Holden dupe van PEC-beleid B51 '8« Zwolse club wilde per se meedoen aan mode-gril: een Britse spits larry Schutting n Europese ploeg )erde overwinning oor de All Stars Twee remises in geheime tweekamp aMessewerper mag ier jaar niet .naar FC Groningen ra De miskoop PEC Zwolle Didi Thurau wint proloog ,oSr -e. IINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 SPORT TROUW/KWARTET 11 URIJN Harry Schutting (foto) laakt deel uit van de atletiekploeg an Europa, die van 24 tot 26 augus- ïs in Montreal deelneemt aan de rijd om de wereldbeker. De 23-jari- e student uit Vught liep zondag in' et Westduitse Recklinghausen de 00 meter in 45.1 seconden. Deze andgeklokte tijd is de snelste tijd ie dit seizoen gelopen is. Schulting is Inds juni Nederlands recordhouder p de 400 meter met 46.11 seconden. chulting is een van de vijf lopers, die oor Montreal geselecteerd is voor de maal 400 meter. Met Schulting heb- len ook de Tsjech Gabriel Koler, de festduitsers Harald Schmidt en ranz-Peter Hofmeister, en de Pool yszard Podlas een uitnodiging ont- angen. In Montreal zal bekend wor- len welke formatie de afstand loopt. IAARLEM De All 8tars, het team ran de in Nederland spelende Ameri- anen, heeft in de honkbalzesdaagse n Haarlem de derde overwinning be- laald. In negen innings werden The iztecs met 13*6 verslagen. Voor 1500 oeschouwers sloeg Jack Shine een olohomer in de zesde innings voor de 01 Stars. ,,0lr ffrt'was een slechte wedstrijd, waarin iel fouten van het geheel een aan- ïkkelijk schouwspel maakte. De finnende werpers voor de All Stars varen Bemie Beckmann, Steve Do- lovan en Jack Shine. De All Stars- verpers kregen elf honkslagen tegen 6n het veld van de Nederlandse Ame- ikanen maakte twee fouten. Iet veld van The Aztecs maakte één out meer in de partij, die maar liefst lrie uur en twintig minuten in beslag lam. De werpers van de ploeg uit San )iego, vier man in totaal, moesten lestien honkslagen prijsgeven. BREDA De derde en vierde partij voor de oefentweekamp tussen Jan Timman en de Rus Lev Poloegajevs- ki zijn dit weekeinde in Breda in remise geëindigd. In beide partijen werd geducht gestreden. In het derde duel dat 51 zetten vergde had Poloegajevski de beste kansen, maar Jan Timman kon door herhaling van zetten een remise forceren. De partij werd in twee zittingen afgewerkt. Ook in de vierde partij moest er na vijf uur spel worden afgebroken. In de pauze hadden de secondanten Ulf Andersson (van Jan Timman) en de Rus Averkin (van Poloegajevski) weer handen vol werk. Uiteindelijk werd de partij in de avonduren na 60 zetten remise. Timman en Poloegajevski bereiden zich voor op de interzonale schaak toernooien, die in de herfst worden gehouden. ZWOLLE Een kat in het nauw maakt rare sprongen en een eredivisieclub zonder spits ook. Gedreven door de nood en waarschijnlijk gestimuleerd door de trefzekerheid van de Engelsman Ray Clarke en het baldadige gebeuk van de Noordier Sammy Morgan op de Nederlandse velden, durfde PEC Zwolle het vorig Jaar aan om de reusachtige Schotse stormram Mei Holden (24) „blind" te kopen. Zonder de man ooit zelf aan het werk te hebben gezien liet manager Henk van Ginkel de 1.90 meter lange Holden voor een bedrag van 120.000 gulden uit Blackpool overkomen. IRONINGEN Het sectiebestuur ■taald voetbal van de KNVB heeft .sloten dat de 41-jarige J. R. gedu- tnde vier seizoenen de thuiswedstrij den van FC Groningen niet mag be zoeken. Het bestuur van FC Gronin gen zal hem per aangetekend schrij ven van deze beslissing op de hoogte 1 stellen. De officier van justitie heeft ^jigekondigd de Groninger straf ei rechtelijk te vervolgens wegens een vo pogiftg tot „ernstige mishandeling en yj bedreiging." i b J. R. wierp op zondag 10 juni tijdens en de wedstrijd FC Groningen-Telstar voor de nacompetitie van de eerste divisie een mes óp het veld. Het mes miste de Telstar-speler Fred Bischot op een haar na. Scheidsrechter Bep Thomas besloot vervolgens het duel te staken. Het sectiebestuur heeft ook tegen FC Groningen maatregelen genomen. Het bestuur van de vereniging is be boet met tweeduizend gulden wegens het doen horen van elektronische ver sterkte muziek, die het publiek zou hebben opgezweept en R. mede tot zijn daad zou hebben gebracht. Het bestuur van FC Groningen heeft aan gekondigd tegen deze maatregel in beroep te zullen gaan. PEC-trainer Fritz Korbach was afge gaan op informaties van zijn collega Bert Jacobs, die op zijn beurt weer in contact stond met de Engelse „cata logus" Reg Berks. Het klonk niet zo slecht: Schots jeugdintemational, sterk met het hoofd, in het verleden voor een half miljoen gulden van Preston North End naar Sunderland verkocht, welke club hij via twintig goals mede naar de eerste divisie leid de. Het werd nochtans geen succes. Integendeel, Holden bleek een trage spits met weinig balgevoel, die pas in zijn tiende competitiewedstrijd voor het eerst scoorde (tegen NAC, dankzij een blunder van doelman Jan de Jong) en daama prompt met een lies blessure voorgoed langs de kant bleef. Deze Mei Holden staat nog een jaar onder contract bij PEC Zwolle. Het is voor hem een uitzichtloze zaak ge worden, want niemand heeft vertrou wen in hem; de persoon in kwestie nog het minst in zich zelf. Manager Van Ginkel die het woord miskoop maar niet over zijn lippen kan krijgen in dat verband: „Hij is van meet af aan keihard aangepakt in de pers. Terecht hoor, daar niet van, maar dat komt het spel en het zelfvertrouwen van zo'n Jongen toch niet ten goede." Mei Holden kampt nog steeds met blessures, dat is niets nieuws, want hij was niet eens fit toen hij naar Nederland kwam. Dat laatste onder streept slechts hoe onbezonnen PEC bij deze transfer te werk is gegaan. Wanneer Holden als „de miskoop van het jaar" wordt betiteld, dan moet niet Holden maar de leiding van PEC Zwolle zich schamen. De oostelijke club heeft zich in een opportunisti sche bui laten leiden door de nood. En dat levert zelden een verstandige, weloverwogen beslissing op. Wie zal zich de slordig behandelde sportieve kant van de zaak even bui ten beschouwing latend werkelijk hebben gebogen over de vraag hoe moeilijk het voor een Brit is om in Nederland te aarden? Een volstrekt andere speelwijze, het taalprobleem, het onvoorstelbare gebrek aan vriendschap binnen de doorsnee-Ne derlandse profclub en dat in tegen stelling tot de Engelse profbedrijven die van hoog tot laag door veel gevoel voor gemeenschapszin worden gety peerd dat alles wordt niet in over wegingen betrokken bij dit soort transfers. Het enige criterium is en blijft dat er een „vent" moet komen die kan scoren, het dondert niet waar vandaan. De clubs zullen dienaan gaande intussen wel van de Engelse ziekte zijn genezen. Zoals eerder een legioen Joegoslaven en Denen het Nederlandse topvoet bal binnen viel al dan niet met behulp van op provisie beluste schar relaars zo was een Jaar geleden het verschijnsel „Engelse spits" plotse ling de nieuwste mode. Net als elke mode blijkt ook deze evenwel van voorbijgaande aard. De vier spitsen waar een jaar geleden nog wonderen van werden verwacht (Clarke bij Ajax, Morgan en Stuart Parker bij Sparta en Holden) hebben het toch niet zo geweldig goed gedaan. Clarke had bij Ajax alleen het vertrouwen van trainer Cor Brom en is inmiddels naar het doorgangshuis Club Brugge verkocht, Morgan werd op Spangen eerder als sfeermaker dan als voet baller gewaardeerd en gaat het nu bij eerste-divisionist FC Groningen pro beren, Stuart Parker zocht zijn vader land al weer op en datzelfde zal Hol den over enkele maanden gaan doen. PEC weet overigens nog niets van Holdens aanstaande vertrek, al zal de club opgelucht zijn als het zo ver is. Tenslotte drukt de Schot met zijn alleszins aantrekkelijke salaris zwaar op de begroting. Manager Van Ginkel zegt slechts:* „Als er een club voor hem komt, dan valt er zeker te praten." Om redenen van financiële aard, die Holden liever niet vermeld ziet, wil hij zijn verblijf in Zwolle echter nog even rekken. PEC hoopt dat Reg Berks met een Engelse club op de proppen komt die bereid is om de 120.000 gulden weer voor Holden te betalen, (Holden: „Dat is een laag bedrag voor Engelse begrippen") maar van Holden mag dat nog wel even duren. Inmiddels bekijkt hij zelf de mogelijkheden in de buurt van het in Lancashire gelegen Preston, waar een riant huis de ellende van het Hollandse avontuur straks moet doen vergeten. Hij bevestigt dat in Engeland die contacten door bijna alle spelers via de pers worden ge zocht. „De voetbaljoumalisten zijn daar erg machtig, weten alles van de clubs. Ik heb het bij Preston North End meegemaakt dat een krant in het belang van de club de transfer som van ene Robinson geweldig op dreef. Die krant wist dat Manchester City heel ver wilde gaan om Robinson in te lijven. Het begon met 300.000 pond (ruim een miljoen gulden), maar toen de journalist wist dat 700.000 pond het allerlaatste bod was, werd Preston geadviseerd om Robinson te door Matty Verkamman betekende een overwinning, maar niet alleen een overwinning, dat Je met z'n allen naar de pub ging." Over zijn spel is Mei Holden kort. „De club zal wel in mij teleurgesteld zijn. Ik heb niet gescoord, dat is duidelijk, maar dat is ook niet eenvoudig bij PEC. Er wordt maar zelden pressie gespeeld en spits moet je toch zo veel mogelijk ballen krijgen." Tenslotte, de besuir.de financiële problemen tussen hem en Henk van Ginkel even aanroerend: „Als ik te rug ben in Engeland en er is weer eens een speler van plan om in Nederland te gaan voetballen, dan zal ik hem precies over de omstandigheden in formeren. Terry Lees heeft mij gead viseerd. Maar dat ging in feite alleen over de verdiensten, die inderdaad zeer goed zijn. Maar het lijkt me ook wel wenselijk dat een speler wordt ingelicht over zoiets als de aldaar gebruikelijke verzekeringen, de hoge huren.enzovoort." Mei Holden: „Zó zullen wij op Nederland terug kijken: het geld was goed, erg goed zelfs, maar voor de rest was het een hel." verkopen. Het bestuur van Preston was daarvoor een zenuwinzinking na bij, want men wilde bij 400.000 pond al ja zeggen. Al met al was iedereen er goed mee. Je hebt in Engeland als speler recht op vijf procent van het transferbedrag. Het betekende dat Robinson in één klap 35.000 pond rijker werd." Mei Holden vertelt dit verhaal met glinsterende ogen. Hij verhult niet dat geld op dit ogenblik het enige is waar hij zich feitelijk voor interes seert. Dat komt in eerste instantie niet zo prettig over, maar wie naar zijn nogal trieste verhaal luistert krijgt er zowaar een beetje begrip voor. Holden: „Zó zullen wij op Ne derland terug kijken: het geld was goed, erg goed zelfs, maar voor de rest was het een hel." „Wij zijn hier om het geld naar toe gekomen. Je vaderland verlaat je ten slotte niet zo maar. Maar door de omstandigheden is de nadruk wei erg op het geld komen te liggen. In Enge land speel je ook voor het publiek. De sfeer en de omgang tussen de spelers onderling is er onvergelijkbaar veel beter dan in Nederland. Nederlandse profvoetballers zijn geen vrienden en dat vind ik onbegrijpelijk. Voor een buitenlander is dat een moeilijke zaak. Wij zitten hier nu bijna een jaar en hadden graag contacten aange knoopt met andere mensen, maar dat blijkt in de praktijk een onmogelijk heid. Als spelers hoor je hier vooral niet bij elkaar over de vloer te komen, waarom niet, zo vraag ik me af. Ik kan niet anders concluderen dan dat Nederlanders tamelijk ongezellige mensen zijn. Orn contact te maken met onze buren, zijn we een keer op de koffie geweest. Na een half uur wilde die man van mij weten hoeveel ik bij PEC verdiende." „Wij zitten hier in een flat, vijf hoog in een nieuwe wijk. Een flatgebouw verder wonen drie andere spelers van PEC: Van 't Land, Rasmussen en Steinvoort. Maar elke dag gaan er vier verschillende auto's naar het sta dion. Klaas Drost zag ik eens op de fiets naar de training rijden. Ik gaf hem een lift, de fiets in de achterbak. Tot mijn verbazing werd daar later heel uitvoerig over gepraat. Is dat zo bijzonder, dat je eens iemand mee neemt? Men heeft hier ook een vreemd gevoel voor humor. Het moet altijd ten koste van een ander gaan." „Mijn vrouw kan in deze omstandig heden helemaal niet wennen. Ik kan tenminste nog gaan trainen, zij zit maar op de flat. In een café zijn we al een jaar lang niet geweest. Die sfeer heeft er toe geleid dat ik na elke gewonnen wedstrijd dacht, zo, weer 900 gulden verdiend. Dat gevoel heb ik in Engeland nog nooit gehad. Daar A-selectie: Bert van Geffen, Ad Ra ven, Klaas Drost, Rinus Israël, Ben Hendriks, Gerard van Moorst, Jan Hendriksen, Johnny Frandsen, René IJzerman, Carry Steinvoort, Tjeerd van 't Land, Mei Holden, Koko Hoek stra, Ron Jans, Jesper Rasmussen, Alex Booy, John van de Wildenberg. Nieuwe contracten: Ad Raven (RCH), Alex Booy (Hattem), John van den Wildenberg (eigen jeugd). Vertrokken: Bob Nieuwenhout (SC Amersfoort), Kees Kornelis (De Graafschap), Yuri Banhoffer (Chi leense club), Ype Hamming (gestopt). Trainers: Fritz Korbach, Gerret Ver woerd en Rinus Israël. Terrein: Gemeentelijk sportpark. Capaciteit: 13.000. München De Westduitser Didi Thurau heeft voorlopig aan de ver wachtingen voldaan. Hij won de pro loog van de Ronde van zijn land, die voor het eerst sinds 1961 weer op het internationale wielerprogramma staat. Thurau legde het zes kilometer lange parcours in München af in 7 minuten en 41,8 seconden. Hij was daarmee bijna drie seconden sneller dan de Belg Roger de Vlaeminck en vijf en een halve seconde sneller dan wereldkampioen Gerrie Knetemann. SPELEN Het dreigde nog even spannend te worden, maar gelukkig, uiteindelijk was de afloop zoals dat hoort. Het kort geding van Ajax tegen Jan Masman is van de baan. Afgelopen vrijdag stonden beide partijen kij vend tegenover elkaar voor de rech ter in Assen. Een dag later werden de problemen te Amsterdam onder tafel geborreld. Jan masman had er beter aan ge daan een ietsje duidelijker te zijn en Ajax had net moeten doen alsof ze de regels wèl kenden. Was dat alles? Ging het daar over?' Wordt de rechtbank tegenwoordig ook al lastig gevallen met dit soort onzin dat beginnende menstypen in de moederrol leren te hanteren door vanuit de kitchenette te roep: „Ga nu maar weer fijn buiten spelen, kinderen." Ajax is de kampioen van Neder land. Voetballen wel te verstaan. Jan Masman is de voorzitter van een stichting die in de gaten moet houden of clubs de spelers niet ver handelen alsof het tachtig kilo met worst (een aardige libero) of hon derdvijftien kilo hamlappen (een goede spits) betreft. Dat kan botsen, zeker als we reke ning houden met het nieuwe Ajax- bestuur. Ajax doet een mislukte aankoop niet geheel volgens de regels of nor men en wordt, zij het wat onhandig- jes, op de vingers getikt door mr. Jan Masman. Ajax boos, woedend zelfs. Blind misschien wel. In ieder geval door het dolle heen. Belt de advocaat, die ook wel wat ziet in zo'n publicitair aantrekkelijk akke fietje als een kort geding. En Mas man houdt natuurlijk ook zijn ge lijk vol want het zijn voetballiefheb bers onder elkaar. Samen staan ze onwrikbaar voor de rechter op zoek naar het gelijk dat Masman moet verspreiden via het ANP, dat met dat hele gedoe in de kraamkamer van de waanzin, niks, zelfs helemaal niks, te maken heeft. Zo het zover gekomen zou zijn, dan had het ANP het kattebelletje van Masman kunnen werpen op de hoop niet interessante mededelingen, die plastic bak daar in de hoek. Zo kwam het ook niet in de krant. Masman tevreden. Ajax zéér te vreden. De zaak wordt echter afgehandeld zoals dat bij dit soort gedoe hoort. Eens eventjes informeren bij de an der hoe die erover denkt. Een glas, een plas, alles zoals het was. Ajax had een beetje ongelijk, Masman had een beetje ongelijk. Vriendjes? Goed, vriendjes weer. -fr De kastelein slaat beide anden voor de ogen en denkt aan het verwoeste meubilair. Johnny Masman steekt zijn blaffer weer in de holster. Tony Hermsen bestelt twee dubbele whis ky en reikt Johnny z'n hoed met zeven nieuwe luchtgaten aan. De mooie meiden stormen kirrend de trap weer af. De pianospeler is op tijd gebukt en zet een polka in. Alleen de komkommerkweker van de Daily Gazette ligt in de hoek op de grond. Bloed sijpelt uit de vie renzestig ronde gaatjes in zijn buik. He knew too much. Volkstoneel in de zomer. Op de tele visie is niets. Op de radio is niets. Op de rechtbank is ook niets. Dat het maar weer gauw voetbalseizoen mag worden. AUGUSTUS Hoeveel jaar wordt het verhaal nu al verteld? Het schijnt dat de jonge jurist die de KNVB beheert als was het voetbal het stadium van de „Nou Wij Boys" nooit ontgroeid, het maar weer eens duidelijk gesteld heeft. Het gelijkspel moet afge schaft worden. Penalty's toe, daar moeten we heen. Vroeger mochten we de laatste twee weken voor het begin van de voet balcompetitie niet meer buiten spe len. Normaal werden wij op het landje gestoord door meneertjes die kleverige zuurtjes aanboden. Nou, dat ging er altijd wel in. Maar de laatste twee weken voor het begin van de competitie kwa men er andere meneertjes. Met zoe te woorden probeerden zij ons te verleiden om het partijtje-tegen te beslissen door ten slotte strafschop pen te nemen. Daar wilden die me neertjes graag iedere week wel voor naar het landje komen. Dat was pas echt opwindend, zeiden ze, sensatie. Dat zochten ze. Toen we het thuis verteld hadden mochten we meteen niet meer buiten spelen. Grotere jongens deden het soms stiekum toch. Dan zorgden ze expres dat het 8-8 werd en gingen tevreden naar huis. Het meneertje van de straf schoppen in zak en as achterlatend. Dat moet augustus 1908 zijn geweest. Sindsdien zijn we Bok de Korver, de boerenkoolvoetballers van Wage- ningen, het stopperspilsysteem, Coen Moulijn en Piet Keizer al lang ontgroeid. Maar die laatste twee weken voor de competitie, zeg maar de veertiendaagse van de meneer tjes, die is gebleven. Van augustus 1913 kan ik me herin neren dat er een ander mannetje bij was gekomen die vond dat onze partijtjes maar eens twee jaar niet meer via de radio of de televisie moesten worden uitgezonden. Dat hield het grote publiek namelijk maar bij de velden weg. Alles wat niet op de televisie of de radio komt, dat trekt pas echt veel publiek. Augustus 1921. Een meneertje sleepte een bankje mee naar het landje: de strafbank. Overtreders van de strenge wetten moesten op dat bankje gaan zitten en mochten vijf minuten niet meedoen. Ook een heel eng verhaal van dat meneertje. Zuurtjes, strafschoppen, niet op de televisie, allemaal goed en wel, maar zo'n bankje met dat meneer tje dat is vragen om moeilijk heden. Augustus 1924. Een meneertje zei dat we op moesten houden met ver dedigend voetbal. Allemaal in de aanval met een vliegende kiep. Wie sprak over de defensie moest ver dwijnen. Augustus 1929. Het ei van Colum bus kwam langs. Er moest een da mestoilet komen, zei hij. Daarvan krijg je namelijk veel vrouwelijke toeschouwers, die nu nog wegblij ven omdat er geen tollet is. De vrou wen komen zo weer wel ze slepen hun man mee en hun kroost. Wat een succes zal dat geven. Augustus 1934, ongeveer. Het wachtwoord van het nieuwe manne tje was show. Er moest meer show rond het voetbal komen. Anderhalf uur sjotten en dan weer naar huis, dat was niks in de moderne tijd. Er moesten meisjes in badpak komen die de spelers verwelkomden alsof ze meededen aan de Ted de Braak- show. Daar krijg je veel publiek van. Kijk maar naar het zwemmen, turnen en kunstrijden voor dames. Veei bloot, dus volle bak. Augustus 1979, min of meer nu ei genlijk. Het is druk geworden op het landje. Allemaal meneertjes in gekreukelde regenjassen. De han den in de zakken en in het hoofd hét totale plan om de stadions weer vol te krijgen. De jongens, zij spelen er op los dat het een aard heeft. En maken ruzie over een bal die de paal, althans de trui van Jan-Willem, geraakt moet hebben. Het wordt 6-6. En zo hoort het ook bij voetbal. KONING De koning van de grasmat in Euro pa, de absolute topper van het toer nooi. Inderdaad, Kevin Keegan en het oefentoérnooi Amsterdam 704. Een geslaagd toernooi, dacht ik zo Jack. „Dat mag je wel zeggen met 40.000 toeschouwers op de vrijdag avond en misschien mag ik ook nog even zeggen dat vandaag en mor gen de kassa's open zijn voor de kaartjes voor zondagavond, er zijn nog kaartjes volop." De bijeenkomst in het Olympisch Stadion aan de vooravond van de competitie mag zich bij de populai re media verheugen in een zeer gro te belangstelling. Kevin Keegan, de Engelse speler van HSV Hamburg speelde daarbij een ravissante hoofdrol. Hij keek ten zeerste uit naar de „happening" in Amster dam, hij raakte weer in topvorm, mevrouw Keegan voelde zich al lek ker thuis in West-Duitsland en voor een vol stadion speel ik altijd beter, dat inspireert rpij. Op donderdag volgde dus het bericht dat Keegan niet mee zou doen. Eigenlijk bleek dat hij pas één oefenwedstrijd had gespeeld, geblesseerd was geweest en nog niet in staat was om aan de wedstrijden in Amsterdam deel te nemen. Zoals duidelijk is, dat kon men tevoren ook niet bevroeden. Hoezo, verlakkerij? Achteraf was het dus een zeer ge slaagd toernooi, evenals de voor gaande vier keer, En evenals de voorgaande vier keer vielen drie van de vier wedstrijden nog al te gen. En Ajax verloor van AZ'67 om dat die ploeg wel een week langer al in training was dan Ajax, evenals de voorgaande vier keer. Want hoe gaat dat met voetballers? Iemand die op kantoor zit of in de bouw mag na terugkeer van vakan tie zijn verhalen vertellen geduren de de eerste tien minuten van de dag, de rest moet hij bewaren voor de koffie. En als hij, als om vijf uur de fluit gaat, blijkt niets uitgevoerd te hebben die dag omdat hij er weer „in" moest komen, dan kan hij op z'n allerminst rekenen op een fikse uitbrander. Bij voetballers ligt dat iets anders. Die spelen negen maanden compe titie. Daarna gaan ze lekker vakan tie vieren en keren anderhalve maand voor de competitie weer be gint, lekker bruin en zonder condi tie, spelinzicht, ploegverband en spelconcept terug op de groene vel den. Als Ajax tijdens de competitie een nieuwe speler aantrekt hebben ze genoeg aan een paar trainingen en tien minuten wedstrijd om te wennen. Maar na de vakantie moe ten ze weer geheel van nul begin nen. Vandaar dat drie van de vier wedstrijden op een toernooi nog wel eens tegen willen vallen. Profvoet ballers, zogezegd. Volgend jaar weer Jack? „Zoals het er nu uitziet en zoals ik al voor de TROS, de KRO, Veronica en de NOS heb mogen verklaren, en even als de voorgaande vier jaar, volgend Jaar weer." MINI-BADGE De NOS bracht zondagmiddag in het programma „Langs de Lijn" het bericht dat Ajax zich bij de voor stelling van het elftal bediend had van shirts met reclame. Op de borst stond een toorts. Dat zou het merk teken van het bedrijf Ajax in brand- blusapparaten, zijn. Mag dat me neer Vilé, vroeg presentator Koos Postema. Nee, zei Vilé, en hij zou erop toezien dat Ajax die shirts ook niet meer aantrok in wedstrijden. Koos dankte de voorzitter en smeekte de AJax-fans om begrip voor de situatie, dit was nieuws en het was misschien geen prettig nieuws maar ja, de NOS moest toch wel op zo'n onderwerp ingaan, be grijpt u wel? Vanuit het zand kon digde hij vervolgens een nieuw plaatje aan. Het was dus geen reclame voor brandblusapparaten. Het bleek het merkteken te zijn van de Importeur van de shirts. En merktekens mo gen als ze niet groter zijn dan een mini-badge. Zaak gesloten. Dan maar even over die merktekens op de shirts. Zo'n postzegel valt natuurlijk nauwelijks op. Dat we ten de fabrikanten van shirts, broekjes, kousen en schoenen, al jaren. Vandaar dat zij de oplossing hebben gezocht in speciale strepen. Die hangen erbij als onschuldig tlerlantljntje maar ze zijn aanzien lijk groter dan de postzegel en vor men het ware merkteken. De voetbalbond sluit voor dat feit de ogen. De strijd is hard en de kleding duur. Iedere fabrikant wil graag een contract afsluiten voor het op voordelige basis leveren van kleding aan een bekende voetbal club want dat levert dankzij de streep of strepen een aardige recla me op. En dat heeft dan weer zijn weerslag op de echte markt waar de sportkleding gekocht moet worden. De strepen bepalen Inmiddels de voetbalkleding (en niet alleen daar) volledig. Zo erg zelfs, dat er nu weer een bedrijf is opgestaan dat de een vormigheid van de kleding gaat be strijden door op verzoek, waar dan ook, wel een streep of helemaal geen streep neer te zetten. Geen streep als reclame. Ergens denk ik, dat we zo heel dicht aan de kern van de economie raken. STUNT Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Ik droom er wel eens van om 's morgens wak ker te worden en dan ineens een buitengewoon unieke stunt te be denken. Het nadeel van de gewone unieke stunt is dat een niet direct betrokkene onmiddellijk het schaamrood van ellende op de ka ken krijgt als hij hoort het mag ook een zij zijn dat de unieke stunt bestaat uit twee bekende dammers die hangend aan een luchtballon een spelletje zullen spe len. Dat is uniek, dat is een stunt van jewelste, maar het is tegelijk ook braderie in de Dorpsstraat bij drogisterij De Boer waar alle bezoe kers een leuke verrassing wacht. Een buitengewoon unieke stunt, die ik graag zelf bedacht had, is bij voorbeeld: volgend jaar de wieler ronde van Nederland van start la ten gaan in New York. Inter Soccer heeft bemiddeld dus dat moet een doorslaand succes worden. Uniek natuurlijk, want New York ligt niet in Nederland. En een stunt want eerst moet Je alle volgers, betrokke nen en deelnemers naar New York vliegen, die worden de volgende dag weer op het vliegtuig naar Neder land gezet, daar reist men door naar Steenwijk of zo, en dan gaat men gewoon verder alsof er niets ge beurd is. Buitengewoon unieke stunt. Inter Soccer. Het lijkt voor namelijk danig onhandig en zin loos, maar dat is Juist het aardige van de buitengewoon unieke stunt. Het dient nergens toe, het gaat ner gens over, het gebeurt. Precies, een happening, daar hadden ze het ook over. Ik hoop toch zo. dat ik ook eens keer 's morgens aan de och tendkoffie zit. en dan Ineens denk, dan laten we Ajax tegen Willem II beginnen in Montevideo en na tien minuten wordt de zaak afgefloten, allemaal met de boot. dat is ook een stunt, naar huls en drie weken later wordt de wedstrijd in Tilburg afge maakt. Verdraaid, dat is 't. dat is 'm, mijn buitengewoon unieke stunt. Zie Je nou wel dat Je helemaal niet malende moet zijn ais je zoiets wilt bedenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11