geil voorziet dit jaar geen stijging olieprijs inst Shell steeg krachtig irkoop witte platen verboden Boeren en professoren hebben veel te bepraten over dieren 'Zorg over mogelijke aanvoer LPG-gas' Inkomsten en uitg av en Staaloverschot langdurige zaak n n nHB n |raden moeten dringend aangevuld raad waardering speelde belangrijke rol po vergissingen voor rekening V D Rente hoog in VS Per 100 mensen 42 telefoons Groeiende produktie in derde wereld Werkgroep Eemsmond 17 AUGUSTUS 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET onzer verslaggevers [am „we verwachten niet, dat in de loop van dit een verdere verhoging van de prijs van ruwe olie zal Sliden. Ik geloof niet, dat er op de OPEC-bijeenkomst 2 tember a s. veel zal gebeuren dienaangaande. We «vj dus op de december-vergadering van de OPEC (in SS i, waar de prijzen voor het komende jaar zullen Vastgesteld. Tegen die tijd, zo hopen wij, is er wellicht [voorziening in de wereld zoveel ruimte gekomen, dat öf slechts een bescheiden prijsverhoging nodig zal SS heer D. de Bniyne. presi- onF^teur van de Koninklijke ^oy^sche Petroleum Maat- Shell) tijdens een toelich- i kwartaal- en halfjaarcij- es er in dit verband op, dat abië met ingang van 1 juli sur. en vaten ruwe olie per dag «"«an produceren (olie. waar- °Jllell overigens geen toegang dat zij geen deel uitmaakt Lramco). Dit heeft ruimte i om de prijzen in de hand 176, !69. op de Rotterdamse vrije n?' (één van de spotmarkten, 9. i) bewegen zich de laatste invloed van deze pro- "®5 ioging van Saoedi-Arabië troffen bezuinigingsmaatre- minder vraag) in dalen- ;Jig. „Mede hierdoor hopen derde kwartaal aan wat te kunnen komen. Onze j thans voor ongeveer 65 n, tegen vorig jaar om deze 77 dagen moeten beslist 'y Opgebouwd. In het tweede is dat niet gelukt, daarom 5 nog heel wat gebeuren, voor i de winter kunnen ingaan." harkten jildus de heer De Bruyne, p de spotmarkten (Rotter dam, Genua, Singapore, Caraibisch" gebied en in Afrika en het Midden Oosten, waar zich nu ook spotmarkt en hebben ontwikkeld) dit jaar even veel ruwe olie bij gekocht als in ande re jaren." Wij zijn een maatschappij, die altijd al een tekort aan ruwe olie heeft gehad. Daarom zijn we ook al tijd kopers van ruwe olie geweest. Dit om onze klanten te kunnen beleveren en onze voorraden zo goed mogelijk op peil te kunnen houden." In dit verband wees de Shell-president op de „pijnlijke ontwikkeling", dat be paalde produktielanden olie, die con tractueel aan de Shell toekwam, niet leverden maar die wel via de spot markten aan de Shell (tegen hogere prijzen uiteraard dan de contractue le) aanboden. De toekomstige prijsontwikkeling van ruwe olie houdt mede verband met wat Saoedi-Arabië zal doen. Hoe lang zal dit land doorgaan met het produceren van een extra-hoeveel- heid ruwe olie van 1 miljoen vaten per dag? Een andere vraag is: hoe lang zal Iran zijn huidige produktie van 4 miljoen vaten per dag voortzetten? Van Iran kreeg Shell aanvankelijk (na het sluiten van een contract met de nieuwe machthebbers) 235.000 va ten ruwe olie per dag. Dit is inmiddels verlaagd tot 208.000 vaten voor het derde kwartaal. „We hopen dat dit niveau in het vierde kwartaal ge (In miljoenen ponden sterling) Inkomsten: Tweede kwartaal Eerste halfjaar 1979 1978 197S 1978 Verkopen 8.263 7.281 16.181 14.181 Omzetbelasting, 1.655 1.573 3.243 2.956 accijnzen e.d. 6.608 5.708 12.938 11.225 Andere inkomsten 182 182 366 321 Aandeel verbonden maatschappijen 150 90 318 140 Interestbaten 79 56 149 106 7.019 6.036 13.771 11.792 Kosten: Aankoop- en bedrijfs 8.343 kosten 4.650 4.145 9.159 Verkoop- en algemene 498 650 1.058 1.380 kosten Opsporing 84 85 163 156 Research 46 43 92 86 Afschrijvingen 208 184 414 363 Interestlasten 83 88 169 172 Belastingen 679 407 1.287 832 Aandeel van derden 61 40 101 66 6.309 5.642 12.433 11.398 Nettoresultaat 710 394 1.328 394 Per aandeel „Koninklijke" 14,28 7,53 25,97 7,53 handhaafd blijft." De contractprijs voor lichte olie uit Iran, die in decem ber '78 12,81 per vat was, is nu 22. Een stijging-van 72 procent. Daaren tegen nam de prijs van Arabische lichte olie. die de Shell niet geleverd krijgt omdat zij niet tot de Aramco- groep behoort, slechts toe van 12,70 tot 18. Een verschil dus van 4 per vat, dat Shell meer moet betalen. 1 onzer verslaggevers 1RDAM De gang van zaken bij Shell-maatschappijen is in het tweede kwartaal van t gunstig geweest. Behalve aan de algemene verbetering van de oliemarges was dit te i aan de gestegen afzet van olieprodukten met een hogere waarde, de toegenomen tie van ruwe olie uit de Noordzee en betere resultaten in de chemische sector. Ie tot een nettoresultaat van hklijke/Shell Groep over het kwartaal (na valutaomreke- |et betrekking tot voorraden taire posten) van 710 miljoen rling, 1 pond sterling is mo- 4,50, tegen 394 miljoen rling in de overeenkomstige pan vorig jaar. Over het eer aar ging de winst omhoog hiljoen pond sterling tot 1328 pond sterling. Het nettoresul- :de Groep vóór het effect van Inrekeningen nam toe van »en pond sterling tot 653 mil- hd sterling in het tweede I en in de eerste zes maanden hiljoen pond sterling tot 1204 pond sterling. |n ander blijkt, dat het voor- eet van de valutaomrekenin- ;t tweede kwartaal van dit Ijoen heeft bedragen, tegen jaar in dezelfde periode ioen. Voor het eerste half- kwam dit uit op een voorde van 124 miljoen, tegen een Ifect van 191 miljoen in de It van 1978. igvoorziening etdiettoresultaat van de groep I tweede kwartaal en de eerste len van dit jaar is niet be- ;n vrijgevallen bedrag aan belastingvoorzieningen van ongeveer £120 miljoen, voortvloeiende uit de jongste Britse belastingmaatregelen, voor zover deze betrekking hebben op de fiscale waardering van voorra den. Dit bedrag zal in de resultaten over de tweede helft van dit jaar worden opgenomen. De resultaten van de Shell over het tweede kwartaal van dit jaar zijn in aanzienlijke mate beïnvloed door de toegepaste methode van voorraad- .waardering, te weten de FIFO-met- hode („first in, first out"). Dat wil zeggen dat de oudste voorraden die dus het eerst werden gekocht (tegen lagere prijzen dan de nu geldende) ook weer het eerst worden verkocht (tegen sedert het moment van aan koop gestegen prijzen). Het is het toepassen van deze FIFO-methode geweest, die in deze tijd van stij gende aankoopkosten voor ruwe olie uiteraard de op resultaten van de Shell een gunstige uitwerking heeft gehad. Wordt het FIFO-effect, dat een belangrijk voorraadwinst schept, en het voordelige effect van valuta omrekeningen buiten beschouwing gelaten, dan zou de stijging van het netto-resultaat van de Groep over de eerste helft van dit jaar, vergeleken met hetzelfde tijdvak van verleden jaar ongeveer 23 procent hebben be dragen en in het tweede kwartaal 15 procent. In cijfers uitgedruk: het voordelig effect van de FIFO-metho de op het nettoresultaat van de Shell bedroeg in het tweede kwartaal £280 miljoen en in het eerste halfjaar onge veer 400 miljoen. Prijzen omhoog In een toelichting op de cijfers wordt voorts gezegd, dat in het tweede kwartaal van 1979 de marktprijzen stegen. Hierdoor konden de maat schappijen van de Koninklijke/Shell Groep de door de produktielanden opgelegde prijsverhogingen voor ruwe olie sneller goedmaken. Volgens de Shell is dit in het huidige klimaat van stijgende olieprijzen dringend noodzakelijk, als de Groep in staat wil blijven haar voorraden tegen de hogere prijzen te vervangen. Deze voorraden van de Shell, die op dit ogenblik bijna op een minimaal ope rationeel niveau liggen, hebben een waarde van ongeveer 2500 miljoen. De kapitaaluitgaven en de investerin gen ten behoeve van deelnemingen in. verbonden maatschappijen bleven in de eerste helft van het jaar op een hoog peil van meer dan 1000 mil joen. Deze uitgaven blijven in belang rijke mate gericht op nieuwe energie projecten. Voorts werd een bedrag van meer dan 900 miljoen geïnves teerd in verband met de noodzakelij ke vergroting van het werkkapitaal. Ten aanzien van de besparingen op olie en benzine meent Shell, dat de aandacht niet te veel op de benzine moet worden geconcentreerd. „Dit is misschien wel spectaculair, maar el ders (industrie, kantoren e.d.) liggen veel grotere mogelijkheden voor een efficiënt energiegebruik dan aan de .benzinekant. Wij hebben de elektrici teitsrekening van onze kantoren al 10 procent naar beneden kunnen krij gen. Ook Shell is fel op besparingen, maar een betere efficiency is nog veel belangrijker. Zo is de efficiency van onze centrale verwarmingsketels nog belangrijk op te voeren. Isolatie kan nog veel verder gaan. Daarom drin gen wij bij Economische Zaken steeds erg aan om meer subsidies te verstrekken aan privé-personen, die meestal wat minder ver vooruitzien dan de industrie om voor die groep het doen van bepaalde energiebespa rende investeringen te vergemakke lijken." Toevoeging van alcohol aan de benzi ne, wat in Brazilië al op grote schaal gebeurt, acht Shell ook in Europa mogelijk. Anders dan in Brazilië, waac met ethanol wordt gewerkt (al cohol uit suikerriet), komt voor Euro pa eerdec methanol in aanmerking. Dat kan bij voorbeeld uit aardgas worden gemaakt. De aardgas, die thans in de olieproduktiegebieden wordt gewonnen en nu als vloeibaar aardgas wordt verscheept, zou bij voorbeeld goed kunnen worden om gezet in methanol. Shell voegt nog geen methanol aan de autobrandstof toe. „Maar misschien gebeurt dat over enige tijd wel. Diverse autoindu strieën zijn erg actief op het gebied van de toepassing van methanol in automotoren." Teerzand Het teeraandproject van Shell Oil en Shell Canada in de Canadese provin cie Alberta nadert het beslissings- punt. Gehoopt wordt, dat in de twee de helft van dit jaar een begin kan worden gemaakt met de winning van olie uit teerzand. Het project, zo wordt op dit moment geraamd, zal makkelijk 5 miljard dollar kunnen gaan kosten. Het is bedoeld om gedu rende een 20-tal jaren dagelijks 125.000 vaten olie op te leveren. On danks het feit, dat de kostprijs van deze olie erg hoog ligt (ruim boven de lOper vat), denkt Shell toch dat het project uiteindelijk rendabel zal zijn. Het blijft evenwel riskant. - RDAM Vroom 0l|iiann mag van de rech- ~:n witte platen of cas- meer verkopen. Vice- ient mr. B. Ascher van insterdamse rechtbank >d de verkoop van deze kten waarop geen au- echten zijn betaald in Dit was aan- onder meer iekauteursrechtenbu- ling was de vondst van een witte" cassettes met muziek Is Presley in de Amstelveense ig van V D. De cassettes Sen tot een partij in Amerika te opnamen, die het grootwin- ff uit de handel had geno- idat Stemra had gewaar- dat het om „witte" opnamen e cassettes waren per abuis in kei blijven liggen, stelde V tting werd namens V D at het grootwinkelbedrijf al- id is platen en cassettes uit el te nemen, zodra Stemra n, dat het om „witte" opna- Maar ook stelde V D niet en garanderen, dat nooit abuis „witte" opnamen in p terechtkomen. kpre: sident vond. dat V D maar moet opdraaien voor de risico's, verboden aan de verkoop van „witte" opnamen. Voor iedere overtreding van het verbod moet het grootwinkel bedrijf vijfduizend gulden betalen aan de Vereniging van platenproduk- ten en importeurs tot een maximum van 1 miljoen. Hetzelfde bedrag (met hetzelfde maximum) moet wor den betaald aan de betrokken platen maatschappijen, voor zover deze ei sers waren in het geding. SCHEEPJESWOL (Kon. D. S. Van Schuppen) in Veenendaal heeft in het op 30 april afgesloten boekjaar de jaarwinst zien dalen van 0,61 tot 0,19 miljoen. Een en ander na aftrek van buitengewone baten van 1,1 miljoen, die voortvloeiden uit de verkoop van niet in het produktie- proces opgenomen vaste activa. De omzet daalde van 72,8 tot 69,6 mil joen. Voorgesteld is het dividend te verlagen van 25 tot 10. De oorza ken van het slechte resultaat lagen zowel bij het hoofdbedrijf als bij twee dochters. Volgens de directie is het dieptepunt gepasseerd. De NED. CREDIETVERZEKE- RING MIJ is tevreden over de eerste zes maanden van dit Jaar. Er was een gestage uitbreiding van het aantal verzekerde relaties. De binnenland se schaden waren lager dan in het overeenkomstige tijdvak van 1978, de buitenlandse echter aanzienlijk hoger. Aan het eind van dit jaar komt het „tekenjaar" 1975 tot afslui ting. En daardoor zullen de uiteinde lijke resultaten over 1979 in ieder geval veel lager zijn dan over 1978. Als de gang van zaken van de eerste helft van 1979 zich voortzet, rekent de NCM op een zeer bescheiden jaar resultaat (vorig jaar 750.000). VAN DORP (groothandel in kan toor-, school- en drukkerijbenodigd heden behaalde een omzet van 49,5 (35) miljoen in het eerste half jaar. De winst steeg van 1 tot 1,2 miljoen gulden. NKF KABEL heeft opdracht ge kregen voor de vernieuwing en uit breiding van telefoonkabelnetten in Noord-Jcmen In de hoofdstad Sana, de tweede stad Taiz en nog tien klei nere plaatsen. Met de opdracht is in eerste instantie een bedrag van ruim ƒ40 miljoen gemoeid met de'waar schijnlijkheid, dat een uitbreiding zal plaatsvinden tot ca. 60 miljoen. NEW YORK (Reuter; Drie van de grootste banken in de Verenigde Sta ten hebben de „prime rate", dat is de rente die zij vragen aan hun belang rijkste klanten, verhoogd van 11V. tot 12 procent. Deze rente was sinds 1974 niet meer voorgekomen. Onder de banken die de prime rate omhoog brachten is de Chase Manhattan de op twee na grootste bank in de VS. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland heeft 42,1 telefoons per honderd in woners. Daarmee staat ons land op de negende plaats in de rij van landen met de grootste telefoondichtheid. Dit staat in „Aangetekend, de personeels- krant van de PTT. De Verenigde Staten zijn kop loper met 74,7 toestellen per honderd mensen. De tweede en derde plaats worden ingeno men door Zweden (71,7) en Zwitserland (65,9). Boven Ne derland staan ook nog Canada, Nieuw-Zeeland, Denemarken, Japan en Finland. Tegenover 42,1 toestellen per honderd inwoners staan aan zienlijk hogere cijfers in de gro tere steden; wat te verklaren is door de concentratie van han del en industrie in deze plaat sen. Een bedrijf van een beetje omvang heeft al gauw tiental len toestellen en brengt op die manier het gemiddelde om hoog. Vandaar dat Amsterdam 67,7 toestellen per honderd in woners heeft, Arnhem 60.7 Den Haag 58,9 en Utrecht 58,7. In Rotterdam staan er 55,4 per honderd mensen. In 223 ianden, praktisch de hele wereld, stonden vorig Jaar 432 miljoen telefoons. Bijna een verdubbeling ten opzichte van 1968. Deze Zwitserse bakker, de 62-jarige André Escher, dpet het nog ouderwets. Hij stookt uitsluitend hout om zijn vier meter lange oven aan de praat te houden WASHINGTON (AP) Volgens een rapport van de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst, zijn er te veel hoogovens in de wereld en zal dit overschot tot ver in de jaren tachtig blijven bestaan. De CIA ontleent deze wetenschap aan top functionarissen in de Europese en Japanse staalindustrie. Naar verwachting zal de toenemende "staalproduktie in de ontwikkelings landen de groei in de oudere indu strielanden afremmen, aldus het rap port. Daarin wordt voorspeld dat de staalproduktie in de derde wereld te gen 1985 een jaarlijkse capaciteit zal hebben van 110 tot 115 miljoen ton, tegen 64 miljoen ton eind 1978. De ontwikkelingslanden zouden daar door over zes jaar voor 75 procent in hun eigen staalbehoeften kunnen voorzien tegen slechts 61 procent in 1978. Toch zullen de industrielanden meer last hebben van hun verminder de exportmogelijkheden dan van ex port uit de derde wereld. Slechts In dia voert per saldo meer uit dan het importeert en daar zullen de komen de jaren hooguit een of twee landen bijkomen. Omdat de arme landen hun invoer uit de industrielanden zullen beperken, worden de rijke landen gedwongen steeds meer staal aan elkaar te verko pen, zo meent de CIA. De inlichtin gendienst gaat daar niet dieper op in maar een feit is dat de lagere prijs waartegen Japan zijn staal aanbiedt al geleid heeft tot invoerbeperkingen oöor de VS en de Europese Gemeen schap. In een analyse van de stijgende pro duktie in de derde wereld stelt de CIA dat enkele landen meer staal maken om tegemoet te komen aan de snelle groei van hun thuismarkten. Brazilië, Zuid-Korea en Taiwan zijn daar voor beelden van. Andere landen, het rap port noemt India en Argentinië, heb ben hoge kosten geaccepteerd om in de toekomst concurrerend te kunnen zijn. Weer andere landen, zoals Egyp te en Bangladesh bouwen hoogovens om prestigeredenen. Er is weinig kans dat ze ooit zonder overheidssub sidies kunnen draaien, aldus het rapport. door Henk Graaskamp Professor dr P. R. Wiepekema is welkom tussen de collega's. Met die collega's zijn de boe ren bedoeld. Wij zijn namelijk met het zelfde werk bezig: in de praktijk bestuderen en bij sturen waar het fout gaat. De professor zal het meest van achter zijn bureau doen, wij aan de voet. In het bijzonder de vleesproduktie van onze boeren-dieren heeft zijn aan dacht. Hij wil het niet emotio neel benaderen. Welnu, dat doen wij ook liever niet. Van bepaalde kant doet men dat lie ver juist wél. De consument bewer ken. Een schuldgevoel aanpraten. Ach die arme dieren, die éten we. Toch is het volkomen natuurlijk. Al les leeft van en door elkaar. Van de spin en de vlieg tot de mens. Als collega's zullen we moeten uitvinden in welk opzicht we de dieren laten lijden. Hij heeft veel gestudeerd in de theorie en wij in de praktijk. Dan moeten we elkaar toch ergens tegen komen. Als nu blijkt dat de kip zich al scharrelend prettiger voelt en de ei- eter wil best een paar cent meer ge ven, welnu dan moeten wij boeren ons aanpassen. Daarvoor is natuur lijk discussie nodig. Dagelijkse erva ring, gelschatenlang, is niet maar zo weg te wuiven. Een paar kleinigheden Couperen van biggestaartjes is af keurenswaardig volgens de professor. Kippen snavelbranden en koeien ont- hoornen evenzo. Daarmee ben ik het niet eens. Het gebeurt in de eerste levensdagen en is maar een kleine ingreep, vergelijkbaar met een injec tie bij de peuter. Die staart heeft bij de big, bij het varken, weinig belang. Vliegen horen niet in de stal. In een ver grijs verleden hadden wij mensen wellicht ook een staart, mist u die? Snavelbranden bij kuikens evenzo. Alleen het haakje is weg. Wij mensen hebben ook geen lange nagels meer om de grond open te trekken. De kip ook niet. Horens De koe heeft de horens niet meer nodig om haar kalf in de vrije natuur te verdedigen. Bij al deze zaken halen we een element van agressie bij voor baat weg. Beter voorkomen dan gene zen. Natuurlijke agressie onderling willen we zo veel mogelijk intomen. Dat doen we bij de mens ook. we moeten ons allemaal aanpassen in de huidige samenleving. Vroeger, thuis, hadden we een hok met echte schar- relkippen. We kregen wel eens onver wachts kippesoep. De darmen uit het lijf gevreten. Zeugen vraten ook wel eens hun eigen jongen op. Dat komt nu minder voor We fokken zeugen met goede moedereigenschappen. Bij de mens niet mogelijk Wellicht dan minder kindermishandeling en on derlinge ruzie? De koe met de scherpe horens werd door de anderen gevreesd. Soms werd er wel een punt afgezaagd. De profes sor wil ook onderzoek naar dieren die tam gemaakt zijn. Daar zijn we al lang mee bezig. Het huidige dier lijkt even weinig op zijn wilde soortgenoot als mevrouw Jansen in haar flat van vijf hoog lijkt op haar wilde zus in de binnenlanden van Australië. Wij heb ben ze tam gemaakt, de dieren. Wat is daar op tegen? Het voelt zich thuis in zijn betonhok. het kost vaak de grootste moeite het vee uit de stal te krijgen, de flat waarin ze opgroeiden. Alles bij elkaar genomen, er is veel te bepraten door boeren en professoren. Wanneer hij en zijn studenten met goede voorstellen komen, dan zijn ze ons welkom. We hebben er als boeren ook geld voor over. Door de minister van landbouw is een jaar geleden een commissie „Welzijn Dieren" inge steld. Jaarlijks brengen we als boeren één miljoen bijeen voor die pot Dat is niet niks. Proberen of we samen nieuwe wegen kunnen vinden, tot meer welzijn van de dieren en de eigenaren. Afgelopen zaterdag 11 augus tus, publiceerde onze krant een vraaggesprek met dr P. R. Wiepkema, die benoemd is tot hoogleraar in Wageningen en zich zal bezighouden met het gedrag van dieren in land bouw en veeteelt. De schrijver van de hierbij afgedrukte re actie, Henk Graaskamp te Vorden, is landbouwer en lid van de commissie „Welzijn Dieren". Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De werkgroep Eemsmond, verbonden aan de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, maakt zich zorgen over de mogelijke aanvoer van vloeibaar petro- leumgas (LPG) naar de Eemshaven. „We zullen ons over de komende weken over beraden. Het bericht dat de Eemshaven in de markt is, heeft ons een beetje overvallen." zegt Hans ten Houten van de werkgroep. De werkgroep Eemsmond is een van de milieu-organisaties die ook be zwaar heeft gemaakt tegen de huidi ge plannen voor opslag op de Maas vlakte niet zonder meer af. maar plei ten voor een beter situering dan het huidige plan," aldus Ten Houten. De werkgroep Eemsmond vindt wel dat aanvoer van LPG geconcentreerd moet plaatsvinden en niet over aller lei havens verspreid. Ten Houten meent dat dit vooralsnog beter op de Maasvlakte kan, dan in de Eems mond. Vooral de aanvoer over zee naar de Eemshaven ziet hij als pro blematisch. Er hangt overigens veel af van de grootte van de tankers, waarover het ministerie van verkeer en waterstaat nogal uiteenlopende ideeën heeft gespuid. Voordat Je er definitief iets over kunt zeggen zullen toch eerst de rapporten van TNO. de diverse ministeries en de stukken van het havenschap Delfzijl op tafel moeten liggen, meent Ten Houten. Hij vreest dat de besluitvor ming net zo „krakkemikkig" zal gaan als bij het besluit om het Algerijnse vloeibaar aardgas bij de Eemshaven aan land te brengen. Voor de werkgroep speelt ook nog op de achtergrond de vrees dat aanvoer van allerlei gassen en olie de kansen dat zich ooit petrochemische indus trie bij de Eemshaven ontwikkelt, zal vergroten. Gerustellend vindt Ten Houten anderzijds dat een dergelijke industrie economische voorlopig niet haalbaar lijkt te zijn. Ten Houten vindt dat eerst ook de vraag moet worden beantwoord of LPG wel zo nodig is. Een deel van dit gas. dat als grondstof 'voor industrie- en wordt gebruikt, is ook geschikt voor het verkeer in de vorm van autogas. „Je kunt je afvragen of de regering niet moet beslissen de belasting op het goedkope LPG-gas te verhogen. De invoer kan dan wellicht beperkt worden. Ten slotte bestaat er nogal wat zorg over de situering van veel tankstations met LPG-gas in dicht bevolkte gebieden," aldus Van Hou- gen. Hij verwacht ook weer werk van Duitsland. Het LPG-gas is veel explo siever dan het vloeibare aardgas LNG- De tankers moeten langs het Duitse eiland Borkum varen en bij westenwind kunnen ontsnappende gaswolken ook gemakkelijk de Duit se kust bereiken, aldus Ten Houten. Provincie De provincie Groningen heeft tot nu toe nooit onderzocht of invoer van LPG wenselijk zou zijn. Wel beston den er toen de discussie over de aan landing van LNO nog volop aan de gang was. al kaartjes bij provinciale waterstaat waarop ook locaties met LPG en de chemische stof VPC waren ingetekend Verder zijn er wel eens losse gedachten over de mogelijkhe den van LPG-invoer ontwikkeld. De provincie wees enkele Jaren gele den opslag in een tanker voor de kust van de hand Opslag aan de vaste wal. zoals ook met het LNO het geval is. weid tot nu toe niet in de onderzoe kingen betrokken. Bij de provincie bestaat volgens de milieu-gedeputeerde Meijer geen el- gen rapport over LPG-opslag. De pro vincie wacht vooralsnog het onder zoek op rijksniveau af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11