Onderzoek naar steun voor Omroep Brabant Oude bekenden Personalia m Bezorgheid over h: uitblijven van beslt vervroegd uittrede Surinamers willen gesprek met VPRO Luisteraars voeren actie in de provincie Verweer van een dwaas Songfestival dit jaar niet in Israël Eredoctoraat voor Elisabeth Eybers Extra: Libelles Schoolschrift. In Lïbelle van deze week. Overal te koop. f 1,65 Zuidmoluks fe: in Triantahal Ai Moeilijkheden schouwburg 1 h van Sittard Kunstenaar fig etmaal lang op vluchtheu'11 Meer wapens door minder grenscontrole Groep Nederlandse kinderen naar Bulgaarse hoofdstad 'Rijksgoedkeuring voor bouw vrije sectorwoningen' Haars tegel veelwijverij WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 KUNST/RADtO/TELEVISIE TROUW/KWARTET 3SD =F= Van onze correspondent EINDHOVEN De agglomeratie Eindhoven gaat onderzoe ken of er mogelijkheden bestaan een overbruggingsfinancie ring van 1,3 miljoen gulden in het leven te roepen zodat Omroep Brabant tenminste tot 1 januari 1981 kan blijven uitzenden. Drs J. M. van der Hart. lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, heeft gistermiddag gezegd dit initiatief wel toe te juichen, maar is vooralsnog niet bereid aan het overleg deel te nemen. ..We blijven erbij dat het rijk moet blijven betalen." aldus Van der Hart. De agglomeratie wil voor de over brugging haar saldi-reserve van 1 mil joen gulden aanspreken, maar zoekt wel meer partners De gewesten Kem- penland en Helmond hebben laten weten geen deel te kunnen nemen omdat ze geen geld hebben en ook blijven deze gewesten bij hun eerder ingenomen standpunt dat de over heid het project moet financieren. Op zeer korte termijn zal de agglome ratie nu gaan praten met de gemeen te Eindhoven. Wellicht is Eindhoven bereid mee te doen. Volgens mr. W. van Elk voorzitter van de agglomera tie wil de poging om Omroep Brabant te redden niet zeggen dat CRM nu van haar af is. Eerste-Kamerlid De heer T. R. A Veen uit Weurt bij Nijmegen is per 1 september benoemd tot lid van de Eerste Kamer, als opvolger van de WD-senator H. J. Louwes, die naar het Europese Parlement is vertrok ken. Het was gisteren niet bekend of de heer Veen de benoeming zal aan vaarden. Louwes was de landbouw- specialist van de VVD-lractie in de Eerste Kamer. Veen is planoloog. Dierenvriend De 37-jarige trein conducteur W. de Wilde uit het Noordhollandse dorp Winkel is op voordracht van de Nederlandse vere niging tot bescherming van dieren onderscheiden met de „gulden pony", een onderscheiding van de Gelderse gemeente Bemmel. Hij kreeg de on derscheiding omdat hij voorkomen heeft dat een op hol geslagen paard door een trein overreden werd. Hij heeft ook een vier maanden oude pony cadeau gekregen. De uitreiking van de „gulden pony" gebeurde (voor de negende maal) op de Bemmelse ponymarkt. „Het enige wat wij nu willen doen is een tijdelijke oplossing zoeken. Mochten wij onze gelden aanspreken, dan zullen wij blijven proberen die op Den Haag te verhalen. Minister Gar deniers heeft een discussie toegezegd met de betrokken gemeenten en ge westen. Dit laat maar op zich wach ten," aldus de heer Van Elk. De gewesten en de provincie hebben inmiddels besloten te gaan praten met alle fracties in de Tweede Kamer. Prof. dr. G. van Velthoven, voorzitter van Omroep Brabant, juicht het initi atief toe. Hij betreurt „de halsstarrige weigering van minister Gardeniers". „De gang van zaken is rondweg be schamend." Voorzitter B. Ouweneel van het actie comité „houdt omroep Brabant in de lucht" vindt het prettig dat de agglo meratie zich inzet maar is wel bang dat op deze manier de onafhankelijk heid van de omroep in gevaar komt. Actiegroep In Zuidoost Brabant is gisteren, inha kend op deze problematiek, de actie groep „Houdt omroep Brabant in de lucht" begonnen. De actiegroep be staat uit „een groep verontruste luis teraars" die als doel heeft minister Gardeniers te bewegen de financie ring uit overheidsmiddelen met ten minste een jaar te verlengen. De werkgroep wil verder laten na gaan of regionale financiering wel haalbaar is. Omroep Brabant heeft voor haar financiering te maken met 32 ge meenten, 3 gewesten en het provinci aal bestuur. Al deze instanties heb ben laten weten dat zij positief staan tegenover Omroep Brabant maar zij vinden dat deze omroep betaald moet worden via de luister- en kijkgelden die daartoe desnoods verhoogd zou den moeten worden. Verder wijst de actiegroep het idee van minister Gar deniers van de hand dat Omroep Bra bant voor de hele provincie uitzen dingen moet gaan verzorgen. „De kracht nu is juist dan in een klein gebied ook aandacht is voor nieuws als branden, ongelukken en verkeers informatie. Alle kleine dorpen komen daarbij ook aan bod waardoor de aantrekkelijkheid en de herkenbaar heid erg groot is voor de 600.000 inwo ners in Zuidoost Brabant. De helft daarvan, zo hebben de onderzoeken uitgewezen luistert minstens één keer per dag naar één van de drie uitzen dingen," aldus voorzitter B. Ouwe neel van de actiegroep. Inmiddels heeft de actiegroep een grammofoon plaatje uitgebracht met noodkreten gericht aan minister Gardeniers. Vandaag staat er een paginagrote ad vertentie ondertekent door ruim vier honderd luisteraars in twee regionale dagbladen met de oproep aan de overheid om het plan te wijzigen. Tijdens elke uitzending zal de „nood klok" worden geluid, een handteke ningenactie is begonnen en er wordt contact gelegd met fracties uit de Tweede Kamer. Inmiddels is ook een actiekrant je uitgegeven dat ver spreid zal worden bij grote evene menten en bij de uitzendingen die Omroep Brabant op locatie verzorgt. t AMSTERDAM De welzijnsorganisaties, die zich bezighou den met de opvang van Surinaamse drugsverslaafden in Amsterdam, willen met de makers praten over „minder geluk kige uitlatingen" in de televisiereportage „Horse", die de VPRO zondagavond uitzond. ADVERTENTIE In 1914 schreef August Strindberg zijn roman „En Dares Forsvarstal" (Verweer van een dwaas). De Zweedse tv maakte van dit verhaal een vierdelige serie. Vanavond zendt de NOS deel 1 en 2 uit om 19.50 uur op Nederland I. De bibliothecaris Axel komt in contact met het adellijke echtpaar Gustaf en Marie Wrangel (Maria wordt gespeeld door de bekende actrice Bibi Andersson). Hun huwelijk stelt niet veel voor. De vrouw wil vrij en en actrice worden. Axel helpt haar bij het verwezenlijken van haar plannen. Ze worden verliefd en Maria verlaat graaf Wrangel. Op de foto Axel, gespeeld door Gösta Ekman. door R. L. K. Fokkema De reportage ging over het dagelijks leven van enige verslaafden aan hero ïne. die zich tot half juni van dit jaar ophielden in het Doelengebouw in de hoofdstad. Binnenkort krijgt de VPRO een uitnodiging voor een ge sprek met de welzijnswerkers. In de reportage werd onder meer ge zegd dat dealer, verslaafden en hulp verleners „een gesloten cirkel" vor men. Daarbij werd gesteld dat hande laren en hulpverleners beide profite ren van zoveel mogelijk verslaafde „klanten", de laatsten wegens de sub sidie. Volgens voorzitter H. Ritfeld van de overkoepelende welzijnsstlging „9-2- 9" stellen deze uitlatingen op zijn minst de hulpverleners in een kwaad daglicht „Bij een aantal mensen zul len de uitlatingen negatief zijn over gekomen," stelt hij. Ritfeld vindt dat op de gewraakte beweringen een TEL AVIV (AP) Het bestuur van de Israëlische televisie heeft gisteren be sloten volgend Jaar niet opnieuw als gastheer van het jaarlijks terugke rende Eurovisie-songfestival te zullen optreden. Israël stond op de nomina tie het festival in 1980 te organiseren, omdat het een Israëlische zangeresje was die de laatste keer als eerste eindigde. In 1978 had dit land het songfestival ook al gewonnen. Daarom vond in 1979 het „feest" in Jeruzalem plaats. De kosten bedroegen naar schatting 2.500 000 gulden De directeur-generaal van de televi sie, Yosef Lapid, verklaarde gisteren dat zijn budget niet toestaat dat het festival opnieuw in zijn land kan wor den gehouden. Speciaal vandaag weerwoord van de stichtingen moet komen. Een paar welzijnswerkers hebben de reportage van tevoren gezien. Zij heb ben bij die gelegenheid aan de pro grammamakers gevraagd de omstre den uitlatingen „anders te compone ren of weg te laten," zei Ritfeld. Het gesprek met de VPRO-mensen is vol gens hem in een goede verstandhou ding verlopen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan de sinds 1961 in Amsterdam wonende Zuidafri- kaanse dichteres Elisabeth Eybers zal vanmiddag het eredoctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte door de Randse Afrikaanse Universiteit (Jo hannesburg) worden toegekend. De laudatio zal worden uitgesproken door de letterkundige prof F. I. J. van Rensburg, verbonden aan het insti tuut Afrikaans en Nederlands van de genoemde universiteit. In 1972 ontving Elisabeth Eybers al een eredoctorsgraad van haar eigen alma mater, de Engelstalige Universi ty of the Wltwatersrand, ook in Jo hannesburg. Straks gaat weer de bel voor de volgende ronde - of is 't voor uw kind de eerste? Véél informatie en tips voor moeders van scholieren en scholiertjes. Theun de Vries (geb. 1907), wiens ro- manproduktie in 1968 met de P.C. Hooftprijs werd bekroond, geniet ook enige faam als dichter: „Westersche nachten" verwierf in 1930 bij voor beeld de Domprijs voor Poëzie. Een tiental poëtische teksten waarbij Reinder Homan etsen maakte, is kortgeleden uitgekomen onder de ti tel „Atlantische avond". Ontstaan uit een initiatief van Jan Kooistra is het een fraai boek geworden „uitgegeven met het teken van de tuin door uitge verij Lykele Jansma te Buitenpost, in samenwerking met de Literaire Kring Leek, 1979". Prijs ƒ24,50. Hendrik de Vries (geb. 1896) is pas in 1976 met de P.C. Hooftprijs voor poë zie bekroond. Deze late erkenning hangt wel samen met zijn aparte plaats in de Nederlandse poëzie. Geen dichter heeft zoals hij romanti sche motieven op expressionistische wijze verwerkt. Stuiveling heeft ze opgenoemd: dromen, schrikbeelden, suggestieve voortekens, ondergangs visioenen, psychologische symbolen, verbonden met luguber of demonisch volksgeloof. De bundels „Nergal", 1937 en „Toovertuin", 1946 vormen hoogtepunten in zijn werk. Groot succes oogstte De Vries met zijn ver taling van Spaanse copla's, 1935. Met een nawoord van Jan van der Vegt is nu „Impulsen" verschenen bij Nijgh en Van Ditmar 14,50). De bundel bevat recente gedichten van de nu 82-jarige dichter, maar ook werk uit 1954. Als weleer belijdt De Vries hier zijn geloof in de strenge vorm („Maat en rijm zijn toovertrom- men"), die zijn intens levensgevoel bedwingt. Overigens is het ruimte besef binnen deze vorm indrukwek kend genoeg. Van der Vegt om schrijft: „Het is een poëzie van harts tochtelijke overgave aan de gehei men zowel van de droom als van de kosmos." A8SEN (ANP) Door Zu^j- jongeren uit BovensmildeTn zaterdag 18 augustus een a georganiseerd in de Triantfccr| sen. Het festival wordt gehi een positief geluid te gever' lukse kant, aldus Pieterl'" tijdens een in Assen geho*nt< conferentie. De organisatie Metekohy en Pieter SapU het als een soort verbroeder val. Het feest begint om 18Fce zal tot zondagochtend 06.(f E( ren. Dertien popgroepen d h Tijdens het festival zullen! grafiek, schilderwerk en p«"® gen van Zuidmolukse ke»n worden tentoongesteld. Itel Voorts zijn er informatiesti tig vrijwilligers zorgen voon® verloop van de avond. Men[at rond vijfduizend bezoekerslral tuele winst zal gedeelteliW) schikking worden gesteld vL v ties die zich bezighouden rf vang en begeleiding vanfe slaafden. Want door gebr^eg nanciën kan daar te weinigjn den gedaan, aldus de orgau. Een ander deel van de wins' den gereserveerd, want m^nc plan om volgende keer dez<n tatie nog grootser op te zet)Vai SITTARD (ANP) PvdA ei S' de raad van Sittard willen |t r ten over de gang van zakjor Sittardse Schouwburg. Penj.^ den van de schouwburg heljv niem geklaagd over het br bestuur en directie. Het gafwe betaald overwerk, veel on» een slechte werksfeer. Ook a opgegeven bezoekersaantal kloppen en het beheer van hl rant te wensen over laten, lit De raadsfracties, die een inleid hebben gevraagd, willen da h< afhankelijke commissie de ije, onderzoeken. F. Heuts, die deel uiti i>re Willem de Mérode (1887-1939) heeft het om verschillende redenen nim mer aan belangstelling ontbroken. Zijn protestantse afkomst gecombi neerd met zijn homoseksuele gericht heid deden in verscheiden kring ge voelens van verwantschap en opwin ding ontstaan. Hans Werkman, die in 1971 een bio grafie en, met anderen in 1973 een schrijversprentenboek over De Méro de samenstelde, schrijft nu het Na woord bij „Spiegelbeelden" (Elsevier Manteau, 10,90). De bundel bevat 40 van 71 gedichten die De Mérode „in een schrijfhui" tussen 30 december 1937 en februari 1938 schreef. Veertig jaar na de dood van de dichter ver schijnt de selectie integraal. Ze bevat zogenaamde rolgedichten, mededo gen, verwantschap, herkenning, inle vingsvermogen spreekt uit de por tretten van dienstmeisje, een predi kant, een moordenaar, een landloper etc. De verscheidenheid van typen en gevoelens vindt verbondenheid in de slotstrofe van de bundel: allen vinden Christus op Golgotha. Een soortgelijke bundel (minus het religieuze element) is „Spiegel van het menselijk bedrijf" van Jan Luy- ken Jr., onder welk (gezocht) pseudo niem iemand schuilgaat die in het eerste kwart van onze eeuw geboren is. (Elsevier Manteau, 12,50). De bundel wil een soort navolging zijn van Luykens bundel met dezelfde ti tel: in portretten van mensen en be roepen een beeld geven van de mo derne bedrijvigheid. het stichtingsbestuur van dja's burg en wethouder van slli wijst er op dat niet één pers( met klachten bij het bestuui. men. Dat kan gebeuren via F zeggenschapscommissie. Volgens publiciteitschef T.i'n van de schouwburg, die per ,uji 'is ontslagen, is de werksfee Zowel tussen het personeel als tussen personeel en direVj gens hem is het personeel! straat gezet te worden en zwi om. Verkerk vindt een o|K dringend noodzakelijk. irp Morgen praat de raad var i over de begroting van de, burg, waar een tekort van 1,; op staat. pn HENGELO (ANP) Een stenaar uit Velp verblijft Pn kader van de Hengelose kaï manifestatie „beelden, ij,e laties en performances! vanmiddag op een vlucrf vel. Hij wil op deze manjs varen wat het betekent o|ui etmaal lang de regelmati| en afnemende verkeerssl. aan zich voorbij te latera ken. De kunstemaker schouwt die golvende Is ging als een flexibel plastk de Hengelose verkeersdi, mers samen maken. Var' 24-urig verblijf op de v!1 heuvel wil de man een fo(J diaserie maken. BINNENLAND Kenmerk. Wekelijkse infor matierubriek. Vanavond brengt Kenmerk een reportage over het venet in Amerika te gen kernenergie en de strijd van wijlen Karin Silkwood te gen een plutonium-concern in de staat Oklahoma. Haar we dervaren zou model hebben gestaan voor de scenario schrijvers van „The China- syndrome", een speelfilm die deze maand in Nederland in première is gegaan. Ned 2 19.55 uur Hoor Haar. Radioprogram ma voor en door vrouwen met medewerking van Djoeke Vee- ninga, Marjo van Soest en an deren. Eindredactie: Hanneke Groenteman. Hilversum 2 9.50 uur De Rode draad. „Wat wil Joop den Uyl nou nog?". Groot vraaggesprek met de onlangs zestig jaar geworden PvdA- leider en hartelijke en kriti sche felicitaties van onder an deren Bruno Kreisky, bonds kanselier van Oostenrijk en vice-voorzitter van de Socia listische Internationale: Hans de Boer. voorzitter van de ARP; Simon Peresh. leider van de Israëlische Arbeiders partij en natuurlijk premier Van Agt. Hilversum 2 19.00 uur DEN HAAG (ANP) Minister De Ruiter van justitie heeft gisteren in antwoord op Kamervragen het weg vallen van de douane-controle aan de Belgische grens als reden genoemd waarom kennelijk steeds meer wa pens ons land binnen komen. In Bel gië is de vuurwapenwetgeving min der streng Het wegvallen van de grenscontrole heeft het binnenbren gen van verboden wapens vergemak kelijkt. aldus de bewindsman Uit de jaarcijfers van de landelijke vuurwapencentrale blijkt dat het aantal inbeslaggenomen vuurwapens en munitie de laatste jaren is geste gen Toch wil De Ruiter de indruk niet bevestigen dat de vraag naar wapens in ons land is gestegen. Hij houdt het voor mogelijk dat de inten sievere opsporing de wapenvondsten steeds groter maakte. Hij is niet van plan het speciale vuur wapenteam weer in te stellen. Een woordvoerder van dat team kwalifi ceerde overigens zijn werk als „dwei len met de kraan open" Mochten bij de politie inlichtingen binnenkomen over illegale wapentransacties dan is het met de huidige organisatie van de politie mogelijk op korte termijn een gerichte opsporingsactie te houden met een team van speciaal aangewe zen vuurwapenrechercheurs. DEN HAAG (ANP) De Europese ministerraad heeft de begroting voor energie-onderzoek van de Gemeen schap zestien procent lager vastge steld dan de Europese Commissie had voorgesteld en het Europese par lement had goedgekeurd Het programma is nu vastgesteld op 285 miljoen gulden. Dit betekent niet temin dat de uitgaven voor zonne- energie bijna verdrievoudigd worden en de inspanningen ten behoeve van energiebesparing verdubbeld DEN HAAG (ANP) De vijf centrales van overheid neel zijn „ernstig bezorgd en ontstemd" over het uit van een principebeslissing van het kabinet over de in1 van een algemene regeling voor vervroegde uittreding voor het overheidspersoneel. De centrales schrijven dit brief aan minister Wiegel van binnenlandse zaken, aldi Orgaan", het blad van de Nederlandse Christelijke B< Overheidspersoneel. Op uitnodiging van de Bulgaarse regering zijn gisteren veertien Nederlandse kinderen naar Sofia vertrokken waar zij de Internationale Kinderassemblee zullen bijwonen. Op de bijeenkomst komen jongeren uit 83 landen. Het bezoek duurt tien dagen. Op de foto de groep voor het vertrek op Schiphol, met de buitengewoon ambassadeur van Bulgarije in Nederland, de heer Kinlev. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting streeft er-naar vanaf 1 september een rijks- goedkeuring te gaan eisen voor de bouw van vrije sectorwoningen. De vrije sectorbouw zou eventueel be perkt moeten worden om te voorko men dat door een verandering van het woningbouwprogramma een ex tra beslag op de kapitaalmarkt zou komen te liggen. Brokx heeft dit ge schreven aan de Tweede Kamer Op dit ogenblik is er voor de maatre gel nog geen dringende noodzaak, maar voor het geval een ingreep no- dig is. wii hij daarvoor over de moge lijkheid beschikken. Tot dan zal in ieder geval automatisch rijksgoed keuring worden verleend. Een verandering van het woning bouwprogramma heeft Brokx al eer der aan de Kamer aangekondigd. Als de maatregel van rijksgoedkeuring al daadwerkelijk gestalte gaat krijgen, dar. zal dat volgens Brokx zijn voor de duurdere vrije-sector woningen. Rijksgoedkeuring zal niet nodig zijn voor woningwetwoningen, premiewo ningen en garantie woningen, waar voor de gemeente de rente en aflos sing van de eventuele lening garan deert In de goedkopere vrije sector zal de rijksgoedkeuring steeds op aanvraag worden verleend. Gemeen ten verlenen rijksgoedkeuring tot twee ton. daarboven wordt dit na mens de staatssecretaris gedaan door hoofd-lngenieurs-directeuren van de volkshuisvesting Volgens de NCBO had het kabinet al in juli een beslissing over de VUT moeten nemen. Bovendien wordt de regeling door het overheidspersoneel zelf gefinancierd uit de gelden van de zogenaamde aftopping. vanaf 45.000 gulden. Ook over het experiment flexibel uittreden bij de PTT verkeert men nog in het ongewisse. De VUT-regellng en het PTT-experl- ment zullen pas in de tweede helft van deze maand in de ministerraad aan de orde komen, aldus de NCBO. Ondanks het uitstel heeft de christe lijke bond nog hooggespannen ver wachtingen over de invoering van de regelingen. Met de mogelijkheid om ook na het bereiken van de 65-jarige leeftijd nog bij de PTT te blijven werken, zoals voorzien in het experi ment flexibel uittreden, is de NCBO niet gelukkig. Het is onverantwoord dat in deze tijd van grote werkloosheid arbeidsplaat sen bezet blijven door mensen die van hun pensioen behoren te gaan genieten, aldus de bond DEN HAAG (ANP) Staat ris Haars van justitie voelt voor om in Nederland polyi welijken toe te staan voor ir ten die uit landen komen man er wel meerdere vrouw mag houden. In antwoord op lijke Kamervragen schrijft a geen grond ziet het huidige wijzigen waarbij het een i in het kader van de gezinshi toegestaan wordt zijn kinde Nederland over te brengen zijner keuze staande vrouw. De D'66-Kainerleden Bisc Wessel maakten de be winds opmerkzaam op dat in Eng mogelijkheid wel bestaat m wen te laten overkomen. Zij dat voor ons land ook een go

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4