'Overheid moet crèche voor ambtenarenkind stichten' JAMES GALWAY r Haagse politie klaar voor veldslag NIEUWE LP! Tegen kernbewapening Staatsloten? U kunt ze nu kopen. oen heul lob Werkgroep beveelt koelkasten aan op departementen Mogelijkheden van warm eten op kantoren bezien Ruimere aftrek vooruitbetaalde rente mogelijk WD'ers willen scherpe controle jj op koffieprijzen ZIJN GROOTSTE SUCCESSEN Spiritus in open haard gegooid: ernstig gewonde Man op hoorns ontsnapte koe ItC/l Deel van duizend bootvluchtelingen op Schiphol geland Twee ontsnapte TBR-gestelden gearresteerd Centrale tijdelijk stop na defect in niet-nucleair deel Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Arnhem tegen Z.-Afrika bij spelen PvdA-Kamervragen over Westduitse brievencontrole Onlusten slaan over naar Scheveningen Lac vraagt om onderzoek naar verdwenen dok Couprie boos over wervingscampagne Lijkje baby op rails gevonden DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om het werken van getrouwde vrouwen met kinderen bij de overheid gemakkelijker te maken, zou de overheid zelf crèches moeten stichten, waar de kinderen van 'Tde werkende moeders tijdens de kantooruren kunnen worden opgevangen. Een andere maatregel om het buitenshuls wer- d«] ken van vrouwen (trouwens ook dat van mannen) te verge- aimakkelijken, is het plaatsen van koelkasten op de verschillen- '"'de departementen, waar de ambtenaren de tussen de middag gehaalde boodschappen kunnen bewaren. Dit zijn twee concrete aanbevelingen van de Werkgroep Emancipatie en Deeltijdarbeid bij de overheid (EDO) in haar derde rapport over de emanci- i patie-aspecten van het personeelsbe leid van de overheid. lea Verder beveelt men in de aandacht van de overheid aan (vooral in die van minister van binnenlandse zaken de! Wiegel, die de werkgever is van alle DEN HAAG (ANP) De regering wil een ruimere aftrek van vooruitbetaal de rente toestaan dan voorzien was in het op zes maart ingediende wetsont- Uj werp op het terrein van de reparatie- wetgeving. Dit blijkt uit een nota van wijzigingen die de staatssecretaris van financien, mr. A. Nooteboom, gis teren bij de Tweede Kamer heeft in gediend. De reparatiewetgeving heeft betrek- ^king-np-der wijziging van de inkom- rbelasting en loonbelasting in ver- k^ret oneigenlijk gebruik. Aan- TTjk was voorgesteld om voor I tooruitbetaalde rente alleen aftrek toe te staan als de rente over een Verschil J tijdvak van niet meer dan zes maan- i den werd vooruitbetaald. rijksambtenaren) om de mogelijkhe den van warme maaltijden op kan toor nader te bekijken, aangezien ook hierin een grote verlichting kan lig gen voor de werkende vrouw (en man). Wat betreft die crèches: de werkgroep vindt niet, dat deze in de departe menten moeten komen of door de overheid zelf moeten worden be heerd. Maar wanneer er in een be paalde gemeente geen of niet genoeg mogelijkheden voor kinderopvang zijn, zou de overheid een crèche kun nen stichten, die door een zelfstandi ge stichting zou moeten worden be heerd en die ook zou moeten worden opengesteld voor andere kinderen dan die van werkende ambtenaren en ambtenaressen. Dat er best een paar maatregelen nodig zijn om het aantal bij de over heid werkende vrouwen wat op te vijzelen, is heel duidelijk: er werken bij alle departementen en staatsbe drijven samen maar 18,6 procent vrouwen, waarbij het opvallend is dat het merendeel van deze vrouwen in de laagste of op één na laagste sala risgroep zit. (48,1 procent van alle bij de overheid werkende vrouwen zit in de laagste salarisgroep, 40,6 in de één na laagste tegen respectievelijk 23,3 en 35,1 procent van de mannen). In de hoogste salarisgroep zit slechts 1,2 procent van de vrouwen. sterkte 16.453 personen) is 2,8 procent vrouw. Onder de commissarissen der Koningin en de burgemeesters is het G6£6VCnS aantal vrouwen ook nog steeds uiter- mate gering: per november 1978 was er één vrouwelijke commissaris der Koningin en waren er tien vrouwelij ke burgemeesters (dat is negen res pectievelijk 1,25 procent van het tota le aantal). tledagen, waarop voorlichting wordt gegeven, of door curcussen en trai ningen. Juist omdat het hier een on derwerp betreft, dat niet met een enkel eenvoudig stencilt je te regelen is (persoonlijke ideeën en (voor)oor- delen hebben er sterk mee te maken) moeten deze beleidsfiguren voortdu rend worden geconfronteerd met de emancipatie binnen hun ministerie, meent de werkgroep. Een belangrijke reden dat er op deze posten zo weinig vrouwen te vinden zijn, is het feit, dat er relatief weinig vrouwen solliciteren naar deze func ties. In 1976 waren er 2553 personen, die als burgemeester solliciteerden, onder hen bevonden zich 32 vrouwen (in dit jaar werden drie vrouwelijke burgemeesters benoemd). In 1978 waren er 1956 sollicitanten naar het burgemeesters-ambt, waar onder 41 vrouwen (in dit jaar werd slechts één vrouwelijke burgemeester benoemd). Om te kunnen beschikken over harde gegevens over de positie van de vrouw bij de overheid, pleit de werk groep voor regelmatig terugkerend onderzoek, waarin gekeken wordt naar de man/vrouw verhouding onder de interne- en de externe sollicitan ten, de verhouding tussen de aantal len geschikt bevonden sollicitanten en benoemden, respectievelijk onder mannen en vrouwen; de belangstel ling van mannen en vrouwen voor het deelnemen aan cursussen en scholing en de verdeling van mannen en vrou wen over de rang- en salaris-niveaus. Werving t, In het gewijzigde ontwerp is de perio-, de waarover de rente mag worden p afgetrokken iets verruimd. Aftrek- [2 baar blijven vooruitbetaalde rente D over een periode in het jaar van beta ling en vooruitbetaalde rente over een periode die niet later eindigt dan een half jaar na dat jaar. Voor rente A die over een langere periode is voor uitbetaald blijft een maximaal af trekbaar bedrag van vierduizend gul den van kracht. DEN HAAG (ANP) De WD-Ka- merleden Vrijlandt en Blaauw willen dat minister Van Aardenne van eco nomische zaken erop gaat toezien dat dalingen van de wereldmarktprijzen voor koffie ook in de prijs van een pak koffie worden doorberekend. De prijsstijging waaraan de bewindsman vorige week zijn goedkeuring hecht te, willen ze laten volgen door een prijsdaling, zodra de wereldmarkt daartoe aanleiding geeft. Dat blijkt uit gisteren door hen gestelde schrif telijke vragen. In het algemeen bepleiten de liberale Kamerledèn om kortstondige prijs stijgingen niet meteen in de prijs door te berekenen. Ze zouden niet onmiddellijk in hun totaliteit ten las te van de consument moeten komen, vinden ze. Ook vragen de WD'ers controle om te voorkomen dat de detailhandel de prijsverhoging reeds invoert op de oude voorraden. Het aantal vrouwen, dat bij de over heid werkt verschilt veel van ministe rie tot ministerie: de meeste vrouwen werken op het departement van Alge mene Zaken (34,4 procent) en de min ste op het ministerie van Verkeer en Waterstaat: 11,4 procent). Secretares se- en typistefuncties worden nage noeg uitsluitend door vrouwen ver- wild. In andere functies, bij voor beeld op het gebied van de weg- en waterbouwkunde, treft men vrijwel geen vrouwen aan. Enkele andere voorbeelden: de zittende magistra tuur (rechters) waarvan er in ons land totaal 427 zijn, bestaat maar voor 11,2 procent uit vrouwen, bij de belasting dienst (totale sterkte 28.091 werkne mers) zijn maar 14,3 procent vrou wen, bij de gemeentepolitie (totale Een van de mogelijkheden om meer vrouwen in overheidsdienst te krij gen, is de werving. Al geruime tijd wordt in de advertenties van de over heid gezegd, dat de functie zowel voor mannen als vrouwen openstaat, door de toevoeging van mnl. en vrl. De werkgroep vindt dit juist, maar pleit ervoor dat sommige functiebenamin gen, die sterk wijzen in de richting van één bepaald geslacht, in het ver volg worden vermeden, zoals bij voor beeld „secretaresse" en „keurmees ter". Men vindt, dat hiervoor naar een neutraler benaming moet worden ge zocht. Verder meent de werkgroep dat er meer gebruik gemaakt moet worden van radio en televisie voor algemene voorlichting over werkmo- gelijkheden voor vrouwen (en voorzo ver nodig: mannen) in overheids dienst. Belangrijk om te komen tot verbete ring van de positie van vrouwelijke werknemers bij de overheid, is het doen en laten van de chefs en de personeelsafdelingen. Aangezien het deze mensen zijn die beslissen over sollicitaties en promoties, schenkt het rapport van de werkgroep veel aandacht aan hun vorming. Zij zou den regelmatig met de neus op de emancipatie binnen hun departe menten moeten worden gedrukt, of door middel van speciale emancipa- ADVERTENTIE EINDHOVEN (ANP) De dertigjari ge L.S. uit Eindhoven is in zijn wo ning ernstig gewond toen hij een hoe veelheid spiritus uitgoot over bran dende kolen in een open haard. De man wilde het vuur feller laten bran den omdat hij van plan was wat vlees te roosteren. De spiritusfles vatte vlam en ontplofte. Daardoor raakte onder meer de kleding van de man in brand. Het slachtoffer zag kans zelf de vlammen te doven. Hij is met ernstige verbrandingen aan hoofd en bovenlichaam opgenomen in een zie kenhuis. ARNHEM (ANP) Een bij het slachthuis ontsnapte „dolgeworden" koe heeft maandag in de Arnhemse binnenstad voor consternatie ge zorgd. Vele mensen konden het beest ontwijken, maar een 65-jarige oud agent was net niet rap genoeg: hij werd door het beest op de hoorns genomen. De man werd in het zieken huis opgenomen, waar men een wer velfractuur constateerde. De koe werd na zijn tocht van drie kwartier door een schot uit een karabijn gedood. Het beest ontsnapte om kwart voor tien bij het slachthuis aan de Nieuwe Kade (bij de Rijn) en begon van daar Zijn tocht over de Amsterdamseweg. Daarbij werden vele auto's bescha digd. Het publiek werd met luidspre kers van de politie aangeraden zich Uit de voeten te maken. OOK OP MUSICASSETTE 19,90 VERKOOPADVIESPRIJS SCHIPHOL (ANP) De eerste twin tig van de duizend Vietnamese boot vluchtelingen, die de Nederlandse re gering toegezegd heeft te zullen opne men, zijn gistermorgen op Schiphol aangekomen. Zij werden opgevangen door de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland. De bootvluchtelingen kwamen vanuit een opvangkamp in Singapore. De groep werd na aankomst per bus overgebracht naar een opvangcen trum in Steenwijkerwold. Twee me dewerksters van het Nederlandse Rode Kruis en een tolk begeleidden hen, omdat deze bootvluchtelingen uitsluitend Vietnamees spreken. ASSEN (ANP) Twee voortvluchti ge TBR-gestelden, die half juni uit een psychiatrische observatiekliniek in Utrecht ontsnapt waren, zijn bij een verkeerscontrole in Assen aange houden. Het tweetal reed in een in Gorkum gestolen auto. De aangehouden TBR-gestelden zijn een 19-jarige man uit Winschoten, die een drievoudige moord in die plaats gepleegd heeft en een 22-jarige man uit Zaandam, die zich schuldig heeft gemaakt aan talrijke inbraken. BORSSELE (ANP) De kernener giecentrale van de PZEM in Borssele is gisteren voor de duur van naar schatting tien dagen uit bedrijf geno men. Dit heeft de PZEM medege deeld. De stopzetting houdt verband met een reparatie in het turbinegebouw in het nietrnucleaire gedeelte van de centrale. Gebleken is, dat een stoom- balg die zich onder de turbine be vindt, kapot is gegaan. Het defect heeft volgens de PZEM geen invloed op het functioneren van de kernreac tor. Medio april heeft zich een soort gelijk defect voorgedaan, dat toen in twee weken tijd verholpen is, aldus de PZEM. ANTWERPEN (AFP) De kerncen trale in Doel, tussen Antwerpen en de Nederlandse grens, is zondagavond stilgelegd na een technische storing in het secundaire koelsysteem. Door een breuk in een pijpleiding kwam de machinekamer van de centrale onder water te staan. Volgens de autoritei ten bestond geen gevaar voor het ontsnappen van radioactief materi aal. Het secundaire koelwater komt niet rechtstreeks in aanraking met de kernbrandstof en wordt dus niet door radioactieve stoffen verontreinigd. Men verwacht dat de herstelwerk zaamheden enkele dagen in beslag zullen nemen. DEN HAAG Tientallen vrou wen uit Nederland, Oostenrijk, Zwitserland en Italië en enige Ja panse monniken zijn gistermor gen voor het Vredespaleis in Den Haag begonnen aan drie dagen demonstreren tegen de kernbewa pening. Zij boden de president van het internationaal gerechtshof, sir Humphrey Waldock, een petitie aan. Hierin eisten zij onmiddellijk staken van atoomproeven en alge hele kernontwapening. Sir Hum phrey verklaarde niets te kunnen doen en zei de dat de vrouwen zich het beste tot de regeringen van de landen kunnen wenden. In een brief aan de Nederlandse regering spreken de vrouwen hun ongerustheid uit over het feit „dat er zo weinig vorderingen zijn ge maakt in de 34 jaar na de bombar dementen op Hiroshima en Naga saki, bij het terugdringen van de kernbewapening". Tijdens de komende drie dagen zullen de demonstrerende vro^ wen ook vasten; hieraan zal onder meer een delegatie van zestig zus^ ters van het Amersfoortsè zuster^*, klooster St. Joseph deelnemenr Op de foto: de vrouwen samen met twee biddende Japanse mom niken voor de hekken van het Vre despaleis. ADVERTENTIE 1 Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. ARNHEM (ANP) De gemeenteraad van Arnhem heeft zich gisteravond met 23 stemmen voor en twaalf tegen uitgesproken tegen deelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spe len voor gehandicapten. Deze spelen worden volgend jaar zomer in en rond Arnhem gehouden. Een delegatie van de Zuidafrikaanse invalidensport- bond, die zondag op Schiphol aan kwam, blijft tot donderdag in ons land om sjeun te winnen voor deelne ming van de Zuidafrikaanse ploeg. Op verzoek van acht progressieve raadsleden wijdde de Arnhemse ge meenteraad gisteravond een spoed debat aan de kwestie. De progressie ven willen Zuidafrikaanse deelne mers volgend jaar weren met het oog op de apartheid. Voorzitter Menzo Barrich zei gisteren na afloop van een gesprek met b en w van Arnhem, dat de definitieve sa menstelling van de Zuidafrikaanse ploeg op 1 december zal worden be kendgemaakt. De ploeg telt in elk geval 88 gehandicapte sportmensen en ruim twintig begeleiders. Pas 1 december zal bekend zijn hoeveel blanke en hoeveel zwarte deelnemers de Zuidafrikaanse ploeg zal hebben. Barrich benadrukte dat zijn organi satie niet raciaal is en zich niet bezig houdt met politiek. DEN HAAG (ANP) Het socialisti sche Kamerlid Castricum wil dat staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) bij haar Westduitse collega's nagaat in hoeverre ook Ne derlandse brieven door de Westduitse autoriteiten voor onderzoek worden geopend. Castricum vraagt zich af welke normen de Westduitsers daar bij hanteren en wat die controle-ac ties tot resultaat hebben. Het Westduitse blad „Der Spiegel" maakte onlangs melding van derge lijke acties van Westduitse post- en douanebeambten. ROTTERDAM (ANP) Het Lande lijk Comité Zuid-Molukken (Lac) wil dat minister De Koning een onder zoek instelt naar het verdwijnen van een scheepsdok op de Molukken. Het gaat het Lac om het Waiame-dok, dat in 1967 met een kredietgarantie van het toenmalige kabinet-Biesheuvel is gebouwd bij Verolme Rozenburg. Het Lac zegt dat het nu twaalf jaar oude dok eind mei weggesleept is uit de baai bij de stad Ambon, waar het gestationeerd was. Enkele honderden mensen zijn daardoor werkloos ge worden. Wie het dok heeft wegge haald en waarom, is het comité „vol slagen onduidelijk". Het Lac zal donderdag op het mihjs- terie van buitenlandse zaken in Den Haag een protestbrief afgeven waarin gevraagd wordt om een onderzoek. Het dok was aldus het Lac duidelijk bestemd voor de economi sche opbouw van de Molukken en de „Nederlandse belastingbetaler heeft recht om te weten wat er nu met Bet dok is gebeurd." DEN HAAG (ANP) Het is het CDA- Tweede-Kamerlid Couprie in het ver keerde keelgat geschoten dat Unile ver in de defensiekrant een pagina grote advertentie heeft geplaatst waarin korporaals-machinisten ge vraagd wordt bij het bedrijf te sollici teren. Couprie noemt het in Kamervragen „onbegrijpelijk en onbestaanbaar" dat juist in een voorlichtingsblad voor het defensiepersoneel dergelijke advertenties worden aanvaard vooi een groep van personeel van hoge kwaliteit waar toch al zo moeilijk aan te komen is. Volgens hem is de wer vingscampagne van Unilever schade lijk voor defensie. Hij houdt minister Scholten van defensie voor dat de door hem bepleite zorgvuldigheid bij de directie voorlichting van zijn de partement nog steeds niet gemeen goed is geworden. DEN DOLDER (ANP) Op de spocfr- baan bij het station Den Dolder (ge meente Soest) is gisteren het lijkje van een pasgeboren baby gevonden. De spoorwegrecherche vermoedt dat het kind via het tollet uit de Scandi- navlë-express op de rails is terecht gekomen. De navelstreng van het kind was nog niet afgebonden. BIJ een onderzoek aan de Nederlands- Westduitse grens is de moeder niet gevonden. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG De politie van Den Haag hield zich gistéravond gereed voor. weer een „veldslag" in een kleine, vlak bij de boulevard gelegen Scheveningse Spoorwijk wijk. De onlusten daar vormen het hoogtepunt in een reeks van rellen met vooral jongeren in verschillende Haagse buurten. In Scheveningen is zelfs vanaf de daken geschoten en heeft de politie wapens in beslag genomen. door de wijk met getrokken pistolen. De Haagse politie maakte in de nacht van zondag op maandag met inschakeling van de mobiele eenheid een einde aan de ongeregeldheden in Scheveningen. Net als en kele dagen daarvoor hadden buurtbewoners langsrijdende trams met stenen en flessen bekogeld. Toen politieagen ten de buurt introkken wer den ook zij vanaf de daken op straattegels getrakteerd. De 'mobiele eenheid greep hard in: er ontstond een macabere sfeer toen onder het licht van enorme schijnwerpers een zoekactie in de buurt werd ingezet. Een viertal raddraai ers werd daarbij twee hand vuurwapens en een geweer ge vonden. waarmee, naar wordt vermoed, op de politie is ge schoten. Een politiewoord voerder sprak gisteren van „een complete oorlog". Bij het schieten over en weer de agenten losten enkele waar schuwingsschoten werd niemand gewond, wel moest er een jongeman naar het zie kenhuis worden vervoerd na dat hij een beet had gekregen van een politiehond. Man schappen van de mobiele een heid patrouilleerden 's nachts De harde rellen in Schevenin gen volgden op onlusten in andere Haagse wijken. In Spoorwijk greep de mobiele eenheid het afgelopen week einde in na forse baldadighe den van bok weer vooral Jon geren,1 die winkelruiten in gooiden en met oude auto's door de wijk scheurden. Een- buslijn moest worden omge leid omdat er regelmatig met stenen naar passerende bus sen werd gesmeten. De politie dwong buurtbewoners in hun huizen te blijven en sleepte enkele oude auto's en uitge brande autowrakken weg. En kele jongelui werden gearres teerd. Zuiderkerk Rommelig was het de afgelo pen week ook in de Haagse Schilderswijk. In deze oude binnenstadsbuurt is men zo langzamerhand gewend ge raakt aan 's nachts langsrij dende brandweerauto's die op weg zijn naar aangestoken branden in leegstaande sloop- panden. Vorige week moest de brandweer echter zes maal in één nacht uitrukken voor aan gestoken branden in een leeg staande moskee. De brandlie- den werden tijdens hun werk gestoord door rondvliegende keien en bierflessen. Na de overhaaste sloop van de mos kee en aangrenzende leeg staande panden bereikte de golf brandstichtingen vrijdag avond een hoogtepunt: de leegstaande Zuiderkerk aan de Hoefkade stond in lichte laaie. Ook de kerk heeft de gemeente snel laten slopen. De politie heeft enkele Jonge ren op verdenking van brand stichting aangehouden. In kringen van het jongerenwerk zegt men te weten dab de poli tie op het punt staat een groot aantal jongelui uit de buurt van het bed te lichten. „Je kunt er nu mee ophouden, Tom» my, want de vogelverschrikker is klaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3