Jacob de Leugenaar maakt zelf nieuws bac Hoogtepunten van totaaltheater ff VUDOEN PLAAG?! 4 Nico vander Linden (86) overleden Gefeliciteerd. Ontroerende tv-film over hoop die doet leven in het getto Demonstratie voor vrije 27 MC-band i De Peking Opera ROXASECT P5! LARVENDODER '7 gob Zomerconcerten in Amsterdam Ton Planken en Verbakei weg bij Den Haag Vandaag Raad van Kerken wil inbreng in teletekst .-ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Riet Diemer HILVERSUM Jacob Heym, bijgenaamd Jacon der Lügner (de leugenaar), woonachtig in het getto van Warschau, heeft zich heel wat op de hals gehaald toen hij een collega kistensjouwer in het oor fluisterde dat de bevrijders, de Russen, dichterbij kwamen. Hoe hij dat weet vraagt de jonge collega. „Ik heb thuis een radio verstopt," vertrouwt Jacob hem toe. Maar de waarheid is anders Het ls begonnen toen Jacob een flin ke schrobbering van de Duitse wach ten heeft gekregen omdat hij tegen de verordeningen in 's avonds na half acht op straat liep. Niemand is veilig voor de felle schijnwerpers van de vijand en de schlemlelerige. angstige Joodse man moet zich melden op het bureau van de Duitsers. Als hij daar staat te wachten vangt hij flarden op van radionieuwsberichten die melden dat de Russen optrekken. Jacob heeft echter geluk en hij krijgt bevel zo snel mogelijk naar huis te gaan. Zijn huls is een onwaarschijn lijk gedeelte van een soort woonka zerne waar hij met een meisje van een Jaar of zeven van wie de ouders ver dwenen zijn woont. Als hij de volgen de dag op het werk is kan hij het nieuws over de Russen niet voor zich houden. En het gaat als een lopend vuurtje in het rond dat Jacob Heym thuis een radio heeft staan. Tragisch De Oostdultse televisie heeft van de fantasieën van Jacob Heym een film gemaakt die de VARA vanavond na vijf voor tien op Nederland 1 uit zendt. In de serie Film Thuis van deze omroep is dit verreweg de beste aan koop tot nu toe. Het is een ontroeren de. tragisch-komische film waarvan alleen maar kan worden aangeraden deze beslist niet over te slaan. Tegen dit eenmalige dramastuk blijkt weer eens hoe 'n zielloos geheel Holocaust eigenlijk is. Het verhaal is voor een belangrijk deel ontleend aan de werkelijkheid. De schrijver is Jurek Becker, die wel weet waarover hij het heeft, want hij heeft zelf een belangrijk deel van zijn kinderjaren in het getto van War schau doorgebracht om daama naar een concentratiekamp te worden overgebracht. Jureks vader heeft hem indertijd verteld over een man in het getto die een radio verstopt had en die zijn medegevangenen op de hoogte hield van het nieuws daar buiten. In het filmscript haalt Jurek Becker de radio echter weg van de hoofdfi guur om zo een ander effect te krij gen, dat tragiskomlsch is bedoeld. Dat is hem ook gelukt, want er zijn nog heel wat ontspannende momen ten voor de kijker althans dank zij de menselijke reacties in die uit zichtloze situatie van het getto. Hoop doet leven Het belangrijkste argument voor Ja cob Heym om over zijn radio te fanta seren is de hoop die ervan uitgaat. Hoop doet leven en dat is wel nodig, want met een zekere regelmaat bero ven mensen zich van het leven. Maar hij heeft zich wel wat op de hals gehaald. Vooral zijn oudere collega Kowalskl blijft hem achtervolgen. „Helemaal geen nieuws?" vraagt hij steeds weer. „De Russen moeten toch iets verder zijn gekomen?" Jacob fan- .taseert de bevrijders een paar kilome ter In de richting van Warschau. „Maar wat zegt Winston er nu van?" is de volgende vraag die Jacob in een moeilijker pakket brengt. Tevergeefs probeert Jacob op de houten plee het nieuws van krantepapier af te lezen dat de Duitse officieren als toiletpa pier gebruiken. Hij krijgt uitgerekend de stukken met de kruiswoordpuzzels te pakken. Maar er heerst ook angst in het getto dat de radio ontdekt wordt. Als na een lang en hartgrondig gebed van een orthodoxe Jood om hen te bewa ren de elektrische stroom het ineens af laat weten wordt God in al Zijn wijsheid gedankt. Voor Jacob is deze oplossing maar van korte duur. Karakterrollen Het aandoenlljkste is het gedeelte waarin het meisje dat hij verzorgt over de radio hoort. Hij belooft dat als ze in de andere kamer blijft hij hem aan zal zetten. Met zijn mond voor de emaille waterkan geeft hij een hele nieuwsuitzending ten beste, inclusief een interview met Churchill zelf die ook wel gelooft dat de oorlog nu wel gauw afgelopen zal zijn. En zo maakt Jacob Heym zijn eigen nieuws om bij de anderen en bij hemzelf de DEN HAM (ANP) Enkele hondt b den zogenoemde 27 MC'ers hebbi gisteren in het Overijsselse Den Ha n gedemonstreerd voor het vrijgevi n van de 27 MC-radioband voor hu hobby. Na een tocht met auto's ove y handigden de demonstranten we houder Heuver van Den Ham ee petitie voor mevrouw N. Smit-Kroè|J< staatssecretaris van verkeer en 1 terstaat. In de brief vragen ze haar ervoor t zorgen dat als de 27 MC-band i 1980 voor zendamateurs wordt vrijgi geven de zendsterkte op 5 tot 1 watt worden bepaald. De PTT heefti de staatssecretaris geadviseerd nit u verder te gaan dan 0,5 watt, een ster) te die de zendamateurs te gering vtys' den voor het zenden over grotere a standen. De 27 MC-zenders bestrijden dat ra|<j dioluisteraars en televisiekijkers hinfjj der zouden ondervinden wanneer d zendsterkte wordt opgevoerd. Het arI gument dat het vliegverkeer er las J van zou hebben is volgens hen even d min steekhoudend. Ze wijzen d staatssecretaris erop dat in Duits, land de 27 MC-band wel vrij is voord B radiohobby. Twee collega's, Jacob der Lügner, gespeeld door Vlastimil Brodsky (rechts) en Kowalski, gespeeld door Erwin Geschonneck. ADVERTENTIE moed erin te houden tot hij het niet meer kan opbrengen. De Tsjech Vlastimil Brodksy, speler van karakterrollen, is Jacob Heym in de televisiefilm. Het is een rol die hij tot de belangrijkste uit zijn carrière rekent. In een interview heeft hij ge zegd zich vooral aangetrokken te voe len tot dit soort anti-helden als Jacob Heym. Hij speelt graag mensen die bang kunnen zijn, die compromissen kunnen sluiten, maar die als de nood aan de man komt boven zichzelf uit stijgen en ten slotte toch overwinnen. In zijn land Tsjechoslowakije is Brodsky, die in 1920 werd geboren, een populair acteur. Zowel zijn spel als dat van de 68- jarige Erwin Geschonneck, die de rol van Kowalski vertolkt, is buitenge woon vanzelfsprekend, zo natuurlijk. Hoewel Geschonneck in Duitsland is geboren moest hij het land in 1933 verlaten. Hij woonde in Polen, Let-' land, Tsjechoslowakije en de Söwjet- Unie, waar hij samen met andere Duitse acteurs een theater voor de plaatselijke bevolking opzette. Toen hij terugkeerde naar Tsjechoslowa kije werd hij gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht. Hij overleefde. Hij woont nu in Berlijn waar hij mede door zijn veelzijdig heid tot de grote acteurs wordt gere kend. De schrijver Jurek Becker verblijft op het ogenblik met toestemming van de Oostduitse regering in West- Duitsland. Hij werd in 1937 in Polen geboren, kwam via het getto in een concentratiekamp terecht en na de oorlog met zijn ouders in het door de Russen bezette deel van Duitsland. Nu heeft hij het staatsburgerschap van de DDR. Hij verwierf met zijn romans al heel snel de nationale prijs van de DDR, maar werd later uit de Oostduitse communistische partij gezet omdat hij had geprotesteerd tegen de „uitburgering" van Wolf Biermann. Zijn roman Jacob der Lügner is in het Nederlands uitgegeven bij Bruna en dat geldt ook voor zijn andere ro mans: De overheid misleid, De bokser en Slapeloze nachten. Fam. van Boven te Rotterdam Fam. Goudriaan te Amsterdam. U won bij Bac-deo Union fietsen voor uw hele gezin. Tot en met 31 juli 1979 looft Bac elke week aan 2 winnaars Union fietsen voor het hele gezin uit. Haal een wedstrijd formulier bij uw Bac-winkelier en doe mee! gezin uit. deodorant ADVERTENTIE door Ber Huising In het Nederlands Congresgebouw van Den Haag waren donderdagavond voor het eerst de Hoogtepunten uit de Peking Opera te zien. En te horen, maar het zien is het belangrijkst. Werkelijk hoogtepunten, niet alleen van die bijzondere Peking-Operavorm, maar ook van totaaltheater In het algemeen. Traditioneel moot, bewegelijk, vaak met humor, en menigmaal opwindend. In De Herberg op het Kruispunt, een scène uit een der opera's over de Yang-familie, naar eeuwenoude ver halen, wordt op het ruim verlichte, kale. toneel, de duisternis gespeeld. Twee tegenstanders bevechten el kaar in een donkere kamer. Ze zien duidelijk niets, ze hakken en steken met hun zwaarden net mis, ze duike len onder de slagen door. of er over heen. ze voeren een flitsend en aarze lend acrobatisch vechtballet op, en het komische is, dat zij niet zien wat wij duidelijk genieten. Je hoeft er geen chinees voor te kennen. En als in Herfstrivler, uit de opera De Jaden Haarspeld, de Jonge, mooie, sierlijke Tsen achter haar heimelijke verloof de aan gaat wel een opera-gegeven komt ze aan een rivier, die er niet ls. en roept ze een oude schipper, die ■komt aanvaren met een bootje, dat er niet is, maar het is duidelijk rank en Vankei, het schommelt gevaarlijk als •zij er eindelijk in stapt, het is eerst Jniet van zijn plaats te krijgen totdat de oude schipper, die in het koude Speciaal vandaag water is gestapt om het los te werken, ontdekt dat het touw nog vast zit. Ze komen in de stroom, en in de woeste golven, ze varen sneller en sneller. De oude Sun Dzengyang, die het al veer tig Jaar doet, en de sierlijke Xia Hoei- hoea zijn verbazende mimespelers. Hij is nog grappig ook en zij zingt goed. Op z'n chinees uiteraard, wat wij nog niet mooi leerden vinden. De opstandige boeren, en hun keizer lijke tegenstanders, die elkaar be vechten op het land, in het water, en bij het fort op De Yandanberg, zijn dansende strijders, wervelende acro baten, en razende springers. Het is niet na te vertellen hoe rap en ver bluffend dat alles tolt en wentelt en valt. Eigen stijl Het ls een circusnummer, maar dat wel tegelijkertijd een heftige oorlog en een boerenoverwinning verbeeldt. Waarbij de aanvoerders in prachtige, Speciaal morgen Het wordt tijd voor de eska ders in de tweede aflevering van De geschiedenis van de luchtvaart Ned. 1/19.55 Onze ouwe, alias commissa ris Koster krijgt weer heel wat op te knappen als een zekere Andrea bij haar grootvader lo geert die een tankstation be heert. Als vreemde mannen de woning binnenvallen wordt de grootvader gedood en Andrea komt met zware verwondin gen in bet ziekenhuis terecht Ned. 2/20.27 In de rubriek Film Thuis van de VARA vanavond Jacob de Leugenaar, waarover el ders op deze pagina meer Ned. 1/21.55 Atletiek Beelden van de firoles Europa Cup voor da mes en beren vanuit Italië Ned. 1/23.40 In de Franse film Kat en muis speelt Michèle Morgan de hoofdrol. „De kat" is een zeer onorthodoxe politiefunc tionaris die wordt geconfron teerd met een rijke Fransman die dood in zijn woning wordt gevonden Dtsl.2/21.15 Deel twee van de Russische serie Oorlog en vTede, onder regie van Sergej Bondar- tschuk DU1. 1/23.05 Zi a la creme vervolgt de .thema-uitzending over de tArljver Simon Vestdijk Hilv. 1/9.30 Atletiek Beelden van de finales Europa Cup Atletiek voor dames en heren Ned. 2/18.05 In de natuurserie Natte bis vanavond aandacht voor aller lei vissen en visjes uit Peel en Plas Ned. 2/18.45 Met Blijf bij me herhaalt de NCRV de film over een 14- jarig meisje dat bij een lastige danie dienstbode wordt. Naar mate de tijd verloopt wordt de verhouding vertrouwelijker Ned. 1/20.30 Monty Python's Flying Circus Ned. 2/20.40 Studio Sport-extra over bet internationale voetbaltoer nooi Amsterdam 704 waaraan Ajax, AZ'67, HSV Hamburg en Arsenal meedoen. Ned. 2/22.15 Een moord, die iedereen pleegt is een tv-film over een roofmoord in de sneltrein van Stuttgart naar Berlijn. De zwager van de vermoorde gaat op eigen houtje proberen de dader op te sporen Dtsl. 2/21.15 Een indertijd bijzonder po pulaire film was Irma la Dou ce met Shirley MacLaine in de hoofdrol, die daarmee bekend heid kreeg. De film werd in 1962 voor het eerst in Amerika uitgebracht Dtsl. 1/22.05 Kerkdienst vanuit het re creatiecentrum De Faasbloem in Chaam (N.B.) Hilv. 2/10.00 Concerten op de zondag middag waarin Hank Vonk het Radio Filharmonische Or kest en het Groot Omroep Koor dirigeert. Op het pro gramma staan stukken uit Thamos van Mozart en Das Klagende Lied van Mahler Hilv. 4/14.02 zeer oude gewaden, waardige groten zijn, met weer een eigen stijl in stem en gebaren. Jaren geleden, toen de Peking Opera hier ook was, hebben wij dezelfde taferelen al gezien. De Peking Opera, overigens uit Shang hai (Peking staat voor stijl) is tradi tioneel. De spelers zijn jarenlang op- geleld tot hun eigen rol die varia ties kunnen wij niet beoordelen altijd gelijk is. En opgevoerd tot per fectie. De muziek en zang zijn niet het voor naamste. zeker niet in onze oren, maar ze horen er wel bij. De trommels en kleppers bepalen het ritme, de gongslagen galmen de dramatische hoogtepunten, de tokkelinstrumen- ten of een fluit begeleiden de zang. In De Vuurfeniks is Qi SJoefang de zangeres en de leidster van de dansen der kraanvogels, maar als het op vechten tegen de gieren aankomt, is zij ook een fantastische jongleuse met de speer en weet zij de geworpen speren van de vijanden elegant te weren. Verbazend voor zo'n rijk en smaakvol gekleed, charmant bewe gend chinees poppetje. Haar gebaren, met wuivende lange mouwen en golvende linten hebben ook nog een eigen betekenis, die ons, niet-kenners, vaak ontgaat, al voelen wij de bedoeling toch wel. Alles in deze kunst is vastgelegd, behalve het werk van de clowns die persoonlijk meer vrij zijn, maar verstard is het niet. Het leeft uitbundig, het meesle pend theater. De hoogtepunten, die de Peking Opera laat zien, komen uit verschillende opera's, maar op som mige avonden wordt ook de opera De Vrouwelijke Generaals van de Fami lie Yang vertoond. De 83 actrices en acteurs van de 600 die het gezel schap in Shanghai heeft komen na Den Haag nog een week in Amster dam (6-11 augustus), drie dagen in Rotterdam, en twee in Utrecht. Voor wie iets bijzonders wil zien is er dus nog gelegenheid. Auto tegen boom: dode HARDENBERG (ANP) De 25-Jari- ge J. Veenstra uit Hoogeveen is bij een verkeersongeval in Hardenberg omgekomen. Hij reed met zijn auto tegen een boom. R0XASEC1 Als u besprongen wordt door hongerige honde- of kalle- vlooien moet u even spuiten met tSTVGndOfn LjakkerlakkeiJ Ook afdoende tegen mieren, ^kmi8reili kakkerlakken en ander kruipend ongedierte. Bij uw drogist. PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B V AMSTERDAM I J a M 7'; v: Herberg op het kruispunt s Herfstrivier AMSTERDAM In nauwe samen werking gaan het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest en Het Neder lands Kamerorkest in Amsterdam de muziekloze periode tussen Holland Festival en het in september begin nende muziekseizoen een beetje op vullen. Het Amsterdams Philharmonisch heeft dat al enkele seizoenen alleen gedaan en datirbij uitstekende erva ringen opgedaan. Het opent de serie van vier concerten op woensdag 8 augustus in het Concertgebouw on der leiding van Anton Kersjes. Her man Krebbers ls dan solist (Rondo Capriccloso van Saint-Saëns en Tzi gane van Ravel) en het orkest speelt o.a. de Vierde Symfonie van Tsjal- kowsky. Het tweede concert wordt eveneens door het Amsterdams Phil harmonisch gegeven: 14 augustus. Concertgebouw. Er treden twee pia nisten op. maar één daarvan, Cris- toph Eschenbach, in de functie van dirigent. Piano-solist is Justus Frantz. Het wordt een Beethovenpro- gramma waarin het Vijfde Pianocon cert tot uitvoering komt. Pianist-diri gent Eschenbach zal ook de dirigent zijn bij de zes concerten die het Am sterdamse orkest tussen 16 en 27 au gustus in het kader van de Zwitserse zomerfestivals in Interlaken en Sion zal geven. In de zomerserie in Amsterdam treedt dan op het Nederlands Kamer orkest. Op donderdag 23 augustus onder Kees Bakels in een Haydn- programma waarin Kees Hülsmann het Vioolconcert vertolkt, en op don derdag 30 augustus onder Antoni Ros-Marba met Aurèle en Christiane Nicolet in het Concert voor twee flui ten en orkest van Devienne. Deze concerten worden in de Oude Kerk gegeven en beginnen om 21.00 uur. De concerten van het Amsterdams Philharmonisch beginnen om 20.15 uur. AMSTERDAM De Amsterdamse dirigent-componist Nico van der Lin den is donderdagavond in zijn wo ning in Amsterdam plotseling overle den. Hij werd 86 jaar. De doodsoor zaak is niet bekend. Nico van der Linden componeerde orkestwerken, koorwerken en een aantal operettes. Hij kreeg vooral be kendheid als dirigent van amateur- orkesten en -koren. Regelmatig trad hij op als gastdirigent in het buiten land, met name in Baden-Baden waar hij met het plaatselijke symphonie- orkest successen oogstte. Bij zijn 50- jarig jubileum als dirigent kreeg hij een onderscheiding van de stad Am sterdam, en in 1969 werd hij voor zijn verdiensten voor de muziekwereld onderscheiden met de Ridderorde van Oranje Nassau. Tot in Amerika had Van der Linden succes; een com positie die hij ter nagedachtenis van president Roosevelt schreef werd door bemiddeling van de weduwe van de president in de verzameling van het Rooseveltmuseum in New York opgenomen. Tot op hoge leeftijd was lyico van der Linden actief ais uitvoe- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ton Planken, eindre dacteur en presentator van de NOS-, televisierubriek Den Haag Vandaag, heeft per 1 november zijn ontslag ingediend. Met ingang van die datum aanvaardt hij een functie als weten schappelijk medewerker bij de Eras- musunlversiteit in Rotterdam. Ook Fred Verbakei, verslaggever bij dezelfde rubriek, heeft ontslag geno men. Hij wordt per 1 oktober docent aan de School voor de Journalistiek in Utrecht. Eerder vertrok Casper Janssen, redactielid van Den Haag Vandaag. Ton Planken, die dit jaar zijn studie economie voltooide, deelde desge vraagd mee dat de verschillen in op vatting met de NOS-leiding over het functioneren van de rubriek „Den Haag Vandaag" wellicht in zijn be slissing hebben meegespeeld. „Maar van een vertrek uit rancune is beslist geen sprake. Het perspectief bij de Erasmusuniversiteit trekt me ge woon meer dan dat bij de NOS. Bo- Nico van der Linden rend kunstenaar en ook als schrijver over muziek. Hij was tientallen jaren als muziekrecensent verbonden aan De Courant nieuws van de Dag. Ton Planken Fred Verbakei vendien, ik heb het negen jaar lang gedaan en dan mag je met recht eens iets anders willen." HILVER8UM (ANP) - De Raad van Kerken in Nederland wil betrokken worden bij de informatievoorziening via Teletekst. Gebleken is aldus de raad, dat een eventuele inbreng van de gezamenlij ke Nederlandse kerken bij de in- houdsbepaling van de informatie die via Teletekst zal worden verspreid nog niet ter sprake is gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4