Italië krijgt nieuw kabinet Isr Syrië achter komplot Irak botsing Amerika en Europa Israël blijft PLO afwijzen if ran treedt toe tot üet-gebonden landen China hekelt invloed Sowjet-Unie in Laos Bezetting Zwitserse ambassade in Mexico Regering Cossiga voorlopig r' tf Egyptische krant Al Achram: Afghanistan Vrijlating politieke gevangenen Zuid-Af rika wil herziening van 'banning' Gemenebest Arabische olie voor Europa in ruil voor erkenning PLO MDAG 6 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET ROME (Reuter, AP, AFP) Na zes maanden tevergeefs tonneren heeft Italië een regering. De christendemocratische formateur Francesco Cossiga heeft in korte tijd een voorlopi- -- regering samengesteld, die enkele maanden zal aanblijven. Italiaanse president Sandro Perti- heeft gisteren de 23 ministers van it nieuwe kabinet en premier Cossi- beëdigd. Na de val van de regering idreotti in januari zijn in Italië zes érgeefse pogingen gedaan een nieu- regering te formeren. De regering Cossiga kan bestaan bij Ie gratie van de socialistische partij die zich deze keer van stemming leeft onthouden. Zonder deze partij iestaat er geen politieke meerder heid in Italië. De socialisten hoeven ïUmaar één keer tegen te stemmen en Ie nieuwe premier zal moeten af- reden. laar verwacht zal het kabinet van lossiga vallen na het congres van de hristendemocraten in november of ecember. De christendemocraten allen dan waarschijnlijk besluiten m betrekkingen aan te knopen met s Ie socialisten. )e nieuwe regering van premier Cos- iga komt voort uit een behoefte naar en overgangsperiode waarin de ge- noederen en de wrokgevoelens, ont- .1 taan na de mislukte formatiepogin- 'G en, weer tot rust kunnen komen. In de regering zitten leden van de chris tendemocraten, sociaaldemocraten en onafhankelijke liberalen. Premier Cossiga was vorig jaar de vervanger van de ontvoerde minister van bin nenlandse zaken Aldo Moro. Op 10 mei 1978, na de moord op Moro dien de hij zijn ontslag in. Hij verklaarde toen dat hij „politiek dood was, wat er ook zou gebeuren". Dit gebaar heeft hem bij de Italianen veel sym pathie bezorgd. Desondanks is de 51- jarige christendemocraat toch de po litiek ingegaan en is hij nu premier. CAIRO (AFP, UPI, Reuter, AP) De Syrische president Hafez Assad heeft de mislukte staatsgreep, die vorige week in Irak werd gepleegd, financieel gesteund, zo meent althans het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Achram. Geen vrouwen Het nieuwe kabinet telt 16 christen democraten, vier sociaaldemocraten, twee liberalen en twee onafhankelij- ken. Er hebben geen vrouwen zitting in de regering Cossiga. Minister van buitenlandse zaken is de christende mocraat Franco Malfatti en minister van binnenlandse zaken zijn partijge noot Rognoni. De portefeuilles van justitie, defensie, industrie en land bouw zijn voor de christendemocra ten, Tomaso Morlino, Attilio Ruffini, Antonio Bisaglia en Giovanni Marco- ra. Financiën ging naar de onafhan kelijke Massimo Reviglio. ■EHERAN (Reuter, AP, AFP) Iran heeft officieel aange- tn :ondigd dat het zal deelnemen aan de conferentie van niet- at «bonden landen, die van 3 tot 7 september in de Cubaanse ;rj loofdstad Havanna zal worden gehouden. Italië heeft sedert gisteren zijn 42-ste regering na de oorlog. De nieuwe premier Cossiga (links) wordt beëdigd door president Pertini (rechts) Felle verklaring na „gewijzigde houding VS" JERUZALEM (Reuter, AFP, AP) De Israëlische regering heeft gisteren in felle bewoordin gen herhaald dat zij nooit met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zal onderhandelen. Israël herhaalt dit standpunt omdat er veel berichten de ronde doen over contacten tussen de PLO en de Verenigde Staten en er toenemende druk op Israël bestaat om de rechten van een Palestijnse staat te erkennen. ik De Iraanse premier Medhi Bazargan le M dit gisteren via het persbureau Pars weten. Het besluit is genomen a-»a afloop van een bezoek van een in pfficiële Cubaanse delegatie aan Te- n eran. Tijdens de niet gebonden top »]- Havanna zelf zal bekrachtigd wor- itien dat Iran is toegetreden tot de e»-jroep van niet-gebonden landen. aast Iran hebben ook Pakistan, Bo- igf via, Suriname en Nicaragua een ver te .bek tot opname ingediend. herkiezingen et is inmiddels duidelijk geworden it bij de verkiezingen van afgelopen ïijdag (voor een vergadering van eskundigen die zich over het ont- terp van een nieuwe grondwet in s-iran moeten buigen) de kandidaten 'P Vervolg van pagina 1 s" naai in een half jaar tijd dat er van- in lit de strijdkrachten gewapend ver- y et is gepleegd tegen de huidige regi- le ine. Taraki kwam in april vorig jaar r" an de macht na bloedige gevechten, laaizij zijn voorganger, president laoed en vrijwel diens hele familie m het leven werd gebracht. Taraki m, eeft vanaf het begin van zijn regring ïoeilijkheden gehad met islamiti- che stammen die zijn bewind atheïs- -■ Isch vinden en hem verwijten door loskou gedomineerd te worden. lok deze keer zou in de omgeving l^an de stad Herat in het westen van '■et land gevochten zijn. Volgens de I ;Harekat Islami Afghanistan", een f.imoslem-beweging die niets van Ta- ,.aki cs. moet hebben, is er de afgelo- h en dagen slag geleverd tussen rege- r.i ngstroepen en moslems. Zestig sol- Ie aten van het regeringsleger zouden lsa aarbij gesneuveld zijn. r'.i tadio-Kaboel ontkende gisteren een ISi! ïilitaire staatsgreep. Volgens de ra- pl ió waren „Pakistaanse en Iraanse y-j genten" verantwoordelijk voor de ;r,i nlusten. van de Khomeini-gezinde Islamiti sche Republikeinse Partij de meer derheid hebben behaald in die dis- trichten waarvan de uitslagen be kend zijn. Dit heeft de Iraanse minis ter van binnenlandse zaken, Hashem Sabbaghian meegedeeld. De defini tieve uitslag van de verkiezingen wordt pas donderdag verwacht. In de hoofdstad Teheran heeft ayatollah Machmoed Taleghani, die gezien wordt als een vooruitstrevende gees telijke leider, het grootste aantal stemmen behaald, zo maakte de staatsradio bekend. Niet gezegd is hoeveel stemmen er zijn uitgebracht op elke kandidaat in Teheran en hoe veel mensen ter stembus waren getogen. Naast de twee belangrijkste politieke groeperingen die niet aan de verkie zingen hebben deelgenomen, het „Nationale Front" van oud-minister van buitenlandse zaken Karim San- jabi en de „Islamitische Republikein se Volkspartij" van ayatollah shariat- Madari, hebben nu ook de leiders van etnische minderheden protesten la ten horen over de verkiezingen. De leider van de Koerden, sjeik Hosseini, liet weten dat de drie en een half miljoen Koerden in Iran de verkie zing van twee niet-Koerdische geeste lijken als vertegenwoordiger van de Koerden niet willen aanvaarden. „Zij zijn niet de werkelijke vertegenwoor digers van Koerdistan. Zij kunnen in de vergadering niet uit naam van de Koerden spreken. Ik heb geen ver trouwen in de vergadering van des kundigen, noch in de grondwet die uit de bus zal komen," aldus de sjeik. Ook uit de provincie Azerbeidshan, bij de grens met de Sowjet-Unie ko men meldingen over moeilijkheden. Woordvoerder Moghadam Maraghe- na van de „Moslem Volkspartij", zei dat hij en vijf andere leden alle zetels in de provincie hadden gewonnen, maar dat de regering dit niet bekend wilde maken, omdat de Islamitische Republikeinse Partij (Khomeini) be zwaar heeft gemaakt. Deze partij eist minstens twee zetels van de provincie op, aldus Moghadam. Regeringswoordvoerder Arye Naor zei gisteren over de PLO: „Dit moor denaarssyndicaat was en is geen partner- voor onderhandelingen van welke aard ook en het zal dat ook nooit zijn". Hij voegde eraan toe dat Israël ook niet met de PLO zal onder handelen, als internationale pogin gen om de PLO tot erkenning van het bestaansrecht van Israël te bewegen, succes hebben. „Het is het uitgespro ken doel van deze organisatie, Israël te vernietigen, wat zij ook met woor den zal zeggen", aldus Naor. Toen het kabinet in Jeruzalem bijeen was, ontplofte op een druk plein bij het oude ommuurde deel van de stad een bom, waarbij twee Arabische in woners van het bezette westelijke deel van Jordanië ernstig werden gewond. De PLO heeft zaterdag bekend ge maakt dat de Amerikaanse vice-pre sident Walter Mondale „op een gege ven moment" de regering Carter zal' gaan vertegenwoordigen bij onder handelingen tussen de Verenigde Staten en de PLO. Mondale heeft eind vorige week voor de Israëlische radio nog gezegd dat er geen verande ring was gekomen in de Amerikaanse houding ten opzichte van de PLO. Dit nadat er in Israël heftige kritiek en wrevel was gekomen na het bekend worden van contacten tussen de Ver enigde Staten en de PLO. Inmiddels is op de luchthaven Ben Goerion een Egyptische delegatie on der leiding van premier Moestafa Khalil aangekomen voor de vijfde ronde in het overleg over de kwestie van de autonomie van de Palestijnen op de westelijke Jordaan-oever en de strook van Gaza. De onderhandelin gen. die eigenlijk gisteren hadden moeten beginnen, maar uitgesteld werden tot vandaag, zullen zeer moei zaam zijn. Israël, dat samen met de Verenigde Staten en Egypte eraan meedoet, is zeer wantrouwend tegen over de Amerikaanse inbreng gewor den, sinds de contacten van de Vere nigde Staten met de PLO. De onder handelingen vinden plaats in de ha venstad Haifa. De volgens Israël gewijzigde houding 'van de Verenigde Staten was gisteren onderwerp van gesprek in het kabi netsberaad. Besloten werd de conclu sie van dit beraad geheim te houden, kennelijk om de verhoudingen met Amerika niet nog meer te verslechte ren. De krant zegt het verhaal te baseren op de tekst van de bekentenis van een van de leiders van de coup en op „ander documentair bewijsmate riaal". De krant stelde dat Assad ook zou hebben aangeboden de opstandelin gen te helpen door in Iraakse unifor men geklede Syrische troepen over de grens te sturen. Volgens Al Achram deden er uitein delijk meer dan vijftig leden van de regerende Baath-partij aan de coup mee. Het doel was een onmiddellijke unie met Syrië te smeden, terwijl het bewind van president Saddan Hoes sein juist een geleidelijke toenade ring tot Syrië voorstond. Hoessein kwam op de hoogte van de samenzwering door de arrestatie van Abdel Hoessein El Mashady, een van de vijf adviseurs van de Iraakse presi dent die de coup hadden voorbereid. De Egyptische krant citeert Masha dy, die zegt dat Mohammed Ayesh, de leider van het ontdekte complot, zijn eerste contacten met de Syriërs had gelegd, toen er geld nodig was voor de uitvoering van de staats greep. Via de Syrische attaché in Irak 'ontving hij in totaal meer dan ander half miljoen gulden. Syrië was bereid het complot, dat al uit 1975 stamt en oorspronkelijk gericht was tegen de voormalige Iraakse president Ahmed Hassan El Bakr, te financieren om na de coup een verenigd Syrië en Irak met Assad als president en Bagdad als hoofdstad te kunnen proclame ren, aldus Mashadi in Al Achram. Assad zou het vijftal zelfs hebben aangespoord haast te maken met de zaak. Al Achram publiceert een verslag van een buitengewone zitting op het hoofdkwartier van de revolutionaire PEKING, TOKIO (AFP, AP, Reuter) China heeft gisteren de Sowjet-Unie ervan beschuldigd zijn invloed in Laos uit te breiden. De beschuldiging maakte deel uit van een algemene Chinese scheldpartij over de„ militaire penetratie" van de Sowjet-Unie in Zuid-Oost-Azië. Het persbureau Nieuw China maakte melding van de aanwezigheid van „talrijke" Russische militaire advi seurs in de strijdkrachten van Laos, onder het mom „Laos bij te staan bij zijn militaire training". Volgens het persbureau hebben de adviseurs ook „de gehele controle" over de burger luchtvaart van Laos in handen. De Russische invloed in Laos is een on derdeel van de „toenemende militaire penetratie" van de Sowjet-Unie in Indochina, die tot doel heeft „geheel Indo-China om te vormen tot een militaire basis voor zijn expansie in Zuid-Oost-Azië en de gebieden langs de Grote Oceaan", zo foetert het Chi nese persbureau. China gebruikte eveneens geweld om de Sowjet-Russische bondgenoot in het gebied, Vietnam, een lesje te le ren. Sinds 14 juli heeft Vietnam door offensieve operaties in het grensge bied tussen beide landen „ernstig" verlies van mensenlevens en grote schade veroorzaakt, aldus voor noemd Chinees persbureau. Peking heeft Inmiddels een protestnota over handigd aan het Vietnamese ministe rie van buitenlandse zaken. In deze nota wordt tevens een Vietnamees protest van de hand gewezen waarin was gezegd dat Chinese troepen Viet namees grondgebied zijn binnen ge rukt. Volgens China is Vietnam bezig een oorlog voor te bereiden tegen China en volgens Vietnam doet China hetzelfde tegen Vietnam. Beide lan den eisen van elkaar dat er bijzonder snel een einde aan het gemier komt Volgens de Chinezen heeft de Sowjet- Unie in de eerste helft van dit jaar zijn wapenleveranties aan Vietnam verdubbeld. Daarbij zijn vliegtuigen en honderden tanks, aldus Peking. Ook is er volgens de Chinezen on langs een luchtdienst tussen Moskou en de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh geopend en hebben Russische adviseurs „menig belang rijke post in het land bezet". Ondanks al het gescheld kwam giste ren in Moskou de Chinese ondermi nister voor buitenlandse handel, Chen Ze, aan. Hij gaat een Russisch- Chinees handelsakkoord onderteke nen. Het kan inderdaad verkeren. Op de foto: de Zwitserse consul (links) en de bezetters. MEXICO STAD (Reuter, AFP, AP) Een dertigtal Mexicanen heeft de ambassade van Zwitserland in Mexico-stad bezet en gevraagd om de vrijla ting van 150 politieke gevangenen. De Mexicaanse autoriteiten verklaarden gisteren dat er geen enkele politieke gevangene is Mexico is. De bezetting van de ambassade verloopt volgens de Zwitsers in het gebouw vredelievend. Onder de ongeveer dertig bezetters zouden zich vrouwen en kinderen bevin den. De bezetters noemen zichzelf het „Onafhankelijk Comité voor de Verdediging van gevangenen, Vervolgden, Vermisten en Politieke ballingen. Naast de vrijlating van de 150 politieke gevangenen eisen de bezetters de terugkeer van 586 vermiste landgenoten. De ambassade werd vrijdag bezet en de sfeer in het gebouw is uiterst ontspannen. Zwitserland heeft zaterdag een beroep gedaan op de Mexicaanse regering om beslist geen geweld te gebrui ken om de bezetters uit het gebouw te verdrijven. Vandaag zal de Mexicaanse minister van binnenlandse zaken Gonzales Guevara een gesprek hebben met de bezetters raad in Bagdad met leiders van de Baath-partij. Die bijeenkomst ge-_ schiedde op 17 juli, een dag nadat Bakr was afgetreden en Hoessein aan de macht kwam. Hoessein zei toen over Assad (Syrië): „Assad is een mis dadiger, de werkelijke epidemie van de Arabische staat, maar we zullen Assad niet aanvallen. We weten hoe we de nieuwe situatie moeten aan pakken". Volgens Mashadi waren de plannen voor de coup maar bij toeval ontdekt „Ik dacht dat het complot was ont dekt en dat ik daarom werd gearres teerd." Hij had toen maar alles be kend en de namen van de betrokke nen genoemd, terwijl hij was gearres teerd wegens het zaaien van onrust onder de sji'itische moslems in het grensgebied van Iran en Irak. Overigens komt het verhaal in de Egyptische krant president Sadat van Egypte uitstekend van pas, om dat een breuk in de relaties tussen Irak en Syrië het front tegen zijn vrede met Israël zou verzwakken. Van onze correspondent JOHANNESBURG Zuld-Afrika ,gaat zijn veiligheidswetten en de „banning" van ongeveer 122 perso-, nen herzien. Minister van Justitie Schlebusch heeft afgelopen vrijdag... gezegd dat hij in een later stadium een verklaring over herziening van de veiligheidswetten zal geven. Helen Suzman, de woordvoerdster van de oppositie die donderdag een gesprek had met minister Schle busch, zei dat de minister van plan was de gevallen van de ongeveer 122 gebande personen opnieuw te bekij ken. Mevrouw Suzman was blij met deze beslissing en zei dat veel mensen zich niet kunnen voorstellen hoe schadelijk en hard de „banning or- - ders" in Zuid-Afrika zijn. Premier Pieter Botha had in april beloofd de bestaande wetgeving te-"- herzien. De verklaring van Schle busch kan gezien worden als eexL» nieuwe poging van Pretoria om te laten zien dat er belangrijke verande- ringen plaatshebben met betrekking tot rassenkwesties en veiligheids zaken. Vervolg van pagina 1 De plannen betekenen een omme zwaai in de houding die de Britse conservatieve regering tot voor de Gemenebestconferentie had aange nomen. De Britten hadden zich steeds welgezind getoond tegenover de nieuwe zwarte regering van bis schop Muzorewa in Zimbabwe-Rho- desië, die onder grote invloed van de blanke minderheid staat. Mevrouw Thatcher had al gezegd dat Engeland tot erkenning van het nieuwe bewind Muzorewa wilde ovegaan en dat op heffing van de economische sancties in het verschiet lag. Uit de voorstellen wordt duidelijk dat Engeland in zijn Rhodesië-polltiek een eigen koers is gaan varen. Voor heen hadden de Britten dezelfde poli tieke lijn als de Verenigde Staten, maar nu probeert Engeland alleen een nieuwe formule te vinden, die uiteindelijk vrede "moet brengen in Zimbabwe-Rhodesië. e oor James Oorsey 'ARIJS Paul Erdman, schrijver van de bestseller „Crash of '79" kon e opkomst van ayatollah Khomeini niet voorspellen toen hij enkele t iren geleden in romanvorm de absurditeit van de sjah's liefhebberij oor oorlogsspeelgoed en zijn hegemonistische aspiraties in de Perzische 1 lolf beschreef. Nu dreigen de gebeurtenissen hem in te halen nog voor r ij zijn volgende roman, over de botsing tussen de Verenigde Staten en luropa, op de markt heeft gebracht. Tegengestelde belangen in het 1 lidden-Oosten dreigen een wig te drijven tussen Amerika en Europa. r»>e ontwikkelingen in het Midden-Oosten t i IJn de afgelopen weken in een stroomver- t. nelling geraakt. De vrees dat de onderhan- t j elingen tussen Egypte en Israël over de i utonomie voor de in de bezette gebieden - j oonachtige Palestijnen zullen mislukken, - eroorzaakten een drukke diplomatieke ac- viteit. Met Amerikaanse goedkeuring r-n erd PLO-leider Jasser Arafat naar Wenen j Itgenodigd in een poging de PLO „accep- -i »bel" te maken en tot een duidelijk gema- - Igd standpunt te bewegen. r i >e in 1976 en 1977 gevoegde directe en ?-v idirecte besprekingen tussen de Verenigde r taten en de PLO over Palestijnse deelna- - ie aan een vredesregeling in het Midden- r, losten worden nu weer van stal gehaald. In e Verenigde Naties werken de gematigde rabische staten aan een nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad waarin naast Israëls bestaansrecht het Palestijnse recht op een eigen onafhankelijke staat wordt erkend. Zahdi Tarazi, vertegenwoordiger van de PLO bij de VN heeft al laten weten dat de Palestijnen een dergelijke resolutie zouden aanvaarden. Deze stroom van ontwikkelingen ten spijt lijken Europa en de Verenigde Staten steeds minder tot een coördinatie van hun standpunten inzake het Midden-Oosten in staat te zijn. Catastrofe Velen vrezen dat de mislukking van het huidige vredesproces onder au~;:! :,S!n van de VS noodgedwongen tot een nieuwe oor-x log in het Midden-Oosten zal leiden. Dê Arabieren hebben Europa zonder veel om haal laten weten dat de oliekraan in het geval van een nieuwe oorlog dicht zou gaan. Dit zou een economische catastrofe van een ongekende omvang teweeg kunnen bren gen. De schuld, aldus de Arabieren, ligt dan bij Washington die zich voor een vrede zou inspannen waarbij er geen oplossing voor het Palestijnse vraagstuk komt. De Arabie ren gaan er van uit dat de Verenigde Staten voorlopig het door de akkoorden van Camp David geschapen kader voor het vredespro ces in het Midden-Oosten niet kunnen ver laten. Niet zonder succes pogen de Arabieren uit de potentiële belangentegenstellingen tus sen de VS en Europa profijt te trekken. Zij veronderstellen dat het bewind van presi dent Carter dermate zwak is dat hij zich een werkelijke fundamentele wijziging van de Amerikaanse houding ,cgci. d* PLO, nog Gdr3ntÏ6 voor de president verkiezingen in novem ber volgend jaar. niet kan veroorloven. In de tussentijd li,i'. n de kansen op o. i door braak in Euro eter dan ooit weeg gebracht kan worden. Individuele le den van de EG zijn nog veel verder gegaan. Tijdens bezoeken aan Irak en Saoedi-Ara- bië ondertekende de Belgische minister van buitenlandse zaken, Henri Simonet, com muniqués waarin tot de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat werd opge roepen. Simonet was bovendien de enige EG-minister van buitenlandse zaken die de in de Verenigde Naties georganiseerde „Dag van Palestina" bijwoonde. Ook met de Bondsrepubliek onderhouden de Palestij nen nauwe contacten. Oud-bondskanselier Willy Brandt was aanwezig bij het recente bezoek van Arafat aan Wenen en het West- duitse liberale parlementslid Jürgen Mölle- mann, een vertrouweling van minister van buitenlandse zaken Genscher, was dezer dagen in Beiroet voor besprekingen met de Palestijnse leiders. Vanaf-het begn -n bet- EgyptbHi-Israëli- sche vredcsproc'. »>nde Europa zich niet zeer enthousiast h-.haoldelljk stelde de Europese Gemeenschap dat zonder erken ning van de nationale rechten van de Pales tijnen vrede in het Midden-Oosten niet te De wpg naar een Europees standpunt dat van de Amerikaanse houding duidelijk zal ij.:cn, ligt open. Het aanbod van de Arabieren is niet zomaar van tafel te vegen sche olielanden bereid olleleverantles aan Europa op lange termijn tegen vaste prijzen te garanderen. De nadruk bij dit initiatief ligt voorlopig op Frankrijk. Frankrijk, gesteund door de Bondsrepubliek, heeft zich in het verleden het meest sympathiek tegenover het Arabi sche standpunt opgesteld. Achter de scher men lijkt de Franse president Glscard, al lang een voorstander van een grotere mate van Europese onafhankelijkheid ten op zichte van de Verenigde Staten, zich posi tief op te stellen tegenover een aanvaarding van het Arabische aanbod. Palestijnse functionarissen wijzen erop dat „Frankrijk een pioniersrol in het benadruk ken van de Europese onafhankelijkheid heeft gespeeld. Frankrijk is zeer pragma tisch en weet waar zijn belangen liggen. Het is een feit dat de Arabieren Frankijk nodig hebben en Frankrijk de Arabieren. Door zijn geniale buitenlandse politiek heeft Frankrijk zich zowel bij de Arabische regi mes als bij de Arabische volkeren zeer ge liefd gemaakt". Uitnodiging De gematigde Arabische oliestaten streven naar nauwe economische, technische en po litieke samenwerking In ruil voor Europese erkenning van de PLO, wapenleveranties en investeringen zijn de gematigde Arabi Om deze redenen zijn de Arabische ver wachtingen ten aanzien van Frankrijk zeer hoog. „Wij verwachten tenminste net zoveel van Frankrijk als wij van Oostenrijk heb ben gekregen", zegt een hoge PLO-verte- genwoordiger. Geruchten dat Parijs na We nen het volgende Europese reisdoel van Jasser Arafat zal vormen worden echter ontkend. Wel geven Palestijnse functiona rissen toe dat zij een uitnodiging aan de PLO-leider zeer op prijs zouden stellen. Europese staatslieden en politici en Pales tijnse functionarissen zijn het er over eens dat een Europese erkenning van de PLO binnen een jaar een feit zal zijn. Wanneer de Verenigde Staten op hun huidige officiële standpunten blijven staan, zou dit een breuk met Amerika kunnen betekenen. Slechts de aanvaarding van een nieuwe resolutie door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties die alle principes van re solutie 242, plus een erkenning van de Pa lestijnse rechten zou bevatten zou een der gelijke breuk kunnen voorkomen. Het Ara bische initiatief een dergelijke resolutie aanvaard te krijgen zou de Verenigde Sta ten binnenkort in de veiligheidsraad kun nen dwingen kleur te bekennen. Verwerping van de resolutie zou tot een storm van protesten en een daling van de Amerikaan se invloed in het Midden-Oosten kunnen leiden; aanvaarding van de resolutie zou zeker een frontale botsing tussen de Vere nigde Staten en Israël veroorzaken. Verwer ping van de resolutie, wanneer deze formeel zou worden ingediend, zou bovendien de breuk met Europa versnellen en dan Paul Erdman dwingen zijn manuscript geheel te herschrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5