Helden aan de wand Utrechtse wegsleep-regeling voor auto's niet overal hekend BINNENLANDSE ZAKEN: opgericht door revolutionairen 1 Geschiedenis van een departement 'Bon met een W erop werkt al afschrikwekkend' Politie-actie binnenkort ook twee avonden Vereniging voor revalidatie wil extra geld Vrouw met vakantie kinderen alleen in huis achtergelaten Knoeien met benzine kost man het leven VN-soldaat betrokken bij dodelijk ongeluk Ruim tweehonderd bezwaarschriften tegen LPG terminal Ziekteverzuim in onderwijs loopt iets terug Ontslagen onderwijzers terug in klas YVQENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 BOEKEN TROUW/KWARTET RHS 1f door A. J. Klei Jacqueline Burgers, die al een mooi boek over bekende illu strators van schoolboeken op haar naam heeft staan („Brood op de leesplank", Uitg. Sijthoff), heeft zich nu gegooid op de historische wandplaten, die de muren van de vaderlandse schoollo kalen sler(d)en. Dit leverde opnieuw een fraai ogende uit gave op, getiteld: „Helden aan de wand" (uitg. Fibula- Van Dishoeck, Haarlem, 128 pag., groot formaat, prijs 46,50). We komen in dit nieuwe boek, dat uiteraard vooral een kijkboek is. voor een deel dezelfde namen tegen: W. K. de Bruin. Jetses. Islngs Over I sings gesproken, het is Jammer dat in ..Helden aan de wand" geen afbeel dingen te vinden zijn van de ver trouwde platen van deze kunstenaar. Blijkens de inleiding kon uitgever Wolters, eigenaar van de platen van Isings, geen toestemming geven voor 't opnemen daarvan wegens ..binden de afspraken met anderen". Ik snap dit niet geheel, die ..anderen" zullen Jacques Burgers toch niet bijten, of omgekeerd? Intussen is er voldoende interessant materiaal overgebleven, vooral dank zij de opzet van het boek. dat ook royaal aandacht besteedt aan ons na tionaal gevoel (we waren tuk op hel den-van-vroeger) en aan het hoogge prezen of ook wel (door Theo Thijs- sen» afgekeurde aanschouwelijk on derwijs. Voorts biedt mevrouw Bur ger» levensschetsen van een aantal schilders en illustratoren plus een kenschets van hun werk. Verrukkelijke dingen stonden er in de oude geschiedenisboekjes en nu in dit boek. Ik citeer een uitspraak over de koning-stadhouder: ..Willem III had een deftig en ontzagwekkend voorkomen, zijne spraak was lang zaam. behalve in den oorlog, wanneer hij vol vaart en leven was." Over Bottema is Jacqueline Burgers 1 niet erg te spreken. Van diens teke-^ ning van de beeldenstorm zegt ze. dat 1 net een keurige acties van monu mentenzorg lijkt. Ik ben het daarmee niet eens en de lezer moet zelf maar oordelen. Volledig eens ben ik het met mevrouw Burgers' typering van ..De dood van Willem van Oranje" van H. A. van Trigt: een veel te keuri Door Bert de Jong beeldenstorm Tj. Bottema. ge moord 2lJ heeft liever de theatrale plaat van Jetses. die overigens het moment n& de aanslag laat zien. Jet ses maakte geen schokk *e afbeel dingen. hij nam de situaL. ,óór of nö een droef of wreed gebeuren. Het departement van binnenlandse zaken is door revolutionairen op gericht, die de gehele ge meenschap wilden her bouwen volgens de prin cipes van de redelijk heid. Veel van de idealen, die de oprichters voor ogen stond, zijn bereikt. Want toen bij keizerlijk decreet van 9 juli 1810 de Nederlandse staat werd opgeheven, kon het de partement van binnenlandse zaken terugzien op een nutti ge twaalf jaar. Want de grondslag was gelegd voor een goed geordende staat, die op kon komen voor de materiële welvaart en de geestelijke ontplooiing van zijn onderdanen. Dit alles staat te lezen in een boek'), dat het ministerie van binnenlandse zaken liet verschijnen ter gelegen heid van het officieel in gebruikne- men van het rijksgebouwencomplex Schedeldoekshaven in Den Haag. „Fragmenten. Uit de geschiedenis van Binnenlandse Zaken," is het boek genoemd. Veel meer dan frag menten zijn het niet. Maar wel wordt duidelijk uit de eerste twee hoofd stukken hoe het departement van binnenlandse zaken lange tijd het departement voor algemeen bestuur is geweest en de afsplitsing van ande re departementen steeds moeilijk tot stand kwam. Haast alles wat met het binnenland had te maken viel onder dit moederdepartement. Reeds voor de inlijving bij Frankrijk en na het verdwijnen van de regen- tenkliek aan het eind van de acht tiende eeuw schreef dit binnenlands departement voor algemeen bestuur al veel op zijn naam. Mr A. E. M. Ribberink en H. A. J. van Schie schrijven tenminste in het eerste hoofdstuk: „Groots werk was ver richt bij de organisatie en verbetering van het onderwijs, de geneeskunde, de landbouw, de armenzorg en de waterstaat, bij de regeling van de kerkelijke situatie en bij het voorzien in de nood. geschapen door natuur rampen. in het bijzonder door de gro te overstromingen van 1799 en 1809." Iets van de glorie van het vroegere moederdepartement keerde terug, toen het departement van binnen landse zaken in 1973 een coördineren de taak kreeg toegewezen in belang rijke zaken, waarbij de financiën van provincies en gemeenten zijn be trokken. Oud-staatssecretaris Polak (nu bur gemeester van Amsterdam) onder wiens bewind deze regeling werd ge troffen. vertelt hierover: „Bestonden er bij andere ministeries bezuini gingsplannen. dan was het al gauw: dan geven we de gemeenten wat min der. hetzij voor onderwijs, cultuur of wat dan ook. Maar na de beschikking zaten we er bij als dat soort overwe gingen speelde en dan konden we aan de bel trekken en zeggen: dat gaat echt niet." Achteraf De revolutionaire oprichters van het departement zullen niet vermoed hebben, dat binnenlandse zaken zelf zou worden geconfronteerd met op standige bewegingen in de jaren zes tig die ook tot maatschappelijke vernieuwingen leidden en met hard terrorisme in de jaren zeventig. Deze hoogtepunten in de departementsge schiedenis worden niet overgeslagen. De redactie van het boek heeft de gelukkige en verhelderende formule gekozen de bewindslieden van toen te laten zeggen wat ze nu van de gebeur tenissen denken. Staatssecretaris Th. J. Westerwout (van 12 juli 1965-11 november 1966) over Amsterdam: „Achteraf kan ik stellen dat niemand in den lande eigenlijk wist hoe je dit soort kwesties diende aan te pakken. Niemand was er ook mee geconfron teerd dat grote volksbewegingen zo maar ineens opkomen, althans er la gen geen kant en klare beleidslijnen voorMedio die jaren '60 kon nie mand de omvang en de intensiteit •van de ontwikkelingen juist schatten." Minister mr P. J. Verdam (van 5 sep tember 1966-5 april 1967) kreeg ruim schoots te maken met de openbare orde in Amsterdam. De laatste dag, dat hij aan het bewind was moest nog een spoedbespreking worden gehou den over het schoonvegen van de Dam in Amsterdam door leden van de Koninklijke Marine. Dat was de avond ervoor gebeurd. De bijeen komst zou 's morgens worden gehou den. Maar om twee uur zou mr Beer- nink de winkel overnemen. Mr Ver dam heeft de vergadering toen maar tot half vier 's middags uitgesteld. Het optreden van de marine heeft de Amsterdamse burgemeester Van Hall uiteindelijk zijn functie gekost. Beer- nink vertelt erover: „Die zaak kwam in het kabinet aan de orde op de eerste dag van mijn ministerschap en heeft sindsdien gesudderd tot er dui delijke aanwijzingen waren, dat de heer Van Hall niet te handhaven zou zijn. Wij hoopten allemaal, dat hij zelf zou zeggen: ik trek de consequenties. Maar dat deed hij niet." De ministers Geertsema (6 juli 1971- 11 mei 1973) en De Gaay Fortman (11 mei 1973-19 december 1977) kregen te maken met het terrorisme. Tijdens het bewind van minister Geertsema werd in het kabinet de afspraak ge maakt, dat de minister van justitie de eerste verantwoordelijke minister zou zijn bij de bestrijding van terreur. De afgesproken taakverdeling, aldus mr De Gaay Gortman werkte uitste kend. Over de rol van minister van justitie Van Agt bij de bestrijding van terroristische acties zegt oud-mi nister De Gaay Fortman: „Van Agt was een opperbevelhebber die zijn taak met wijsheid en gezag uitoefen de. Iedereen was geneigd naar hem te luisteren. Heel goed werkte ook het terstond ingenomen standpunt dat kapers of bezetters onder geen voor waarde vrije aftocht met medene ming van gijzelaars zouden krijgen, en de tactiek hen, eventueel ten koste van veel tijd murw te maken." Emoties Het boek gaat alleen over het depar tement. Wat de vroegere ministers en staatssecretaris buiten het gebouw deden, wordt niet verteld. Staatsse cretaris Schmelzer is dan bekend om zijn jeugdspaarwet en zijn niet geluk te pogingen de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie te bevorderen. Niets dus over zijn politieke nacht en op den duur wel gelukte ijver het CDA tot stand te brengen. Ambtenarenzaken, grenswijzigingen tussen gemeenten en plannen voor bestuurlijke reorganisatie zijn steeds belangrijke klussen geweest voor de bewindslieden van binnenlandse za ken. Oud-staatssecretaris Wester hout: „Menig voorstel tot grenswijzi ging, opheffing en samenvoeging ver liep met moeilijkheden, hoog oplaai ende emoties om steeds weer andere redenen, waarbij het prijsgeven van historisch gegroeide situaties natuur lijk altijd een belangrijk twistpunt betekende". De kampioen van de ge meentelijke herindeling kan minister Beernink worden genoemd. Hij deed 42 wetten voor grenswijzigingen in het Staatsblad belanden. Het totaal aantal gemeenten verminderde in zijn periode met 77. Beernink: „Ik heb inderdaad heel wat gemeenten om zeep geholpen. Maar het was strikt noodzakelijk." Grondwet De geschiedenisfragmenten laten ook zien hoe weinig van de aanvanke lijk enthousiaste plannen tot wijzi ging van de grondwet terecht is geko men. De wetgevende arbeid, zo wordt verder duidelijk, is moeizaam en on dankbaar. En lang niet altijd stonden de ministers van harte achter hun voorstellen. Beernink is hier een voor beeld van. Zijn handtekening staat onder een wetsontwerp voor het creë ren van een ombudsman. Maar hij zag dat hele instituut nauwelijks zit ten. Beernink zegt er nu van. „Ik was niet zo'n geweldig voorstander van de ombudsman. Van deze kwestie heb| althans nooit slapeloze nachten l had. Er waren en zijn zoveel beroejfan sinstanties, die goed functionerq»q»pr dat ik een ombudsman nauwelijf nodig acht. Bovendien is de ka groot dat je met notoire querulant te maken krijgt. Mensen die te lang leste nergens met hun klacht ov probleem terecht kunnen moet mijns inziens bij de Raad van Sta aan de bel trekken." Oud-ministj Beernink was persoonlijk geen vo stander van crematie. Maar wel vej dedigde hij het wetsontwerp, wa door de beperkende bepalingen vo crematie vervielen. ISt »eil indi Nieuw-Guinea ilger tegd ïrstn >ep :dg« leinei per it ja; erslet Ian c aan, Ex-staatssecretaris mr Th. H. Bot (1 idust november 1959-24 juli 1963) verteeg o. hoe het hem is vergaan met de portighure feuille Nederlands Nieuw-Guinea. H an di bevestigt, dat minister van buitei oor landse zaken Luns het misverstan ouw. liet bestaan, dat de Verenigde State in het conflict met Indonesië aan dfteuw kant van Nederland stonden. |ctob< eleic Bot geeft toe. dat Nederland de Pa yeree poea's in de steek heeft gelaten. D^r Nieuw-Guinea Raad had kort na haa ersle installatie eenstemmig een moti ieid aangenomen, waarin de Nederlands en b overheid werd meegedeeld, dat he ange Nederland niet vrij zou staan enig qohj verandering in de status aan te bren echt gen zonder toestemming van d Nieuw-Guinea Raad. Ook vroeg d odar raad. dat Nederland zijn taak ii orig Nieuw-Guinea zou voortzetten onge^en acht de politieke druk van binnen ei jndt, buiten. et h gt. r Het antwoord uit Den Haag kwan snel: er zou niets gebeuren zonder da de Nieuw-Guinea Raad was gehoord jBS )e ir Maar in de praktijk ging het anders nai« De ontwikkeling was zo snel. dat dtoan raad niet eens kon worden geinforfgc. meerd, laat staan geraadpleegd. Botj zegt, dat de verbittering hierover ei| verwijten wel terecht waren. Zo zijn er boeiende gebeurtenissen uit het boek op te diepen. Maar eL moet wel naar gezocht worden tussen de opsommingen van de vele feitenL wetten en wetjes. De eerste tweej, hoofdstukken (mr Ribberink schrijftij over „de geschiedenis" en mevrouwen' mr Van Dooijeweert maakt ..enige^aa historische aantekeningen") overlapte: pen elkaar gedeeltelijk tot en met eenj^ d volledig citaat van Thorbecke toe. De eindredactie heeft dit niet weten te^ b voorkomen. |je Maar het is een grote troost, dat ii den regel veel minder interessante lectuur van de departementen hef land in gaat en de Staatsuitgeverij vervelender werken op de markt brengt. *r üta ij Uitgave Staatsuitgeverij. Prijs ƒ20. BINNENLAND VS m ba bu op: In voc par UTRECHT (ANP) Met zijn auto van Heerlen naar Utrecht en dan noodgedwongen per tretn eens helemaal heen en weer. Dat overkwam een automobilist uit Heerlen, die bij een bezoek aan de Domstad ontdekte dat zijn auto door de politie was weggesleept. Toen de man bij het terrein kwam. waar de weggesleepte auto's worden neergezet, ontdekte hij dat het terrein gesloten was. Hij moest onverrichterzake terugkeren en wachten tot de volgende dag. Volgens het hoofd van de Utrechtse verkeersdienst, inspecteur G. Vrede- veld. is zo'n geval het gevolg van onwetendheid in het land over de sinds 18 Juni dit Jaar van kracht zijn de wegsleepregeling voor verkeerd geparkeerde auto's ln Utrecht Na Amsterdam ls Utrecht de tweede stad in ons land die zo'n wegsleepregeling hanteert De meeste automobilisten namen het wegslepen van hun voertuig gemoe delijk op. Zij waren immers opge lucht. wanneer bij aangifte van dief stal bleek dat de politie de „dief" was geweest, aldus Vredeveld. Den Haag Hij wijst er nog eens op dat de weg sleepregeling van toepassing is wan neer geparkeerde auto's de veiligheid op de weg in gevaar brengen of de vrijheid van het verkeer belemmeren. Als voorbeelden noemt hij het parke ren op het trottoir, zodat voetgangers over de rijbaan moeten lopen, en het dubbel parkeren Ook auto's op bij voorbeeld taxistandplaatsen, par keerplaatsen voor invaliden en laad- en loahavens zijn „wegsleepwaardlg". Bon met W De politie spoort dagelijks dergelijke gevallen op. nu nog door gebrek aan mankracht hoofdzakelijk in de bin nenstad. maar later over heel Utrecht, en schrijft dan een parkeer bon met een W erop uit Vervolgens maakt zij melding van zo'n geval, waarna de mogelijkheid bestaat de auto weg te slepen. Die auto's gaan dan naar de 8chaverljstraat. waar de eigenaren ze van maandag toten met zaterdag tussen acht uur 's morgens en zes uur 's avonds kunnen ophalen De Utrechtse politie ls niet in staat alle wegsleepwaardige auto's op te halen. Volgens Vredeveld bedraagt dat aantal zo'n tweehonderd per dag De politie werkt nog met twee takel wagens die twintig auto's per dag voor hun rekening kunnen nemen. Binnenkort zullen er nog twee takel wagens van particuliere bedrijven worden ingezet, aldus Vredeveld. De actie van de Utrechtse politie te- §én hinderlijk geparkeerde auto's zal Zich binnenkort ook uitstrekken over de donderdagse koopavond en de vrijdagse uitgangsavond. De politie denkt daarbij ook aan het langer openstellen tot elf uur 's avonds van het tertein waar de weggesleepte auto's verblijven Maar dat zou niet éerder mogelijk zijn dan in oktober volgend jaar. wanneer aanvullende voorzieningen zijn getroffen (zoals een nieuw* gebouw bij het terrein) erf méér mankracht is aangetrokken Vredeveld toont zich tevreden over het effect vap de wegsleepregeling tot dusverre. Van 22 juni tot 19 Juli brachten de' parkeermeters 17.500 gulden méér op dan in de vergelijkba re periode van vorig laar. Er zijn tot eind Juli 208 auto's weggesleept. In 51 gevallen kwamen de eigenaren nog Op ttjd otrf wegslepen te voorkomen, tij kwamen er vanaf met het voldoen van de voorrij kosten van 67,50 gulden en de parkeerbon, die ln dit geval ,dertig gulden bedraagt. De andere automobilisten kregen hun eigendom weer terug na betaling van 120 gulden Hoewel dus ln lang niet alle gevallen de wegsleepwaardige auto's zijn weg gehaald. verwacht'Vj-edeveld dat de parkeerbonnen met efcn grote duide lijke W erop de overtreders voldoende afschrikken „Wanneer zij hun auto aantreffen, heb- Na Amsterdam en Utrecht krijgt ove rigens ook Den Haag een wegsleepre geling voor geparkeerde auto's. De Haagse politie voert al enige tijd on derhandelingen met de gemeente over deze maatregel. Wanneer de re geling precies van kracht wordt, kon nog niet worden meegedeeld. Volgens de politie ls het ln de residen tie al enige tijd gebruikelijk dat de brandweer auto's wegsleept, die zo geparkeerd staan, dat ze een ernstige belemmering vormen voor het ver keer. De sleepkosten kunnen op die manier echter niet direct op de fout- parkeerder worden verhaald, met het van kracht worden van de wegsleep regeling kan dat wél. Rotterdam De politie in Rotterdam is voorlopig niet van plan de wegsleepregeling te hanteren. Foutparkeerders lopen in de Maasstad alleen kans op een bon. Het probleem is in Rotterdam ook niet zo nijpend, omdat de stad veel meer ruimte heeft in het centrum in vergelijking met Amsterdam en Utrecht. Alleen als verkeerd gepar keerde auto's erg in de weg staan, gaat de politie in Rotterdam over tot wegslepen, aldus een woordvoerder. UTRECHT (ANP) De Nederlandse vereniging voor revalidatie heeft staatssecretaris Hazekamp (economi sche zaken) gevraagd, een deel van het extra geld dat voor de bevorde ring van het toerisme beschikbaar zal worden gesteld te bestemmen voor voorzieningen voor gehandicapten. Er bestaat volgens de NVR voor ern stig gehandicapten onvoldoende aan gepaste overnachtingsaccommoda tie, met name. in de goedkopere prijs klasse. Bovendien kunnen de gehan-' dicapten onvoldoende gebruik ma ken van een belangrijk deel van de toeristische attracties. Nederland is stelt de NVR voor gehandicapten uit binnen en buiten land een geschikt vakantieland door zijn kleinschaligheid, vlakke bodem, relatief goede verbindingen en de over het algemeen positieve opstel ling met betrekking tot gehandi capten. Het ministerie zou de uitbreiding van de vakantiemogelijkheden van deze groep kunnen bevorderen door in de begrotingen 1980-1984 een vast be drag op te nemen voor de meerkosten van speciale voorzieningen bij de bouw en renovatie van bijvoorbeeld hotels, pensions, jeugdherbergen en andere vakantiecentra. Met het oog op de Paralympics, de Olympische Spelen voor gehandicap ten, die volgend jaar in Arnhem wor den gehouden, verdient het volgens de NVR aanbeveling om voor dit doel nu een extra bedrag beschikbaar te stellen. Dan kan in een straal van bijvoorbeeld zestig kilometer rondom Arnhem wellicht nog tijdig een aan tal aangepaste voorzieningen tot stand komen voor de vele gehandi capte buitenlandse supporters die er worden verwacht. bij terugkomst nog a ben ZIJ. geluk gehad." FRANEKER (ANP Een 27-jarige vrouw uit Franeker is gistermorgen voorgeleid aan de officier van justitie bij de rechtbank in Leeuwarden, om dat zij vorige week met vakantie naar Parijs was vertrokken en twee kinde ren van één en^twee jaar zonder ver zorging ln haar boerderij achterliet. De vrouw wordt nalatigheid in het onderhoud van haar minderjarige kinderen ten laste gelegd. Volgens de politie kon de vrouw de situatie thuis niet meer aan. Haar man was vorig jaar gestorven en zij stond sedertdien alleen voor de ver zorging van vijf kinderen. De vrouw vertrok vorige week. Drie van haar kinderen bracht zij bij de buren on der. Een familielid, dat vrijdagmor gen een aantal dieren kwam verzor gen. ontdekte in de boerderij twee peuters, die in een slaapkamer waren opgesloten. Op de tafel lag een brief je. waarin de buren werd gevraagd voor het tweetal te zorgen. De buren hebben het briefje echter nooit gezien. EINDHOVEN (ANP) De 72-jarige G Hermens uit Eindhoven is in een ziekenhuis overleden aan de brand wonden die hij opliep bij een brand in de keuken van zijn huis. De man wilde de benzinemeter van zijn auto repareren. Daartoe had hij de benzi netank gedemonteerd en de benzine overgeheveld in een emmer, die in de keuken werd neergezet. Daar brand de onder meer de waakvlam van een cv-installatie. Even later ontplofte de benzine, waardoor de keuken in brand vloog. HARIS (ANP) Een achttienjarige korporaal-chauffeur van het Neder landse VN-bataljon in Zuid-Libanon heeft maandag een Palestijns Jonge tje aangereden, dat op slag werd ge dood. Het ongeluk gebeurde ten noor den van het dorp Qana. Volgens de legervoorlichtingsdlenst veroorzaakte het voorval grote op schudding onder de plaatselijke be volking en werd de betrokken militair bedreigd. De ouders van het jongetje hebben bij Unifil een eis tot financië le genoegdoening ingediend. De chauffeur reed op een drietonner, die deel uitmaakte van een drinkwater- transport. Het kind stak plotseling de weg over, waardoord de militair de aanrijding niet kon vermijden. De leiding van het Nederlandse bataljon heeft uit veiligheidsoverwegingen besloten de weg ten noorden van Qana voorlopig niet door Nederlandse militairen te laten gebruiken. ROTTERDAM (ANP) Tegen de plannen van Shell en BP voor de bouw van een gasterminal in de Euro poort zijn ruim tweehonderd be zwaarschriften ingediend. In 180 ge vallen gaat het om voorgedrukte brie ven, die door PPR en PSP verspreid zijn bij een anti-LPG-actie in de Rijn mond. De getallen van tweehonderd en 180 werden gisteravond genoemd door de Zuidhollandse gedeputeerde J. Noor- land op een hoorzitting in Rotter dam. Onderwerp waren de LPG-plan- nen van de twee oliemaatschappijen. Daarbij is gerekend op een aanvoer van vijf miljoen kubieke meter vloei baar gas in het jaar 2000 naar de Europoort. Volgens de maatschappij en is deze aanvoer van vitaal belang voor de chemische industrie in de Rijnond en het achterland. Gisteren voerden dertien „bezwaar den" argumenten aan tegen het plan. Ze vinden de risico's te groot en de gevaren nog te weinig onderzocht. Het was de tweede en laatste hoorzit ting die gedeputeerde staten van Zuid-Holland houden over de plan nen van Shell en BP. Tot half augus tus kunnen bezwaarschriften inge diend worden. In oktober beslissen provinciale staten van Zuid-Holland over de vergunning-aanvragen van Shell en BP Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ziekteverzuim on der onderwijzend personeel neemt weliswaar toe. maar de gemiddelde ziekteduur loopt Iets terug. Dit blijkt uit de samenvattende publicatie „on derzoek ziekteverzuim 1977-1978". Met het onderzoek naar het ziekte verzuim in het onderwijs werd in het schooljaar 1975-1976 begonnen door het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Aanleiding hiervoor waren de indertijd alarmerende be richten over ziekteverzuim en vragen ln de Tweede Kamer. Het gemiddelde ziekteverzuim ln het schooljaar 1977-1978 was 5.1 procent van de werktijd van onderwijzend personeel. Het jaar daa/voor was dat 4.7 procent. De gemiddelde ziekte- duur daalde met een dag naar 5.9 dagen. Bij het beroepsonderwijs waren de onderwijskrachten het meest ziek, namelijk 6,7 procent van de werktijd. Het laagste percentage werd gemeten bij het gewoon lager onderwijs. Van alle onderwijskrachten verzuimde 36 procent geen enkele dag. Het jaar daarvoor was dat nog 41 procent Wat betreft het niet-onderwijzend personeel is het ziekteverzuim het hoogst in het voortgezet onderwijs en het laagst bij kleuter- en lager onder wijs. Gemiddeld was het verzuim 7.6 procent van de werktijd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Kleuterleidsters en onderwijzers die per 1 augustus jong stleden waren ontslagen doordat hun betrekking werd opgeheven, kunnen in bepaalde gevallen weer aan de slag. Door de verlaging van de leerlingen- schaal van 31 naar 30 leerlingen een maatregel die voortvloeit uit het actieplan 1979 ontstaan er weer extra arbeidsplaatsen. Reeds ontsla gen onderwijskrachten kunnen hier door hun oude dienstverband voor zover ze in vaste dienst waren voortzetten. Staatssecretaris Hermes van onder wijs heeft aan de gemeenten en schoolbesturen laten weten dat ont slagen personeel met een wachtgel duitkering voorrang moet hebben. Voor zover er nieuwe leerkrachten kunnen worden aangesteld, wil de staatssecretaris voorrang geven aan landurig werklozen. Daartoe zou overleg moeten worden gevoerd met de gewestelijke arbeidsbureau's. ARCEN (ANP) De zevenjarige Clif ton Tevreden uit Den Haag is maan dag bij het zwemmen in een grindgat op de camping Maasvallei in het Lim burgse Arcen verdronken. Het jonge tje is spelenderwijs in het water te rechtgekomen en kon niet zwemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10