Graal-beweging levert eigen bijdrage aan het feminisme Vit brieven van lezers Trouw Bidden voor eenheid gereformeerde gezindte K R.k. wereldvredesdag in teken van waarheid Kerken tegen geweld in Sri Lanka VOORBIJGANG Ruzie over bez paus aan Mar WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 TROUW/KWARTET door Jan Halkes LISSABON Volgens oude middeleeuwse sagen is de graal de schotel waarmee het bloed van Christus, stervend aan het kruis, werd opgevangen. De dappere „Ridders van de ronde tafel" stelden er een eer in de zoekgeraakte schaal weer op te sporen. Wie de schaal zou weten te bemachtigen, zouden wonderen en geluk ten deel vallen. Maar het geluk lachte alleen die ridders toe, die de graal zochten om er anderen mee te helpen. Zij die op eigen voordeel uit waren ondervonden er slechts onheil van. De idealen van deze ridders, het avontuurlijk zoeken naar het geluk voor de medemens, stonden model voor de katholieke meisjesbeweging De Graal die in 1921 werd opgericht. De stichter van wat uitgegroeid is tot een feministische wereldorganisatie, was een man. een jezuïet, pater Jac ques van Ginneken, professor in de filologie te Nijmegen. Hij begon met het opzetten van een vrouwengroep onder zijn studenten. Het was in de zelfde tijd dat in socialistische krin gen een eerste golf van feminisme ontstond De toenmalige Graal wilde zich echter niet feministisch noemen. Met steun van de kerkelijke overheid groeide De Graal in de jaren dertig uit tot een massale meisjesbeweging, een soort katholieke tegenhanger voor de socialistische jeugdbeweging, de AJC. De Graal is een halve eeuw later geen jonge-meisjesbeweging meer Ook staat zij niet meer onder de hoede van de mannelijke clerus en voert zij geen lekespelen op in overvolle sta dions. Het aantal leden haalt de tien duizend bij lange na niet meer. Maar de idealen en beweegredenen zijn de zelfde gebleven. Congres Begin deze maand sloot De Graal haar zoveelste internationale congres voor het eerst in Portugal af. Prances van der Schot vertelde mij in het „oecumenisch centrum" van Fi- guera da Foz, waarom zij in 1931 tot de Graal beweging toetrad: „Het en thousiasme sprak mij aan en het we reldwijde ideaal. Ik wilde niet meer in mijn eigen kringetje blijven rond draaien! maar als jonge vrouw de wereld veranderen en op God richten, maar niet alleen religieus. Het was ook een cultureel en sociaal ideaal." Frances van der 8chot was de oudste van de Nederlandse delegatie die uit zes vrouwen bestaat. Anneke Her mans en Mimi Marechal vertegen woordigden een jongere generatie. Anneke is maatschappelijk werkster bij de kinderbescherming. De Belgi sche Mimi heeft De Graal in Japan leren kennen als lerares Frans. Een van haar activiteiten is nu het geven van een cursus Zen-meditatie in het O ra al-centrum „De Tiltenberg" in Vogelenzang. Trees van Voorst tot Voorst is de secretaresse van dit cen trum. Phineke van der Schoot werkt als verpleegster en An van Tol is ten slotte „districtscatecheet in de Bol lenstreek". Uitgangspunt Kort na de Tweede Wereldoorlog was De Graal voor vrouwen de enige mo gelijkheid om „als leek" te worden uitgezonden „naar de missie" en daar werkzaam te zijn in haar eigen be roep. Maar het is niet bij ditzendings- waarin opgenomen: Oe Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Poslma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam iel 020 913456 leie» 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned C'cdietbani» Rekenmgbr 23 00 12 524 Gemeentegiro AmslertJair XI1000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Poslbus 948 3000 AX Rotterdam lei 010-115586 (abonnementen en berorgmg) lel 010-115588 (rededte) iel 115700 uilfuilend voor advertenties) WestWaah 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG LEIDEN Postbus tOt 2501 CC Cen Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD OOST-NEOERLAND i uits'urtend administratie l Postbu? 3 8000 AA Zeoite lei 05200-17030 Abonnementsprijzen: Per maand 15 90 Per kwartaal I 47 70 Per hall iaar f 95.40 Per iaar 188.60 Advertentieregelen op aanvraag Telefonische abonoementenoodrachlen adressen boven) Oogave tamiMbtfcnten 9-19 30 van Ti mandag t m »r.|0«ig Op zondag van '6 20 uur teief 020 91345e Oogave rmm-advertenties :#i 020-936868 o» schofteN* aan M n Adv jtde'-nq postDus 433 1000 AK AMSTERDAM Adres*i|Zig>ngen mlS'mtend schriften» aan onze AmsteuJamse adressen werk gebleven. De Graal gaat er nu niet meer van uit dat het de dames uit de rijke landen zijn die de vrou wen uit de arme landen iets bij moe ten brengen. Uitgangspunt is het be strijden van de ondergeschiktheid van de vrouw, die zowel op het Noor delijk als het Zuidelijk halfrond be staat. In Afrika, Zuid-Amerika en Azië gaat het dan meer om sociaal- economische problemen. In bijvoor beeld Nederland treden culturele as pecten op de voorgrond. Juist de in ternationale uitwisseling van de erva ringen die deze vrouwen hebben in hun werk geeft De Graal een bijzon dere dynamiek en vernieuwings drang. In verschillende landen heeft De Graal ontwikkelingsprojecten opge zet. Kleinschalige projecten, bedoeld voor de lange termijn, maar altijd in de eerste plaats op vrouwen gericht. Mevrouw Rodrigues uit Costa Rica, ziet De Graal meer als een alternatief voor de bestaande kerkelijke instel lingen. Binnen De Graal vindt zij de religieuze inspiratie die zij bij andere ontwikkelings-organisaties mist. Maar zij vindt daar óók het ideaal van een nieuwe wereldorde, dat de Costaricaanse geestelijken node missen. Geloof Het begrip „bevrijding" staat binnen De Graal even centraal als het „ge loof": Het levend geloof in een veran derende wereld', luidt het thema van het congres in Figueira da Foz. Dat geloof is niet meer exclusief katho liek. Christelijk is de officiële term, maar mijn gesprekspartners formule ren het religieuze als „het zoeken naar de diepere waarden van het le ven". Een zoeken dat ook uit een Zen meditatie kan bestaan of uit een sa men werken en de gezamenlijke be zinning daarop. „Wij hebben heel vroeg leren leven met de vragen zon der antwoorden te weten" zegt An van Tol. „daarin ligt Juist onze dyna miek. Als je overal een antwoord op hebt. verzand Je, ben je statisch". De mate waarin leder voor zich vanuit het evangelie denkt is dan ook ver schillend, ma af „voor de meesten van ons toch wel essentieel". Essentieel is ook het vrouw-aljn en de solidariteit die daaruit voortkomt. Gestimuleerd door de hernieuwde op komst van het feminisme, probeert men vanuit het Graalcentrum „De Tiltenberg" een eigen bijdrage aan het feminisme in Nederland te leve ren. An van Tol zegt dat de kerk tot nog toe de rol van de twaalf apostelen „in alle toonaarden" heeft benadrukt. Maar ook de vrouwen zijn belangrijk In de bijbel: de Samaritaanse vtouw en Maria Magdalena. „Wij willen uit gaan van een nieuw mensbeeld" al dus An van Tol: „de androgyne mens Maria de Lurdes Pintasilgo de manvrouw mens: belden gelijk aan elkaar". Voor de buitenstaander is kenmer kend het enthousiasme van De Graal-vrouwen, de kameraadschap pen jkheid die aanstekelijk werkt. De Jongere vrouwen noemen dat als een van de eerste reden waarom zij lid geworden zijn. Lid wordt men slechts op uitnodiging van een vrouw die al lid is. Maar er bestaan verder geen normen voor dit lidmaatschap. Er wordt zelfs geen aparte kaartenbak van bijgehouden. Toch blijkt deze organisatievorm na bijna een halve eeuw nog steeds te leven, dynamisch en strijdvaardig te zijn. Eerste minister Als een soort verlichamelijking van dit enthousiasme zou men zonder overdrijving Maria de Lurdes Pinta silgo kunnen noemen, de oprichtster van de Portugese afdeling van De Graal, die onlangs tot Portugals eer ste minister is benoemd. De chemisch ingeneiur Pintasilgo was van huis uit actief in de katholieke kerk. Eerst als presidente van de katholieke vrouwe lijke universitaire jeugd, later als voorzitster van de „Pax Romana". In die laatste funktle deed zij veel Inter nationale contacten op, die haar later ten goede kwamen als vertegenwoor digster van Portugal bij de Unesco (de organisatie voor onderwijs, we tenschap en cultuur van de verenigde naties). In New York ontmoette Pintasilgo een Nederlands lid van De Graal cn raakte direkt enthousiast. Na ver schillende bezoeken aan de Neder landse Graal stichtte zij in 1957 de Portugese afdeling. Een van de eerste leden daarvan was Teresa Santa Cla ra Gomes, nu staatssecretaris van de eerste minister. Een ander Graal-lid is de vroegere staatssecretaris voor economische planning, Manuela Silva, verantwoor delijk voor een uitgebreide socialisti sche lange termijnplanning van de Portugese economie. Een plan dat nooit ten uitvoer werd gebracht, maar wel door de Portugese staats drukkerij werd uitgegeven. Manüëla Silva heeft een belangrijke rol ge speeld tijdens de formatie van Pinta- silgo's kabinet, maar weigerde zelf de ministerspost van financiën en plan ning te aanvaarden. Frisse wind „We hebben het best wel moeilijk gehad met de benoeming van Pinta silgo tot eerste minister" zegt Trees van Voorst tot Voorst, „In Nederland of België zou niemand van ons eerste minister willen zijn". De Portugese omstandigheden zijn echter anders. Ook in Portugal hield De Graal zich bezig met alfabetisatie-programma's. Momenteel wordt er in Lissabon ge werkt rondom een kindercrèche in een van de sloppenwijken. Maar heel openlijk houden De Graal-vrouwen zich nu ook bezig met de regeringspo- litiek. „Het is als een frisse wind van zuivere lucht die door het land gaat" was het commentaar van een hooggeplaatste ingezonden-brievenschrijven In een Portugees weekblad. Hij zou daar best wel eens gelijk mee kunnen heb ben in een land waar de democratie leek te verzanden in mannelijke pre- sitgestrijd en eerzuchtig dogmatis me. In de geschiedenis van De Graal is weer een nieuwe stap gezet op de weg naar avontuur, solidariteit en het zoeken naar de waarheid: de drie mo tieven die Pintasilgo noemde voor de aanvaarding van het eerste leidster schap over de Portugese regering. Het adres van het internationaal Graal-centrum is: „De Tiltenberg", Zilkerduinweg 375, 2114 AM Voge lenzang. Graal-meisjes bij een demonstratie in Berlijn, begin januari 1933 (foto uit „Uit het rijke Roomsche Leven" van Michel van der Plas, uitg. Ambo). Van een onzer verslaggevers SPAKENBURG Volgende week zaterdag zal er in Spaken burg een „dag van verootmoediging en gebed" gehouden worden voor de eenheid van de gereformeerde gezindte. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi) helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. De initiatiefnemer, de heer Klaas van Twillert Mzn., hoopt dat dit het begin zal zijn van een hele reeks gebedssa menkomsten door het hele land. „De opzet is om nu van onderaf door de gewone gemeenteleden de steeds verder gaande verdeeldheid tot staan te brengen en zo mogelijk tot de eenheid te komen waartoe Christus ons geroepen heeft," aldus de oproep, die hij aan een aantal bladen stuurde. Spakenburg is een alleszins kerkelij ke plaats. Haast ledereen behoort er tot de gereformeerde gezindte. Maar 's zondags gaat men er wel naar vijf verschillende kerken. De heer Van Twillert is een 51-jarige onderhouds monteur op een metaalfabriek. Hij is actief in evangelisatie en andere ker- kewerk en behoort zelf tot de christe lijke gereformeerde kerk. We vragen hem: Hoe bent u tot dit initiatief gekomen? „Ik maak mij grote zorgen over de kerkelijke verdeeldheid. Kerken die door de formulieren van eenheid met elkaar verbonden zijn, drijven steeds verder van elkaar af. Ik weet wel. dat er al sinds jaren het contactorgaan van de gereformeerde gezindte (COGG) is. maar dat werk loopt stroef. Er komt eigenlijk niets posi tiefs uit. Ik heb er lang mee rondgelo pen, hoe we iets kunnen doen. En ik Heverlee (2) Dhr. Th. Kunst schrijft dat: Evange lisch en Reformatorisch elkaar op het bijbelinstituut in Heverlee (B I B overlappen. Dit is wel erg vergoelij kend! Men is sterk pro-baptistisch gericht (met veel overdopingen onder kerkelijke studenten), sterk chilias- tlsch, fundamentalistisch en daar mee sterk E.O gericht. Dit wordt in de reclame altijd verdoezeld voor de achterban. De „theologie" die bedre ven wordt is alweer volledig bepaald daar het baptisten-seminarie in Dal las (U.S.A.). Nederlandse en Belgi sche faculteiten worden gezien als broedplaatsen van de duivel. Men zet zich zeer af tegen iedere theologie- ontwikkeling <of dit nu Van Ruler, Von Rad of Kultert is) Daarmee vind ik het ingezonden stuk van dhr Kunst sterk eenzijdig. Kanttekenin gen van een oud-student, die 't drie jaar van nabij meemaakte. Helmond L. van Breejen Ponypark Naar aanleiding van uw artikel over het ponypark Slagharen „klim ik ln de pen". Onlangs brachten wij er een dagje door en Inderdaad; een veel heid van attracties, de ene nog sensa tioneler dan de andere. Men behoeft zich beslist niet te vervelen! Hoewel er in die periode toch niet veel regen viel, was het op veel plaatsen een grote „blubbertroep". Voor de men sen, die hiervan niet op de hoogte zijn. lijkt het me een goed Idee niet alleen patates frites, ijs. worst en vis etc etc. te verkopen, maar eveneens laarzen (wellicht te verhuren). Ja en dan komt bij mij (en zeker niet bij mij alleen') de vraag op pretpark voor mensen, maar niet voor de dieren (honderden pony si! Tjonge, tjonge, wat iopen die er tnest bij. Trouwens erg goed voor te stellen, wanneer je dag-in-dag-uit door menigeen met de voeten „bewerkt" wordt, als gold het een automaat. En dan die rieten stok jes om lekker even mee te tikken of te slaan, 't Lijkt wel of men die erbij krijgt wanneer men een pony huurt. Wij kregen stellig de indruk, dat toe zicht op deze misstanden volledig ontbreekt. Meneer Bemboom, is het voor u en uw medewerkers onmoge lijk hierin verandering te brengen, schrapt u dan de pony verhuur (at tracties genoeg immers!). En wilt u per se, dat er pony's blijven, waarom dan niet het zo grote aantal bedui dend inkrimpen, waardoor het moge lijk zal zijn er wel voldoende toezicht op te houden. Dan pas zal er sprake kunnen zijn van een echt pretpark voor mens en dier. Zwolle Annette IJtema-de Beus Samen op weg 1. Trouw van 13 juli: Bidden voor Samen op Weg. Hoe durven ze het te vragen. Onbegrijpelijk. 2. Trouw van 6 augustus Regionale vergadering Samen op Weg. Vergaderen om te vergaderen. Ze doen maar. 3. Trouw van 7 augustus. Veel gereformeerden worden buitenkerkelijk. Dat komt er van. Begrijpelijk! 1. Hoe durven ze het te vragen. De achteruitgang in het kerkbezoek neemt hand over hand toe (zie Trouw van 7 augustus). De onrust die er Juist van bovenaf teweeg wordt gebracht, daar velen het niet met de gang van zaken eens zijn en kunnen zijn en door deze handel er een punt achter zetten. Wordt er met onderaf wel re kening gehouden of zelfs aan ge dacht? Laten we ieder respecteren in zijn overtuiging en beleving en wer ken aan orde en rust ln de gemeente, zodat het voor een teder weer zondag kan zijn. Dat wil men toch niet zeg gen, dat dit overal in de gezinnen nog zo is? 2. Vergaderen om te vergaderen. Is het niet eeuwig zonde, dat hieraan zoveel manuren verloren gaan, terwijl overal ln het land zo'n grote nood is. Aandacht en begeleiding van zieken en bejaarden wordt maar al te vaak vergeten. En denk eens aan de gezin nen met opgroeiende jeugd. Een huis bezoek met een tussenperiode van 2 a 3 jaar is heel gewoon, dat men een ouderling ziet, laat staan een domi nee. Ze zitten daar van ons, maar ook voor ons? 3. Dat komt er van: Dat is ter plaatse ook wel bekend. Of men nu brieven schrijft van de classis (nooit ant woord) of naar de kerkeraad, de ver linksing en progressiviteit gaat ge woon door. Maar ook de ontvolking van de kerk gaat door, hetgeen heel erg jammer is. Maar de gereformeer de kerk zal blijven bestaan. We zullen blijven strijden! Dronten P. van Gilst Orthodoxe kus In Trouw van 4 augustus schrijft A. J. Klei over de heilige kus of de kus der liefde. Hij schrijft ook dat het geven van een kus als door de apostelen Petrus en Paulus bedoeld niet voor komt in protestantse kringen, wien hij bij bel getrouwheid niet wilt ont zeggen. Het zou goed kunnen zijn als protestanten eens aanwezig zouden zijn bij de viering van het Paasfeest van de (oosters-)orthodoxe kerk. Af gezien van de heilige en broederlijke kus die priester, diakon. en gelovigen elkaar geven (ook op andere zonda gen kan zulks plaats vinden met de opmerkingen" Christus Is ln ons mld- den/HtJ is en zal zijn) kan men erva ren hoe groot de vreugde en onderlin ge liefde kunnen zijn bij de heilige beleving van de Opstanding Hilversum B.Wilts geloof, dat het via het gebed tot een oplossing kan komen." In januari is er elk jaar de bekende bidweek voor de eenheid, maar die is voor de heer Van Twillert geen voor beeld geweest. En hij wil het streven naar eenheid ook beperken tot de gereformeerde gezindte. Eenvoudig „De opzet wordt eenvoudig gehou den. Er zullen geen bekende sprekers gevraagd worden, daar het gebed de hoofdzaak zal vormen," aldus de oproep. Waarom probeert u het zonder „be kende sprekers"? „Ja, hoe moet ik dat zeggen. Predi kanten werken anders dan gewone, gemeenteleden. Onder gewone men sen merk je allemaal fijne contacten en zijn er nooit moeilijkheden. Maar 's zondags scheiden de wegen. Waar om moet dat nu? Dat is het grootste bezwaar van het van bovenaf werken. Het is net wat er van de week nog in Trouw stond over de Vrijmaking: een professorenruzie. Wij willen er daar om nu eens een zaak van gewone gemeenteleden van maken. En met dat bidden, ieder die de nood zaak en de kracht van het gebed kent. wordt uitgenodigd om de noden voor te leggen aan de Verhoorder der gebe den. Maar ik denk wel, dat we de mensen zullen vragen, zich vooraf even te melden als men hardop wil bidden, en bekend te maken wat men wil vragen, om verkeerde dingen te voorkomen. Suggesties Het is verder de bedoeling, dat we 's middags in een open gesprek met elkaar praten over hoe het verder moet en dan zullen we wel zien, hoe de reacties zijn. Alle suggesties zijn welkom. Het gaat ons niet om grote dingen, het zou al heel fijn zijn, als dit elders ln het land overgenomen werd, b.v. om de veertien dagen, waar ook maar mensen zijn die voor dergelijke gebedssamenkomsten voelen." De dag wordt gehouden ln het ge bouw 't Haantje, 25 augustus, aan vang half elf en twee uur. Voor inlich- Over de kerkelijke verdeeldheid zijn veel cartoons gemaakt. In One World, het blad van de wereldraad van kerken, komen regelmatig bo venstaande figuren voor. Hier zegt de één tegen de ander: „Ik had me nooit gerealiseerd hoezeer wij het met elkaar oneens zijn tot onze ker ken zich verenigden. tingen en eventuele inbreng is het telefoonnummer van de heer Van Twillert Q3499-2117. COLOMBO (ANP) In een gemeen schappelijke verklaring hebben de christelijke kerken op Sri Lanka (het vroegere Ceylon) zich gekeerd tegen de golf van geweld in het Noorden en Oosten van het land. In een zojuist gepubliceerde verklaring wijzen de rooms-katholieke, anglicaanse, me thodisten- en baptistenleiders de plannen van de hand, om het land in tweeën te splitsen. De Tamilen, die politiek, cultureel en economisch worden onderdrukt door de Singhale- sen, pleiten voor een deling van het land. De tegenstellingen tussen de Tamilen en de Slnghalezen beheersen sinds de onafhankelijkheid van het land de binnenlandse politiek en hebben reeds meermalen tot bloedige onlus ten geleid. Ongeveer zeventig procent van de bevolking zijn Singhalezen (overwegend boeddhisten), twintig procent Tamilen (vooral hindoes). De christenen van Sri Lanka één mil joen, voor ongeveer 80 procent katho liek, spreken vooral Slnghalees. De knop omdraaien of meei Een zondag of wat geleden een dominee iets zeggen dat neer kwam dat we maar niet naar de radio moesten luiste# naar de televisie kijken als h^J over de ellende in de wereld, kunnen er immers toch niets doen en je wordt er maar ben Ik kan me zo'n advies in het persoonlijke vlak bij iemand werkelijk van al die ellende ii mc raakt wel indenken. Ik denki wel pastoraal is om sommige te zeggen dat ze dan maar ni(!6 moeten luisteren en kijken. A doen het wel en komen er mijten door in beweging. Misschien: wel zeker en dat is maar gelufek ook. Niemand kan ontkennei hier op aarde ook mogen gen ten van veel dingen. De vakantie ..n daarvoor bestemd. Mensen h it z het nodig van tijd tot tijd ziel Va te houden met dingen die hei ïze vervoering brengen. Een praijse r landschap, een bezoek aan eefscl dierentuin, het kijken naar prla schilderijen of het luisteren nien. muziek. Of zo maar, thuis boe} lezen en bekijken, een veizaflBo opbouwen en nog veel meer.dei hoort bij het leven. Maar hetfsp: anders om hierin op te gaan. 1 te omdraaien als het over noodlfinÉ mensen gaat of over de strijd na onderdrukten? Dat kan een vpen zijn van mensen die juist dooi andere bezigheden bewijzen 1 wat aan te kunnen doen. We het gisteren over actiegroepe erd zijn er voor alle mogelijke noi bi otnwikkelingshulp tot het be de van de woningnood in eigen de omgeving en de zorg voor te gehandicapten. Maar ze zittesrin mensen verlegen. In al die gr< hij veel verloop, door verhuizing veranderde omstandigheden lit zijn er lege plaatsen die opge moeten worden. Je kunt ook bekijken van een televisieprogramma voor de 1 gesteld worden: en wat doe ik t deze komende winter? t 01 :he tc 1 dit lijf e h ;st :rl ROME (ANP) Voor de dertiende wereldvredesdag, die op 1 januari 1980 internationaal in de r.k. kerk wordt gevierd, heeft paus Johannes Peulus II als motto gekozen: „Waarheid als vredeskracht". Hij heeft zijn leuze gekozen uit zijn eigen eerste encycliek „Redemptor hominis" (Verlosser van de mens) In een toelichting op de keuze voor de waarheid als voorwaarde voor vrede ln de wereld zegt het v -.ticaan, dat er tussen de mensen en in de maat schappelijke verhoudingen zoveel ge logen wordt, dat het vertrouwen in elkaar heeft moeten plaats maken voor wederzijds wantrouwen. Het re sultaat ervan is aldus de Vaticaan se verklaring dat landen en landen groepen zich op zichzelf terugtrek ken. In plaats van contact met de ander te zoeken vormt men gesloten blokken Het gevolg ls ook, dat de angst voor elkaar overheerst, dat ln het gesprek steeds reserves worden Ingebouwd en dat er van samenwerking weinig te recht momt, Het verlangen naar waarachtigheid, dat vooral onder de Jeugd leeft, dreigt volkomen té wor den gefrustreerd en om te slaan in cynisme of onverantwoorde protest houdingen, wanneer de wereld niet leert oprechte relaties op te bouwen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Valkenburg Vermeulen te Zevenhuizen Bedankt: voor Mijnsherei Pronk te Marken. GEREF. KERKEN ip£ Beroepen: te Hazerswoude fezc Welbedacht te Kampen. au\ GEREF, GEMEENTEN nei Bedankt: voor Werkendam Jka te Opheusden. Ds G. Visser In het diaconessenhuis te I den is op 76-jarige leeftijd t ds G. Visser, emeritus bapti dikant te Sneek. Ds Visser dié 1926 tot zijn emeritaat in 196t eenvolgens de gemeenten Ei| scheidenveen, Hoorn-Workui ren, Noordbergum, Muntend! lingen, Workum-Makkum enp veen. Toen hij in Noordbergi (1933-1942) moesten zowel i bergum als in Zandbultenl kerken worden gebouwd om II van de gemeente op te vandj sprak toen van een „opwekkT wouden". Van 1938 tot 1948j secretaris, van 1950-1953 van de broederschap van bij voorgangers. De begrafenis! dagmiddag ln Sneek na eef dienst in de baptistenkerkfi half twee begint. Ds P. Fagel De hervormde emeritus-pred Fagel te Veere, die van 1949 te Brussel stond, heeft een dagboek gepubliceerd onder 31 „Het lijntje naar boven" (ul kencentrum. Den Haag, 3! prijs 28,50). In zijn woorq licht ds. Fagel deze titel toe: Albert Plesman, de grondleg de burgerluchtvaart, op 5 1954 in Den Haag werd begra ik de uitvaartdienst geleid toen gehouden preek citeer I 01 Plesman mij bij zich riep na lijke ramp bi Prestwick, die h1 had geschokt, waarbij hij zijn beste medewerkers, wa 1 zijn beste vriend verloor, hel F- een onvergetelijk gesprek ge vatte dat toen aldus samen: tot de conclusie gekomen, dl het leven ten slotte maar om gaat; zoals jij dat in Ensche gezegd hebt: dat wij het lijn Boven vasthouden. Dit geba zijn hand ging verticaal op en dit gabaar, dat is het. De res en as". Ik heb getracht in ml dit „lijntje naar Boven" vast den. Dat dit niet vanzelis/j was, zal u uit dit boek wel bl C hoop dat u er iets aan zult hl Aldus ds Fagel. Ten dele he)11 overdenkingen waarvan een wi eerder werd gepubliceerd, ide paald onderwerp aan de h&ie een bijbeltekst, ten dele wefrd; geschre -en als uitleg van eeiei gedeelte. Het dagboek volgt fc; kelijk jaar ln zoverre, dat Md verdeeld in kerstkring, paasfcig mertijd en herfsttijd. MANILLA (AFp/Reuter) 1 lippijnen groeit een fikse re!] vraag, wie paus Johannes Pfcn heeft uitgenodigd. Vorige wefo minister Carlos Romulo vacht landse zaken nog weer eensk druk verklaard, dat de paus (or uitnodiging van de vrouw vi dent Marcos, Imelda Marcos •di

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2