de kleine krant UeBrn Ob 100.000.- AAN PRIJZEN IN DE PRESTO PRINT FOTOFINISH. FVestoFVint Trouw Onderwijs tegen apartheid Uit brieven van lezers Uw kleurenfoto's in 2 dagen perfekt afgedrukt, bij uw Presto Print fotohandelaar. Visfileerbedrijf dicht: zeventig ontslagen Elke film doet mee... 'Het mooie Marnegebied' n Advertenties over plavuis misleidend Arabische orders voor OGEM DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 TROUWKWARTET IINS De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker G.Bes Stoop 7 augustus 1979 Brieven aan Trouw De kleine krant Postbus 850 1000 AIV Amsterdam Van onze verslaggeefster AMSTERDAM Imre Lovas komt uit Hongarije en Nick Bamber uit Engeland Beide jongens zijn drie weken in Amsterdam. Toch zijn het geen toeristen. Ze werken in een kamp met nog tien andere jongens en meisjes aan onderwijsmateria len voor de bevrijdingsbewegingen in Zuid-Afrika. Jongste kampioen In het kanaal tussen Enge land en Frankrijk sneuve len aan de lopende band records. Zaterdag stak de twaalfjarige Kevin Ander son uit Zuid-Afrika zwem mend het Kanaal over in twaalf uur. Daarmee ver sloeg hij het record dat een jaar eerder door de dertien jarige Karl Beniston uit Engeland was gevestigd. Maar Kevin is nog geen dag de jongste Kanaal-kampi oen geweest. Want zondag dook de drie maanden jon gere Marcus Kooper in zee. En toen hij aan de overkant voet aan wal zette ver klaarde hij trots: „Ik ben blij dat het record nu weer in Engelse handen is". Abba De Zweedse popgroep Abba is nog steeds popu lair. Het geld stroomt bin nen voor hun langspeelpla ten en tv-shows. Toch denkt Abba aan de tijd, dat niemand Abba meer kent. Daarom hebben Agneta, Bjom, Benny en Anni-Frid een slim plan bedacht. Ze hebben hun miljoenen in allerlei zaken gestoken. Zo verkopen ze onder andere vissersboten, kunst, land bouwwerktuigen, compu ters en sportartikelen. Het levert Abba een boel extra geld op. Voor nu en voor later. 'i Elke dag maken ze schooltas sen, landkaarten, onderwijs- puzzels en wandkaarten. Die zijn bestemd voor de vluchte lingenkampen in Angola. Tanzania. Zambia en Mozam bique. Daar wonen vooral Jonge mensen, die uit Zuid- Afrika. Namibië en Zimbab we (Rhodesié) zijn gevlucht. Ze zijn het niet eens met de regimes in hun land, die de apartheid bevorderen en de blanke mens voortrekken bo ven de zwarte. De vluchtelingen zijn vaak maar kort naar school ge weest. Ze hebben weinig ge leerd. In de kampen gaan ze opnieuw naar school. Behal ve lezen, rekenen en schrijven leren ze ook hoe je rijst ver bouwt. Ook leren ze er alles over de geschiedenis van de negers in Afrika, over de on derdrukking door de blanken en over de bevrijdingsstrijd. Atlassen Die scholen zijn vaak erg pri mitief. Veel lessen worden in de open lucht gegeven. Hulp materialen als atlassen, schoolborden, landkaarten. schooltassen, blocnotes, pen nen en potloden ontbreken of zijn in onvoldoende aantallen aanwezig. De Anti-Apartheids Bewe ging Nederland heeft zich in gezet voor het onderwijs in de vluchtelingenkampen. Sa men met de Vrijwillige Inter nationale Aktie en de Stich ting Internationale Werk kampen heeft ze in Amster dam twee werkkampen geor ganiseerd. waar jonge men sen tussen de achttien en de dertig jaar uit West- en Oost- Europa materialen maken voor de scholen in de vluchte lingenkampen. Imre en Nick zijn twee van hen. Ze werken elke dag van ne gen tot drie uur. Daarna zijn ze vrij. 's Avonds wordt er gepraat over de situatie in Afrika en over de mogelijkhe den hoe je solidair kunt zijn met de bevrijdingsbewegin gen. Dat praten gaat soms door tot midden in de nacht, maar nooit te lang, want de andere dag moet er weer hard worden gewerkt. Eind augus tus vertrekt het schip met de materialen naar Angola. Sommige mensen zullen nooit het verschil weten tus sen rogge en gerst. Ze kun nen xelfs geen koe van een stier onderscheiden. Voor hen hoeft het dus niet. Maar voor alle anderen is het best leuk om eens een bezoekje te brengen aan een boerenbe drijf. Dat kan want overal in het land zijn er boeren en tuin ders te vinden waar je een dagje mag komen kijken. Ze zullen je alles vertellen over het melken van koeien en het oogsten van tarwe, over het verbouwen van bonen en het kweken van bloemen. Wie aan één dag niet genoeg heeft kan ook op een boerde- rij logeren. Of kamperen bij een boer. Dan heb je alle tijd om op je gemak te bekijken hoe het daar toe gaat. In de brochure ,De boer op' vind je een heleboel informa tie. Niet alleen de adressen van boeren die gasten ont vangen, maar ook gegevens over de land- en tuinbouw. Bijvoorbeeld dat er in ons land vijf miljoen koeien rondlopen, acht miljoen var kens en een miljoen schapen. Of dat een koe vijfduizend liter melk per jaar geeft. De brochure is te bestellen bij de stichting Public Rela tions Land en Tuinbouw, postbus 91430, 2509 EA Den Haag. telefoon 070-835704. Leens Hier wonen wij. Je kan hier elke dag vanaf april de Borg Verhilder- sum bezichtigen. Voor weinig geld. In „Het Schathoes" kun je een verfrissing kopen. Ook kan je in Leens het Hinsz orgel in de Petruskerk bezichtigen. Je kan er ook platen en kaarten van kopen. Het is een groot, oud orgel met veel knoppen. Pietersburen Daar is een zeehondencrèche. De beheerster hiervan is Lenie 't Hart. We weten niet hoe duur de entree is. Lauwersoog Hier kun je vrij zwemmen (gratis). Er is ook een Expo-zee-tentoon- stelling, die kost wel geld. Je kunt er onder andere zien: het leven op de wadden en een film. Dit alles kun je alleen bezichtigen of in groepsverband. Het telefoonnummer van de Borg Verhildersum is 05957-1430. Madurodam In Den Haag ligt het allerkleinste stadje van Nederland: Maduro dam. Een miniatuurstad, alles in het klein dus. ook een boel bekende dingen zoals het Binnenhof, 's Avonds branden er honderden lichtjes, heel gezellig. Behalve dit mmistadje is er ook een restaurant en een fotoshop. Wat verder wel leuk is om te vertellen is dat prinses Beatrix burgemeester is van Madurodam. Dus als je in Den Haag woont of op vakantie bént, moet je zeker eens naar Madurodam gaan. De toegangsprijs weet ik niet meer. Hanneke Faber Den Haag Simon van Gijn In Dordrecht staat het rijksmu seum mr Simon van Gijn. Voor de grote mensen zijn er schilderijen en ook klokken te zien. Voor kin deren is de derde verdieping heel belangrijk, maar dat is een verras sing. Op woensdag en zondag is het gratis voor kinderen. Hendrik Jos Molenaar Delft ÜR laai and d nds d cht o De Biesbosch ligt tussen Zuid- feAi Biesbosch an W> E aal ztt Holland en Noord-Brabant. Je kan er vanuit Dordrecht komen via de kop van het land. Veel mensen denken dat je er alleen kan varen, maar dat is niet waar. Je kan er ook prachtig waridelen»'door het riet. Er is een natuurpad «o^erzijn fcolo verschillende routes. rjc; 'fJ^Jl Jasper Molenaar Delft ïl Slot Loevestein Loevestein is een kasteel vlak bij Gorinchem. Je kan er met de pont overvaren, maar de pont komt niet altijd. Met de auto kan je bij Gies- sen de Maas oversteken. In het slot Loevestein krijg je een leuke rondleiding. Het kost een gulden en kinderen tot elf jaar mogen gratis naar binnen. Rozemarijn Molenaar Delft •.JafcvX,; .ojV-' emm M BRUIN1SSE (ANP) Alle zeventig werknemers, voorname lijk vrouwen, van het vistileerbedrijf Gomavl ln Brulnisse, zijn met ingang van maandag ontslagen. Het bedrijf, dat sinds 24 Juli in surséance van betaling verkeerde, wordt waarschijnlijk failliet verklaard. Beernlnk (2) Bewindvoerder mr J M. den Hollan der acht de overlevingskansen voor het visverwerkingsfabriekje te gering om nog hoop te koesteren. Tot nu toe hebben zich geen kopers gemeld en ook het ministerie van economische zaken is niet bereid om de voor red ding benodigde 700.000 gulden in de bedrljfskas te storten. Als oorzaak van het misgaan noemt mr Den Hollander een te kleine pro- duktie Vaste afnemer van de gefi leerde vis was altijd het Italiaanse bedrijf Saeges. een volle dochter van Unilever. Per week kon Saeges zeker achttien ton vis van Gomavi gebrui ken. Mede door personeelsgebrek produceerde Gomavi echter al bijna zes jaar per week niet meer dan veer tien tot vijftien ton. terwijl de vaste kosten bleven. Gedelegeerd commissaris P. Maas kant. de grootste aandeelhouder en bovendien sinds mei 1978 directeur ad interim van Gomavl zegt. het hele jaar door personeelsadvertenties te AM8TERDAM (ANP) De Reclame Code Commissie acht het onjuist, dat Kerkdriel Keramiek in advertenties zijn plavuizen als „echt handge- vormd" heeft aangeprezen In een uit spraak beveelt de commissie het be drijf aan zich ir. het vervolg van het gebruik van het woord ..handge- vormd" voor zijn plavuizen te ont houden. De Reclame Code Commissie acht een klacht over deze advertenties ge grond. omdat voor de gemiddelde consument het woord „handge- vormd" de betekenis heeft van ..handgemaakt". Kerkdriel Keramiek heeft ten onrechte een soort ambach telijk karakter aan de geadverteerde plavuizen verleend, terwijl de plavui zen mechanisch vervaardigd worden, aldus de Code Commissie. In een uitspraak over een advertentie van het Organisatiebureau voor Thuiswerk. Zuid-Nederland, zegt de Code Commissie dat het bureau in zijn advertentie een volledig adres had moeten vermelden en niet alleen een postbusnummer De Code Com missie acht het ook onjuist, dat het verplichte Inschrijfgeld van 17.50 gul den niet in de advertentie stond ver meld en dat niet voldaan werd aan de toezegging dat het inschrijfgeld zou worden terugbetaald als er geen werk voorhanden was. hebben geplaatst. „WIJ hebben werk voor 100 mensen, maar aan personeel kunnen wij heel moeilijk komen", al dus Maaskant. De moeilijkheden bij Oomavi wijt hij dan ook niet aan slecht management, maar eerder aan Saeges. Bewindvoerder mr Den Hollander, heeft de, voornamelijk Jeugdige, werkneemsters vorige week tijdens hun vakantie per brief op de hoogte gesteld van hun ontslag. Ook de vak bonden weten van de ontslagen af. ZIJ beraden zich nog. Het komen opzetten van een rode vloed zou menigeen benauwen vol gens Beernlnk. Mij benauwen andere zaken, zoals: 1. het noemen van inko mensverdeling. kernbewapening en vermogensaanwasdeling, als zijnde politieke stokpaardjes van Goud zwaard e.a.. alsof rechtvaardige inko mensverdeling en zorg voor de schep ping niet oneindig veel meer zijn dan politieke stokpaardjes; 2. het feit dat iemand die de definitieve totstandko ming van het CDA mede voorbereidt, deze dingen zo ziet; 3. een minister president die vindt dat (ondanks Har- risburg enz.) de problemen die met kernenergie verband houden „als de wiedeweerga en als de bliksemse ka ters" dienen te worden opgelost, maar aan alternatieven, waar velen om vragen, weinig aandacht schenkt; 4. een regering die toezegt de Kamer het laatste woord te zullen geven in zake de levering van verrijkt uranium aan Brazilië, maar kort daarna haar woord niet gestand doet en zo de democratie geweld aan doet; 5. het feit dat er loyalisten zijn die deze regering blijven steunen, waaruit blijkt dat carrière en macht ver schrikkelijk veel kunnen bewerkstel ligen. Ik ben bang dat er voor hen die hun christen-zijn serieus nemen, niets meer overblijft dat met Beemink bindt. Dieren M. v. d. Wende-Batenburg Boeren (3) Ds. H. Bouma maakt zich blijkens een ingezonden brief in Trouw van 31 juli zorgen over de deskundigheid van de nieuwe hoogleraar in de etho logie aan de ïanaoóuwhogeschool te Wageningen, dr. P. R. Wiepkema. Vol gens ds. Bouma heeft deze bioloog geen ervaring met landbouw-huisdie- ren en zal het wel een hele tijd duren voor hij over hun gedrag met gezag kan spreken. De briefschrijver illu streert zijn zienswijze met verwijzing naar het proefschrift van dr. Wiepke ma, dat handelt over het voortplan tingsgedrag van de bittervoom Je kunt over zo'n benoeming ook anders denken. In de eerste plaats zal dr. Wiepkema wel meer gedaan heb ben dan het bestuderen van vissen en kan zijn methodologische aanpak wel erg knap zijn. Maar heeft het ook geen voordelen om juist op dit terrein eens iemand aan het woord te laten die nog niet vast zit in een met eigen clichés ommuurde mening? Zelfs tenstaanders tot dominees to kunnen soms behartigenswaai Ui dingen zeggen over het welzijn dieren, als ze maar niet steeds he|QF de stokpaardje berijden Ede E. Broei Olympische spelen Wel of niet naar de Olympische len, waar ter wereld ook, o.a. I vei land. Ik ben ervoor, naar welk ter wereld. De onderdrukten zoiika we teleurstellen, door weg tc>1nS-r: Door de sport daar geweJ bet Door de sport daar gewetensvol D0 beoefenen zal het zaad^yan de vrt^ de kans krijgen tot wasdom en b! krijgen te komen. Amsterdam A. M. Delleride Tapijtfabriek De tapijtfabriek Van de Brink en Campman te Laren heeft voor 170 van haar 180 werknemers een werk tijdverkorting van 50 procent inge voerd. De maatregel geldt voor zowel het bedrijf in Laren als voor de vesti ging in het Gelderse Lichtenvoorde. Het betreft met name werknemers in de produktiesectoren. De werktijd verkorting is gisteren ingegaan. De maatregel Is van toepassing op 110 van de 120 personeelsleden ln Laren en op alle 60 werknemers in Lichten voorde. De arbeidstijdverkorting geldt voor een periode van zes weken. Het betrokken personeel krijgt gedu rende deze periode het salaris voor 100 procent doorbetaald. De directie heeft de maatregel genomen wegens slechte verkoopresultaten in de afge lopen maanden. De voedingsbonden blijven erbij, dat BATCO open moet blijven. Verder commentaar kon niet worden gege ven op de nieuwste nota van de direc tie. in afwachting van het gesprek tussen Batco en de voedingsbonden op 28 augustus. Een woordvoerder van de Voedingsbond CNV liet nog weten, dat het voor de bonden niet gemakkelijk zal zijn om tegen de si- garettenfabrikant op te treden. Dit, omdat de Ondernemerskamer de twee BATCO-vestlgingen ln de Bene lux als een economische eenheid ziet. Deze opvatting wordt door de bonden betreden. Verwacht wordt, dat als de directie zorgvuldiger optreedt dan voorheen, de rechter niet opnieuw zal worden ingeschakeld. ROTTERDAM - Ogem beeft in het Midden-Oosten (Saoedi-Arabië en de Emiraten) nieuwe orders geboekt voor 120 miljoen gulden. Het betreft opdrachten voor aanvullende techni sche installaties en woningbouwop drachten in verschillende plaatsen. Lever nü uw volle kleurenfilm in bij de Presto Print fotohandelaar. Dan hebt u in twee dagen uw foto's perfekt afgedrukt terug. En.... vindt u in uw fotozakje 'n prijskans- kaartje waarmee u meedingt naar een van de vele prijzen in de fotofinish wedstrijd. Elke volle film doet mee. 5500 Prijzen wachten op een winnaar. Er zijn maar liefst 15 hoofdprijzen. Reizen voor 2 personen naar Tunesië, Griekenland, Spanje, Italië of Turkije. Elk ter waarde van ƒ2.500,-. Weekend trips ter waarde van 1.000,-, naar Londen of Parijs. Racejacks, vergrotingen, kortom vele prachtige prijzen met een totale waarde van 100.000,-. Ga dus naar de Presto Print fotohandelaar en doe mee met de Presto Print Fotofinish wedstrijd. Weet u geen Presto Print fotohandelaar te vinden, stuur dan een lege.gefrankeerde envelop naar Presto Print, Postbus 6666, 2980 EW Ridderkerk. Dan ontvangt u een plaatselijke dealerlijst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10