Maritieme schatkamer voor de watersporter Jazzfestival in Laren koestert eigen identiteit Hengelo beeldenstad Parlementaire rubriek NOS blijft bestaan Y v Neem die tijger achterop! Snel Esso-tijgerjack: f 12,50. Het Fries Scheepvaartmuseum in Sneek 11 Rijksmuseum koopt vroeg meesterwerk van Rembrand!- Marina de Graaf wint grote prijs op filmfestival WOENSDAG S AUGUSTUS 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET IOE Van een medewerker SNEEK Het aantal toeris ten dat gedurende het vakan tieseizoen de musea indook om enig soelaas te zoeken tij dens het niet al te fraaie weer was ook in Friesland opmer kelijk hoog. Het Fries Scheep vaart Museum in Sneek vormt er geen uitzondering op. Dit museum kan overi gens bij fraai zomerweer eveneens op respectabele be zoekersaantallen rekenen. De watersportliefhebbers weten het museum aan het Klein- zand in de waterpoortstad te vinden. Uitnodigend hangt er een anker boven de deur. Vroeger hing dit teken aan de kapiteinswoning uit ten teken dat er wel een vracht ver scheept kon worden. Nu kan men achter de gevels van de statige grachtenpanden aan het Kleinzand vrachten mate riaal over de geschiedenis van de scheepvaart aantreffen. Nu de Sneekweek begonnen is. hét zellfestijn van het Noorden, is Sneek algeladen met watersporters, waar van een groeiend aantal zich voor de mariUeme geschiedenis is gaan inte resseren. Die Interesse bestond er In Sneek al vanouds en omdat er op regionaal gebied nauwelijks iets ge beurde. werd er kort voor de oorlog na een gelegenheidstentoonstelling een vereniging opgericht om te ko- Model van de Lemmer. men tot het vormen van een collectie voorwerpen op scheepvaartgebied. Het eerste decennium zat het de vere niging niet mee. toch legde zij de basis voor een verzameling van af beeldingen en voorwerpen die allerlei aspecten van de scheepvaart illu streren. Als men de geschiedenis van Fries land induikt, dan blijkt dat het niet slechts uitsluitend het land van de aardappelen en de melk is geweest (merkwaardigerwijs bestaat er nog geen agrarisch museum in deze pro vincie). maar blijken de scheepvaart en de toeleverende bedrijvigheid in de 17de. 18de en de eerste helft van de 19de eeuw in belangrijke mate in de werkgelegenheid te hebben voorzien. Die activiteiten concentreerden zich het beurtschip van Sneek op voornamelijk in de zuidwesthoek, maar ook in havenplaatsen als Mak- kum en Harlingen en in mindere mate in Dokkum en enkele Wadden- zee-plaatsjes in het Noordoosten. Documentatie Sneek is nooit een stad van reders en kapiteins geweest, maar gedurende de vorige eeuw concentreerde de ple- ziervaart zich Juist in deze stad en de initiatieven voor het museum werden daar ontplooid. Een van de onderwer pen waar men veel aandacht in dit museum besteedt, is dan ook de ple- ziervaart en zeilsport. Er zijn model len van allerlei plat- en rondbodems en scherpe schepen valk, pampus, het 222 jacht en de regenboog, eens de boten die op de Snekermeer status aan sportiviteit paarden staan nu keurig op schaal in vitrines opge steld. Hard wordt er in het museum gewerkt aan een zo breed mogelijke documentatie van de geschiedenis van de zeilsport. Naast modellen en afbeeldingen van de boten is er ook een aanzienlijke verzameling wed strijdfoto's, portretten van coryfeeën uit het verleden, wedstrijdlijsten, clubboekjes, wimpels, prijzen, attri buten en allerlei archivalia de zeil sport betreffende. Vanzelfsprekend heeft men in Sneek ook aandacht voor de bouwers van al dit varend materieel. Modellen van rondbodems van de Jouster werf van Eeltje Holtrop van der Zee en Auke van der Zee zijn de trots van het museum. In het midden van de ple- ziervaartzaal is zelfs een echt „boats- Je", de „Janneke", van Auke van der Zee opgesteld. Van de inmiddels ge sloopte boeiers de Stavo en de Almeri zijn onderdelen en instrumenten ge red en heeft men bovendien veel do cumentatie kunnen verzamelen. Een belangrijk deel van de Almeri be vindt zich overigens in het Amster damse Scheepvaart Museum. De herinneringen aan de beroeps vaart zijn in een afzonderlijke ruim ten opgesteld. Schilderijen, tekenin gen. etsen en ander prentmateriaal bieden scheepsportretten en maritie me taferelen. Afbeeldingen op majoli ca's en tegels, op glazen en zilveren gebruiks- en siervoorwerpen bieden informatie over de koopvaart, de vis serij en de beurtvaart. De Waterpoort te Sneek, een schoorsteenstuk uit het midden van de vorige eeuw. Op de voorgrond het beurtschip, een hektjalk, op Rotterdam, aan de overkant het Amsterdamse 3| beurtschip. Kunstkring Modellen van veel schepen op allerlei schaal en onderdelen van instrumen- ten (octant, sextant en kompassen) geven nadere informatie. Zal de ver zameling modellen de liefhebber al doen watertanden, de collectie scheepssier bevat eveneens fraaie stukken van beroemde schepen. Als men de fraai bewerkte roerklikken, schegbeelden, roerkoppen en hakke borden bekijkt wordt duidelijk dat opdrachtgevers en scheepsbouwers niet het nut als enige maatstaf na streefden. maarzeker ook een verfijn de kunstzin vorm wilden geven. Een kleine, doch opmerkelijke collec tie zg. Archangelse kistjes en andere voorwerpen van bewerkt walvis- en visbeen, door varensgasten vervaar- aiga, Devesugt aie kunstzin. Een flin ke verzameling gereedschap van ver schillende werven uit Friesland geeft een indruk met welke middelen de goede en fraaie schepen en boten gemaakt werden. In een van de bo venzalen van het museum kreeg de familie Visser uit Heeg, die generaties lang de beroemde palinghandel op Engeland dreef, afzonderlijke aan dacht. Deze familie zorgde niet alleen voor een belangrijk hoofdstuk in de scheepvaartgeschiedenis van Fries land, maar verschillende van de vis sers lijken de museumfunctie voor voeld te hebben en hebben op artis tieke wijze voor een beeldkroniek van ml tst< het geslacht gezorgd. artl De beurtvaart, sinds een kwart eeu*pn definitief tot het verleden behorei is in het Fries Scheepvaart Museum eveneens vertegenwoordigd. Vele Snekers zullen zich de „Kleine Suup" herinneren, het stoombeurtschip op Lemmer dat altijd naast de Water- poort lag afgemeerd en waarmee op hardzeildag, het hoogtepunt van de De Sneek-Week, vele Snekers in gezel iee schap van een fanfare naar de wednerT strijden trokken. Het maritieme mi> seum van de watersportstad is op def^t zondagen gesloten, op de andere gen nodigt het ankertje de bezoeked Tes ebt door Rud Niemans Het Internationale jazzfestival, dat zich vrijdag, zaterdag en zondag voor de zesde maal in Larens Slnger-complex zal afspelen, zoekt de laatste jaren kalmpjes, maar toch merkbaar, naar nieuwe programma's en andere presentatievormen, die gestalte moeten geven aan de eigen identiteit, die de samenstellers al meteen in de eerste zin van het programma afbakenen: „dit is een radiofestival". Laren, Jazz in een groenstrook door ploegd door trossen microfoon- en versterkerkabels, beroept zich na drukkelijker dan voorheen op zijn intieme sfeer, zijn verscherpte aan dacht voor vergeten, weer glazend opgepoetste reputaties, zulks ten ge hore van „het grootste publiek". Een radio-festival De al dan niet zo geslaagde muzikale neerslag, opgewekt door NOS. VARA. BRT en Singer, daalt nog maanden lang nadien als een fijne regen neer in de radlojazzprogram- ma's. voornamelijk in NOS-zenduren. De avondvullende live-uitzendingen op de dagen van het festival zelf worden ook nu gevolgd door integrale heruitzendingen via welke het in het Larense projekt geïnvesteerde geld moet worden terugverdiend. Er valt In radiokringen een sterk toegeno men interesse te constateren voor met name het oudestijlfestival in Den Haag. waarvan de echo daar in het Gooi nog een beetje nadreunt. Als deze tendens zich voorzet, kan dat de traditie van een jaarlijks zendtijd verslindend radiofestival wel eens tot een omstreden zaak maken. Het fenomeen Laren legde vanaf 1973 niet slechts de onbetwiste hoogte- punten-Roliins C73). Betty Carter ('77), Don Freeman ("77 en '78) Willis Speciaal vandaag Jackson ('78) maar ook de failures (b.v. de eindeloze stoet EBU-groepen uit 17) genadeloos en microskoplsch bloot. Positieve noot bij deze kriti sche opmerkingen is, hoe dan ook. wel dat er plekke alles gedaan wordt om het muzikale presteren In zo opti maal mogelijke omstandigheden te doen plaatsvinden, dat Nederlandse musici op hun beurt naast de buiten landse smaakmakers volwassen kan sen krijgen Woods en Gatortail' terug Voorronden en finale van het zg Jazz Podium, het concours voor aanko mende groepen solisten worden elke festivaldag afgewikkeld in de Singer- concertzaal van 13 tot 18 uur. De finale wordt per traditie door de VAR vastgelegd. Aankomende musici kun nen voorts aan workshops meedoen, die dit Jaar door de bassist Arnold Dooyeweerd en de Amerikaanse trompettist Jimmy Owens geleld worden. Hiervan registreert de NOS de slotconcerten op zondag. De steeds uit vier optredens bestaande avondprogramma's beginnen om 5 uur 's middags en zullen zich nu alle afspelen in één grote tent in de tuin van Singer. De vrijdag opent met het sextet van Charles Green, 34-jarige Amerikaan se trompettist, die al Jaren in het Limburgse actief is. Met hem spelen de hier snel „gearriveerde" Ameri kaan Keshavan Maslak (alt en bas klarinet). Fred Leeflang en Willem Kühne (tenor en piano) gekoppeld aan good-old Jacques Schols (bas) en drummer Max Bolleman. Daarna de teurgkeer van altist Phil Woods (La ren '75), het Theo Loevendie Consort, waarin Ab Baars (ex-Ohm) nu tenor en sopraan speelt en Hans Dulfer. Loevendle's oude compaan. thans een gastrol vervult. Workshopleider Jimmy Owens mag met zijn eigen kwartet de le dag afsluiten. Zijn gast is trompettist Charles Sullivan. Zaterdag spelen achtereenvolgens het Wlm Overgaauw-Ferdinand Po- vel Kwintet, een moderne gelegen heidsformatie onder leiding van de klarinettist John Carter, waarin o.m. de fluitist James Newton en drummer Philip Wilson, het Rotterdamse Bu- ker-Sextet en de „beul" van Laren vorig jaar. Willis „Gatortail" Jackson (tenorsax) en de 61-Jarige altsaxofo nist en bluesshouter Eddie „Cleanhe- ad" Vinson. Zondags speelt het kwin tet van Jan Rath, het vaste Nonet van altist Lee Konitz met o.m. Jimmy Knepper (trombone), Red Rodney (trompet) en Ronnie Cubér (bariton), het trio van Cees Slinger met de blazers Piet Noordijk en Jes- per Thilo, onbekende Deense ster. Tenslotte is zangeres Helen Humes (66). eens de opvolgster van Billie bij Basie, voor de eerste maal in ons land. zal ten AMSTERDAM Het Rijksmuseum heeft Rembrandts schil derij „Tobias en Anna" aangekocht. Rembrandt schilderdi het paneeltje (39,5 bij 30 cm) in 1626 toen hij 20 jaar was. Hel was zijn eerste meesterwerk, aldus het Rijksmuseum. Het schilderij werd in 1913 heront- zij thuis meteen bokje, dat zij cadeaujiel ii'i dekt in een Russische verzameling. Het kwam later in westers bezit en werd in 1956 op de grote Rembrand- ttentoonstelling in het Rijksmuseum voor het eerst in ons land getoond. Na sluiting van de tentoonstelling bleef het werk in bruikleen bij het mu seum. Het kon thans worden aange kocht met financiële steun van CRM, de Vereniging Rembrandt, het Prins Bemhardfonds en de Rijksmuseum stichting. De volledige titel van de voorstelling luidt: „Tobias beschuldigt Anna van het stelen van een bokje." Het ver haal is ontleend aan het (apocriefe) oud-testamentische boek Tobias 2 vers 19-23 en 3 vers 1-6. Tobias is blind en zijn vrouw Anna verdient het geld met spinnen. Op een dag komt heeft gekregen. Tobias denkt, dat zifcn het heeft gestolen. Anna reageert vep|je( ontwaardigd op die beschuldiging en Tobias krijgt hevig berouw als hij de 01 ware toedracht verneemt en beseft, aai dat hij het vertrouwen van zijn vrouw heeft beschaamd. Vol zelfverwijt bidt hij tot God. w In de afgelopen jaren zijn twee ani re vroegere werken van Rembram voor het museum gekocht: een Mu: cerend Gezelschap en een Zelfpi tret. De jongste aanwinst voltooit aankoopbeleid, dat er op was gericl de Rembrandtverzameling te com| pieteren met enkele vroege werki van de meester. Het schilderij met Tobias en Anna ii permanent tentoongesteld in zaalf 220. HENGELO (ANP) Onder de titel Beelden, Installaties, Performances wordt van 11 augustus tot en met 21 september in Hengelo een expostie gehouden van plastische kunsten uitpi Noordoost-Nederland. Van Gewest tot Gewest. Re gionale rubriek met de volgen de onderwerpen: herdenking van het 400-jarig bestaan van de hervormde gemeente van Oostkapelle; de vergrote inzet van trekpaarden bij de Staats- bosbeherr werkzaamheden: het mijnmuseum in Rolduc (Limburg). Ned. 1(18.59 uur Camping. Speelfilm ge maakt door het Werktheater in Amsterdam. Met medewer king van Joop Admiraal, Peter Faber, Shireen Strooker, Mar- ja Kok, Cas Enkelaar. Yolande Bertsch. en vele anderen. Re gie Thijs Chanowski. Het ver haal gaat over mensen op een familiecamping ergens in Ne derland. Deze komedie werd een jaar geleden voor het eerst vertoond maar bleek het in de bioscoop niet zo goed te doen. In deze krant kreeg Camping een slechte recensie, op de tv kan hij misschien iets aardiger overkomen. Ned. 1(19.59 uur Kenmerk zendt een reporta ge uit over het onlangs in West-Berlijn gehouden Afri kaans cultureel festival „Hori- zonte". Verder een interview met de Nigeriaanse schrijver Chinua Achebe, plus een over zicht van boeken van Afri kaanse schrijvers die vertaald en voorhanden zijn In Neder land Ned. 2/19.25 uur ADVERTENTIE Het eerste meesterwerk van Rembrandt dat hij op twintig jarige leeftijd maakte en dat het Rijksmuseum in Amster dam heeft aangekocht. Het schilderij was al vanaf 1956 in het museum te zien. Esso Mix heeft nu een nieuwe sterke mengverhouding van 1:50. Daarom bieden we tijdelijk dit gekke tijgerjack aan voor maar f12,50. Je kunt 'm bestellen bijjdke Esso Mix-pomp, zorg dat je i snel bij bent HILVERSUM De NOS wil door gaan met een dagelijkse parlementai re televisierubriek. Maar of dat de komende winter zal geschieden op de wijze waarop dat door het team van „Den Haag-Vandaag" werd gedaan, staat nog niet vast. Jan de Troye, commissaris televisie van de NOS, zei dit gisteren raar aanleiding van de ontslagaanvraag van Ton Planken en Fred Verbakei. Planken wordt per 1 november we tenschappelijk medewerker aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam en Verbakei gaat 1 oktober als docent werken aan de School voor de Jour nalistiek in Utrecht. De Troye zei vooral het vertrek van Planken, nadat deze was afgestu deerd. wel al geruime tijd verwacht te hebben, maar toch uitermate te be treuren. „Hij heeft op een zeer moei lijke post voortreffelijk werk gedaan en het zal met het oog daarop niet eenvoudig zijn op korte termijn een waardig opvolger te vinden", aldus de programmacommissaris. De Troye zei wel hoe dan ook te willen vasthouden aan dagelijkse parlementaire berichtgeving in goede coördinatie met de mensen van het NOS-journaal. Hoe een en ander zal uitpakken hangt volgens hem echter af van de opvolging van Planken. Wat de toekomstige bnerichtgeving over het Europese parlement betreft zei De Troye dat daarover binnen de groep ..Panoramiek" al druk wordt gesproken. Men is het echter nog niet eens over de formule. De vraag is namelijk volgens De Troye of dat Europese parlement genoeg „nieuws" zal opleveren voor een dagelijkse ru briek. „Misschien moeten we Wel vol staan met documentaires van tevo ren en achteraf bij bepaalde onder werpen." AMSTERDAM Actrice Marina de Graaf heeft voor haar (hoofd)-rol in de Nederlandse film Het Debuut van regisseuse Nouchka van Brakel de grote prijs voor de beste actrice van het filmfestival in Oxford, Engeland, gekregen. Een woordvoerder van het Tuschinski-concern deelde dit giste ren mee. Marina de Graaf was vijfiten jaar oud toen de film in 1976 werd opgenomen. In Het Debuut speelt zij een jonge scholiere die een relatie aangaat met een getrouwde man van middelbare leeftijd. Gerard Cox speelde haar minnaar. Het Debuut is gebaseerd op de gelijknamige roman van Hester Albach Het bijzondere van deze tentoonstel ling is volgens de Hengelose Commis sie Beeldende Kunst vooral dat de kunstwerken niet worden geëxpo seerd in een bepaalde ruimte of in een park, maar worden verspreid over de hele binnenstad. „En op zo'n manier dat men eenvoudig niet om de kunst heen kan." zo stelde de organisa toren. Tevens beogen zij met de expositie een verantwoorde momentopname te geven van deze tak van kunst anno 1979. Verder heeft Hengelo met dit evenement kunstenaars willen stimu leren vrij-monumentaal werk te ma ken. Door hoge investeringen komen ze daar tegenwoordig nauwelijks meer aan toe. Zeven kunstenaars hebben de opdracht gekregen voor een bepaalde plek In Hengelo een monumentaal werkstuk te ontwer pen en uit te voeren. Van andere kunstenaars wordt even eens zoveel mogelijk nieuw werk geëxposeerd. Ook is er een groep ex posanten van wie het werk niet drie dimensionaal is, maar een tijdelijk karakter draagt. Het gaat hierbij on dermeer om handelingen (performan ces), foto- en videoregistratie of invul ling van ruimten (installaties). Minister Gardeniers van CRM zal de tentoonstelling op 11 augustus ope- in nen. In aansluiting daarop is er die dag in Hengelo een discussie over de noodzaak van een grotere decentrali satie van het beeldend-kunstbeleid. De organisatoren van de expositie, waaraan 27 kunstenaars uit het Noor den en het Oosten van het land deel nemen, vinden de Hengelose manifes tatie een goed voorbeeld van zo'r regionaal gericht beleid. Een van de drie plastieken van Gerard Walraven die een plaatsje vonden in bet Prins Bemhard Plantsoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4