Bij Vredestein onderste uit de kan gehaald Schema voor vernieuwing van Haagse Schilderswijk Van der Luit INNEMEE BV Beukenschans moet vervangen worden zicht op centrum voor l< dakloze jongeren Opnieuw meer werkloze schoolverlaters in regio TIJDELIJKE BEZORGERS/STERS Kritiek op ministerie E.Z. Raadscommissie huisvesting Leiden: KORT Gemeente stelt termijnen vast Verbetering Leidse arbeidsmarkt Begrafenissen-Crematies Transporten Spookboot TEL. 070/60.39.05 OASEDAG zaterdag, 11 augustus Gemeente Delft VAKANTIE BEZORGERS/STERS Gemeente Delft Gemeente Delft t WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor een bedrag van 22 miljoen, dat is bijna twee maal de taxatiewaarde, is het iel begeerde terrein van de rubberfabriek Vredestein-Loosduinen verkocht aan het Cen traal Financierings Instituut te Den Haag. Het CFI heelt het bod niet alleen namens zichzeli gedaan, er schuilt nog een onbekende andere nieuwe eigenaar achter het Vredestein- terrein. Directeur M. E. Enghart van het CFI heeft verklaard dat nieuwbouwplan- nen voor het Vredesteln-terrein in de sfeer zullen liggen van bedrijfshallen en daarbij horende kantoren. Mo menteel wordt met de Vredestein- directie het koopcontract opgesteld. De gemeente Den Haag heeft onlangs gezegd dat een projectontwikkelaar het terrein moeilijk rendabel kan ma ken omdat er volgens het be stem mingsplan alleen nieuwbouw voor schone industrie gepleegd mag wor den. Den Haag vreesde dat het ter rein lange tijd braak zal blijven lig gen. maar volgens het CFI heeft de gemeente zich daarop verkeken. De gemeente Den Haag heeft jaren lang geprobeerd de nu binnenkort sluitende Vredestein-fabriek op te ko pen en blijkt in de onderhandelingen rond verkoop een bedrag van 15,5 miljoen gulden te hebben geboden. Den Haag wilde het terrein, gelegen aan de rand van de in aanbouw zijnde Houtwljk. graag kopen voor de ve s- tiging van bedrijven die uit de oude stadsvemleuwingswijken verplaatst moeten worden Maar ook was het terrein aangedragen als nieuwbouw- plaats voor het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. In dat laatste geval had de gemeente de bestemming „schone industrie" voor de grond moeten wijzigen in „kantoorbouw". In vragen aan het college van Gede puteerde Staten zet Van Bemmelen kanttekeningen bij de rol die het mi nisterie van economische zaken heeft gespeeld bij de onderhandelingen rond het fabriekscomplex. Vredes tein N.V. is voor 98 procent in handen van de Staat en daarmee had het ministerie van economische zaken grote invloed op de verkoop van het terrein in Loosduinen. Van Bemme len meent dat het ministerie het alge meen belang niet heeft gediend door in te gaan op het hoge bod van de projectontwikkelaar. Het was goed voor de centrumfunctie van Den Haag geweest wanneer de Vredes- teingrond beschikbaar was gekomen voor een nieuw ministerie van Volks huisvesting. stelt het WD-statenlid. Inmiddels heeft het ministerie van volkshuisvesting, na afketsing van Vredestein. besloten naar Zoetermeer te verhuizen. Geheim De achtergronden van de verkoop, zoals de naam van de nieuwe eige naar en de bedragen waarom het ging zijn na afronding van de onderhande lingen langer dan een maand geheim gehouden door zowel de directie van Vredestein. de gemeente Den Haag als de betrokken ministeries. Een tip van de sluier is nu opgelicht door een WD-lid van de Provinciale Staten van Zuid Holland, de heer A. M. van Bemmelen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het college van B en w van Leiden moet andere het woonoord Beukenschans in Lel- derdorp. enige panden. Dit liet het merendeel van de Com missie van Volkshuisvesting gister avond wethouder Verboom weten. Aanleiding is het onlangs sluiten van pensions waarin buitenlanders ge huisvest waren, die niet aan de vereis te veiligheidsmaatstaven voldeden. De buitenlanders werden na het slui ten van de pensions ondergebracht in TENTOONSTELLING In de expositiezaal van de centrale biblio theek van Rijswijk. Dr. Colijnstr. 343. is t/m 20 aug. een tentoonstelling te zien met als titel: „Batik uit de doeken". RECREATIE - Kinderen van 4 tot 12 Jaar uit de Schilderswijk in Den Haag kunnen deelnemen aan het re- creatledagkamp. Monsterweg 93. Den Haag. Dagelijks vertrekken twee bus sen om 10 uur op de hoek Van Ostade/ Van Mlerisstr. Terugkeer ca. 5 uur Dagkamp Bloemendaal duurt tot 18 aug. ORGELCONCERT - Feike Asma zal donderdag 9 aug. in de Nieuwe Kerk in Delft een orgelconcert geven. Aanvang 20.15 uur. Toegang, ƒ4.-. CJP en 65+ reductie. GEZINSDAG De Afdeling Jeugd. Sport en Recreatie organi seert donderdag 9 aug op het terrein Ketelstraat in Den Haag een gezins dag. De dag begint om 10 uur. en duurt tot 9 uur. Op het programma staat o.a. een poppentheater, allerlei sporten en spelen, een voetbal toer nooi en een popgroep. Deelneming is kosteloos. VAKANTIETIJD Het theater „De Graanschuur". Dorpsstr 76 a is t/m 19 aug 's morgens gesloten Voor de lopende zaken kan men op werk dagen van 14-17 uur terecht bij bu reau culturele zaken, wat ook geo pend la op vrijdag van 19-21 uur en op zaterdag van 14-16 uur Toegangs kaarten voor filmvoorstellingen één uur voor de aanvang. Wisselwoningen Met Mevrouw Kessen menen ook de anders commissieleden dat de Beu kenschans geen uitkomst biedt als verwacht. Gezocht dient er te worden naar wisselwoningen. Voorop moet staan dat in eerste instantie gestimu leerd moet worden dat de pensions die nu afgekeurd zijn. weer voor be woning gereed gemaakt moeten wor den. Verder vindt de commissie dat het college moet onderzoeken of de gemeente geen andere panden kan kopen om ze later weer af te stoten ten behoeve van de bewoning van buitenlanders. Wethouder Verboom zegde de com missie toe dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de situatie. Hij verzette zich tegen het noemen van een termijn, maar gaf na aandrang van de commissieleden twee maan den voor de inventarisatie en zes maanden voor het opstellen van een actieprogramma. Terwijl het hele probleem van de huisvesting van bui tenlanders over een jaar uit de wereld moet zijn. In een commentaar hierop zei een woordvoerder van het ministerie van economische zaken gisteren dat het in dergelijke onderhandelingen „al tijd moeilijk is om bedrijfseconomi sche belangen af te wegen tegen maatschappelijk belang". Het minis terie kon nog niet meedelen hoe en door wie deze afweging in het geval Vredestein ls gemaakt. Opvallend is verder dat Van Bemme len met grote zekerheid stelt dat Den Haag van plan is geweest het terrein te gebruiken voor nieuwbouw van het ministerie van volkshuisvesting. Dat zou betekenen dat b en w in de onder handelingen over het fabrieksterrein al op voorhand van plan waren na een succesvolle afronding de bestemming om te zetten in (veel rendabeler) kan* toorbouw. De voor de onderhandelin gen verantwoordelijke wethouder Hardon was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Wonen in de Schilderswijk is nog steeds leven tussen dichtgetimmerde huizen in groenloze straten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente heeft een tijdschema gemaakt voor de concrete uitvoering van stadsvemieuwingswerken in de Haagse Schilderswijk. Wethouder Hardon (stadsontwikke ling) heeft dit schema dinsdag gepresenteerd. In het schema heeft de gemeente voor elk vernieuwingsplan afzonderlijk een termijn gesteld, waarbinnen dat plan voltooid moet zijn 'e Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er begint eindelijk vaart te komen in hi *VK al jaren sluimerende plan voor een centrum voor Haagi nQ Jongeren die (tijdelijk) zonder onderdak zitten. Hulpverl er ners van verschillende instellingen voor jongerenhui mi noemen een dergelijk opvangcentrum broodnodig. E :wl voorbereidingen zijn nu zo ver dat de gemeente op zoek pw naar een geschikt pand. Over de noodzakelijke subsidiist( bestaat nog geen zekerheid. de irZ Het gemeentebestuur van Den der Mast. de Terp. Adullam en va Hjiagzal bij het ministerie van opvang door de Kesslerstichtini cce CRM aankloppen voor subsidie voor het centrum. Den Haag hoopt op geld uit de pot van algemene bijstandswet, er is een kleine mil joen gulden nodig. Hoewel de Kom missie Opvang Project (KOP) stelt dat er in. Den Haag behoefte is aan drie onderdakcentra met totaal veertig bedden, gaat het plan dat Het nieuwe onderdakcentri la^ waarvoor dertien medewerl n ii moeten worden aangetrokken, g wc draaien onder verantwoordel heid van een stichting Voorziende gen Voor Jongeren, waarvoor op n bi moment een bestuur wordt ge it 2 meerd met leden uit allerlei hoel voc van de jongerenzorg. De voorbe lug pu dient te worden uitgevoerd uit ders van het project, de leden i M t van één centrum met twintig de KOP. trekken zich niet teififei bedden. maar blijven ijveren voor opvull ÉP ■Aanleiding van de oprichting van van andere gaten in de Haa de KOP als een soort overlegclub hulpverlening voor jongeren. Z< 6e waar het gebrek aan nachtelijke er behoefte aan meer huizen vfcn opvangmogelijkheden voor jonge- begeleide kamerbewoning, w ard ren wordt doorgesproken, was enke- jongeren zelfstandig kunnen woi *tie 'le- jaren-geleden het sluiten van het maar toch nog een tijdje onder dnf jongerenopvangcentrum (JOS) aan de Nieboerweg in Scheveningen. Dit opvangcentrum draaide in 1973 enkele maanden, maar moest wor den gesloten door allerlei organisa torische moeilijkheden. Het onder dakcentrum zal zich niet richten op een bepaalde groep jongeren, zoals bijvoorbeeld drugsverslaafden. Daarmee is het huis het best te vergelijken met enkele centra die al buiten het initiatief van de gemeen te zijn opgericht: De Schuilplaats, het opvangcentrum van zuster Van hoede zijn van een jongerenwerk Alfred Bouman, werkzaam voor laI' KOP, hoopt dat het onderdakc trum eind dit jaar of begin 1980 - afl M ie deuren kan openen. De bedoel dat het centrum onderdak kan ven voor een termijn van drie ken, maar in bijzondere gevalivei kan dat best uitlopen tot i !Je' maand of drie, zo blijkt uit 1 1 voorstel dat wethouders Du Ch( m nier (maatschappelijk welzijn ne' volksgezondheid) heeft gestui laf aan de Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft bij de vast- buurten is in het uitvoeringsschema stelling van het basisplan voor de stadsvernieuwing in de Schilderswijk de structuurschets in januari van dit jaar aangedrongen op zo'n uitvoeringsschema. De raadsleden hadden zich toen unaniem achter de mooie voornemens in de structuur schets gesteld, maar achtten een uit voeringsschema essentieel voor het welslagen van de stadsvernieuwing in Den Haags meest vervallen wijk. Het uitvoeringsschema actiepro gramma Schilderswijk genoemd wordt de komende maanden in de verschillende overleggroepen in de wijk besproken. In deze overleggroe pen praten gemeente-ambtenaren en buurtbewoners over de voortgang van de stadsvernieuwing. Wethouder Hardon zei dinsdag te verwachten dat voor het eind van dit jaar het uitvoeringsschema door de raad be handeld kan zijn. 1400 woningen In het schema is de vervangende nieuwbouw van zo'n 1400 woningen gepland. Verder is een termijn vast gesteld voor de realisering van nieu we winkels, een supermarkt, een me disch en sociaal-cultureel centrum, verschillende scholen, een kinderdag verblijf, veizorgingstehuizen en buurtparken. Ook de verplaatsing van hinderlijke bedrijven uit woon- vastgelegd. Daarnaast zijn de geplan de herinrichtingen van straten de ko mende jaren in het schema opge nomen. Wathouder Hardon vraagt in het schema de buurtbewoners om een oordeel over het functioneren van de organisatie, die voor het begeleiden van de stadsvernieuwing in de Schil derswijk op poten is gezet. Tot nu toe is die zo geregeld, dat buurtbewoners en gemeente-ambtenaren in overleg groepen b. en w. over de stadsver nieuwing adviseren. Werkgroepen van ambtenaren leggen de overleg groepen vernieuwingsvoorstellen voor. Een „noodploeg" heeft tot taak urgente problemen op korte termijn op te lossen. Voor de uitvoering van bouwplannen zijn er „bouwteams" ingesteld. In het schema zijn alleen die vernieu wingsplannen uit de structuurschets voor de Schilderswijk opgenomen, waaraan al wordt gewerkt of waarvan de uitvoering op korte termijn ver wacht wordt. Globaal bestrijkt het schema de periode '79-'83. De totale vernieuwing van de Schilderswijk moet tegen het jaar 2000 voltooid zijn. Door de ruimere opzet, die de wijk krijgt, zullen er dan geen veertig duizend, maar dertigduizend mensen wonen. De buitenlanders blijken echter het Kll- liefst in de binnenstad te wonen. In vervangende huisvesting zoe- een voorstel aan de commissie zet het ken voor buitenlanders, dan PvdA raadslid Mevrouw B. M. Kessen het woonoord voor migranten uiteen waarom. Ten eerste, zo stelt Beukenschans in Leiderdorp zii- 18 het openbaar vervoer ontoerei- Rnvpndipn moet hpt rnlWp kend Als twe«de reden Beeft ze dat Bovendien moet net college de buitenlanders er de voorkeur aan naar woonruimte zoeken voor geven met een paar landgenoten tus- de buitenlanders in- Of in de sen Nederlanders in te wonen. Een buurt van de binnenstad 2™?" P""' trekking °P Fvpntiippl mn») i)p «tmwntp de Integratie ls dat epn massale bewo- tventueei moet ae gemeente nln(, vaak onderiinge en ook naar Leiden om dit doel te berei- buiten toe problemen geeft. Boven- ken Overgaan tot de koop van dien vindt mevrouw Kessen dat niet aan het feit voorbij gegaan moet wor den dat de buitenlanders zich vaak „thuis" voelen in Leiden. DEN HAAG (ANP) Het aantal werkloze schoolverlaters op de Zuidhollandse arbeidsmarkt is verder gestegen. De ar beidsbureaus in deze provincie registreerden in juli ongeveer 4900 schoolverlaters die geen baan konden vinden. Dat is bijna vijfhonderd meer dan in Juni. Van de totale werkloosheidstoename in Zuid-Holland, 2,8 procent, kan bij na de helft worden toegeschreven aan jongeren die dit jaar van school kwa men. Verwacht wordt dat er in augus tus nog eens 1500 werkloze schoolver laters bijkomen. De provinciaal di recteur arbeidsvoorziening, Luijf, heeft dit gisteren gezegd. Scholleren met een mavo-, havo-, of vwo-opleiding hebben de meeste moeite met het vinden van werk. Voor leerlingen van het lager be roepsonderwijs zijn de mogelijkhe den volgens Luijf veel gunsUger. 'Gunstig' Leiden, samen met Den Haag en Rot terdam tot de „harde kern van werk loosheid" behorend, gaf een verbete ring op de arbeidsmarkt te zien. Zocht vorig jaar Juli 4,19 procent van de mannelijke beroepsbevolking daar een baan. dit jaar was dat per centage gedaald tot 3,55. De werk loosheid onder vrouwen bleef vrijwel gelijk. Volgens directeur Stroosnijder van het Haagse gewestelijk arbeidsbu reau is de arbeidsmarktsituatie voor schoolverlaters in Den Haag gunstig te noemen. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten nam in juli met ruim 24 procent toe in vergelijking met de vorige maand. Desondanks is het aantal mannelijke werklozen, inclu sief de schoolverlaters, in Den Haag gestegen van 6.323 in juni naar 6.513 in juli. Daar staat een vraag naar arbeidskrachten tegenover van 2.876. De werkloosheid onder Haagse vrou wen is ook gestegen, van 2.823 in juni naar 2.943 in Juli. Opvallend is de geringe stijging in de vraag naar jeug dige vrouwelijke werknemers (juni: 188, juli 291), in vergelijking met de toename in de vraag naar mannelijk jeugdig personeel (achtereenvolgens 336 en 887). Een positief punt in deze situatie is volgens Stroosnijder de ervaring dat vrouwelijke schoolverla ters over het algemeen sneller werk vinden dan mannelijke leeftijdge noten. ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in on/e aula's Koffiekamer beschikbaar Ruime parkeergelegenheid. litem dc Zuijgcrloan 179 Posihus4J2. 230Ó AK Leiden. Telefoon 071-142644* Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op het strand bij Kijkduin is een speedboot met draaiende motor vastgelo pen, zonder dat zich een beman ningslid aan boord bevond. Ter wijl de politie een zoekactie op zee op touw zette werd er op bijna vier mijl uit de kust een man door een gamalenkotter uit zee opgevist. Het bleek de bezitter van de speedboot. Hij zei dat hij bij het uitwerpen van zijn anker tegen de gashendel gestoten had en uit de optrek kende boot was gevallen. Speedboten moeten voorzien zijn van een zogenaamde dode- mansknop. die de motor uit schakelt zodra de bestuurder overboord valt. Dit systeem is om onbekende reden niet in werking getreden. De BEGRAFENIS-EN CREMATIEVERZORGING - aile'förmaliteiien - verz. advertenties - eigen rouwkamers - eigen rouwdrukkerjj eig?n rouw volgauto's dag en nacht HOOIKADE 43-46 DEN HAAG Wijkgebóuw de Haard, D|agüehré- straat 16, den Haag. Ajariyan& l'O uur. Spreker: Ds. G. J. D. Loor. Kinderopvang aanwezrg., OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Delft brengen ter openbare 'kennis, dat met. in-, gang van 9 augustus 1079. gedurende een termijn van veertien dggen, pp de afdeling, stadsontwikkeling, verkeer en openbare werken der gemeentesecretarie van Delft, Oude Delft 116 (kamer 6) alhier, voor een ieder ter visie ligt de plannen van de Adviesgroep Ketel en Van Scheindelen BV, Molenstraat 30 te Delft voor het bouwen van een kantoorgebouw aan de hoek Mijn- bouwstraat-Michiel de Ruyterweg, alhipr. Het bouwplan is in strijd met het vigerèhde uitbreidingsplan „Zuiderstraat-Kanaal- weg", doch in overeenstemming met het door de gemeenteraad vastgestelde be stemmingsplan „Rotterdamseweg-noord 1978'. Wij zijn voornemens met toepassing van het bepaalde bij artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke ordening en artikel 50, lid 8: van de Woningwet vrijstelling-te veriepen van de voorschriften van het geldende uitbrei dingsplan en de gevraagde vergunning te verlenen. Gedurende de terrrtijn vah 'dé tervfsiedgging kan een ieder tegen, de bouwplanhen schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders van Delft bezwaren in dienen. Delft,. 8'augustus 1979 Êurgemeester én wethouders van Delft. R. M. Gallas burgemeester. G. P. van Cranenburgh, secretaris» Nog even eh de vakantietijd breekt wper aan. Onze bezorgers/sters géan..dab weer van een welverdiende rust genieten, maar de bezorging van het Ochtendblad Trouw moét dan wel doorgaan. i. m Wij vragen daarom Ben je 15 jaar of ouder en wil je nog wat extra vakantiegeld verdienen, bel dan even ons kantoor te Den Haag, te berefken onder nummer 070-46 94 45 fil «chrljf Mn briefje aan Ochtendblad TROUW Parkstraat 22 2514 JK Den Haag. Wij willen déyi weten naam adres en woonplaats leeftijd 7 penode jmuvw) je-! WACHT NIET TE LANG' JE 4-i onderhoudsbedrijf „ZITMAN ZEEGERS" voor het vernieuwen en rep. van: LOODGIETERSWERK CENTRALE VERWARMING VERBOUWINGEN O.A. BADKAMERS, TEGEL- RIOOL-, TIMMER-, METSEL EN STUK-WERK. ENZ. PRIJSOPGAVE GEHEEL VRIJ BLIJVEND. TEL. 071-760483 OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Delft brengen terfl openbare kennis, dat met ingang van 9 augustus 1979 z, gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeen- ier tesecretarie van Delft, afdeling stads-ontwikkeling en openbare werken, Oude Delft 116 (kamer 6), tel fts inzage ligt de door de heer H. Strengers, Grabijnholng, 28, alhier, bij ons college ingediende aanvrage om bouwvergunning voor het aan de zijkant uitbreiden van zijn woning Grabijnhof 28, alhier. De uitbreiding is geprojecteerd op grond welke vol- gens het ontwerp-bestemmingsplan „Buitenhof '76" is I bestemd voor tuin of open erf A. Vrijstelling kan hiervan worden verleend volgens arti kel 6, lid twee van de voorschriften behorende bij voornoemd ontwerp-bestemmingsplan „Buitenhof '76". g Wij zijn voornemens met toepassing van de algemene verklaring van geen bezwaar van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland ex-artikel 50, lid acht van de Woningwet, bouwvergunning te verlenen. jg d Delft, 8 augustus 1979. Burgemeester en wethouders van Delft, (get.) R. M. Gallas burgemeester, (get.) G. P. van Cranenburgh secretaris. H OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Delft brengen ter jffc openbare kennis, dat met ingang van 9 augustus 1979 gedurende een termijn van veertien dagen, op de afdeling stadsontwikkeling, verkeer en openbare wer ken der gemeente-secretarie van Delft. Oude Delft 116 (kamer 6), alhier, ter visie ligt het bouwplan voor deelplan 615 Tanthof-west, ontworpen door de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Het bouwplan is in overeenstemming met het bestem- mingsplan Tanthof '77 en ligt ingevolge het bepaalde - bij artikel IV (bouwen overeenkomstig deelplan) van - de voorschriften en uitwerkingsregels behorende bij voornoemd bestemmingsplan samen met het con- cept-voorontwerp deelplan ter visie. Wij zijn voornemens de bouwvergunning voor de bouwplannen te verlenen met toepassing van het bepaalde bij artikel 50, lid 6 van de Woningwet. Gedurende de termijn van de tervisieligging kan een ieder tegen het bouwplan schriftelijk bi| het college van burgemeester en wethouders van Delft bezwaren indienen. Delft. 8 augustus 1979. :j Burgemeester en wethouders van Delft. R. M. Gallas burgemeester. G. P. van Cranenburgh

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6