Tekening van een lezer Parlement krijgt neer bevoegdheid Dr. Elsa Pereira d'Oliveira: vraagbaak voor duizenden vrouwen Trouw Commentaar de koningin zal overal bij zijn slechte sponsor 'apieren tijger lij uitzonderingstoestand Hamburgerconcern spant geding aan Man overlijdt aan gevolgen ongeluk jong vrije tijd ENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Het ministerie van Landbouw en fisserij heeft een intentieverkla- ing ondertekend om de komende Irie jaar op te gaan treden als ponsor van de strijd om de we- eldbeker voor springruiters. De (verheid als sponsor. Dat ziet er looi uit. n werkelijkheid valt het allemaal chter behoorlijk tegen. Het mi- isterie van Landbouw en Visserij zelfs niet eens het minimum bncept sponsorovereenkomst van de Nederlandse Sport Federatie rolgen. Dat blijkt met name uit het lot van de intentieverklaring, waarin staat dat de overheid zich iet recht voorbehoudt om het lonsorcontact op te zeggen als de inimumpromotieactiviteiten en aaruit voortvloeiende publiciteit iet worden gehaald. r is jarenlang juist tegen dit soort rechten" geageerd. Het ministe- e van Landbouw en Visserij heeft e publiciteit niet in handen, de rganisatoren van de strijd om de ïereldbeker voor springruiters ebben de publiciteit ook niet in- anden. Zo wordt de hele over- enkomst in feite weer afhankelijk esteld van een niet betrokken artij, die helemaal niets kwalijk in worden genomen, let stopzetten van de geldstroom om deze reden, is het kenmerk van de sponsor die alleen maar oog heeft voor zijn eigen belang. De belangen van de sport vallen bui ten het terrein van Landbouw en Visserij, maar op zijn minst had men de ontwikkelingen binnen de sport bij het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk eens kunnen natrekken. Dan had men ook kunnen horen hoe daar gewerkt wordt aan het aan banden leggen van de com mercie in de sport op radio en televisie. Want juist voor de pro- motieaktiviteiten waar het ministe rie van Landbouw en Visserij het oog op heeft laten vallen, is men voor een zeer belangrijk deel af hankelijk van de media in de ether. Natuurlijk richt zich de cam pagne niet op de Nederlandse ra dio en televisie, maar het is onjuist om te veronderstellen dat er buiten Nederland op dit gebied helemaal niets wordt ondernomen. En voor het image van de Nederlandse pro- dukten lijkt het toch niet best om betrokken te raken bij een rel over wel of niet televisieuitzending we gens de aangebrachte reclame. Voorlopig staat minister Van der Stee vooral dankzij de ontbinden de verklaring nog aan het hoofd van een slechte sponsor. De gemeenteraad van Arnhem heeft zich uitgesproken tegen deel neming van Zuid-Afrika aan de volgend jaar te houden Olympi sche Spelen voor gehandicapten. Tegelijk zal de gemeente een sub sidie voor dit evenement dat voor het belangrijkste deel in Arnhem zal worden gehouden, niet intrek ken als Zuid-Afrika toch met een ifvaardiging present zal zijn. En enslotte wil de Arnhemse ge- leenteraad dat de regering zich op orte termijn duidelijk uitspreekt ver de deelneming van de Zuid- frikanen. feite houden die besluiten in dat de organisatoren van de Spe len voor gehandicapten, maar de 'lederlandse regering onder druk fordt gezet. Terecht, naar bet zich ,aat aanzien. De overheid heeft tot nu toe het standpunt gehuldigd dat sportbon den in dit soort beslissingen auto- Mom zijn. Tegelijk heeft die over- kid de sportbonden geadviseerd om geen contacten met Zuid-Afri- la aan te gaan. Maar de overheid aarzelt niet om steun te verlenen aan sportevenementen waar Zuid- afrikaanse ploegen aan deelne men. Zoals bijvoorbeeld die Spe len voor gehandicapten. Zo is een warrig beeld ontstaan waaruit niemand meer de houding van de Nederlandse regering kan proeven. De Verenigde Naties mo gen dan, met instemming van Ne derland, moties tegen sportief con tact met Zuid-Afrika hebben aan genomen, in feite gaat het blijk baar om papieren tijgers. Het zou voor alle betrokkenen het beste zijn als de overheid met een dwingende uitspraak kwam. Een boycot met ontsnapingsclausule is geen boycot. En het is ook wat naïef om in afwachting van een nieuwe en naar de overheid zelf ook verwacht scherpe motie tegen sportcontact met Zuid-Afri ka van de Verenigde Naties, ge woon met dé armen over elkaar te gaan zitten. Ook de organisatoren van de Olympische Spelen voor gehandicapten hebben recht om te weten waar ze nu aan toe zijn. EN HAAG (ANP) Het kabinet heeft bij de Tweede Kamer i het kader van de grondwetsherziening een wijziging van de epalingen over uitzonderingstoestanden ingediend. et parlement kan in de nieuwe op- t de uitzonderingstoestand te allen )de beëindigen. De bestaande rondwet kent deze waarborg niet. e uitzonderingstoestanden worden de grondwet niet meer met name inoemd. In de herziene grondwet zal an de gewone wetgever (kroon sa- len met Staten-Generaal) worden fergelaten in welke gevallen door de regering een uitzonderingstoestand wordt afgekondigd. In de memorie van toelichting wordt benadrukt dat een eventueel in uit zonderingstoestanden in te stellen buitengéwoon gezag (burgerlijk of militair) te allen tijde ondergeschikt blijft aan de politiek verantwoordelij ke regering. Van een onzer verslaggevers Professor Waterink voor het geestelijk heil en de opvoedkundige proble men, Elsa Pereira d'Oliveira voor de medische vragen, variërend van haaruitval en hamertenen tot onvruchtbaarheid en miskramen: beiden zijn jarenlang dé twee vraagbaken geweest van grote groepen christen vrouwen in het na-oorlogse Nederland. Ze schreven alletwee jaren lang in het maandblad Moe der (het vakblad voor moe ders, zoals de ondertitel luidde). In 1961, toen Moe der ophield te bestaan en vervangen werd door het weekblad Prinses, ging me vrouw Pereira over naar dit blad, waaraan ze ook nog een paar jaar heeft meege werkt. Haar boekjes „Wij verwachten ons kindje", „Kenteringsjaren van de vrouw", „Onze kleuters" maar vooral „Hygiëne van de vrouw", dat achttien drukken beleefde, stonden en staan in heel wat boekenkasten. Inmiddels is de 65-jarige huisarts uit Bussum al lang en breed opgehouden met al dit journalistieke werk; ze wijdt zich nu helemaal aan haar praktijk van ongeveer 1500 mensen. En daar heeft ze het druk genoeg mee. „Het was een zenuwentijd, al dat schrijven elke keer weer. Ik schreef niet alleen een populair-medisch arti kel, maar ik had ook een vragenrubriek. En verder behandelde ik nog zo'n der tig brieven met vragen per soonlijk, elke maand. In die tijd had ik ook al mijn prak tijk als huisarts en nog drie kleine kinderen, dus je kunt je voorstellen dat het soms een gekkenhuis was." In die jaren en ook nu nog wel sprak en spreekt dr. Elsa Pereira o.a. voor afdelingen van de christen- vrouwenbond. Zij is dus heel intensief betrokken (geweest) bij de vorming van veel christenvrouwen in ons land en dat terwijl ze zelf buitenkerkelijk is. „Toen ik voor Moeder ging schrijven, heb ik duidelijk gezegd: „Jullie weten toch dat ik niet van jullie rich ting ben en dat ik dus ook niet in die richting kan schrijven." Dat heeft eigen lijk nooit moeilijkheden ge geven. Ik probeerde alle za ken strikt medisch te bekij ken en te beschrijven. Een enkele keer is er wel eens een conflict geweest, dat te maken had met mijn ach tergrond. Ik had een me vrouw aangeraden haar zoontje maar naar de open bare school te doen, omdat ze hem daar, in tegenstel ling tot de plaatselijke christelijke school, niet zou den dwingen om rechts in plaats van links te schrij ven. Dat zorgde voor opwin ding natuurlijk: er bedank ten 35 abonnees en dat zat Zomer en Keuning niet lekker. „Eén keer heb ik bij Wate rink moeten komen om een conflict uit te praten ie mand had over mijn manier van hulpverlenen geklaagd bij de directie. Met gebalde vuisten liep ik door het Von delpark, omdat ik me niet op mijn nummer wilde laten zetten: ik vond, dat ik goed gehandeld had. Waterink bleek een erg prettige man te zijn, niks geen standjes, alleen maar de opmerking dat zulke moeilijkheden nu eenmaal altijd konden voor komen. Verder hebben we heel leuk gepraat en heeft hij me allerlei interessante dingen verteld over zijn werk." Het boekje „Hygiëne van de vrouw" (van de opbrengst waarvan de familie Pereira een caravan kocht) was ei genlijk het gevolg van de angst van de Zomer- en Keuning-directie, dat er te veel over „intieme" vrouwe lijke zaken in Moeder ge schreven zou worden. „Een van de stafleden kwam op, een dag op z'n motorfiets hierheen. Puffend zat hij op een stoel in mijn spreekka- Dr. Elsa Pereira d'Oliveira, toen en nu mer en kwam al snel voor de draad met zijn probleem. „Uw vragenrubriek ziet ge woon rood van het menstruatiebloed, daar moet een eind aan komen", zei hij. Ik zei „dan moet u uw abonnees verbieden om vragen over die dingen te stellen, ik beantwoord al leen maar vragen die ik krijg." Nou ja, hij hield voet bij stuk, al die menstruatie- klachten, dat moest afgelo pen zijn. Om hem weg te krijgen mijn spreekuur stond op het punt van be ginnen zei ik „Nou, dan schrijf ik er wel een boekje over, waarnaar we dan steeds kunnen verwijzen". Dat ging erin als koek, pri ma vond hij het. Een paar dagen later had ik de op dracht al binnen. Dat boek je is echt een bestseller ge worden, ik wed dat het in veel boerderijen in Fries land, Groningen en Drente te vinden is." Conflict Dat Elsa Pereira in 1964 is opgehouden met schrijven voor Prinses, was het gevolg van een conflict. „Ik merkte opeens dat ze mijn rubriek herschreven en dan nog slecht ook, want ze maak ten er medische fouten in, die ik niet op papier ge zet had. En dat allemaal on' der mijn naam. Ook voeg den ze aan de vragenrubriek gefingeerde vragen toe in het genre „Ik ben met eer bruine man getrouwd, wel ke kleur krijgen onze kin dertjes nu?". Woest was ik. Ik heb ze met een kort ge ding gedreigd. Daar schrok de directie wel van. Ze wis ten niet veel anders te zeg gen dan dat ze alle verhalen herschreven, omdat ze een damesblad-babbelstijl in het blad wilden invoeren. Dat zou goed voor de ver koop zijn. Nou ja, toen ben ik ermee opgehouden. Dat was niks voor mij, die bab belstijl". Als dank voor haar hulp bij allerlei medische proble men kreeg Elsa Pereira nog al eens geschenken opge stuurd uit de lezerskring van Moeder. Zelfgebakken boterbabbelaars van een Zeeuwse boerin met haar uitval, ze weet het nog pre cies. Een ander cadeau, heugt haar ook nog. „Een groot pak. verschillende malen in ribkarton verpakt. Mijn hulp dacht dat er een vaas uit zou komen. Maar het bleek een melkfles te zijn vol met stinkende urine afkomstig van een Friese boerin, die vroeg of ik haar plas even wilde nakijken." Nog altijd staan de vrou wenbladen vol met medi sche rubrieken en populair- medische verhalen. „Ja, dat gaat er klaarblijkelijk in als koek. Veel van die rubrie ken hebben echt niets om het lijf, soms zijn het zelfs onverantwoorde verhalen, bijvoorbeeld over steeds weer nieuwe methoden en middelen om kanker te voorkomen. Onbewust leeft bij elk mens toch een grote belangstelling voor de ge zondheid, maar aan de an dere kant hebben de meeste mensen er niks voor over om gezond te blijven. Kijk maar naar het roken, er is nu toch langzamerhand wel genoeg gezegd en geschre ven over het gevaar van ro ken. maar de mensen roken gewoon door." Zelfbewuster Tenslotte vraag ik haar of zij vindt dat de vrouwen van tegenwoordig erg ver schillen van die van vroe ger. „De vrouwen zijn wat zelfbewuster geworden, ze eisen wat meer voor zichzelf op. Dat vind ik niet altijd een goeie ontwikkeling. Ik vind bijvoorbeeld het dram men van vrouwen, die perse buitenshuis willen werken en hun kinderen dan maar in een crèche mikken, die het liefst door de overheid betaald moet worden, vol strekt fout. En dan die waanzinnige leus van baas in eigen buik, dat vind ik iets van een platvloerse krankzinnigheid. Er wordt van ons artsen geëist, dat we meteen klaar staan om een abortus te verrichten wanneer er iets is misge gaan. Laten ze éérder be denken, dat ze baas in eigen buik zijn en het niet tot een zwangerschap laten komen. Laten al die vrouwen het principe baas in eigen bulk tijdig toepassen, maar het niet over de straat schreeu wen, als het te laat is." Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het Amerikaanse ham burgerconcern McDonalds met veer tien vestigingen in Nederland, is niet gediend van de uitlatingen zoals ge daan in pamfletten van de Katholie ke Werkende Jongeren (KWJ). In een kort geding dat het concern tegen de KWJ had aangespannen en dat giste ren diende eiste het concern een ver oordeling van de handelwijze van de KWJ en een dwangsom van duizend gulden per dag bij overtreding. De directe aanleiding voor het geding was de tekst van pamfletten die leden van de KWJ uitdeelden aan bezoe kers van de McDonalds vestigingen in Breda en Leiden, eind vorig en BENNEKOM (ANP) In de nacht van maandag op dinsdag is in het streekziekenhuis in Bennekom de 52- Jarige J. van Kampen uit die plaats overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk eerder in de nacht. Hij was aangereden door een motor fiets toen hij op zijn fiets linksaf sloeg. De motorrijder kreeg een sche- delbasisfractuur. begin van dit jaar. Er kwamen woor den in voor als „goochelaar", „hand langers" en „duistere onderneming". De KWJ heeft aan de hand van ver klaringen opgetekend dat McDo nald's betalingen doet die afwijken van de geldende wettelijke cao-rege lingen. De advocaat van de KWJ, Marius de Jong rekende bij het geding voor dat als dit tien procent per werknemer betreft McDonald's met haar 350.000 personeelsleden 35.000 gulden per uur verdient. Ook verzuimt het ham burgerconcern de verplichte twintig procent toeslag te betalen aan werk nemers die tijdelijk worden aange steld, aldus de KWJ. Andere grieven waren ondermeer: het feit dat nieuwe werknemers, in strijd met de cao nieuwe werknemers geen functieomschrijving krijgen. Daar door kunnen zij voor alles worden ingezet, van loopjongen tot schoon maker van de toiletten. De raadsman van McDonald's, mr H. de Jong Schouwenburg noemde de inhoud van de vlugschriften slechts gedeeltelijk waar, eri het verspreiden ervan „stemmingmakend". De advo caat vond het ontoelaatbaar om op deze manier mensen van een bezoek aan een McDonald's vestiging te weerhouden. Mr De Jong stelde dat McDonald's wel de horeca-cao volgt. Uitspraak 15 augustus. IE Weer of geen weer, missen moe ten er wezen. En dus is het zeker, dat Hare Majesteit koningin Cal- luna XXHI en Hare Hoogheid prinses Erica IV van 18 augustus tot en met 1 september over het heide-rijk in Ede zullen regeren. Weer eens wat anders dan Miss Skelter, Miss Rimboe of Miss Fietsvierdaagse, want ook die kennen ze in Gelderland, maar toch ook «chte missen. Ze staan met z'n tweeën op het plaatje. De konigin uiteraard rechts, want zij heeft een kroon tje. Heideprinsessen dragen dat blijkbaar niet; die moeten dus aan iets anders als zodanig her kenbaar zijn, misschien aan de jurk of anders toch ministens aan een koninklijk uiterlijk of inner lijk hoewel van dat laatste te weinig te zien zal zijn. Doen of zeggen hoeven ze niets. Hun ko ninklijke aanwezigheid bij de éénentachtig evenementen tij dens de Edese heidefeesten moet genoeg zijn. Of het nu de oecume nische samenkomst, het braden van een os aan het spit of een wedstrijd klootschieten betreft, steeds zullen koningin en prinses in hun hofauto met chauffeur voorrijden óm de feestelijkheden op te luisteren. dat Edenaren en bezoekers niet alleen komen voor deze koningin met dochter, of koningin met ko- ningingmoeder of hoe de familie verhouding ook mag liggen. Er zullen meer en groter beroemdhe den zijn tijdens deze langste hei defeesten die ooit in Ede zijn gehouden: Bassie en Adriaan, de Dutch Swing College Band, Wil lem Duys, om er maar een paar te noemen. Wie alles vanaf het be gin wil meemaken, moet er zater dagochtend (de achttiende dus) om 10 uur zijn, want dan opent burgemeester M. K. van Dijke van Ede een natuurexpositie in de schaapskooi tegenover de Herberg Zuid Ginkel; die ten toonstelling blijft daar alle vijf tien dagen. De koninklijke hoog heden zijn daar nog niet bij, want die moeten 's middags eerst ge kroond worden, ook door de bur gemeester, in het openluchtthea ter, waar omstreeks één uur para chutisten zullen neerkomen en, duiven opvliegen. Wedstrijden voor auto's en motoren en een optreden van dertig clowns zijn dan al achter de rug, en na de installatie van heidekoningin en consorte volgen dan nog de Ede- se Vuist en een groot corso met medewerking van twee militaire orkesten uit Canada. heel wat rustiger. Net als vorig jaar wordt er in het openlucht theater een oecumenische sa menkomst gehouden. Onder de duizenden bezoekers was vorig jaar premier Van Agt, en nu zal dus in elk geval de (heide-)konin- gin er bij zijn. 's Middags worden er allerhande Oudhollandse spor ten en spelen gedemonstreerd, niet alleen het al genoemde klootschieten, maar ook bij voor beeld beugelen en kaatsen. Wat er verder te doen valt is te veel om op te noemen. Elke dag is er wel wat, soms ook in Lunteren en Otterlo, soms ook iets dat langer dan één dag duurt. Er zijn huif kartochten, driedaagse fietstoch ten, sportwedstrijden, vleesde monstraties met onder meer worsthappen, Hollandse en Indi sche markten, poppenkast, pop avonden, openluchtmaaltijden, een oud-Lunterse bruiloft en wandelmarsen. En zijn speciale middagen voor bejaarden en voor kinderen, er is een markt dag, een koopjesdag en een stoomdag, die besloten wordt met een stoomcorso. Wie precies data en aanvangstijden wil we ten, kan het complete program ma aanvragen bij de Streek-VW in Ede, postbus 234, tel. 08380- 14444. Omdat Alfred Hitchcock maan dag tachtig Jaar wordt, drukt Te- levizier een gesprek af dat 8lmon van Collem met hem had. Niet nu, maar een jaar geleden, vlak voor de vorige verjaardag van de- meester, toen die nog van plan was dit voorjaar een nieuwe film te maken die niet doorgegaan is. Hitchcock vertelde toen dat hij met Ernst Lehman bezig was aan het draaiboek voor die film. „Er nie heeft zijn arm gebroken," voegde hij er aan toe, „dom en onverstandig. Jonge mensen gaan roekeloos met hun lichaam om". Hoe Jong die Lehman dan wel was, wilde Van Collem weten. „Negenenvijftig Jaar," antwoord de Hitchcock. Nu is het natuurlijk duidelijk, De volgende d8g, zondag, begint De heidekoningin met haar prin ses, of de heideprinses met haar koningin, hoe zeg je dat. De t.v.-programma's die de men sen vóór en achter het IJzeren Gordijn krijgen voorgeschoteld mogen dan nogal wat verschillen, de mensen die er naar kijken lijken, wat kijkgewoonten be treft, aardig op elkaar. Een on derzoek In de SowJetrUnie heeft althans uitgewezen dat de mees ten van de 263 miljoen Sowjet- bewoners, net als overal ter we reld, in hun vrije tijd het liefst voor de televisie hangen. Vrije tijdsbesteding is ook daar een probleem aan het worden. Sinds 1967 kennen ze er de vijfdaagse werkweek, en niemand hoeft er een langere week dan 35 uur te maken. Soms komt het welis waar zo uit dat iemand twaalf uur achtereen door moet halen, maar daar krijgt hij of zij een hele dag vrij voor, zodat drie vrije dagen achter elkaar geen uitzon dering zijn. Aan lichaamsbewe ging doen de mensen er niet veel; volgens het onderzoek is niet meer dan vijf tot zeven procent van hen boven de 35 jaar echt fit te noemen. Het in het Westen bekende verschijnsel van trim men of „joggen" is in de Sowjet- Unie zeldzaam. Van al die 263 miljoen mensen doet hoogstens tien procent iets creatiefs in z'n vrije tijd. De alcohol gaat zo lang zamerhand een (te) belangrijke, rol spelen. In één stad (Gorky) bleek 35 procent van de werken de bevolking de vrije uren bij voorkeur drinkend met vrienden, thuis of in restaurants, door te brengen, en tegen de 17 procent vulde de tijd met kaarten of do mino spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5