Fortenbouwer vergroot oren en ogen Van der Luit Bloemencorso Omstreden onderzoek Amerikaanse architect veiligheid Bijlmer Opnieuw relletjes in Haagse wijk Gewijzigd voorstel Vaassens centrum Toor verslaafden Urinoirs opgedoekt Stalen hekken en hangsloten in nieuw jasje Begrafenissen-Crematies Begrafenis- crematie verzorging sinds 1892 Kerkhof en zn. Rond de Kerk - ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H{ door Frits van Exter AMSTERDAM De Amsterdamse Bijlmermeer wordt dezer dagen vereerd met een bezoek van professor Oscar Newman. De Amerikaanse architect heeft in zijn vaderland furore gemaakt als deskundige in de relaties tussen stede- bouw en criminaliteit. De gemeente Amsterdam wil zijn kennis aanwenden ten bate van de Bijlmer. Newman zal zich buigen over de criminaliteit, de leegstand en het vandalisme in die nieuwe stadsdeel. 9i. In de Bijlmer (circa 37.000 in woners) is niet iedereen daar gelukkig mee. Bewoners en anderen vrezen een overdre- 9r ven nadruk op de onveilig heid. Een stigma dat vooral de flat Gliphoeve, waar veel Surinamers wonen, al lange tijd met zich meedraagt. Het „knelpuntenonderzoek" van de Amerikaan zal op ongezon de wijze de indruk versterken dat het in de Bijlmer zo heel venders zou zijn dan in een willekeurig ander stadsdeel. Gliphoeve is altijd het zorgenkindje in Amsterdam geweest. De grote con- centratie van kinderrijke Surinaamse migrantengezinnen in de krappe flats 'leverde dit deel van de Bijlmer een slechte naam op. verloedering, bero vingen. diefstal, geweld, vandalisme. „-i>verbewoning. kraakacties. huur schulden, drugs. De symptomen van het slechte leef klimaat zijn vooral op het technische vlak bestreden. De geldstromen van het ministerie van CRM worden voor het leeuwedeel aangewend voor de strijd tegen het verval. De herstel- en schoonmaakkosten werden vorig Jaar voor Gliphoeve op vijf miljoen ge raamd. Een technische ploeg, inmid dels ..ingekrompen'' tot circa dertig mensen, staat paraat om lekkende kranen en ingegooide ruiten te repa reren. In de stille uurtjes houden de werklieden er een complete dieren tuin op na in het plantsoen. De bewo ners van andere flats in de Bijlmer, die ook niet probleemloos zijn, kijken soms vol afgunst naar deze service verlening. De gemeente herleidde de problemen tot de opeenhoping van de leden van 'een etnische minderheid. Ambtena- ren poogden dan ook hardnekkig de flats blanker te krijgen. Toen bleek dat Nederlandse gezinnen met geen stok in Gliphoeve waren te krijgen, werden studenten en werkende jon geren geronseld. Tot ongenoegen van de Surinaamse bewoners die zitten te springen om meer woonruimte. Na een korte stilte aan het kraakfront zijn er uit protest de laatste tijd weer enkele woningen, bestemd voor blan ken. bezet. Het „inplaatslngsbeleid" is volgens de jongste gemeentelijke normen eigenlijk volstrekt taboe, maar Gliphoeve is altijd al als een geval apart behandeld De werving van geboren Nederlanders heeft er toe geleid dat Gliphoeve 2 (271 wonin gen) nu voor 50 procent door Surina mers en voor 50 procent door niet- Surinamers bewoond wordt. In Glip hoeve 1 (374 woningen) wonen nog steeds ongeveer 2000 Surinamers. Typisch produkt Een ambtelijke stuurgroep adviseer de vorig jaar een bredere aanpak voor Gliphoeve. De leden pleitten In een rapport voor meer aandacht voor de verschillende oorzaken van de moei lijkheden in de Bijlmer: werkloos heid. verschil in cultuur, gebrekkige huisvestig, weinig toekomstverwach tingen. onderwijsproblemen. Het wel zijnswerk zou beter georganiseerd moeten worden. De ambtenaren advi seerden ook iets aan het gebouw zelf te gaan doen. Zij constateerden dat de flat een typisch produkt is van de Nederlandse normen en opvattingen, die niet overeenkomen met de Suri naamse. Door eenvoudige stede- bouwkundige voorzieningen zou de sociale controle verbeterd kunnen worden. „Het gaat erom dat men in de woonomgeving veilig is en zich veilig voelt," aldus de ambtenaren. De heer M. Essenberg, hoofd afdeling verenigingswonen van de dienst her huisvesting. is degene die de contac ten onderhoudt met de woningbouw verenigingen die Gliphoeve beheren. Het wel en vooral het wee van de Bijlmer lijkt hem meer aan het hart te gaan dan menige bewoner. Tijdens inspectiebezoeken raadt hij metge zellen steevast aan onder de balkons te blijven lopen met het oog op de vuilniszakken of oude televisietoe stellen. die van tijd tot tijd over de ballustrades zouden worden gegooid. RIJNSBURG Het 33e bloemencorso van Rijnsburg gaat vanmiddag om een uur van start vanaf de veillnghal Flora in Rijnsburg. Tussen twee uur en hall vijf rijdt de stoet door Oegstgeest en Leiden. Leiderdorp is dit jaar niet in de route opgenomen. De reden daarvan is dat de Doelenkazerne in Leiden niet meer beschikbaar is als rustpunt. Nu wordt gebruik gemaakt van het Groenoordterrein, en dat ligt vol gens Nlc. Hemmes, voorzitter van Flora, ongunstig ten opzich te van Leiderdorp. De tweede reden waarom Leiderdorp niet aangedaan wordt door de bloe- menparade is dat de publieke belang stelling in Leiderdorp altijd zeer ge- bti •'DEN HAAO Het is deze week enke le dagen achtereen onrustig gebleven op het Alberdingk Thijmpleln in Den Haag. Donderdagavond laat heeft de •politie met vijftig man van de mobie le eenheid een eind gemaakt aan ver nielingen op het plein. In tegenstel ling tot de dag daarvoor behoefden er geen charges te worden uitgevoerd. Rond een uur of twee In de nacht van donderdag op vrijdag keerde de rust terug In de buurt. De politie heeft een dertigjarige man aangehouden. En- Jf£ie buurtbewoners crossen al enkele aagen met oude auto's op het plein rond. waarbij ondermeer opzettelijk tegen lantarenpalen is opgereden. Toen de brandweer afgelopen woens dag een auto weg wilde slepen ont stond er een relletje waarbij de politie hard moest ingrijpen. De vernielin gen breidden zich donderdag uit tot het ingooien van ruiten en de sloop van een wachthuisje bij een bushalte. BPE (ANP) B. en W. van Epe hebben de gemeenteraad voorgesteld een «tuk grond aan de Apeldoomseweg ln .^faassen aan te kopen waarop defini tief een opvangcentrum voor drugs verslaafden zou kunnen worden ge bouwd. Tegen de plaats van het tljde- 'ftjk onderkomen aan de Van Rle- »toeeckstraat ln Vaassen, vlakbij een lagere en een kleuterschool, had de bevolking zoveel bezwaren dat zij ln mei de kinderen enkele dagen thuis hield Volgens B. en W. Is het terrein aan de Apeldoomseweg uitermate geschikt foor „het beoogde doel". De aankoop "k^mt ln de raadsvergadering van 23 Augustus aan de orde. Het gemeente bestuur heeft een wijziging van het bestemmingsplan voor het terrein in JOorbereldlng genomen en wil het nuidtge noodgebouw van het opvang centrum zo spoedig mogelijk naar het nieuwe terrein overbrengen ..om de voortgang van het werk van de pro- lectgroep te waarborgen". ring ls. Evenals in voorgaande jaren verwachten de organisatoren weer dikke rijen mensen langs het par cours. Het aantal belangstellenden werd vorig jaar geschat op een 250.000. Het corso draagt dit Jaar het motto: „Schilderen met bloemen". Er zijn 13 praalwagens te zien waarop dit the ma wordt uitgewerkt. De zogenaam de „levende schilderijen" zijn gear rangeerd door Van der Berg, en geven een beeld van verschillende schilde rijen van beroemde vaderlandse schilders. Onder anderen zijn „De Stier" van Paulus Potter. „De Aard appeleters" van Vincent van Gogh en „De Molen bij Wijk bij Duurstede" van Jacob Ruysdael ln bloemen en delftsblauw verwoord. De decoratie is verzorgd door de me dewerkers van Joop Visser, die er ln totaal drie maanden aan gewerkt hebben. De bloemen zijn Ingestoken door zo'n 200 bloembinders, die vrij dagmiddag omstreeks drie uur be gonnen en twaalf uur later het karwei geklaard hadden. De decorateurs wa ren gistermiddag nog bezig de laatste hand te leggen aan hun scheppingen. Het resultaat is twaalf fraaie praal wagens en een minder mooie. Dat is de kopwagen die werkelijk bedolven ls onder de bloemstukken. Ook de Jury toonde zich niet erg enthousiast over de wagen die het spits moet afbijten. Verder bestaat de stoet uit 30 luxe tot zeer luxe personenauto's, die niet van reclameboodschappen verstoken zullen blijven. Voorts ge ven 24 muziekkorpsen acte de présen- ce. wat alles een 4 kilometer lange optocht zal opleveren. VOORBURG De straaturi noirs ln Voorburg moeten er uit. Burgemeester en wethou ders vinden de onderhoudskos ten te hoog worden en wijzen er op dat herhaaldelijk het één en ander wordt gesloopt in de toi letten. B. en w. gaan er verder van uit dat de urinoirs toch niet meer xo vaak worden ge bruikt. Eén van de zes urinoirs, die bij het station aan het West einde, blijft staan, omdat het college daarvoor nog wel een functie siet De openbare straattoiletten kosten Voor burg jaarlijks to n 11.000 gul den aan onderhoud. Essenberg heeft de man gevonden die de veiligheid kan terugbrengen in de Bijlmer: de Amerikaanse architect Oscar Newman, als hoogleraar ver bonden aan de universiteit van New York en adviseur van het ministerie van volkshuisvesting en stadsontwik keling in de Verenigde Staten. New man zal de komende maand met en kele medewerkers de Bijlmer bestu deren. Het project kost de gemeente 50.000 gulden. Zwakke plekken Lopend door Gliphoeve ln de Amster damse Bijlmermeer valt het, gewa pend met enkele van zijn geschriften, niet moeilijk te voorspellen wat Os car Newman zal afkeuren. Feilloos zal hij de stedebouwkundig zwakke plek ken weten te vinden, die criminali teit, vandalisme en leegstand aan moedigen. In zeven Jaar tijd heeft de Amerikaanse architect duizenden woningen getoetst aan zijn tehorieën om ze het predikaat veilig of onveilig te kunnen geven. Zo bleek hij aan vankelijk uiterst tevreden over het project Rlverbend Houses in Harlem, New York. Slechts zes inbraken en berovingen in vijf jaar tijd, teiwijl er 's nachts maar vier bewakers patrouilleren. De ontwerpers hadden duidelijk de juiste weg bewandeld. Toch vond hij na een kritische be schouwing oneffenheden. De televi sie-camera's die in de lift waren opge steld bleken niet alle hoeken en gaten te bestrijken. Volgens Newman kon den twee mensen met enige moeite buiten het schootsveld blijven en niet gezien worden op de monitoren die in de gangen hangen. De flats in de Bijlmer zal hij waar schijnlijk genadeloos kraken. Het is te hoog en er wonen teveel mensen op elkaar. Er zijn vele onoverzichtelijke manieren om binnen te komen zon der dat iemand er op let. De centrale ingang wordt door teveel mensen ge bruikt. Bewoners kunnen vreemden van buren niet onderscheiden. De ga lerijen en binnenstraten zijn te lang en slecht verlicht. Er zijn vele trap pen, deuren, liftingangen en dode hoeken die aan elk oog zijn onttrok ken. De collectieve ruimten worden niet gebruikt. De parkeerkelders zijn donker en onbewaakt. De omliggen de terreinen hebben geen duidelijke functie en zijn overwoekerd door struiken en bomen, die potentiële cri minelen ideale beschutting bieden. In de Bijlmer, zo zal de voorspelbare diagnose luiden, kunnen de bewoners zich niet identificeren met hun omge ving. Ze voelen zich niet alleen onvei lig maar zijn ook niet in staat of bereid om het komen en gaan van mensen kritisch te volgen, waardoor zij zich veiliger zouden kunnen voe len. In flats als deze, meent Newman, wordt misdaad aangemoedigd door de anonimiteit, isolatie, onverant woordelijkheid en gebrek aan ge meenschapszin. Er is geen „commu nity control". Grootste plaag Als hem de gegevens over de bewo ners van Oliphoeve onder ogen ko men kan Newman alleen maar gela ten zijn schouders optillen. Wat wil je? Zoveel Surinamers. waaronder zo veel mensen die van de bijstand leven of tot de laagste inkomensgroepen behoren, en zoveel gebroken gezin nen die door de moeder geleid moe ten worden. En de grootste plaag is natuurlijk de rijke kinderschare van alle leeftijden. De teenagers staan garant voor een snelle verloedering. Zeker als vader is verdwenen, ze zwart zijn en de moeder van de bij stand leeft. De vrouwen zijn niet in staat hun kinderen te controleren als ze op straat zijn. Bovendien, merkt Newman op in een van zijn geschrif ten, hebben alleenstaande vrouwen vaak ongeregelde vriendjes, die maar in en uitlopen of rondhagen. Beheer ders en bewoners wijzen hen vaak aan als de veroorzakers van veel pro blemen. Drie van Newman's stellingen: hoe hoger het gebouw hoe meer ellende; hoe meer mensen bij elkaar hoe meer ellende; hoe lager het inkomen hoe meer ellende. Met andere woorden. Gliphoeve en meer flats in de Bijlmer zitten tot hun nek in de ellende. Waar politiemachten, opbouwwer kers, technische ploegen, sociologen en CRM-gelden falen, kan de archi tect uitkomst bieden. Newman is im mers expert op nog vrijwel onontgon nen terrein: de relatie tussen stede- bouw en criminaliteit. Maar liefst ze ven lijvige publlkaties over het on derwerp staan op zijn naam met als centrale term „defensible space": het creëren van.een woonomgeving waar in bewoners zich veilig voelen omdat zij zelf de controle ter hand nemen. Dankzij stedebouwkundige ingrepen kan het bewoners gemakkelijk ge maakt worden hun territorium te overzien en kan het vreemden moei lijk gemaakt worden onopgemerkt binnen te dringen. De bewoners zijn zelf, zo zegt Newman, de belangrijk ste factor voor het verkrijgen van veiligheid. Zonder hun medewerking hebben stedebouwkundige ingrepen geen zin. Goedkope tips Fortenbouwer Oscar Newman zegt in „Design Guidelines for creating de fensible space" (1975) dat hij mensen tips geeft waarmee ze niet alleen hun eigen woning veiliger kunnen maken. maar hele huizenblokken en straten. En voor bejaarden, zo schrijft hij wer vend, beschikt hij over goedkope op lossingen, met succes beproefd in het gehele land. De uitgever van zijn boe ken onderstreept het kunnen van Newman door Jubelende citaten uit recensies op het omslag af te druk ken. „Nu ook als pocket, dit is het boek dat ln de architectenwereld in slaat als een bom" (San Fransisco Examiner). Met name zijn eerste boek „Defensi ble space" drong tot een bredere kring door dan het wereldje van ar chitecten. Veiligheid is in Amerika nu eenmaal een veel grotere obsessie dan hier. En veiligheid ls ook bij uitstek handel. Wie geld heeft zorgt dat hij in een goed bewaakte buurt komt te wonen en schaft zich zonodig portiers, bewakers en beveiligingsap paratuur aan. Wie geen geld heeft moet het met hangsloten doen. Newman richt zich met name op de armere buurten, waar politie en ge meentebesturen misdaad, leegstand en verpaupering niet kunnen weren. UnQGrUSt Een van de woningprojecten die hij onder handen heeft genomen is Cla- son Point Gardens in de Bronx, New York. Vierhonderd duplexapparte- menten bewoond door oudere blan ken en Portoricaanse en zwarte gezin nen. De huizen van twee woonlagen beschrijft Newman als legerbarakken die het stigma van de sociale woning bouw dragen. Bunker nieuws Archic De grootste plaag van Gliphoeve is, in de ogen van Newman, ongetwijfeld de rijke kinderschare. De jongeren staan garant De beheerders beschikken over moni- voor een snelle verloedering. Maar ook stedebouwkundig zal toren waarmee zij de openbare weg d f, i t voI„ns dp architect en aangrenzende terreinen kunnen ue Iiat niet aeugen volgens ae arcniieci. gadeslaan. Met microfoons en ver sterkers kunnen eventuele noodkre ten, in de lift of in de gang geslaakt, opgevangen worden tot in de hal of in de eigen woning. De techniek ver groot oren en ogen die vanuit de huiskamer kunnen waken over de veiligheid. Newman schrijft in de inleiding van een van zijn boeken dat hij wil breken met de traditionele wijze van beveili gen. Na de eerste rampspoeden zoe ken meiisen hun toevlucht tot allerlei lapmiddelen. Werkelijke veiligheid krijg je door het ontwerpen van „de fensible space". Maar de verdedigba re ruimte van Newman dankt een eventueel succes toch vooral aan de traditionele „lapmiddelen". Stalen hekken, stenen muren, camera's, elektronica, lichten en zelfs het ou derwetse hangslot blijven onmisbaar. Getuige ook het aanhangsel van „De sign Guidelines for creating defensi ble space". In veertig pagina's wor den daar alle mogelijke constructies van ramen (onbreekbaar en brandvei lig), vergrendelingen en sloten uit de doeken gedaan. De steunpilaren van de veiligheid blijken nog altijd de firma Lips en de uitvinder van het kijkgaatje („peephole"). Na onderzoek kwam Newman tot een reeks aanbevelingen. Het openbare gedeelte van het terrein moest be perkt worden tot één centrale weg met voetpad langs de voorkant van de hulzen, zodat de bewoners passan ten kunnen gadeslaan. De weg werd verbreed en omzoomd door helder schijnende lantaarnpalen. De overige terreinen werden bij de huizen ge trokken. Met werkelijke barrières als stalen hekken. En met symbolische als afstapjes, lage stenen muren en het gebruik van verschillende steen soorten en kleuren. Ook de gemeen schappelijke achtertuinen werden hecht afgeschermd en zijn alleen maar bereikbaar via de voordeur van een pand. Bewoners wezen het centrale plein aan als de gevaarlijkste plaats waar verslaafden en handelaren bijeenko men en passanten beroofd worden. Newman verdeelde het in drie gedeel tes. Een zithoek voor oudere bewo ners. een ruw houten zitkuil omgeven door rotsen voor teenagers en in het midden een kinderspeelplaatsje om geven door een stenen muur. Alles zo gebouwd dat bewoners in huis of op straat elkaar in de gaten kunnen houden. Afgrendelen Na één Jaar kon Newman tevreden constateren dat het aantal overtre dingen in het gebied met een derde was gedaald. Hij had hier het geluk dat het laagbouw betrof. Het wo ningsproject Bronxdale Houses, ook in New York. vereiste een heel andere aanpak. De 28 flats van zeven verdie pingen stonden op terreinen die aan niemand leken te behoren en vanwe ge de onveiligheid nauwelijks ge bruikt werden. Met behulp van stalen hekken kon de architect telkens drie torens tfe een terrein laten afgrende len. Maar de werkelijke problemen in de hoge flats meende Newman alleen met elektronica op grote schaal te lijf te kunnen gaan. Hij stelde voor massaal camera's te plaatsen op daken, in gangen, hallen, liften, speel- parkeerplaatsen. Met een verbinding naar het kabelnet zo dat bewoners op hun televisie net zo makkelijk „gang" of „lift" kunnen In de Bijlmer wordt ongerust op de komst van Newman gewacht. Het wijkopbouworgaan, een PSP-raads- lid en anderen hebben bij de gemeen te gepleit voor uitstel of, nog liever, afstel. Zij vrezen een overdreven ac cent op de criminaliteit in de Bijlmer, die overigens verhoudingsgewijs niet hoger is dan elders in Amsterdam. Het onderzoek van Newman mag zich officieel dan over de hele Bijlmer meer uitstrekken, duidelijk is dat de aandacht met name op Gliphoeve geconcentreerd zal zijn. De flat die hardnekkig het stempel van onveiligheid opgedrukt krijgt, ook ai beweren mensen die er wonen en werken anders. De overbewoning leidde in het verleden tot problemen, maar het gepraat over „kakkerlak ken en a-sociale gezinnen" moet, zo vinden zij, maar eens afgelopen zijn. Het is twijfelachtig of Nesmans „knelpuntenonderzoek" zal bijdra gen tot het losweken van het slechte image. Essenberg verwacht echter veel van Newman. Zo zegt hij in een informa tiebulletin van de dienst volkshuis vesting: „Wijzigingen die ik me voor stel zijn bijvoorbeeld de sloop van de parkeergebouwen, afsluiten van de binnenstraten, parkeren bij de liften, boxen, het maaiveld, enzovoorts." Zijn persoonlijke betrokkenheid on derstrepend, voegt hij eraan toe: „Tja, lukt dat niet. dan geloof ik dat ik alles persoonlijk sloop." De onzekerheid over wat de gemeen te met Newmans aanbevelingen zal gaan doen is groot. De Amerikaan heeft zelf al aangekondigd dat hij adviezen zal geven over stedebouw- kundige veranderingen, het beheer en de regels waaraan huurders zich dienen te houden, wijzigingen in de politiesurveillance, het mogelijke ge bruik van particuliere bewakers en veranderingen in de bevolkingssa menstelling. Newman gaat er vanuit dat het archi tectonisch ontwerp een invloed heeft op de criminaliteit. De Amsterdamse hoogleraar in de criminologie Koos van Weringh verweet de Amerikaan in een artikel in Wonen TA/BK uit 1974 dat hij op geen enkele wijze die relatie wetenschappelijk aantoont. „Niet meer dan losse flodders", noemt van Weringh de stellingen van Newman. „Dat is in het bijzonder spijtig voor degenen die Newman hebben ingehaald als een soort Ver losser. die de stedebouwkundige zon den van deze wereld kan wegnemen." Er komt een omstreden Amerikaanse professor naar de Bijlmer. Op de gevel van een rij woningen in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt prijken grote voetstappen. Een protest van de buurt tegen de gemeente die niet meer zou willen meewerken aan een particulier bouwplan dat de steun heeft, van de bewoners. Zij voelen zich onder de voet gelopen. ADVERTENTIE Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leiden. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden, telefoon 071 - 14 26 44* Wassenaar. Deijlerweg 127. telefoon 0(751 - I 24 36 Katwijk. Jan Tooropstraat 20. telefoon 01718 - 7 55 75 Voorschoten, Hyacinihstraat 7. telefoon 01717 - 59 85 Zorg voor volledige en cor recte uitvoering vasfe tarie ven, kosteloze inschrijving Gr. Hertoglnnelaan 227 Den Haag - Tel. 451676 rouw-ontvangkamers Ds Z. C. Versluijs neemt zon dagmiddag om vijf uur afscheid in de gereformeerde kerk van Hazerswoude-Dorp. De predi kant vertrekt naar Maassluis. De organist Charles de Wolff geeft donderdagavond om kwart over acht een concert ln de St. Agathakerk in Lisse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6