Personeel ziet toekomst voor IHC-Verschure n/LOOIEN PLAAG?! Hotel 'Stuttenburg' wordt museum RQXASECT Wethouders moeten schoffelen 'Natuurmonumenten' kraakt autoreclame Geraamd verlies: 8,5 miljoen gulden Man bekent doodslag op zijn moeder 'Begrip natuur misbruikt' □3d efficiënta magnetische planborden 'Ziekenhuis Zoetermeer niet urgent' Doden in het verkeer Zorg over werk Stork-KAB URVEND0DER Jongen gestikt Eigenaar wil met unieke collectie speeldozen iets 'achterlaten' VOOR MAZDA Overvallen in Breda en Amsterdam Verslaafde aan overdosis overleden Rita 2 iMAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 =t BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het personeel van IHC-Verschure in Am sterdam ziet toekomstmogelijkheden in de scheepswerf. Daarvoor zijn wel maatregelen nodig. In een rapport van de ondernemings raad van de onderneming, voorgelegd aan de Beleidscommissie Scheeps bouw en het ministerie van economi sche zaken wordt het nemen van zo danige maatregelen bepleit, dat het bedrijf binnen twee jaar door kan gaan met een gewijzigd produktie- pakket. Het rapport is op de valreep uitgebracht: morgen vergadert de Be leidscommissie Scheepsbouw, die ad viseert over de herstructurering van de hele Nederlandse scheepsbouw. De vergadering is gewijd aan de toe komst van IHC-Verschure in Am sterdam. De toekomst van de Amsterdamse werf is al enkel jaren onzeker. De werknemers hebben zich steeds met hand en tand tegen sluiting verzet. Volgens de ondernemingsraad van de werf, zal het bedrijf ook wanneer de juiste maatregelen worden geno men het komende anderhalf jaar een verlies van ongever 8,5 miljoen gulden lijden. Daarna zal de toe komst er rooskleuriger uitzien. De Beleidscommissie Scheepsbouw, waarin vertegenwoordigers van de overheid, de vakbonden en de werk gevers zitting hebben, heeft zich de afgelopen maanden diverse malen met IHC-Verschure bezig gehouden. De mogelijkheid is groot, dat er mor gen een definitief advies uit de bus zal komen. „Camel" Intussen is er een meningsverschil ontstaan over de oorzaak van de ver traging in de bouw van het baggerei- land .Camel" bij de VDSM-ewrf in Rozenburg. De ondernemingsraad van de VDSM wijt de vertraging voor namelijk aan technische mankemen ten, terwijl V.olker Stevin, voor wiens rekening het eiland wordt gebouwd, Aet houdt op de langzaam-aan-acties van VDSM-personeel de vorige maand, toen de toekomst van de werf nog zeer onzeker was. De secretaris van de ondememings- Iraad van VDSM, Louis Couwenbergh, izegt, dat het eiland zaterdag j.l. al te tvater had moeten worden gelaten. Hij verwacht dat dit nu pas volgend Jaar zal gebeuren. Volgens Volker Stevin had de „Camel" al in Juli moe- DORDRECHT (ANP De rijkspoli-' tie in Hoogerheide heeft de dertigjari ge P. H. R. uit Dordrecht aangehou den. De man heeft bekend donder dagavond zijn moeder, een'71-jarige weduwe, met geweld om het leven te hebben gebracht. Volgens de politie kregen moeder en zoon ruzie, omdat de vrouw van mening was dat R. te lang op bed bleef liggen. Tijdens de ruzie moet hij de vrouw met een stomp voorwerp op het hoofd gesla gen hebben, waarna zij spoedig is overleden. Vrijdagmiddag werd zij in haar wo ning gevonden, nadat buurtbewoners de politie gewaarschuwd hadden. Zij vonden het vreemd dat zij de gehele dag niets van haar gehoord hadden. Na de ruzie is R. donderdagavond naar Hoogerheide gegaan, waar hij zijn intrek nam in een hotel. Daar viel hij op door vreemd gedrag, bij de hoteleigenaar, die de rijkspolitie waarschuwde. R. is overgebracht naar het hoofdbureau ln Dordrecht ten zijn opgeleverd. Bij de opdracht gever is niets bekend van technische problemen. Rijn-Schelde-Verolme, de moedermaatschappij van VDSM had geen commentaar op de uitlatingen van Couwenberg. Volgens een woord voerder komt het wel meer voor, dat bij grote projecten onverwacht tech nische problemen optreden. Over het reddingsplan van de VDSM van minister Van Aardenne (econo mische zaken), bestaan veel, vraagte kens bij het personeel, zegt Couwen bergh. Hij schat, dat nu 25 tot 30 man per week ontslag neemt. Sommigen komen terecht bij koppelbazen, an deren zoeken wel bonafide bedrijven op. Praktisch niemand komt terecht bij de grote werven (zoals minister Van Aardenne meende te kunnen' voorzien) zoals Van der Giessen-De Noord, waar 400 werknemers worden gevraagd. Volgens Couwenbergh zijn scheeps bouwers gewend aan smerig werk, maar gaat het werk bij Van der Gies- sen-de Noord hun te ver. Deze werf bouwt in Alblasserdam mijnenbe- strijdtngsvaartuigen voor de marine. Dat gebeurt met polyester. Het wer ken met deze stof wordt als schade lijk voor de gezondheid gezien. Bovendien, vervolgt Couwenbergh selecteert, Van der Giessen zeer streng zijn personeel. „Bekwame mensen komen niet aan de bak, om dat ze bijvoorbeeld een strafblad heb ben met iets onbenulligs erop. De „screening" van de werknemers mag dan een eis zijn van de marine, het veroorzaakt mede het personeelste kort bij Van der Giessen", aldus Cou wenbergh. Onder aanvoering van loco-burgemeester Leierink (links) bewerken wethouders en raadsle den van de gemeente Neede in Gelderland de plantsoenen in Neede. Dat zullen de heren voortaan elke zaterdag doen. Een groot deel van bet personeel plantsoenendienst werd onlangs door het wegvallen van een subsidieregeling ontslagen. Binnekort is de burgemees ter ook van de partij. Hij is momenteel met vakantie. 'S-GRAVELAND (ANP) De Vereniging tot behoud van natuurmonumenten heelt bij de Reclame Code Commis sie een klacht ingediend tegen een advertentie van de auto Range Rover. Onder de kop „op de weg, daar is geen moer meer aan" stelden de opstellers van de advertentie: „Er zijn mensen, die hebben niet genoeg aan rijden op de weg. Hem lokt de vrijheid van de hei, het strand, de rietkraag en de zandverstuiving. Het is de drang naar ee nieuwe vrijheid, die meer en meer gaat aanspreken. En voor die nieuwe vrijheid, daar is een auto voor". Natuurmonumenten vindt de ma nier van het aanprijzen van Range Rover op drie punten onverant woord: De opstellers van de advertentie behoren volgens de vereniging te weten dat de natuur in Nederland onder grote druk staat en dat juist door het gebruik van de particuliere auto de rust in de omgeving van hei, strand, rietland en zandverstuiving ernstig wordt verstoord. „De nieu we vrijheid waar de adverteerder zo hoog van opgeeft betekent onvrij heid voor tal van diersoorten en mensen die als wandelaar of fietser de rust van een natuurgebied willen ondergaan". In de advertentie wordt een topsnelheid van 170 km per uur als verkoopargument naar voren ge bracht. Hier is de advertentie strij dig met de noodzaak tot verkeers veiligheid, de noodzaak energie te besparen en de maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. In het slot van de advertentie wordt nogmaals gesuggereerd dat men met de Range Rover in natuur gebieden kan komen. Het beeld dat hier wordt opgewekt is onzorgvul dig en onjuist, betoogt Natuurmo numenten. De klacht moet volgens de vereni ging worden gezien in het kader van misbruik van het begrip „natuur" door adverteerders. Vaak gaat het om produkten of diensten die geen enkele binding hebben met de na tuur of buitenleven. Genoemd wor den advertenties van Rank Xerox, waarin vogels als trekpleister die nen en de campagnes ,,de anatomie van een eend" voor de Citroën 2CV6 en „voer voor ecologen" voor Saab 900 Turbo, aldus de Vereniging tot behoud van natuurmonumenter ADVERTENTIES brengen rust èn dynamiek in uw organisatie 02510-2564^ Ö\ll\IO levering Via dealers DEN HAAG (ANP) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden dat er geen dringende noodzaak bestaat om te komen tot de bouw van een ziekenhuis in Zoetermeer, een stad met ongeveer 60.000 Inwoners. Vol gens het college zijn er in de streek voldoende ziekenhuizen aanwezig, hoewel het erkent dat een dergelijke stad in het algemeen aanspraak kan maken op een plaatselijk ziekenhuis. Dit is het antwoord van gedeputeerde staten op vragen van het CDA-sta- tenlid Platteel. Deze heeft erop gewe zen dat Zoetermeer een plaatselijk ziekenhuis dringend nodig heeft. Hij betwijfelt of ambulances in het spits uur wel tijdig in Voorburg of Den Haag kunnen zijn. Volgens het college van GS staat de ziekenhuisvoorziening Zoetermeer wel op de prioriteitenlijst van bouwi- nltiatieven van het ministerie van volksgezondheid. APELDOORN (ANP) Een botsing De 18-jarige T. Suijckerbuijck uit HENGELO (ANP) Het Hengelose gemeentebestuur maakt zich ernsti ge zorgen over de werkgelegenheid bij Stork-Ketel en Apparatenbouw, met 1500 personeelsleden de grootste werkmaatschappij van Stork. Direk- te aanleiding voor de bezorgdheid is de mededeling van het VMF-concern, waartoe Stork behoort, dat er werk tijdverkorting voor Stork-KAB moet worden aangevraagd als orders uit blijven. De verminderde stijging van het energieverbruik is de oorzaak van de problemen bij Stork-KAB. Elektrici teitscentrales worden hierdoor min der snel vervangen en uitgebreid. De direktie verwacht pas weer een grote order in 1981. Om te voorkomen dat het bedrijf in 1980 onvoldoende werk heeft, wil wethouder G. Woerdman bij de Tweede-Kamer commissie voor economische zaken pleiten voor een versnelde bouw van kolencentrales. Stork-KAB zal installaties voor deze centrale moeten bouwen. Ook gaat Hengelo er van uit dat de regering geld beschikbaar stelt voor de onder- rieming. Woerdman vreest, dat als Stork-KAB ln nog grotere moeilijkheden komt, dit zijn weerslag heeft op de andere werkmaatschappijen van Stork. On langs sloot dit bedrijf de gieterij in Hengelo, wat ontslag betekende voor honderd mensen. In de periode 1975- 1978 nam het aantal arbeidsplaatsen in de Hengelose metaal- en elektro- tndustrie in totaal met duizend af. Als u besprongen wordt door hongerige honde- of katte- vlooien moet u even spuiten met Ook afdoende tegen mieren, kakkerlakken en ander kruipend ongedierte. Bij uw drogist. (jfjjjft) PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B V AMSTERDAM Rotterdam is zaterdag in Rotterdam- Zuid om het leven gekomen. De Jon gen botste met zijn brommer op een auto. Hij overleed korte tijd later. tussen een motorfiets en een brom fiets op de Kootwijkerweg in Apel doorn heeft zaterdag het leven gekost aan drie mensen. De bestuurder van de bromfiets, de 17-Jarige T. A. van Wanaum uit Rotterdam, gaf op een kruispunt geen voorrang aan de mo torrijder, de 21-jarige H. van Veldhui zen uit Apeldoorn. Het derde slacht- offer was de 15-)artge A Duppelt uit HOOGWOUD (ANP) De twaaUJarl- Botterdam die achterop de bromflet» ge Kees van der Velde uit Hoogwoud is zaterdagmorgen door verstikking onder een lading gras om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen iemand met zijn landbouwtrekker be- De 16-Jarige bromfietsbestuurder E. de Jonge uit Breda is gisterochtend om het leven gekomen door een ver- £g w~ gemaaid vënrtjdêren kernongeval ln 21)11 woonplaats. HU van een stuk land. Hoewel dat nadrukkelijk was verbo den, reed het zoontje van de bestuur der met zijn vriendje Kees op de wagen mee tijdens het laden. Toen de combinatie stopte, waarschuwde het zoontje dat zijn vriend onder het gras was terechtgekomen. Ondanks on middellijk afladen van de wagen en toepassing van beademing kon de Jongen niet meer worden gered. verleende oji een kruispunt geen voorrang aan een personenauto. De 26-jarige motorrijder O.H. Hen driks uit Vilster (bij Ommen) is giste ren in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij reed tegen een auto die achteruit rijdend een kruisweg over stak. Hendriks vloog tegen een boom en kwam daarna weer op het wegdek terecht. Hij overleed ter plaatse. Van een onzer verslaggevers MONNICKENDAM Minister-president Dries van Agt heeft het misschien niet bedoeld met zijn opmerking dat Nederland zo'n duur land is en dat de obers zo „onplezierig bedienen". Maar Dirk Oosterbaan heeft de kritiek van de premier toch niet plezierig gevonden. Zijn besluit om het befaamde hotel- café-restaurant Stuttenburg in Monnickendam dicht te doen heeft er het een en ander mee te maken. Niet dat Van Agts opvatting dat de Nederlandse obers nurksen zijn de rasechte 67- jarige Monnickendammer Ineens tot diens Ingrijpende besluit heeft aangezet. Maar het steekt Oosterbaan wel dat kaf en koren in de kelne- rij niet gescheiden en dat er zomaar gezegd wordt dat dè Nederlandse ober onvriende lijk is. „Ik praat altijd liever in vriendelijke woorden," zegt hij. Stuttenburg gaat dicht. Per 1 oktober. Het zal velen verba zen dat het karakteristieke restaurant aan de Monnic- kendamse haven gesloten wórdt, als restaurant tenmin ste. In het 25-jarige bestaan van de eetgelegenheid heeft Stuttenburg een flinke naam gekregen. Busladingen toe risten werden ln die kwart eeuw aan- en afgevoerd; niet eens vanwege de keuken, al was het lekker (maar behoor lijk prijzig) eten ln „Stut", zoals Monnickendammers het etablissement noemen. Cadeau Het restaurant heeft echter vooral faam verworven door de unieke collectie speeldo zen, die daar is uitgestald. Zeker driehonderd exempla ren heeft Oosterbaan verza meld. Veertig procent ervan waren „krijgertjes"; voor an dere moest hij vaak maar een paar tientjes betalen: „Ik kreeg ze soms cadeau van mensen, die ze liever in mijn verzamling zagen liggen dan ze te verkopen," vertelt Oos terbaan, die de speeldozen zelf restaureerde. Vijfentwin tig jaar nadat Oosterbaan de vishandel aan de kant deed en een restaurant begon, stopte hij met Stuttenburg op een moment dat de eetg&- legenheid een record aan be zoekers kent. Oosterbaan zal dan één van zijn grootste wensen kunnen gaan vervul len; de inrichting van een (particulier) museum. Poppen en prenten Weliswaar ls het Gouwzee Museum aan de overkant van de straat al zijn eigendom, maar dat ls te klein. Als Stut tenburg 30 september dicht gaat als restaurant, gaat het de volgende dag weer open: als museum. De eettafeltjes en stoelen gaan eruit en naast de vele speeldozen zal mu seum Stuttenburg een hon derdtal poppen in kleder dracht en vele overblijfselen van de oude visserij bevatten. Ook de verzameling van meer dan twintigduizend prent briefkaarten van zijn vrouw (niet alleen Monnickendam en Marken, maar alles wat er maar te krijgen is) krijgt een plaatsje ln het pand. Het Gouwzee Museum wordt on derdeel van Stuttenburg. „Er zijn verschillende om standigheden geweest, die mij tot dit besluit hebben ge bracht," zegt Oosterbaan. „Het museum Ls altijd mijn wens geweest. Verder voorzie lk nog slechtere tijden voor restaurants, en vooral voor de betere zoals Stuttenburg. Ik breng de eetmogelljkheid nu over naar mijn andere restau rant, aan de overzijde van de straat, naar de Haringhallen. Het wordt dan wel een stuk goedkoper dan nu," aldus de Monnickendammer. Een kwart eeuw geleden ver klaarde de bevolking van het stadje hem voor gek, toen hij de .vlsrokej-iJ van de hand deed en zich met het restau rant op de vele toeristen richtte. „Ik voorzag toen al dat het met de visserij een keer zou aflopen," zegt hij, „net als nu met het restau rant." Oosterbaan richtte de oude loods, die de naam „Stuttenburg" droeg als eet gelegenheid in. Toeristen uit alle hoeken van de wereld hebben sindsdien de keuken eer aangedaan en onder hen waren nogal wat beroemd heden. Prinsessen Oosterbaan wil nooit over zijjn bezoekers praten, maar het verhaal ls bekend dat Stuttenburg eens vier prin sessen uit Marokko ver wachtte. Toen de vier arri veerden, liepen ze de mooie tafels voorbij en gingen ge woon tussen de toeristen zit ten. Dirk Oosterbaan wil met de inrichting van Stutten burg als museum („Wij doen nooit iets weg, oude schoenen kun je altijd weer nodig heb ben") iets „achterlaten voor het nageslacht". Hij wil graag mooie dingen bij elkaar bren gen, „want we worden langza merhand arm als de mieren. We zijn toch een beetje uitge keken op molentjes en klompjes. We hebben nog an dere Hollandse „cultuurdin- gen" en die komen in dit mu seum. Niet alleen speeldozen, maar vele dingen uit groot moeders tijd, allemaal herin neringen aan ome Plet, tante Betje en zo." Dirk Oosterbaan bij één van zijn fraaie speeldozen. Stut tenburg: Nu nog restaurant, straks helemaafl museum. ADVERTENTIE EN ECHTE SERVICE MOET U NAAR BREDA (ANP) Een overvaller ls er zaterdagmiddag in geslaagd 2600 gul den en een aantal cheques te roven uit een overvolle supermarkt aan de Baronielaan ln Breda. Hij deed een greep ln de kassa terwijl er tien men sen stonden te wachten. Hij vluchtte, achtervolgd door klanten en de be drijfsleider, via achtertuinen een flat in, sprong daar door een glazen deur en verdween gewond ln een personen auto. Een jongeman van ongeveer 23 Jaar overviel zaterdag een sigarenwinkel annex giro-agentschap aan de Lin- naeuskade ln Amsterdam-Oost. Na dat hij had gewacht tot de klanten die in de zaak waren, waren vertrok ken bedreigde de overvaller de eige naar met een pistool. Hij eiste geld uit de glrokas en verdween met drie honderd gulden. Van hem ontbreekt nog ieder spoor. Sam v. Houlanatr. I A'dam. Geuzenveld 1 SI] hat CBR Tal. 135103-113016 speciaal voor grote wagenp bi De Amerikaanse architect Newman, die de Bijlmermeer zal gaan „door lichten", kwam gisteren bij zijn aan komst op Schiphol zijn critici bij voorbaat tegemoet met ironische op» schriften. Op de revers van zijn col bertjasje droeg hij een plaatje met als tekst „De Verlosser", terwijl op zijn koffer was te lezen „Goedkope oplossingen". Newman meent een verband te zien tussen stedebouw en criminaliteit en is uitgenodigd door de gemeente Amsterdam. Niet ledereen is geluk kig met zijn komst: bewoners van de Bijlmer vrezen een overdreven na druk op de onveiligheid Van hun stadsdeel. ROTTERDAM (ANP) Een 21-Jari ge man uit Papendrecht ls zaterdag ln Rotterdam overleden, vermoede lijk aan een overdosis heroïne. Vol gens de politie werd de man gevon den op het toilet van een Chinees restaurant in het centrum van Rot terdam. De man was daar binnenge lopen met het verzoek om even de wc te mogen gebruiken. Toen hij een half uur wegbleef, ging het personeel kij ken. Ze troffen de man dood aan, omring door attributen van een hero- ïnegerbuiker: een Injectienaald, wat ten, lucifers en een lepel. De politie laat vandaag sectie verrichten op het stoffelijk overschot. „Nog even, dan kunt u de hangmat weer gebruiken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3