De handel in die ene Belg Nieuwe honkbalweek succes Zoetemelk niet op WK achtervolging Thurau moet bergen werk verzetten Titelhouders eerste geplaatst 7L ('De zakkenvullers, zo ziet men toch vaak de Hollanders' sGTï a De voetbalhandel Go Ahead Boycot zaak van regering Nieuw voorstel KNVB-NOS Ronde van West-Duitsland Van der Wiel bijgehaald Ruud Geels moet rusten Voor Nederlandse tenniskampioenschappen SPORT TROUWKWARTET RHS 13 DEVENTER Mare de Clerck is de enige Belg die vanaf volgende week in de eredivisie is te bezichtigen. De 29-jarige Gentenaar mag van zijn feitelijke broodheer FC Twente het doel van Go Ahead gaan verdedigen. Dat is een promotie en een rechtstreeks gevolg van zijn goede prestaties bij de eerste 5i|divisieclub Heracles, waar De Clerck de laatste twee seizoenen op „huurba- s" speelde. a een verblijf van zes jaar in het oosten van Nederland debuteert De Clerck min of meer in de eredivisie. Bij FC Twente werden zijn langdurige blessures door het management eerder beantwoord met het aantrekken van Volkmar J Gross en later André van Gerven. Een complete eredivisiewedstrijd heeft hij s voor de Enschedese club nooit gespeeld. Voor het grote publiek is deze Belg dan ook een onbekende. 11 «jTer introductie derhalve: Mare de Clerck, hij vertelt in dit verhaal over de Belg in Nederland, over de Nederlander in België, maar vooral ook over de ajLvoetbalhandel". Een opmerkelijk verhaal van een keeper die enige tijd het culiere bezit van een Nederlandse makelaar is geweest, zo ontdekte hij toeval 5 Het was toch al geen gebruikelijke 0 transfer, een Belg naar Nederland. Voor zover bekend was alleen Johan Devrindt hem ooit voorgegaan. Maar dat kwam omdat diens Hollandse werkgever PSV heette. Dankzij die grote fabriek heeft deze club nu een maal altijd extra financiële mogelij k- «-(heden. „Ik heb het eens uitgerekend", zegt Mare de Clerck, „in Nederland betaal ik achttien procent meer aan belasting. Ik ben gegaan omdat ik bovenal de sfeer van het topvoetbal wilde opsnuiven. Bovendien waren de voorwaarden acceptabel." Maar ook om een andere reden was het dus een „vreemde" overgang. Dat ging allemaal via-via," begint de lelg, wanneer hem wordt gevraagd hoe hij indertijd in Nederland terecht T^hwam. Hij lacht wat en wil pas na us enige aandrang de gang van zaken uit de doeken doen. De Clerck: „in die Itijd speelde ik bij AA Gent, het voor malige La Gantoise. Ik wilde weg bij die club want er waren grote proble- ,Jmen. Ik lag toen in scheiding en het ^bestuur wilde van mij af. Theo Lase- roms (tegenwoordig de trainer van FC Vlaardingen-red.) speelde bij ons en hoorde van de moeilijkheden. Hij kon wel iets regelen, zei hij tegen mij." Jk had op dat moment al enig con tact met de Franse club Valencien nes, maar Laseroms wist wel wat in Nederland. Hij zou eens met de make laar Jan van der Gevel bellen en inderdaad, korte tijd later kreeg ik van FC Twente een uitnodiging om een próeftraining te komen maken. Dat ging goed. Omdat het bestuur van AA Gent na veel gezeur van mijn kant had gezegd dat ik, omgerekend, voor 70.000 gulden mocht vertrekken, was de zaak snel voor elkaar, dacht ik. Later ben ik er achter gekomen .dat het spel heel anders in elkaar ,'lat." „Buiten mijn medeweten heeft Van der Gevel mij bij AA Gent gewoon opgekocht. Ik denk dat hij hét bedrag nog wel tot 60.000 gulden onjlaag heeft gekregen. De transfer is geen zaak tussen twee clubs geweest, maar van één club en een makelaar. Toen h een jaar later aan de leiding van KJ Twente vroeg wat ik eventueel noest opbrengen, werd me gezegd; het bedrag dat we voor je hebben itaald, ongeveer 120.000 gulden. No- een verschil natuurlijk, de 60 of 70.000 gulden die AA Gent ontving en de 120.000 gulden die FC Twente be taalde. Waar dat verschil is geble ven Nee, er was toen geen mana ger bij FC Twente. Guy Defaix begon kort daarna. Het was een zaak van het bestuur onder leiding van Jan Masman. Mare de Clerck begrijpt dat zijn transfer een mistige, zo niet stinken de aangelegenheid was. Zes jaar later haalt hij er slechts de schouders over op. In dertien jaar betaald voetbal heeft hij de jungle leren doorgronden. Hij verwondert zich nauwelijks nog ergens om. Ronduit meent hij: „Het is een slavenhandel. En in België nog veel erger dan in Nederland. In België ben je als speler praktisch rechteloos wanneer er iets met je gebeurt. Je hebt geen enkele zekerheid. Als je goed draait en niet geblesseerd bent kunt je veel geld verdienen, maar in een ander geval kan het gebeuren dat men je van de ene op de andere dag naast de vuilnisbak zet." „Wat er toch allemaal mogelijk is in België: onvoorstelbaar. Zo speelden wij elk jaar met AA Gent een wed strijd tegen een ploegje Brazilianen. Ene Campos, een makelaar, plukte in Brazilië, overal spelers vandaan, zette ze op een grote boot en probeerde ze dan in Europa te slijten. De bananen- boot is weer binnen, zeiden we altijd. Er zat maar zelden een goede speler bij. Hun enige referentie was, dat ze allemaal met Pele op de foto stonden. Vergelijkend, vindt hij het in Neder land allemaal net iets beter geregeld op voetbalgebied. „Men kan zich hier toch niet zo veel veroorloven. Dat komt ook omdat de clubs meestal niet van die eenmans-bedrijfjes zijn, zoals in België. Eén rijke man heeft het meestal te vertellen in België. Het betekent vooral dat hij geld in het spelersmateriaal stopt en de accom modaties bij voorbeeld maar een beetje laat verrotten. Dat zijn toe standen hoor in België. Ik lieb het toch meegemaakt dat we ons met koud water moesten wassen; kleed kamers die zo bouwvallig waren dat je er amper in durfde praten." Niettemin hebben - sinds Jan Mulder en Pummy Bergholtz halverwege de jaren zestig de weg wezen - een paar honderd Nederlanders zich in die om standigheden redelijk happy gevoeld. De Clerck, onomwonden: „De zak kenvullers. Zó ziet men toch de Ne derlandse voetballers in doorsnee. En Mare de Clerck: „Het is een slavenhandel". door Matty Verkamman dat klopt nog ook. Ik heb nooit begre pen waarom de Belgische clubs zo veel onbeduidende spelers uit Neder land aantrokken. Het zijn vaak Jon gens die in het Nederlandse betaalde voetbal niets presteerden. Bij AA Gent hadden wij Henk van Ingen en René van Breevoort die door Van der Gevel waren gebracht, Bram van Kerkhof, Piet van der Lippe en de in hun nadagen verkerende Theo Lase roms en Hennie van Nee. Die Van Ingen speelde tijdens zijn testwed strijd de sterren van de hemel, pakte vervolgens een goed handgeld en liet daarna nooit meer iets zien. Het ver velendste is dat dit soort Jongens de Belgische jeugd blokkeert, dat geeft wrijving en een brok frustratie bij die jongeren. Ik denk wel eens: de Neder landers vinden de Belgen dom onzin natuurlijk, maar als Je het beleid van de voetbalclubs bekijkt dan zou je het waarachtig nog gaan geloven ook." Als buitenlander in Nederlandse dienst heeft Mare de Clerck zich al tijd bescheiden willen opstellen. Dus niet als de Nederlander die in België meestal om zijn grote mond („de Hol lander met zijn dikke nek") wordt gemeden. De Clerck: „Ik heb me aan gepast aan de Nederlandse situatie, daarom heb ik nooit moeilijkheden gehad. Bij Heracles hadden we eens een Duitser, Hüger, die gedroeg zich echt Duits. Die jongen wilde geen woord Nederlands leren en werd dan ook al gauw het mikpunt Voetballers hebben dan een apart soort humor. Hij moest dagen aan een stuk van de anderen horen: zeg Hüber, ik moest van mijn vader vragen of hij zijn fiets nog terug krijgt. Zelf heb ik daar ook mee te maken gehad, met dat gezeur De Belgen-moppen hè. Eén keer is leuk, maar drie keer de zelfde mop op een dag wordt ontzettend vervelend. We hebben er een keer met Hollink (de trainer - red.) over gesproken. Toen is het minder geworden." „Het verschil tussen Belgen en Ne derlanders? Toch het gepraat over geld. Zeker bij Heracles, want daar hadden we een verschrikkelijk inge wikkeld premiesysteem. Daar wisten we kort voor de wedstrijd niet wat we konden verdienen. Dan gingen we het veld op en werd er geroepen: ik zal vanmiddag voor een tientje minder' presteren. Ach, zo zijn Nederlanders. Die jongens plannen altijd zo ver vooruit, willen weten hoe ze er over tien Jaar voor staan. Over tien jaar kan ik wel dood zijn, denk ik dan maar." A-selectie: Mare de Clerk, Jan Ende man, Dwight Lodweges, Jan Groene- weg, Teun Kist, Martin Koopman, Kees van Kooten, Jo Körver, Tommy Kristiansen, Hans Voskamp, Johnny Oude-Wesselink, Hans Salfischber- ger, Dick Schneider, Gerry Paddin, Mario Vuskovic, Henk ten Cate, Wim Woudsma, Bert Gotink. Nieuwe contracten: Gerry Padding (Hoogeveen), Mario Vuskovic (na een jaar militaire dienst terug uit Joege- Slavië), Henk ten Cate (Rheden), Bert Gotink (eigen jeugd). Vertrokken: Nico van Zoghei (nog geen nieuwe club), Arjen Kluiten- berg (Germanicus), Jacques van der Pas (Eindhoven), Stef Walbeek (Rob- da Raalte), Paul Kerlin (De Graaf schap), Jan van Dijk (FC Groningen), Henri van Leeuwen (Feyenoord), Trainers: Geestman. (Van onze sportredactie) UTRECHT Het stichtingsbestuur dat voor de Nederlandse Invaliden Sportbond volgend Jaar de Olympi- iche Spelen voor gehandicapten or ganiseert, blijft bij het eerder ingeno men standpunt dat Zuid-Afrika mee mag doen aan de Spelen in en om Arnhem. Het stichtingsbestuur blijft ondanks dat standpunt tegelijk ook de apartheidspolitiek afwijzen. Voor zitter Van Emden zei dit gisteren in Utrecht na afloop van een vergade ring waarbij ook de grote man achter M de sport voor en door gehandicapten, de Engelse sir Ludwig Guttman, aan wezig was. Ook drie afgevaardigden van de Zuidafrikaanse sportbond voor gehandicapten waren in Utrecht present De heer van Emden stelde zich op nieuw op het standpunt dat het hier een politieke beslissing betreft die niet door een sportbond genomen moet worden. Het besluit moet van de regering komen, die eerder het balletje aan het stichtingsbestuur door Co MatOC «peelde, door te melden dat sportor- ganisatles in dit soort beslissingen autonoom zijn. Van Emden hoopt dat 1891 de regering, nu weer in het bezit van de bal. snel een oordeel zal vellen. Moment uit de wedstrijd van gistermiddag tussen de All Stars en de Sycamores. Terry Hensley van de All Stars tikt op het derde honk Pete Piskol uit. UI bal, snel een oordeel zal vellen. Naar aanleiding van de veroordeling van deelneming door Zuid-Afrika aan de Spelen, afgelopen maandag uitge broken door de Arnhemse gemeen- iraad, zei van Emden dat een even tuele consequentie kan zijn dat lan den de Spelen voor gehandicapten lullen boycotten. Dat probleem dient dan opgelost te worden door de inter nationale organisatie, ISOD. Voorzitter Sir Ludwig Guttman zei dat de ISOD en ISMGF, de twee organisaties voor sportbeoefening door gehandicapten, Zuid-Afrika niet willen boycotten. Om te vervolgen met de veelbetekenende dreiging dat »ls bonden dat plan zouden hebben, lij daarmee in zouden gaan tegen een beslissing van de internationale orga nisatie. h feite komt dat erop neer dat wat voor definitief besluit er ook zal val len, er altijd kans op sancties is. Van Welke kant dan ook. HAARLEM Velen hebben zich nogal kritisch uitgelaten over de vernieuwde versie van de Haarlemse honkbalweek. Een honkbal-zesdaagse, die geldt als een trainingsweek van Oranje op weg naar de herovering van de Europese titel, dat kon toch nooit wat zijn. Toch is deze trainingsweek een goede voorbereiding voor het Nederlandse honkbalnegental geworden. Bovendien kon het talrijke publiek van tophonkbal genieten in Haarlem. Tot nu toe kwamen er meer dan vijfentwintigduizend bezoekers door de poorten van het Pim Mulierstadion. ATLETIEK BIJ wedstrijden in Gothenburg U Klaas Lok (Phoenix) op de 1500 meter vierde fcworden Maar belangrijker was zijn uitsteken- UJd: 3.38.83 De race werd gewonnen door de •m Steve Ovett In 3.38,51. Grote man achter de veranderde ver sie van de Haarlemse honkbalweek is Piet Tromp. Dit jaar is hij voor eerst in functie. De nieuwe voorzitter van het organisatlecomitee moet zijn voorganger en de „bedenker" van de Haarlemse honkbalweek Gé Voogd doen vergeten. Dat is geen gemakke lijke opgave, want Voogd zwerft al heel wat jaartjes als honkbalambas sadeur de wereld over. Voogd is nog als adviseur bij de organisatie betrok ken maar Piet Tromp heeft nu al zijn medewerkers bewezen dat hij wat kan. Hij ontpopt zich als een pragmati sche organisator, die uit het goede honkbalhout schijnt gesneden. „We zitten bijna tegen de vijfentwintig duizend toeschouwers aan en dat is ruim boven onze begroting. Een leuke ervaring. Een fijn stel mensen om mee te werken. Mogelijk dat ik dit jaar nog met Voogd naar de States kan gaan om voor de volgende Haar lemse honkbalweek nieuwe teams te contracteren. Internationale contac ten mis ik echter nog, dus dat zal ik voorlopig nog samen met Voogd blij ven doen," aldus Tromp. Een ander debuut kende in deze zes daagse Hamilton Richardson. Hamil ton Richardson was voor het eerst alleen verantwoordelijk voor Oranje. Ook Richardson mag spreken van een geslaagd debüut. „Zijn" spelers hebben een goede voorbereiding ge kregen op het naderende Europese kampioenschap in Italië. Dit in te genstelling tot de aartsrivaal Italië zelf. De in de Haarlemse honkbalzesdaag- se voor Italië scoutende John Noce: „Ik denk dat mijn spelers het nog erg moeilijk krijgen. De Nederlanders zijn nu gewend aan een toernool-rit- me. Dat kan ze erg goed Van pas komen. De Fighting Sycamores zorgden gis termiddag voor een verrassing ln de Honkbalzesdaase door de American All Stars, Amerikanen uit de Neder landse competitie, op een nederlaag te tracteren: 5-3. De All Stars namen weliswaar een voorsprong mede door een homerun van Matthew met een man aan boord, maar de All Stars lieten verder helemaal niets zien zo dat de Sycamores naar een regelmati ge overwinning konden grijpen. Cijfers: Sycamores 0-0-0-0-4-1-0-0-0=5 All Stars 1-0-2-0-0-0-0-0-0=3 Werpcijfers: 8ycamores: Walberg (4 21 3 inn.) 1-2-8-0, Lychak (4 1/3) 5-1-0-0; All 8tars: Wtson (5 inn.) 4-2-8-1, Dono van (1 1/3) 2-1-1-0, Morton (2 2/3) 4-0-1- 0. Een aanvallend tragisch zwak Neder lands team ging gisteravond onderuit tegen de Aztecs. Na het enthousias me van de dinsdagavond viel er nu geen moment warm te lopen voor de ploeg die aanvallend bijzonder wei nig in te brengen heeft. Cijfers: Nederland 0-0-0-0-1-0-0-0-0 1 Aztecs 0-1-3-0-1-2-0-0-x 7 Werpcijfers; Nederland: Rocky Ange- lo (4V» lnn) 1-0-6-2, Ron Olroldi (4'/») 5- 0-7-0; Aztecs: Ken Gerdan 2-4-4-1. Van onze sportredactie UTRECHT De KNVB heeft een opening gemaakt naar nieuwe onder handelingen met de NOS over het uitzenden van flitsen van het betaal de voetbal op radio en televisie. In Utrecht hield het bestuur van de sec tie betaald voetbal gisteren beraad met 33 van de 37 clubs plus vertegen woordigers van de vakbonden voor spelers en trainer^. Daarbij werd een nieuw voorstel ge formuleerd dat door een grote meer derheid werd gesteund. De KNVB stelt voor te gaan onderhandelen over een 3-jarig contract waarbij de bestaande situatie niet gewijzigd wordt. In totaal zal de NOS voor de verlenging van het oude contract, want dat is het ln feite, een bedrag van vier miljoen gulden moeten beta len, eventueel vermeerderd met Infla tiecorrectie. In vergelijking met het bedrag dat de NOS nu betaalt, 941.000 gulden plus inflatiecorrectie, betekent dat een verhoging met zo'n 30 procent De beraadslagende bestuurders en clubs spraken in hun nieuwe voorstel ook uit, dat ln de komende drie jaar een uitspraak geformuleerd zal moe ten worden over het recht op vrije nieuwsgaring van radio en televisie bij profvoetbalwedstrijden. De KNVB zal op korte termijn met de NOS contact opnemen om dit nieuwe voorstel te gaan bespreken. AMSTERDAM Joop Zoetemelk zal niet deelnemen aan het wereld kampioenschap achtervolging voor professionals. De KNWU heeft geprobeerd een aantal wegrenners met reputatie te interesseren voor de strijd op de baan om dat deel van de wielersport meer ln de belangstelling te plaatsen. Daarom ook zijn net als drie jaar geleden in Italië de baankamploenschappen na de strijd op de weg in het programma opgenomen. De Italiaanse bond slaagde in 1976 wel in zijn streven de populairste wegrenners op de achtervolging aan de start te krijgen en Francesco Moser werd wereldkampioen na een finale met Roy Schuiten. Zoetemelk echter meent niet de capaciteiten te hebben voor het baanwerk en zag af van mogelijke deelneming omdat hij zichzelf niet sterk genoeg achtte voor een plaats bij de eerste vier. De KNWU mag bij de professionals vijf achtervolgers Inschrijven en heeft naast de selectie van de specialisten Schuiten en Ponsteen behalve Zoetemelk ook Knetemann en Oosterbosch benaderd. De beslissing over al dan niet deelneming van het duo uit de ploeg van Peter Post is tegen het weekeinde te verwachten. Bij de wereldkampioenschappen (22, 25 en 26 augustus de weg in zuid- Limburg, baan 28 augustus t/m 2 september in het Olympisch Stadion) zal op de baan voor het eerst „keirin" op het programma voorkomen. Dit Japanse nummer, enigszins vergelijkbaar met de sprint, zal in 1979 nog geen officieel onderdeel zijn en derhalve ook geen wereldkampi oen kennen. Maar „keirein" zal vermoedelijk in 1980 wel als volwaar dig onderdeel ln het wereldkampioenschapsprogramma worden opge nomen. Voor de wegkamploenschappen staat de deelneming van veertig landen (620 renners en begeleiders) vast, voor de baan van 34 landen met meer dan vierhonderd deelnemers. HEILBRON De Zwitser Rene Savary heeft de tweede etappe van de Ronde van West-Duitsland gewonnen. Op de finish in Heillbron had Savary ruim honderd meter voor sprong op het peloton. De Belg Sercu werd tweede en de Westduitser Thurau blijft leider in het algemeen klassement. Joop Brand, Ruud Terrein: De Adelaarshorst. Capaci teit: 18.000. De tweede etappe ln de ronde van Duitsland, van Stuttgart naar Heill bron over 171,5 kilometer, kende pas na 123 kilometer enige opwinding. Op dat moment reed gele truidrager Didi Thurau lek, waarvan Francesco Mo ser profiteerde. Hij sprong weg uit het compacte peloton, kreeg veertien renners onder wie wereldkampioen achtervolging Gregor Braun mee en trok hard door. Maar Thurau herstel de zich formidabel. Persoonlijk leid de hij de Jacht op de koplopers en een tiental kilometers verder was de her groepering door zijn krachtsinspan ning weer tot stand gekomen. De opwinding sijpelde langzaam weg, het peloton wandelde naar de eind-, streep zoals het voor de ontsnapping van Moser ook al had gedaan. Enkele honderden meters voor de finish sprintte zesdaagserenner Rene Sava ry naar de dagzege. De Zwitser had op de eindstreep zes seconden voor sprong op de rest van het gezelschap. De sprint werd gewonnen door Pa trick Sercu voor Bert Scheunemann. In de algemene rangschikking be hield Didi Thurau de gele trui. Hij breidde zijn voorsprong op Aad van den Hoek met enkele seconden uit door goede klasseringen in de tussen- sprints waarin bonificaties te verdie nen zijn. Moser pakte die sprints aan om zijn achterstand op Thurau met 29 seconden te verkleinen. De Itali aan blijft derde en het verschil met de leider bedraagt nog twee minuten. Op de derde dag vielen enkele geren ommeerde renners uit. Roger de Vlae- minck gaf voor de start op wegens DIEREN (ANP) In de strijd om de open Nederlandse schaaktitel is na de zevende ronde de spanning ten top gestegen. Het trio Van der Wiel, Lan- geweg en Dennis Dieks voert het veld aan met nog twee ronden te spelen, terwijl een uitgebreide groep op een half punt volgt. Van der Wiel raakte zijn suprematie kwijt door remise tegen Hofland. Hof land bezat langere tijd zelfs een bete re stelling, maar Van der Wiel wikkel de bekwaam af naar de puntverde- llng. Lange weg klom naar de top door een zege op de verrassend sterk spe lende Renet, die eerder op de dag zijn afgebroken partij tegen Roele nauw keurig in winst omzette. Tegen Lan- geweg verloor Renet echter door zwakten op de koningsvleugel. Den nis Dieks schaarde zich bij de koplo per door een regelmatige overwin ning op Van der Linde. De belangrijkste uitslagen zijn afgebroken partij en uit de zeade ronde: Koele-Renet 0-1, Weatra- Dennia Dleka 0-1, Boy Die ka-Van der Linde 0-1, Langeweg-Van der Sterren l-O; zevende ronde: Renet-Langeweg 0-1, Hofland-Van der Wiel '/j-'/j. De Roode-Mllo Schee ren i/j-'/j, Dennis Die lu-Van der Linde 1-0. PUeater-Vogel '/*->/>. Stand aan de kop: 1/3 Van der Wiel, Langeweg en Dennis Dleka 6 punten, 4/7 Renet, Hofland. De Roode, MUo Schceren S'/a, 8. Janssen 5 1 afgebr. 0/17. Van der Unde, Plleater, Vogel, Boerama. Buyzer, Van Baarle, Nemet, Svenn. Kuyf 5. angina. Jean-Luc Vandenbroucke, een ploeggenoot van Hennie Kuiper, vertrok uit Duitsland na onenigheid met de ploegleiding en zijn kopman in deze ronde, Bernard Thevenet. raakt steeds verder ln de versukke ling. De tweevoudige Ronde van Frankrijk-winnaar moest ontluisterd de strijd staken. Uitslag tweede etappe: 1. Savary (Zwl) 171,5 km ln 4.41.27 2. Sercu (Bel) op 8 sec 3. Scheunemann (Ned) z.t. 4. Thaler (WD1) z.t., 5. 8chQtt (WD1) Z.t. 6. Henry Vandenbranden (Bel) z.t.. 7. Jagsch (Oos) z.t, 8. De Jonckheere (Bel) z.t., 0. Raas (Ned) z.t., 10. Philip Vandenbranden (Bel) z.t. Algemeen klassement: 1. Thurau (WDI) 11.37.59,2. Van den Hoek (Ned) op 53 sec. 3. Moser (Itai op 2.49, 4. Peeters (Bel) op 3.66, 5. Knetemann (Ned) z.t., 6. Clark (Aus) op 4.00, 7 Van den Haute (Bel) op 4.06, 8, Schmutz (Zwl) op 4.15, 0. Den Hertog (Ned) op 4.21, 10. Van de Wiele (Bel) op 4.21. ROTTERDAM Ruud Geels zal het begin van de nieuwe voetbalcompeti tie niet meemaken. De door Sparta van Anderlecht aangetrokken aan- valssplts moet drie weken rust hou den. Gisteren heeft Geels dokter 8trikwerda in Utrecht bezocht. Die constateerde dat Geels een scheurtje heeft in de achillespees. Oefenwedstrijden In Wenen heeft AJax met 1-5 verloren van Austria Wien. Die stand was al bij de rust bereikt door een falende AJax defensie. De doelpunten werden gemaakt door Marcelo, Sara. Oassellch, Pfeller en Schachner. Lerby redde de AJax eer. Hoewel In het Jubileum toernooi van Brussel verloor RWDM met 2-0 van FC Köln (doelpunten Konop- ka cn Llttbarskl) en ging Anderlecht met dezelfde cijfers ten onder tegen Real Madrid (treffers SUe- Ilke). Volendam won In Hoogkarspel met 7-1 van de vierde klasser Spirit De doelpunten werden ge maakt door Klaas Kwakman. Helling, Wlm Kwak man (2). Kraal, MQhren en Braan. Meester scoorde voor Spirit Amateurkampioen Rohda hield de profs van PEC op 3-3. Vederman (2) en Berends scoorden voor Rohda, Hoekstra (2) en Van de Wildenberg maakten de drie voor PEC. In een tamelijk fel duel won De Oraafschap van Feyenoord: 2-1. Voor De Graafschap waren Ja cobs en Koenders succesvol. Peters scoorde voor Feyenoord, Arbiter Geurds gaf gele kaarten aan Mlntjes en Van Veenendaal (De Oraalschap) en Van Delnsen en Albertaen. Er waren 8500 toe schouwers. In Beveren versloeg AZ '67 de Belgische lands kampioen Be veren met 3-1. SchOnbergcr opende voor Beveren de score, maar Metgod, De Oraaf en Talan tilden AZ naar de zege. Er waren 8000 Tegen de amateurs van De Valk won PSV met 9-1 (rust 3-1). Doelpunten: De Valk: Arendsen; PSV: Van Mljen (eigen doel), Van der Kuylen (3). Valke (2). Lubse (2). Koeman. 4500 toeschouwers FC Utrecht won bij Drachten met 0-12 na een ruststand van 0-4. De doelpuntenmakers bleven onbekend, de toeschouwers werden geschat: 1000. Excelsior versloeg de amateurs van TOOB met 1-6. De doelpunten voor de profs kwamen van Pot (2). Pattlnama (2). Waalander (2). Van Roasem trof doel voor TOOB. NAC heeft ln Zeeland een grote overwinning behaald op de amateurclub Aalburg: 0-12. Ton Sprangen scoorde zeven keer. Van OUst(2). Nees- kens (2) en De Schipper een. Er waren 1000 toe schouwers en scheidsrechter was Hopmans. ln Naaldwijk speelde FC Vlaardlngen tegen de amateurclub van die naam. Uitslag 1-2 met doel punten van Tarderslan cn De Vos van SteenwIJk voor Vlaardlngen en De O eer voor Naaldwijk ln Naaldwijk waren 300 toeschouwen, die scheids rechter Wagenaar zagen lelden. HILVERSUM - Elly Vessies en Louk Sanders, de titelhouders in het da mes- en herenenkelspel, zijn voor het toernooi om de nationale tenniskam pioenschappen (van 13 tot en met 19 augustus op de Metsbanen in 8cheve- ningen) als eerste geplaatst. BIJ de dames is Marijke Schaar als tweede gerangschikt. Bij de heren zijn achter 8anders geplaatst Paul van Min (juist teruggekeerd van een satellletclrcuit ln Brazilië), Marc Albert (vorig Jaar finalist) en de nationale indoorkam- pioen Theo Gorter. De 29-jarige Bandera lijkt op weg naar de zesde titel in successie. Daar mee zou hij het record van Tom Ok- ker overtreffen. Voor verrassingen bij de heren kunnen mogelijk zorgen de 15-Jarige Eric Wllborts, de een Jaar oudere René Moos en de 19-Jarlge Michiel Schapers. Dit Jaar ontbreken Wouter Fok (polsblessure), Rolf Thung (toernooien in Brazilië en de Verenigde Staten) en Maarten Keu- nen (enkelblessure). Frits Don is na een slepende blessureperiode weer van de partij- Bij de dames bezit de 29-jarige Elly Vessies niet meer die overmacht van enkele Jaren geleden. De vijf Jaar oudere Marijke 8chaar, die beschikt over een dubbele forehand, is de laat ste maanden sterk teruggekomen. Ze versloeg onlangs nog Elly Vessies met fora verschil en de plaatsingscommis sie van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond heeft haar dan ook de tweede positie toegekend. Het zal interessant zijn te zien hoe ver de talentvolle Jeugdspeelsters ditmaal zullen komen. Daarbij dient speciaal te worden gelet op de Europese Jeugdkampioene Marianne van der Torre en Marcella Mesker (die de der de ronde op Wimbledon haalde). Maar Nanette 8chutte, Karin Moos en ouderen als Tine Zwaan mogen zeker niet worden onderschat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13