oorbereid op hoog water jnnesty begint actie oor dienstweigeraars Niet meer werk bij lagere uitkeringen Ramp Kïesuwkado In deze krant 11 ii i i mHKiiiiii u Samenwerking gemeenten in gewesten aan banden iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Bewolkt HET WEER Werkgroep over knelpunten op arbeidsmarkt Minister zelf slachtoffer sluikreclame jeren leven $et 'smog' Ontheffing werkboekje verlengd Bonn weet niets van toenadering tot Palestijnen Veertien kilometer file door regenval Plan Wiegel voor binnenlands bestuur: Trouw Niet van gisteren I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I Kado naar keuze: DA. ÜB. DC. DD. (aankruisen I Lees een krant met overtuiging: Trouw rouw R H S 37STE JAARGANG NR. 10920 - VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 V Wisselend bewolkt met enkele buien, mogelijk mei onweer. Middagtempe- raturen ongeveer achttien graden. Aan de kust tot krachtige wind, wind kracht 6. en in het binnenland tot matig, windkracht 4, afnemende westenwind. Morgen en overmorgen: wisselvallig en vrij koel. Morgen zon op: 06.16 onder: 21.13 maan op: 22.58 onder. 10.34. Deze krant heeft een speciaal telefoon nummer voor mensen die zin hebben in een abonnement: 020 659388 WEST-DurrSLAND DM1,90 - ENGELAND £0,50 - ITALIË URE 800 - LUXEMBURG BFfl 13 LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Een andere kerk in Salland PAGINA 3: Gestolen goed bij politie gestolen PAGINA 7: meldingen van schepen op de Noord zee in moeilijkheden. Het vlot Sterke Yerke, met aan boord vier Friezen, dat vorige week woensdag vanuit Harlingen vertrok voor een oversteek naar de Antillen is gisteravond laat door een schip van Rijkswaterstaat de haven van Hoek van Holland binnengesleept. De bemanning gaf er de voorkeur aan om de storm en springvloed in de haven af te wachten. Als het weer verbetert is het viertal van plan op nieuw zee te kiezen. Op de foto: bij de Scheveningse Pier worden zandzakken op de daken van strandhuisjes gezet om ze zo goed mogelijk te beschermen. Zie ook onze weerrubriek. Vooruitzichten top Rhodesië zijn niet rooskleurig PAGINA 9: Ponypark: Ze willen pret Vissers ook natte park wachters PAGINA SPORT: Mensen in de sport PAGINA ECONOMIE: Nederlandse hulp aan Antillen een schijntje PODIUM Over kolen en zonne-energie Mevrouw Thatcher in Loesaka PAGINA SERVICE: Rubriek toerisme, radio* en tv-programma's, strips, puzzel, feuilleton Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Verlaging van uitkeringen aan werklozen over de hele Unie zal hoogstwaar- schijnUjk het aantal werklozen en openstaande vacatures niet verminderen. Wel „Ujkt het de moeite waard na te gaan in hoeverre" de vroegere netto-verschiUen tussen loon en uitkering „op aanvaardbare wijze zouden kunnen worden hersteld". Dit zegt een werkgroep van deskundi gen van vakbeweging, ondernemers en ministerie van sociale zaken in een voorlopig rapport met aanbevelingen tegen knelpunten op de arbeids markt. Eind juli waren er officieel 73.800 openstaande vacatures en 211.180 werklozen. Ondanks de vele werklozen blijken er geen geschikte krachten te vinden voor vele vacatu res. Op verzoek van minister Albeda (sociale zaken) is deze winter de werk groep gevormd om maatregelen te bedenken om vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen. Het voorlopige rapport van de werk groep is nu klaar, en wordt deze maand besproken door de organisa ties van vakbeweging en onderne mers. Dit rapport is niet officieel ge publiceerd. Dat gebeurt wel met de definitieve versie die de werkgroep op 4 september hoopt aan te bieden aan Albeda, nadat de reacties uit de „ach terbannen" zijn verwerkt. Terugval in een onzer verslaggevers ISTERDAM Amnesty ernational is een actie be- ïnen voor een betere be- ïdeling van dienstweige- rs in West-Europa. Door de tgeving inzake dienstwei- ren in Frankrijk, Zwitser- id en Griekenland worden ;elmatig de rechten van de ns geschonden, aldus mesty. organisatie meent dat de Raad Europa stappen moet onderne- n om tot een betere behandeling te nen. Initiatieven om in het Euro- e verdrag tot bescherming van de iten van de mens een bepaling op iemen, die het recht op dienstwei- en erkent. Het comité van minis- i van de Raad van Europa, waarbij landen zijn aangesloten, liet in 7 weten daartoe geen kans te zien. het verdrag is tot op heden niets geregeld inzake dienstweigering. Wel zegt artikel 9 dat de lidstaten ver plicht zijn de vrijheid van godsdienst en geweten te eerbiedigen. Wel nam de Raad van Europa in 1967 een verklaring aan waarin wordt ge zegd dat personen die op grond van hun geweten of diepe overtuiging be zwaar hebben tegen gewapende dienst daarvan kunnen worden vrij gesteld. Niet alle lidstaten hebben zich daarvan echter wat aangetrok- ken.zegt Amnesty. Frankrijk, Grie kenland en Zwitserland zijn voor beelden. In Frankrijk zijn de mogelijkheden veel minder dan in de in 1967 aange nomen resolutie wordt gevraagd. De duur van de vervangende dienst is twee keer die van de gewone dienst plicht en kan volgens Amnesty als straf worden gezien. Amnesty vraagt de Franse regering: de aanvraagtermijn en erken- ningsgronden om als dienstweigeraar erkend te worden uit te breiden; de duur van de vervangende dienst te bekorten, en dienstweigeraars die ten onrechte gevangen zitten vrij te laten. Jehova's ADVERTENTIE voor verdergaande veiligheid igy iiiiin mimiAiiuimiii lllli liililUmfim^ In Griekenland zitten, meldt Amnes ty, meer dan 80 Jehova's getuigen in de gevangenis, omdat zij dienst wei geren. Sinds oktober 1977 bestaat de mogelijkheid van ongewapende dienst binnen de krijgsmacht in Grie kenland, maar deze duurt twee maal zo lang als de gewone dienst (vier in plaats van twee jaar). Bovendien geldt de mogelijkheid al leen voor weigeraars op godsdiensti ge gronden. Wie vervangende dienst weigert wacht een lange gevangenis straf. Amnesty vraagt Griekenland onder meer uitbreiding van de moge lijkheden voor vervangende burger dienst. In Zwitserland ten slotte wordt meer dan 500 keer per jaar dienst gewei gerd. Erkende weigeraars worden te werk gesteld, niet erkende kunnen tot maximaal drie jaar gevangenis worden veroordeeld. Wie daar daarna opnieuw weigert wacht een door gaans langere gevangenisstraf. Am nesty zegt nadrukkelijk zichzelf niet uit te willen spreken voor of tegen dienstplicht of -weigering, maar meent dat iedereen op grond van geweten of overtuiging het recht moet hebben dienst te weigeren. ARNHEM (ANP) Minister Gardeniers van CRM is giste ren zelf het slachtoffer gewor den van sluikreclame op de te levisie. Toen haar bij opnamen in Sonsbeek bij Arnhem van de sterrenslag van de AVRO, waarbij de minister optreedt als aanvoerster van de ploeg politici, een paraplu tegen de regen werd aangeboden, nam zij deze beschutting dankbaar aan. De minister had niet in de ga ten dat het regenscherm, ver strekt door een vertegenwoor diger van een grote fabriek in sportartikelen, aan de buiten kant duidelijk een merkteken droeg. Bob Bremer, chef-sport van de AVRO-televisie, merkte het voorval op en plakte snel enkele stickers van zijn om roep over de merknaam. Minister Gardeniers tilde niet al te zwaar aan het voorval. Opmerkelijk was echter wel dat zij na het incidentje geen gebruik meer wilde maken van de paraplu. Ook staatssecretaris Smit- Kroes was op het festijn aan wezig. Op de foto wacht zij in aangepaste kleding op haar beurt voor het onderdeel kano varen. Het programma wordt in oktober uitgezonden. V rachtwagenchauff eurs DEN HAAG (ANP) Minister Albe da (sociale zaken) en staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) hebben gisteren besloten de geldigheidsduur voor de ontheffingen van werkboekjes voor de vrachtwa genchauffeurs te verlengen tot 1 ja nuari 1980. Het gaat om de ontheffing die in individuele gevallen wordt verleend om het werkboekje bij zich te heb ben. Via het werkboekje kan worden nagegaan of een vrachtautochauffeur niet te lang achter het stuur zit. Die ontheffing geldt voor chauffeurs van kleinere vrachtwagens tot 3,5 ton. De oude ontheffingen liepen tot 1 juli. Al eerder besloten de bewindslieden de individuele ontheffingen van de tachograafplicht te verlengen, even eens tot 1 januari 1980. werkgroep rept niet over deze conse quentie. Het betreft hier een politiek uiterst gevoelige materie, waarover kabinet-Van Agt en PvdA-oppositie de afgelopen twee Jaar bij herhaling met elkaar overhoop hebben gelegen, elkaar over en weer beschuldigend, van leugens en volksmisleiding. Vervolg op pagina 3 Een werknemer die werkloos wordt, krijgt het eerste halfjaar 80 procent van zijn loon als WW-uitkering, daar na twee jaar lang 75 procent als WWV, en vervolgens bijstand (niveau minimumloon). Netto is de terugval de laatste Jaren echter steeds kleiner geworden. Dat komt doordat op de uitkeringen minder sociale premies en ook belasting wordt geheven. Bo vendien zijn de laagste uitkeringen netto gekoppeld aan het netto mini mumloon. Daardoor is er voor veel werkloze werknemers geen of nauwe lijks terugval in netto inkomen als zij werknemer het minimumloon of even meer verdienden. Dat bevordert niet het „zoekgedrag" en de motivatie van werklozen om een nieuwe baan te vinden. De werk groep gaat niet verder dan de opmer king dat deze kwestie nader zou kun nen worden bekeken. Daarbij waar schuwt de werkgroep dat „uiterst zorgvuldig optreden past" bij ingrij pen in de uitkeringen. Technisch is het scheppen van af stand tussen netto loon en netto uit kering op het niveau van de laagste groepen uitsluitend mogelijk, als de netto uitkeringen worden losgekop peld van het netto minimumloon. De BONN, BEIROET (DPA, AFP, Reu ter) De Westduitse regering heeft zich gedistancieerd van het plan voor het Midden-Oosten, dat de bonds- •dagafgevaardigde Mölleman heeft overhandigd aan de Palestijnse leider Arafat. In dit plan van de afgevaar digde van de regeringspartij FDP staat onder meer dat Duitsland con tact moet zoeken met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering was Bonn niet op de hoogte van het acht punten tellen de plan van Jürgen Mölleman. De bultenlanddeskundige van de FDP zou geheel namens zichzelf hebben gesproken, aldus de woordvoerder. Op een persconferentie in Beiroet gaf de FDP-afgevaardlgde echter de in druk dat hij het standpunt van de regering vertegenwoordigde, toen hij verklaarde: „Wij Duitsers onderhou den op grond van historische ver plichtingen vriendschappelijke be trekkingen met Israël. Volgens een van de punten moet dit zo blijven. Wij willen echter ook vriendschappe lijke relaties met alle Arabische lan den en in het bijzonder met het Pales tijnse volk, dat wij tot dusver nogal hebben verwaarloosd." Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Het slechte weer heeft gisteren het verkeer op de Ne derlandse wegen danig parten ge speeld. Door de zware regenval werd het verkeerd vertraagd en ontston den omstreeks vijf uur gistermiddag files op de A2, tussen Utrecht en Culemborg, en op de A12 tussen Utrecht en Den Haag, aldus de ver- Jceerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen. Acht personenauto's raakten gister middag betrokken bij een kettingbot sing bij de Gouwebrug op de A12, waardoor vijf personen werden ge wond. De langste file ontstond gister morgen om zeven uur op de rijksweg Den Bosch-Utrecht, doordat asfalte- ringswerkzaamheden 's nachts door *e regen sterk waren vertraagd. BIJ 'lanen, ln de richting Utrecht, stond er om negen uur een file van veertien kilometer lengte die pas om half elf was verdwenen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De samenwerking van gemeenten ln zogeheten gewesten wordt sterk aan banden gelegd. Gemeenten mogen nog slechts een beperkt aantal taken politie, brandweer, ambulancevervoer en andere ln gewestelijk verband aanpak ken. Planning en coördinatie van regionaal beleid, moeten in het vervolg door provincies worden behartigd. De kosten van samenwerking in regionaal verband moet door de deelnemen de gemeenten zeil worden gedragen. Dat alles ia in het kort de strekking van een concept-ontwerp van wet van minister Wiegel en staatssecretaris Koning van binnenlandse zaken. Het consept voor een wet op de gemeen schappelijke regelingen past in een drietal wetsontwerpen, die de basis vormen van de reorganisatie van het binnenlandse bestuur. Ons land telt zo omstreeks veertig gewesten, die goed of minder goed functioneren. Daarnaast heeft het to taal van achthonderd gemeenten on derling meer dan 1500 gemeenschap pelijke regelingen, die zaken als vuil verbranding en rioolwaterzuivering coördineren. Om het binnenlandse bestuur door zichtiger te maken, wil het ministerie orde in de veelheid van regelingen scheppen. Ook ligt aan het wetsont werp de wens ten grondslag, dat er naast gemeenten, provincies en het rijk geen vierde bestuurslaag ont staat. Veel gewesten ontwikkelen zich nu ln die richting. Rijnmond en het gewest Twente zijn daarvan voor beelden. Het voorliggende ontwerp, dat eerst voor advies naar tal van instanties in het land gaat en pas aan het eind van het jaar, na aanpassing, aan de Ka mer zal worden aangeboden, wordt door Wiegel gezien als een aanvulling op zijn plannen met de gemeenten en de provincies. Op stapel staan nog wetsontwerpen, die de herindeling van gemeenten en provincies regelen. Tussen gemeenten en provincies ko men volgens de plannen een lichaam een naam is nog onbekend waar in gemeenschappelijke regelingen worden gebundeld. Het algemeen be stuur van dat lichaam moet worden gekozen uit en door gemeenteraden. Afgezien wordt van directe verkiezin gen, omdat daarmee het gewicht van een vierde bestuurslaag toch weer in huis wordt gehaald. De provincies krijgen de taak om te bevorderen, dat die nieuwe „lichtere vorm van gewesten" gestalte krijgt. Om het mogelijk te maken, dat de nieuwe structuur met een schone lei wordt opgezet, worden na een over gangsperiode alle bestaande gemeen schappelijke regelingen ontbonden. Meer nieuws op pagina 5 Wanneer Is een ongeluk een ramp? U zult daar zelden over wakker liggen. Wij wel eens. Zulke vragen spelen bij het maken van een enigszins redelijke krant. Een onzer redacteuren zag een ongeluk met terugwerkende kracht ramp worden. Om over na te denken. Pag. 7. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk. Hetty Blok on Ina van Faas&en Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting cn arm-bandje van keramiek. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal- J periode een welkomstkorting van 7. Ia.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan I Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opg^en). I Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1