Verontreiniging door zwavel Nuójaarlang lente. Huessen zoekt ontbrekend archief t Haagse politie grijpt weer in bij relletjes postgiro en rijkspostspaarbank Twee Molukkers zagen wel iets in gijzelen premier Van Agt rs Vermindering nog onmogelijk Tarieven voor elektriciteit zullen stijgen Rita Belastingzwendel auto-importeurs wordt aangepakt BELEGGINGSBEWIJZEN. SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? r* Agent gewond bij achtervolging Missie historici lijkt in Oost-Duitsland vast te lopen WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De luchtverontreiniging door zwaveldioxide zal dit jaar meer dan twintig procent hoger zijn dan wat maximaal aanvaardbaar wordt geacht. Ook de eerstkomende jaren kan niet worden voorkomen dat de uitworp van zwavel dioxide boven de gewenste grenzen komt. Dit betekent dat de komende jaren concentraties zwaveldioxide kunnen voorko men die hoger zijn dan de Gezondheidsraad toelaatbaar acht. Die toenemende luchtverontreini ging is het gevolg van het toenemen de gebruik van zwavelhoudende fos siele brandstoffen als olie en kolen teneinde de voorraad (schoon) aard gas minder snel te verbruiken. Vooral elektriciteitscentrales hebben al een begin gemaakt met de overschake ling op stookolie om zodoende een deel van de aardgasvoorraad voor de toekomst te sparen. Om de uit deze overschakeling voort komende luchtverontreiniging te be perken, heeft het kabinet besloten het zwavelgehalte van zware stooko lie terug te brengen van 2,5 tot 2,0 procent. Na 1 september mag olie met meer zwavel niet meer worden ver kocht en na 1 oktober mag deze olie niet meer worden gebruikt. Deze maatregel, schrijft minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) in de toelichting bij het besluit het zwavelgehalte van stookolie en gaso- lie te verlagen, is echter niet voldoen de om te voorkomen dat de luchtver ontreiniging door zwaveldioxide bo ven het aanvaardbaar geachte pla fond komt. We zullen tijdelijk een hogere uitworp moeten accepteren, aldus minister Ginjaar. Wel zal het streven erop zijn gericht de luchtver ontreiniging weer terug te dringen (onder meer door de toepassing van technieken als het reinigen van de rookgassen 'schonere verbranding), maar dit kan niet voor het midden van de jaren tachtig tot resultaten leiden. Plafond Gevolgen Hie hebt beloofd, dat jij mijn tante een kus zou geven aan situaties zoals die eind 1978 ont stonden door het grotendeels wegval len van de olieleveranties uit Iran. Corrosie Door het gebruik van aardgas is aan het eind van de jaren zestig de lucht verontreiniging in Nederland door zwaveldioxyde (S02) sterk afgeno men. In een meerjarenprogramma over de luchtverontreiniging werd in 1976 vastgesteld dat de uitworp van zwaveldioxide moest worden gestabi liseerd op het gemiddelde niveau sinds 1970, namelijk vijfhonderd mil joen kilogram per jaar. Wanneer de verontreiniging beneden dit plafond blijft, zal de grenswaarde die de Ge zondheidsraad heeft vastgesteld niet worden overschreden, hoewel er dan wel sprake is van schade aan gevoeli ge plantensoorten. In 1977 bedroeg de uitworp van zwa veldioxide 469 miljoen kilogram. Vo rig jaar was de uitworp door de ver mindering van het aardgasverbruik door elektriciteitscentrales al geste gen tot boven het vastgestelde pla fond: 514 miljoen kilogram. Dit jaar zal de uitworp mogelijk boven de zeshonderd miljoen kilogram komen. De nu afgekondigde verlaging van het zwavelgehalte van stookolie en gasolie tot twee procent, zal slechts een gering effect hebben. Verwacht wordt dat de verlaging zal leiden tot een beperking van de uitworp van zwaveldioxide met vijftien tot twin tig miljoen kilogram per jaar. Met een uitworp van zwaveldioxide van meer dan zeshonderd miljoen ki logram, zoals die voor dit jaar is voor zien, is de mogelijkheid aanwezig dat concentraties voorkomen die schade lijk zijn voor de volksgezondheid. Met name voor mensen met aandoe ningen aan de luchtwegen kan dit gevolgen hebben. Voorts zal de scha de aan de natuur toenemen, terwijl de regen zowel in Nederland als in Scandinavië (waarheen een deel van Westeuropese luchtverontreiniging wordt getransporteerd) verder zal verzuren. Ook zal de schade door corrosie toenemen, onder meer aan stalen constructies, vliegtuigen, na tuurstenen gebouwen en gebrand schilderde ramen. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van financiën heeft maatregelen ge nomen tegen belastingzwendel door kleine auto-importeurs met behulp van zogeheten lege b.v.'s. De maatre gelen zullen zeer binnenkort worden gepubliceerd in de Staatscourant. Volgens een woordvoerder van het ministerie gaat het zuiver om fraude door de „onduidelijke handel" in dure auto's, zowel nieuwe als tweede handse. „Het is steeds een kwestie van gauw binnen zijn." Met de nor male importeurs van nieuwe auto's zijn er geen problemen. De „gelegenheidsimporteurs" maken gebruik van de mogelijkheid om via een speciale vergunning de omzetbe lasting achttien procent en de bijzon dere verbruiksbelasting (17,5 pro cent) per maand of kwartaal te beta len, in plaats van per geïmporteerde auto. De belastingdienst constateer de bij de invordering de laatste tijd regelmatig dat zo'n besloten vennoot schap in feite geen cent bezat of in middels was opgeheven. Vaak ging het om ondernemingen die van origi ne niets met de autohandel te maken hadden Aan de speciale vergunning verleg ging betalingen zal het ministerie nu scherpere voorwaarden gaan stellen. De belastinginspectie zal eerst inzage moeten krijgen in de boekhouding van aanvragers. Ook kan storting van een borgsom worden verlangd. De bestaande vergunningen zijn inge trokken en nieuwe moeten voor 1 september worden aangevraagd. Beleggingsbewijzen zi|n waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptrjd.vrij. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direct beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: (020) 591 21 73 (afd. Beleggingsbewijzen), (020) 591 21 38 (afd. Spaardeposito's), i Beleggingsbewijzen Spaardeposito's LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1.000,- f 1.268,48 8'/4% f 5.000,- f6.342,40 8'/»% 4 JR. f 1.000,- f 1.398,68 83/4% f 5.000,- f6.993,38 83/4% 5 JR. f 1.000, f 1.574,24 9'/2% f 5.000,- f7.871,19 9'/2% LOOPTUD VASTE RENTE 1 JR. 7»/2% 2 JR. 8 3 JR. 8'/4% 4 JR. 83/4% 5 JR. 9'/2% 6 JR. 9V2% Naam: Straat: Postcode/Plaats: TR-32 Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190.1097 DZ Amsterdam. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw moeten ingrijpen bij vernielin gen en relletjes op straat. Ditmaal was het de oude binnen- stadsbuurt Schilderswijk waar de mobiele eenheid de gemoe deren moest sussen. De politie trad op nadat de brand weer met stenen was bekogeld tij dens het wegslepen van een bran dend autowrak. De rellen deden zich voor op De Hoefkade, waar ook enke le winkelruiten werden ingegooid. Aan de onregelmatigheden deden vooral jongeren, maar ook enkele ou dere buurtbewoners" mee. De politie had de zaak rond een uur 's nachts redelijk onder controle. De per 1 september ingaande verla ging van het zwavelgehalte zal zowel voor de overheid, het bedrijfsleven en gezinnen financiële gevolgen hebben. Omdat zwavelarme stookolie duur der is, zullen onder meer de elektrici teitstarieven stijgen. Doordat de aardgasprijs aan de olieprijs is ge koppeld. betekent de maatregel te vens een verhoging van de aardgas- prijs. In totaal zullen de kosten vol gend jaar ongeveer 148 miljoen gul den bedragen, waarvan 85 miljoen ten laste komt van het bedrijfsleven. Omdat het kabinet er naar streeft de energieprijzen voor het bedrijfsleven zoveel mogelijk in de pas te laten lopen met de ons omringende landen, zullen daarom maatregelen worden genomen om de kosten voor het be drijfsleven te beperken. Die maatre geleen zullen binnenkort bekend wor den gemaakt. Volgens het nieuwe besluit over zwa velhoudende brandstoffen wordt het mogelijk, tijdelijk een hoger zwavel gehalte toe te staan voor gasolie, lich te stookolie en zware stookolie wan neer een brandstofdistributie moet worden ingevoerd. De ministers Van Aardenne (economische zaken) en Ginjaar voeren nog overleg over de mogelijkheid, ook een tijdelijke ver hoging van het zwavelgehalte toe te staan, wanneer er sprake is van schaarste. Gedacht wordt daarbij ADVERTENTIE Grülerenofbarbecuenvanvis Gebruik niet al te dikke vis of moten. Een wat dik- ker uitgevallen platvis in 't midden op de hoofd- i graat inkerven. Bestrijk vóór en tijdens het roosteren de vis goed met ofie. Geef er stokbrood bij met kruidenboter (100 g zachtgemaakte boter vermengen met 4 fijngewreven eierdooiers. Voeg naar smaak toe fijngehakt sjalotje, halve theelepel fijngesneden bieslook en evenveel dragon, kervel, peterselie en enkele druppels citroensap). Doe meer met vis. omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten. 's-Gravennaop Enkele uren later raakte een politie man gewond toen de jeep waarin hij reed tijdens een achtervolging van een personenauto kantelde. Dat ge beurde bij een actie die werd ingezet omdat enkele buurtbewoners op De Hoefkade waren begonnen aan de bouw van een brandstapel. Na afloop van de rellen drong de politie een huis in de wijk binnen en arresteerde twee mannen van 32 en 42 jaar oud. Het tweetal werd openlijke geweldple ging ten laste gelegd. Brandstichting In andere Haagse wijken waar het de afgelopen tijd onrustig is geweest de den zich in de nacht van maandag op dinsdag geen onlusten voor. De Haagse politie gaat inmiddels door met het oppakken van jongeren uit de Schilderswijk die van brandstich ting worden verdacht. Er zitten nu vijf jongens vast in verband met her haalde brandstichtingen in een leeg staande moskee en twee anderen zijn opgepakt op verdenking van brand stichting in de (eveneens leegstaan de) Zuiderkerk, die vrijdag jongstle den in de as werd gelegd. De winkeliers hebben zo hun eigen maatregelen genomen tegen de steeds terugkerende rellen bij de Haagse Spoorwijk. Op de foto: een winkelier die zijn koopwaar buiten de deur heeft uitgestald en zijn winkelruiten uit voorzorg heeft dichtgetimmerd. ADVERTENTIE HET RECHT VAN DE ZWAKSTE IHDIANEN Luister vanavond 19.00 u. VARA Hilversum II Over Rechtsschendingen STORT uw Bijdrage op giro 4057800 t.n.v. TRIBUNAAL INFORMATIE: postbus 51322 Amsterdam Tel.: 020-766242 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twee Zuidmolukse jongeren uit Nijmegen hebben het plan geopperd premier Van Agt te ontvoeren. Zij hebben dit toegegeven tegenover de Nijmeegse politie. Vol gens een woordvoerster van het ministerie van justitie in Den Haag was er overigens geen sprake van ook maar een begin van uitvoering van zo'n plan. Er zijn geen lijstjes met te ontvoeren namen vdn politici of op papier uitge werkte plannen gevonden, aldus de woordvoerster. Ook zijn er geen foto's door Jac. Lelsz HUESSEN Het stadje Huessen in de Over-Betuwe, dat tot 1816 een Kleefse enclave was, wil zijn gemeente-archief zoveel mogelijk proberen compleet te maken. Dat kan alleen door de ontbrekende informatie van achter het ijzeren gordijn weg te halen. Twee jonge geestdriftige plaatselijke historici, dr E. Smit, leraar geschiedenis in Tiel en de heer J. Zweers, die geschiedenis studeert in Nijmegen zijn hierom dezer dagen afgereisd naar Merseburg in Oost-Duitsland. Of hun missie succes heeft, lijkt in eerste instantie twijfe lachtig. Terwijl de historici al onder weg waren naar Oost-Duits land kwam er een telegram van het centraal staatsarchief waarin dit liet weten dat zij er niet voor de dertiende augus tus terecht kunnen. Maar op die datum is hun visum verlo pen. In Huessen. waar men tot gisteren vergeefs heeft ge poogd contact te krijgen met Smit en Zweers, die zich het afgelopen weekende in Berlijn zouden bevinden, wacht men met spanning af of het toch nog zal gelukken tot het ar chief van Merseburg door te dringen. Hiaten Het gemeente-archief van Hu essen, een stadje aan de zuide lijke oever van de Rijn, schuin tegenover Arnhem gelegen, vertoont grote hiaten. Het is in deze kringen gebruikelijk te spreken van zoveel meter archief. Huessen heeft over de periode van 1816 tot 1940 zo'n zestig meter archief. Het ar chief met betrekking tot de periode 1319-1816 heeft slechts een lengte van ander halve meter. Smit en Zweers, beide van de Historische Kring Huessen hebben van het gemeentebestuur op dracht gekregen daarin verbe tering te brengen. Daarvoor zijn heel wat reizen naar West- en Oost-Duitsland nodig. Er moet een paar dui zend fotocopieën gemaakt worden. In het officiële ge meente-archief mogen die fo tocopieën geen plaats krijgen. De Archiefwet 1962 staat niet toe dat er zich fotocopieën in het gemeentearchief bevin den, tenzij daar ook de origi nele plaats hebben. De fotocopieën blijven eigen dom van de Historische Kring Huessen, maar omdat deze ge vestigd is in het Raadhuis zal ook de gemeente er veel ple zier van kunnen beleven. Trouwens, in dit stadje met zijn zuidelijke zwier tilt men wel in de allerlaatste plaats zwaar aan formele aangele genheden. Vertoon Want wat is Huessen? Huis- sen heet het officieel. Elke daar geboren ingezete spreekt van Huessen. Die naam is his torisch correct, een conclusie waartoe ook de Indonesiër S. Oedin kwam. Hij schreef in 1946 een dissertatie over „De Gemeente Huissen", een soci- aal-geografische analyse, die KrOD SlZl overigens nogal door de Hues- senaren is aangevochten. santen. Huessen is een vrijge vochten stadje. De mensen hebben er een vrolijke aard, ze houden van grote feesten. Men houdt ook van vertoon: ze hebben er enige schutters gilden, die al eeuwen oud zijn en die „met vliegend vaandel en slaande trom" nog altijd op hoogtijdagen present zijn. Dan is er de carnavalsvereni ging 'De Kraonige Zwaone', die wijd en zijd vermaard is. Ook de processies zijn nog al tijd een bijzonder schouwspel want Huessen is tot op zekere hoogte nog een rooms stadje van oude stempel. Men zegt dat de Rijnlandse wind er nog altijd waait. De bevolking is echter niet alleen vrolijk, men kan ook lastig zijn. Nog slechts enkele Jaren geleden leek het stadje onbestuurbaar te zijn. Het had een haar ge scheeld of er was een rege ringscommissaris aangesteld. Eeuwen geleden was er een bloeiende tabakscultuur, la ter ontwikkelde het zich tot een belangrijk tuinbouwcen trum groente en fruit en in meer recente jaren legden de inwoners zich vooral toe op het kweken van bloemen, zoals rozen, gerbera's en chry- In 1502, toen Huessen nog een enclave van Kleef was, heeft hertog Karei van Gelre het stadje belegerd. Toen hij dacht dat de mensen wel zo ongeveer uitgehongerd waren en op het punt stonden zich over te geven, stuurden ze hem een krat verse sla en een zoute haring. Daarop heeft de hertog het beleg opgeheven. Nog ieder jaar op maandag na Sint Jan, 24 Juni, wordt dat feit herdacht met een feest, waarbij de gilden het midzo mergevecht opvoeren. Tot voor kort legden de Huessena- ren op de herdenkingsdag zelfs nog een krans van sla bij het standbeeld van de hertog in Arnhem. Zó is Huessen anders dan men denkt anders dan de hele Betuwe. Jammer dat het oude stadje in de laatste we reldoorlog zo geschonden is. Het werd voor driekwart ka pot geschoten. Mooi is het daarom niet meer, op enige onderdelen na. Zijn luchtige, zijn eigenzinnige geest, die bij sommigen wel eens wat hin derlijk en negatief overkomt, heeft het echter behouden De mensen van Huessen houden van hun woonplaats. Bruid jes, zo zegt men, laten zich niet gemakkelijk verleiden naar elders te vertrekken. Daarom is het ook geen won der dat men er de eigen ge schiedenis wil completeren. Verloren Belangrijk materiaal over Hu essen ging vroeger niet alleen naar de toenamlige provincie hoofdstad Dusseldorf. maar belandde ook In Berlijn. Tot 1969 waren de graven van Kleef de bestuurders van Hu essen, daarna kwam het be stuur in handen van het Bran- denburgse Huis. Zeker is dat een deel van het archief-mate riaal door een bombardement is verloren gegaan. Wat des tijds aan afschriften is door gegaan naar Berlijn moet zich nu in het staatsarchief in Mer seburg (Oost-Duitsland) be vinden. In Huessen zelf is een groot deel van de historische infor matie over dit stadje ver brand toen in 1795 de Franse troepen er binnen trokken. De heren Smit en Zweers denken vele gegevens te zullen be machtigen ondermeer over benoemingen van drosten, rechters, burgemeesters en andere ambtelijke figuren vóór begin 17e eeuw, over munten en valse munterij maar ook over kerkelijke kwesties. Ze denken Jaren no dig te hebben om alles uit te werken. Een archief tot 1816 van zestig meter lengte zien ze wel zitten. In Huessen is men ervan over tuigd dat, mocht de eerste reis van Smit en Zweers naar Mer seburg geen resultaat hebben, deze historici opnieuw pogln gen zullen doen om het staat sarchief binnen te komen. Aan onwil met een politiek karakter bij de Oost-Duitsers wordt niet dadelijk gedacht. van het huis van Van Agt gemaakt. De twee Molukkers werden door de politie gehoord naar aanleiding van een uitlating van een twee weken geleden gearresteerde 21-jarige Zuid- molukker uit Bovensmilde. Deze be kende vorige week donderdag dat hi} betrokken was bij de schietpartij in Hooghalen op 3 maart. Er werd toen op het wachthuisje van de legersport^ school geschoten. De jongeman had eerder in zijn ver hoor terloops iets gezegd over eert plan de premier te gjjzelen. Maandag avond hoorde de politie van Nijme* gen de twee Zuidmolukkers uit die plaats, die toegaven zich met plannen tot ontvoering van Van Agt te hebben beziggehouden. Een derde Molukker, die ook werd gehoord, ontkende ook maar iets hiervan te weten. Volgens de woordvoerster beschikte de justitie voor de uitlatingen van de Zuidmolukker over geen enkel spoor in de richting van een ontvoerings plan. Er waren slechts geruchten af komstig uit Nijmegen. Niet strafbaar De twee Molukkers zijn niet aange-; houden, omdat het maken van plan nen voor het plegen van een strafbaar feit in Nederland niet strafbaar is De zeventien Molukkers, die in 1975 eer( plan maakten om koningin Juliana te ontvoeren, waren strafbaar aldusj de woordvoerster van het ministerie van Justitie omdat dergelijke plan nen gericht tegen het staatshoofd wèl strafbaar zijn. Een woordvoerder van het Landelijke', Comité Zuid-Molukken (Lac) zei gis-1 teravond „helemaal niet te geloven! dat er sprake was van een serieus- plan" tot ontvoering van de premier „Zo'n bekentenis zegt helemaal niets Dat kan bravour zijn, een beetje poli tie pesten." Volgens de woordvoerder moet het gaan om op zichzelf opere rende mensen, HIJ ontkende dat er een groep of een organisatie zou zijn die detgelljké plannen voorbereidt „Iedereen in Molukse kring ziet nu wel ongeveer in dat dit soort acties zinloos is. Er lopen zeker wel mensen rond met wraakgevoelens en mensen die geen „nee" zouden zeggen als ze voor een actie worden uitgenodigd. Maar'dat er. werkelijk iets zou gisten, in Bovensmilde is niet waar. Ik wei-' lacht r Beloven dat er bij dit plan ook "iaax een begin van ultvo^tn^ytfM de woordvoerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3