4ezetaait Zeilwedstrijd eindigt tragisch Tuijnman bang voor wildgroei gasaanvoer Tontlijnstaten niet ij beraad in Londen Eenheid Kiesuwkado Irene Vorrink legt functie neer Week-end in Zeeland KNVB vraagt volgens NOS te grote som tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Mogelijk een bui HET WEER Acht paarden verdronken Havengebieden moeten zich beperken ien Muzorewa, Mugabe en Nkomo uitgenodigd AOVERTBNTie Jnce berispt Andrew Young Voor voor- Trouw en tegenstanders Jitzending TIO zaait /eer paniek Om gezondheidsredenen I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee ii i i Lees een krant met ovatniging: TrOUW 37STE JAARGANG NR 10924 - WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 Wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Middagtemperaturen rond 21 graden. Matige tot krachtige zuidwesten wind. MORGEN EN OVERMORGEN: Nu en dan buien, ook perioden met zon, middagtemperaturen ongeveer 20 graden. Morgen zon op: 06.24 onder: 21.03 Maan op: 01.02 onder: 16.33 Voor Bouw en Interieur LESTELLA B.V. Willem Barentszstraat 19. Leiden Tel. 071-13 45 41 Keukens. Open Haarden, Tegels, Senitair. hatU WEST-DUITSLAND DM t.90 - ENGELAND E 0 50 - ITALIË LIRE 800 - LUXEMBURG BFR 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT ok nazorg in naicentrum lGINA 2: ie Graal-beweging het feminisme JGINA 3: srstand tegen [ijlating van prlogsmisdadigers 3INA 4: :tie om omroep abant te redden 3INA 7: Bn treedt op gen demonstraties lGINA SPORT: d(jedivisie '79-'80: tejaarlem JiGINA ECONOMIE: lilips draaide ginder gunstig 15(IGINA SERVICE: ibriek, radio- en •programma's, strips, .%iilleton, puzzel, ïero verzicht. Van een onzer verslaggevers PLYMOUTH/ROTTERDAM De internationale Fastnet-zeilwedstrij den zijn gisteren voor de zuidwest kust van Engeland door de harde stormwinden en huizenhoge zeeën veranderd van een sportevenement in een wanhopige reddingsoperatie. De lichamen van' 9 overhoord ge slagen zeilers zijn inmiddels al ge borgen, 107 anderen zijn gered en minstens acht opvarenden worden vermist. Tenminste twaalf jachten verkeren in nood, vijftien schepen zijn verlaten of gezonken en ver schillende vaartuigen zijn op de En gelse zuidkust terecht gekomen. Tot de schepen die in moeilijkheden zijn geraakt, behoort de „Morning Cloud" van de voormalige Engelse premier Edward Heath. Het schip van de vroegere leider van de conser vatieven is inmiddels naar een En gelse haven gesleept. Zaterdag wa ren de 358 deelnemende jachten (waaronder ook vijftien Nederland se met 75 tot honderd opvarenden) vanaf het eiland Wight vertrokken voor de bijna duizend kilometer lan ge wedstrijd. Voor 54 schepen van de vloot was het tevens de laatste van de serie van vijf om de Admirals Cup, een hoog gewaardeerd tweejaarlijks festijn. Nadat de boten maandag Fastnet Rock aan de zuidwestkust van Ier land hadden bereikt, stak het ruwe weer op de Atlantische Oceaan zijn kop op. Zware stormen met wind kracht tien t^jeleiden de jachten sindsdien op weg naar de finish- plaats Plymouth. Vliegtuigen en helicopters van de Britse marine alsmede reddingsbo ten en andere schepen, die zich in de buurt bevinden (waaronder de Ne derlandse onderzeebootjager Over ijssel) hebben gereageerd op de noodsignalen van de zich op de ver raderlijke Ierse Zee bevindende jachten. De Overijssel, die gisteran al eerder negen bemanningsleden van jachten redde pikte later op de dag volgens een woordvoerder van het reddingscentrum in het Ierse Shannon ook drie nog niet geïdenti ficeerde lichamen op. Inmiddels is van 93 van de 358 schepen bericht ontvangen dat zij in veiligheid zijn of assistentie hebben gekregen. Ondanks de ware slagzee die zich heeft voorgedaan, werd gistermid dag in Plymouth ook over een „win naar" gesproken. Schipper Bob Bell van de „Condor" uit Bermuda liep om vier uur als eerste de haven van Plymouth binnen, maar liefst zeven uur sneller dan er ooit over de Fast- net-race is gezeild. De schipper van het als tweede aan komende jacht, de Amerikaan Jim Kilroy van de Kialoa, werd onmid dellijk na de finish met een aantal gebroken ribben naar het ziekenhuis afgevoerd. „Het was verschrikke lijk", aldus een bemanningslid van het Ierse jacht „Regardless", dat een van de leiders in de race was maar uiteindelijk moest opgeven. „We za gen schepen omgeslagen liggen of met de achtersteven omhoog." Vol gens een van de geredden was de gedachte aan een sprong in de ver schrikkelijke zee „verbijsterend". Terwijl nog tientallen concurrenten op de woeste Atlantische Oceaan in levensgevaar verkeerden, kon er bij de bemanning van het Nederlandse jacht „Scaldis" een lachje af. De deelne mers aan de Fastnet-race kregen in de zware storm met windkracht tien te kampen met een gebroken stuurrad. Het schip is daarna de haven van het Ierse Cork binnengesleept. Bij het in zee brengen van de reddingsboot van Hollum (Ameland) zijn gisteravond alle acht trekpaarden verdron ken. De paarden hadden de boot in zee getrokken toen het tien ton zware onderstel, waarop de boot werd vervoerd, in een gat zakte. Terwijl op het strand ruim 1500 mensen toekeken, verdwenen de paarden in de golven. De red dingsboot „Adriaan de Bruine" voer uit naar een in nood verkerend jachtje. Op het moment van het ongeluk stond er een zware zee en harde storm. De foto geeft een beeld van een oefening met de reddingsboot. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft de havenautoriteiten in Nederland gemaand terughoudend te zijn bij het treffen van voorzieningen voor het aan land brengen van vloeibare gassen. De minister, die bang is voor wildgroei, heeft een landelijke regeling voor het vervoer aangekondigd, waarop de havens moeten wachten. Dit blijkt uit een brief die het ministerie van verkeer en waterstaat aan het provinciaal bestuur van Zeeland heeft gestuurd. v< tV "DEN (AP, Reuter, AFP) De vijf Frontlijnstaten zijn niet officieel uitgenodigd voor de Hesië-conferentie in Londen, die op 10 september begint. Bungalow of appartement voor week-end of midweek vanaf f 90,- Vraag de gratis brochure "Korte vakanties in Zeeland". Bel 01180-280 51, Prov. VW Zeeland. Het feit dat het ministerie de brief aan Zeeland richtte heeft te maken met actuele ontwikkelingen die daar al op gang zijn gekomen. Men heeft het hierbij echter niet gelaten en ook afschriften van de waarschuwende brief gestuurd naar andere in aan merking komende gebieden. Onder meer het havenschap Delfzijl, dat niet bij voorbaat afwijzend staat te genover het invoeren van andere gas sen dan alleen maar Algerijns vloei baar aardgas LNG, heeft zo'n af schrift gekregen. Minister Tuijnman blijkt zich zorgen te maken over met name de verwach te toename van butaan en LPG-gas naar Zeeland. Hij wil kennelijk voor komen dat aanvoer van vloeibaar bu taan per „LNG-challenger" naar Dow Chemical in Terneuzen een prece dentwerking krijgt. Er is sprake van een toename van de opslagcapaciteit bij Terneuzen tot twee maal vijftig duizend kubieke meter gekoeld gas (LPG). In zijn brief verwijst de minis ter ook naar een voor Vlissingen afge meerde opslagtanker (Eurogas). Overslag Het ministerie heeft de studie nog niet afgerond en kan vooralsnog niet met de landelijke richtlijnen voor de dag komen. Behalve de aanvoer over zee wordt ook vervoer over de binnen wateren en de overslag onder de loep genomen. Voorlopige studies wijzen uit dat het ontsnappen van grote hoeveelheden propaangas (onderdeel van LPG) risico's van explosies en ernstige schade voor de omgeving met zich meebrengt. De regeling die het ministerie in de maak heeft, is niet puur Nederlands. Het overleg met België over de Westerschelde blijkt vertraagd te zijn. Net op het moment dat overeenstemming in zicht leek, ontstond daar een politie- •ke crisis. De landelijke richtlijnen voor aan voer zullen ook voor de Rijnmond gelden, waar de lagere overheden in middels met een direct al zeer om streden plan vooi; een LPG-terminal voor de dag zijn gekomen. „In de Eemsmond wachten we het onder zoek van het ministerie en de uitkom sten daarvan voorlopig af", liet voor zitter C. Hoogstraten, gedeputeerde van economische zaken in Gronin gen. gisteren weten. Uit het feit dat het bestuur niet bij voorbaat afwij zend staat tegenover het ontschepen van LPG-gas in de Eemshaven. mag volgens hem niet een nieuw haven- schapsbeleid worden geconcludeerd. „LPG beschouw ik als veel gevaarlij ker dan wat ook en voordat we een eventuele aanvraag honoreren, zal er een uitgebreid onderzoek nodig zijn", zo liet hij weten. Milieu-advies Het in het verleden niet toelaten van een LPG-tanker als overslagcapaci teit voor de Groningse kust, waarover Trouw gisteren berichtte, is blijkens stukken van het havenschap in 1976 een omstreden kwestie geweest. Een commissie van advies had geadvi seerd wel toestemming te verlenen. De aanvraag was ingediend door een Noors bedrijf, via de Delfzijlse reder Vuursteen. Deze zat zelf ook in de commissie van advies van het haven schap. De landelijke haven arbeidsin spectie bleek ook geen bezwaar te hebben. De provinciale milieudienst van Gro ningen wees echter op een aantal gevaren, waaronder de kans dat de overslagtanker zou losslaan. Dit pro vinciale advies bleek zwaarder te we gen dan dat van de rijksinspectie. Vervolg op pagina 3 ritse regering heeft uitnodigin- bert Mugabe. Zowel Muzorewa als het pizonden naar premier Abel Mu- Patriottisch Front mogen van Lon- ja en de leiders van het Patriot- den een delegatie van twaalf mensen JFront, Joshua Nkomo en Ro- samenstellen. IINGTON (Reuter, AP) Andrew Young, de Amerikaanse vertegen- iger bij de Verenigde Naties heeft een berisping gekregen van zijn ere Cyrus Vance. De minister van buitenlandse zeken is boos op Young hij zonder toestemming heeft gesproken met een vertegenwoordiger PLO in juli in New York. aëlische regering had over het onderhoud van Young met de Palestijnse enwoordiger protest aangetekend bij de regering in Washington. Vol- Andrew Young was dit gesprek „geheel vrijblijvend" en ging het niet ei lolitieke zaken. oordvoerder van buitenlandse Tom Reston, maakte gisteren Cofd dat minister Vance „zijn on- gen over het onderhoud en de waarop het heeft plaatsgehad tenbaar gemaakt". „Ambassa- foung trad eigener beweging en r ertoe gemachtigd te zijn op. eifij zijn gesprek met Zehdi Labib hield," aldus Reston. 5 had gisteren als uitleg aan gegeven dat hij wist dat de ijn Labib Teizi ten huize van de ambassadeur van Koeweit was toen hij er zich op 26 juli vervoegde en dat was gesproken over het uitstel van het Palestinadebat in de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties. Volgens Tom Reston heeft Youngs eigenmachtig gedrag op geen enkele wijze de Amerikaanse politiek jegens de PLO gewijzigd. „Deze politiek staat geen diplomatieke toenadering van enige aard met de PLO toe, zo lang de organisaite Israels bestaans recht niet erkent," aldus Reston. Volgens een woordvoerdervan de Britse regering mogen de Frontlijn staten (Angola, Botswana. Mozambi que, Tanzania en Zambia) wel verte genwoordigers naar Londen sturen. „We zullen zeker met hen praten, maar zij nemen niet direct deel aan de gesprekken," aldus de woordvoer der. De conferentie wordt nu een be raad tussen drie partijen, de Rhodesi- sche regering, de Rhodeslsche oppo sitie en de Britse regering. Voorzitter zal de Britse minister van buitenland se zaken, lord Carrington, zijn. Enkele Britse voorstellen voor een nieuwe grondwet voor Zimbabwe- Rhodesië zijn al bekend. Het land moet nu gewoon Zimbabwe gaan he ten en de blanken moeten minder zetels in het parlement krijgen. Op het ogenblik zijn de blanken verze kerd van 28 zetels in het honderdkop- pige parlement Vandaag zal de regering Muzorewa zich beraden over de Britse uitnodi ging. De conferentie over de nieuwe grondwet en nieuwe verkiezingen on der Brits toezicht zal worden gehou den in het Lancaster House in Londen. ZEIST/HILVERSUM De raad van beheer van de NOS (het dageljks bestuur) heeft gisteren de eis van de KNVB inzake het uitzenden van flitsen via radio en samenvattingen via televisie van competitiewedstrijden in Nederland, afgewezen. De KNVB had de NOS een bedrag van 4 miljoen gulden gevraagd voor de komende drie jaren. De NOS verklaarde zich wel bereid 'een gepaste verhoging' te betalen. De club die onlangs vastberaden de heer Amin uit Oeganda verwijderde, heeft nu alle politieke oppositie in het land verboden. Het kan allemaal nog meevallen de club is zelf tamelijk veelkleurig. Maar het is op z'n minst ironisch. Erg ironisch. Het voorstel, dat de NOS-onderhan- delingsdelegatie onder leiding van Carel Enklaar gisteravond nog aan de KNVB overbracht, behelst een onge wijzigd contract tussen NOS en KNVB, maar wel voor een hoger be drag, te weten 3,5 miljoen gulden voor drie jaar. In dat bedrag is een trendcorrectie van 6,5% ingebouwd en een verhoging van 300.000 gulden in vergelijking met het deze week aflopende contract. Tussen KNVB en NOS is gisteravond langdurig onder handeld, waarbij het er bij het ter perse gaan van deze editie niet naar uitzag, dat overeenstemming zou worden bereikt. Het „gat" van een half miljoen viel ook na enkele schor singen in de beraadslagingen niet te dichten, terwijl de KNVB tevens de eis op tafel legde de rechter te laten beslissen over het recht van vrije nieuwsgaring met betrekking tot de radio-flitsen. Voor meer nieuws: zie de sportpagina. JAARDINGEN De kRO- z< dio heeft zich met de uitzen ding van een oude reportage 'er een milieuramp, die zich overigens zonder slachtof- 5 te eisen boven aardingen voltrokken heeft, woede van burgemeester "a im Kieboom op de hals c haald. j et betrof een herhaling van j!'£n radioverslag uit 1963, waar melding wordt gemaakt van g£n gifgaswolk boven in laardingen, die zich richting jtfaassluis verplaatste. Hoewel tij- het programma duidelijk gemaakt dat het om een ibeurterus uit het verleden bleek dit niet tot alle luis- •s door te dringen, eerder onstond opwinding 'n de KRO uitzendingen her- "1de van de treinramp bij melen in 1962. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nog geen jaar na haar benoeming verlaat wethouder Irene Vorrink (PvdA) het Amsterdamse politieke toneel. Zij heeft maandag de PvdA-fractie laten weten om gezondheidsredenen af te zullen treden. Mevrouw Vorrink (61) werd op 5 sep tember vorig jaar benoemd in het negen leden tellende programcollege, waarin naast de PvdA met vijf zetels, het CDA. de CPN en D'66 zitting hebben. Zij beheert de portefeuille van openbare gezondheidszorg, kunst- en milieuzaken en vrouwen- mancipatie. Speculaties over haar af treden waren al in de maand juni te horen toen Vorrink een inspraaktoer- nee langs negen Amsterdamse buur ten had afgesloten. De wethouder slaagde er toen niet in. de bevolking te overreden dagverblijven voor Suri naamse heroïnegebruikers in hun omgeving te tolereren. De bijeenkom sten ontaardden enkele malen in zeer emotionele debatten, die Vorrink er twee keer toe brachten voortijdig de vergadering te verlaten. Druk De dagverblijven waren bedoeld als alternatief voor de bezoekers van het gebouw de Doelen. Het gekraakte trefcentrum voor herolnegebiulkers werd uiteindelijk ontruimd toen Vor rink met vakantie was. Haar optre den in de „Doelen-affaire" heeft de wethouder veel kritiek opgeleverd van de gemeenteraad, ook van de collegepartners. Tussen 1973 en begin 1977 was Irene Vorrink minister van volksgezond heid en milieuhygiëne in het kabinet- Den Uyl. De Amsterdamse PvdA heeft destijds grote druk op haar uit geoefend om zich beschikbaar te stel len voor een politieke post in de hoofdstad. De voorzitter van de Am sterdamse PvdA-fractie benadrukte gisteren dat mevrouw Vorrink „puur om gezondheidsredenen" aftreedt. Hij zei geen gevolgen te verwachten voor de politieke samenstelling van het college. De fractie beraadt zich de volgende maand over een opvolg- (st)er. Vorrink is veizocht in ieder geval aU gemeenteraadslid aan te blijven. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Irene Vorrink Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een wel komst korting van 7. Ka do naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1