeft. De president heeft zich In zijn vorige verkiezingscampagne juist sterk gemaakt voor een terugdringen van de bewapening. De beslissing de B-l bom menwerper en de neutronenbom niet in produktie te nemen vormen de tastbare bewijzen dat de president dat ook meende. Of hij wil of niet, Carter zal straks wel gedwongen zijn om met de wensen van de Senaat genoegen te nemen. Gelijk?: Blijft de vraag of de Senaat gelijk heeft. De Russen vergroten hun militaire in spanningen en daar moet toch wat tegen over staan? Het antwoord op deze vraag hangt af van de visie die men heeft op de achtergrond van de politiek van de Sowjet-Unie. De haviken wrijven de Russen de meest impertinente bedoelingen aan, het ver overen van de wereldheerschappij al dan niet met de bedoeling een communisti sche heilstaat te stichten. De gematigden wijzen juist op het defensieve karakter van het Russische buitenlandse beleid dat in de eerste plaats gericht zou zijn op de beveiliging van het eigen gebied en het behoud van de vazalstaten in Oost-Eurp-. pa. Ze leggen er verder de nadruk op dat Moskou zich steeds opnieuw bedreigd voelt, zeker nu het Westen de betrekkin gen met China aanzienlijk heeft weten tp verbeteren. De Russische defensie-in-' spanning zou eigenlijk alleen bedoeld zijn om te ontkomen aan het beklemmende gevoel opgesloten te zitten. In het voorbij gaan wijzen ze daarbij op de uiterst be hoedzame en terughoudende wijze waar op de Russische inmenging in Afrika plaats heeft gevonden. Moskou speelde in op bestaande tegenstellingen, maar heeft nooit tegenstellingen uitgelokt om op die manier ergens vaste voet te verwerven. Het is twijfelachtig of opvoering van de Amerikaanse defensieinspanning nu het meest geëigende antwoord is op de Russi sche activiteiten in de derde wereld. De idee dat nationale veiligheid het best ge garandeerd wordt door de aanschaf van militair materieel ligt voor de hand, maar hoeft niet per definitie Juist te zijn. Op de lange duur is een voortdurende vergroting van de defensie-inspanning sociaal en eco nomisch ook voor grote landen als de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten niet meer op te brengen. Op basis van dat gemeenschappelijk belang moeten deze twee grote mogendheden elkaar eigenlijk ook kunnen vinden in een regeling van hun onderlinge posities in de rest van de wereld. Als eerste stap daartoe suggereerde Ri chard Barnet, medewerker van het Ameri kaanse Institute for Policy Studies, een opschorting van de bouw van nieuwe wa pensystemen. Vervolgens zouden de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten elkaar moeten beloven nooit als eerste kernwa pens te gebruiken, waarna terugtrekking van vreemde troepen uit Midden-Europa mogelijk zou worden. Verder zouden Mos kou en Washington met elkaar moeten afspreken geen nieuwe militaire bases meer buiten het eigen grondgebied in te richten. Voorlopig ziet het er echter niet haar uit dat er veel Amerikaanse politici te vinden zij, die Barnet gelijk willen geven. De oude denkschema's zijn daarvoor nog veel te sterk. 7 In zijn bloedige strijd tegen de Palestijnen in zijn land vroeg konin~ "oessein van Jordanië de steun van Israël. Een onthulling van ex-premier Rabin van Israël, bijna negen jaar na dato. Een onthulling met een dubbele bodem. door James Dorsey Nog lang na zijn aftreden als premier van Israël blijft Jitzhak Rabin politiek ma ken. Zorgden zijn memoi res eerst voor grote verwar ring binnen zijn eigen Ar beiderspartij hij be schuldigde zijn opvolger Peres van alles wat lelijk is nu zijn politieke waarne mers in Jeruzalem tot de conclusie gekomen dat de publikatie van zijn boek waarschijnlijk ook deel uitmaakt van een campag ne om koning Hoessein van Jordanië van zijn Ara bische broeders te isoleren. Dat isolement zou ertoe moeten leiden dat Hoes sein alsnog gaat deelne men aan het Amerikaans- Egyptisch-Israëlische vre desoverleg, een oude wens van Jeruzalem. In zijn memoires onthult Rabin dat Hoessein tijdens de burgeroorlog van 1970 in zijn land Israël om steun van de luchtmacht had ge vraagd tegen Syrische troepen, die de Palestijnen steunden in hun verzet te gen Hoesseins leger. Men wijst er in Jeruzalem op. dat alle informatie over mi litaire kwesties aan stren ge censuur wordt onder worpen. Door Rabin deze onthulling te laten doen. tracht Israël een wig te drijven tussen Hoessein en de Arabische staten. Uongeroorlog' Egypte's president Sadat was de eerste die Hoessein publiekelijk Rabins ont hullingen onder de neus wreef. Sadat zei onlangs bereid te zijn een initiatief te ondernemen om «Je heid in de A.uuioche we reld te herstellen, maar vroeg zich af tot wie hij zich moest richten. Tot Sa- oedi-Arabië, dat „sommige Arabische staten had om gekocht en andere ge dwongen een hongeroorlog tegen het Egyptische volk te lanceren"? Of tot Hoes sein, van wie „Rabins me moires aantonen dat hij in de zwarte maand septem ber de steun vroeg van de Israëlische luchtmacht te gen de Syrische troepen"? Hoessein mag door Rabins boek in verlegenheid zijn gebracht, toch lijkt Israël weinig kans te hebben om 'hem in een isolement te manoeuvreren. De koning maakt zich vooral zorgen over de communlsti^he bedreiging .au imbische regimes. Hij ziet het als zijn taak een breuk tussen gematigden en radicalen te voorkomen, omdat dit het Kremlin de mogelijkheid zou bieden zijn invloed uit te breiden. Hoessein wenst niet aan het huidige vre- sproces deel te nemen; hij meent dat onderhandelin gen waarbij de rechten van de Palestijnen niet cen traal staan, slechts tot een nieuwe breuk in de Arabi sche wereld kunnen leiden. Tegen deze achtergrond werd Hoessein een van de sleutelfiguren achter de Arabische top in Bagdad, die zich keerde tegen Sa- dats 'vredesinitiatief Hoessein is stellig van me ning dat het huidige Ame rikaanse Midden-Oosten- beleld de verdeeldheid in de Arabische wereld ver groot, en dus de deur open zet voor een opmars van het communisme. Omdat te voorkomen moet er een tegenwicht worden gevon den voor de Amerikanen, en Hoessein kijkt daarvoor naar Europa. Een mening die hij deelt met andere Arabische staten. Schakel Bij de pogingen Europa over te halen een grotere rol in het vrede sproces in het Midden-Oos ten te spelen, is Hoessein een belangrijke schakel. Vorig Jaar al drong hij bij zijn bezoeken aan Frank rijk en Engeland aan op een Europees vredesinitia tief. Om het voor Europa aantrekkelijker te maken, trachtte hij de economi sche betrekkingen tussen Europa en de Arabische wereld te verbeteren. Met de publikatie van Ra bins memoires heeft Israël Hoessein bepaald geen dienst bewezen. Maar of Washington en Jeruzalem ermee de deur naar Am man kunnen forceren is zeer de vraag. Daarvoor lijkt de band tussen Hoes sein en de Arabieren toch te hecht geworden. Koning Hoessein: voor Moskou Bang

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25