gaat optreden |gen demonstraties Situatie Ulster precair Vlle wegen leiden naar de Palestijnen auretanië herstelt nden met Algerije De harde hand van Rizzo, een smeris die geen angst kent Uestatiebevel tegen kleinzoon Mossadegh Protestantse UDA wil weer vechten Woordenstrijd Peking-Hanoi duurt voort Afrika zoekt oplossing voor conflict Tsjaad Oppositie in Oeganda verboden Vermoedelijke Grapo-leider doodgeschoten SDAG 15 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET iN (Reuter, AP, AFP) De Iraanse autoriteiten hebben de islamitische revolutionai- opdracht gegeven op te treden tegen demonstraties, waarvoor men geen toestem- •ft. Dit nadat zich ongeregeldheden hadden voorgedaan in de hoofdstad Teheran, een eerder afgekondigd demonstratieverbod. 'ld 11 o n het Iraanse persagentschap aakten drie mensen gewond innen gewapend met stokken s^n een betoging aanvielen van ti za driehonderd aanhangers Fedayeen-guerrillagroep tij- n mars gistermorgen naar de teit van Teheran. Bij het wartier van een andere guer- Depnisatie, Mujahedin, bekogel- Aijiatieke moslems enkele dui- linkse militanten en schoot de it traangas op de menigte. werd bezet, heeft in een vlugschrift verklaard voorlopig geen demonstra ties meer te zullen houden. „Met het oog op de door reactionairen ge creëerde stemming en uit respect voor de Ramadan (de Islamitische heilige vastenmaand) zullen er tot zaterdag geen betogingen komen." De guerrillagroep wil botsingen met rivaliserende bewegingen vermijden. Vrouwenmishandeling minister van binnenland- Jtn Hasjem Sabbagjan ver- De voor de staatsradio: „Ik ver- '6 e burgers om af te zien van *ob jen, waarvoor geen toestem- gegeven want contra-revolu- elementen willen iedere wan- iten." De minister zei de ■acht te hebben gegeven op vreedzame wijze op te De Fedayeen, wier hoofd- r eergisteren door militante 11 'tgers van ayatollah Khomeini Inmiddels gaat het mishandelen van vrouwen, die naar de mening van fanatieke moslems niet zedig genoeg zijn gekleed voort. Bij de universiteit van Teheran kreeg gisternacht een vrouw een pak slaag en hetzelfde Persvrijheid gebeurde met een man, die haar te hulp kwam. Op een plein in het noor den van de hoofdstad werd een auto aangehouden en ook daarvan kregen de inzittenden, een man en twee vrou wen, slaag, kennelijk omdat zij onze dige kleding droegen. De aanklager in Iran heeft de arrestatie bevolen van een kleinzoon van de legendari sche Mohammed Mossadegh, socia listisch premier van Iran tussen 1950 en 1953. Deze kleinzoon, hedayatol- lah Matindaftari, is een prominent voorvechter van de burgerrechten en een van de leiders van de niet-religi- euze politieke partij Nationaal Demo cratisch Front (NDF). Bovendien is hij ook hoofdredacteur van het voor uitstrevende dagblad Peghan Em- roez. Matindaftari was zondag een van de organisatoren van het protest tegen de sluiting van een andere vooruitstrevende krant en de invoe ring van een nieuwe perswet door de Iraanse autoriteiten. Het Internationale Persinstituut IPI in Genève heeft gisteren geprotes teerd tegen de nieuwe perswetgeving. ERS (Reuter. AP, AFP) Na drie jaar conflict over Sahara hebben Algerije en Mauretanië gisteren weer matieke betrekkingen met elkaar aangeknoopt. De regelingen zijn een aanval op de mensenrechten en de vrijheid van berichtgeving. In een brief aan de Iraanse regeringsleider Mehdi Bazar- gan heeft het IPI gezegd lang niet zo'n drastische maatregel te hebben meegemaakt en daarom wordt de re gering gevraagd de zaak terug te draaien. De autoriteiten in Isfahan hebben gisteren de overname door het minis terie van gezondheidszorg goedge keurd van een school voor blinden, die door de anglicaanse kerk werd geleid. De leerlingen daar zijn mos lems en die kunnen niet door christe nen worden onderwezen, aldus het verweer van de autoriteiten. PHILADELPHIA (AFP, Reuter) Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft laten doorschemeren dat de aanklacht tegen de stad Philadelphia wegens bruut poli- tie-optreden wel de eerste, maar mogelijk niet de laatste is. Ook In andere grote steden stelt het ministerie een onderzoek ln naar het gedrag van de politie. De politie van Philadelphia aan het werk. Een beeld van een jaar geleden, toen de politie en aanhangers van de radicale, terug-naar-de-natuur-groep Move slaags waren geraakt. Maar de stad halverwege New York en Washington de naam is ontleend aan het Griekse woord voor broederliefde heeft in de loop der jaren wel een reputatie opgebouwd wat hardhandig op treden van de overheid betreft. Jaarlijks schiet de politie er zo'n 75 mensen neer en elk Jaar komen er ongeveer 1100 klachten binnen over bruut optreden van agenten, aldus het ministerie. De burgemeester van de twee mil joen inwoners tellende stad, Frank Rizzo, is niet van plan zich zomaar gewonnen te geven en zijn ondergeschikten opdracht te ge ven het voortaan wat kalmer aan te doen. Rizzo. zelf eens politie chef in Philadelphia: „We zullen ons tot het eind toe verzetten. Laat me u vertellen, dat dit com plete larie is." En de stadsadvocaat voegde er voor alle duidelijkheid nog aan toe: „Deze aanklacht is door poli tieke overwegingen ingegeven Het is een schandelijke tegemoet koming aan minderheidsgroepe ringen." Naar zijr. mening tracht de regering in Washington in het gevlei te komen bij de zwarten en andere minderheden. In de aanklacht wordt erop gewe zen dat het harde polltie-optreden zich tegen alle groepen van de bevolking richt. De meeste klach ten komen echter uit de zwarte en Spaans-sprekende gemeen schappen. Burgemeester Rizzo heeft zelf veel illegale praktijken op gang ge bracht toen hij nog politiechef was, in de jaren van 1967 tot 1971, aldus de klacht. En als burge meester hij werd acht jaar gele den voor het eerst gekozen op de slagzin: „Rizzo. een smeris die geen angst kent" heeft hij er voor gezorgd dat het beleid onge wijzigd werd voortgezet. De 57-jarige burgemeester heeft hier uiteraard een andere kijk op. De politie treft geen blaam, verze kerde hij maandagavond, en ge vallen van mishandeling door de politie zijn hem niet bekend. Maar Rizzo is dan ook niet afkerig van harde maatregelen om orde en tucht te handhaven. Als agent maakte hij naam door in 1952 in één nacht ongeveer vijfhonderd zwervers, prostituées en kleine misdadigers aan te houden. De liberalen van de jaren zestig maakte hij stelselmatig uit voor „gele honden". In 1969 verscheen hij op een officeel diner met een politleknuppel onder het vest van zijn smoking, en toen hij tijdens de ontvoering van ex-premier Aldo Moro in Rome was, zei hij dat zoiets in zijn goede stad onmo gelijk zou zijn. „Wij zouden ze vernietigen", was zijn commen taar op de Rode Brigades. Als hij in 1980 aftreedt als burge meester hij heeft afgezien van pogingen de plaatselijke verorde ningen zo te wijzigen dat een twee de herverkiezing mogelijk zou worden gaat hij zich wijden aan de strijd voor de rechten van de blanken. „De blanken", zei hij on langs, „moeten zich verenigen om op voet van gelijkheid te worden behandeld." ran ^trekkingen tussen de twee lan- rden in maart 1976 verbroken, Algerije de westelijke Sahara uwde als onafhankelijk gebied jevrijdingsbeweging het Fren- £6® sario ging steunen in de strijd tdelde bezetters van het gebied. 6ejko en Mauretanië. uretaanse regering heeft vorige laar aanspraak op een deel van ahara laten vallen. De Marok- hebben daarop aangekondigd 3aK ele West-Sahara te gaan bezet- 311 idra de Mauretaanse soldaten zijn. Naar verluidt trekt g^tanië vandaag zijn troepen te- t Tiris El-Gharbia. het Maure- fY? deel van West-Sahara. erstel van de banden tussen •nti e en Mauretanië komt na een '~T akkoord tussen het Frente Po- en Mauretanië, dat op 5 augus-, r 3 getekend. Het vertrek van de n en het vredesakkoord waren ,£je aanleiding voor het herstel banden tussen de twee landen. „fjrente Polisario heeft gisteren in h gedreigd de gevechten tegen (cko te verhevigen. Het front owel in Marokko zelf als in de a de guerrilla opvoeren, iarokkaanse minister van bui- Dr>ndse zaken Mohammed Boucet- schgisteren met zijn Mauretaan- eft illega Ahmadou Ould Abdalla tba oken over de problemen in de ren ïlijke Sahara. Mauretanië heeft wekko gevraagd zijn troepen uit ital, lauretaanse deel van de Sahara ee halen. Marokko heeft hier nog ifficieel op gereageerd. Naar ver- e h zou de Marokkaanse koning ebfjan II vorige week donderdag al e v! en aangekondigd de troepen te- fer e trekken. n", Jarokkaanse troepen zijn nu ge- s zijentreerd in Tiris el Gharbia. had hier eerder deze 72 tegen geprotesteerd en Marok- ma reroordeeld, omdat het de stad g etila bezet zou hebben. kko heeft gisteren verklaard dat ïvechten afgelopen zaterdag in stelijke Sahara 407 strijders van Polisario zijn gedood. In vechten bij het plaatsje Bir En- werden de ongeveer 3000 guer- ,S trijders van het Frente Polisario und door een eenheid van 500 pende voertuigen van Russische 'lij, aldus de Marokkaanse bron- n «Het was de eerste keer dat voer- tofen in de oorlog werden gebruikt. S® Jarokkanen beweren dat ze zelf df erd man verloren hebben in de is- i. Volgens het Frente Polisario bij de gevechten zeker 400 Ma reisen gedood en 300 gewond. Vietnamezen steken een geïmproviseerde brug bij Lang Son over. De' oude brug werd vernield bij de grensconflicten tussen China en Vietnam. PEKING (rueter. AP. AFP) De tiende zitting van het vredesoverleg tussen China en Vietnam is gisteren opnieuw in een patstelling geëindigd. China beschuldigde Vietnam ervan een oorlog tegen Vietnam voor te bereiden. De leider van de Chinese delegatie, Han Nianlong, verweet Vietnam grote troepeneenheden te stationeren aan de Thais-Cambod- jaanse grens als voorbereiding voor een oorlog. Ook zou Vietnam groepe ringen in Laos financieren,die het be wind in Thailand omver willen werpen. De Vietnamese delegatie zei hierop dat de Chinezen zich herhalen in de verdraaiing van de feitea Van haar kant beschuldigde de Vietnamese de legatie China ervan een oorlogssfeer te scheppen aan de Vietnamees-Chi- nese grens. Beide delegaties verweten elkaar ook nu weer grensoverschrij dingen tijdens de tweede helft van juli en begin augustus. NEW DELHI (AFP, Reuter) Meer dan 25.000 slachtoffers zijn reeds ge vallen door de dambreuk bij de stad Morvi in West-India. Dit bericht de Indiase krant, de Hindustan Times, die zich baseert op onofficiële plaat selijke bronnen De Chinese beschuldigingen worden bevestigd door Pol Pot. de verdreven Cambodjaanse leider. Deze leidt nu een guerrillaleger dat reeds enige dor pen in centraal Cambodja heeft kun nen „bevrijden" dankzij de zware re genval die het zware, Vietnamese oor- logsmaterieel in haar gang belem mert. Pol Pot en zijn assistent leng Sary worden vandaag, tijdens hun afwe zigheid, door een volkstribunaal be- rechtigd op beschuldiging van moord op 3 miljoen Cambodjanen tijdens hun minder dan vier jaar durend regime. BELFAST (AP, Reuter) Met spora disch geweld in de straten van West- Belfast heeft Noord-Ierland gisteren herdacht dat tien Jaar geleden Britse soldaten in de provincie aankwamen om gewelddadigheden tussen protes tantse en katholieke groepen te voor komen. Zoals gebruikelijk werden gisteren politie en veiligheidsmensen ABIDJAN (Reuter, AFP) In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos zijn gis teren besprekingen begonnen om een eind te maken aan de langdurige bur geroorlog in Tsjaad. Vertegenwoordi gers van negen verschillende partijen in Tsjaad kwamen gisteren naar Ni geria om daar onder leiding van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) de interne problemen te be spreken. Negen Afrikaanse landen hebben een mandaat gekregen van de OAE om de conferentie bij te wonen. De minis ters van buitenlandse zaken van Li bië, Soedan, het Centraal Afrikaans Keizerrijk. Kameroen, Nigeria en Ni ger (allen buurlanden van Tsjaad), en bovendien van Ivoorkust, Benin en Senegal zijn in Lagos om te bemidde len tussen de verschillende partijen in Tsjaad. Zaterdag komen de staatshoofden in Lagos bijeen om een regering van nationale verzoening voor Tsjaad bij een te roepen. De burgeroorlog in Tsjaad die in februari dit jaar begon heeft al duizenden levens geëist. Tsjaad is verdeeld in twee delen. In het noorden hebben de moslems het voor het zeggen en in het zuiden de zwarte christenen. De conferentie in Lagos is al de vierde die een eind probeert te maken aan het interne conflict van Tsjaad. Cynici noemen de enige mogelijke oplossing voor Tsjaad een regering met vier premiers met gelijke macht. De belangrijkste partijen met name hun leiders, zouden dan tevreden ge steld kunnen worden. met stenen bekogeld maar de ongere geldheden waren niet feller dan de algelopen week het geval was. In de rest van Ulster deden zich geen noe menswaardige incidenten voor. De Ulster Verdedigings Associatie UDA, de grootste paramilitaire orga nisatie van protestants Noord-Ier land, heeft gisteren meegedeeld be reid te zijn de aanvallen te hervatten op het Ierse reublikeinse leger de IRA en zijn aanhangers. „We hebben de afgelopen drie Jaar een politieke rol gespeeld om het Britse leger de kans te geven de IRA te verdrijven maar dat is ze niet gelukt", aldus UDA- woordvoerder Sammy Duddy. „Het enige wat hier telt is geweld en als het leger het karwei niet kan klaren dan zuilen wij eens wat laten zien." De UDA is een organisatie die gemak kelijk 10.000 mensen kan mobilise ren. Zij hield zich vanaf 1976 vrij rustig maar daarvoor had zij vele katholieken gedood volgens het prin cipe „oog-om-oog-tand-om-tand". Binnen de organisatie werd al enige tijd aangedrongen op hervatting van de burgeroorlogstaktlek. De span ning steeg het afgelopen weekeinde toen gemaskerde leden van de IRA openlijk gewapend door de straten van West-Belfast liepen. Volgens Duddy is de UDA bekend waar de leden en de aanhangers van de IRA zich ophouden. ,A1 hun misdaden zijn opgetekend in het zwarte boek." De UDA-woordvoeder zei dat gewone op passende katholieken niets hebben te vrezen. In het verleden zijn ook on schuldige katholieken doodgescho ten maar „we hebben van onze fouten geleerd". Als de goedgewapende UDA zijn drei gement uitvoert en de strijd tegen de IRA hervat dan wacht Noord-Ierland zo vrezen waarnemers weer een bloedige burgeroorlog. Er bestaat geen twijfel over dat in die strijd ook „gewone oppassende katholieken" het slachtoffer kunnen worden. Uit de „herdenkingstoespraken" bij gelegenheid van tien jaar Britse aan wezigheid in Ulster blijkt dat de kan sen op een politieke oplossing nog r James Oorsey JlUZALEM Tevreden stelde premier Begin zondag in het kabinet vast. Israëls vasthoudendheid een tegemoetkoming van Washington aan de -•"festijnen had voorkomen. Had immers president Carter niet verzekerd hij pas met de PLO wil praten als deze beweging het bestaansrecht van |Joodse staat erkent, en had Carter niet beloofd inzake het Palestijnse gstuk nauw samen te werken met Israël? Maar regeringsfunctionaris- in Jeruzalem vrezen dat er eerder sprake is van een adempauze dan van overwinning in de diplomatieke strijd tegen de Palestijnen. diplomaten ln Israël weigeren nu in te gaan op de vraag of de burgemeester op uitnodi ging van Washington Amerika bezoekt. is steeds fel tegen Amerikaanse pogin- geweest om contact te leggen met gema- Palestijnen die het vertrouwen van de tstijnse Bevrijdingsorganisatie genieten. Üat dit tot indirecte onderhandelingen £de „terreurorganisatie" PLO zou leiden. r de vergadering van het centrale comité j de PLO in Damascus was dit weekeinde t niet afgelopen, of burgemeester Fawas pasmeh van Hebron op de westelijke Jor- >ever liet weten dat hij binnenkort tij- i een bezoek aan de Verenigde Staten [eid zou zijn tot overleg met Amerikaanse mgsfunctionarissen. En Amerikaanse Offensief Jeruzalem beseft dat Kawasmehs reis deel uitmaakt van het Palestijns-Arabische diplo matieke offensief in het Westen. Als de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties ingaat op de suggestie van Koeweit om resolutie 242 over terugtrekking van de Israëlische troe pen uit de bezette gebieden en veilige en erkende grenzen in het Midden-Oosten, uit te breiden met een verwijzing naar de Palestijn se rechten op een eigen staat, zou dat de weg kunnen vereffenen voor een dialoog tussen PLO en Washington. Het Koeweitse dagblad Al Kabas wist dit weekeinde al te melden dat PLO-leider Arafat na de top van niet-gebon- den landen ln Havana zal doorreizen naar New York. Voor een bezoek aan de Verenigde Naties ien mogelijk voor overleg met Ameri kaanse regeringsvertegenwoordigers. Knieval Veel Israëliërs zien de toenadering tussen het Westen en de PLO simpel als een knieval van het vrije Westen voor een stelletje feodale sjeiks die toevallig veel oliebronnen bezitten. Maar uiteraard dwingt ook het machtseven wicht in de wereld het Westen om tot een regeling van het Midden-Oosten-probleem te komen. En voor een regeling daarvan kan niemand meer om de PLO heen. De hoop dat het Egyptisch-Israëlische vredesproces een middel zou zijn om dit doel te bereiekn, vervliegt. Zeker nu de besprekingen over beperkte autonomie in de bezette gebieden zo vruchteloos verlopen. (Alle ophef over het „gunstige verloop" en het „groeiende begrip" dient slechts om de schijn hoog te houden, menen politieke waarnemers). Iedereen zoek nu naarstig haar alternatieven, öf door meer landen bij het overleg tussen Caïro en Jeruzalem te betrekken, óf door andere kanalen aan te boren. Zo zei de Egyp tische minister van buitenlandse zaken Ghali onlangs dat een algehele vredesregeling slechts met Russische medewerking kan wor den gevonden. Als mogelijk alternatief voor de autonomie-besprekingen ziet hij het debat van de Veiligheidsraad over herziening van resolutie 242, dat de deur kan openen voor Palestijnse deelneming aan het vredes overleg. Gebonden Egypte's buitenlandse beleid is echter aan beperkingen onderhevig. Caïro toonde zich verheugd over Arafats doorbraak naar Euro pa en zal het ook zeker toejuichen als burge meester Kawasmeh van Hebron ir. Amerika contact legt met regeringsfunctionarissen. Want matiging van Palestijnse standpunten komt niet alleen de kansen op een vredesre geling ten goede, maar biedt ook de mogelijk heid op herstel van de Arabische solidariteit en daarmee beëindiging van Egypte's iso lement. Egypte is evenwel gebonden aan de bepalin gen van Camp David en van zijn verdrag met Israël. En dus moest Ghali ook zeggen dat er voorlopig in het vredesproces geen plaats is voor de PLO en dat slechts als alle verdrags partners daarmee akkoord gaan Palestijnen bulten de bezette gebieden aan de onderhan delingen mogen deelnemen. De enige uitweg uit dit labyrint van tegenge stelde belangen en diplomatieke achterhoe degevechten lijkt de Veiligheidsraad te kun nen bieden. Amerikaanse functionarissen to nen zich redelijk optimistisch. Zij geloven dat een passieve goedkeuring van Washing ton voor een nieuwe resolutie waarin de Pa lestijnse nationale rechten worden erkend, niet automatisch tot een frontale botsing met Israël hoeft te leiden. Zei Israëls minister van binnenlandse zaken Josef Burg vorige week immers niet, dat zijn land zich slechts tegen „slechte resoluties" zal keren, en niet tegen „goede"? steeds vrjwel nihil zijn. Gerry Fitt, de leider van de socialistische partij, die vooral katholieken onder haar leden telt: „Iedere hoop op machtsdeling is dood". En James Molyneaux, de lei der van de officiële Unionisten: „de gematigden worden steeds meer op geslokt door de fanatieke kampen van beide kanten." LONDEN (Reuter) De Oegandese president Godfrey Binaisa heeft poli tieke oppositie in zijn land verboden. Alleen het regerende Nationale Een heidsfront (UNLF) mag blijven be staan. In het UNLF zijn verschillende politieke stromingen vertegenwoor digd. Binaisa heeft de maatregel genomen om een eind te maken aan de politie ke warboel in zijn land. Sedert het verdwijnen van dictator Idi Amin zijn de politieke partijen als paddestoelen uit de grond gekomen ln Oeganda. Binaisa zei dat Oeganda een eerlijke vaderlandslievende en democrati sche leiding nodig heeft. De regering van Amin had volgens Binaisa Oe ganda één les geleerd: Zonder een heid is dictatuur het enige altema tief. MADRID (Reuter, AP, AFP) De Spaanse politie heeft gisteren een vuurgevecht op een spoorwegstation nabij de hoofdstad Madrid één van de meest gezochte leden van de stads- guerrilla-beweging GRAPO doodge schoten. De man, Pedro Tabanera Perez, wordt beschouwd als de leider van de organisatie en hij werd ge zocht wegens verscheidene politieke moorden. Tabanera overleed in een ziekenhuis aan een schotwond in de borst. De politie was Tabanera op het spoor gekomen nadat eergisteren een ander GRAPO-lid Manuel Parodi Munoz was aangehouden. Eerst leidde het spoor naar een tent in de bergen ten noordwesten van de Spaanse hoofd stad. Daar was de man niet maar later zag men hem op het spoorweg station. Volgens de politie droeg hij een geladen pistool, gestolen van een gedode burgerwacht en begon hij daarmee bij zijn aanhouding te schie ten. De politie had ruim 30.000 gulden uitgeloofd voor de aanhouding van Tabanera. Een constitutionele commissie uit het Spaanse parlement heeft gisteren een autonomiestatuut goedgekeurd dat een aantal vrijheden en rechten bepaalt die voortvloeien uit zelfbe stuur voor de regio Catalonië. Het statuut gaat nu voor goedkeuring naar het voltallige parlement en als het wordt goedgekeurd zal Catalonië een zelfbesturend gebied binnen de Spaanse staat worden. Catalonië be staat uit de provincie Barcelona, Tar ragona, Lerida en Gerona en er wo nen 6 van de 37 miljoen Spanjaarden. Onlangs is ai eenzelfde autonomie statuut goedgekeurd voor het Bas kenland. In behandeling zijn nog voorstellen voor Andalusië en Galicië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7