hilips draaide minder gunstig hilips wil belang in linicomputerfabriek Honderden banen op het spel bij drie bedrijven Platenwereld wil bodemprijs Nettowinst ging vier procent omhoog Koe verdringt Texels schaap jritiek FNV-leden op ^rsoneelsbeleid Calvé Jizet steeg in 2e kwartaal nauwelijks Uitbreiding van research in VS Europa al vooraanstaande positie Tremo-Tricot, De Halm (karton) en Standard Electric CNV wil Kamerdebat over Batco-zaak Marges gering door concurrentie General Motors steunt Chrysler misdag 15 augustus 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE trouw/kwartet P 9 - RHS 11 lyalO iF«nd +iaef« tilumb *rSR STERDAM •n onzer verslaggevers Philips's lampenfabrieken heeft uthRt et tweede kwartaal van 3!, laar minder gunstig ge otic«i [d dan in de overeenkom- Sï maanden van vorig jaar val was. De omzet (in nam in de maanden tot en met juni j.l. nau- toe, terwijl er vorig ©g sprake was van een toeneming van 10 per Si j Als gevolg van deze ont- cmf giing bleef de in het eer ucaiidf jaar van 1979 gereali- SLfc omzetstijging, te we «en um 2 procent tegen 7 pro- E, in de eerste zes maanden sÏÏi" bet afgelopen jaar, bij de AMSTERDAM De omzet van Philips is in het eerste halfjaar slechts toegenomen van 15.221 miljoen tot 15.595 miljoen en in het tweede kwartaal van 8.006 miljoen tot 8.040 miljoen. De nettowinst steeg in het eerste halfjaar van ƒ311 miljoen tot ƒ323 miljoen, of met 4 procent, doch daalde in het tweede kwartaal met 11 procent van 181 miljoen tot 161 miljoen. In miljoenen guldens Omzet Kosten Bedrij fsresul taat Winst vóór belasting Winst na belasting Nettowinst le halfjaar 2e kwartaal 1979 1978 1979 1978 15.595 15.221 8.040 8.006 14.574 14.258 7.522 7.461 1.021 963 518 545 625 601 315 353 344 331 173 195 323 311 161 181 irrwL istBanc istUnk* stingh leelabr olworth igtey ichtinging ten achter. toelichting op deze gang van wees de heer R. C. Spinosa i, lid van de raad van bestuur, lat hierbij vooral de tegenval narkt voor televisieontvangers IN0EX"til heeft gespeeld. Deze bleef 10/e jk, meer dan was verwacht, in toeede kwartaal achter bij die e dezelfde periode van 1978. 858.28 262,22 108.29 Wj— 85.87 jwerd de verkoop van TV toe krachtig gestimuleerd door de aeuitzendingen van de wed nd poP1 om het wereldkampioen voetbal. Zo namen de verko «n TV-apparaten in de eerste an 1978 met 30 procent toe; in le halfjaar verminderden zij 1 »1 met 4 procent. De teruggang verkopen in de eerste zes en van dit jaar bedroeg 12 L nyika ïlan inste Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Philips gaat de researchactiviteiten in de Ver. Staten uitbreiden. Dit zal met name gebeuren in Sunnyvale in Californië. Een overplaatsing van een gedeelte van het natuur kundig laboratorium in Eindho ven naar Sunnyvale ligt niet in de bedoeling. Wél zullen, om de researchactivi teiten aldaar op gang te brengen, vijf medewerkers van het natuur kundig laboratorium in Eindho ven naar Californië gaan. Uitbrei ding van deze researchactivitei ten kon niet in Nederland gebeu ren, omdat Sunnyvale een Ameri kaans centrum van research is waar je gewoon moet zijn. Al was het alleen maar om de uitwisse ling van informatie, die daar plaats vindt," aldus de heer Spi nosa Cattela. schreven aan de opgetreden wijzigin gen van de wisselkoersen. Philips ver wacht. dat de koersverliezen dit jaar weliswaar lager zullen zijn dan die van verleden jaar, zij zullen toch al tijd nog in de orde van grootte van 150 miljoen gulden liggen. Winstprognose De winstprognose voor het gehele jaar baseerde de heer Spinosa Catte la o.a. op het feit, dat de winstmarge van het concern zich nog altijd op een redelijk niveau blijft bewegen en dat het concern er tot nu toe in is ge slaagd haar marktaandelen te hand haven. „Dat geeft moed, wat echter niet wegneemt dat wij onze verwach tingen met betrekking tot de verbete ring van het rentabiliteitsniveau in 1979 wat hebben moeten afzwakken doordat het achterblijven van de om zet bij de verwachtingen tot onderbe zettingsvliezen heeft geleid." Vertrouwen in de toekomst put de raad van bestuur intussen ook uit de ontwikkeling en het geleidelijk aan de markt komen van nieuwe appara tuur. Voor de nieuwe videocassettere corder en de beeldplaten de laatste zijn in de VS zeer goed aangeslagen; is er zelfs een „zwarte markt" in zijn de verwachtingen hoogge spannen. Het ligt in het voornemen in de loop van 1981 de beeldplaten voor TV (deze worden met een laserstraal afgespeeld) ook in Europa te introdu ceren. Met de nieuwe videocassette recorder (de V 2000) meent Philips een danige voorsprong op de (Japan se) concurrentie te hebben verkregen. „Zij kunnen ons ook al werken zij daar nu dag en nacht aan niet inhalen, tenzij zij hun systeem veran deren." lume van de totale concernom- n in de eerste zes maanden van nde jaar vergeleken met /'sjde tijdperk van vorig jaar :ent toe. Als gevolg hiervan •oor het gehele jaar in tegen tot eerder verwachtingen, d uitgegaan van een volu ig van de omzet voor geheel an 8 procent nu rekening len met een toeneming in de ran grootte van 6 a 7 procent. gjverkopen s de heer Spinoza Cattela spe 'ff len de tegenvallende TV-verkopen bij deze lagere raming een belangrijke rol. Daarnaast echter ook de macro- economische ontwikkelingen in de wereld. Ontwikkelingen, zoals in Iran, die niet voorzien waren, maar die uiteindelijk wel ertoe hebben ge leid, dat de markten in totaliteit min der zijn gestegen dan was verwacht. Een afzwakking van net groeitempo derhalve. „Gelukkig is Philips erin geslaagd haar marktaandelen in die markten te handhaven, c.q. hier en daar zelfs te verbeteren". Het tweede halfjaar van 1979 zal, zo verwacht de raad van bestuur van Philips overi gens wel, meevallen, o.m. doordat de markt voor TV toestellen weer zal aantrekken. O.m. door de komende Olympische Spelen in Moskou. „Re den waarom wij dan ook een volu mestijging van de omzet van 6 7 procent durven voorspellen," aldus de heer Spinosa Cattela. Ondanks het feit, dat de toeneming van het in guldens uitgedrukte om- zetbedrag in de eerste zes maanden van dit jaar slechts 2 procent bedroeg (in de eerste helft van 1978 7 procent) zal de nettowinst van het concern, zo meende hij, dit jaar in elk geval het bedrag van verleden jaar (bijna 700 miljoen gulden) halen. Dat de omzet stijging (in geld) in de eerste zes maanden van dit jaar slechts 2 pro cent bedroeg moet worden toege- ieen onzer verslaggevers •jTERDAM North American Philips (voor 62 procent eigendom van de US Philips Trust) en minderheidsbelang van ongeveer 40 procent verwerven in Pertec Computer Corp., een kant van minicomputers in Los Angeles. De verwerving van dit belang door NA Philips gebeuren via de uitgifte van nieuwe aandelen Pertec en de overneming van bestaande teen, c.q. aandelenruil NA Philips-Pertec. Een en ander op voorwaarde, dat bestuur en leelhouders van het Amerikaanse bedrijf Pertec akkoord gaan. FIS werving van een minderheids in Pertec (omzet 148 mil- Tdie vele tientallen miljoen dol- lal vergen, past geheel in de gie van Philips. Zoals bekend, e Philips enige jaren geleden de Ig 9^ en middelgrots computers ge- f om zich te gaan toeleggen op ebied van de mini (kantoor) 102 jters. Op dit terrein heeft Phi- 1 Europa al een vooraanstaande e verworcen, in de VS evenwel iet. s Data Systems bezette vorig 4}- naar omzet gemeten de plaats op de Westeuropese van kleine administratieve ILtersystemen. De leveranties J le Nederlandse computertabri- n vertegenwoordigen namelijk in 4 *n bedrag van omstreeks 540 n gulden en dat op een markt- 3 dat geraamd wordt op 4,86 d gulden. 290 lijkt uit een publikatie in het weekblad „Computable", dat zijn ge gevens ontleent aan een rapoort van het Amerikaanse marktonderzoekbu reau International Data Corporation. Volgens dit rapport moet voor dit jaar rekening worden gehouden met een omzetgroei van de Westeuropese markt voor kleine computersystemen met 19 procent. Als gevolg hiervan zou de totale jaaromzet op ruim 5,8 miljard gulden uitkomen. Het onder-, zoekbureau meent, dat ook nadien de Westeuropese markt sterk zal blijven groeien en dat in 1983 een omzet van 12 miljard gulden zal worden bereikt. Aantallen Wat 1978 betreft, na Philips kwam (qua omzet) Burroughs op de tweede plaats met een totaal van 500 miljoen gulden. Dit bedrijf werd gevolgd door Olivetti met 440 miljoen gulden, Nix dorf met 420 miljoen gulden en IBM met 400 miljoen gulden. Anders wordt deze volgorde indien wordt uit gegaan van het aantal tot en met 1978 geleverde kleine computersystemen. Dan blijkt Olivetti aan de top te staan met 44.000 installaties. Philips en Nixdorf strijden dan om de tweede plaats met een aantal geleverde sys temen van om en bij de 33.000. Olivet, ti installeerde in 1978 11.580 syste men, gevolgd door Philips met 8.920 systemen. Nixdorf, Triumph-Adler en Kienzle (drie Westduitse fabrikanten) volgden. De grootste markt voor kleine admi nistratieve computersystemen was, volgens „Computable", verleden jaar West Duitsland. Met 91.000 systemen was dit land goed voor 35 procent van de in totaal 260.000 installaties, die werden geleverd. Frankrijk legde be slag op 19 procent van de totale markt in West-Europa en GrootrBrit- taruiië op 13 procent. Voorspeld wordt, dat de snelste marktgroei zich de komende vijf jaar in Engeland en Spanje zal voltrekken- Video Philips hoopt, dat haar videorecor- dercassettesysteem, zoals ook voor de radiocassettes het geval is, tot standaardsysteem in de wereld zal worden uitgeroepen. „Wij willen de wereld (en dus ook Japan) ervan over tuigen, dat dit hèt systeem is." Ook computerfabrikanten hebben zich ge ïnteresseerd getoond in de nieuwe videocassette, die mogelijk straks de schijvengeheugens zou kunnen gaan vervangen. De dezer dagen van Saoedi-Arabië door Philips en Ericsson ontvangen aanvullende telefonie-order van 1,6 miljard werd verkregen op grond van het feit. dat de afwikkeling van de oorspronkelijke order (groot 4,7 mil jard) geheel volgens plan verloopt. „We hebben er dus niet voor hoeven te knokken, zoals destijds het geval was." Afgezien van het civiele werk in Saoedi-Arabië. dat door dezelfde mensen als waarmede nu wordt ge werkt zal worden uitgevoerd, bete kent de aanvullende order toch wel meer werk in Nederland (en in Zwe den) doordat o.a. meer kabels en tele- fonieapparatuur zal moeten worden gemaakt. Werknemers Op 30 juni van dit jaar bedroeg het aantal werknemers van Philips in de wereld 387.200. Dat is 500 meer dan op 1 januari van dit jaar. De groei deed zich met name voor in Azië, de VS, Canada en Latijns-Amerika. In Australië en Europa nam het aantal werknemers af. In Nederland bedroeg de vermindering ten opzichte van 1 januari van dit jaar per saldo (er werden 2500 man aangenomen in ons land) 300 man, waarmede de totale personeelsbezetting op 82.800 man aan het einde van juni uitkwam. Verwacht wordt, dat de werkgelegen heid zich in Azië en Latijns Amerika verder zal uitbreiden. De ontwikke ling in Nederland (daling van perso neel) zal zich voortzetten. In dit ver band wees de heer Spinosa Cattela erop. dat wanneer men eenzelfde aan tal mensen jaarlijks 10 procent meer wordt geproduceerd en de omzet stijgt maar met 6 7 procent, het niet kan uitblijven, of het personeel zal op langere termijn verder gaan dalen. Voornamelijk als gevolg van de omzetontwikkeling van TV-toestel- len was het voorraadniveau op 30 Juni j.l. (32,3 procent van de omzet) hoger dan aan het einde van de eerste helft van 1978 (30,5 procent van de omzet). Verwacht wordt, dat dit niveau in de komende maanden echter weer zal afnemen. Texel is lang een echt schapeneiland geweest. De Texelaars kunnen echter niet meer concurreren met Engeland waar het schapevlees zes gulden per kilo kostte tegen 10 op Texel. Naar verwachting zullen daarom steeds meer Texelse boeren koeien gaan houden. Van een onzer verslaggevers SITTARD/GRONINGEN Voor de 160 werknemers van de kledingfabriek Tremo Tricot In Sittard en Brunssum ziet het er donker uit, nu het reorganisatieplan van de directie geen kans van slagen heeft. In het Groningse dorp Hoogkerk staat de werkgelegenheid van de 170 personeelsleden bij kartonfabriek De Halm op het spel. De ministers van economische zaken en sociale zaken krijgen een verdeeld advies over de toekomst van het bedrijf. Bij Standard Electric in Den Haag verdwijnen in 1980 170 arbeidsplaatsen. Over de kartonfabriek De Halm is al veel te doen geweest. Volgens hetzgn. BMI-rapport is de Halm een van de diverse fabrieken die dicht moeten in het kader van de herstructurerings plannen van de kartonindustrie. De onderneming is zeer rendabel, draai de vorig jaar niet alleen met een winst van 1 miljoen gulden maar schreef ook nog eens 9 ton af. Een actie-comité van het personeel, ge steund door de directie, is al lange tijd in touw om de onderneming open te houden. Een meerderheid van het bestuur van de stichting Hermas, die over de herstructurering aan de mi nisters moet adviseren, blijft echter van mening dat het in het belang van de werkgelegenheid in de kartonin dustrie als geheel nodig is dat de Halm dicht gaat. Bovendien betekent winst op dit moment nog niet auto matisch dat het bedrijf ook op de lange termijn rendabel is, zo meent deze meerderheid. Een minderheid, waaronder de provincie Groningen en de vakbonden, vindt afwijking van de oorspronkelijke plannen niet zon der meer onjuist en meent dat het mogelijk moet zijn de fabriek open te houden zonder dat dit nadelig is voor de werkgelegenheid in de hele be drijfstak. TREMO-TRICOT Voor de 160 personeelsleden van dit Limburgse confectiebedrijf is collectief ontslag aan gevraagd. Een faillissement is naar de mening van de directie niet meer te voorkomen nu de minister van economische zaken steun gewei gerd heeft. Op grond daarvan is de bank niet langer bereid financiële fa ciliteiten te verlenen en de leveran ciers van grondstoffen hebben hun leveringen stopgezet. Verwacht wordt dat de zogenaamde afkoelingsperiode van vier weken, ge bruikelijk bij collectief ontslag, ook hier zal gelden. „Dat levert ons enige tijd op om te bezien wat er nog te redden valt", aldus ir. P. Niessen, directeur van het Limburgs instituut voor ontwikkeling en financiering CLIOF). „Er bestaat bij andere onder nemers wel belangstelling voor be paalde onderdelen van Tremo-Tricot maar wanneer dit doorgaat dan zal er toch een flinke afslanking van het huidige personeelsbestand moeten doorgevoerd worden". Voor de afde ling onderkleding bestaat geen inte resse, wel voor die van bovenkleding. LIOF heeft van meet af aan niet geloofd in het reorganisatieplan van de directie, evenmin de raad van commissarissen die daarop en bloc aftrad. „Wij zagen ln, dat faillisse ment de enige weg was. maar de directie meende dat er nog andere UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond gaat leden van, de Tweede Kamer vragen om een debat over British American Tobacco Company (Batco). Er zijn al eens eer der vragen gesteld, maar volgens het CNV is er alle reden om de regering nogmaals te vragen druk uit te oefe nen op Batco de vestiging ln Amster dam niet te sluiten, zo staat ln het CNV blad „De Gids". Het getuigt niet van de vereiste zorg vuldigheid dat direct na de uitspraak van de Ondernemingskamer in de enquêteprocedure het voornemen om de fabriek te sluiten opnieuw ken baar werd gemaakt. De Onderne mingskamer kwam na een onderzoek tot de conclusie dat er bij Batco geen sprake is geweest van economisch wanbeleid, maar wel van sociaal wan beleid, doordat het vereiste overleg over sluiting met de vakbeweging niet was gevoerd. Daarom vernietig de de Ondernemingskamer het Bat co besluit tot sluiting. Het CNV kan niet aanvaarden dat een bedrijf dat zoveel winst maakt, wordt gesloten. mogelijkheden waren", aldus Ir. Niessen. NED STANDARD ELECTRIC MIJ Direct na 1 Januari wil de directie beslissen of voor de perso neelsinkrimping van 170 man ge dwongen ontslagen nodig zijn. Dit staat in de nota „Werkgelegen heid 1980" die de directie heeft over handigd aan de vakbonden en de ondernemingsraad. De directie zegt te verwachten dat op basis van na tuurlijk verloop gedwongen ontsla gen in de prod uk tie- en installatie afdelingen voorkomen kunnen wor den. In die afdelingen moeten hon derd arbeidsplaatsen verdwijnen. Waar de resterende zeventig moeten vallen staat niet ln de nota. In het stuk zegt de directie dat indien er geen maatregelen worden geno men de NSEM in de komende Jaren een verlies zal lijden van ongeveer vijf miljoen gulden. Bovendien dreigt de onderneming dan ln een structure le verllessituatie te geraken. De direc tie stelt dat de verliessltuatie waarin de NSEM is komen te verkeren de continuïteit van het bedrijf bedreigt BERGOSS (tapijtfabriek) heeft in het eerste halfjaar van 1979 aanmer kelijk beter gewerkt dan ln dezelfde periode van 1978. Het bruto exploita tieresultaat steeg van ƒ0,1 tot 2 miljoen en het verlies liep terug van 1.9 tot 0,2 miljoen. De sterk stijgende grondstofprijzen en de economische situatie weerhou den het bestuur een voorspelling te doen over de resultaten van het twee de halfjaar 1979 (geheel 1978: 4 mil joen verlies). De bereikte resultaten geven het bestuur wel de overtuiging dat een verder herstel van het rende ment binnen bereik ligt. De financiële positie van het bedrijf werd verder versterkt door een omzetting van kortlopend krediet ln een achterge stelde lening van 6 miljoen. 1 (ECHT (ANP) Volgens zes kaderleden uit de bedrijfsle- 1 [roep van de Industriebond FNV bij Calvé worden de :nemers bij dit Delftse bedrijf (onderdeel van Unilever) de t van een tegenstrijdig concernbeleid. Er bestaat bij het ijf een kunstmatig gekweekt tekort aan personeel en tielijk moet Calvé op elk moment reorganisatieslachtof- uit andere Unileverbedrijven kunnen opnemen, zo stellen ,Zin" het blad van de Industriebond FNV. ADVERTENTIE Gegarneerde gebakken scholfilets ke scholfilets licht zouten, door de bloem halen len lichtbruin bakken. Bak wat champignons en f stukjes appel in boter goudbruin. Verdeel deze over de warm gehouden vis. Schenk vervolgens de na het bakken overgebleven olie. vermengd met enkele druppels citroen, over de vis. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten. 's-Gravenhage naat is voor hen vol. Wat de inleiding in Rotterdam heeft I cht. mag niet worden afgewen- op de werknemers bij Calvë. rschnnlijk herkennen alle werk- ts bij Unilever onze problemen. eed verband aanpakken lijkt ons i tige oplossing", zo zeggen zij. edrijfsleiding van Calvé zegt er aan te doen om mensen aan te i «n. maar volgens de kaderleden ten de cijfers voor zich. Van de ollicitanten werden er vorig jaar 'Aangeschreven en uiteindelijk 9 1 enomen. maar daarvan werkt er M iemand meer bij Calvé. S4 is«iaderleden willen ook dat de uit- krachten bij Calvé zoveel moge- (7 borden vervangen door vast per el. De manier waarop zieken bij y t schriftelijk of telefonisch wor- t«j gemaand om het werk zo snel mogelijk te hervatten, noemen de ka derleden grof en dom. Net als overal zullen er bij Calvé wel simulanten zijn, maar die raken van zo'n aanma ning niet onder de indruk. Een woordvoerder van Unilever zei desgevraagd, dat Calvé met alle in spanning bezig is, personeel te wer ven voor het opvangen van het na tuurlijk verloop, dat volgens hem op ongeveer het normale niveau ligt. Het betreft voornamelijk minder ge schoold produktiepersoneel Dezelf de situatie komt. aldus de woordvoer der. ook in vele andere Delftse bedrij ven voor. Calvé is er de afgelopen twaalf maan den in geslaagd het aantal uitzend krachten te halveren. Er zijn er nu ongeveer tachtig op in totaal 175 man produktiepersoneel. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse automobiclconcern General Motors (GM) is bereid de in moeilijk heden verkerende Chrysler een kre diet te verstrekken van 230 miljoen dollar, zo heeft een woordvoerder van GM meegedeeld. Chrysler zal het geld gebruiken om de voorraden nieuwe auto's bij de dealers te financieren. Het geld wordt verstrekt door de kre diet- en financieringsmaatschappij van GM, General Motors Acceptance Corporation (GMAC) De dealers van Chrysler zullen iedere maand een deel van wat zij terugbetalen aan de financieringsmaatschappij van Chrysler aan de OMAC overmaken. Visserijnieuws IJMUIDEN Aan de dinsdagmarkt werd aange voerd 770 kg tong 6 kisten tarbot en griet 168 kisten kabeljauw 22 kisten schelvis. 306 kisten wijting. 34 kisten actio). 4 kisten actiar en 49 kisten diversen Kabeljauw 108. kabeljauw 2 van 130 tot 74. kabel jauw 3 van 120 tot 100 kabeljauw 4 van 116 tot 90 kabeljauw 5 100 tot S3 Schelvis 4 van 30 tot 28 Schol 2 van 134 tot 114 schol 3 van 122 tot 106 schol 4 van 140 tol 90 Wijting 3 van 47 tot 38 Schar ƒ60 Bot 24 Makreel van 60 tot 39 tong schar van 224 tot 144 De besommingen waren: Katwijk 74 27 300. Volen- oam 18 30 550 Volendam 19 10.300 Volendarn 20 30 780. Wienngen 71 960. Wierlnsen 211 760 en de IJ muiden 47 740. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zowel de Nederlandse platenindustrie als de grammofoonplatenwUi- kellers willen een bodemprijs. De detaillisten willen voorko men dat grootwinkelbedrij ven beneden de inkoopprijs van de kleinere platenhande- laar verkoopt terwijl de in dustrie met een bodem de pa rallelle import (Invoer buiten de officiële kanalen om) on aantrekkelijk hoopt te maken. Tien twintig procent van de in Ne derland gekochte platen zijn afkom stig uit parallelle import en dat zit de producenten wel dwars, zegt de woordvoerder Boudewljns van de Ne derlandse vereniging voor de phono- grafische industrie. De platenndu- strie ln ons land geeft werk aan 10.000 mensen maar kan moeilijk concurre ren tegen platen uit Engeland of de Verenigde Staten, landen die voor particuliere importeurs erg aantrek kelijk waren wegens de steeds lagere koers van respectievelijk pond en dollar. Woordvoerder Verhelst van EMI Holland in Haarlem put in dit verband echter enige moed uit de stijging van het pond van vier gulden (enkele maanden geleden) naar 4.50. Voor de Engelse en Amerikaanse in dustrie aan de andere kant is export of de weg nu officieel of onofficieel is erg aantrekkelijk want de mar ges in de internationale platenindus trie laten steeds meer te wensen over. Dat geldt ook voor Nederland, aldus Boudewljns. Een bekend feit is dat de Nederlandse platenwinkeliers al evenzeer klagen over hun geringe marges Zij verwijten gTote bedrijven als Albert Heyn. V êt D en Capilux verkoopprijzen te hanteren, die be neen hun eigen Inkoopprijs liggen. Volgens Verhelst van EMI Holland kan dat slechts in zeer geringe mate liggen aan het feit dat grote afnemers ook de grootste kortingen krijgen. Weinig prijsstijging Normaal is bij zijn bedrijf dat een afnamer die 500 platen betrekt, een vaste korting krijgt. De samenstel ling van dat platenpakket doet ech ter niet ter zake. BIJ een kleine detail list bestaat het pakket van 500 exem plaren wellicht uit honderd verschil lende platen, bij een grootwinkelbe drijf uit tien. In de prijs maakt dat niets uit. De door industrie en handel gewenste bodemprijs zouden platen duurder maken maar zolang die bodem er niet is zien de betrokkenen geen forse prijsstijging. De platenprtjzen zijn voor de winkelier volkomen vrij. Er is sprake van een prijsstijging van vy- nlel, de grondstof van de plaat die duurder wordt omdat het een aardo- lleprodukt is. Voor een LP is dat echter een kwestie van 10 12 cent, meent Verstel; de grondstof maakt slechts een klein deel uit van de tota le kostprijs. Boudewljns merkt echter op dat zelfs een gering bedrag al ernstig genoeg is omdat de winstmar ge van de industrie klein is en het helemaal de vraag is of hij de stijging van de grondstofprijs wel door kan berekenen. Over de groei van de platenomzet la de Industrie niet ontevreden. In de eerste vijf maanden van 1979 lag die 8 procent hoger dan ln dezelfde perode van 1978. Of die groei over heel 1979 Is te handhaven? Verstel wijst erop dat er vorig Jaar een abnormale piek ia geweest door de rage van Grease en Saturday Night Fever. Zonder die piek noemt Verhelst de ontwikkeling dit Jaar vrij normaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11