Propaangas ook naar Eemshaven Nederzettingen Israël obstakel voor de vrede Wad Kiesuwkado Dodental India al 3000 }~Bezorg Trouw een nictiwe abonnee 'Spanning onder de Turkse christenen" W0NIN6! Uitwaaien in Zeeland Havenschap wijzigt standpunt: in deze krant [ellenga reg als lamerlid Aanslag op Irakese diplomaat 1 't Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Bewolking HET WEER advertenties] als u uw Van der Klaauw in West-Duitsland: ladsleden doen meentetuinen Weerzien met Malando Drie doden bij verkeersongeluk Trouw Voor alle voetgangers Regering VS zet Philadelphia in beklaagdenbank Lees een krant met overtuiging: TrOUW ft Trouw 37STE JAARGANG NR 10923 - DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 Vee! bewolking en af en toe regen. Middagtemperaturen ongeveer twintig graden. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Morgen en overmorgen: veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperaturen ongeveer eenentwintig graden. Morgen zon op: 06.23 onder: 21.05. Maan op: 00.27 onder. 15.30. wilt ruilen •WEST-DUITSIAND DM 1,90 - ENGELAND 0.50 - ITALIË LIRE 800 - LUXEMBURG BFR 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het havenschap Delfzijl staat niet meer afwijzend tegenover de gedachte om naast het Algerijnse vloeibare aardgas LNG ook LPG (butaan- en propaangas) aan land te brengen in de Eemshaven. Dit betekent een wijziging van het standpunt, want het bestuur van het havenschap heeft ooit al eens een verzoek om LPG-aan land te brengen van de hand gewezen. De zaak is actueel omdat er in de Rijnmond onenigheid is over de vei ligheid van het ontschepen van LPG. Dat was indertijd ook het geval met vloeibaar aardgas. Doordat de ver schillende instanties het niet eens konden worden vreesde de Gasunie lid van de Islamitische revolu- jaire militie in de Iranese hoofd- Teheran houdt de wacht voor gebouw van de linkse guerrilla- eging Fedayeen. Dat hoofdkwar- was eerder door fanatieke mos- s bestormd die het meubilair in jt i^ar hadden geslagen en de rest de inboedel waaronder pamflet- en spandoeken op straat ver- ndden. Meer nieuws over Iran op ina 7. ijs Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft gisteren tijdens het bezoek aan zijn Westduitse collega Genscher in Bonn zijn bezorgdheid uitgesproken over Israëlische nederzettingen op de westelijke Jordaanoever. Van der Klaauw zei dat de nederzettingen een hinderpaal zijn voor vrede in het Midden-Oosten. Van der Klaauw en Genscher vonden het „gewenst" dat het SALT-2-verdrag (beperking van strategische wapens) door de Amerikaanse Senaat wordt geratificeerd. ng, 0lj onze parlementsredactie ;e> HAAG Het Tweede Kamerlid 35Vellenga van de Partij van de pid zal per 28 augustus, de dag de Kamer voor het eerst weer QQladert, bedanken voor het lid- VEJtschap. Hij doet dat om „per- VEjplijke redenen". De heer Vellenga 60Cj vanaf zomer 1965 lid van het piment. I 3( veertien jaar in de Kamer te heb- ^gezeten is hij „niet meer zo sterk otiveerd" om zich voor het werk _k zetten. Daarom laat hij zijn zetel er aan een ander. Volgens de heer inga had hij zijn zetel toch al in bij de nieuwe verkiezing voor de rs'ede Kamer opgegeven. Hij was lidaat voor de opvolging van IK Vondeling als Kamervoorzitter; 1,0 zou hem, zei hij gisteren, nieuwe U ilsen hebben kunnen geven. Nu eer Dolman is gekozen als opvol len Vondeling heeft Vellenga be- 'ïn eerder op te stappen dan hij aangekondigd. nel n ieer Vellenga is 58 jaar en komt Appeuwarden. Mogelijke opvolgers hem zijn Klaas Dankert, nu lid gedeputeerde staten van Fries- mevrouw Visscher-Bouwer uit tkerburen, mevrouw Van de Wal- it uit Wolvega en H. Keuning, Jerf da, donderwijzer uit Rottevalle. De ministers van buitenlandse zaken praatten verder over de NAVO, Zuid- Afrika, energiezaken, de problema tiek van de bootvluchtelingen, en over de twee overgebleven oorlogs misdadigers van Breda. Volgens Van der Klaauw bestaat er in Nederland ten aanzien van de vesti ging van nederzettingen weinig be grip voor de Israëlische politiek. Voor een verandering van het officiële Ne derlandse standpunt tegenover de PLO acht Van der Klaauw de tijd nog niet rijp. Wel voegde hij er aan toe dat er via de Nederlandse VN-officieren in Libanon feitelijke contacten met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie bestaan. De Nederlandse regering is volgens Van der Klaauw niet gekant tegen een zodanige wijziging van de VN-resolutie 242 dat daarin meer aan dacht aan de Palestijnse kwestie wordt besteed. In de resolutie wordt gezegd „dat er een rechtvaardige op lossing voor het vluchtelingenpro bleem" moet worden gevonden. De Palestijnen worden niet met name genoemd. Van der Klaauw heeft met Genscher ook gesproken over de invoering van moderne tactische kernwapens bij de NAVO-strijdkrachten in West-Euro pa en het Midden-Oosten. Naar de mening van de NAVO-landen moeten hun tactische kernwapens worden gemoderniseerd om opgewas sen te kunnen zijn tegen de dreiging van de Russische SS-20 raketten. Formeel is nog niet beslist over de modernisering van deze wapens, maar de Bondsrepubliek heeft al te kennen gegeven dat volgens haar deze nieuwe wapens niet alleen in West-Duitsland maar ook in België, Nederland en Luxemburg moeten worden gestationeerd. Na Van der Klaauw zullen de ministers van bui tenlandse zaken van België en Luxemburg naar West-Duitsland af reizen voor besprekingen. Genscher is juist terug uit Washing ton. Hij heeft er behalve met zijn Amerikaanse collega Vance ook met Carters adviseur voor veiligheidsza ken Brzezinski gesproken. Het diner, waaraan Van der Klaauw met Westduitse liberalen (FDP) deel nam werd niet bijgewoond door FDP- afgevaardigde Mölleman. Mölleman heeft PLO-leider Arafat een plan voorgelegd om de Palestijnen deel te laten nemen aan de vredesbesprekin gen voor het Midden-Oosten. Eems-Dollard In Bonn neemt men aan dat de actie van Mölleman, die hij heeft on dernomen met medeweten van minis ter Gensher, moet worden gezien als een proefballonnetje, om te kijken hoe de rest van Europa op deze plan nen reageert. In Frankrijk en West- Duitsland wordt men er zich sterker van bewust dat vredesbesprekingen zonder deelneming van de Palestij nen geen succes kunnen hebben. Ook in Nederland lijkt die geachte steeds meer post te vatten. Morgen, het is dan ruim achttien jaar geleden dat de muur tussen Oost- en West-Berlijn werd gebouwd, zal Van. der Klaauw West-Berlijn bezoeken. Twee weken later, als mj een bezoek aan Oost-Duitsland brengt zal hij de muur van de andere kant kunnen zien. Vandaag bezoekt de Nederlandse mi nister DiissledorfMet de premier van Noord-Rijn-Westfalen zal hij over de opslag van kernafval bij Ahaus spre ken, Ahaus ligt dicht bij de Neder landse grens. Ook zal ter sprake ko men het aan land brengen van vloei baar aardgas in Delfzijl. De proble men die daarbij rijzen hebben te ma ken met de grensafbakeningin het Eems-Dollard-gebied. Voor meer nieuws zie pagina 7. dat het aan land brengen van het Algerijnse gas op de lange baan zou worden geschoven. Dat had conse quenties voor de contractuele ver plichtingen die men met de Algerijn se maatschappij Sonatrach had. Mede daarom besloot de regering de Eemshaven aan te wijzen voor het vloeibaar aardgas. Hoewel hij zich er slechts uiterst voorzichtig over uitlaat, gaf haven schapsvoorzitter C. Hoogstraten, te vens gedeputeerde voor economische zaken van Groningen, ons gisteren desgevraagd toe dat een nieuw ver zoek zeker overwogen zal worden. En kele Jaren geleden vroeg een olie maatschappij toestemming om een LPG-tanker als opslagruimte voor de Groningse kust te mogen leggen. Explosiegevaar Volgens directeur C. van Elderen van het havenschap was de provinciale milieudienst van Groningen wegens het explosiegevaar erg tegen dit plan. Het toenmalige havenschapsbestuur liet het dan ook niet toe. Enige tijd later bleek dat de oliemaatschappij wel weerklank had gevonden ln Vlis- singen. De tanker ligt daar nog steeds als opslagruimte voor de kust en het lossen gebeurt met kleinere tankers die het LPG aan land brengen. In Rotterdam, waar men met lede ogen aanzag dat het LNG aan Groningen werd toegewezen, maakt men zich nu sterk om het LPG wél in de wacht te slepen. Ook nu weer is er echter ver deeldheid. Zo is de regionale inspec tie voor de volksgezondheid van me ning dat Rotterdam, Rijnmond en provincie Zuid-Holland te lichtvaar dig over de veiligheid denken. De heer Hoogstraten - die het woord LPG overigens niet ln het openbaar in de mond nam - liet gisteren op een excursie weten dat de Eemshaven zich in de richting van een energieha ven ontwikkelt. De Gasunie heeft voor de LNG-termlnal het gehele oos telijke havenbekken (Wilhelminaha- ven) gereserveerd. Bovendien is daar ook al een kolenvergassingsinstalla- tie ingetekend, omdat men verwacht dat die ter zijner tijd ook in de Eems haven komt. Deze installatie is bin nen de veiligheidszone van de LNG- terminal geprojecteerd. Verlenging In deze zone zijn alle „ongecontro leerde ontstekingspunten" en scheepvaartbewegingen verboden. De Wilhelminahaven moet met 600 tot 900 meter worden verlengd om de tankschepen goed te kunnen ontvan gen. De kolen voor de verwachte ko- lenvergassingsinstallatie (die overi gens om technische redenen op z'n vroegst in 1986 gereed zou kunnen zijn) zullen via een ander havenge deelte moeten worden gelost. De heer Hoogstraten wees gisteren ook op de toenemende olieboringen in de Noordzee, waar de Eemshaven profijt van kan trekken. Bij de indu- strialisatiepolltiek wordt onder meer gemikt op vervolgindustrieën die hierop aansluiten. PAGINA 2: Tegenacties vredesweek PAGINA 4: Arie de Gooijer en het protestantse leven PAGINA 5: PAGINA 7: Maatregelen tegen atoombom van Pakistan PAGINA ECONOMIE: Wasserette minder in trek PAGINA SPORT: Hannelore-show Van onze correspondent DEN BOSCH Binnen de groep van 265 Turkse christe nen is volgens de actiegroep „Sint Jan 200" grote onrust en spanning ontstaan omdat het ministerie van justitie weigert de namen bekend te maken van de 41 mensen die per 1 september ons land moeten verlaten, wie mag blijven en wie de 105 zijn van wie de zaak opnieuw zal worden bekeken. Mr. F. Koers en mr. J. de Haan. die de belangen van de Turken behartigen, hebben herhaaldelijk om de namen gevraagd. Het ministerie van Justitie wil deze niet geven omdat alle betrok kenen uiterlijk voor 1 september a.s. persoonlijk van hun lot op de hoogte zullen worden gesteld. „De mensen hebben er recht op zo snel mogelijk hun situatie te weten. Hoe langer dat duurt hoe moeilijker het voor ons en de advocaten wordt in de tussentijd tot 1 september nog naar andere oplossingen te zoeken", aldus mevrouw B. Thijssen van het actiecomité. In de loop van de week beraden de organisaties die zich be zighouden met de Turkse christenen zich over de situatie. Een woordvoerder van het bisdom Den Bosch wilde niets zeggen over de onderhandelingen die gevoerd wor den ln het buitenland. „De onderhan delingen verkeren in een hachelijk stadium. Mededelingen over de stand van zaken zouden daaraan afbreuk kunnen doen", aldus de woord voerder. 3,5 en 8-daagse hotelvakanties vanaf f 76,50 p.p. Vraag de gratis brochure "Korte vakanties in Zeeland". Bel 01180-280 51, Prov. V.VV Zeeland. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, ontvangt zijn Nederlandse collega Van der Klaauw (links). NUNSPEET (ANP) Drie personen uit een gezin zijn gisteravond om het leven ge komen bij een aanrijding tus sen Nunspeet en Vierhouten. De slachtoffers zaten in een personenauto die geen voor rang verleende aan een vrachtauto. Een vierde inzit tende van de personenauto werd zwaar gewond. Alle georganiseerde wadlopers lopen weer dezelfde kant op. De jarenlang aan onze noordkust smeulende onmin is geblust. Daarmee verdwijnt een van onze favoriete zomeronderwerpen, naar wij moeten hopen voorgoed. Maar we komen er wel overheen. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gidx. Decoratief jute lectuur- hanger Lederen halsfasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. F.cht naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-band)c van keramiek Pieterse is weer leuk .iNil BEIROET (Reuter. AFP, AP) De moordaanslag op de Iraakse ambas sadeur in Libanon heeft de vrees doen ontstaan dat er een nieuwe on dergrondse oorlog zal uitbreken tus sen elkaar bestrijdende Arabische groeperingen in het land. Gistermor gen kwamen drie falangisten om en werden er vijf gewond in twee vu urge vechten tussen de rechtse militie en het Libanese leger. Een woordvoerder van de Iraakse ambassade zei dat ambassadeur Ab- doel Hoessein Moeslim licht werd ge wond toen zijn ambassade-auto in het overwegend islamitische westen van de stad onder vuur werd geno men. De wagen leek de politie te zijn getroffen door een raketgranaat en enkele zwaar kaliberkogels. NEW DELHI (Reuter) De ramp met de dam in het wes ten van India heeft hoogst waarschijnlijk aan driedui zend mensen het leven ge kost. Reddingsploegen baan den zich gisteren een weg door de diepe modderlaag, die zich over de stad Morvi in de deelstaat Gujarat heeft uitge stort. Een muur van water beukte het afgelopen week einde de stad toen de dam barstte en verzwolg gezinnen, fabrieken, huizen en bruggen. Het water staat in grote delen van Morvi 4,5 meter hoog. Volgens officiële cijfers is het doden tal duizend maar een lokale leider meent dat er zeker drieduizend men sen zijn omgekomen. De modderlaag is hier en daar twee meter dik en bemoeilijkt doktoren en reddings ploegen bij het zoeken naar de slacht offers. Het grootste deel van de stad, die normaal aan 60.000 mensen on derdak bood, is verwoest. De Indiase premier Charan Singh zei gisteren „diep geschokt" te zijn over de ramp en gaf meteen tweehonderd duizend gulden uit het nationale ram penfonds van de regering. Hij verze kerde de regering van de deelstaat dat de centrale overheid in.New Delhi alles in het werk zal stellen om hulp te bieden. Soldaten en gezondsheids- specialisten vaccineerden op grote schaal de geredden tegen de bij dit soort rampen optredende edidemi- sche ziekten. Politie en vrijwilligers gingen intussen door met het zoeken van overlevenden. Het zal nog dagen duren eer men het totaal aantal slachtoffers weet, want wat er met de honderden mensen is gebeurd die in laaggelegen gebieden buiten Morvi woonden is niet bekend. De kans is groot dat zij zijn wegge spoeld met het water de rivier de Machu in. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: PHILADELPHIA (AP) De regering van de Verenigde Staten heeft een aanklacht ingediend tegen de stad Philadelphia wegens het toelaten van een bruut intimiderend politieoptre den dat „heeft geleid tot wijdverbrei de, willekeurige en onredelijke mis handelingen die het geweten schok ken". Deze ongehoorde aanklacht die het resultaat is van een onderzoek dat acht maanden geleden begon. Voor hef kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. dB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1