Batco kondigt toch sluiting aan Automatisch Sparen Rabobank Dollarmunt gaat bankbiljet vervangen Nieuwe statuten van Tilburgsche Water door justitie afgekeurd Regelmaat is het geheim van goed sparen Ontslag topman Verkade wekt vragen Overleg nieuwe vlees-cao start maandag FAMILIEBERICHTEN Spreek daarom met de Rabobank een vast of wisselend bedrag(je) af dat automatisch,bijvoorbeeld elke maand, van uw privé-rekening naar 'n spaarrekening wordt overgemaakt. Dan hoeft u daar niet meer steeds zelf aan te denken en u zet toch regelmatig en ongemerkt wat opzij. Dat loopt lekker op^ Automatisch! De Rabobank kan u er alles over vertellen. I geld en goede raad Dinsdag 7 augustus 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 9 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De directie van de sigarettenfabriek Batco in Amsterdam, heeft opnieuw het plan opgevat om de Amsterdamse vestiging te sluiten. De 230 werknemers zullen moeten ifvloeien. Een spontane personeelsvergadering liet gisteren weten zich niet bij de gang van zaken neer te leggen. Batco is een dochter van het multinationale tabaksconcern British- American Tobacco (BAT). De Nederlandse vestiging maakt onder andere de merken Mantano, Gladstone en Belinda. De verzamelde werknemers werden gistermorgen door de gekozen leden van de ondernemingsraad op de hoogte gebracht van de inhoud van directienota. Secretaris Von der Meulen van de ondernemingsraad, stelde dat het personeel, „stank voor dank" krijgt. Een reden voor sluiting ziet hij niet, omdat het bedrijf vorig Jaar nog acht miljoen gulden winst maakte. „Met de winsten die hier zijn jehaald, zijn voor de Brusselse vesti ging nieuwe machines aangeschaft", aldus Von der Meulen. De meeste beweegredenen van de latco-directie om het bedrijf te slui ten worden door de ondernemings raadleden van de tafel geveegd. Ac cijns-verhogingen en de gevolgen van de anti-rook campagnes, tasten zo leert de ervaring de omzetcijfers nauwelijks aan. De werknemers voe len weinig voor een staking om hun ongenoegen te uiten. Dit zou de direc tie in de kaart spelen, omdat de vesti ging in Brussel waar overcapaciteit is dan de produktie over kan nemen. Het Amsterdamse bedrijf zou zich tdan direct dood-staken. In de personeelsvergadering kwam wel de wens naar voren om acties te ondernemen, waarin duidelijk naar voren moet komen hoe het multina tionale onderneming BAT de werkge-. Ongeveer 230 werknemers eisten, tijdens een werkonderbreking, tekst en uitleg van directeur P.K. Dekker van de Amsterdamse sigarettenfabriek BATCO. British-American Tobacco, de moedermaatschappij van BATCO, heeft opnieuw besloten de Amsterdamse vestiging te sluiten. Een eerdere poging om dit te doen, leed schipbreuk. Op de foto: directeur Dekker licht, met weinig geestdrift, het directievoornemen toe. legenheid naar haar eigen goeddun ken kan aantasten. Gesproken is over werkonderbrekingen. Maar om de di rectie niet de kans te geven voor zorgsmaatregelen te treffen, is beslo ten zich in besloten kring nader over acties te beraden. BAT, het grootste tabaksconcern ter wereld, heeft twee vestigingen in de Benelux, in Amsterdam en in Brus sel. Eind 1971 was er voor het eerst sprake van om de totale produktie te concentreren in Brussel. Dit bleek toen een onmogelijke zaak. Besloten werd dat vijftig procent van de pro duktie voor de Nederlandse markt in Amsterdam zou blijven. In december 1977 publiceerde de di rectie een rapport, waarin de sluiting van de Amsterdamse vestiging werd voorgesteld. De voedingsbond CNV spande een kort geding aan tegen Batco, omdat de vakbonden met het rapport voor voldongen feiten waren gesteld en omdat geen redelijk over leg plaats had gevonden. De recht bank stelde het CNV in het gelijk. De drie vakbonden, Industriebond NW en de Voedingsbonden van CNV en FNV verzochten tegelijkertijd de On dernemingskamer van het Gerechts hof in Amsterdam een enquête te houden naar het beleid van de Batco- directie. De Ondernemingskamer stelde wan beleid vast en vernietigde het besluit om het bedrijf te sluiten. De conclu sie van de Ondernemingskamer stoel de echter alleen op onvoldoende over leg tussen bedrijfsleiding en het per soneel met hun bonden, niet op be-r drijfs-economisch wanbeheer. De directie van de Amsterdamse si garettenfabriek heeft nu in een nieu we nota de bonden en de onderne mingsraad op de hoogte gesteld van hun plan om de hele produktie te concentreren in Brussel. Hierin wor den zij tevens uitgenodigd om op 28 augustus de inhoud met de directie te bespreken. Nieuwe Amerikaanse dollarmunt Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Amerika maakt ernst met de Invoering van een dollarmunt. Vijfhonderd miljoen exemplaren liggen klaar voor distributie. Muntbedrijven in Philadel phia, Denver en San Fransisco slaan per maand zo'n tachtig miljoen nieuwe dollars uit een legering van koper en nikkel. Op 2 lull zijn de eerste exemplaren in omloop gebracht. De nieuwe munten moeten op den duur de bekende groene bankbiljetten met de beeldenaar van George Washington vervangen maar zo ver is het nog lang niet. De Ameri kanen koesteren namelijk een wantrouwen tegen munten en de overheid stopt daarom forse be dragen in een reclamecampagne. Een van de reclamekreten die in de actie wordt gebruikt is: „Geluk is een dollar die niet wegwaait." Het kostenaspect speelt een be langrijke factor om over te gaan op munten, aldus de Financial Times.Een dollarbiljet gaat slechts een paar maanden mee. Het drukken en later vernietigen zou per jaar 50 miljoen dollar meer kosten dan het aanmaken van munten die aanzienlijk langer meegaan, Een ander voordeel is dat de munt veel gemakkelijker in automaten te gebruiken is dan de biljetten. De Amerikanen zullen vermoede lijk wel moeten wennen aan hun nieuwe munten. Niet alleen zijn ze veel kleiner dan de oude zilveren dollars die Je rond 1960 alleen nog incidenteel aan de Westkust zag in New York waren ze toen al verdwenen het nieuwe stuk me taal is ook kleiner dan de halve dollar en overtreft het Amerikaan se kwartje 0,50) slechts iets in omvang. Verdedigers van de „mi ni-dollar" zullen echter naar voren brengen dat er in de praktijk geen verwarring zal zijn met de halve dollar. Deze nikkelen munt komt in het dagelijks gebruik zelden voor en is voornamelijk een object voor verzamelaars. Vrouw Een nieuwtje is verder dat niet langer George Washington, de eer ste president van de Verenigde Staten is afgebeeld maar Susan B. Anthony, pionier op het gebied van de vrouwenrechten, de Ameri kaanse Aletta Jacobs dus. Festivi teiten in het plaatsje Adams in Massacusetts waar Susan Antho ny werd geboren en in Rochester (staat New York) waar ze vijftig jaar woonde moeten de invoering van de metalen dollar een extra accent geven. Op de achterkant zien we niet langer een adelaar in volle vlucht maar één die op de maan landt. Een herinnering aan het feit dat deze zomer tien jaar geleden drie Amerikanen als eerste mensen de maan betraden. Van een onzer verslaggevers TILBURG Het ministerie van Justitie weigert met de op 16 juli J.L door de aandeelhouders Tilburgsche Waterleidings maatschappij goedgekeurde statutenwijziging in te stemmen. Op de effectenbeurs is de notering van de aandelen Tilburg sche Water opgeschort. De directie beraadt zich nu over het insteUen van beroep. UTRECHT (ANP) De voedingsbon den FNV hebben de directie van Ver kade om opheldering gevraagd over het ontslag van president-directeur T. Wiersma. De heer Wiersma nam op 31 juli ontslag na een diepgaand me ningsverschil in de Verkadetop. De voedingsbonden weten niet waar het conflict over gaat en kunnen dan ook niet beoordelen of er werkne- mersbelangen worden geschaad door het ontslag. De statutenwijziging voorziet in de mogelijkheid om preferente (voor- keurs-)aandelen uit te geven. De be doeling daarvan is om overvallers buiten de deur te houden. Met over valler wordt bedoeld Lantana Beheer in Maasland, die voornemens is een openbaar bod uit te brengen op Til burgsche Water. Lantana is het al geruime tijd oneens met het bij Tilburgsche Water ge voerde beleid. Eerder dit Jaar vroeg Lantana, bezitter van ruim twintig procent van de aandelen, de raad van beheer van het waterleidingsbedrijf te ontslaan en vertegenwoordigers van Lantana in de leiding te benoe men. Op dit verzoek werd niet inge gaan. Onverrichter zake Lantana stapte vervolgens naar de rechter met het verzoek een buitenge wone aandeelhoudersvergadering bijeen te roepen. Ook dit verzoek werd afgewezen. In de Jaarvergade ring van 26 Juni j.l. wilde Lantana een nieuwe poging wagen, maar zover kwam het niet. Nog voor het begin van de vergadering verlieten verte genwoordigers van Lantana boos en overrichter zake het pand van Til burgsche Water, omdat ze, volgens eigen zeggen, beknot werden in de uitoefening van het stemrecht. Voor genoemde jaarvergadering had Tilburgsche Water een wijziging van de statuten opgesteld, teneinde over vallers te weren. Over het voorstel kon door de aanwezige aandeelhou ders niet worden gestemd, omdat het vereiste aantal aandelen ontbrak. In de volgende buitengewone aan deelhoudersvergadering van 16 juli J.l. is de statutenwijziging door de aandeelhouders goedgekeurd, maar nu door Justitie afgekeurd. Voor de vergadering van aandeelhouders deed Lantana het aanbod om met Tilburgsche Water te overleggen over een bod op de onderneming. Dit over leg is begonnen. .Over de uitkomst en de inhoud van de gesprekken met Tilburgsche Wa ter mogen de partijen volgens de 8ER-fusiegedragsregels niets zeggen, zo verklaarde de heer G. H. Lamme- ree, directeur van Lantana Beheer, in een reactie op de beslissing van het ministerie van justitie. De weigering van justitie om de sta tutenwijziging goed te keuren bete kent, aldus Lammeree, dat de leiding van Tilburgsche Waterleiding onjuist heeft bepaald wie er stemrecht heeft en wie niet. Door de verkeerde uitleg zijn Lantana Beheer 184 stemmen onthouden, aldus Lammeree. De stemmenverhouding in de buitenge wone aandeelhoudersvergadering van 16 juli, waarin de statutenwijzi ging is aangenomen, was 503 voor en 430 tegen. Lantana Beheer wil geen nieuwe bui tengewone vergadering, om bij de on derhandelingen over het bod „het mes op tafel" te vermijden. Tilburgsche Water overweegt in be roep te gaan bij de Kroon, waarvoor de onderneming dertig dagen de tijd heeft, zo reageerde prof. dr. H. W. J. Bosman, voorzitter van de raad van beheer van het waterleidingbedrijf. UTRECHT Volgende week maan dag zullen de Voedingsbonden FNV en CNV de onderhandelingen over de ln april afgesloten cao voor de onge veer 12.000 werknemers in de vlees- warenindustrie heropenen. De bon den eisen voor het personeel een loonsverhoging van dertig tot veertig gulden per week. Na het afsluiten van de cto, waarbij de werkgevers het been stijf hielden en van loonsverhoging niets wilden weten, bleken diverse bedrijven be reid dertig tot veertig gulden per week meer te betalen om aan perso neel te komen. Volgens bestuurder Jan Gijsen van de Voedingsbond CNV wil zijn bond die verhoging niet alleen voor het produktiepersoneel, maar voor het gehele personeel, dus ook voor lei dinggevend en administratief perso neel. Er bestaat onder het personeel van vleeswarenbedrijven, waar men zich wel aan de cao houdt, grote onrust, aldus Gijsen. De bonden menen dan ook, dat het nu hoog tijd is om de cao „open te breken". Ontwaak gij die slaapt en sta op uit de dood en Christus zal over u lichten." Bedroefd maar dankbaar voor al hetgeen hij voor ons is geweest, delen wij u mede dat plotseling van ons is weggenomen mijn innig geliefde man, vader, schoonvader en opa Wigbold Dethmer Okkens op de leeftijd van 77 jaar Voorheen notaris Officier in de orde van Oranje Nassau Leerdam: M. C. Okkens-Lauwaars De Meern: P. Crum-Okkens J. W. Crum Wigbold, Frederik, Catherine Rotterdam: H. R. Okkens De Bilt: A. C. Okkens Leerdam, 6 augustus 1979, Gen. Pironstraat 15. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van de Begrafenis Ver. Leerdam en omstre ken, Noordwal 44 waar gelegenheid tot af- scheidnemen is woensdagavond van 19.00 tot 20.00 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden donder dag 9 augustus om 12.30 uur op de Algemene begraafplaats vanuit de aula aan de Populier straat te Leerdam. Wenst u de teraardebestelling bij te wonen, dan wordt u verzocht om 11.45 uur in de b.g. aula aanwezig te zijn waar de rouwdienst wordt gehouden. Ook gelegenheid tot condoleren na de teraar debestelling. De Here heeft in Zijn heerlijkheid opgenomen mijn zeer geliefde Vrouw en onze lieve, zorgza me Moeder en Grootmoeder Wilhelmina Hendrika Hagt-Gerritsen in de ouderdom van 93 jaar. Klundert: J. M. Hagt H. J. Hagt J. P. Hagt Canada, Prince George: C. J. Maris-Hagt P. W. Maris Wilma en Carolijn Klundert: 5 augustus 1979 Keenestraat 2 Liever geen bloemen De dienst van Dank en Gebed zal D.V. worden gehouden woensdag 8 augustus om 2.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Klundert, waarna de begrafenis zal plaats hebben. Na de begrafenis is er gelegenheid om deelne ming te betuigen in een der lokalen naast de Gereformeerde Kerk. „Want God, de Heer, zo goed, zo mild." Psalm 84 6 In Jezus ontslapen onze lieve moeder, groot moeder, schoonzuster en tante Immetje Bergwerf-Visser weduwe van Engelbertus Bergwerf in de ouderdom van 89 jaar. Scheveningen: W. Bergwerf G. J. Bergwerf-van den Berg Zoetermeer: P. C. Bergwerf G. Bergwerf-Blok kleinkinderen en verdere familie Rijswijk, 4 augustus 1979. Huize „Sammersbrug". Corr.-adres: de la Gardestraat 6, 2722 AT Zoetermèer. Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren woensdagavond van 7 tot 8 uur in rouwcentrum Scheveningen ,,'t Statenhuys", Statenlaan 78. De teraarde bestelling zal plaatsvinden donderdagmiddag 9 augustus om 1.30 uur op de algemene be graafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van af 't Statenhuys om 1.00 uur. Na een geduldig gedragen lijden heeft de Here tot Zich genomen, onze lieve moeder en oma Tiete Klasina Jongsma weduwe van Hendrik Visser in de ouderdom van 88 jaar. De overledene was een moedige vrouw die in de bezettingsjaren vele vervolgden met raad en daad ter zijde stond. Zij werd hiervoor op haar sterfbed onderschei den met de medaille voor de rechtvaardigen van YAD VASHEM" met het recht een boom te planten in de Laan der Rechtvaardigen op de Herinneringsberg in Jerusalem. Zij zag dit mede als een posthume onderschei ding van haar in concentratiekampen omgeko men kinderen Ger en Cor. D. H. Visser A. Visser-Bakhuisen F. Noordenbos-Visser U. A. Noordenbos Ger en Patricia Kees Henk Amsterdam, 6 augustus 1979, Biothof 1. Correspondentie-adres: U, A. Noordenbos, Opveld 5, 1082 AB Amsterdam. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek woens dagavond van 7-8 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenis vereni ging P.C.B. u.a., Vondelstraat 101. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 9 augustus om 13 uur op de Nieuwe Oosterbe graafplaats aan de Kruislaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9