tegen %ijlating van Jwee van Breda' Nuójaarlang rente. Rijnmond wacht op TNO-rapport 'wijfels over juistheid lerichten Duitse politie Provincie Utrecht levert 'tankslag' postgiro en rijkspostspaarbank erzoek president West-Duitsland BELEGG1NGSBEWIJZEN. SPAARDEPOSITO'S. 'Menslievendheid is nu niet van MEER INFORMATIE? IS: aastrichtse hoofdofficier gereserveerd stort in Waarschijnlijk moet de hele kap worden vervangen. genten wil chzelf Verdedigen Olie gratis verwijderd uit niet meer in gebruik zijnde tanks Israël dreigt: centrum weg van Schiphol Gevaar van lekkage Rita ENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 J late ADVERTENTIE St€ onze verslaggevers shji HAAG De vereniging van ex-politieke gevangenen ld- poge" heeft nogmaals gezegd tegen de vrijlating te zijn J3 de overgebleven „twee van Breda" Aus der Fünten en et her. Het motief menslievendheid is volgens Expoge niet md toepassing op deze twee misdadigers. De vereniging liet le' gisteren weten naar aanleiding van het verzoek van de J* iident van de Duitse Bondsrepubliek Carstens, om de j3e van Breda' vrij te laten. n.i Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000.- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direct beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. mUtens vroeg dit gisteren aan mi- en: r Van der Klaauw die nu een elu ek aan West-Duitsland brengt, nei jen tens deed het beroep op Neder- itie „namens het Westduitse volk" n hit zuiver humanitaire overwegin- ziel Van der Klaauw heeft Carstens LOCpHSSlIlS; heqezegd het verzoek aan de Neder- regering over te brengen, maar e^schuwde er voor dat daardoor in irland veel emoties los kunnen boe wiens oorlogs- den tijdens zijn verkiezing nogal letpspraak is geweest, was niet op de i te van het bestaan van een in- odljing in Oegstgeest waar nu, dertig ijd na de oorlog nog altijd mensen v*en behandeld tegen de syndro- loo die zij hebben opgelopen bij hun lijf in concentratiekampen. ipeterder had de Westduitse minister buitenlandse zaken. Genscher. der Klaauw gevraagd de wens le twee gevangenen los te laten te brengen aan de Nederlandse ttefring. Van der Klaauw zou al voor- gri hij naar West-Duitsland afreisde ng e hoogte zijn geweest van het feit en lit verzoek hem boven het hoofd ge )k gepast' zou stellen, dan vindt Wolff dat de minister had moeten afzien van be zoek aan de Bondsrepubliek. Ook het PvdA-Kamerlid Voogt meent dat er van collectieve vrijla ting geen sprake kan zijn. Er ligt nog altijd een motie die tijdens het debat over de 'Drie van Breda' in 1972 is ingediend en door een Kamermeer derheid werd aangenomen. De motie laat wel open dat er een mogelijkheid bestaat de gevangenen individueel gratie te verlenen, maar dan wel on der hoogst „individuele" omstandig heden. De heer Voogd meent dat door de motie vrijlating onmogelijk is voor deze regering. Hij meent ook dat de situatie sinds 1972 niet gewijzigd is en dat de mensen die er het sterkst bij betrokken zijn zelfs nog minder weer stand tegen de emoties hebben gezien hun leeftijd dan zeven jaar geleden. LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG 0PBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1.000. f 1.268,48 8'/4% f 5.000.- f 6.342,40 8'/4% 4 JR. f 1.000,- f 1.398,68 83/4% f 5.000,- f 6.993,38 83/4% 5 JR. f 1.000,- f 1.574,24 9'/2% f 5.000.- f 7.871.19 9'/2% LOOPTIJD 1 JR. 2 JR. 3 JR. 4 JR. 5 JR 6 JR VASTE RENTE 7>/4% 8 8>/4% 8%% 9"2% 9', 2% Via onderstaande bon hunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen U kunt ook bellen (0201 591 21 73 (afd. Beleggingsbewiizen). (0201 591 21 38 (afd Spaardeposito's) O Beleggingsbewiizen Spaardeposito s Naam j Straat I Postcode/Plaats Tr-33 Kruis uw wensfen) aan en stuur deze bon in I een envelop zonder postzegel naar Administratiekantoor postgiro en ri|kspost I spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam Tweede-Kamerlid Wolff (CPN) het verzoek van Carstens ongepast genoemd, „zeker te- achtergrond van 's mans eigen iverleden". Hij zegt dat het k van de Bondspresident in ex- etskringen als buitengewoon kkend is ervaren. Wolff zal Van Claauw vragen om onmiddellijke g van het gebeurde en meent dat ïinister ernstig in gebreke is ge- n Gen als hij er in West-Duitsland relop gewezen heeft dat vrijlating in prland door een meerderheid van iparlement van de hand wordt Ie jezen. Volgens Wolff moet Van der fiuw zo snel mogelijk de Tweede ner inlichten over de reacties van n Jkabinet op het Westduitse ver- L Als Van der Klaauw van te p wist dat Carstens deze vraag Diepenhorst Senator professor Diepenhorst (CDA) vindt het begrijpelijk dat het verzoek van Westduitse kant is gekomen: ..Wie moet het anders doen?" Prof. Diepenhorst heeft zich de laatste ja ren meermalen voorstander getoond van vrijlating van de 'drie van Breda'. „Het spijt mij dat er nog slechts spra ke is van twee. De gezondheidstoe stand van Kotalla. de laatste tijd, heeft alle aanleiding gegeven tot vrij lating." Prof. Diepenhorst vindt dat de zaak objectief moet worden beke ken en dat men zich gedeeltelijk los moet kunnen maken van het verle den. Naar zijn mening heeft een ge vangenisstraf na vierendertig jaar geen zin meer. vervolg van pagina 1 Volgens de toenmalige havenschaps voorzitter H Heering heeft dit milieu advies een rol gespeeld, maar boven dien was er onduidelijkheid over de publiekrechtelijke bevoegdheden van het havenschap in de Eems- mond. Het territorium van dit schap beperkt zich namelijk nog steeds tot Delfzijl en de Eemshaven ligt in het een onzer verslaggevers ASTRICHT De berichten in de pers dat de van terrorisme verdachte Duitser Rolf ssler zou hebben deelgenomen aan de schietpartij bij Kerkrade op 1 november vorig jaar, n nogal dubieus. Dit verklaarde gisteren de Maastrichtse hoofdofficier van justitie, mr. E. C. E IBauwens. ecjt Duitse persbureau DPA meldde 49 Heissler een van de moordenaars ,eii zijn van de twee Nederlandse er lanebeambten, die bij de schiet- luiftij om het leven kwamen. Het on- 3poek door de recherche en fotome- jr(<che metingen zouden daarvoor bewijs hebben opgeleverd. 5 ee Nederlandse getuigen van de ra ietpartij zullen volgende week id. den geconfronteerd met de in de mmheim-gevangenis opgesloten a< f Heissler. aldus het persbureau, e man en een vrouw schoten vorig erfr de douanebeambten dood: voor Waf vrouw wordt de naam van het ie^F-lid Adelheid Schulz genoemd. 6 De Duitse politie zou er zeker van zijn dat de man Rolf Heissler was; zowel de foto in het Zwitserse paspoort, dat in Kerkrade gevonden werd als de foto's in twee buitenlandse paspoor ten, die op Heissler werden aangetrof fen bij zijn aanhouding in Frankfort twee maanden geleden, laten een en dezelfde persoon zien de bij zijn aanhouding door een schampschot gewonde Heissler. 'Uitgesloten' Mr. Bauwens acht het vrijwel uitge sloten dt er van bewijzen sprake zou zijn: „Wij hebben regelmatig contact met de Duitse politie en het lijkt me onwaarschijnlijk, dat dit ons niet zou zijn meegedeeld." De foto in de pas. die in Kerkrade werd gevonden, toont misschien ge lijkenis met foto's in de paspoorten van Heissler maar andere verdachten vertonen ook die gelijkenis, aldus de Maastrichtse hoofdofficier van jus titie. Een confrontatie van Heissler met getuigen van de schietpartij zal vol gens mr. Bauwens plaatsvinden zo dra Heissler „confrontabel" is. Het gezicht van Heissler is namelijk ver minkt door een schampschot dat hij bij zijn aanhouding opliep. veel noordelijker gelegen Hefshuizen In feite had de provincie moeten be slissen. Formeel is er nooit een definitieve beslissing genomen. In de praktijk bleek afméren voor de Groningse kust echter vooralsnog geen haalbare kaart. Havenschap en provincie Gro ningen wilden eerst ministerieel ad vies inwinnen. De geïrriteerde reder liet toen blijkens de notulen weten dat hij wel zou uitwijken naar een „echte haven". Dat werd Vlissin- gen. waar de opslagtanker zonder slag of stoot werd toegelaten. Het bestuur van het openbaar li chaam Rijnmond wil een beslissing over de aanvoer van vloeibaar pro- paangas (LPG) in het Europoortge- bied uitstellen tot het TNO meer ge gevens beschikbaar heeft over de mo gelijke gevolgen van een ramp met deze gevaarlijke stoffen. De nota van de inspecteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland, waarin staat dat Rotterdam en Rijn mond de consequenties van een op en overslagstation van LPG danig hebben onderschat, heeft veel indruk op het Rijnmondbestuur gemaakt. Shell en BP hebben plannen inge diend om op of bij de Maasvlakte een groot op- en overslagstation te bouwen. De bedoeling was aanvankelijk dat de discussie hierover voor het eind van het jaar afgerond zou worden. Het TNO werkt momenteel in op dracht van minister Ginjaar (volksge zondheid) aan twee studies over de gevaren van het transport en de op slag van LPG. Deze onderzoeken zul len niet eerder dan medio volgend jaar afgerond kunnen worden. Het Rijnmondbestuur kan volgens mili eugecommitteerde van Rijnmond drs. P. de Ruiter geen beslissing ne men zolang men de consequenties ervan niet kan overzien. „We beraden ons op het antwoord op de brieven van staatssecretaris Ko ning en minister Tuijnman die zich Een vrachtwagen heeft gisteren een gietijzeren poot van de SlPl 71011^01) kapconstructie van het Haagse station Hollands Spoor om- .P ver gereden. De overkapping begaf het daardoor enkele uren beiden zeer verontrust hebben ge toond over de LPG-affaire," aldus De Ruiter. Bovendien is er een discus sienota voor behandeling in de Twee de Kamer in voorbereiding die naar de heer De Ruiter vermoedt pas „in het late najaar" aan de orde komt. In de brief van minister Tuijnman aan Rijnmond wordt een gecombi neerde buitengaatse aanvoer van LPG en LNG (vloeibaar aardgas) op een eiland of strekdam tot de toe komstige mogelijkheden gerekend De Ruiter heeft zich over deze mede deling ten zeerste verwonderd omdat een dergelijk voorstel van het Rijn mond-college een jaar geleden door de regering werd „weggehoond". Het Rijnmondcollege heeft voorts te maken met het procedure-probleem. Men is gehouden om de aanvraag voor een SIR-vergunning binnen vier maanden te beantwoorden. De Rui ter: we kunnen ons waarschijnlijk niet aan die termijn houden. Op 24 augustus zullen Rotterdam. Rijn mond en de Provincie alle mogelijk heden nog eens overwegen. Overigens heeft Rijnmond nog steeds geen definitieve SIR-aanvraav bij Rijnmond ingediend. De bedrijven hebben hun plannen in concept aan geboden. Inmiddels zijn er bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland meer dan tweeduizend bezwaarschriften inge diend tegen de bouw van een LPG terminal in de Europoort. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al heeft gedreigd haar Europese vrachtcen trum op Schiphol over te plaatsen naar Brussel als Nederland blijft bij zijn plannen Israëliërs per 1 novem ber te verbieden nog langer met Jum bo s op Schiphol te vliegen. Voor El Al is Schiphol het belangrijk ste vrachtcentrum van Europa Het Nederlandse verbod, dat overigens nog niet op papier is vastgelegd, werd aangekondigd nadat de onderhande lingen over een nieuw luchtvaartver drag tussen staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en waterstaat en de Israëlische minister van vervoer. Landau, enkele maanden geleden strandden. bei0 een onzer verslaggevers 11 1TTERDAM De van oorlogsmis- len verdachte Pieter Menten wil )ns het proces, dat voor de Rot- ise rechtbank zal dienen, zijn _)n verdediging voeren. De Blari- f1 nmer zal geen gebruik maken van /'diensten van de advocaat mr. E. de SMgre Böhl. die de rechtbank hem d toegewezen rmeel zal mr. De Liagre Böhl toch verdediger van Menten blijven getreden De Rotterdamse advocaat aan Menten toegewezen, nadat li ns verdediger mr L van Heynin- zich had teruggetrokken Mr De 'gre Böhl was gisteren niet bereik- ar voor commentaar Jl l nten heeft inmiddels schorsing de behandeling van het proces in ac£'terdam aangevraagd, omdat hij 15 *nt geestelijk niet in staat te zijn Mor de rechtbank te verschijnen Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het provinciaal bestuur van Utrecht is deze week begonnen met de actie ..tankslag". De bedoeling van de actie, die in eerste instantie op de Utrechtse Heuvelrug wordt gevoerd, is het gratis verwijderen van olie uit olietanks die niet meer in gebruik zijn. In de meeste gevallen wordt voor de weggehaalde olie geld betaald. Aanleiding voor de aótie is een lek in een olietank van een particulier in Leusden. Een buurman rook in zijn hele huis de geur van olie en waar schuwde de milieuklachten- dienst van de provincie, die onder het huis de weggelopen olie van de buurman ontdek te. Al de grond moest worden weggehaald en vervangen door nieuwe aarde. De eige naar van de lekke olietank werd verantwoordelijk ge steld voor de schade, die wel licht één ton bedraagt en die de man zelf moet betalen. In de meeste gevallen zijn ei genaars van olietanks in de tuin niet verzekerd tegen der gelijke ongevallen en vaak kan de schade bij lekkage in de tienduizenden guldens op lopen. Daarom is de provincie Utrecht begonnen met de ac tie. die het gevaar van lekkage en dan met name in de waterwingebieden moet verkleinen. In Doorn, Maarn en Zeist zijn folders huis-aan- huis verspreid en ook in De Bilt en Driebergen is voorlich tingsmateriaal rondgedeeld Bovendien gaat het bureau voorlichting van de provincie de komende weken in ver schillende plaatsen op de weekmarkt een videofilmpje draaien over het verwijderen van de olie. In veel gevallen zijn bezitters van een oliestookverwarmmg de laatste jaren overgescha keld op aardgas. De tank met de voorraad olie bleef vaak in de tuin liggen. De kans dat daarbij lekkage optreedt, is groot, aldus de voorlichting van de provincie. Soms komt de weggelopen olie zelfs in het. grondwater terecht, wat met name in de waterwingebieden zeer schadelijke gevolgen heeft. Vooral op de Heuvelrug is men bang voor vervuiling van de bodem en het grond water. omdat daar veel water wingebieden zijn en omdat de provincie aanneemt dat in dit villa-rijke gebied veel niet meer gebruikte olietanks in de grond zitten. Reacties Inmiddels heeft de provincie al tal van reacties ontvangen van bezitters van een olie tank. ook buiten het onder zochte gebied. Wanneer de ac tie een succes wordt, komen ook andere delen van de pro vincie aan de beurt. Het ver wijderen van de olie wordt kosteloos verricht door een firma uit Uithoorn, die in dit werk gespecialiseerd is en die in Juni nog een vergoeding van vijftien cent per verwij derde liter betaalde. De ver goeding is afhankelijk van de olieprijs op de wereldmarkt Bij het leeghalen van de olie tanks wordt aan de tuin geen schade toegebracht, verzekert de provinciale voorlichting. Aangeraden wordt de leegge pompte tanks te vullen met zand of water om verzakkin gen te voorkomen. Het vullen met zand is veiliger, maar ook veel kostbaarder, omdat een gewone huisbrandtank al twee- tot drieduizend liter olie kan bevatten en zeker een doorsnee van een meter heeft. Het vullen met water heeft het voordeel dat de tank later eventueel opnieuw kan wor den gebruikt. Daartegenover staat dat het vullen met water niet in alle gemeenten is toe gestaan. tenzij de tank vol doet aan strenge voorschrif ten „Ook een tank. die met water gevuld is. kan roesten", aldus een woordvoerder van de provincie Noord-Holland „Zelfs al zit er maar een klein beetje olie in. dan nog kun je dat proeven in Je kopje thee of je tulnboontjes. Ontheffing is pas mogelijk-na controle van de tank" „Nee, jongedame, ik hoef niet op iedere verdieping te zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3