")0P ZOETEMELK BETRAPT levecht met het vooroordeel wil op de wereldranglijst' Nieuws zz Joop Zoetemelk mensen in de sport 367 werkt minder luidruchtig met de jeugd De publiciteit ^rianne van der Torre grootste tennistalent Goede start Jan Baayens 17 AUGUSTUS 1979 SPORT TROUW/KWARTET- ■iddel» ielfgteSf jet prof» e sportredactie AM/ARNHEM Joop twee jaar geleden be- dopinggebrulk in de Tour.) ven dat hij tijdens de de France weer stimule ren heeft gebruikt. Bij van de laatste etappe professor Donicke in Keu- -4 uitgevoerd, werden in de eenn Zoetemelk sporen van de In to stof nortestosteron terug- genn. Dit middel behoort tot de "lende stoffen. Zoete- jde in de Tour de France' achter de Fransman Ber- tuit. ijkaeld is niet uitgesloten Zoetemelk niet zal straf- deze overtreding. Dat zou i gebeuren op grond van irefout. Bij de contra-ex* namens Zoetemelk een getulge-deskundige aanwezig zijn, de Nijmeegse drs Ketelaers. Toen hij in Keulen arriveerde bleek men reeds een aanvang te hebben geno men met het tweede onderzoek. De wielrenner nam het stimulerende middel tijdens de Tour de France toen hij door de vermoeienissen in de bergen sterk vermagerde. De Franse arts Fuchs die Zoetemelk al jaren medisch begeleid, schreef hem het stimulerende middel voor, dat onder meer de eetlust opwekt. Maar tegelijk zorgt het voor versterking van de spiermassa en voor sneller herstel na een zware inspanning. Te gelijk heeft het een positieve wer king op de hersenen waardoor de agressie toeneemt. Zoetemelk won na het toedienen van het preparaat de tweede beklimming naar Alpe d'Huez. Directeur Harry Meuwese KNWU trachtte het vergrijp van de populai re wielrenner te vergoeilijken door in tegenspraak met de mening van artsen te verklaren dat het om een onschuldig veelgebruikt middel gaat, dat „gelukkig" eigenlijk geen doping is en bovendien ook nog geen invloed zou hebben op het wedstrijd- verloop. Meuwese gaf daarmee aan nauwelijks te weten waarover hij het had en meer de promotie van Joop Zoetemelk dan die van gezon der wielrennen op het oog te hebben. Zoetemelk gaf gisteren voor hij, na enig beraad, toch weer vertrok in de Ronde van Nederland, toe dat hij ook in de voorgaande Ronde van Frankrijk anabole steroiden had ge bruikt. „En", zei Zoetemelk: „eigen lijk heb ik nu weer zo'n dosis nodig want door die criteriums te rijden na de Tour ben ik weer een paar kilo afgevallen." Zoetemelks ploegleider Jean-Pierre Danguillaume was boos op de UCI omdat ook hij een procedurefout had ontdekt. „Volgens de reglementen had ook mijn handtekening op het formulier van de contra-expertise moeten staan, maar ik werd er niet eens in gekend. Van de procedure klopte helemaal niets, het is één gro te rommel." Woensdagavond hield Zoetemelk nog stijf vol dat hij niet betrapt was en geen contra-expertise had aange vraagd. „Hoe is het mogelijk dat mijn naam in zo'n zaak genoemd wordt", aldus de in Frankrijk wo nende Nederlander. „Ik heb me al tijd ver gehouden van die produkten, omdat ik graag een lange carrière wil maken en bovendien gezond wil zijn als ik met wielrennen stop." Zoetemelk heeft aangekondigd dat hij later deze week zal beslissen of hij nog deelneemt aan het wereld kampioenschap dat wolgende week zondag in Zuid-Limburg wordt ge houden. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk lieten gisteren via een communiqué weten dat er officieel van de UCI nog geen bericht binnen was gekomen waarin Zoetemelk werd aangemerkt als dopinggebrui- ker. Als dat officieel wel gebeurt zal Zoetemelk een straftijd van tien mi nuten krijgen. Daarmee behoudt hij wel zijn tweede plaats in de eind rangschikking. Zijn tweede plaats in de laatste etappe raakt hij echter kwijt. Ons commentaar staat op pagina 5. AAR „Dat vind ik nou een belachelijke zaak, dat er te leds maar over die affaire-Van Hanegem wordt geschre- ige.&ar moet toch ééns een eind aan komen. Zo'n kwestie den duur trouwens nog in ons voordeel werken, want 24 isen worden er vreselijk moe van. Er wordt tegenwoor- wr. (reel over het randgebeuren geschreven, dat de ontplooi- AZ'67 als voetbalclub amper nog aan bod komt." Aan grojord is Arie Ligthart, de voorzitter van AZ'67. Het is zojuist uitgesproken dat zijn club een beetje Pf'jjreerd is geraakt door de lawine aan negatieve publici- men over zich heen heeft geroepen. En tevens is dat de teruglopende belangstelling bij AZ'67 best te maken kon hebben met alle „toestanden" die zich ije jaren in de Alkmaarderhout hebben afgespeeld. drama-Van Hanegem de aanvoerder die na zijn vertrek in de (huis aan huis) clubkrant nog een •i44orlijke trap na kreeg als meest vervreemdende ILAI K>p ruimüiart, ruiterlijk: „Toen we de i 4 ipmaakten, kwamen we tot g. Vlusie dat we het met Van anders hadden moéten edigt wel, zelf heb ik ook mijn fiat fctuk gegeven hoor, maar het juist. Desondanks geloof ik daarom minder toeschou- iben getrokken. Dat had ijk te maken met de tegen prestaties. Overigens viel We zaten op een gemid- 11.000 toeschouwers, een was dat 12.000. Met 12.500 qqq we zonder tekorten spelen. Deg het tekort ongeveer een maar feitelijk slechts zo'n n e omdat de sponsor nog een i sol dat tekort dekte." zich de afgelopen jaren nen grote populariteit mogen Noch in den lande, noch fs, klonk er veel waardering rlei Dr de Noordhollandse stich- Bmmers te vaak in het nieuws v>or allerlei onverkwikkelijke het personeelsbeleid, tel. as een doorgangshuis voor dat we daar niet veel aan kunnen doen." Ligthart is wel zo veel clubman dat hij zich eraan ergert, maar heeft zich er voorts bij neergelegd. Rob Hartog van het Noordhollands Dagblad schijnt in de regio van AZ de voor naamste criticus te zijn. Hij heeft de ambities van de club nooit met hoe raatjes vergezeld, integendeel. Ligt hart: „Ach, je weet hoe die Hartog is hè. De laatste weken heeft hij zich trouwens nogal rustig gehouden. Ik begrijp niet waarom hij zo schrijft hoor. 't Is overigens wel een actieve journalist, hij weet soms dingen dat ik denk: waar haalt dat kreng het toch vandaan." „Nee, ik maak me niet veel illusies dat ik die persmensen nog op andere gedachten kan brengen," meent hij later. „Met die Ben de Graaf kun je een boom opzetten van hier tot aan Jeruzalem, maar dan staat er de vol gende dag toch weer zo'n ongelooflijk stuk in die Volkskrant van hem. Jul lie krant schrijft nu ook bepaald niet ARIE LIGTHART: 'Het heeft allemaal met een groeiproces te maken'. managers en ook wel spe- onverdeeld lovend over AZ. We win- ög^ar bovenal niet zo sympa- iEL^wege die waanzinnig dure d3i; transacties die lang niet in lallen rendeerden. •Ms typisch de club die zich het y jnschap via de buldel wilde isLfen. En omdat topvoetbal helemaal is los te denken .begrippen sport en emotie, deialf Nederland zich telkens ENCk als de club weer eens een schoot; voor het laatst in aarve competitie toen de ambities IFOEuropees bekervoetbal resul- NINl Reken maar dat men zich in }LU heeft geërgerd aan die 5-44&aar aanhoudende kritiek en 888leedvermaak. ~Z3hart. ZjCh eerst verdedigend: vrji nsen moeten toch toegeven JL aan het produkt voetbal Dat staat bij ons voorop." "Ti, enigermate analyserend: 'X allemaal met een groeipro- ;en. Wij zijn in vijf jaar gekomen, terwijl zoiets bij lubs een proces van vele ;t. We hebben de trom nogal geroerd omdat we voor topvoetbal in folland wilden zorgen. En ja, '9ra* laatste jaren met veel nega- •sje Ibliciteit begeleid. Ik geloof nen dat Amsterdam-toernooi, maar dan lees ik bij jullie niet veel goeds over onze ploeg. Maar Ja, ieder zijn mening hoor, ik vind het verder alle maal prima." Desondanks wil AZ'67 best weer wel in een goed blaadje komen (Ligthart: „Nou ja, een vrijbrief voor alleen maar mooie verhaaltjes zal er nooit inzitten, dat hoeft ook niet"), getuige de nadruk die er momenteel op de „nieuwe start" wordt gelegd. Einde lijk zijn deze zomer de bankbiljetten eens voornamelijk in de kluis geble ven. Alleen de 33-jarige Eddy Trey tel en het Friese talentje Ype Anema werden gehaald. Men weet het na tuurlijk nooit bij deze club, maar het heeft er de schijn van dat het oppor tunisme enige plaats heeft gemaakt voor visie. Wellicht gestimuleerd door het succes dat Feyenood met zijn nieuwe. Jonge ploeg boekte, gooide coach George Kessler halverwege het afgelopen seizoen het roer al om. Kessler die als KNVB-coach al eens aantoonde dat hij een zekere feeling heeft om met de jeugd te werken (hij nam indertijd het initiatief voor het Jeugdplan Nederland) gaf nieuwelin gen als Wim van Dongen, Rogier Schouwenaar en Hans Reijnders plotseling de gelegenheid om zich waar te maken in de hoofdmacht. En wni 2 8H door Matty Verkamman jaren geleden uit sommige meerja renplannen opklonk, al zegt Ligthart onmiddellijk: „Men heeft mij nooit horen roepen dat AZ kampioen moest worden." Dat mag dan zo zijn, een feit is dat AZ'67 daar op basis van kapitaalkracht wel uitdrukkelijk naar streefde. De verlangens zijn nu op een lager pitje gedraaid, ofschoon de financiële voorwaarden voor „tien Jaar topvoetbal in Alkmaar dank zij het Molenaar-concern nog immer aanwezig zijn. Wat dat betreft heeft A 7 67 men nog negen gegarandeerd vette jaren voor de boeg. gesprek: „Die voetballerij is niet met de maatschappij te vergelijken. Je weet het nooit, met Kessler zal op den duur ook wel eens iets gebeuren. Ik vind dit een mooie uitspraak van Kessler: „in het topvoetbal moet je voor alles begrip hebben, zelfs voor het onbegrijpelijke." hoewel het seizoen dus op een teleur stelling uitdraaide, is Kessler nog niet van zijn geloof gevallen. Ligthart verduidelijkt: „Mocht het per se nodig zijn, dan zullen wij niet nalaten om weer geld voor verster king uit te trekken. In principe is de tijd van de grote aankopen echter voorbij. Wij zijn eens bij ons zelf te rade gegaan en zijn tot de conclusie gekomen dat we in rustiger vaarwa ter terecht moeten komen. De jeugd krijgt een echte kans en móg een keertje falen. De groep wordt niet opgezadeld met de noodzaak van een kampioenschap." Dat is dus andere taal dan enkele Ligthart gaat trouwens niet zo ver dat hij de handelwijze van zijn club in het recente verleden nu wil veroorde len. Hij stelt: „er is veel geïnvesteerd, maar meestal wel in jonge spelers. Er zijn toch veel goede aankopen bij geweest, kijk maar naar de spelers over we nu beschikken. Met de komst van Hans van Doorneveld is men hier drie jaar geleden pas serieus met de jeugd begonnen. Onze trainer richt zich er nu op om de huidige groep vanuit de jeugd aan te vullen." Dus niet meer direct een nieuwe kee per (Meskovic) aantrekken als de in valler (Heil) eens één wedstrijdje faalt, geen onduidelijke „versterkin gen" meer in de orde van Peter Ressel of Jan Verheyen? De selectie hoopt van ganser harte dat dergelijke din gen voortaan achterwege zullen blij ven. De spelers verlangen naar rust. Arie Ligthart echter, ergens in het A-SELECTIE: Eddy Treytel, Gerrit Vooys, Hans de Koning, Peter Arntz, Wim van Dongen, Hugo Hovenkamp, Ronald Spelbos, Fred Filippo, John ny Metgod, Bart van Nieuwpoort, Henk van Rijnsvoer, Hans Reijnders, Kristen Nygaard, Jan Peters, Cees Tol, Ronald Wijsters, Ype Anema, Jaan de Graaf, Kees Kist, Rogier Schouwenaar, Peter Ressel, Ricky Talan, Kurt Welzl. NIEUWE CONTRACTEN: Eddy Treytel (Feyenoord), Ype Anema (Sneek). VERTROKKEN: Wim van Hanegem (Chicago Sting), Rizah Meskovic (nog geen nieuwe club), Loek Ursem (Sto ke City). TRAINERS: George Kessler, Hans van Doorneveld. TERREIN: Stadion „De Alkmaar derhout" CAPACITEIT: 22.000. Buddenberg '"'JfrENINGEN Nederlands meest talentvolle tennis- Ier Marianne van der Torre gaat in januari van het hielde jaar proberen zich te kwalificeren voor de wereld- 36Sjst bij de dames. De nieuwbakken Europese jeugdkam- ■°"7' volgt hiermee het voorbeeld van Marcella Mesker, die >ng al eerder heeft durven maken. Marcella Mesker omenteel op de wereldranglijst genoteerd als nummer tker geen onredelijke klassering, ook al omdat die it gevormd wordt door tweehonderd tennissende jie van der Torre wil eerst ech- ijeugdcircuit afmaken, waar- taan het begin van dit Jaar is 2tn en dat in december wordt >n. Om in aanmerking te ko- r de seniorenranglijst moet damse talent vanaf januari aan het zogenaamde rit in de Verenigde Staten, •lit neemt ongeveer anderhal- hd in beslag en in die periode i zo veel mogelijk punten wor- Zameld om tot de wereldrang- Tegelaten te worden. De jlijke Nederlandse Lawn Ten- li moet nog met Van der Torre igen voeren over het nieuwe contract, maar de KNLTB heeft al laten doorschemeren de uitzending van Marianne van der Torre naar Amerika wel te zien zitten. Marianne van der Torre, die zich nog nauwelijks realiseert dat ze behoort tot de Europese Jeugdtop. viert mor gen haar achttiende verjaardag. Een leeftijd waarop nog bijzonder weinig gezegd kan worden over de toekomst, al is zij er zelf van overtuigd dat het behalen van de seniorenwereldrang lijst niet tot de onmogelijkheden be hoort. „Nee. zeker niet. Het moet ge woon lukken en ik heb er zelf wel vertrouwen in. Marcella staat nu nummer 104, dat moet ook voor mij haalbaar zijn. Als ik het spel van Marcella met dat van mij vergelijk, dan denk ik dat wij zeker even sterk zijn. En Marcella is al bijna twee jaar ouder, al weet ik dat de leeftijd in de tennissport niet veel zegt. Kijk maar naar Tracey Austin, die is zestien jaar en zit al bij de wereldtop. En kijk naar Billy-Jean King en Betty Stöve, die ondanks hun gevorderde leeftijd nog altijd een behoorlijk balletje kunnen slaan". Verleden jaar september slaagde Ma rianne van der Torre voor haar HA- VO-diploma, waarna zij besloot de eerstkomende jaren te reserveren voor de tennissport. Zij heeft na een jaar tennis nog altijd geen spijt van die beslissing en ook heeft zij vol doende talent en ambitie om in de toekomst een plaatsje bij de heuse top te gaan innemen. „Ach ja, wat is eigenlijk je top", bedenkt Van der Torre zich, „dat weet ik niet en dat weet jij niet. Mijn grootste wens is om bij de eerste tien speelsters van de wereld te komen. Maar er is nu nog zo bijzonder weinig van te zeggen. Over twee jaar kan alles misschien wel ophouden. Om de echte top te berei ken spelen zoveel factoren mee, die nu nog niet te overzien zijn". Marianne van der Torre: bij de eerste tien zien te komen. Eén van de factoren waarop Marian ne van der Torre wellicht doelt, is de samenwerking tussen haar en de KNLTB Marianne heeft, in tegen stelling tot Marcella Mesker, een con tract met de bond en zij wordt mo menteel begeleid door bondscoach Jan de Rook. die naast Marianne van der Torre ook Nanette Schutte en Karin Moos onder zijn hoede heeft. Woensdagochtend. Even over tie nen in het door muziek gewilde Euro-Crest Hotel in Amsterdam. Hij komt monter de trap afgestapt, de haren zoals vrijwel altijd gladge kamd. Toch ziet hij er moe uit; de ogen staan vooral wat dof. We groeten elkaar, zoals mensen doen die de laatste maanden regel matig bijeen waren. „Even mijn te lefoonrekening betalen," zegt hij, en loopt door om even later terug te komen. Na de normale plichtspie- gingen leg ik hem het probleem voor. Ik zeg: „De controle van Parijs heeft een positief geval opgeleverd. Tenminste daar wijzen vele mensen nu op. Jouw naam wordt daarin genoemd en ook die van Hinault". Hij kijkt me aan met iets van „als Je me nou belazerd!" en zwijgt. We staan tegenover elkaar in de hal van zo'n pluche, halfvals hotel, hij, naar later zal blijken met de volledige waarheid in handen, ik naar ik zeer zwaar vanaf al afgelopen vrijdag vermoed en voor 90% ook zeker weet met diezelfde waarheid in het hoofd. Maar wat doe je er op zo'n moment mee? Ik zeg: „Ik wil je de kans geven voor het publiek die vieze geruchten uit de wereld te ruimen". Hij zegt: „Hoe dan?". Ik: „Nou, je kan alles ontkennen, de camera ploeg staat buiten klaar en je kan zeggen wat je wilt." Dan treedt de eerste weifeling bij hem op. Niet alleen zijn gezicht, maar zijn hele lichaam straalt ineens verwarring uit. Hij probeert een paar meter weg te lopen, draait zich vervolgens om en komt weer terug: „Wat moet ik dan zeggen?" Ik weer: „Je bent zo verschrikkelijk populair in Neder land, en dat moet je niet vergeten en je mag het ook niet weggooien". Hij: „Ik wil graag tot vanavond wachten, kan dat?" Ik: „Ja natuur lijk, maar dan wel een afspraak maken. Is het dan ook afgespro ken?" Hij: „Ja het is afgesproken". Vervolgens loopt hij de trap op om te gaan eten. Een uur later rijdt de karavaan van de Ronde van Neder land door Amsterdam. Als je goed luistert hoor je de omstanders zijn naam roepen. Edgar, onze hulp bij het wielrennen en meer dan voor treffelijke chauffeur zegt nog eens wat we allemaal kunnen horen en zien: „Hij is toch geweldig populair, dat heeft toch genen naam". De etappe verloopt zonder rimpels en geen moment rijdt hij zich, op weg naar 's-Heerenberg, in de kij ker. Eén uit het peleton. Een ge woon professioneel wielrenner, zou je bijna denken. Na de finish vraag ik zijn kamerge noot Frits Pirard waar hij nu is. Frits haalt zijn schouder op en roept: „Ik denk ik het hotel". Ver volgens interviewen we Jean Hou- ben, de officiële plasmeester van de Tour de France. Door de dagen, voorafgaand aan deze woensdag, hebben we dik contact gehad met deze Limburger die zeer ingevoerd is in de thans lopende affaire. Een goed verstaander kan uit Houben's woorden toch afleiden dat er iets aan de knikker is. Zoals te verwach ten is noemt Houben geen namen, maar de vingerwijzing ligt er. Na de laatste etappe in Parijs moes ten vijf renners plassen. De Fransen Hinault, Chaumaz en Friou, de Belg Martens en hij dus. Chaumaz kwam niet opdagen en verklaarde daar mee zichzelf al positief. Over Friou en Martens zou in feite niemand wakker liggen, dus bleven Hinault en hij over. Met die wetenschap verkasten we snel naar Arnhem, naar het rennershotel. Hij stond er na vijftien minuten. Weer gekamd en weer fris. „Hoe gaat het?", vroeg ik. „Niet best, ik voel me bepaald niet lekker. Verleden week heb ik na een koers over moeten geven, en voel me nog steeds niet lekker", zegt hij. Dan doen we het interview. Hij ontkent kategorisch iets met de affaire van doen te hebben. Ik vraag of hij voor mij en voor het kijkers publiek wil zeggen of hij positief uit de Tour is gekomen. Hij zegt. kort en afgemeten: „Ik dacht van niet!" 's Avonds om even over tienen zen den we Houbens en zijn woorden uit waarna de unie-voorzitter Meuwese namens de KNWU zijn zegje? deed. Per uur wordt nu duidelijk dat we inderdaad moeten rekenen op een domper op een grootse Tour de France 1979. Evan na twaalf uur. nadat ook het NOS-Journaal melding g( .'maakt heeft van de sterk aangroeiende ge ruchten. krijgen we de officiële be kendmaking van het positief zijn van de contra-expertise. En dan, op de grens van woensdag en donder dag maak ik het officieel bekend: Joop Zoetemelk is positief uit de Tour de France van di t jaar gekomen. De volgende uren bieden noi ?al wat verwarring. Enerzijds vanwege het feit dat het bekendmaken va£ zoiets toch normaal werk genoemd mag worden, anderzijds omdat het, op wat voor manier dan ook, toch aankomt. Bij iedereen. Het :ontacfc met Zoetemelk was de laatste we? ken zeer goed geweest, we hadden samen een stuk voorbeschouwing voor een wereldkampioen: schaps programma gemaakt, we lïiadden samen zitten eten, drinken on klet sen en dat toch, telde zeer. En daarbij kwam dat ik er eligenlijfr zeker van was dat Zoetemelk eén puur natuur-rijder was. Dat 1 lij twee Jaar geleden in Morzine-Avo;riaz ge flikt was en toen ook solo niet zijn rug tegen de dopingmuur gedrukt werd. Om kort te gaan: het vras een vervelende mededeling, oo k voor ons t.v.-mensen die bij het geheel betrokken waren. Aan alle kanten kon je namelijk verzachtende om standigheden aanvoeren, m aar feit was gewoon dat er een profe: ssionele wielrenner gepakt was. En d |e heet te gewoon Joop Zoetemelk en zoiets moest gemeld worden, net zo mak kelijk of moeilijk als het. in het verleden ging bij het namen noe men van andere renners. Poenige patsers, mensen met groté monden en andere buitenstaanders door Mart Smeets dachter daar anders over. Tenmin ste dat bereikte ons meteen al. De pers zou de wielersport kapot ma ken op dit moment. I)ie stelling omdraaien, namelijk st< dien dat de wielersport op dit mom ent zichzelf kapot aan het maken wiis, ging ech ter ook niet op. Tenminste niet in het geval Zoetemelk. W ant. en dat bleef voor mij, diep in de nacht over: Joop Zoetemelk, een groot Ne derlands coureur die de afgelopen zomer een uitstekend karwei had afgeleverd in de 66ste T our de Fran ce diende niet. ik her haal beslist niet, aan de hoogste toom gehan gen te worden vanwege dit vergrijp. Ik pleitte bij mezelf voor enig be grip. Begrip voor de omstandighe den waarin Zoetemelk was overge gaan tot het hulp inroepen van dr. Fuchs. Ik probeerde dat alles te begrijpen en ondanks alles hoopte ik dat de man Zoetemelk staande zou blijven bij het grote publiek. Plet kromme in mijn eigen redenatie wat immers verboden is blijft verboden en iede re coureur weet de straf) was me duidelijk, maar toch! Ze Ifs wars van vele sentimenten; de li efde tot de sport, de sympathie ten opzichte van de renner zelf en de wetenschap dat nieuws gewoon rtieu ws is en het dus ook gebracht moet worden had ik medelijden met Joop* Zoetemelk. Hoewel ik bij mezelf twijfelde of het inderdaad het begrip medelijden wel dekte. Want waarom moest het juist hem overkomen? En dat nog wel op de drempel van het wereld kampioenschap. Stom natuurlijk, maar toch Kop op Joop en fiets de gehele wereld naar de achteren. Maar dan puur natuur alsjeblieft. Warit je weet maar nooit! Het eerste éénjarige contract tussen de Europese jeugdkampioene en de KNLTB loopt de komende weken af en de nieuwe verbintenis zal zich vooral richten op de aanloop naar de eventuele profcarrière van de 17-jari- ge Rotterdamse. „Nu ik die Europese titel heb ge haald. kunnen ze eigenlijk niet meer om mij heen. We moeten nu gaan kijken wat de mogelijkheden bij de senioren zijn, want je kunt natuurlijk niet je hele leven bij de junioren blijven spelen. De bond ziet het ech ter ook wel zitten. Misschien dat ik in de toekomst ook wel zelfstandig mijn weg ga. net als Marcella. Op dit mo ment ben ik daar nog niet klaar voor en ik heb het bij de bond zeker niet slecht naar mijn zin. In Amerika zal ik begeleid worden door Jan de Rook. die alles voor mij regelt en dat vind ik plezierig". Het Jaartje tennis heeft Marianne van der Torre geen cent gekost, maar ook de inkomsten waren nul. Hercnenkelspel. kwartfinales- Theo Oorter-Rob Hak 6-4 6 J 7-5. FrlU Don-Paul van Min 6-1 5 7 2-6 1 9-7. Martin Koek - Mare Albert 2-6 4-6 6-17-4 6- 2 Louk 8anders - Eric WUberta 2-6 6-4 6-1 6-2 DUISBURG Jan Baayens heeft zich op de openingsdag van de we reldkampioenschappen kano in Duis burg direct geplaatst voor de halve finales van de K-l 1000 meter heren. Hij werd gisteren derde in zijn serie op korte afstand achter de Tsjech Felix Masar. Overtuigend winnaar van deze voorwedstrijd was de Oost- duitse wereldkampioen Rudiger Helm, die van start tot finish leidde. Baayens, tot tweehonderd meter voor de finish in tweede positie varend, en Masar hebben aanvankelijk felle strijd moeten leveren om Oreste Perri achter zich te laten. Na 750 meter viel de Italiaan terug. Hij werd vierde en zal nu via de herkansingen moeten trachten de halve finales van zater dag te bereiken. Marijke Kegge werd op de Wedau- baan in de series van de K-l 500 meter dames verwezen naar de her kansingen. Zij eindigde in haar voor- wedstrijd als vierde. Erik Koppenaal en Rob Bunschoten waren kansloos in de derde serie .van de K-2 1000 meter heren. Het Neder landse duo lag al snel Ui de achter hoede van het veld van acht boten. Meer dan een zevende iklaats bleek niet bereikbaar. Een bijzonder zware vc»orwedstrijd had de Nederlandse dar nes K-2 ge loot. Ineke Bakker en Ma rijke Kegge, negende tijdens de wereldkampioen schappen van vorig Jaar in Belgrado, troffen in hun race over 500 meter onder meer de wereldkampioenen Marion Rüsinger en Martina Bischof uit Oost-Duitsland, alsmede de Roe- meensen Agafia Orlov en Nastasia Nichltov, winnaressen vnn het bromt in de Joegoslavische hoofdstad. In deze serie, waarin in folte de eerste plaatsen „vergeven" waien, bleek de derde, nog Juist goed vo or kwalifica tie voor de halve final» ïs, onbereik baar voor de Nederlandse meisjes. De Nederlandse K-4 here n 1000 meter zal moeten pogen via cle herkansin gen verder te komen, in liet vijftiende toernooi om de wer< ddkampioen- schappen. In de series werden Ron Stevens. Martin Willem s. Rnud^van der Doe en Rob van WeérdenDui zevende en voorlaatste, f Burg

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15