Inflatie naar laagterecord Spionnen bedreigden Amerikanen Beleid Uitwijzen Turken wekt wrevel (QesiXW ad GIRO 999 I In deze krant Trouw Droog HET WEER Studeren is een stuk van je leven Weerzien met Jan Jansen Kamerhuurders nog steeds de zwakste partij Geen zedepreken over bio-industrie Generaals in India TalentlOOS houden zich buiten de politiek proza Beloning voor arrestatie van Josef Mengele Minister gaat in beroep tegen Unifil-uitspraak Philips krijgt nieuwe order Ibeda wil wet Onderzoek naar 'lekken' van rapport niet CAO-inkomens jrerder aanscherpen Trouw Verhelderend «Bloeiende hei -is zeldzaam I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee HELP BOOTVLUCHTELINGEN I Lees een bant met overtuiging: TrOUW I Trouw met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant H 37STE JAARGANG NR 10921 - ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979 Wolkenvelden en ook al en toe zon. Waarschijnlijk overal droog. Middag- temperaturen van zeventien graden op de Wadden tot eenentwintig graden in Brabant en Limburg. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. windkracht één tot drie. Morgen en overmorgen: eerst vrij zonnig, later waarschijnlijk regen met middagtemperaturen ongeveer twintig graden. VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt din ttm bi| ons binn«n. In onn fotohil vindt U circa 450 woningen uit de regio, compleet met loto. gerangschikt oo pnisklasse Riinsburgerweg 100 Rijnsburg telefoon 01718 - 2 93 0' De Leeuw makelaardii bv WEST-OUITSLAND OM 1.90 - ENGELAND £0.50 - ITALIË URE 800 - LUXEMBURG 8FR 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: PAGINA 5: PAGINA 9: PAGINA 17: PAGINA 19: PAGINA 23: PAGINA 21: WENEN (Reuter, AFP, DPA) Si mon Wiesenthal, directeur van het Joods Documentatiecentrum in We nen, heeft een beloning van 100.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen, die kunnen leiden tot de arrestatie van de nazi-misdadiger Josef Mengele. Josef Mengele is voormalig kam parts in Auschwitz en wordt verant woordelijk geacht voor de dood van duizenden mensen. Sinds 1959 bezit hij de nationaliteit van Paraguay en algemeen werd aangenomen dat hij nog in dit Zuidamerikaanse land verblijft. Paraguay heeft dit ont kend en afgelopen woensdag besliste DEN HAAG (ANP) Minister Schol ten van defensie Is van plan in cassa tie te gaan tegen het donderdag door het Haagse gerechtshof uitgesproken arrest over de uitzending van dienst plichtige militairen naar Libanon. Een woordvoerder van zijn ministerie heeft dit vrijdagavond meegedeeld. Bij dat arrest werd overwogen dat dienstplichtige militairen op grond van een artikel in de dienstplichtwet niet zonder eigen toestemming naar Libanon kunnen worden gestuurd. De bewindsman overweegt te bevor deren dat er een koninklijk besluit tot stand komt. dat het mogelijk maakt dat dienstplichtigen zonodig zonder toestemming bij het VN-deta- chement in Libanon kunnen worden ingezet. De minister wil deze maatre gel om eventuele twijfels over zijn bevoegdheid in deze zaak weg te nemen. Zie ook pag. 3 Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Philips en het Zweedse concern Ericsson hebben een vervolgorder ontvangen op het telefoonproject dat zij gezamenlijk uitvoeren in Saoedi-Arablë. De nieu we opdracht heeft een omvang van 1.6 miljard gulden. De eerste order, die in januari 1978 definitief binnen kwam was 4,7 miljard groot en be trof de aanleg van 470.000 telefoonaansluitingen. het hooggerechshof In dit land dat Mengele waar hij ook is geen aanspraak meer mag maken op de Paraguayaanse nationaliteit. In een gesprek voor de Oostenrijkse radio zei Simon Wiesenthal dat de juistitle in Paraguay nu ook een ar restatiebevel tegen Mengele heeft .uitgevaardigd. Dit zou door secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties Kurt Waldheim bekend zijn ge maakt. Wiesenthal beloofde naast de premie van 100.000 gulden ook nog eens 20.000 gulden te storten in een sociaal fonds van de politie van het land, waarin Mengele wordt aange houden. Mengele Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De inflatie heeft vorige maand een nieuw laagterecord geboekt. Vergeleken met juli vorig jaar lag het prijsniveau slechts 3,7 procent hoger. In meer dan tien jaar is er geen periode van een jaar geweest met zo weinig inflatie. Het laagste cijfer sinds 1968 werd tot nu toe geboekt ln december vorig jaar, toen de prijzen 3,9 procent lagen bo ven het niveau van december 1977. In de maand Juli steeg het prijsni veau met 0.3 procent. Dat lijkt nog geen meevaller vergeleken met de nul die het prijscljfer over zowel mei als Juni had laten zien. Toch is het cijfer laag. omdat de huurverhoging van gemiddeld 6.5 procent per 1 Juli het prijsniveau heeft opgevoerd met 0,7 procent. Zonder die huurverhoging zou het JuliciJfer dus een daling met 0.4 pro cent hebben laten zien. wat eveneens een tienjarig record zou zijn geweest. Vorig jaar Juli stegen de prijzen met 0,8 procent. het hoogste maandcij fer van 1978. Zonder huurverhoging zou er toen een daling met 0,1 procent zijn geweest. Verschuiving 1 fan onze soc.-econ. redactie IEN HAAG Minister Albeda (socl- le zaken) wil de wet niet-CAO-inko- I lens op een punt aanscherpen. De et geeft de minister de bevoegdheid ,/y oor werknemers die niet onder een ej )AO vallen, voor te schrijven dat hun »nsverhoging niet hoger mag zijn an die voor vergelijkbare CAO- ed Wknemers. il n de praktijk was er soms misver- tand of bepaalde groepen werkne- ners nu wel of niet onder de wet - leien. Het kwam voor dat men meen- B v le niets te maken te hebben met de ffd et wanneer er voor de lonen een rtexeringsclausule was afgespro- en, ontleend aan een CAO. Om elk 3 ilsverstand voortaan uit te sluiten il de minister nu in de wet vastleg- en dat het loon zelf in een CAO of t rtlectieve regeling geregeld zal moe- qs en zijn, wil men niet vallen onder de -ne! 'e& niet-CAO-inkomens. >0. Officieel loopt de wet eind dit jaar af. z Ibeda wil echter verlenging met een 17 «ar Jaar. totdat de nieuwe „raamwet >P de inkomensvorming" gereed is. e 1 Ubeda heeft gisteren de sociaal-eco- 1 omlsche raad om zijn mening over P voornemens van de minister met Ie wet niet-CAO-inkomens gevraagd. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) Wie speelde een rap port over de manier waarop de Verenigde Staten spionnen aanpakken, door aan de pers? Over die vraag maakt de Amerikaan se regering zich op het ogenblik druk ker dan over de inhoud van het rap port. Die stond in de Washington Post, nadat de rubriekschrijver Jack Anderson eerder al de hoofdlijnen had aangegeven. Kern van het verhaal: buitenlandse inlichtingendiensten kregen in de VS alle speelruimte om kritiek op hun regeringen door vluchtelingen of Amerikaanse burgers de kop in te drukken, door intimidatie of zelfs moord. Het ministerie van buiten landse zaken hield onderzoeken naar de activiteiten van buitenlandse spionnen tegen. De sjah van Iran zou hebben gedreigd alle CIA-agenten zijn land uit te zetten, als Washington stappen zou ondernemen tegen Iraanse agenten ln de VS. Het minis terie van buitenlandse zaken droeg de binnenlandse veiligheidsdienst (FBI) op géén onderzoek in te stellen naar mogelijke misdaden van de SA- VAK (de voormalige Iraanse inlich tingendienst) in de VS. Andere lan den die in het rapport worden ge noemd zijn: Chili, Joegoslavië de Fi lippijnen en Taiwan. Letterlijk staat in het in de openbaar heid gekomen rapport dat er duidelij ke bewijzen zijn dat Amerikaanse burgers met reden bang zijn voor agenten van buitenlandse inlichtin gendiensten. De voormalige minister van buiten landse zaken Kissinger zou halve en hele onwaarheden hebben gesproken omtrent de aanwezigheid van buiten landse spionnen in de VS. In het stuk, dat werd opgesteld door de subcommissie voor buitenlandse zaken van de senaat, wordt erkend dat de Verenigde Staten er belang bij hebben goede betrekkingen te onder houden met .zekere autoritaire regi mes" maar dat mag niet ten koste gaan van de rechten van Amerikaan se burgers, die in de grondwet veran kerd liggen. Het Amerikaase ministerie van bui tenlandse zaken deed wat in dit stadi um van hem verwacht werd: ontken nen. Woordvoerder Tom Reston zei dat het ministerie van buitenlandse zaken juist heeft ééngedrongen op acties tegen agenten van buitenland se Inlichtingendiensten, uit Iran, Chi li en Joegoslavië. Het onderzoek naar het uitlekken van het rapport zal worden ingesteld door de ministeries van buitenlandse zaken en Justitie, en de FBI. ADVERTENTIE Vrachtwagens zijn als speel goedautootjes door elkaar ge husseld op het achterdek van een veerboot, die nabij de Ca nadese stad Vancouver aan de grond liep. Niemand werd hierbij gewond, maar de schade lijkt aanzienlijk. Feitelijk zijn er ln het voorjaar van 1978 nog lagere cijfers van de Inflatie per twaalf maanden geweest dan de 3,7 procent van Juli nu. Maar die cijfers waren geen echte records, om dat vorig Jaar de jaarlijkse huurver hoging werd verschoven van april naar Juli. Bij correctie hiervoor ko men alle cijfers boven de vier procent inflatie per twaalf maanden te liggen. Het dieptepunt ln de Inflatie komt terwijl deskundigen van alle kanten een herstel van de inflatie voorspel len als gevolg van de sterke stijging van de olieprijzen. Het duurt echter meer dan een Jaar voordat die stij ging volledig is doorgewerkt in de consumentenprijzen. De benzineprijs is echter vorige week al een keer verhoogd. Het is niet uitgesloten dat het laagterecord van Juli enkele jaren onaangetast blijft. Behalve de huren stegen in Juli de prijzen voor elektriciteit, ziekenhui zen. verpleeginrichtingen en lessen. Prijsdalingen deden zich vooral voor bij kleding, en ook wat bij schoeisel en verse groenten. MOL WE Ft DA Erkend verhuizer NIET duurder, WEL heter Almere: 03240-11522 Lelystad: 03200-21600 Kampen: 05202-16852 Wat doet de Amerikaanse regering met buitenlandse spionnen? Geen strobreed in de weg leggen, aldus een rapport dat geheim had moeten blijven. En wat doet de Amerikaanse regering nu? Ontkennen. En uitzoeken hoe dat rapport kon uitlekken. Zo eenvoudig werkt dat. Van onze verslaggevers DEN HAAG Het actiecomi té „200 Sint Jan" is zeer ver ontwaardigd over het besluit van staatssecretaris Haars van justitie dat 41 Syrisch- orthodoxe christenen Neder land moeten verlaten. Van de groep Turkse christenen die asiel hebben aangevraagd, hebben 89 mensen een ver blijfsvergunning gekregen. Volgens het actiecomité zijn veel nieuwe feiten onvoldoende onder zocht. Het comité wijst op het Zweed se Gallaghanrapport, dat nieuwe ge gevens verstrekt over de positie van christenen in Turkije. Een lid van het comité zei gisteren dat de Turkse christenen in de op vangcentra in Schijndel, Someren en Den Bosch „duidelijk aangeslagen waren" door de beslissing. Verder heerste er grote onzekerheid onder de mensen, omdat niet bekend is wie nu precies behoort tot de groep van 41. die terug worden gestuurd naar Turkije. Turkije. De aktievoerende Turken hebben destijds de kathedraal 8t. Jan verlaten ln de wetenschap dat Bluyssen zijn onderhandelingen zou blijven voortzetten. Officieel wordt het land waarmee Bluyssen in kon-, taktis niet genoemd. Geruchten dat het om West-Duitsland gaat worden echter door een voorlichtster van het Bisdom bevestigd noch ontkend. In 105 gevallen kon volgens de staats secretaris Haars voorlopig geen posi tieve beslissing worden genomen. Deze Turken kunnen om herziening van hun asielvraag vragen of in be roep gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Zij kunnen dan meer duidelijjheid verschaffen over bijvoorbeeld de omstandighe den waaronder ze zouden komen te verkeren wanneer ze naar Turkije zouden terugkere. Tot er een beslissing is genomen, mo gen zij in Nederland blijven. Er moet volgens Haars echter wel op worden gerekend dat een „niet onbelangrijk deel" van hen Nederland alsnog zal moeten verlaten. Over een vierde groep van dertig Turkse christenen moet het ministerie nog een beslis sing nemen. Die valt vóór 1 septem ber te verwachten. Bezetting Een groot deel van de asielaanvra gers heeft een tijdlang de Sint Jan in Den Bosch bezet gehouden om te bereiken dat ze in Nederland moch ten blijven. Op 27 Juni dwong de Tweede Kamer mevrouw Haars door een motie om de asielaanvragen op nieuw te bekijken. Dit naar aanlei ding van berichten over de vervolging van Syrisch-orthodoxen in Turkije. De asielaanvragen moesten worden getoetst aan het algemene toelatings criterium, namelijk klemmende rede nen van humanitaire aard. De 41 Turkse christenen die het land nu moeten verlaten, zijn volgens Haars ln hoofdzaak jonge mensen die naar het ouderlijk huis in Turkije kunnen terugkeren. Ook zijn er gehuwde mannen bij, die hun gezin in Turkije hebben achtergelaten en bij wie vol gens de staatssecretaris niets is ge bleken van „aanmerkelijke beletse len om zich weer bij hun gezin te voegen". Vólgens Haars waren ln geen van deze 41 gevallen de persoonlijke om standigheden in Turkije aanleiding om deze Turken op humanitaire gronden verblijf aan te bieden in Ne derland. Het merendeel van hen heeft overigens al te horen gekregen dat ze per 1 september het land moeten ver laten. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Heily Blok cn Ina van Faasven Lektuurhanger (B) Nooil meer rocken naar dc kram nl tv-gids. Decoratief jute leciuur- hangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien Echl naiurel leder mei gc- vlochicn koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm-bandje van keramiek. Dubbeltelling Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: ADVERTENTIE Bluyssen Ik heb één bloemetje ge- J Plukt op al die hei Bisschop Bluyssen van Den Bosch zet zijn pogingen om de uitgewezen Turken ln een ander Westeuropees land onder te brengen voort. De on derhandelingen daaromtrent zijn nog niet afgesloten. Wanneer andere lan den bereid zijn de groep op te nemen, hoeven de Turken niet terug naar vluchtelingenhulp Den Haag In totaal had het ministerie 265 asiel aanvragen ln behandeling. Aanvan kelijk waren het er 308 die opnieuw bekeken moesten worden. Maar op het moment dat het onderzoek zou beginnen, waren 33 Turkse christe nen vertrokken. Naderhand bleken er volgens de staatssecretaris nog eens tien dubbeltellingen te zijn gepleegd. Volgens Haars is een team van zes hoofdambtenaren van de directie vreemdelingenzaken geruime tijd in tensief met de asielaanvragen bezig geweest. Zelf heeft ze ook „in belang rijke mate bijgedragen tot het zoeken naar oplossingen, waarbij de humani taire aspecten van de zaak ten volle tot hun recht zouden komen." aldus de brief aan de Kamer. Postcode en plaats: Tel.: I Voor hef kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een wel komst korting van 7. I Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456. 00

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1