Karin Kraaykamp: tv- tijd voorgoed voorbij van een lezer WEERZIEN 'Stopkogel' als nieuwe munitie voor politie aanbevolen fis WTrouw Commentaar Boycot Rally Politieman met naamkaartje zwijn en kip in de cel stuur 'n brief beloning plaats genoeg ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 - BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Eén van de zeer weinige dwang middelen die de Verenigde Naties hebben om de naleving van hun besluiten af te dwingen is de eco- ja pomische boycot. Een internatio nale krijgsmacht die als een soort hl VN-politie ongehoorzame leden V( van de volkerengemeenschap tot de orde kan roepen behoort voor- oe lopig niet tot de realiteit. Als een w onafhankelijk land regels en be sluiten van de Verenigde Naties aan zijn laars wil lappen (en in de praktijk komt dat nogal eens voor) heeft het juist van die kant weinig te vrezen. De Verenigde Naties kunnen resoluties aannemen in de ^fSterkste bewoordingen, standjes a uitdelen zoveel zij willen, zolang zij geen vuist kunnen maken kan «fde aangesprokene daar betrekke- 'jjjj lijk onverschillig onder blijven, ai as Juist daarom is het zo jammer dat en de economische boycot die veer- tien jaar geleden tegen de onwetti- jj ge regering van Rhodesië werd afgekondigd eigenlijk niet heeft gewerkt. De strafmaatregel is ze ker wel voelbaar geweest in Rho desië, maar het resultaat is niet geweest dat de illegale machtheb bers het hoofd moesten buigen. In feite is het doel van de sanctie dus niet bereikt. Het is een internatio naal belang dat het waarom van deze mislukking grondig wordt uit gezocht. Daarmee is meteen het belang aangegeven van het rapport dat het ministerie van buitenlandse zaken deze week heeft uitgebracht over het Nederlandse beleid in deze zaak. Het is verleidelijk om op grond van het door het ministerie ver strekte materiaal meteen maar een boom op te zetten over de schuld vraag en vervolgens bestraffend de vinger te priemen in de richting van de destijds verantwoordelijke bewindslieden. Sommigen zullen zelfs maar wat graag boos opzet willen aantonen bij de regering die met de mond wel steun betuigde aan de sancties tegen de onwettige regering van Ian Smith maar on dertussen de boycot liet mis lukken. Ons lijkt het niet juist om bij lezing van het rapport van het ministerie en de aanvullingen daarop van oud-staatssecretaris en -minister Het is jammer dat minister Schol ten van defensie negatief heeft ge- eageerd op een suggestie van twee Camerleden om de toestemming voor een militaire auto-rally in te trekken. De minister zegt dat de rally voor Vrijwillige dienenden en reserve- personeel naar zijn idee een goede oefening is in het kaartlezen en oriëntatie. Dat zal zeker zo zijn. Maar er zijn ook andere methoden om dat perfect onder de knie te krijgen. Er doen trouwens aan deze rally ook mensen mee die bij pen onverhoopte mobilisatie of Van der Stoel direct te denken aan kwade trouw. Maar dat neemt niet weg dat toch de teleurstelling over de Nederlandse houding over heerst. Nederland is waarschijnlijk met de beste bedoelingen begon nen met steun aan de sancties tegen Smith maar heeft het vervol gens niet aangedurfd die maatrege len consequent door te voeren. Het moet bijvoorbeeld al vrij snel duidelijk zijn geweest dat de boy cot te weinig effect zou sorteren als de toevoer van olie niet geheel zou worden gestopt. Maar daar is het nooit van gekomen. Laksheid? Vrees om eigen belangen te scha den? Wat de motieven ook zijn geweest, het resultaat was dat de illegale regering in Rhodesië de ruimte werd gelaten de internatio nale pressie te overleven. Daar mee is de doelmatigheid van de economische boycot als dwang middel ondermijnd. De voor de hand liggende conclu sie is immers dat ook in het geval van economische strafmaatregelen de soep nooit zo heet wordt gege ten als zij wordt opgediend. De dreiging die er van zulke maatrege len uitgaat is door het geval-Rho- desië afgezwakt en daar is de Ne derlandse overheid mede-verant woordelijk voor. Nederland heeft de internationale samenleving, die dringend behoefte heeft aan niet- militaire middelen om haar woor den kracht bij te zetten, per saldo toch een slechte dienst bewezen. De lering die wij hier uit kunnen trekken is dat een economische boycot alleen effect heeft als zij volledig wordt doorgevoerd. Dat vereist een actieve houding van alle betrokken landen, die op hun^ beurt naleving van de maatregelen door hun ingezetenen moeten af dwingen. Daarvoor is wetgeving nodig. Die kan er in Nederland heel spoedig zijn als de Eerste Kamer nu haast gaat maken met de goedkeuring van de zogenaam de sanctie wet, die al door de Tweede Kamer is aanvaard. Aan vaarding van de sanctiewet zou tenminste de teleurstelling over de Nederlandse houding inzake de boycot tegen Rhodesië voor een belangrijk deel kunnen weg nemen. nog erger niets met kaartlezen en oriëntatie te maken krijgen. Tot nu toe droegen deze rally's enigszins een gezelligheidskarakter (vandaar dat de deelnemers zelf de benzine moesten betalen). Zolang de olie rijkelijk tegen een laag prijsje uit de bodem van de toen nog arme landen vloeide, was te gen dit soort evenementen ook geen bezwaar. Nu ligt dit anders. Door zich achter de rally te plaat sen wekt de minister de indruk op niet-kaartlezers dat het best nog wat meevalt met de olie- en ben- zine-schaarste. Veel mensen kennen Karin Kraaykamp als ,,die juf frouw van de televisie die de programma's zo mooi kon aankondigen". In de jaren vijftig, toen steeds meer Ne derlanders een televisie kochten, was Karin Kraay kamp avond-aan-avond op het scherm te zien. Ze was één van de t.v.-omroepsters van het eerste uur en heeft de stormachtige ontwikke ling van dit apparaat van nabij meegemaakt Improviseren Zelf beschouwt ze achteraf bekeken haar televisietijd niet als de leukste periode van haar leven. „Maar het was wel een uitstekende aanloop voor mijn verdere carrière. Bovendien was het een verschrikkelijk span nende tijd. Je moest toen vaak improviseren omdat niet alles van te voren geti med was, zoals nu. Dat was ook de charme van de t.v. in die beginjaren. Nu is in feite alle spontaniteit weg. Het is een fabriek geworden waar alles ingeblikt is. Televisie is een medium met onge kende mogelijkheden. In die tijd wist nog niemand hoe het zou gaan uitgroeien. Dat maakte het allemaal zo opwindend." Tot voor negen maanden was Karin Kraaykamp werkzaam bij de televisie. Haar laatste activiteiten ge ven overigens al aan dat ze het nu meer in werk échter de schermen zoekt. Ze ver richtte tot vorig jaar okto ber de research voor het programma „Zienswijze" van Jack van Belle. Eén van Van een onzer verslaggeefsters „Televisie-presentatrice zijn is eigenlijk een frustrerende bezigheid. In korte tijd moet je veel dingen op een duidelijke en nette manier zeggen en dat is volstrek onnatuurlijk. Bovendien heb je een afgehakt lijf: armen, benen en een romp heb je niet voor de kijkers. Alleen je gezicht krijgen ze te zien." Dat weet ik en daarom ben ik nu met iets anders begon nen. Ik heb altijd gewerkt en zal dat blijven doen. Als je bezig bent heb je ook geen tijd om je eigen proble men op te blazen. Boven dien blijf je er jong bij. Al leen bij mijn kinderen en kleinkinderen krijg ik wel eens het gevoel: hé, ik word toch een dagje ouder, Extra oog haar laatste showprogram ma's was „Carrousel". De televisie is nu een afge sloten tijdperk voor mij, zegt ze. „Dat is voorgoed voorbij en dat heb ik ook zelf gewild. Ik wilde niet blijven hangen aan ouwe glorie. En dan maar niet we ten hoe je afscheid moet ne men," lacht ze. „Ik ben nu bezig aan een nieuwe perio de in mijn leven, heel be wust. Ik ben inmiddels grootmoeder en dan vind ik het ook wel eens tijd wor den om weer iets anders te gaan doen." Felicitatiedienst Als directeur van een baby- felicitatiedienst ziet zij haar dagen nu, net als vroeger, van vroeg tot laat gevuld. Ze coördineert de activitei ten van zo'n 150 vrouwen, hostesses genoemd, die er dagelijks op uittrekken om gezinnen, die pas een baby rijker geworden zijn, op te zoeken met een mand vol baby-artikelen. Voorts on derhoudt ze de contacten met de fabrikanten van der gelijke artikelen. „Ik heb in derdaad een commerciële baan nu," bevestigt ze. „Toch kan ik ook in dit werk die drie dingen kwijt, die in feite mijn leven heb ben bepaald: mijn maat schappelijke betrokken heid, mijn creativiteit en mijn verwevenheid met the ater en show." Deze drie punten heeft ze in haar leven altijd kunnen ge bruiken, zegt ze. Het eerste duidelijk in haar jonge ja ren als verpleegster en in haar maatschappelijk werk onder zieken en oorlogswe zen. Het tweede en derde punt zijn haar vooral van pas gekomen in haar t.v.- werk en show- en theater voorstellingen. Op de „bühne" heeft ze zich altijd het meest thuis ge voeld. „Bij de televisie praat je in feite met een camera. Daar staat wel een jongen achter die je goed kent, maar communiceren met je toehoorders doe je niet. Js pretendeert wel te weten hoe de mensen in de huiskamer naar je zitten te kijken, maar dat slaat na tuurlijk nergens op. Voor hetzelfde geld draaien ze op dat moment de knop om. Op de bühne praat je met de zaal, ook niet op de ma nier waarop ik nu met jou praat, maar er is toch spra ke van contact. Je speelt in op wat die mensen willen en eventueel wijzig je het pro gramma, als blijkt dat het niet aanslaat. Er is sprake van de wisselwerking die ik bij de t.v. altijd heb ge mist." Artiesten Een belangrijk deel van haar werkzaamheden heeft bestaan uit het aankondi gen van artiesten op allerlei bijeenkomsten, variërend van personeelsavonden tot concertavonden. „Met men sen als Conny Vink en Con- ny van den Bosch was het heerlijk werken. Trouwens met vrouwen altijd. „Vrou wen hebben net iets meer dan mannen, ze zijn gewoon al boeiender om te zien. Ik ben pertinent geen feminis te," vervolgt ze. „Feminis ten vinden het helemaal verkeerd dat een vrouw zich optut om er maar leuk uit te zien voor de televisie en dat nog fijn vindt ook. Maar het grote publiek ziet het liefst een leuke vrouw als om- roepster." Het idee van de VARA één van de omroepen waar voor ze gewerkt heeft om een haan de programma's te laten aankondigen, vindt Karin smakeloos. „Een monsterlijke schreeuwle lijk, en ik denk dat ik niet de enige ben die dat vindt." Je moet gewoon doen wat er van je gevraagd wordt op deze aarde, is haar mening. „Elk mens krijgt een kans in dit leven. Je kunt die waarmaken of vergooien. Mijn tijd in het theater en bij de t.v. is gewoon voorbij. Een aardige bijkomstigheid van haar nieuwe leven is dat ze eindelijk weer eens rustig in een theaterzaal kan zit ten. „Ik kijk nog wel met een extra oog naar de men sen op het toneel, maar ge nieten kan ik nu naar harte lust. Vroeger dacht ik altijd: mens je hoort hier niet in de zaal, je hoort op het toneel. Als presentatrice heb ik ge probeerd een brug te slaan tussen de artiesten en de zaal. Als ik nu in de zaal zit, let ik op of anderen dat ook doen. Dat vind Ik belang rijk. Ik heb me altijd ver diept in het publiek. Wat voor mensen zitten er in de zaal en waarom zitten ze daar? Als ik dat wist, wist ik ook hoe ik mijn teksten moest schrijven. Je geeft dan de mensen in de zaal het gevoel dat het om hen gaat en niet om de arties ten. Dat is ook zo. Het pu bliek blijft het belang rijkste." Als aan het eind van het gesprek de fotograaf bin nenkomt, schrikt ze. „Oh, als ik dat geweten had, had ik wat anders aangetrok ken." En, als ze onze verba zing ziet, „deze kleren zijn natuurlijk ook wel leuk, maar voor een foto onge schikt. Voor een foto trek ik iets pittigers aan en gebruik ik ook andere make-up. Dit maakt zo bleek," verduide lijkt ze, toch ineens weer de t.v.-omroepster, vlak voor dat ze in beeld zal komen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. IN IRAN ZiT EEN DICTATOR, EAl DAT KAN IK. NIET TOLEREREN IJl Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een speciale commissie onder voorzitterschap van de Enschedese hoofdcomissaris J. Valken heeft de minis ters De Ruiter en Wiegel van justitie en binnenlandse zaken een zogeheten „stopkogel" aanbevolen als munitie voor de Walther P5, het nieuwe politiepistool waarvan er 35.000 in bestelling zijn. EEN OUD FRANS 6EZEWI "DE GESCHIEDENIS HEPHAAIT ZicW..." De voorkeur van de commissie gaat uit naar twee 9 mm patronen van Westduitse makelij. Ze zijn samenge steld uit een koperlegering en vervor men als ze in een lichaam binnendrin gen, waardoor de kans op het bescha digen van vitale organen geringer wordt. In tegenstelling tot het huidi ge FN-dienstpistool biedt het nieuwe wapen de mogelijkheid om een ver dachte met één schot uit te schake len. Van het huidige dienstpistool zijn ervaringen bekend waarbij acht schoten nodig waren om zijn vereet te breken. Minister Wiegel heeft onlangs ver klaard dat een definitieve keuze van de munitie voor het nieuwe Walther- pistool pas zal worden genomen na diepgaande discussies met onder an dere de desbetreffende Kamercom missie. De Nederlandse Politiebond staat nog twijfelachtig tegenover de invoering van een „stopkogel" omdat er onder meer nog geen enkele prak tijkervaring mee ls opgedaan. ENSCHEDE (ANP) De En schedese politiemensen krij gen een naamkaartje, dat ze op basis van vrijwilligheid gaan dragen. Door het naamkaartje hoopt de Enschedese politie het contact tussen haar en de burgers minder onpersoonlijk te maken. Dieren in gevangenschap. Zo worden de dieren wel genoemd die in dierentuinen en circussen zijn opgesloten, maar ook de huisdieren vallen onder die noe mer. Hoewel, gevangen. Die die ren brengen op die manier hun leven door en het is maar de vraag of ze zich zo gevangen voe len. Vrijheid in gebondenheid, zo kun je het ook noemen en dat klinkt opeens heel anders. Alleen in Amsterdam kun je op het ogenblik echt spreken, van dieren in gevangenschap. Daar zitten enkele tientallen dieren in een heuse gevangenis, soms ach ter tralies, maar meestal worden ze gelucht, net als gevangen men sen. Het verschil met die laatsten is dat de dieren er niet als gedeti neerden, maar als gasten zijn. Twee schapen, drie gieten, een hangbuikzwijn. twee konijnen, zestien eenden, vier ganzen en tien kippen logeren er, en binnen kort komen daar nog eens een paar kanaries en hamsters bij, die samen de kinderboerderij van het voormalige Huis van Bewa ring aan het Kleine Gartman- plantsoen bevolken. Ze zijn er ondergebracht door mensen die met vakantie zijn en geen andere plaats voor hun dier hebben kun nen vinden. De Stuurgroep Me ningspeiling Leidseplein ont plooit in het door de oorspronke lijke bevolking verlaten gebouw allerlei activiteiten om de in spraak van de buurt te bevorde ren in wat er op de plaats van het voormalige Huis van Bewaring moet komen, en de kinderboerde rij is daar één van. Alle dieren zijn er in de vakantie van de baas welkom, behalve honden en katten. „We waren bang dat het anders een soort kennel zou worden, terwijl er voor honden en katten al genoeg andere bewaarplaatsen zijn," verklaart Addy Stoel van de Stuurgroep. Maar wie houdt er in*. Amsterdam nou een schaap of een hangbuikzwijn op na? Die dieren komen niet van particulie ren, maar van een soort dieren- pension waar ze in deze tijd ook handen tekort komen. En die eenden en ganzen komen van mensen die in hun tuin een vijver hebben. De grote dieren hebben een plaatsje in de vroegere luchfc- kooien gekregen, bij de binnen plaats, en als ze mogen „luchten" vinden ze overal hooi en stro, net als in het hok. De kleintjes zitten in de cel, maar dat schijnen ze niet erg te vinden. Ruzies? „Je ziet hier pure inte gratie. Al die verschillende dieren lopen open door elkaar of ze el kaar al jaren kennen. Een klein geitje wandelt rustig over de rug van het hangbuikzwijn." Bewa kers zijn dan ook totaal overbo dig. In hun plaats zijn er vrijwilli gers, van wie de meesten ruime ervaring met dieren hebben. Zo veel vrijwilligers zelfs, dat er ge noeg zijn om tot 15 september met de dierenopvang door te kunnen gaan. Dan begint de tweede fase van de inspraak voor de buurt, waarin de (bouw-)plan- nen op tafel moeten komen. Tot die tijd hebben ze het in het ge bouw niet alleen druk met de dieren, maar ook bezoekers, want het gaat er uiteindelijk om de buurt bij de toekomst van dat terrein bij het Leidseplein te be trekken. Daarom zijn er rondlei dingen, gesprekken, folders en kaartjes, waarop de bezoekers hun wensen kunnen invullen. Ie dereen, buurtbewoner of niet, mag er trouwens in. Rondleidin gen (ook langs de dieren) zijn er iedere middag en avond, steeds twee keer, en in het weekeind zelfs ieder uur van de middag. Zheng Chaolln, politiek theoreti cus en in de Jaren veertig aan voerder van de Chinese trotskis tische beweging, werd in 1952 in Sjanghai gearresteerd. De laatste maal werd in 1974 iets over hem gehoord: hij zou toen in een ge vangenis in Sjanghai zitten. Als hij nog leeft, is hij nu bijna 78 jaar. Hij is in 1901 in China gebo ren, ging in 1920 als werkstudent naar Frankrijk en was een van de overzeese oprichters van de Chi nese communistische partij (CCP). Na zijn terugkeer in Chi-i na, in 1924, werd hij secretaris van de propaganda-afdeling van de partij en tweede redacteur van een toonaangevende partijkrant. Omdat hij trotskist was werd hij in 1929 uit de partij gezet. Twee jaar later arresteerde de politie van de nationalistische partij (Kuomintang) hem en verdween hij voor zeven jaar achter de tra lies. In 1949 werd hij leider van de internationale arbeiderspartij en bleef ook na het uitroepen van de volksrepubliek in oktober van dat jaar in China. Het is niet bekend wat Zheng Chaolin officieel ten laste i3 ge legd. Hij zou geareesteerd zijn na zijn weigering een compromis te sluiten met de CCP. HIJ zou bo vendien een van de vele trotskis tische leiders en sympathisanten zijn die in december 1952 en Janu ari 1953 in verscheidene Chinese steden gearresteerd werden. Zelfs is niet bekend of hij ooit voor het gerecht gedaagd en ge vonnist is. In beleefe termen gestelde ver zoeken om inlichtingen over de verblijfplaats van Zheng Chaolin en om zijn onmiddellijke vrijla ting kunnen in het Engels gericht worden aan: Hls Exellen- cy Hua Guofeng Premier Peking, People's Republic of Chi na. En/of in het Nederlands aan ambassadeur mevrouw Ding Xuesong, Adriaan Goedkoop laan 7, Den Haag. Mickey is nu al bijna twee weken zoek. Ondanks de forse beloning van duizend gulden die zijn vrouwtje voor hem uitgeloofd heeft, is de kat nog niet terug. Mickey is, zo stond een week ge leden in een advertentie, een poes met donkergrijze rug, witte achterpoten, witte teentjes, voor poten en wit om de neus. Geen bijzonder ras, maar mevrouw Meeuwsen uit Amsterdam heeft er alles voor over om Mickey te rug te krijgen. „Ik weet wel dat sommige mensen het overdreven vinden", zegt ze, „maar dat kan me niet schelen. Ook niet als ie mand hem alleen om het geld terugbrengt, dis hij maar komt." De poes is negen Jaar en laat zich niet makkelijk door een vreemde oppakken. Wel kon Mickey het erg goed vinden met de vier zwar te peraische katten van mevrouw Meeuwsen en met de honden. Be paald wegloperig was het dier ook niet; gingen de honden uit, 'dan wandelde Mickey altijd net jes los mee en liep ook weer gelijk mee naar boven. Mevrouw Meeuwsen mist Mickey erg. „Een ontzettend lief beest, erg bijde hand. Ik sprak gewoon met hem en dan gaf hij op zijn manier antwoord". Erg veel hoop heeft ze niet meer, maar je weet maar nooit. Die duizend gulden liggen er nog steeds voor de eerlijke vinder, die mevrouw Meeuwsen van vandaag af voorlopig op haar vakantie-adres kan bereiken: 01721-9505. Zoals meer dierentuinen wordt ook Ouwehands Dierenpark ln Rhenen overstelpt met aanbie dingen van roodwang schildpad den. Mensen die zo'n diertje niet meer kunnen of willen hebben brengen ze naar de dierentuin en dat ls natuurlijk veel beter dan zomaar ergens neerzetten. Voor het geval eigenaars van deze schildpadden denken dat de tui nen nu wel overvol zullen zijn, deelt Ouwehand mee dat er ln Rhenen in het roodwangwater- schildpaddenreservoir, nog volop ruimte ls. Niet aarzelen dus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5