jeloven doe je in de moskee Naïeve vlucht na slimme overval )rse besparing op lergie in 20 jaar Sowjet-Unie vreest het islamitisch réveil 'Patriarchaat zaak van Turks recht' Nieuw systeem voor huurverhoging opgeknapte woning Kerncentrale bij Harrisburg wil actief gas lozen Eis 4 jaar voor drie man Hellevoetsluis van jeugdbende verlost Geld uit noodfonds voor personeel failliette werf -JSDAG 15 IDAG 15 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET ferman Amellnk ide oorlog denkers zullen wel moeite hebben met de gedachte, maar geconstateerd moet i dat de Sowjet-Unie zich bijzonder terughoudend gedragen heeft bij de machtswisse- Iran. Wie verwachtte dat Moskou wel zou gaan vissen in het troebele water van het door k verlaten Iran, is bedrogen uitgekomen. Het duurde zelfs uitzonderlijk lang voordat het n ayatollah Khomeini en de zijnen niet meer uitmaakte voor een stelletje religieuze i die erop uit waren het bewind van de sjah omver te werpen. po Januari deed zich een dul- rswijzlging voor In de hou- J de Sowjet-Unie ten opzichte fïich wijzigende situatie in- ikou bleef zijn reserves hou- het islamitische karakter fcpubliek die Khomeini wilde maar de ontwikkeling werd i„objectief-progressief" om- a diverse parallellen getrok- en de ontwikkeling in de nle en Iran om de bevolking kaat „objectief-progressief" :en. In belde landen werd volksopstand een keizer aan gezet. De door de sjah be- iremier Bakhtiar, die weldra omeini aan de kant werd vervangen door Bazargan, geleken met Kerenski, de t sociaal-democratische pre- In 1917 plaats moest maken tolsjewiki. rerd er uitdrukkelijk op ge- at de volksrevolutie onder ran ayatollah Khomeini er lar in was geslaagd een ke vertegenwoordiger van rlkaanse imperialisme als de Iran het veld te laten iedenis zou uit de geschiedenis vol- irgumenten hebben kunnen om zich krachtdadiger te in de Iraanse ontwikkelin- e negentiende eeuw was Iran ïd waar de Russische en de ivloedssfeer elkaar in even- slden. Nog in 1921 werd tus- owjet-Unie en Iran een ver sloten waarin de bepaling Winnaar stond dat Moskou gewapenderhand zou mogen intervenieren als in Iran een voor de Sowjet-Unie onwelgeval lige militaire basis zou worden ge sticht. Vlak na de Tweede Wereldoorlog trachtte Moskou zijn invloedssfeer in Iran verder uit te breiden door steun te geven aan de oprichting van een zelfstandige republiek Koerdistan, die een belangrijk deel van het noor den van Iran besloeg. Een en ander kon echter niet voorkomen dat het land na de Tweede Wereldoorlog ge heel in de invloedssfeer van de Vere nigde Staten raakte. Iran werd lid van de CENVO, de Zuidaziatische variant van de NAVO en langs de grens met de Sowjet-Unie kwamen Amerikaanse luister- en kijkposten te staan om in de gaten te houden wa^ de Sowjet-Unie militair uitspookte. De invloedssfeer van Moskou was verder teruggedrongen dan ooit. Waarom heeft Moskou dan zo aarze lend gereageerd op de machtswisse ling in Iran? Op het èerste gezicht kon de Sowjet-Unie er alleen maar belang bij hebben dat er een einde zou komen aan de Invloed van de Verenigde Staten in dit deel van de wereld. Wat moet er plezieriger zijn dan de profetiën van de eigen ideolo gie, dat het kapitalistische systeem zichzelf naar de ondergang voert, zo dicht langs de grenzen tot vervulling te zien komen? Dat Moskou zich zo behoedzaam heeft opgesteld tegenover de ontwik kelingen in Iran moet in de eerste plaats toegeschreven worden aan de wens om aan de kant van de winnaar te komen staan. Niemand kon zich medio vorig Jaar eigenlijk voorstellen dat de sjah, die al zovele crises had overleefd met steun van de Verenigde Staten, inderdaad het veld zou moe ten ruimen. Ongeremde steun van Moskou voor de oppositie tegen de sjah zou niet alleen leiden tot een groeiend verzet in het Westen tegen de door het Kremlin zo gewenste ont spanning, maar zou bovendien de economische banden tussen Iran en de Sowjet-Unie (vooral leverantie van aardgas) ernstig in gevaar kunnen brengen. Pas toen volledig duidelijk was dat ayatollah Kohomeini aan de winnen de hand was, ging het roer in Moskou om. De sociale revolutie in Iran werd vanaf dat moment als „objectief-pro gressief" omschreven. Op die manier hoopte het Kremlin de aansluiting in Teheran niet te verliezen. Opvallend daarbij is dat de Sowjet leiders bij dit alles bijzonder weinig aandacht hebben besteed aan het sterk religieuze karakter van de om wenteling in Iran. Telkens weer werd er de nadruk op gelegd dat het ging om een sociale revolutie, terwijl de" grote rol van de islamitische geeste lijkheid vers twee was. De oorzaak van deze terughoudend heid is gelegen in de vrees van de Russische leiders dat de ontwikkelin gen in Iran wel eens gevolgen zouden kunnen hebben voor de islamitische volken in het zuiden van de Sowjet- Unie. Het is de leiders in het Kremlin niet ontgaan dat de machtswisseling in Iran een stimulerend effect heeft op het islamitische bewustzijn van de Atlantische Oceaan tot Indonesië. En wie garandeert hun, dat de vonk ook niet over de Iraans-Russische grens heen slaat? met alle gevolgen vandien? Veel volken De Sowjet-Unie mag op het eerste gezicht een machtsblok van jewelste lijken wanneer je de kaart bekijkt, met een aantal al dan niet Joodse dissidenten die dat land uitwillen, in feite is het een werelddeel met een groot aantal uiteenlopende volken, die slechts de overheersing door de Russen gemeen hebben. Sporen van de oude nationalistische gevoelens zijn er nog steeds. De verbannen Krimtataren hebben nog altijd de hoop niet opgegeven, dat ze ooit naar de kust van de Zwarte Zee zullen kunnen terugkeren. Het nationalisme in de Oekraïne is nog altijd niet dood. De Baltische staten voelen zich al evenmin erg Russisch. Maar een minstens even grote bedrei ging vormen de vijftig miljoen mos lems in het zuiden van de Sowjet- Unie, enigszins kunstmatig verdeeld over zes deelrepublieken. Deze bevol kingsgroep groeit snel, veel sneller dan de Europese Russen. De ver wachting is dat er in het jaar 2000 ongeveer honderd miljoen zullen zijn. Wanneer onder dit deel van de bevol king het werkelijk tot een soortgelij ke religieuze opleving zou komen als in Iran, dan is het hek van de dam. Vooralsnog beperkt de invloed van de Islam zich nog tot de levensstijl van de moslems, die minder dan de lei ders in het Kremlin zouden willen, bereid zijn naar de steden te trekken waar behoefte is aan hun arbeids kracht, uit vrees dat dit hun levens patroon ernstig zal aantasten. Geen invloed Het is niet aan de leiders in het Krem lin voorbij gegaan dat in de westelij ke media er vrolijk op los gespecu leerd is over de mogelijke invloed van de revolutie in Iran op de situatie in het zuiden van de Sowjet-Unie. In die artikelen komt dan ook steeds de bemoeienis van de Sowjet-Unie met de strijd in Afghanistan ter sprake, waar de regering Taraki zich alleen dankzij Russische steun nog In het zadel kan houden in de strijd tegen moslem opstandelingen. Onlangs hebben journalisten van het Ameri kaanse persbureau Associated Press en het Britse persbureau Reuter be zoeken kunnen brengen aan Azer- beidsjan aan de Kaspische Zee. Deze staat vormt een natuurlijke eenheid met de Iraanse provincie Azer- beidjan. Islamitische leiders in de hoofdstad Bakoe verklaarden tegenover de wes telijke verslaggevers dat er van enige invloed van het gebeuren in Iran op de situatie in Russische Azerbeidjan geen enkele sprake was. De imam van de Tazaper moskee in Bakoe, Hadji Alasjoekjoer Pasjajew, zei: „Wij heb ben de waarheid vijftig jaar geleden al gevonden en daardoor leven we. Wat in Iran gebeurde, kan zich bij ons niet voordoen, omdat wij een sterkere en betere revolutie hebben gehad dan zij". Pasjajew ontkende ook dat er sprake was van enig conflict tussen de Islam en de levensstijl in de Sow jet-Unie. Religie staat niet tegenover de moderne tijd, maar bepleit gelijk heid van man en vrouw en geeft er de voorkeur aan dat de geestelijkheid zich buiten de politiek houdt, aldus de imam. Geloven doe Je in de mos kee, zo luidt, kort samengevat, zijn visie. Toch is het maar de vraag of de verhouding tussen de Islam en het Kremlin werkelijk zo eenvoudig ligt. Het feit dat de Sowjet-media voort durend menen te moeten ontkennen dat de Islam een belangrijke rol speelt bij de veranderingen in Iran en dat het echt alleen maar gaat om een sociale revolutie, wijst erop dat er toch wel iets meer aan de hand is. Het Moskouse weekblad Wetenschap en Religie vond het onlangs nodig de preek van een moslem-geestelijke af te drukken. De betrokken imam zou gezegd hebben: „De weg waarlangs de mensen naar het socialisme en het communisme gaan, is de weg van Allah. De Sowjet staat ontstond als de staat van de armen en de ultgebul- tenen. Dat is de wil van Allah, want er staat geschreven dat armoede en ne derigheid de sleutel tot het paradijs vormen. De armen die in het tsaristi Sp mk- Moslem-vrouwen aan het werk in de Sowjet-Unie sche Rusland leefden zijn het Sowjet- systeem binnen gegaan als waren ze Allah's paradijs binnen gegaan". Er is de Russische autoriteiten ken nelijk veel aan gelegen duidelijk te maken bij alle atheïlstlsche propa ganda. dat gelovig moslem en aan hangers van het Sowjet systeem zijn elkaar niet hoeven uit te sluiten. Ze suggereren zelfs dat Islam en commu nisme eigenlijk hetzelfde zijn. Geen reveil Overigens lijkt het niet waarschijn lijk dat het op korte termijn zal ko men tot een islamitisch reveil In de Sowjet-Unie. Hoewel er gas stroomt van Iran naar de Sowjet-Unie, is het grensverkeer tussen de twee landen minimaal. Niet meer dan enkele tien tallen passeren jaarlijks de Iraans- Russische grens. Op subversie van die kant hoeft nauwelijks te worden gerekend. De moslems in de Sowjet-Unie heb ben het in verhouding tot hun broe ders aan de andere kant van de grens materieel beter. Er zijn meer scholen, er is elektriciteit en andere openbare voorzieningen, waarvan veel mos lems in Iran nog maar nauwelijks weet hebben. Bovendien zijn de di verse nationaliteiten in de Sowjet- Unie weinig eensgezind in hun hou ding tegenover Moskou. Ze zijn nau welijks in staat een vuist te maken tegen de leiders in het Kremlin om zo meer ruimte te krijgen voor hun eigen identiteit. Maar dat het in de toe komst zover kan komen daarmee houden zelfs de leiders in het Kremlin kennelijk ter dege rekening. vangen van een kangoeroe mag dan geen dagelijks werk zijn voor lard Mostert uit Rotterdam, het ging hem behoudens enkele forse Iben toch redelijk af. Het beest was voor de derde keer uit het iwijckpark ontsnapt om de aangrenzende wijk Schiebroek te lennen. Daar maakte Richard een einde aan door bet dier letterlijk Iguurlijk bij de staart te vatten. Samen met anderen slaagde hij er kt beest in een autoplaid op te sluiten, in een auto te laden en naar park terug te brengen. Bij de foto's: Richard tweede van rechts pudt de voorpoten van het beest stevig vast. Parkbeheerder Leo Ben maakt de verdovende spuit gereed waardoor de k aigoeroe nitief tot overgave wordt gedwongen. öze soc.-econ. redactie RAAG Het ministerie van pische zaken werkt aan een Het maatregelen om de komen- ptig jaar een flinke besparing jelken op energieverbruik. Mi- iVan Aardenne heeft de nota al flegd aan de ministerraad, en |fle bedoeling dat binnen enkele I de besluiten van het kabinet p worden gemaakt. In een van prerpen voor de nota werd als pteld dat in het jaar 2000 een I minder energie wordt ver- I dan zonder de voorgestelde Fgelen het geval zou worden. É?rijk onderdeel van het be- t het beschikbaar stellen n om zuiniger energiege- imuleren. Een van de maat- U die op het ministerie in dis- Ifljn, is het goedkoper maken pselolie. terwijl op het gebruik Jenzine wellicht bespaard kan P door vermenging met andere fcterstoffen. Een forse bespa- tou bereikt moeten worden in kbruik van energie voor verwar- JVolgens een van de ontwerpen- te nota zouden bestaande hui- Iprocent en nieuwe huizen zelfs pt minder energie voor verwar ming nodig hebben. De verwarming van bestaande overheidsgebouwen zou een kwart, en van nieuwe gebou wen veertig procent „goedkoper" moeten kunnen. ANKARA (ANP) De Turkse rege ring heeft in een nota aan het Griekse ministerie van buitenlandse zaken het oecumenisch patriarchaat van Konstantinopel een „instelling van Turks recht" genoemd. Protesten te gen de behandeling van het oecume nisch patriarchaat door de Turkse overheid worden door Turkije opge vat als inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Het Griekse ministerie had geprotes teerd tegen de moeilijkheden, die pa triarch Dimitrios en zijn medewer kers in Turkije ondervinden. Twee liberale politici hebben nu het Griek se parlement gevraagd, de zaak voor te leggen aan het internationale ge rechtshof in Den Haag. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nu er op 1 juli een nieuwe huurprijzenwet woonruimte van kracht is geworden, is er ook een ander systeem gaan gelden voor de verhoging van huur voor die huizen, waar een ingrijpende woningverbete ring heeft plaats gehad. Het gaat vooral om verbeteringen waarbij de overheid heeft gesubsidieerd. De wettelijke regeling schrijft nu voor dat de nieuwe huurprijs voor het begin van de verbetering door de mi nister van volkshuisvesting wordt vastgesteld. Onder ingrijpende ver beteringen wordt verstaan dat het werk meer dan 20.000 gulden kost, de aanleg van centrale verwarming niet meegerekend. In zo'n geval wordt de oude huurprijs vermeerderd met 2,5 percent van de geraamde kosten die de verbetering vergt. De hoogte van de nieuwe huurprijs moet wel redelijk in verhouding staan tot het gerief van de nieuwe woonomstandigheden. Dat kan worden nagegaan aan de hand van een puntensysteem. Verder zijn er nieuwe regelingen voor verbeterin gen die als niet ingrijpend worden aangemerkt en is de Jaarlijkse verho ging van de nieuwe huurprijs gere geld. HARRISBURG (AP. AFP) De di rectie van de eind maart spectaculair verongelukte kerncentrale Tree Mile Island 2 wil komende herfst de eerste fase van de opruimingswerkzaamhe den uitvoeren. Die bestaat uit het afblazen van de radioactieve gassen die zich nog in het reactorgebouw bevinden. Door dit over een maand te spreiden, wii men de maximale stra lingsdosis voor omwonenden beper ken tot 15 millirem, ongeveer even veel als de hoeveelheid natuurlijke achtergrondstraling in een maand. De maximaal opgelopen stralingsdo sis in de acute fase van het ongeluk bedroeg dit voorjaar 83 millirem Van onze rechtbankverslaggever ROTTERDAM Wegens het beroven van de bezoekers van een illegaal gokpand aan de Rotterdamse Witte de Withstraat op 11 mei, heeft de officier van justitie bij de rechtbank van Rotterdam dinsdagmiddag vier jaar gevangenisstraf met af trek geëist tegen de 32-jarige Fransman Francis D., zijn drie jaar oudere landgenoot Jean Claude F. en de 31-jarige Karei H., uit Tsjecho-Slowakije. Van een verslaggever HELLEVOETSLUIS De rijkspoli tie in Hellevoetsluis heeft in samen werking met de recherchegroep Dor drecht de afgelopen tien dagen twaalf inwoners uit (voornamelijk) Helle voetsluis aangehouden die verdacht worden van openlijke geweldpleging, inbraak, diefstal en heling. Volgens een politiewoordvoerder maakte het merendeel van de groep de afgelopen weken het centrum van Hellevoet- sluis onveilig. Daarbij werden verschillende men sen mishandeld en politievoertuigen vernield. Ook richtte de agressie van de groep zich tegen de politieambte naren die werden bedreigd en bele digd. Volgens de politie ondervonden de bewoners van het centrum veel hinder van de groep omdat hun acti viteiten vaak in de nachtelijke uren plaatsvonden. Nadat een deel van de groep was aangehouden bleek dat zij ook te maken had met inbraken en diefstal len die de afgelopen maanden in en rond Hellevoetsluis zijn gepleegd. Daarbij werd voor een bedrag van 135.000 aan goederen buit gemaakt. Een gedeelte van de buit is bij helders achterhaald. De meeste van de aan gehoudenen zijn inmiddels voor de officier van Justitie in Rotterdam ge leid. Vier verdachten bevinden zich nog in bewaring. De politie in Helle voetsluis verwacht dat er nog meer aanhoudingen zullen volgen. De mannen werden 10 minuten na het feit door de politie klemgereden. Hun Franse auto liep in de late nacht nogal in de gaten, toen deze met grote snelheid door de Maastunnel reed. In de auto werd de buit aangetroffen, bestaande uit enkele duizenden gul dens aan bankbiljetten, en sieraden zoals briljanten, horloges en ringen. Er was één horloge bij met een waar de van 10.000,-. Het Gokhuis, dat volgens bezoekers wordt gëexploiteerd door Aage Mei- nesz, werd om 5 uur in de nacht binnengedrongen door de drie man nen, van wie er 2 met een pistool, en één met een mes waren gewapend. Alle aanwezigen werden onder schot gehouden, terwijl één van de drie hen van hun bezittingen ontdeed. De verdachten ontkenden overigens alledrie, iets met de overval te maken te hebben gehad. Twee van hen ver klaarden. dat de in de Franse auto aangetroffen spullen aan hen zelf toe behoorden. De derde, Francis D. kon zich van de hele nacht niets meer herinneren, omdat hij door een onbe kende onder invloed van verdovende middelen was gebracht. Volgens Officier van justitie mr D. Hart staat de schuld van het drietal vast. Zij werden door alle aanwezigen als de daders herkend, en werden 10 minuten later in het bezit van de volledige buit door de politie aange houden. Het misdrijf was door de mannen zorgvuldig aangepakt, en de officier betuigde zijn respect voor het correcte en attente ingrijpen van de politie. Uitspraak over 14 dagen. GRONINGEN (ANP) Het perso neel van de onlangs failliet verklaar de scheepswerf gebr. Suurmeljer in Foxhol, in totaal zo'n 43 mensen kan een beroep doen op het noodfonds dat is opgezet door de gezamenlijke scheepsbouwers in Nederland, aldus R. G. Boekhoven, voorzitter van de sociale begeleidingscommissie voor de herstructurering van de Noordelij ke scheepsbouw (werfgroep vijf). Het personeel, dat onder is gebracht in een stichting, wordt in eerste instan tie geholpen door het ministerie van economische zaken die de voorfinan ciering voor haar rekening zal nemen. In het kader van de herstructurering moet Suurmeijer ondergebracht wor den in de werfcombinatie Foxholster bos, die op haar beurt weer zal vallen onder de nieuwe werfgroep Conoship- amels. Dat nu het noodfonds ingeschakeld kan worden betekent volgens Boek hoven dat de angst voor een koude sanering wat weggenomen is. Hij ver wacht dat binnen enkele weken de aangekondigde fusie tussen Conos- hip en Amels weer een stapje verder gebracht zal worden. Het personeel van Suurmeljer zal verder onder steund worden om weer nieuw werk te vinden, terwijl de nieuwe werfcom binatie Foxholster Bos in de toe komst ook een stukje werkgelegen heid kan bieden. Negentien Vietnamese vluchtelingen zijn gisteren in Neder land gekomen. Zij zullen worden ondergebracht in opvang centra in Utrecht en HarUngen. Op de foto: vluchtelingen bij aankomst op Schiphol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9