Document Bonnh1dezekrant erkenning en Israël voor PLO Met 'smog' moeten wij leren leven IHC-Verschure loet dicht Sponsor Kiesuwkado Te weinig vrijwilligers voor Libanon Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Opklaringen HET WEER KOERDISTAN /-Al jaren overleg tussen VS en PLO Helft Friese vrouwen bang voor kanker Trieste conclusie medewerker TNO: Beleidscommissie Scheepsbouw: Het milieu Bootvluchtelingen leren Nederlands Nederland kan nog niet aan norm voldoen Bij bosbrand in Spanje 22 toeristen dood Trouw Helder ingedeeld I Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I Lees een bant metovcrtmgiiig: TfOUW Trouw 37STE JAARGANG NR. 10918 - WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 met Van het westen uit opklaringen maar langs de oostgrens mogelijk eerst nog een bui. Middagtemperaturen van achttien graden aan zee tot 21 graden in Limburg. Matige wind uit zuidwest tot west, windkracht 4. Morgen en overmorgen: eerst nog opklaringen, later buien. Middagtempera turen van ongeveer twintig graden. Morgenzonop: 06.13onder: 21.17 Maan op: 22.00 onder: 07.51 WEST-DUITSLAND DM 1,90 ENGELAND £0,50 ITALIË LIRE 800 LUXEMBURG Bfr 13 een waarlijk bijzonder# collectie in: antieke oude en hedendaagse TAPIJTEN, maar óók: kelims en curiosa. 20 soorten BERBERS oosters tapljthuls BV, LEIDEN Korevurstr., Hogmwwrd (071-1311 78) ouderwetse servfce volop parkeren PAGINA 2: loor James Dorsey PARIJS West-Duitsland heeft deze week de Palestijnse Bevrijdingsorganistie PLO een informeel document voorge legd, dat de weg naar wederzijdse erkenning tussen Israël en ie PLO moet banen. De Verenigde Staten blijken al sedert de lerfst van 1976 directe en indirecte contacten met de PLO te inderhouden. Goed ingelichte kringen in de Libane se hoofdstad Beiroet hebben het be staan van het Westduitse document bekend gemaakt. Palestijnse functio narissen in Parijs en Beiroet wilden het bericht ontkennen noch beves tigen. Het acht punten tellende Westduitse plan zou deze week op tafel zijn geko men tijdens besprekingen tussen PLO-leider Jasser Arafat en het West duitse liberale parlemenslid Jürgen Moelemann. Moelemann, die niet al leen specialist is op het gebied van de buitenlandse politiek maar ook be kend staat als een vertrouweling van de Westduitse minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Gen- scher, voert momenteel in Beiroet besprekingen met de Palesijnse lei ding. Moelemanns bezoek aan Bei roet komt na een rondreis van Gen- scher door verschillende Arabische staten en nu het bezoek van Arafat aan de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky en de voormalige Westduitse bondskanselier Willi Brandt. Het informele Westduitse document zou constateren dat de Bondsrepu bliek reeds diplomatieke betrekkin gen met Israël onderhoudt en nu be trekkingen wenst aan te knopen met het Palestijnse volk. In het papier zou de Bondsrepubliek zich uitspreken voor een stichting van een Palestijn se staat in de door Israël bezette gebieden en voor een wijziging van resolutie 242 van de Veiligheidsraad om dit mogelijk te maken. De Bonds republiek zal bij de PLO aandringen op wijzigingen van de paragraaf van het Palestijnse handvest, dat geheel Palestina als het rechtmatige Pales tijnse thuisland definieert en stopzet ting van terroristische activiteiten binnen en buiten de door Israël be stuurde gebieden. Verder zou Bonn de PLO vragen Israël in principe te erkennen. Vervolg op pagina 7 LEEUWARDEN (ANP) Uit een enquête die is gehouden onder vijfhonderd Friese vrou wen is gebleken dat ongeveer de helft wel eens bang is kan ker te hebben. Deze gegevens zijn afkomstig uit een rapport dat in opdracht van de provin ciale commissie ter voorberei ding en begeleiding van een bevolkingsonderzoek in Fries land werd opgesteld. Enkele studenten van het andrago gisch instituut van de rijksuni versiteit te Groningen stelden het rapport op. De enqulëte onder de vrouwen, variërend in leeftijd van 35 tot 55 jaar, werd gehouden samen met een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Uit het uitvoerige rapport komt naar voren dat de meeste vrouwen positief staan ten op zichte van het laten maken van een ultstrijkje: 86 procent vindt zo'n onderzoek noodza kelijk. Veertien procent zei om zeer uiteenlopende redenen geen onderzoek te willen. Uit het rapport blijkt wel dat de voorlichting niet altijd even goed overkomt. De schrijvers van het rapport hebben nogal wat bedenkingen. De voorlich tingsbijeenkomsten waren be doeld voor veelzijdige informa tie maar helaas, aldus de sa menstellers, lag de klemtoon veel te vaak op werving van een maximale opkomst. PAGINA 5: .Leger des Heils moet in de wereldraad blijven' PAGINA 3: Zwavel maakt de Nederlandse lucht vuiler PAGINA 4: Schatkamer voor de watersporter in Sneek PAGINA 9 Kissinger dreigde Arabieren Weerzien met mevrouw Pereira d'Oliveira Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Met fotochemische luchtverontreiniging („smog") zuilen we moeten leren leven. Tot deze trieste conclusie komt dr R. Guicherit, plaatsvervangend hoofd van de afdeling Buitenlucht van het Instituut voor milieuhygiëne en gezondheidstechniek TNO. Het is uitgesloten dat ln Nederland binnen afzienbare tijd kan worden voldaan aan de kwaliteitsnorm die de Wereldgezondheidsorganisatie op dit punt voor lucht heeft opgesteld: niet meer dan 0,06 kubieke centimer ozon per kubieke meter lucht (ppm). Om- ,dat dit niet haalbaar was, heeft Ame rika de wettelijke norm onlangs ver soepeld tot 0,08 ppm ozon. Maar ook die Amerikaanse norm is voor Neder land bij lange na niet te verwezenlij ken, blijkt uit een artikel van Guiche rit in het maandblad TNO Project. Ozon en andere prikkelende en scha delijke gassen worden vooral 's zo mers onder invloed van zonlicht ge vormd door chemische reacties tus sen stikstofoxiden (NOx) en koolwa terstoffen (CH) Met name bij stabiel Van een onzer verslaggevers 3EN HAAG De Amsterdamse nleuwbouwwerf IHC-Ver- ichure, waar 500 mensen werken, moet dicht. Bij overige jedrijven van IHC-Holland moeten nog eens 200 man afvloei- len. Zo luidt het (verwachte) advies van een meerderheid in de [Beleidscommissie Scheepsbouw aan minister Van Aardenne ■economische zaken). minderheid in de beleidscommis- de vertegenwoordigers van de erknemers, zijn het met dit advies [ineens. Zij vinden, dat de overheid leer geld moet uittrekken voor de Amsterdamse werf, omdat de icheepsbouw daar al flinke aderlatin- in heeft ondergaan. Burgemeester fn wethouders van Amsterdam delen lit standpunt De Beleidscommissie Scheepsbouw, lie de herstructurering van de hele Nederlandse scheepsbouw begeleidt en waarin werkgevers, vakbonden en overheid paritair zijn vertegenwoor digd, is al ettelijke maanden bezig met de problematiek van IHC-Hol land. Gisteren gebeurde dat aan de hand van een rapport van de raad van bestuur van IHC-Holland, een alternatieve nota van de onderne mingsraad van de werf en een advies van oud-minister Langman, die op treedt ais gespreksleider van werf- groep III in de beleidscommissie. De werfgroep III houdt zich bezig met de reorganisatie van werven waar bag- gervaartuigen worden gebouwd en waaronder dus ook IHC valt. Zie ook pagina 9. De Nederlandse taal spreken en bood schappen doen zijn twee van de activitei ten die de ln Steenwij- kerwold neergestre ken bootvluchtelin gen moeten leren. In het opvangcentrum wonen nu ruim zestig gevluchte Vietname- zen van Chinese af komst. Het grootste deel van de vluchte lingen kent alleen Chinees. De bovenste foto toont een plaat selijke bakkerij waar twee Vietnamese vrouwen brood heb ben gekocht. Foto on der: een 73-jarige leer ling in de klas tenein de de Nederlandse taal onder de knie te krijgen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor de aflossing van Nederlandse VN-militairen in Libanon zullen vandaag enige tientallen dienstplichtige soldaten worden aangewezen. Er zijn onvoldoende vrijwilli gers voor de vervanging van het detachement van ongeveer driehonderd man, dat op 19 en 25 september wordt afgelost. Bovendien hebben verscheidene mili tairen hun oorspronkelijke bereidver klaring ingetrokken. Ook zijn er tij dens de opleiding enkele vrijwilligers afgevallen. Er is nu een tekort aan vrijwilligers van ongeveer veertig vijftig man voor hoofdzakelijk speci alistische functies, aldus een woord voerder van het ministerie van de fensie. Toelage Minister Scholten van defensie heeft in zijn streven voor uitzending naar Libanon zoveel mogelijk vrijwilligers aan te wijzen, wel steeds het voorbe houd gemaakt dat voor specialisti sche functies toch een beroep op dienstplichtigen moet worden gedaan. Volgens de Federatie van Algemene Christelijke Organisaties van Militai ren (FACOM) is het tekort aan vrij willigers ontstaan door de te geringe toelagen. „De toelage ls destijds on voldoende verhoogd. Gehuwden krij gen nu twintig dollar en ongehuwden ongeveer veertien dollar per dag. Deze bedragen zouden met vijf dollar G6V6Cht6Il moeten worden verhoogd tot vijfen twintig en negentien dollar," aldus een FACOM-woordvoerder. Deze belangenorganisatie vindt dat er tevens wat mankeert aan de voor lichting over de situatie ln Libanon. „De omstandigheden daar worden door de politieke leiding te opper vlakkig voorgesteld. De mensen kun nen kranten lezen en de verhalen van zonnig weer blijft het mengsel han gen. Op hun TNO-instituut hebben Guicherit en Plasse een model opge steld, waaruit af te lezen ls hoeveel ozon kan worden gevormd uit bepaal de concentraties NOx en CH 's mor gens vroeg, voordat de fotochemische processen op gang gekomen zijn. Met dat model kan ook worden nage gaan wat het effect zou zijn van te genmaatregelen. Wanneer de uitworp van NOx tot de helft zou worden teruggebracht, zouden de hoogst op tredende ozongehalten (één op de twintig metingen komt nu boven 0,28 ppm) dertig procent lager komen te liggen, bij 0,20 ppm. En het zou nau welijks extra resultaat hebben wan neer tegelijkertijd ook de CH-ultworp zou worden aangepakt. Denneboom Dat laatste is bovendien aanzienlijk lastiger, omdat de koolwaterstoffen niet alleen uit de uitlaatpijpen van auto's en bromfietsen komen, maar ook ln grote hoeveelheden kunnen worden afgegeven door dennebomen en weilanden. Verder, schrijft Guicherit, moet Je er rekening mee houden dat Als Je bij voorbeeld in 1985 een vermindering van de NOx uitworp wilt bereiken van vijftig procent ten opzichte van het niveau-1978, de doeltreffende ver mindering aanzienlijk méér dan vijf tig procent zou moeten zijn. Want zonder bijzondere maatregelen zou den de geproduceerde hoeveelheden jaarlijks blijven stijgen. Het ls zeer de vraag, aldus Guicherit, of een derge lijke vermindering voor NOx econo misch haalbaar is of zelfs technisch mogelijk. NOx ontstaat bij elk verbrandings proces, in hoeveelheden die sterk af hangen van de verbrandingstempera- tuur. Belangrijkste bronnen zijn het wegverkeer en de industrie; de ver warmingssector speelt voor het smog-probleem nauwelijks mee, om dat het zich tot de zomermaanden beperkt. Maar de hoeveelheid NOx die schoorstenen en uitlaatpijpen verlaat, is door technische voorzie ningen maar heel moeizaam te beïn vloeden. Onbetaalbaar Als wij in Nederland in 1985 aan de Amerikaanse norm voor luchtkwali- teit zouden willen voldoen, zou vol gens het TNO-model de uitworp van zowel NOx als CH moeten worden teruggebracht tot eentiende van het niveau van 1978. Dat is technisch niet mogelijk, denkt Guicherit, en als het al zou kunnen ls het onbetaalbaar. Maar dat betekent voor hem niet dat we de boel maar op zijn beloop laten. We moeten alles doen om luchtverontreinigng te voorkomen of te beperken. Alleen daardoor kan voorkomen worden dat de fotochemi sche luchtverontreinigng hier net zul ke vormen aanneemt als bijvoorbeeld in Los Angeles, Tokio, Sydney en Mexico Stad. BARCELONA (AFP, AP, Reuter) Een bosbrand bij Lloret de Mar aan de 8paanse Costa Brava heeft giste ren aan zeker 22 mensen het leven gekost De slachtoffers zouden 12 mannen. 6 vrouwen en vier kinderen zijn. Van de nationaliteit is nog niets bekend. De toeristen bevonden zich op de kampeerplaats Los Pinares en in een kamp met vakantiehuisjes. Een aan tal kinderen zou in een droge rivier bedding door het vuur zijn verrast. De brandweer en andere hulptroepen probeerden gisteravond andere kam- peergelegenheden zoals de plaats Lloret Blau voor het vuur te behoe den. De bosbrand was gistermorgen uitgebroken en liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. Toen de wind echter toenam breidde het vuur zich met enorme snelheid uit en was er geen houden meer aan. Het ministerie van boter kaas en eieren gaat het paardspringen begunstigen. Het gaat daar drie Jaar mee door. Of korter, wanneer blijkt dat deze activiteit onvoldoende boter kaas en eieren aan de man brengt. Daar hebben wij een mening over. Op pagina 5. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven Ko van Dijk, Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger (B) Nooit meer zoeken naar dc krant of tv-gids. Decoratief jute lectuur- hanger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bo vendien. Echt naturel leder met ge vlochten koordje Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting en arm-bandje van keramiek. soldaten die terugkomen schrikken af doordat er een andere voorstelling was gegeven. Er wordt te gemakke lijk van uit gegaan dat mensen zich uit eergevoel of voor het opdoen van ervaring vrijwillig zullen melden, waarbij het aspect van honorering wordt onderschat," aldus de FACOM. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Nederlandse en Ierse VN-milltairen waren gisteren, volgens reizigers in Zuid-Libanon, ln gevecht gewikkeld met de door Israël gesteunde militie van majoor Haddad. ZIJ verklaarden dat troepen van Haddad met raket ten het vuur hadden geopend op Ne derlandse VN-mllltairen in Haris. Het VN-vredeskorps zou het vuur hebben beantwoord. Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaal periode een welkomstkorting van 7. Kado naar keuze: DA. DB. CDC. GD. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792, 1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1