Maredorp verder op weg naar wijkverbetering Niet veel wijzei van Rijswijksi politienota Zuster ludith Nijmands kiest de Nut&spaarbahk voor haar Persoonlijke Lening. En straks óók voor haar salarisrekening! NUTSSPAARBANK Bestemmingsplan gepresenteerd Gebruik Haagse persoonskaarten aan banden DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ondanks de sterke bezwaren die de buurt tegen een dergelijke grootschalige voorziening heeft, houdt de ge meente Leiden vast aan de bouw van een grote parkeergarage in de wijk Maredorp. Dit blijkt uit het woensdag door wethou der Waal (stadsontwikkeling) gepresenteerde bestemmings plan voor Maredorp, het gebied tussen de Oude Rijn, de Lange Mare, de Oude Vest en het Havenplein. Het bestemmingsplan Is de zoveelste papieren stap in het moeizaam verlo- pende stadsvernieuwingsproces van Maredorp. één van de oudste Leidse binnens tads wij ken Maredorp was twee Jaw geleden één van de eerste drie wijken in Leiden, waarvoor het rijk financiële steun aankondigde in het kader van de Interim Saldo Rege- -ling voor de stadsvernieuwing. Het gisteren gepresenteerde plan wijkt in grote lijnen weinig af van het ont-' ;werp-bestemmingsplan van begin vo rig Jaar, in zoverre dat nieuwe gege vens uit het distributie-planologisch onderzoek (naar de toekomstige win kelsituatie in Lelden) en uit het struc tuurplan voor de Leidse binnenstad verwerkt zijn. Ook is een relatie ge legd met het verkeerscirculatieplan. Een schuchtere start met de concrete rehabilitatie van Maredorp is inmid dels gemaakt. De voorbereiding van de herbouw van de Mirakelsteeg is zo ver gevorderd, dat binnenkort begon nen kan worden met de aanleg van de nieuwe riolering. Wethouder Waal zei gisteren te verwachten dat binnen acht maanden de eerste paal voor 20 tot 30 woningwetwoningen in de steeg in de grond kan. Ook particulie re restauratiewerken nemen in Mare dorp toe. Stallingsgarage In een gezamenlijke vergadering van drie raadscommissies zal het bestem mingsplan donderdag 16 augustus worden besproken. Naar verwachting buigt de raad zich in september over het plan. De raad zal zich moeten uitspreken over het door de buurtvereniging aangekondigde bezwaarschrift tegen de stallingsgarage voor 500 auto's in de Van der Werffstraat/Hekkensteeg. Volgens het verkeerscirculatieplan is so'n garage nodig, omdat in 1985 een tekort van ruim 500 parkeerplaatsen (voor de bewoners) in Maredorp wordt verwacht. Door verkeerstech nische maatregelen wil de gemeente het parkeren in de straat beter ordenen. Een ander discussiepunt in de raad is de in het bestemmingsplan voorge stelde beperking van de winkelfunc tie van de Haarlemmerstraat tussen het Havenplein en de Pelikaanstraat. Het distributie-planologisch onder zoek, dat het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) naar het winkelapparaat in Leiden heeft gedaan, concludeert dat een dergelijke beperking nodig is. De win kels in het centrum van Leiden zijn nu over een te grote afstand ver spreid, aldus het CIMK-onderzoek, dat een winkelconcentratie rond de Hoogstraat aanbeveelt. Ook het structuurplan voor de Leidse binnen stad gaat uit van een concentratie langs deze verbindingsweg tussen de Breestraat en de Haarlemmerstraat. De winkeliers in het genoemde deel van de Haarlemmerstraat voelen ech ter niets voor de voorgestelde winkel beperking. Tenslotte zullen er in de commissie vergadering volgende week, zo ver wacht ook wethouder Waal, harde noten gekraakt worden over de uit breiding van de Hema, die het be stemmingsplan toestaat. De Hema mag vier huizen in de aangrenzende Jan Vossensteeg slopen ten behoeve van de uitbreiding. Dit, omdat het distributie-planologisch onderzoek heeft aangetoond dat een groter wa renhuis in dit deel van de stad een positieve invloed op het economisch draagvlak van de winkels in het cen trum heeft. Lange geschiedenis Maredorp is ontstaan na de derde Leidse stadsuitleg van 1355. Ook de eerste bebouwing stamt uit die tijd, maar de meeste huizen dateren van later eeuwen. In de 15e eeuw kreeg dit De Haarlemmerstraat is de belangrijkste winkelstraat in Maredorp. De winkelfunctie van deze straat tussen het Havenplein en de Pelikaanstraat moet volgens het bestemmingplan beperkt worden. stadsdeel een impuls door de bouw van drie kloosters. De zo typerende stegen rond de Jan Vossensteeg zijn gebouwd in de 18e eeuw om woon ruimte te bieden aan de zich snel uitbreidende arbeidersbevolking. De Oude Vest is lange tijd de uiterste grens van de bebouwing geweest. Dankzij de sterke aandrang van buurtbewoners is in '75 een begin gemaakt met de plannenmakerij voor de vernieuwing van de buurt. Gemeente en buurtbewoners onder handelen hierover in projectgroepen. Hoewel tegen het eind van '77 het rijk de financiële middelen voor de wijk verbetering toezegde, duurde het nog een jaar, voordat minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) het verbeteringsplan goedkeurde. De bijdrage, die de minister in het kader van de Interim Saldo Regeling in het vooruitzicht stelde, werd voor lopig vastgesteld op bijna 12 miljoen gulden. Dat was 6,5 miljoen gulden minder dan de gemeente begroot had. De minister weigerde toestem ming te geven voor het weer opengra ven van de Stille en de Lange Mare, zoals de gemeente wilde. Het herstel van het oorspronkelijke karakter van de Lange en de Stille Mare, die in '53 gedempt zijn, acht de gemeente es sentieel voor het binnenstadsherstel. Geen dwang Het bestemmingsplan voor Maredorp is de juridische vertaling van de ver nieuwingsplannen, die de afgelopen jaren zijn gemaakt, zo benadrukte wethouder Waal gisteren. Het plan biedt de gemeente betere mogelijkhe den de vernieuwing op gang te bren gen. Zo kan het bestemmingsplan als basis dienen voor onteigening. Het kan particulieren niet dwingen mee te werken aan de stadsvernieuwing, maar omdat het plan vastlegt welke ontwikkelingen in Maredorp gewenst en welke ongewenst zijn, kan het die particulieren wel daartoe stimuleren. Zo laat het bestemmingsplan voor Maredorp geen ruimte voor verdere uitbreiding van de horeca. Alleen mag hier en daar nog een restaurant gevestigd worden. De gemeente hoopt nu, dat de particuliere woning verbetering van de grond komt, door dat meer zekerheid over de toekomst van de buurt bestaat. Ook hoopt de gemeente dat minister Beelaerts van Blokland op basis van het bestem mingsplan een definitieve beslissing over het al dan niet opengraven van de Lange en de Stille Mare neemt. Enkele andere voorstellen uit het be stemmingsplan zijn: sociale wo ningbouw op de plaats van het bin nenkort te slopen zwembad De Over dekte. O Nieuwe bruggen voor de verbetering van de routes voor voet gangers en fietsers (tussen de Oude Herengracht en de Oude Singel, over de Oude Vest bij de Hekkensteeg en over de Oude Rijn in aansluiting op een aan te leggen voetgangersroute naar de Burcht). 0 De aanleg van een pleintje op de plaats van de bebou wing van de Zuid- en Noordrunder- steeg. O De aanleg van een nieuwe verbinding tussen de Clarensteeg en de Van der Werffstraat. DEN HAAG (ANP) De gemeente politie en de sociale dienst van Den Haag moeten voortaan de kaarten met persoonlijke gegevens, die zij bij de gemeentesecretaris opvragen, na gebruik vernietigen. Burgemeester en wethouders hebben dat gezegd in antwoord op vragen van twee PvdA- raadsleden. De socialisten Toussaint en Martini spraken vorige maand hun bezorgd heid uit over de privacy van in Den Haag ingeschreven burgers. Ze von den het kwalijk dat gemeentelijke diensten bij het opvragen van gege vens van personen bij de afdeling bevolking op het stadhuis een copie kregen toegezonden van de hele per- soonkaart uit het archief. De twee raadsleden stelden: „De toenemende hoeveelheid in omloop zijnde per soonskaarten maakt het geheime ka- rakter van het bevolkingsregister tot een farce". B. en w. stellen in het antwoord op de vragen dat voor een vlotte verstrekking van de inlichtin gen de verstrekking van een hele per soonskaart noodzakelijk is. Zij wijzen er daarbij op dat de informatie alleen in handen komt van ambtenaren, met een geheimhoudingsplicht. Het college zegt verder een gemeentelijke verordening voor te bereiden voor bescherming van de persoonlijke le venssfeer. Die verordening zal in het komend zittingsjaar aan de gemeen teraad worden voorgelegd. door KLUIS CORNELISSE RIJSWIJK In een tijd, waarin de handhaving van d([°c openbare orde bijzondere eisen stelt, de criminaliteit niet alleen in omvang, maar ook in hardheid toeneemt, terwij ook het verkeer steeds meer aandacht vraagt, kan Rijf wijk rekenen op een hardwerkend en vakbekwaam poli tiekorps. Dit zegt burgemeester Zeevalking van Rijswijl in de discussienota politiebeleid, die gisteren in de opei baarheid werd gebracht. De discussienota politiebeleid valt uiteen in twee delen. Het eer ste deel behelst een betrekkelijk technische uitleg over de bevoegd heden van de personen en instel lingen die te maken hebben met de politie. In het tweede deel komt eigenlijk pas het daadwerkelijke politiebeleid aan de orde, wat niet inhoudt dat men er erg veel wijzer van wordt. Weliswaar wordt er een zeker overzicht gegeven van de werkzaamheden van het politie apparaat, maar van een duidelijke stellingname is geen sprake. Dat een dergelijk stuk een levendige discussie zal opleveren moet dan ook ernstig in twijfel worden ge trokken. In het eerste deel signaleert burge meester Zeevalking dat het poli tiekorps door het toenemen van het takenpakket van de politie aan onderbezetting lijdt. Hij vindt dat Rijswijk als randstadgemeen te een korpssterkte zou moeten hebben van rond de 105 man (is plus 9 man). Zeevalking spreekt daarom de hoop uit dat de minis ter van Binnenlandse Zaken niet alleen het inwonersaantal als maatstaf voor de organieke (is werkelijke) sterkte zal nemen, maar ook de dienstverzwarende factoren in aanmerking wil nemen. Over de bevoegdheden en beper kingen van de burgemeester zegt Zeevalking niets nieuws. Na een opsomming met uitwerkingen en toelichtingen als ware het een leerstuk, wordt alleen de conclusie getrokken dat een grens waar de verantwoording van de burge meester begint en ophoudt niet te trekken is. Interessanter zou ge weest zijn als hij wel zou aangeven waar wat hem betreft als burge meester van Rijswijk de grenzen liggen. Als reden geeft Rijswijks burgemeester op dat het niet wen selijk is de uitoefening van be voegdheden van de burgemeester aan regels te binden, omdat deze el zijn vastgelegd in de gemeentewet ge en voorschriften van hoger gezag, in De nota-lezer moet hieruit haast ni automatisch de conclusie trekken n dat Zeevalking deze bevoegdhe- t den tot tevredenheid stemmen. Het tweede deel kan als iets infor matiever bestempeld worden. Er wordt ingegaan op de werking van de democratische controle, wat in houdt dat evenals in andere ge meenten de burgemeester als hoofd van de politie verantwoor ding aflegt aan de gemeenteraad, terwijl belangrijkste directe dia loog plaats vindt in de commissie voor algemene zaken en verkeer. Zeevalking vindt overigens dat de tweespraak tussen burgemeester gemeenteraadsleden naar bevre diging verloopt en dat een specia le commissie voor politionele aan gelegenheden zoals voorgesteld is door D'66-Rijswijk niet nodig is. De afstand tussen politie en bur gerij is kleiner dan wordt veron dersteld, zegt Zeevalking in de nota. Hij baseert dat op de betui gingen van tevredenheid. Verder wijst hij er op dat vele werkzaam heden van de politie niet voor een ieder zichtbaar zijn maar die zeer wel gewaardeerd worden. Dit alles is ongetwijfeld een gegeven, maar een aanwijzing hoe het komt dat toch een deel van de bevolking ontevreden is over de politie zot op zijn plaats zijn, daar het ten slotte een discussienota geldt. Burgemeester Zeevalking zegt h< niet nodig te vinden dat Rijswij' een aantal wijkagenten krijg „Gezien de niet zo grote opper vlakte van de gemeente zijn de politiemensen voldoende op de hoogte van de locale problemen.' Daarbij wijst hij er op dat een dergelijke invoering weer man kracht kost, en dat kan Rijswijk zich niet permitteren. Judith Nijmands is jong en wil naast haar fiets 'n autootje. Dat kan. Want met haar inkomen als verpleegkundige kan ze zich best iets veroorloven. Ze wil dat autootje wèl liever vandaag dan morgen; haar nieuwe baan is ruim 10 kilometer verderop en vooral na de wacht wil ze bij 't krieken van de dag snel en veilig naar huis. Maar, Judith gaat niet over één nacht ijs. Zeker als 't om geld gaat kan, halsoverkop beslissen, geld gaan kosten. Na wikken en wegen besluit ze de Nutsspaarbank te kiezen voor haar Persoonlijke Lening. Gelijk heb je, Judith! 'n Veilig gevoel, dacht ze, omdat de Nutsspaarbank onderdeel is van een groter geheel. Dat zag ze meteen aan die S. En toch had ze 't gevoel bij haar eigen persoonlijke bank te zijn. Klopt. Want alle 80 kantoren in en rond Den Haag hébben die persoonlijke tint als ze hun diensten verlenen. En diensten verlenen is 't vak van de Nutsspaarbank. We doen dat in werkelijk alle facetten van het geldverkeer: salaris rekeningen, Persoonlijke Leningen, hypotheken, verzekeringen, vreemde valuta, speciale rekeningen voor jongeren en u kunt bij ons óók op 'n aantal verschillende manieren sparen en beleggen. Kijk, en Judith Nijmands had dat toch wel snel door.Da's ook de reden dat ze straks ook voor ons kiest inzake haar salarisrekening. Dan kunnen wij haar betalingen doen en hoeft ze zich niet meer zelf met die rompslomp bezig te houden. En verder zullen we haar, als ze wil, in de loop der tijd nog op veel manieren van advies kunnen dienen. Persoonlijk advies. Even binnenwippen kan op elke werkdag van negen tot kwart voor vijf, op koopavond en in sommige kantoren ook nog wel op zaterdag. Inmiddels heeft ze de papieren voor haar persoonlijke lening al getekend. Administratief gaat 't razendsnel bij de Nutsspaarbank. Kwestie van modern zijn Ja, metallic groen lijkt ons best 'n mooie kleur. Dag Judith! Inlichtingen: Jan Hendrikstraat 4, 2512 GL Den Haag Tel. 070-469490

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6