an der Klaauw verbaast Kamer Minister Scholten maakt ommezwaai Nederland schendt sancties Rhodesië Voedsel kan invloed op gemoedstoestand hebben Kudde zonder herder V XDEI ederland zou 'invoering van tactische kernwapens eerbiedigen' ;n au6 trouwen in □ra ing Nutricia ;ezegd LOOIERNIEUWS VERSCHIJNT IN KLEUR: Controleur rooft voor flink bedrag Bemanning Lenakay krijgt meer loon Noord-Nederland krijgt extra geld voor scholenbouw Versmaad stukje dienstplichtwet nu nodig voor uitzending Libanon IAMCERS X Rita OERDAG 16 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze parlementsredactie 4 HAAG De Tweede-Kamerfracties van PvdA, CDA en zijn in verwarring gebracht en verbaasd over de uit- c van minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw, Nederland de invoering van tactische kernwapens zal lieden." Van der Klaauw brengt op het ogenblik een ek aan West-Duitsland. «b deze week drong zijn West- ambtgenoot Genscher er op lat in de Benelux tactische kern- ns zouden moeten worden ge meerd, om de dreiging van de Ische SS-20 raketten het hoofd nnen bieden. In Den Haag is er uitspraken van Van der dusdanig verwarring ont- it zij) dat Tweede-Kamerlid Van der tl (PvdA) samen met leden van ioodPA en D'66 schriftelijk om op- ring heeft gevraagd. jen of het juist is dat Van der heeft gezegd dat „Nederland Jesluit van het gehele bondge- hap over de strategie die mede iseerd op het al dan niet invoe- i modernere tactische kernwa- 1 eerbiedigen. De vraag waar (wapens moeten worden opge- 5 een tweede probleem, maar ind zal een goede bondgenoot "4 kreet nseipA'er Frinking zegt zich niet te voorstellen dat Van der tgwjw dit inderdaad heeft gezegd. er op dat alle uitspraken van Ud 'bister over deze kwestie voorba- env rig zijn, en indien zijn opmerking dat niet is, is het een loze kreet. Van der Klaauw spreekt over de gehele allian tie, waaronder Nederland. In die lijn is het logisch dat als Nederland in stemt, het ook inderdaad de invoe ring van kernwapens, die mede zijn eigen toestemming heeft, zal eerbie digen. Werkgroepen uit alle NAVO-landen, die zowel de modernisering als de ontwapening bestuderen, zullen be gin oktober verslag uitbrengen van hun bevindingen. Die verslagen zul len eerst in de zogeheten nuclear planning group van de NAVO worden besproken en later, op vijftien decem ber in Brussel, zullen de ministers van defensie waarschijnlijk een be sluit nemen. De regering zal de rap porten uitvoerig met de Tweede-Ka mercommissies van defensie en bui tenlandse zaken bespreken. Van der Stoel wijst er in zijn vragen op dat zowel Van der Klaauw als minister Scholten (defensie) aan de Kamercommissies hebben toegezegd dat een regeringsstandpunt ten aan zien van deze kernwapens niet eerder naar buiten zal komen, dan nadat het Ter afsluting van zijn bezoek aan West-Duitsland heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gisteren enkele uren in West-Berlijn doorgebracht. De minister zei dat hij de Muur alleen uit de verte had gezien: „Hij zag er netjes en definitief uit, en dat is griezelig." Volgens Van der Klaauw heeft de Sowjet-Unie formeel tegen zijn bezoek aan West-Berlijn geprotesteerd. „Maar", zo zei de minister, „de Russen zijn niet echt boos geworden." In september brengt Van der Klaauw een bezoek aan Oost-Duitsland. Op de foto: minister Van der Klaauw bekijkt in de vroegere gevangenis Plötzensee de doodvonnissen van verzetsstrijders. helemaal is doorgesproken met de kamercommissies. Tegen de uitlatingen van Van der Klaauw, die zwemen naar een toezeg ging, brengt Van der Stoel verder in dat er nog een Kamermotie ligt waar in wordt aangedrongen op het zo spoedig mogelijk (na vaststelling van het SALT-II-akkoord) doorgaan met onderhandelen. Daarin moet een po ging worden gedaan op grondslag van een globaal evenwicht van de nucleaire strijdkrachten van de Ver enigde Staten en de Sow jet Unie onze redacteur weten- Hersenonderzoekers denken door iflSTERDAM Het is heel H denkbaar dat dingen die eet een zeer directe in- ed hebben op je gemoeds- stand. Als misschien bui- asptssig maar wel prikkelend ■neiirbeeld: mogelijk stellen pmige liefdesdranken ln fer voor dan dc flauwekul ^jrvoor serieuze weten- lapsmensen ze tot nog toe 0 louden hebben. ers I deze speculaties gaf dr. M. B. ctieHaar gisteren een indruk van er nog allemaal op ontdekking Iht, op een internationale bijeen- womst ter gelegenheid van de 70ste van het Nederlands in- mdoiut voor hersenonderzoek is Op het onderzoekterrein van stig^ieuropeptiden groeien wat hem t. Oteft de bomen tot de hemel, gel loor g ja begon met de wisselwerking en hersenen en de hormoon- jllfthouding. Tien jaar geleden ulTl voor het eerst de structuur van een eiwitachtige (peptide) die onder in de herse- wordt gevormd en elders de maar niet de verslavende werking van morfine zouden hebben. Dat heeft nog niet tot doorslaand succes geleid. Maar intussen blijken endor- finen een rol te spelen in de werking van het geheugen, en lijken zij ook psychiatrische betekenis te hebben. Voorlopige resultaten van de Utrechtse hoogleraren De Wied en Van Praag met de behandeling van schizofrene patiënten zijn bemoedi gend. produktie van een bepaald hor moon op gang brengt. Daar hebben Schally en Guillemin intussen al een Nobelprijs voor te pakken. Het was het begin van een stormachtige ontwikkeling. Via zulke neuropepti den bleek ook een onderlinge beïn vloeding te bestaan tussen die on derkant van de hersenen en de her senschors, de buitenkant, waarmee wij geacht worden na te denken. De recente ontdekking dat neuro peptiden niet alleen in het centraal zenuwstelsel worden gevormd maar, in kleine hoeveelheden, ook in de ingewanden, maakte de situa tie nog eens aanmerkelijk boeien der. Dat bracht Ter Haar tot zijn speculaties over een directe invloed van voedsel op gedrag en gevoelens. Het lijkt erop dat gemoedstoestan den gereguleerd worden door een evenwicht tussen verschillende peptiden. Bij muizen zijn op dat gebied al experimenten gedaan. Ter Haarr „We staan op het punt om peptiden te vinden die dues beïn- Morfine Een deelgebied dat ritselt van de nieuwe vondsten is dat van de en- dorfinen: ook neuropeptiden, maar met een andere ontdekkingsge- schiedènis. Daar was de stimuleren de vraag, hoe en waarom morfine en verwante verbindingen zo'n diep gaande invloed op het centraal ze nuwstelsel hebben. Er waren speci ale plekken (receptoren) waar die invloed werd uitgeoefend, maar die moesten toclv ook een andere func tie hebben dan wachten op produk- ten van de papaverplant. Inderdaad werden ook natuurlijke stoffen in de hersenen gevonden die op die receptoren aangTepen. Ze worden als groep met de naam en- dorfinen aangeduid. En het speuren begon naar endorfine-achtige stof fen die hopelijk wel de pijnstillende Ter Haar: de fundamentele weten schap begint mogelijkheden te krij gen om psychiaters te vertellen hoe ze ziekten kunnen indelen. Wat nu op basis van symptomen „schizofre nie" heet of „depressie" is mis schien een bundeling van wel zes verschillende biochemische storin gen, die uiteraard ook verschillend reageren op behandeling. Geestesziekten Uiteraard zijn geestesziekten niet uitsluitend een biochemische even- wichtsverstoring en zullen be kwaam toegediende neuropeptiden de psychiatrische ziekenhuizen niet hol en leeg achterlaten. Relaties tussen mensen en hun omgeving hebben ook een minder tastbare component. Maar de hersenonder zoekers hebben zeker het gevoel dat zij nieuwe hulpmiddelen binnen handbereik krijgen om biochemi sche storingen die ongetwijfeld ook een rol spelen, gericht te kunnen aanpakken. ers '""J ERMEER (ANP) De gekozen van de Centrale ondernemings- .1 van Nutricia hebben het ver en in het bestuur van de onder op ig opgezegd. De COR heeft m het overleg met de concern- over de reorganisatieplannen iort en zal een beroepsproce- gang zetten, kozen leden zeggen dat ze het ■^ens zijn met het strategische zoals de directie dat heeft '•esteld. Ze zien ook wel de nood- li van maatregelen op korte ter- /De manier waarop de directie |rbegonnen maatregelen te ne- pTi schiet de COR-leden in het ver keelgat. Groot bezwaar heb i i j tegen de gang van zaken rond 'fI koop van het concernonderdeel li i-margarine aan de oude eige- en de overheveling van de sau- iil oduktie van Luycks naar Re- FfOR-leden stellen dat aan hun is gevraagd op een moment eslissingen al waren genomen, r weigert de concernleiding kor- ijnonderzoeken die naar de van de COR nodig zijn voor miWoede uitvoering van de overige inisatiemaatregelen. ADVERTENTIE AMSTERDAM. Het antiektijdschrift Looiernieuws, wat door Antiek markt de Looier wordt uitgegeven en ook erg veel informatie over deze overdekte markt bevat, verschijnt voortaan in kleur. De omslag is geheel gewijzigd. Het zojuist uitgekomen nummer bevat o.a. een artikel over Mathilde Willink van Jan Houwert. De Looier die vorig jaar september een enorme uitbreiding heeft ondergaan is nog steeds niet geheel verhuurd. Er zijn nog enkele winkels en stands vrij. Tot één september kunt u nog van een aantrekkelijke korting genieten, als u een contract als standhouder begint. U kunt hiertoe op Looier één Looiergracht 38 in Amsterdam langs gaan. Deze markt is van donderdag t/m zaterdag open ook op de donderdagse koopavond. Op de eerste verdieping krijgt u een gratis proef exemplaar van Looiernieuws. U kunt zich ook abonneren. De prijs van 'n jaargang (4 nummers) is tien gulden. Dit bedrag kunt u op giro 4577732 t.n.v. Antiekmarkt de Looier onder vermelding Looiernieuws overmaken. U krijgt dan de hele derde jaargang toegestuurd. Wij zoeken voor de losse verkoop van ons tijdschrift wederverkopers. Hierover kunt u inlichtingen vragen bij Hans Becker tel.: 020-264995. Als u nog nooit op de Looier geweest bent, moet u werkelijk eens gaan kijken. Het is echt de moeite waard. om een nucleaire bewapeningswed loop in Europa te verhinderen. Verder moet de rol van kernwapens worden beperkt. In zijn reactie gaf de minis ter indertijd te kennen dat de inhoud van de motie geheel in de lijn ligt van het door de regering gevoerde beleid. De Kamerleden vragen zich af of Van der Klaauw nog altijd in die lijn zijn beleid voert, en of hij ook dienover eenkomstig met zijn Westduitse ambtgenoot heeft gesproken. De Sowjet-Unie heeft nog niet gerea geerd op het aanbod van president Carter, om het in produktie nemen van de neutronenbom uit te stellen in ruil voor bepaalde Russische tege moetkomingen. Dat zwijgen wordt vooralsnog als een sombere zaak ge zien. Zo somber zelfs, dat het aanwen den van harde middelen noodzakelijk zou kunnen zijn. Frinking is het met die zienswijze in het geheel niet eens. De besluitvor ming in Rusland verloopt naar zijn zeggen heel anders dan in Nederland en uit het uitblijven van een reactie van Russische zijde hoeft tot op he den niets te worden geconcludeerd, „wat veel belangrijker is," aldus Frin king, „is dat men in Rusland wel moet weten dat ontspanning voor ons een hele ernstige zaak is." Over de studies die op het ogenblik worden verricht, zei Frinking dat de argumenten wel verschrikkelijk sterk moeten zijn, wil het CDA voorstander zijn van invoering van tactische kern wapens. Ons commentaar staat op pagina 5 WESTERBORK (ANP) De heer volgens hem op uit op de kudde te H. Noordhuis (61). tot anderhalf bezuinigen. Er zou geen geld zijn jaar geleden herder van de voor een vervanger tijdens de af- schaapskudde in het Drentse Wes- terbork. maakt zich zorgen over de wijze waarop „zijn" dieren die hij 38 jaar hoedde thans door de gemeente worden behan deld. Twee schapen zijn onlangs overle den, volgens Noordhuis als gevolg van een tijdelijke verhuizing van de ongeveer 150 schapen tellende kudde naar een weiland bij Orvel- te. Dat gebeurde tijdens de vakan tie van de nieuwe herder, de 27- jarige Gerrie Huisman. De schapen werden zonder toe zicht in het weiland achtergelaten. Het gevolg was dat de dieren zich veel te goed deden aan het malse gras, wat ze niet waren gewend, aldus Noordhuis. Hij deed in 1963 zijn kudde (Schoonebeker ras) over en verhuurde zichzelf aan de gemeente Westerbork. B en W van deze gemeente zijn er wezigheid van de huidige herder, met wie Noordhuis het uitstekend kan vinden. Zonder vervanger kan de kudde echter niet in de schaapskool blijven Vandaar det weiland, aldus Noordhuis Hij ziet ook niets in het laten grazen van de kudde op een stuk afgerasterde hei. Daar hebben de schapen op den duur te weinig voedsel, meent hij De dieren kun nen eenvoudig niet zonder herder, aldus Noordhuis. die ook aan de bel heeft getrokken bij de landelij ke werkgroep schaapskudden. De kudde in Westerbork is niet de enige die het moeilijk heeft. Vrij wel alle beheerders van de nog zestien schaapskudden in ons land hebben moeite financieel rond te komen. Wel heeft onlangs het ministerie van CRM de schaapskudde-bezitters meege deeld bij te willen dragen in het salaris van de herders. AMSTERDAM Nederland heeft een diplomatiek vertegen woordiger in Zimbabwe-Rhodesië. Het Komitée Zuidelijk Afrika heeft bij minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen de aanwezigheid van de Neder landse ambtenaar in Salisbury. Bovendien heeft het comité de Verenigde Naties op de hoogte gebracht van deze schen ding van de sancties tegen Rhodesië. De vertegenwoordiger in Salisbury is H.W. van der Rest, die valt onder de Nederlandse ambassade ln Pretoria. Volgens het Komitée Zuidelijk Afrika werd Van der Rest „tot twee jaar geleden" in Salisbury gestaUonneerd. Hij zou toen direct vanuit Nederland zijn benoemd. De diplomaat huist in hetzelfde pand, waarin voor 1970 de Nederlandse consul-generaal zijn do micilie had. Van der Rest is volgens het comité niet alleen „huisbewaar der" ln de Rhodeslsche hoofdstad, maar verricht ook allèrlei consulaire activiteiten. Naleving Drie zeehondjes uit het zeehondenopvangcentrum in het Groningse Pietérburen zijn gisteren weer teruggebracht naar de Waddenzee. Dat gebeurde vanuit Delfzijl aan boord van een rijkspolitievaartuig. De drie diertjes worden in een geul bij het eiland Rottumerplaat, waar zich een grote kolonie zeehonden bevindt, weer teruggezet in zee. De drie zeehond jes verbleven sinds begin dit jaar in de zeehondencrechte. Een werd in slechte toestand aangetroffen aan het strand bij het Noordhollandse Bergen. De twee anderen werden bij Terschelling gevonden. In totaal zijn er nu dit jaar 19 zeehonden teruggezet in zee. Er verbliven nog vijftien zeehonden in het opvangcentrum, waarvan tien jongen. ZOETERMEER (ANP) De 29-jari ge vertegenwoordiger H. C. van D. uit Willemstad (Noord-Brabant) heeft na zijn arrestatie tegenover de politie in Zoetermeer bekend dat hij het afgelo pen jaar 81 diefstallen heeft gepleegd, waarbij hij voor ongeveer anderhalf tot twee ton heeft buitgemaakt. De man had het vooral voorzien op portefeuilles, polstasjes en dergelij ke, die hij ontvreemdde uit kantoor gebouwen in Noord-Holland, Zuid- Holland, Noord-Brabant, Utrecht en Gelderland. Onder het mom van con troleur van brandblusapparatuur ging hij tijdens de lunchpauzes de kantoren in. vaak onder gebruikma king van gestolen visitekaartjes. Een grote hoeveelheid tasjes, rijbewijzen, paspoorten, chèques en betaalpassen werd in de kofferbak van zijn auto aangetroffen. Bovendien kocht hij veel goederen met behulp van valse handtekeningen. De man had finan ciële problemen. ROTTERDAM De twintig beman ningsleden van de Panamese vracht vaarder Lenakay krijgen met terug werkende kracht een maandgage van gemiddeld 1200 gulden. Dat is het resultaat van onderhandelingen tus sen de Internationale Transport Fe deratie (ITF) en vertegenwoordigers van de Zenith-rederij uit Dubai. De schepelingen gingen vorige week in de Waalhaven in Rotterdam in sta king omdat men weigerde verder te werken voor 230 gulden per maand Woensdagavond heeft de scheepvaartinspectie besloten het eerder uitgevaardigde vaarverbod in te trekken. Vandaag vertrekt de 19 jaar oude Lenakay naar Kiel. In de brief aan Van der Klaauw schrijft het Komitée Zuidelijk Afrika dat de „regering zich nauwelijks heeft ingespannen om deze sancties tot een succes te maken door toe te zien op de naleving door de grote oliemaatschappijen". „Thans is ge bleken. dat de Nederlandse regering zelf zich bewust schuldig maakt aan schending van de sancties." Aldus het Komitée Zuidelijk Afrika. yan een onzer verslaggevers GRONINGEN Noord-Nederland wordt de komende jaren met de scho lenbouw bevoordeeld boven de rest van het land. Groningen, Friesland en Drente krijgen boven de 48 mil joen die men volgens de normale ver deling over de provincies mag beste den. voor de bouw van scholen van het voortgezet onderwijs, nog eens 66 miljoen gulden uit de middelen die beschikbaar zijn voor het integraal structuurplan Noorden des Lands (ISP). Daardoor kan in totaal 114 miljoen gulden worden besteed Zowel het ministerie van economische zaken als dat van onderwijs hebben het geld uit het ISP-potje beschikbaar gesteld om een versnelling in noordelijke scholenbouw mogelijk te maken. Het ISP is vooral bedoeld om de cconomi sche achterstand en de werkloosheid in het noorden weg te werken. De scholenbouw betekent extra werk van 32.000 manwëken tot en met. 1982. Volgens gedeputeerde J. vap der Ploeg is er nog een extra voordeel aan verbonden Normaal wordt he£ scholenbouwprogramma ieder jaair 'opnieuw bijgesteld en dit brengt steeds opnieuw onzekerheid mee Het noorden is nu echter tot en met 1982 wél zeker Van het extraatje krijgt Friesland het meeste. ADVERTENTIE >r uw vakantie kort of de VW Texel regelt voor u! :!-nazomer-reisjes ^daagse reis vanaf 82,— 5-daagse reis vanaf 150,— 8daagse reis vanaf 240.— 2. resp. 4 of 7 dgn. hall-pension, auto- en personenvervoer.verzeke ring en reduktie-kaartvanaf 1/9). 1 zomer-bungalow huurt u er al vanaf 250,— per week (vanaf 1/9). htingen en boekingen: V Texel tbus 3 0 AA Den Burg 02220-2844 k»lie in samenwerking met hel Nationaal lu v°or Toerisme in Den Haag ADVERTENTIE door Huib Goudriaan DEN HAAG Minister Scholten van defensie heeft een draai van minstens 180 graden gemaakt na de uitspraak vorige week van het Haagse gerechtshof, dat het kabinet een verkeerde rechtsgrond heeft aangevoerd voor de uitzen ding van dienstplichtigen naar Libanon. De minister bleek in februari, bij het Libanon-debat in de Tweede Kamer, niets te voe len voor uitzending op grond van artikel 33 lid 1 C van de dienstplichtwet, maar nu han teert hij hetzelfde lid 1 C bij het koninklijk besluit, dat hem machtigt dienstplichti gen naar het vredeskorps van de Verenigde Naties te sturen. Artikel 33, op grond waarvan dienstplichtigen kunnen wor den uitgezonden voor dienst buiten Europa luidt in zijn geheel als volgt: „A. In geval zij daartoe hun toestemming hebben gegeven; B. In geval van oorlog of oor logsgevaar; C. In geval van andere buiten gewone omstandigheden op door ons te verlenen machti ging; D. In gewone tijden, indien te verwachten is, dat de voor hen bepaalde oefeningstijd daar door niet zal worden over schreden." Vernietigd De minister hanteerde aan vankelijk punt D („in gewone tijden") en wees punt C („bui tengewone omstandigheden") van de hand, omdat er in dit laatste geval een te ruime uit leg aan het begrip buitenge woon zou worden gegeven. Totdat het Haagse gerechts hof een streep door deze reke ning haalde: het gerechtshof vernietigde vorige week don derdag het vonnis van de Haagse rechtbank, met een arrest dat uit twee onderdelen bestaat. Het hof bepaalde in de eerste plaats, dat er geen rechts grond was voor de staat om dienstplichtigen uit te zenden naar Libanon op grond van punt D en in de tweede plaats dat de VVDM geen partij in deze zaak kon zijn. De WDM, die samen met soldaat Ad Thoonen een kort geding te gen de staat had aangespan nen, omdat deze soldatenvak- bond meent dat de staat geen dienstplichtigen tegen hun wil kan uitzenden, leek dus de verliezer te zijn. Maar op het ministerie van defensie werd onmiddellijk vastgesteld dat een Pyrrus overwinning op de WDM was behaald (wat handenwrijven de woordvoerders van de sol- datenvakbond ook begrepen). De juridische basis voor uit zending was immers door het eerste onderdeel van het ar rest te smal geworden. Snelle reactie Minister Scholten reageerde razend snel en kondigde vrij dag al aan in cassatie te zullen gaan bij de Hoge Raad tegen het arrest van het gerech tshof. Bij koninklijk besluit, gedateerd op maandag, ver leende hij een rechtsgrond aan de uitzending van de voor Libanon nog steeds nodige dienstplichtigen. Hij hanteer de het in februari versmade punt C: uitzending „in geval van andere buitengewone om standigheden op door ons te verlenen machtiging." Volgens het ministerie van de fensie heeft de minister voor dit koninklijk besluit gezorgd om „elke twijfel aan zijn be voegdheid met betrekking tot de uitzending van dienstplich tigen weg te nemen." Dit in afwachting.van het definitie ve oordeel van de rechter (het cassatieberoep bij de Hoge Raad). Bovendien houdt de minister staande dat hij zich aanvan kelijk met recht op punt D baseerde: de onder punt C vermelde „buitengewone om standigheden" zouden in het algemeen betrekking hebben op het grondgebied van de st.aat. „In dit licht meende de regering, dat het niet juist zou zijn de situatie in het Midden- Oosten te beschouwen als bui tengewone omstandigheid. Daarbij heeft zij mede in over weging genomen, dat toepas sing van D tevens aan de uit gezonden dienstplichtigen de garantie bood, dat de voor hun vastgestelde oefenings tijd niet zou worden over schreden", aldus de minister. De VVDM neemt geen genoe gen met de nieuwe maatrege len van minister Scholten: „Er is geen sprake van buitenge wone omstandigheden en de wet biedt geen enkele moge lijkheid dienstplichtigen naar Libanon te sturen. De minis ter' heeft zelf eerst gezegd dat bij hantering van punt C een te ruime uitleg aan „buitenge wone omstandigheden" wordt gegeven en nu doet hij het tegenovergestelde". VVDM-secretaris Eric van Bo ven: „Op deze manier wordt het mogelijk dienstplichtigen in allerlei omstandigheden overal naartoe te zenden, ter wijl er van een bedreiging.van Nederland geen sprake is." De VVDM wil bovendien in het kielzog van de minister in cassatie gaan bij de Hoge Raad; althans zij legt zich niet neer bij het tweede deel van het arrest van het gerechts hof, dat zij geen partij kon zijn. Het cassatieberoep van de minister evenals het even tuele cassatieberoep van de WDM: twee vette kluiven voor de Hoge Raad iMiwnci) %fhu@cr.fé GEÏMPORTEERD DOOR KOOPMANS BRUINIER B V AMSTERDAM „Ik heb mijn vriendin beloofd, dat ik haar wakker zou maken. We moeten op tijd naar het kamp."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3