Hogere premie verdeelt kabinet J ndrew Young aagt ontslag Nog 6 zeilschepen vermist Wind Kiesuwkado t Minister Albeda voelt niets voor zwaardere sociale lasten Militairen ook tegen zin in naar Libanon deze krant Trouw ^Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Wisselvallig HET WEER Victor Noach druk vanuit Congres Nederlands slachtoffer geborgen Acht verdronken paarden op eiland begraven Mlentententen KNIL-militair in hongerstaking Trouw Duidelijk I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I rouw 37STE JAARGANG! NR 10925 - DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperaturen rond twintig graden. Matige, at en toe vrij krachtige zuidwesten wind, windkracht vier tot vijf. Morgen en overmorgen: At en toe buien, vooral later opklaringen. Middagtemperaturen ongeveer negentien graden Celsius. Morgen zon op: 06.26 maan op: 01.41 zon onder: 21.01 maan onder 17.30 Nieuwe voorraden grootse keuze ^||y oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 bet enige adres voor u» gro« Den Haay Tri. 070 65 S3 31 WEST-DUITSLAND DM 1,90 ENGELAND 0.50 - ITALIÉ URE 800 - LUXEMBURG BFR 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT derijl Sta J3INA 5: I hebben in natuurkunde INA 2: ibekende brief van *ihilder ontdekt INA 3: merleden rbaasd er Van der Klaauw PAGINA 7: Ook Muzorewa naar vredesgesprek PAGINA 9: Land zonder drempels 4GTON (Reuter, AP, UPI) Andrew Young, de aanse ambassadeur bij de Verenigde Naties heeft zijn ingediend bij president Carter. Eerder gisteren had- vel de Democratische fractieleider in de Senaat Robert lis republikeinse Congresleden het ontslag geëist van Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG In het kabinet bestaat onenigheid over een belangrijke verhoging van de sociale premies voor volgend jaar. Minister Andriessen (fi nanciën) heeft de verhoging voorgesteld om de rijksbij dragen aan de sociale fondsen te kunnen verminderen met rond een miljard gulden. Maar minister Albeda (sociale zaken) voelt helemaal niets voor dit plan. De kwestie speelde al ln het kabinet begin Juli, toen de ministers zich bo gen over de ontwerp rijksbegroting voor 1980. Toen al is, volgens een ingewijde, de zaak „hoog opgelopen". Het kabinet hoefde toen nog geen beslissing te nemen. Over de lasten voor het nieuwe jaar het „dek kingsplan" beslist het kabinet al tijd pas eind augustus, wanneer meer bekend is over de economische ont wikkeling die het centraal planbu reau voorziet. Het dekkingsplan staat nu voor volgende week op de agenda bij het kabinet. Tot nu toe had An driessen in het kabinet meer mede standers dan Albeda. De rijksbijdragen in de sociale fond sen waren voor dit jaar begroot op 4,4 miljard gulden. De kinderbijslag fondsen krijgen samen ruim twee mil jard, het fonds voor de AOW en het fohds voor ww-ultkeringen ruim een half miljard gulden. De totale uitga ven aan sociale uitkeringen bedragen dit Jaar rond 64 miljard gulden. Het belangrijkste deel van dit bedrag komt uit de sociale premies op lonen en inkomens. Het Idee om de rijksbijdragen te ver lagen is het afgelopen halfjaar al en kele keren geopperd door CDA-frac- tleleider Lubbers. Zijn redenering was dat de inkomens tot nu toe on voldoende matigen, met als gevolg dat de overheid nog meer zou moeten bezuinigen. Door verlaging van de rijksbijdragen zouden de sociale pre mies omhoog moeten, en op die ma nier zou toch een stukje aanvullende inkomensmatiging worden doorge voerd. Andriessen zag in Juni kenne lijk wel wat in deze suggestie van Lubbers. ding voor Lubbers' vaststelling dat de matiging van inkomens wel wat beter kon. Vooral als gevolg van de sterke stij ging van de olieprijzen voorspelt het planbureau nu voor komend Jaar een oplevende inflatie. De halfjaarlijkse prijscompensaties zullen echter aan vankelijk nog laag zijn, omdat het gaat om compensaties achteraf voor de lage prijsstijging ln dit Jaar. Het planbureau voorziet nu onder bepaalde omstandigheden zelfs een koopkrachtdaling voor volgend Jaar voor grote groepen werknemers. Ook de werkloosheid zou komend Jaar wel weer eens met een tienduizend perso nen kunnen stijgen. Tegen die achtergrond acht minister 'Albeda een forse stijging niet verant woord. Voor werkgevers en vakbewe ging zou er dan geen enkele ruimte overschieten voor de komende CAO- onderhandelingen. Het gevaar zou groot zijn dat er om toch ten min ste de koopkracht te handhaven en ook nog Iets te doen aan verbetering van andere arbeidsvoorwaarden, zoals vrije tijd CAO's worden afge sloten met nogal wat gevolgen voor de loonkosten. Het beleid van mati ging van Inkomens zou dan uiteinde lijk toch weer mislukken. Vanuit dezelfde gedachte redenerend heeft voorzitter Van Veen van het werkgeversverbond VNO gisteren al zich krachtig verweerd tegen een eventuele verhoging van sociale pre mies, en Juist gepleit voor lastenver lichting voor de bedrijven (zie ook pagina 13). Denivellerend Daar komt nog bij dat verhoging van sociale premies voor de werknemers ongunstig uitwerkt op de inkomens verdeling. De premies drukken op de hogere inkomens minder dan op de lage. De premie AOW/AWW (11,9 pro cent) wordt alleen geheven over de eerste 43.950 gulden van het inko men, de ziekenfondspremie (4,05 pro cent) over de eerste 32.500 gulden, en de premies WAO, WW en ziektewet (7,8 procent) over de eerste 58,500 gulden. Wie meer verdient hoeft over dat meerdere geen premies meer te betalen en merkt in zijn koopkracht dus ook procentueel minder van een verhoging van de premies. Een andere mogelijkheid, die in het kabinet in bespreking is. is dan ook om niet de rijksbijdragen te vermin deren en de premies te verhogen, maar de belastingen te verhogen over de hele linie naar draagkracht. Een verhoging ten bedrage van ongeveer een miljard gulden zou dan aanmer kelijk minder hoeven drukken op de koopkracht van de lage lonen en in komens. Ook een mengvorm van pre mieverhoging en belastingverhoging is in overweging, maar zelfs bij een premiestijging ten bedrage van 300 miljoen gulden zou al een schreef effect op het plaatje van de inko mensverdeling optreden. Theoretisch zou de premiestijging ter compensatie van de verlaging van de rijksbijdragen ook kunnen worden gegoten in de vorm van hogere werk geverspremies. Dan ontstaat geen ne gatief effect voor de koopkracht, maar wel voor de concurrentiepositie van de bedrijven. Er zou dan een risico op meer werkloosheid worden genomen. -EL jambassadeur was in ernstige urs ik gekomen doordat hij eigen- vf een bijeenkomst had georga- met de PLO-vertegenwoordi- fle volkerenorganisatie Zehedi j Eerst zei hij dat hij op een een weinigzeggend praatje paakt met de PLO-man maar test Young toegeven dat er £lijk sprake was van een voor- ontmoeting ten huize van de i afgevaardigde. ibassadeur die eergisteren 3S forse berisping van zijn chef. van buitenlandse zaken Cy- gekregen had, was gister- jpnieuw op het department ^n. Na afloop van een ontmoe- Vance en Carter zei Young ontsnappen. n aifembassadeur zei geen spijt te Zeejvan zijn gedrag. „Ik merk dat 396fciiijk is de dingen te doen die ~t>elang van het land zijn en -vlast het protocol en de öiplo- ere te houden, zoals wordt {d. Ik heb het gevoel gekregen hljn land het beste kan dienen ^Vertrekken als ambassadeur." ln gisteravond al tekenen dat „Idie zich al vaker kritiek op de d gehaald met een elgenaardi- lier van optreden, zou aftre- 1 obert Byrd telegrafeerde de 914pt: „De bedoelingen van Yunnen wel goed zijn, maar hij i veel van zijn daden blijk i van een slechte beoordeling taken. Dit laatste incident is 3 f< rergeven en door om de waar- ir bllen te draaien heeft hij alles !erT naar erger gemaakt. Young 20"?h onmogelijk gemaakt.' &N dat de tijd dat Young op moest stap pen nu gekomen was. De republikein se afgevaardigde George Hansen, die Young een onnadenkende bemoeial vond, kondigde aan dat hij een reso lutie zou indienen wanneer het con gres terugkwam van reces, om een ontslagprodedure tegen Young te be ginnen. Zie ook pagina 13 Wending Intussen wijzen de eerste geluiden van de kant van het planbureau op een ongunstige wending ln de econo mische ontwikkeling in het komende jaar. Dit Jaar gaat het met de inflatie nog erg goed en met de werkloosheid niet al te slecht. Juist die lage inflatie veroorzaakte voor een belangrijk deel de onverwacht meevallende stijging van de koopkracht in het lopende Jaar. Die stijging vormde de aanlei- Een dramatisch slut van de zeilrace: het jacht Ariadne met gebróken mast en zonder bemanning, zoals het door een helikopter van de marine werd gevonden. Van een onzer verslaggevers PLYMOUTH Vijftien zeezeilers verdronken en tientallen gewond, 24 jachten vergaan. Dat was gisteravond de voorlopige balans van de ramp tijdens de Fastnet-race. Maar er waren op dat moment nog 6 schepen zoek. Het Nederlandse jacht Karlmata dat ook nog zoek was, is ln de loop van gisteravond in de Ierse zee gezien. AMELAND (ANP) De acht paarden die dinsdagavond bij het ln het water brengen van de reddingboot van Ameland zijn verdronken, zijn gistermiddag op het eiland begraven. De be langstelling van de bewoners was groot. Velen konden hun tranen niet bewlngen. Het ministerie van landbouw heeft toestemming gegeven voor het begraven van de paar den. Dat is normaal verboden. Dode dieren worden bij een de structiebedrijf vernietigd. De eigenaren van de paarden wa ren fel tegen de destructie van de paarden. De acht paarden zijn begraven achter de dijk bij HolluAi, op honderd meter afstand van de plaats waar het ongeluk zich afspeelde. Op de twee graven zal een gedenkteken worden neergezet. Morgen wordt op Ameland beslist of de red dingsboot ook ln de toekomst met paarden in het water ge bracht zal worden. 3llku. 0-2*»! oeial' leren vroegen het ontslag van Presidentskandidaat voor de telnen, George Bush, vond Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Scholten van defensie kan voort-aan bij koninklijk besluit dienstplichtigen zonodig zonder hun instemming naar Liba non sturen. Bij dit koninklijk besluit, dat is gedateerd op maandag 13 au gustus, maakt de minister gebruik van artikel 33. lid 1 C, van de dienst plichtwet. Hierin wordt gesproken over een in „buitengewone omstan digheden" te verlenen machtiging. Bolgens de legervoorllchtingsdienst zijn gisteren elf diensplichtlgen in specialistische functies aangewezen voor de tweede grote aflossing van driehonderd man bij Unifil in Zuid- Libanon. Het ministerie van defensie, dat streeft naar aflossing met vrijwil ligers. kwam vorige week nog veertig vijftig vrijwilligers tekort. Maar in middels hebben zich nieuwe kandida ten gemeld. De VVDM (Vereniging Van Dienst plichtige Militairen) neemt geen ge noegen met de maatregel van minis ter Scholten dienstplichtigen bij ko ninklijk besluit op grond van artikel 33. lid 1 C. uit te zenden. De WDM wil samen met enkele militairen uit de elf dienstplichtigen die naar Liba non moeten, opnieuw een kort geding aanspannen. Ook bestudeert de ver eniging de mogelijkheden in cassatie te gaan tegen de uitspraak van het Haagse gerechtshof vorige week. dat de WDM niet ontvankelijk was (geen partij in deze zaak kon zijn) in het eerste kort geding dat de VVDM hier over tegen de staat had aange spannen. Zie ook pagina 3 De woordvoerder en leider van een groep van ongeveer 150 ex-Knil-mili- tairen, Herman Salassa, is gisteren voor het ministerie van binnenland se zaken in hongerstaking gegaan. Salassa wil met deze actie bereiken dat minister Wiegel of diens staats secretaris hem een verklaring met handtekening overleggen, waarin de minister toezegt de achterstallige pensioenen aan de ex-Knil-militai- ren uit te betalen. Eerder had de groep van 150 ex- militairen voor het ministerie van buitenlandse zaken gedemonstreerd om de eisen kracht bij te zetten. De woordvoerder van de Knil-mllitai- ren zei net zo lang te willen wachten tot hij de verklaring heeft. Salassa weigerde een uitnodiging voor een gesprek op het ministerie. „Ik ga niet naar binnen om vervolgens weer met lege handen naar buiten te komen," aldus Salassa. Minister Wiegel is tot maandag op vakantie. Op de foto wachtende ex- Knil-militairen bij het gebouw van het ministerie van binnenlandse zaken. Onder de slachtoffers (de overigen zijn Britten en twee Amerikanen) is tenminste één Nederlander, beman ningslid van de Veronier III, J. Wille- ring uit Haarlem. Hij is tijdens de storm overboord geslagen en gister avond laat geborgen. Het schip is in de Zuidlerse haven Duncannon aan gekomen. In de loop van de dag werd van steeds meer van de ruim twintig deelnemen de Nederlandse jachten ontvangen dat zij in Cork, Plymouth of elders waren binnengelopen dan wel zonder problemen op zee waren. Het Nederlandse Jacht Karimata heeft een bemanning van zeven kop pen aan boord, waarvan vijf uit één gezin. Gisteravond werd het tachtig mijl ten westen van Bishop 's rock in de Ierse Zee gesignaleerd. Volgens de Nederlandse marine voorlichtings dienst heeft de bemanning de familie opgebeld dat alles wel was. De Britse marine meldde ook de vermissing van de Nederlandse Anne Mazueka, maar dit jacht is niet in de race gestart. Men neemt overigens aan dat veel schepen zich niet kunnen melden om dat ze zonder radio aan boord nog op volle zee zijn. De zee is geleidelijk aan kalmer geworden, maar gisteravond wakkerde de wind weer aan. Vliegtui gen nemen overal wrakken en gekap seisde boten waar. Het reddingswerk gaat door totdat over het lot van alle schepen zekerheid bestaat. De Neder landse onderzeebootjager Overijssel neemt zeker tot vanavond deel aan het reddingswerk. Intussen is de wedstrijd officieel doorgegaan, hoewel 84 jachten de race hebben gestaakt. De organisato ren van de wedstrijd wezen gisteren de klacht af dat de wedstrijd niet had mogen doorgaan en dat de boten te licht gebouwd waren voor gevaarlijk water. Schepen van allerlei typen zijn vergaan. Maar kenners van de zeezei- lerij wijzen erop dat deelnemers aan een wedstrijd bewust risico's nemen om snelheid te winnen. Winnaar De 005-miJlsrace Wight-Fastnet-Ply- mouth, laatste van de reeks van vijf om de admiraalsbeker, werd gewon nen door de Amerikaan Ted Turner. Hij voer gistermorgen over de finish na twaalf uur waarin niemand hem gezien of gehoord had. Ook Turner zei bij aankomst dat de schippers zich wat meer op veiligheid zouden moeten toeleggen dan op de snelheid. Maar een storm als deze had niemand op tijd zien aankomen. Zie ook pagina 13 „Diplomatieke winderigheid". Dat moet een heel on aangename kwaal zijn. Door onze commentaarkolom gesignaleerd in het diplomatieke proza van onze minis ter van buitenlandse zaken. Een aanvaring dus. En klare taal onzerzijds. Zo werkt dat gewoon. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faawcn Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar dc krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel ieder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm bandje van keramiek Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: - Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerSte betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1