HC: nu zonder verdere door het dal Vermaning vindt ook stenen in Denemarken Buitenlandse banken vaster op markt VS Jaar werk voor honderd schilders Schoolverlater meldt zich eerder bij arbeidsbureau Verhoging vliegtarieven tot vijftien procent industriebonden twijfelen hieraan Andriessen naar Belgrado Ruim 41.000 jongeren zoeken werk Aantal zelfstandigen beïnvloedt mede aantal werkende vrouwen Mogelijk extra vergadering in september OPEC zou van dollar als rekeneenheid afwillen Ontkenning Vondsten overgebracht naar Nederland KLM geeft overzicht JjvOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 9 - RHS 11 ran een onzer verslaggevers JjkOTTERDAM Met de nu geadviseerde inkrimping van de werfcapaciteit, de sluiting van de .a Lmsterdamse werf IHC-Verschure, kan IHC-Holland zonder verdere personeelsreductie de ntjioeilijke jaren doorkomen. Dit verwacht de raad van bestuur van het concern. De industrie- >g< onden zetten daar vraagtekens bij. ölgens de bonden heeft IHC dat ook ta ezegd toen in oktober vorig jaar het stl erstructureringsplan voor werf- 00 roep III (baggervaartuigen) werd ve oedgekeurd en de fusie met de veel aaleinere baggerbouwer Van Rees in '0( e pen zat. Kort daarop, in april van it jaar kwam IHC, op basis van erslechterde vooruitzichten, met het lan om nog eens 780 man te ont- laan, aldus Bas Nieuwland van de industriebond CNV. Het plan voor lag o.a. in de sluiting van IHC-Ver- rt|chure in Amsterdam. De sluiting H an deze werf is nu ook geadviseerd oor de Beleidscommissie Scheeps- an ouw. te diieuwland herinnert eraan, dat in ktober vorig jaar de partijen in de leleidscommissie Scheepsbouw zijn Ps vereengekomen, dat als de markt D oor baggervaartuigen verder zou aa erslechteren, zowel IHC als de over al eid elk vijftien miljoen gulden zou- j*s en bijdragen om de teruggang op te he angen. Nieuwland geeft toe, dat de 18'ooruitzichten op de baggermarkt en [echter zijn geworden, maar hij ge- d()oft niet, dat de verslechtering van d odanige aard is, dat de in oktober ir orig jaar overeengekomen herstruc- se urering moet worden bijgesteld. Hij ei Indt, dat IHC eerst maar eens aan iet herstructureringsplan, dat er al gt, moet beginnen. 'rd .asten )e industriebonden gaan zich nu op- rs naken voor het overleg met minister d(lTan Aardenne over de kwestie van 3r HC-Verschure. In dat overleg zullen 10 ij het alternatieve plan van de on- ei lernemingsraad van de Amsterdam se werf benadrukken. Dat plan voor ziet voornamelijk in diversificatie ei Kan het produktiepakket, zoals in stallaties voor graanoverslag, voor Verwerking van afvalwater en huis- 'H-yuil. Verder valt er, aldus Bas Nieuw- ^®and te denken aan capaciteitsver- |ft|nindering, waarbij de lasten niet al- in Amsterdam worden gelegd, over alle IHC-bedrijven. De Pmeerderheid van die bedrijven staan de Drechtsteden. het advies van de Beleidscommis- ie Scheepsbouw blijft de Oranjewerf van IHC buiten schot. Het gaat de schure en inkrimping van de overige beleidscommissie om de nieuwbouw, bedrijven onontkoombaar. De con- die wat Amsterdam betreft ge- cernleiding heeft gisteren in de be- concentreerd is bij Verschure. De Oranjewerf in de hoofdstad is gericht op reparatie. Een woordvoerder van de Industrie bonden FNV vindt het sluitingsad vies aan de minister van economische zaken een slag voor de scheepsbouw in Amsterdam. „Of daar al niet ge noeg heeft plaatsgevonden", zegt hij. Volgens de woordvoerder hebben „louter kille economische motieven" meegespeeld in het advies. Over de tweehonderd ontslagen, die bij de overige IHC-bedrijven moeten plaatsvinden, is volgens hem het laat ste woord nog niet gezegd. Volgens de raad van bestuur van IHC-Holland is sluiting van IHC-Ver- leidscommissie dan ook aangedron gen op een beslissing die neerkomt op sluiting van de Amsterdamse werf. De verliezen in Amsterdam worden te groot. Het alternatief van de onderne mingsraad is „niet financierbaar", ge looft de IHC-top. De verliezen zouden enorm oplopen, tot 25 miljoen per jaar, als de werf op een capaciteit van 45 procent zou blijven draaien, zoals de OR heeft voorgesteld. Het concern kan dat niet dragen, aldus de raad van bestuur. Op het moment, met een bezetting van ongeveer 500 man, schat de concerntop de verliezen op 100.000 gulden per dag. Een meerder heid van de beleidscommissie deelde het sombere standpunt van de IHC- leiding. Minister F. Andriessen van financiën is gisterochtend naar Belgrado vertrokken, waar hij in het kader van het Internatio nale Monetaire Fonds besprekingen zal voeren met zijn Joe goslavische ambtgenoot. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Ruim 41.000 schoolverlaters stonden eind juli ingeschreven als werkzoekende bij een van de arbeidsbu reaus. Tien procent van hen verliet al meer dan een jaar geleden de school. Maar het gros van de ingeschreven school verlaters heeft binnen enkele maanden een baan. Slechts iets meer dan twintig procent van de ingeschreven ruim 41.000 schoolverlaters stond eind juli een half jaar of langer als werkzoekend in de boeken. Nederland heeft het voorzitterschap van een groep van vijf landen, die samen een IMF-werkgroep vormen. Behalve Nederland zijn Joegoslavië,. Roemenië, Israël en Cyprus in deze groep vertegenwoordigd. Behalve de monetaire vraagstukken, zoals de wisselkoersen, zal volgens de Nederlandse minister ook de relatie tussen het Europees Monetair sys teem en de ontwikkelingslanden aan de orde komen. Bij de ontwikkelings landen bestaat volgens minister An- driessen enige vrees voor het EMS, waar volgens zijn zeggen geen aanlei ding voor is. Naast de multilaterale monetaire za ken zullen ook bilaterale onderwer pen aan de orde komen. Minister An driessen: „de financiering van de Noord-Zuid verbinding, een weg van Het ministerie van sociale zaken meldt in de werkloosheidscijfers van eind juli dat de schoolverlaters zich dit jaar eerder bij het arbeidsbureau hebben opgegeven dan in vorige ja ren. Daardoor steeg in mei de algehe- le werkloosheid meer dan verwacht. De toevloed van schoolverlaters zette zich daarna minder sterk voort dan in voorgaande jaren. Dat verklaard ^WASHINGTON (Reuter) De Algemene Rekenkamer van de VS (GAO) heeft op verzoek van het Huis van Afgevaardigden rapport uitgebracht over de activiteiten van buitenlandse banken in de VS. Uit het rapport blijkt dat vestigingen van buitenlandse banken in de VS hun concurrentiepositie ten opzichte van Amerikaanse banken hebben verbeterd. In 1972 hadden buitenlandse banken Amerikaanse banken hadden eind voor 8,9 miljard dollar geleend aan de particuliere sector in de VS, ofwel zeven procent van het totaal. In 1978 was dat opgelopen tot 30,1 miljard dollar. Dat komt overeen met 13,5 procent van alle leningen die waren verstrekt aan de Amerikaanse handel en industrie. Van 1972 tot en met februari 1979 is het aantal vestigingen van buiten landse banken in de VS toegenomen van 104 tot 318. Te samen hebben deze 318 banken activa van 123 mil jard dollar, tegen activa van in totaal 1.507 miljard dollar van de 14.000 Amerikaanse banken eind 1978. 1977 888 buitenlandse vestigingen met activa van in totaal bijna 150 miljard dollar. Westeuropese en Ja panse banken bezitten ruim tachtig procent van de activa van buiten landse banken in de VS. Het Huis van Afgevaardigden wil het rapport gebruiken bij zijn evaluatie van de gevolgen van nieuwe wetten op het gebied van de activiteiten van buitenlandse banken in de VS. Dit jaar heeft de ABN de Lasalle Natio nal Bank in Chicago overgenomen met een balanstotaal van bijna een miljard dollar per eind 1978. waarom in juli het cijfer van de werk loosheid, gecorrigeerd voor seizoen, een lichte daling heeft laten zien. De schoolverlaters hebben deze zomer dus gezorgd voor een knik in de werk loosheidscijfers. Het ministerie voert al een paar jaar blijkbaar met toenemend succes een campagne onder de schoolverlaters om zich vroegtijdig op te geven als werkzoe kend bij een arbeidsbureau. Dit seizoen verlieten naar schatting ruim 200.000 jongeren voorgoed de school. Het aantal dat eind juli als werkzoekend bij een arbeidsbureau stond ingeschreven ruim 41.000 is dus in verhouding niet zo groot. Vooral meisjes laten zich meer in schrijven als werkzoekend als ze van school komen. In juli 1977 stonden er bijna evenveel schoolverlatende jon gens als meisjes ingeschreven als werkloos. Nu is het aantal jongens vijfhonderd minder maar het aantal meisjes 11.000 meer, zodat nu het aantal werkloze schoolverlaters voor tweederde bestaat uit meisjes. De jeugdwerkloosheid (onder 23 Jaar) maakt thans 39 procent uit van de totale werkloosheid van ruim 211.000 personen. Onderwijzers De werkloosheid is tot nu toe dit jaar zo'n zevenduizend personen hoger ge weest dan in de eerste zeven maan den van vorig jaar. Mannen waren er ruim tweeduizend minder werkloos, maar vrouwen ruim negenduizend meer. Al een paar jaar doet zich de ontwikkeling voor dat de werkloos heid onder mannen zich op termijn beschouwd lichtelijk verbeterde, maar die onder vrouwen flink erger werd. Economisch Technologische Dienst Noord-Holland HAARLEM De aanwezigheid van veel zelfstandigen in een bepaalde streek blijkt mede te verklaren waarom daar minder vrouwen betaald werk verrichten. Dit is één van de conclusies van de Economisch-Technologische Dienst voor Noord-Holland, die zich boog over de vraag hoe het komt, dat in bepaalde delen van Noord-Holland meer vrouwen werken dan in andere delen. Het onderzoeksrapport, dat „Vrouwen en betaalde arbeid" heet, neemt de situatie in de vijf tien Noordhollandse rayons met een arbeidsbureau onder de loep. In de rayons Amsterdam en Haar lem werkt meer dan 29 procent van de vrouwen tussen de 15 en de 64 jaar, die kunnen werken. De Wieringermeer telt minder dan 20 procent werkende vrouwen. Vergelijkt men de rayons IJmond en Texel, met respectievelijk het kleinste en het grootste relatieve aantal zelfstandigen, dan blijkt dat het geringere aandeel van vrouwen op de Texelse arbeids markt voor vier procent te verkla ren is uit de grotere hoeveelheid eigen bazen op het eiland. Werk van vrouwen in de eigen zaak van hun man wordt niet als betaalde arbeid gerekend. Het huwelijk blijkt overigens nog altijd een belangrijkere factor te zijn. Het grotere aantal huwelij ken in de rayons Den Helder, Wie ringermeer en Schagen vergele ken met de regio Amsterdam ver klaart voor acht procent, waarom in en rond de hoofdstad meer vrouwen werken dan in de drie noordelijke rayons. Het feit, dat kleine kinderen ver zorging nodig hebben blijkt van invloed op de deelname aan de arbeidsmarkt van vrouwen tussen de 25 en de 49 jaar. De geringere deelname van vrouwen uit de ge noemde leeftijdsgroep aan het ar beidsproces in het rayon Hoorn vergeleken met Amsterdam is voor vijf procent te verklaren uit het gegeven, dat de regio Hoorn percentueel de meeste en Amster dam de minste kinderen telt. Naast deze factoren speelt de ar beidsmarkt een rol. In streken met weinig werkloosheid werken meer vrouwen. In rayons met meer werk in de dienstverlenende sector (kantoren, onderwijs) zoeken of hebben relatief meer vrouwen ou der dan 25 jaar werk. TEHERAN (Reuter) Volgens de Iraanse onderminister van financiën, Cyrus Ibrahimzadeh, wil de meerderheid van de dertien OPEC-landen al van de dollar als rekeneenheid voor de olieprijs. In een in september te houden extra vergadering van de OPEC (organisatie van olie-exporterende landen) zou men wel eens over kunnen gaan op een mandje van valuta's of zo meent de Iraanse onderminister op de bijzondere trekkingsrechten (8DR's) van het Internationale monetaire fonds. 1000 tot 1200 kilometer door Joegos lavië, zal vermoedelijk aan de orde komen. Voor de financiering van deze weg, die aansluit op Griekenland, hoopt Joegoslavië financiële steun te krijgen van landen die direct voor deel van deze verbinding hebben. Voor Nederland is deze weg van be lang voor het wegvervoer via het Mid den-Oosten. Ik sta dan ook niet on welwillend tegenover een Nederland se bijdrage in de financiering", aldus minister Andriessen. Joegoslavië is het tweede land van de IMF-groep dat minister Andriessen bezoekt. Vorig jaar heeft hij een be zoek aan Roemenië gebracht. Vol gend jaar hoopt de minister Israël en Cyprus te bezoeken. Zaterdag keert minister Andriessen, die op zijn reis wordt vergezeld door zijn echtgenote, op Schiphol terug. Ibrahimzadeh verklaarde dat een speciale commissie van deskundigen uit de OPEC al enige tijd bezig is met het uitwerken van een formule ten einde de inkomsten uit de olie te beschermen tegen de koersdaling van de dollar. De lage dollar is, aldus Ibrahimzadeh, de belangrijkste reden voor de extra OPEC-vergaderlng. Een datum voor deze bijeenkomst is nog niet vastgesteld. De onderminister zei dat het samen stellen van een mandje van sterke valuta's voor de berekening van de olieprijzen de positie van de dollar vermoedelijk verder zal verzwakken. Dit omdat de olie-invoer voor de VS duurder wordt naarmate de dollar koers daalt. Tot dusver wordt voor olie uit de OPEC-landen vrijwel uitsluitend in dollars betaald. Door de koersdaling van de Amerikaanse valuta sinds het begin van het Jaar zijn de inkomsten van de olielanden al ongeveer zes tien procent gedaald, zo zei Ibrahim zadeh verder. Hij sloot niet uit dat sommige leden van de OPEC be zwaar zullen maken tegen een andere methode om de prijzen van olie vast te stellen. Saoedi-Arabië Iraanse ambtenaren die onlangs heb ben deelgenomen aan een bijeen komst van de financiële commissie van de OPEC in Londen hebben mee gedeeld dat alle leden behalve Saoe di-Arabië er voor waren om de dollar als rekeneenheid voor de prijzen van ruwe olie te laten vallen. Volgens Ibrahimzadeh is dat in grote trekken juist. De Saoedische tegenwerking houdt verband met de omvangrijke investeringen van Saoedi-Arabië in de Verenigde Staten. Het totale •OPEC-bezit in Amerika wordt op vijf- WENEN Bij de OPEC is niets, bekend van een bijzondere minis tersconferentie over de prijzen van ruwe olie. Er is geen enkele reden om geheimzinnig te doen over een extra conferentie als het de bedoeling is er inderdaad een te houden, zo zei een woordvoerder van de OPEC in tig tot zeventig miljard dollar geraamd. Ibrahimzadeh merkte verder op dat de Verenigde Staten problemen met de dollar zullen houden zo lang de betalingsbalans de negatieve invloed blijft ondervinden van de omvangrij ke olie-invoer. De inkomsten van de olielanden zullen daardoor blijven dalen en dat betekent dat we ons op de een of andere manier zullen moe ten beschermen tegen de koersdaling van het Amerikaanse geld. Hij zei dat Iran niet van plan is zijn tegoeden in de Verenigde Staten op te nemen. Ze bedragen ongeveer tien miljard dol-, lar en bevinden zich voornamelijk bij de Chase Manhattan Bank in New York. Als de vergadering van de komende maand doorgaat zal hij hoofdzakelijk aan de dollar zijn gewijd maar het is niet onmogelijk dat ook zal worden gepraat over de olieprijzen zelf. In de vorige ministerscoplerentie, in Juni in Oenève, werd besloten tot een officië- le prijsverhoging van 14,55 dollar per vat van 159 liter tot 18 k 23,50 dollar. De extra vergadering zal waarschijn lijk ook weer in Genève worden ge houden, aldus de Iraanse onderminis- - ter van financiën. OOSTERHOUT (ANP) Het straal- en schildersbedrijf Bra bant Mobiel in Oosterhout gaat de nieuwbouw van British Petroleum in Europoort schilderen. Het schilderwerk aan de kraakinstallatie geeft honderd schilders een Jaar werk. Volgens de heer Jongedijk van Bra bant Mobiel heeft het bedrijf zelf vijf tig schilders. „De andere helft moe ten we zien aan te trekken, we denkén ondermeer aan Engelsen die in de markt zijn. De order heeft een om vang van 9 miljoen. OCÊ VAN DER GRINTEN zag de nettowinst in de eerste helft van het op 1 december begonnen boekjaar stijgen van 18,6 tot 19,3 miljöea De omzet bleef nagenoeg gelijk op 625,6 miljoen, het bedrijfsresultaat kwam van 43,2 op 45,4 miljoen. NATIONAL AIRLINES De Ame rikaanse regering voelt er niets voor dat deze grote luchtvaartmaatschap pij (voornamelijk binnenslands in de VS) door Eastern Airlines wordt over genomen. De overnemin i gaat ten koste van de concurrentie, aldus de minister van justitie. Ook een Ameri kaanse rechtbank heeft zich al tegen de fusie uitgesproken. Overigens deelde Pan American op 26 Juli mee 51,4 procent van de aandelen Natio nal Airlines in handen te hebben. HBC-UTRECHT (eigendom van Schultema en een Zwitserse beleg gingsmaatschappij) heeft haar drie doe-het-zelf bouwmarkten in Amster dam, Rotterdam en Beverwijk ver kocht aan Wickes. Dit bedrijf brengt daardoor zijn aantal filialen op 19. HBC heeft na de verkoop geen eigen filialen meer. De vennootschap richt zich geheel op de Karwei-bouwmark- ten waarvan er (in verschillende op zet) eind 1979 52 zullen zijn. De Kfir-Z wei-organisatie is op de franchisefor- mule gebaseerd. A. L. VAN BEEK (onder meer tabakshandel) houdt ook voor dit jaar nog rekening met verlies, al zal dit verlies kleiner zijn dan in 1978 2,7 miljoen). In 1980 hoopt men uit de rode cijfers te komen. De grootste tegenslag werd onder vonden bij de 100 procent dochter Hofor in New York. Deze had een grote vordering op een relatie waar mee veel zaken samen waren gedaan. De vordering moest echter geheel worden afgeschreven omdat de rela- - tie in gebreke bleef. BINNENLAND Van een onzer verslaggevers ASSEN „Ik wil niet het risico lopen om in Denemarken voor een vervalser te worden uitgemaakt". Aldus motiveert de amateur-archeoloog Tjerk Vermaning het feit dat hij de unieke vondsten, die hij in Denemarken zegt te hebben gedaan, niet in dat land heeft gemeld. Inplaats daarvan is hij met een verzameling stenen naar Nederland gegaan. Vermaning zegt vondsten te heb- - ben gedaan uit het Abbevillien-- cultuur, een warme periode tussen twee ijstijden in, rond 5000 dui zend jaar geleden. Deze cultuur was nog niet zo noordelijk aange troffen. Volgens Vermaning liggen de stenen werktuigen zo'n beetje voor het oprapen. Op de vraag hoe het mogelijk is dat hij dergelijke artefacten vindt, terwijl de Denen met hun toch rijke archeologische geschiedenis dat niet doen, zegt Vermaning dat hij volgens een door hemzelf ont wikkelde theorie te werk gaat. Dat leidde volgens hem indertijd ook tot zijn spectaculaire vondsten in Nederland. Geschiedenis De vondsten in Denemarken heeft hij gedaan in samenwerking met drie andere Nederlandse amateur archeologen. Hij ziet de vondsten als een bevestiging van zijn theo rie. „De Denen zullen het even moeten verwerken, maar dat gold ook voor de beroeps-archeologen in Nederland toen ik indertijd de geschiedenis van ons land tot een half miljoen jaar geleden ver lengde". Geen gezwam Vermaning gaat ook nog in Zwe den en Noorwegen zoeken, waar hij het voor mogelijk houdt dat ook die streken al eens werden bewoond door pre-historische mensen. Hij is er niet bang voor dat hij bij de grens ooit nog eens met een koffer met stenen vond sten wordt aangehouden. „Ik zou willen dat ze dat deden. Dat zou een erkenning inhouden." Tot nu toe heeft hij geen enkele reactie uit Denemarken gehad. Hij is niet bang dat de Denen zullen zeggen dat hij maar een beetje zwamt. Vermaning: „Ik lig daar niet wakker van. Ter zijner tijd publiceren we de vondsten en gaan we tentoonstellen. De Denen kunnen er dan ook kennis van nemen". Vorig jaar werd Verma ning door het Gerechtshof in Leeuwarden vrijgesproken van een aanklacht wegens vervalsing van archeologische vondsten. Op de foto rechts: de ama teur-archeoloog Tjerk Ver maning toont een stenen dolk die hij in Denemar ken heeft gevonden. Vol gens Vermaning is de dolk afkomstig uit de Abbevil- lien-cultuur en tussen de vier- en zevenhonderddui zend jaar oud. SCHIPHOL (ANP) De KLM zal, behoudens goedkeuring van de regeringen, de tarieven voor het vervoer van passagiers en luchtvracht, per 1 september met 5,5 tot vijftien procent verhogen. Over deze tariefsverhoging hebben de IATA-maat- schappljen op 30 juli In Genève overeenstemming bereikt. De stijging van de vliegtarieven ls noodzakelijk geworden door de sterk gestegen brandstofprijzen. Volgens een gisteren door de KLM verstrekt overzicht gaan de tarieven binnen Europa met ongeveer tien procent omhoog, voor de trajecten tussen Europa en Afrika zal deze prijsverhoging vijf tot vijftien pro cent bedragen, afhankelijk van de bestemming. Op de routes naar het Luchtvracht nabije en Midden-Oosten bedraagt de voorgenomen verhoging in het al gemeen negen procent. Uitzondering hierop zijn tarieven naar Israël, die met vijftien procent moeten stijgen. kening moet worden gehouden met een verhoging van twaalf procent. Voor de Midden- en Zuldamerikaanse bestemmingen zullen de tarieven met" elf procent stijgen. Op de routes naar het Verre Oosten voorzien de plannen In een tariefstij ging van twaalf tot vijftien procent, behalve naar Japan, waarvoor een tariefverhoging van negen procent zal gelden. De tarieven tussen Europa en Australië zullen met vijftien pro cent moeten stijgen. De tarieven naar de Verenigde Staten zullen, afhanke lijk van de bestemming en het soort tarief met 5,5 tot vijftien procent wor den verhoogd. Naar Canada bedraagt de voorgeno men tarief stijging dertien procent, terwijl tussen Europa en Mexico re- Binnen Europa zullen de tarieven voor luchtvracht met tien procent omhoog gaan. Op de routes naar Afri ka zal deze verhoging variëren tussen' de acht en vijftien procent. De vrachttarieven naar het Midden-Oos ten zullen tien procent hoger worden, de vrachttarieven op de Noordatlan- tlsche route zullen met vijftien pro cent stijgen, behalve op de diensten naar Mexico, waarvoor een verhoging van elf procent zal gelden. Naar Mid den- en Zuid-Amerika worden de vrachttarieven elf tot dertien procent hoger, naar het Verre Oosten en Au stralië stijgen deze tarieven met twaalf tot vijftien procent. Ook hier vormt Japan een uitzondering, voor luchtvracht naar Japan zal een tarief- verhoging van negen procent worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11