Proefboringen in Noordzee voor opslag van kernafval Young geeft Israël schuld van ontslag Alle zeilschepen terecht Afscheid Kïesuwkado Politie speurt naar Turken Kamperen in Zeeland In deze krant Aanbeveling kabinet in nota aan Tweede Kamer lieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Kans op regen HET WEER ïenwerking sen Philips JGrundig fdio Sport |t welkom wielerronde |gverbod voor iljager F-16 Japolitaanse rijgt achtling frhaling op radio: hiek om gaswolk Sterke drank goedkoper Zoetemelk betrapt op dopinggebruik Onderzoek naar verloop Fastnet-race Akkoord NOS en KNYB Trouw Meer dan het nieuws Nog onduidelijk wie het land moet verlaten I Bezorg Tkraw een nieuwe abonnee j I Lees eea krant met overtuiging: TrOUW I I I I I I I I 1- rouw H S 37STE JAARGANG NR 10926 - VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 Veel bewolking en mogelijk regen maar langs de oostgrens eerst nog enkele opklaringen. Middagtemperaturen omstreeks 19 graden. Tot matig ot krachtig toenemende wind uit zuidoost tot zuid. Morgen en overmorgen: Eerst veel bewolking en kans op een bui. Later ook zonnige perioden en Iets warmer. Morgen: zon op: 06.28, onder: 20.59. Maan op: 02.26, onder: 18.20. WEST-DUITSLAND OM 1.90 - ENGELAND 0.50 - ITALIË LIRE 800 - LUXEMBURG BFR 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT t redactie economie bVEN/NEURENBERG |en de Westduitse radio- en lucent Grundlg voeren be ten over een nauwe samen- Volgens een woordvoerder indig zal die samenwerking het gebied van onderzoek kkeling. Hij wees erop de lernemingen gezamenlijk het }0 systeem hebben ontwik- jt op het ogenblik op de markt febracht. (j woordvoerder van Philips in ren erkende dat er met Grun- raat wordt. „De besprekingen Ster nog niet afgerond", zo zei met de Duitse kartelautori- jiie ongewenste marktversto- ioeten voorkomen, zijn de delingen nog gaande. &RD Omdat Nico de Vries, ir van de wielerronde van Ne- ontevreden is over de wijze de NOS televisie verslag doet 1 koers, zijn Bob Spaak. Mart en Martijn Lindenberg niet srelkom. De Vries maakte dit ond op een persconferentie Eerder hadden de wielren- n Raas, Gerrie Knetemann, Kuiper en Joop Zoetemelk wereldkampioenschap wiel- een boycot tegen de NOS- uitgeroepen. Ook zij vinden televisieuitzendingen niet vol- |an hun wensen. De Vries als de renners zijn worden over de manier waar- [OS verslag deed van het do- al rond Joop Zoetemelk. De Dat had niets te maken met tldverslag van een wielerron- i renners wezen de brengers 1 nieuws als de schuldigen aan. ]>p pagina 15 staat de rubriek Hensen in de sport van Mart Imeets, helemaal handelend Iver de dag dat de NOS lucht eeg van de dopingrel rond iop Zoetemelk. NGTON (AFP) De Ameri- 1 luchtmacht heeft gisteren een Irbod opgelegd voor 48 F-16 pgers na ontdekking van een n een bout in de motor van een wtel. |et verbod kunnen de straalja- n het eind van de week worden )cht. De F-16-toestellen wor- ïbouwd door General Dyna- ierikaanse luchtvaart heeft al M6-toestellen geleverd, onder aan België. Denemarken, jgen en NederlAND. De vlieg- 2 kosten 21 miljoen gulden per PELS (AP) Een 29-jarige laanse is gisteren in het Na- [Itaanse Hospitaal der Onge- pslijken bevallen van een htling. Het gewicht van de by's van Pasqualina Chiane- warieerde na een zwanger- lap van zeven maanden n 460 tot 1100 gram. De linste baby overleed gister- ond in een intensive care pveuse. Ier al had de staf van het enhuis zich gereserveerd It over de levenskansen van acht. De toestand van me- iuw Chianese werd omschre- gfi als lichamelijk goed. Gees- *Ujk is zij er slechter aan toe. jaar geleden kreeg zij een ing, eveneens na een hor- lale behandeling voor on- ïchtbaarheid. De baby's erleden toen allen kort na de boorte. Meervoudige zwan- rschap is een bekende com- catie van de betreffende be ndeling. pagina 2. Gesprek met bisschop Tutu pagina 3: pagina 4: Filmrubriek pagina 5: Grote vraag leidt tot handel in baby's pagina podium: Hemelvaart en tenhemelopneming pagina 9: Veel meer meldingen kindermishandeling v ntnsiiil 9«ore„,„ Zwarte woordvoerders, die boos zijn over het ontslag van Young hebben de pro-Israëlishe lobby in het Ameri kaanse Congres de schuld gegeven van de ontwikkelingen. Het probleem is niet tussen Joden en zwartenmaar ligt in het Midden-Oosten, aldus Young in een reactie daarop. De ont slagen ambassadeur zei dat met he- toog opde gevolgen van hoge olieprij zen voor de arme zwarten hun leider belang hebben bij een regeling voor het Midden-Oosten, maar dat dit niet tot een anti-Joodse stemming zal- leiden. Op de vraag of zijn gesprekken met PLO-vertegenwoordiger Terzi zijn af geluisterd zei Young: „Ik ben er altijd van uitgegaan dat in deze samenle ving de technische mogelijkheden voorliggen op de politiek en de moge lijkheid voor mensen om te combine ren." In een vraaggesprek met een gezegd dat Israëlische geheime agen ten Terzi al lang schaduwden en dus zeker op de hoogte moesten zijn van de ontmoeting met Young en wat daar was besproken. Young verklaarde gisteren met na druk dat hij als huidige voorzitter van de veiligheidsraad van de VN een nieuw gesprek met Terzi niet uit de weg zal gaan als deze hem als deelne mer aan het komende debat in de raad in die hoedanigheid wil op zoeken. Young is formeel VN-ambassadeur totdat zijn opvolger is benoemd. Mijn regering, aldus Young, heeft nog niet besloten hoe zij in het komende de bat zal stemmen over Koeweits ont werp van een resolutie over de Pales tijnse kwestie. Juist om een dergelij ke stemming te voorkomen of uit te stellen had ik op 26 juli contact opge nomen met Terzi. De kans dat hij de PLO-man nog eens spreekt is groot want volgens de Wit te Huis-woordvoerder Jody Powell had president Carter nog niet eens een lijst van mogelijke opvolgers van Young. Dit betekent dat hij op 23 augustus in de raad het Amerikaanse standpunt zal moeten verdedigen. Het vorige Koeweitse ontwerp was onaanvaardbaar voor Washington. Ons commentaar op pag. 5 9 Beschouwing op pag. 7 pagina 15: WASHINGON (Reuter, AP, AFP) Andrew Young heeft Israël gisteren de schuld gegeven aan zijn ontslag als Ameri kaans ambassadeur bij de Verenigde Naties. Het besluit van Israël om een affaire te maken van Youngs ontmoeting met de PLO-afgevaardigde bij de VN heeft tot het ontslag geleid en Young heeft de Israëlische VN-gedelegeerde Yehoeda Blum maandag in een persoonlijk gesprek gewaarschuwd voor de terugslag van de zaak. DEN HAAG Het kabi net wil„zo snel mogelijk" proefboringen in de Noordzee om te weten te komen of radio-actief af val van kerncentrales veilig kan worden opge borgen in zoutkoepels onder zeebodem. Dit meldt het kabinet in een nota aan de Tweede Kamer over de opzet van een brede maatschappelijke discussie over het al dan niet bouwen van meer kerncentrales. De nota van het kabinet spreekt niet over hetplan voor dergelijke proefbo ringen in het noorden van het land. Er is in het noordenveel verzet gere zen tegen dat plan, ook bij gemeente besturen en provincies. In november heeft de TweedeKamer een CDA-motie aangenomen dat er over eventule boringen in het noor den pas moet worden beslist na af loop van de „brede maatschappelijke discussie" over al dan niet uitbrei ding vankernenergie. Maar minister Van Aardenne (economische zaken) vond toen dat de uitslag van de proef boringen juist nodig is voor die dis cussie. De vraag of radioactief afval veilig kan worden opgeborgen, kan doorslaggevend worden voor de vraag of uitbreiding van kerncentra les verantwoord is. De nota van het kabinet zegt niet dat zal worden afgezien van de proefbo ringen in het noorden. Maar uit de contect van de nota zou kunnen wor den opgemaakt, dat de minister een beslissing over boringen in het noor den wil lateh afhan^n van de reactie vanuit de Kamer op de nota van gisteren. alternatieve energiebronnen kunnen worden aangeboord, „beperking van de energieconsumptie daarbij inbe grepen." Maar het kabinet waarschuwt dat niet teveel overhoop gehaald moet worden. Het algmene sociaal-econo misch beleid dat trouwens bij voortduring politiek in discussie is zal bij de energiediscussie „als een gegeven uitgangspunt" moeten gelden. Het kabinet wil dit najaar de brede discussie inzetten met het uitspreken van „een voorlopig standpunt". Daar kunnen de deelnemers aan de discus sie zich dan tegen afzetten of achter scharen. De nota van gisteren bevat nog niet dat voorlopig standpunt. Deze nota gaat alleen over de proce dure van de discussie. Het kabinet stelt voor binnenkort drie nota's in het vooruitzicht om de discussie in gang te zetten. De eerste nota gaat over besparinger. op energieverbruik, de plaats van aardolie en aardgas, de rol van alter natieve energiebronnen, en eventuele uitbreiding van gebruik van kolen. De tweede nota zal helemaal aan die kolen zijn gewijd, en onder meer „een uitvoerig ondersoeks- en ontwikke lingsprogramma" bevatten. In de derde nota wordt de vraagstelling toegespitst op de mogelijkheden voor brandstoffen kolen, olie, gas, ker nenergie voor de opwekking van electriciteit. Vervolg op pagina 3 Uitgangspunt Het kabinet wil twee jaar uittrekken voor de „brede maatschappelijke dis cussie" over eventuele uitbreiding van kernenergie. Bij herhaling stelt het kabinet dat discussie over al dan niet meer kerncentrales „noodzake lijkerwijs een discussie over de gehele energiehuishouding betekent." De vraag hoeveel kerncentrales er even tueel bij moeten komen, is immers mede afhankelijk van de vraag welke ADVERTENTIES Matrozen van de Nederlandse onderzeebootjager „Overijssel" vormen een erewacht bij het van boord brengen van twee slachtoffers van de Fastnet-race in Plymouth. PLYMOUTH Alle schepen, die aan de Fastnet-zeilrace hebben deelgenomen, zijn terecht. Het Britse jacht Kalisana. het laatste dat nog vermist werd. werd gisteren door de vuurtorenwachter van Fastnet waargenomen. De bemanning was ongedeerd. Het dodental van de race is definitief op zeventien gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich twee Amerikanen en een Nederlander, de 23-jarige Gertjan Willering uit Haarlem. De overigen zijn Engelsen. ZEIST (ANP) De Nederlandse voetballiefhebbers kunnen gerust zijn: er is een akkoord bereikt tussen de NOS en de KNVB over het uitzen den van flitsen voor de radio en sa menvattingen voor de televisie van de Nederlandse voetbalwedstrijden. De delegaties zijn gisteravond op het KNVB-centrum in Zeist overeenge komen dat de NOS voor de komende drie jaar daarvoor een bedrag van 3,6 miljoen gulden moet betalen. Even tueel zal er een matige aanpassing komen indien daartoe aanleiding is. De KNVB heeft verder aangekondigd in de nabije toekomst een gerechtelij- krant AUa'nüÏÏÏÏySÏÏ a,Ter?er' Pj^dure inzake het principe van - - - - de vrije nieuwsgaring te gaan be kijken. Altrex aluminium ladders, stabiel van onder tot boven. verkrijgbaar bij ijzerwarenzaken en bouwmarkten De NOS mag per speeldag drie sa menvattingen op de televisie uitzen den. Een weekend in een luxe 6-pers. stacaravan voor f 87,50; mei eigen tent of toercaravan voor f 27,50. Vraag de brochure. Bel 01180 - 280 51. fyTfl Prov. VVV Zeeland. De organisatoren van de Fastnet-ra ce hebben aangekondigd dat zij een onderzoek gaan instellen naar het rampzalige verloop van de race. On derzocht zal onder meer worden of alle deelnemende schepen voldoende waren uitgerust om een windkracht als die van enkele dagen geleden te kunnen doorstaan. Het is vrijwel ze ker dat bij een volgende race strenge re maatregelen zullen worden inge steld. De opmerking van de Amerikaanse winnaar Turner, dat kleine boten ei genlijk niet aan een dergelijke race zouden mogen deelnemen, heeft bij veel deelnemers kwaad bloed gezet. Volgens hen is het puur toeval dat veel grote* schepen niet in het cen trum van storm terecht zijn geko men, omdat ze nu eenmaal sneller zijn. Dat de meeste slachtoffers op Britse zeiljachten zijn gevallen, is volgens enkele Nederlandse overlevenden te verklaren door het feit dat velen de race als een uitje zagen. Zij namen familie en bekenden mee, met als gevolg paniek aan boord toen de storm opstak. De Nederlandse onderzeebootjager „Overijssel", die aanvankelijk was aangewezen als begeleidingsschip, heeft gisternacht vijftien overleven den en twee verdronken deelnemers van het Britse zeiljacht „Trophy" aan boord gehaald. In Plymouth vormden matrozen een erewacht toen de twee slachtoffers van boord werden gedra gen. Het schip zal vandaag weer in Nederland aankomen. Tot ziens, Andrew Young. Vandaag waarschijnlijk voor het laatst op onze voorpagina. Amerika's ontslagen ambassadeur bij de Verenigde Naties slaat terug. Al tijd goed voor kleurrijke uitspraken. Maar voortaan ambteloos burger. Een uitluiding op pagina 7. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hctlv Blok en Ina van Faasscn Lektuurhanger (B) Nooil meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktivch bo vendien F.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-handje van keramiek Van onze correspondent ALMELO De vreemdelin genpolitie is bezig met opspo ring en aanhouding van de Turkse christenen die na 1 september Nederland moeten verlaten. Daartoe zijn huis zoekingen in Almelo verricht en zijn er paspoorten in be slag genomen. Hulpverleners en werkgevers worden ver zocht om te proberen achter de huidige verblijfplaats te komen. De vreemdelingenpo litie heeft hiertoe opdracht gekregen van het ministerie van jusitite. De heer A. J. ten Hoope, vrijwilliger van de Stichting Vluchtelingenhulp Nederland in Almelo, heeft kritiek op deze handelwijze. „Nog steeds heb ben advocaten noch hulpverleners namen doorgekregen van justitie. De betrokken Turken vernemen de af wijzing nu via de politie, waardoor paniektoestanden ontstaan. Hier door wordt ons werk belemmerd en de tijd die ons rest, wordt steeds korter", aldus Ten Hoope. Een woordvoerder van de gemeente politie in Almelo bevestigt dit. „Het ministerie heeft opdracht gegeven, die mensen voor wie een verblijfsver gunning is geweigerd, daarvan in kennis te stellen, in afwachting van de officiële brief die zij krijgen. Wij proberen daarbij de mensen te bewe gen vrijwillig het land te verlaten. Bij controles na 4 september gaan wij zonodig over tot aanhouding en uit zetting". aldus de woordvoerder. Of dit overal in het land zo gaat, kan de politie noch de heer Ten Hoope zeg gen. Maar ook in Hengelo en Olden- zaal wordt op deze wijze gehandeld. Dat de politie het werk van de hulp verleners belemmert, ontkent de poli tiewoordvoerder. „Zodra de mensen weten, dat zij weg moeten, kunnen zij onmiddellijk naar hun adviseurs gaan met de vraag, wat zij verder moeten doen". De verschillende hulp- en actiegroe pen voor de Turkse christenen heb ben gisteren overlegd wat hun verde re houding zal zijn. Daarbij is beslo ten, dat er nieuwe acties gevoerd wor den. Wat voor acties dat zijn, wil men niet meedelen. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. I Kado naar keuze: OA. DB. DC. GD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). I Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1